Hoppa till sidans innehåll

UEM: Start av de individuella klasserna

30 JUL 2021 09:14
Idag (30/7) startar de individuella klasserna för de svenska spelarna efter att under gårdagen ha avslutat lagspelet med en delad 9:e respektive delad 23:e plats.
  • Uppdaterad: 30 JUL 2021 21:50

Dagens matcher anges i kronologisk ordning och uppdateras löpande under dagen med resultat.

I mixed dubbel är det utslagning direkt. I gruppspelet för flickkadetter i singel avancerar de två högst placerade till slutspel, övriga två utslagna. Pojkkadetterna är alla seedade att stå över gruppspel i singel.

Mixed, dubbel, första omgången
Elias Sjögren/Alice Nilsson-Brhel/Polakova, Tjeckien 3-2 (11-3, 7-11, 11-9, 5-11, 11-4)

Isak Alfredsson/Agnes Svensson-Prohaska/Stefanska, Tyskland 3-2 (5-11, 11-8, 11-9, 8-11, 11-8)

Flickkadetter, singel gruppspel

Josephina Fred-Fanny Doutaz, Schweiz 0-3 (10-12, 11-13, 3-11)

Agnes Svensson-Eloise Duvivier, Belgien 1-3 (11-8, 7-11, 11-13, 11-13)

Alice Nilsson-Mia Buic, Kroatien 3-0 (11-7, 11-3, 11-6)

Fred-Lana Slatinsek, Slovenien 1-3 (11-7, 7-11, 10-12, 14-16)

Nilsson-Ekaterina Ivanova, Ryssland 0-3 (3-11, 10-12, 4-11)

Svensson-Aleksandra Jersova, Lettland 3-1 (11-6, 7-11, 11-6, 11-9)

Fred-Sara Radak, Serbien 3-1 (11-6, 11-4, 10-12, 11-8)

Nilsson-Julia Leal, Portugal 3-0 (11-7, 11-7, 12-10)

Svensson-Ioana Baiasu, Rumänien 0-3 (15-17, 7-11, 7-11)

Mixed dubbel, andra omgången
David Björkryd/Joesephina Fred-Falconnier/Doutaz, Schweiz 3-2 (11-6, 6-11, 8-11, 11-7, 14-12)

Elias Sjögren/Alice Nilsson-Wats/Massart, Belgien 2-3 (8-11, 11-8, 12-10, 4-11, 9-11)

Isak Alfredsson/Agnes Svensson-Silva/Moscoso, Portugal/Spanien 3-2 (4-11, 11-7, 11-7, 8-11, 11-8)

Grupp 4
1. Fanny Doutaz, Schweiz 3-0
2. Lana Slatinsek, Slovenien 2-1
3. Josephina Fred 1-2
4. Sara Radak, Serbien 0-3

Josephina Fred utslagen som grupptrea

Grupp 13
1. Ioana Baiasu, Rumänien 3-0
2. Eloise Duvivier, Belgien 2-1
3. Agnes Svensson 1-2
4. Aleksandra Jersova, Lettland 0-3

Agnes Svensson utslagen som grupptrea

Grupp 20
1. Ekaterina Ivanova, Ryssland 3-0
2. Alice Nilsson 2-1
3. Mia Buic, Kroatien 1-2
4. Julia Leal, Portugal 0-3

Alice Nilsson till slutspel som grupptvåa

Webbsändningar från bord 1 och 2
Resultat
Hemsida
Livescore

Skribent: Max Ansbro
E-post: Adressen Gömd

Liverapportering

Evenemang

WTT Star Condenter Doha
20-25/9 2021, Doha, Qatar
Hemsida
Resultat
Webbsändningar
Bord 1
Bord 2-4 + kval

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info