Hoppa till sidans innehåll

UEM: Torsdag och första omgångarna

21 JUL 2021 22:45
Torsdagens matcher på UEM bjuder på individuella matcher i alla klasser och minst 13 stycken matcher med svenskdeltagande. Det här inlägget kommer att uppdateras löpande med resultat.
  • Uppdaterad: 22 JUL 2021 21:51

Mixed dubbel

Andra omgången
Daniel Lindsö/Hannah Holgersson-Bokov/Abraamian, Ryssland 0-3 (8-11, 11-13, 4-11)

Matilda Hansson/Borgar Haug Norge-Byrne/Devos Irland/Belgien 3-0 (11-8, 11-4, 11-9)

Charlie Widing/Leah Muskantor-Skala/Hanakova, Tjeckien 2-3 (15-13, 5-11, 11-2, 7-11, 8-11)

Tredje omgången
Matilda Hansson/Borgar Haug Norge-Isik/Yilmaz, Turkiet 3-1 (11-7, 11-9, 8-11, 11-6)

Åttondelsfinal
Matilda Hansson/Borgar Haug Norge-Andras/Laurenti Ungern/Italien 3-2 (11-9, 9-11, 11-6, 6-11, 11-3)

Damjuniorer, dubbel

Andra omgången
Rebecca Muskantor/Matilda Hansson-Cutajar/Zahra Malta 3-0 (11-5, 11-2, 11-5)

Nomin Baasan/Hannah Holgersson-Pedregosa/Leah Muskator Spanien/Sverige 3-0 (13-11, 11-5, 11-6)

Tredje omgången
Rebecca Muskantor/Matilda Hansson-Biogradlic/Gnjatic, Bosnien 3-1 (11-6, 9-11, 11-7, 11-2)

Nomin Baasan/Hannah Holgersson-Dymetrenko/Vydrochenko, Ukraina 3-2 (6-11, 11-9, 11-6, 5-11, 11-9)

Damjuniorer, singel

Första omgången
Matilda Hansson-Selgado, Spanien 4-1 (11-8, 10-12, 11-4, 12-10, 11-9)

Leah Muskantor-Sommerova, Tjeckien 4-2 (6-11, 11-7, 6-11, 11-3, 13-11, 11-6)

Andra omgången
Nomin Baasan- Arianna Barani, Italien bord 4-3 (12-10, 10-12, 8-11, 13-11, 12-14, 11-4, 11-8)

Matilda Hansson-Adriana Illasova, Slovakien 4-2 (11-6, 11-4, 9-11, 6-11, 15-13, 11-8)

Rebecca Muskantor-Ainhoa Cristobal, Spanien 4-1 (11-5, 12-14, 11-7, 11-8, 11-6)

Leah Muskantor-Emine Ernst, Nederländerna 4-0 (11-8, 11-4, 11-5, 11-5)

Herrjuniorer, singel

Första omgången
Daniel Lindsö-Perez, Spanien 1-4 (9-11. 5-11, 1-11, 11-3, 2-11)

Martin Friis-Boonyaprapa, England 4-3 (12-14, 11-5, 10-12, 12-10, 11-9, 7-11, 11-8)

Hugo Törngren-Nunez, Spanien 3-4 (11-2, 2-11, 11-9, 8-11, 10-12, 11-9, 8-11)

Charlie Widing-Kishegyi, Ungern 4-2 (13-11, 11-8, 5-11, 12-10, 12-14, 11-8)

Andra omgången
Martin Friis-Marc Gutirrez, Spanien 4-0 (11-6, 11-4, 11-7, 12-10)

Charlie Widing-Borgar Haug, Norge 1-4 (7-11, 9-11, 12-10, 10-12, 7-11)

Herrjuniorer, dubbel

Andra omgången
Lindsö/Törngren-Ahmetsafin/Bokov 0-3 (8-11, 4-11, 8-11)

Webbsändningar från bord 1 och 2
Resultat
Hemsida
Livescore

Foto: ETTU

 

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

 Evenemang

OS, Tokyo, Japan
Rapporteringssida SBTF

Lottning

Eventsida

UEM, Kroatien
Webbsändningar från bord 1 och 2
Resultat
Hemsida
Livescore

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info