Hoppa till sidans innehåll

Veteran-SM: Medaljörer under fredagen

21 MAJ 2022 11:18
Under andra dagen av Veteran-SM i Halmstad Arena avgjordes flera av lag- och dubbelklasserna.
  • Uppdaterad: 21 MAJ 2022 11:18

Herrdubbel 65
1 Björn Nilsson Björn/Bo-Erik Svensson, Åstorps BTK
2 Per Svensson/Torbjörn Andersson, LinnePartille PK
3 Per Gustafsson/Kurt Larsson, Vassunda IF/Ängby SK
3 Christer Larsson/Kenneth Franck, Back BTK/Ängby SK

HD70.jpgHerrdubbel 70
1 Ingemar Söderberg/Gerhard Silberbach, Kyrkhults BTK/Winnö IF
2 Bo Johansson/Lennart Nilsson, Falkenbergs BTK
3 Magnus Persson/Ove Sandberg, KFUM Jönköping IA
3 Hans-ErikBörjesson/Roger Sundqvist, LinnePartille PK/Luleå PF

HD75.jpgHerrdubbel 75
1 Sven-IngeJönsson/Georg Holmqvist, Allerums GIF
2 Torsten Lager/Göran Ekström, Kyrkhults BTK/LinnePartille PK
3 Kent Antonsson/Carl-OlofJagebro, Varbergs BTK
3 Bert Kilersjö/Ingemar Lönnberg, Särö IK

HD80.jpgHerrdubbel 80
1 Sven OlofKratz/Leif Appelskog, Vadstena BTK/Ljungsbro BTK
2 Hans Fredén/Åke Svensson, Vaggeryds BTK/BTK Arsenal Nybro
3 Rolf Johansson/Hans Westling, IFK Lidköping/IF Ifo
3 Lars Larsson/Göran Sjölander, Byttorps IF

HD85.jpgHerrdubbel 85
1 Jiri Gaisler/Kenneth Lönnberg, Askims BTK/Särö IK
2 Ulf Nordenson G/Sture Ljungberg, Pensionärernas BTK
3 Valdemar Persson/Arne Persson, Hässelby Pensionärers BTK/IFK Lund

DD6575.jpgDamdubbel 65/75
1 Ingegerd Freinert/Birgitta Olsson, Trollhättans BTK/Trollhättans BTK
2 Wivika Andermo/Lena Linde, Spårvägens BTK/LinnePartille PK
3 Monika Lindbäck/Ragnhild Lundberg, Ängby SK/Hässelby Pensionärers BTK

HL40.jpgHerrar Lag 40
1 Tony Tenvid/Anders Karlsson, Lekstorps IF
2 Ola Hansson/Tomas Köszegi, Kvarnby AK
3 Erik Kullingsjö/Robert Cannmo, IFK Falköping BTK
3 Tony Gustafsson/Johan Käll, Dänningelanda BTK

HL50.jpgHerrar Lag 50
1 Tomas Bennborn/Johan Mellnäs, IFK Österåkers BTK
2 Sven Johansson/Tommy Johansson, Dänningelanda BTK
3 Jan Mårtensson/Magnus Trygg, Huskvarna Södra IS
3 Daniel Törngren/Paul von Heiroth, IFK Lund

HL60.jpgHerrar Lag 60
1 Christer Larsson/Bo Lindmark, Back BTK
2 Lasse Ericsson/Dan Lagerlöf, Västerås BTK
3 Ulf Karlsson/Anders Johansson, Stockholms-Postens IK
3 Markku Kivistö/Per Gustafsson, Vassunda IF

HL70.jpgHerrar Lag 70
1 Georg Holmqvist/Sven-IngeJönsson, Allerums GIF
2 Rune Gärd/Roger Sundqvist, Luleå PF
3 Magnus Persson/Ove Sandberg, KFUM Jönköping IA
3 Gerhard Silberbach/Stefan Filipsson, Winnö IF

Herrar_80_lag.jpg
Herrar Lag 80

1 Åke Berg/Rolf Näsberg, Tullinge TP BTK
2 Lars Larsson/Göran Sjölander, Byttorps IF
3 Kennerth Israelsson/Leif Pettersson, Byttorps IF

Damer_lag_40.jpg
Damer Lag 40

1 Susann Aspling/Helena Johansson, Askims BTK/LinnePartille PK
2 Lena Johnsson/Katarina Åmark, Kvarnby AK/Winnö IF
3 Elsa Ekman/Anette Spångberg, Spårvägens BTK
3 Agnes Rinaldo-Matthis/Mona Fridell, Spårvägens BTK/Spånga TBK

Skribent: SBTF
E-post: Adressen Gömd

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info