Hoppa till sidans innehåll

Veteran-SM: Sista dagens medaljörer

23 MAJ 2022 10:01
Under de fyra mästerskapsdagarna i Halmstad Arena spelades drygt 2000 matcher som resulterade i nya svenska mästare i 41 olika klasser. Under söndagen avgjordes de sista tio klasserna.
  • Uppdaterad: 23 MAJ 2022 10:01

HD40.jpg
Herrdubbel 40

1. Fredrik Håkansson/Thomas Buza, Halmstad BTK/Allerums GIF
2. Jonas Ahlgren/Nicklas Johansson, Tyresö BTK
3. David Lundeteg/Tony Tenvid, Carlstads BTK/Lekstorps IF
3. Tony Gustafsson/Johan Käll, Dänningelanda BTK

Herrdubbel 45
1. Clas-Henric Wallgren/Anders Karlsson, IK Juno/Lekstorps IF
2. Henric Forsberg/Pierre Lönn, Västerås BTK/Spårvägens BTK
3. Stefan Bonell/Torbjörn Tiusonen, Norrtälje Bordtennisklubb
3. Per-ErikEriksson/Tobias Johannesson, IFK Österåkers BTK

HD45.jpg
Herrdubbel 50
1. Per Delby/Mats Källberg, Järfälla BTF/Eskilstuna BTK
2. Joakim Lindblom/Glenn Davidsson, Kågeröds BTK
3. Rickard Mårtensson/Henry Olsson, Sjöbo BTK
3. Glenn Andersson/Jimmy Johansson, Mölndals BTK/BTK Dalen

HD55.jpg
Herrdubbel 55

1. Johan Mellnäs/Tomas Bennborn, IFK Österåkers BTK
2. Bo-Göran Ek/Stellan Jeanson, BTK Warta
3. Mikael Larsson/Joakim Nässén, Back BTK
3. Håkan Wikström/Jan Mårtensson, Huskvarna Södra IS

HD60.jpg
Herrdubbel 60

1. Anders Johansson/Roger Johansson, Stockholms-Postens IK
2. Lasse Ericsson/Dan Lagerlöf, Västerås BTK
3. Mikael Hammar/Roland Svensk, Boo KFUM IA
3. Jonas Häggkvist/Christer Wärngren, Norrtälje Bordtennisklubb/UpplandsEkeby IF

DD4045.jpg
Damdubbel 40/45

1. Susann Aspling/Helena Johansson, Askims BTK/LinnePartille PK
2. Annelie Kullingsjö/Gabriella Pettersson, IFK Falköping BTK/Svanesunds GIF
3. Elsa Ekman/Petra Sörling, Spårvägens BTK/Malmö IF

DD5055.jpg
Damdubbel 50/55

1. Lena Johnsson/Katarina Åmark, Kvarnby AK/Winnö IF
2. Eva Lindh/Yue xia Wang Fridén, Särö IK/IF Norcopensarna
3. Annie Blomqvist/Mona Fridell, IFK Täby BTK/Spånga TBK
3. Christine Portnoff/Gunilla Widström, Bålsta BTK

MD40.jpg
Mixeddubbel 40

1. Elsa Ekman/Nicklas Johansson, Spårvägens BTK/Tyresö BTK
2. Tony Tenvid/Sofia Westholm, Lekstorps IF/IK Juno
3. Mattias Berntsson/Susann Aspling, Svanesunds GIF/Askims BTK
3. Per-ErikEriksson/Anna Carin Ahlquist, IFK Österåkers BTK

MD50.jpg
Mixeddubbel 50

1. Tomas Köszegi/Lena Johnsson, Kvarnby AK
2. Per Vidén/Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK/IFK Täby BTK
3. Yvonne Blomqvist/Kjell-ÅkeWaldner, IFK Täby BTK/Ingarö IF
3. Mikael Larsson/Annie Blomqvist, Back BTK/IFK Täby BTK

MD60.jpg
Mixeddubbel 60

1. Christine Portnoff/Roger Johansson, Bålsta BTK/Stockholms-Postens IK
2. Åke Huss/Ann Karstensson Hedenstjerna, Järfälla BTF/IFK Lund
3. Mona Fridell/Fredrik Larsson, Spånga TBK/Järfälla BTF

HBTK_Micke2.jpgLeif Johansson, Halmstad Bordtennisklubb, mottog ett arrangörsdiplom från Svenska Bordtennisförbundets sportchef Mikael Andersson. 

Stort grattis till alla nykorade svenska mästare och tack till Halmstad BTK för väl genomfört arrangemang. 

Foto: Staffan Bengtsson

Skribent: Linda Carlsson
E-post: Adressen Gömd

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info