Hoppa till sidans innehåll

Ungdomstour


Säsong 2019/20:

 

Fjärde och sista omgången av säsongens U-tour spelades lördag den 14 mars 2020 i Parkskolans Sporthall i Örnsköldsvik, arrangerat av ÅBTF/Norra BTK. Denna omgång gästades vi av spelare från Sundsvall, extra trevligt!

Ett stort tack till alla som hjälpte till!

38 st spelare kom till spel, fördelat på 6 pooler med många jämna matcher. Totalt spelades 103 st pingismatcher.

Resultat:

Pool 1:
Segrare Torsten Puljer, Ortvikens PK, 2:a Edvin Nolberg, Sollefteå BTK,
3:a Konrad Boman, Norra BTK

Pool 2:
Segrare Johan Unander Östman, Norra BTK, 2:a Ludvig Prim, Ortvikens PK,
3:a William Königson, Docksta BTK

Pool 3:
Segrare Olle Kempe, Ortvikens PK, 2:a Ellen Holmgren, Docksta BTK,
3:a Wilmer Öberg, Norra BTK

Pool 4:
Segrare Svante Gidlund, Ortvikens PK, 2:a Vincent Vangararai, Norra BTK,
3:a William Wirmeskog, Ortvikens PK

Pool 5:
Segrare Liam Bergström, Docksta BTK, 2:a Selma Bölenius, Docksta BTK,
3:a Robin Sundström, Norra BTK

Pool 6:
Segrare Albin Fredholm, Sollefteå BTK, 2:a Adam Melander, Norra BTK,
3:a Albin Bolén, Norra BTK

Foto på nästan alla 38 deltagare: (Pool 1-6)

 

 

Tredje omgången spelades lördag den 15 februari 2020 i Nipanhallen Sollefteå arrangerat av ÅBTF/Sollefteå BTK:

4 pooler med totalt 25 st spelare kom till spel med många jämna matcher. Totalt spelades 69 st pingismatcher.

Resultat:

Pool 1:
Segrare Leo Lovén, Norra BTK, 2:a Albin Bergström, Docksta BTK,
3:a Theo Olsson, Sollefteå BTK 

Pool 2:
Segrare Vinvent Vangararai, Norra BTK, 2:a Hampus Fredholm, Sollefteå BTK, 3:a Alvin Edholm Tjernström, BTK Gårn

Pool 3:
Segrare Sackarias Byström, Norra BTK, 2:a Nils Nording, Norra BTK, 
3:a Domino Stenroos, Norra BTK

Pool 4:
Segrare Lukas Sjöberg, Kungsgårdens IS, 2:a Edvin Nolberg, Sollefteå BTK,
3:a Ida Bergström, Docksta BTK

Foto på nästan alla 25 deltagare:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Andra omgången spelades söndag den 26 januari 2020 i Ådalshallen, Kramfors arrangerat av ÅBTF/Docksta/Gårn/Sollefteå

7 pooler med totalt 40 st spelare kom till spel med många jämna matcher. Totalt spelades 95 st pingismatcher!

Resultat:

Pool 1:
Segrare Leo Lovén, Norra BTK, 2:a Matteus Kallin, Norra BTK,
3:a Liam Bergström, Docksta BTK 

Pool 2:
Segrare Theo Olsson, Sollefteå BTK, 2:a Albin Bergström, Docksta BTK, 3:a Nathalie Näslund Nordlöf, Docksta BTK

Pool 3:
Segrare Jakob Vestin, Docksta BTK, 2:a Ellen Holmgren, Docksta BTK, 
3:a William Lundkvist, Docksta BTK

Pool 4:
Segrare Vincent Vangararai, Norra BTK, 2:a Emir Norgren Dogu, Norra BTK,
3:a Hanna Buhr, Docksta BTK

Pool 5:
Segrare Domino Stenroos, Norra BTK, 2:a Sackarias Byström, Norra BTK,
3:a Alexandra Törngren, Sollefteå BTK

Pool 6:
Segrare Tim Wusch, Docksta BTK, 2:a Sixten Johansson, Sollefteå BTK,
3:a Werner Hörnqvist, Norra BTK

Pool 7:
Segrare Lukas Sjöberg, Kungsgårdens IS, 2:a Marlon Näslund Nordlöf, Docksta BTK,
3:a Algot Höglund, Sollefteå BTK

----------------------------------------------------------------------------------------------

Första omgången spelades söndag den 17 november 2019 i Docksta Bygdegård arrangerat av ÅBTF/Docksta BTK.

5 pooler med totalt 33 st spelare kom till spel med många jämna matcher. Totalt spelades 93 st pingismatcher!

Resultat:

Pool 1:
Segrare Robin Sundström, Norra BTK, 2:a Liam Bergström, Docksta BTK, 
3:a Albin Bergström, Docksta BTK 

Pool 2:
Segrare Matteus Kallin, Norra BTK, 2:a Nathalie Nordlöf -Näslund, Docksta BTK, 3:a Gustav Risslén, BTK Gårn / Hugo Hörnsten, Norra BTK

Pool 3:
Segrare Elina Eriksson , Docksta BTK, 2:a Alvin Edholm Tjernström, BTK Gårn, 
3:a Ellen Holmgren, Docksta BTK

Pool 4:
Segrare Alva Ågren, Docksta BTK, 2:a Hanna Buhr, Docksta BTK, 
3:a Elin Bergström, Docksta BTK / Savannah Näslund Nordlöf, Docksta BTK

Pool 5:
Segrare Werner Hörnqvist, Norra BTK, 2:a Marlon Näslund-Nordlöf, Docksta BTK, 
3:a Algot Höglund, Sollefteå BTK / Felicia Norgren, Docksta BTK

Foto på nästan alla 33 deltagare:

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Säsong 2018/19:

Ångermanlands BTF beslutade till säsong 2018/19 att i stället för ungdomsserie spela en ungdomstour, där vi vid varje varje speltillfälle strävar efter att dela in barnen/ungdomarna efter spelstyrka och spelar då enbart poolspel med förhoppningsvis så jämna matcher som möjligt och många matcher per spelare i storpooler.

Första spelomgång den 1 december 2018 i Örnsköldsvik, Parkskolan arrangerat av ÅBTF/Norra BTK:

Spelformen var väldigt uppskattad, 4 pooler med totalt 19 st spelare kom till spel med många jämna matcher, flera pooler blev seträkning.

Pool 1:
Segrare Alfons Sjödin Sollefteå BTK, 2:a Ella Häggqvist Kungsgårdens IS, 3:a Linnea Sjöberg Kungsgårdens IS.

Pool 2:
Segrare Robin Sundström Norra BTK, 2:a Jacob Vestin Docksta BTK, 3:a Johan Böhlenius Docksta BTK tätt följd av Albin Bergström Docksta BTK och Natalie Näslund Docksta BTK med setskillnad som avgjorde 3:e placering.

Pool 3:
Segrare William Lundkvist Docksta BTK, 2:a Hampus Fredholm Sollefteå BTK, 3:a William Königson Docksta BTK.

Pool 4:
Segrare Axel Skogman Norra BTK, 2:a Albin Bolén Norra BTK, 3:a Nick Söderqvist BTK Gårn.

 

Foto på nästan alla 19 deltagare:

 

Andra spelomgången den 26 januari 2019 i Docksta arrangerat av ÅBTF/Docksta BTK:

Spelformen igen väldigt uppskattad, 5 pooler med totalt 28 st spelare kom till spel med många jämna matcher. Totalt spelades 65 st pingismatcher, varav 30 matcher blev 4- eller 5 setare, i 99 set skiljde bara 2 eller 3 bollar!
Alla ungdomar visade prov på kämpaglöd, bra spel och gott humör.
Nästa ungdomstour (omgång 3) blir i Sollefteå den 16 februari 2019.

Resultat:

Pool 1:
Segrare Elin Bergström, Docksta BTK, 2:a Elina Eriksson, Docksta BTK, 3:a Hanna Buhr, Docksta BTK.

Pool 2:
Segrare Oscar Hägglund, BTK Gårn, 2:a Gustav Risslen, BTK Gårn, 3:a Emir Norgren Dogu, Norra BTK.

Pool 3:
Segrare Alice Fridlund, Kungsgården IS, 2:a Natalie Näslund, Docksta BTK, 3:a Jesper Edlund, Kungsgården IS.

Pool 4:
Segrare Jakob Vestin, Docksta BTK, 2:a Albin Bergström, Docksta BTK, 3:a Douglas Holmström, Norra BTK.

Pool 5:
Segrare Robin Söderqvist, BTK Gårn, 2:a Robin Sundström, Norra BTK, 3:a Nick Söderqvist, BTK Gårn.

 

Foto på nästan alla 28 deltagare:

 

 

Tredje spelomgången den 16 februari 2019 i Sollefteå arrangerat av ÅBTF/Sollefteå BTK:

Resultat:

Pool 1:
Segrare Wilma Karlsson, Kungsgårdens IS, 2:a Alva Ågren, Docksta BTK, 3:a Hanna Buhr, Docksta BTK

Pool 2:
Segrare Manne Sjö, Sollefteå BTK, 2:a Liam Bergström, Docksta BTK, 3:a Simon Hedström, Sollefteå BTK

Pool 3:
Segrare Elton Norén, Norra BTK, 2:a Douglas Holmström, Norra BTK, 3:a Johan Böhlenius, Docksta BTK

Pool 4:
Segrare Noah Stenroos, Norra BTK, 2:a Albin Bergström, Docksta BTK, 3:a Lucas Söderström, Norra BTK

 

Alla (!) 22 deltagare:

 

 

 

Fjärde omgången spelades den 30 mars i Kramfors, arrangerat av ÅBTF.
6 pooler med totalt 33 st spelare kom till spel med många jämna matcher. Totalt spelades 75 st pingismatcher!

Resultat:

Pool 1:
Segrare Viktor Larsson, Norra BTK, 2:a Robin Söderquist, BTK Gårn, 3:a Albin Bolén, Norra BTK

Pool 2:
Segrare Elton Norén, Norra BTK, 2:a Alice Fridlund, Kungsgårdens IS, 3:a Albin Bergström, Docksta BTK

Pool 3:
Segrare Nathalie Näslund Nordlöf, Docksta BTK, 2:a Sacharias Löfqvist, Norra BTK, 3:a William Lundkvist, Docksta BTK

Pool 4:
Segrare Liam Bergström, Docksta BTK, 2:a Julius Salomonsson, Norra BTK, 3:a Vilma Karlsson, Kungsgårdens IS

Pool 5:
Segrare Felix Vestman, Norra BTK, 2:a Elina Eriksson, Docksta BTK, 3:a Elin Bergström, Docksta BTK

Pool 6:
Segrare Hanna Buhr, Docksta BTK, 2:a Alva Ågren, Docksta BTK, 3:a Amy Hallin, Kungsgårdens IS

 

Foto på nästan alla 33 deltagare:

Uppdaterad: 15 FEB 2020 20:11 Skribent: Niclas Jonsson

  Idrottslyftet

 

Postadress:
Ångermanlands Bordtennisförbund
Niclas Jonsson, Skärgårdsvägen 9
891 78 Bonässund

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info