Hoppa till sidans innehåll

Dalaframgångar i Jägarnäs Poolen 2013

04 MAR 2013 10:47
Det blev nio stycken klass segrar för dala spelare i årets Jägarnäs Pool
  • Skapad: 04 MAR 2013 10:47

På lördagen segrade Samuel Akayde från Ovansiljan i klass HS Elit/Hs 1.

Klubbkompisen Joe Bernard Sam vann HS 2, där han finalslog ytterligare en klubbkompis från Ovansiljan Fredrik Larson.

HS 3 på Lördagen vanns av Nicklas Forsling Långshyttan. HJ 17 vanns av Pontus Stjerna Jägarnäs Ludvika som i finalen besegrade Rasmus Karlsson från Falu BTK. Sedan i HS 40 segrade Lars Bokström, Ovansiljan och i finalen vann han över ytterligare en dala spelare, Roger Westlund Falu BTK.

 

Under Söndagens spel fortsatte framgångarna. i HS 3 vann Pontus Stjerna Jägarnäs Ludvika före Tapio Kontijärvi, Långshyttan, det var för övrigt Pontus Stjernas andra titel denna helg. i HS 4, vann Alexander Zandieh falu BTK och i finalen beegrade han Ulf Berg Jägarnäs Ludvika, kan nämna att i denna klass så var de 5 bästa spelarna från dalarna.

 

HS 5 vanns av Andreas Myrzell IK Juno om i finalen besegrade ytterligare en Juno spelare, Marek Wankowicz.

 

Sedan har vi ytterligare en dubbel segrare och det är Tobias Myrzell som vinner både Pojkar 9 och Pojkar 10.

 

Resultatlistor finns på Jägarnäs Ludvikas hemsida på denna länk:  https://www6.idrottonline.se/Jagarnas-LudvikaBTK-Bordtennis/JagarnasPoolen2013/

 Där finns för närvarande resultatlista komprimerad, plus alla resultat från Poolerna och sidan kommer att uppgraderas med slutpelsträd och bilder på pristagarna, det jobbet skall vara klart senast tisdag!

Skribent: Jan-Erik Norrbacka

Liverapportering



pingiskanalenAnnons Solidsport

Evenemang
OS-kval
21-25 april, Guimaraes, Portual
Hemsida
Resultat
Webbsändning

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Postadress:
Dalarnas Bordtennisförbund
Fredrik Larsson, Stenuddsvägen 39B
792 34 Mora

Kontakt:
Tel: 0707250230
E-post: This is a mailto link

Se all info