Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM 2019

11 NOV 2019 13:19
I helgen spelades DM i Hemsehallen och resultaten från tävlingen finner ni här.
  • Uppdaterad: 11 NOV 2019 13:19

Resultat DM och Pingisiaden bordtennis Hemsehallen 9 nov. 2019

Herrar 40

1. Paulsson Stefan, Visby IF Gute BTK

2. Gustafsson Sonny, Klintehamns IK

3. Frändfors Erik, IFK Visby

3. Mattsson Tobias, IFK Visby

5. Sjöström Rickard, IFK Visby

5. Gardell Håkan, IF Hansa-Hoburg

5. Andersson Bo, Visby IF Gute BTK

5. Bohman Niclas, Klintehamns IK

Final: Paulsson Stefan - Gustafsson Sonny 11-6, 11-8, 7-11, 8-11, 11-6

Semi: Paulsson Stefan - Frändfors Erik 7-11, 11-6, 11-9, 11-9

Sem:i Gustafsson Sonny - Mattsson Tobias 6-11, 11-6, 11-6, 11-6

1/4: Paulsson Stefan - Sjöström Rickard 3-11, 11-5, 11-9, 11-9

1/4: Gustafsson Sonny - Gardell Håkan 11-8, 11-2, 13-11

1/4: Frändfors Erik - Andersson Bo 12-14, 11-8, 11-7, 6-11, 11-7

1/4: Mattsson Tobias - Bohman Niclas 11-8, 11-5, 12-10

 

Herrar 50

1. Sjöström Rickard, IFK Visby

2. Nolmark Henrik, Visby IF Gute BTK

3. Andersson Bo, Visby IF Gute BTK

3. Paulsson Stefan, Visby IF Gute BTK

5. Gardell Håkan, IF Hansa-Hoburg

5. Johansson Stefan, IFK Visby

Final:  Sjöström Rickard - Nolmark Henrik 7-11, 11-7, 11-9, 11-6

Semi:  Sjöström Rickard - Andersson Bo 11-5, 11-5, 11-8

Sem:i  Nolmark Henrik - Paulsson Stefan 11-8, 12-14, 11-3, 13-11

1/4:  Sjöström Rickard - Gardell Håkan 11-3, 12-10, 11-7

1/4:  Paulsson Stefan - Johansson Stefan 11-8, 9-11, 11-3, 11-5

 

Herrdubbel

1. Jarfjord Marcus/Oxenwaldt Lars, IFK Visby

2. Hedbom Max/Paulsson Stefan, Visby IF Gute BTK

3. Johansson Stefan/Sjöström Rickard, IFK Visby

3 .Mattsson Tobias/Viberg Jeff, IFK Visby

Final:  Jarfjord M/Oxenwaldt L - Hedbom M/Paulsson S 11-9, 11-9, 6-11, 8-11, 11-9

Semi: Jarfjord M/Oxenwaldt L - Johansson S/Sjöström R 11-6, 11-3, 11-9

Semi: Hedbom M/Paulsson S – Mattsson T/Viberg J 11-6, 12-10, 12-10

 

Herrdubbel 40

1. Jarfjord Marcus/Oxenwaldt Lars, IFK Visby

2. Gustafsson Sonny/Frändfors Erik, Klintehamns IK/IFK Visby

3. Paulsson Stefan/Nolmark Henrik, Visby IF Gute BTK

3. Ahlgren Mattias/Pettersson Fredrik, Östergarns IK

Final:  Jarfjord M/Oxenwaldt L - Gustafsson S/Frändfors E 11-4, 16-14, 11-7

Semi:  Jarfjord M/Oxenwaldt L - Paulsson S/Nolmark H 11-6, 11-7, 11-5

Semi : Gustafsson S/Frändfors E - Ahlgren M/Pettersson F 8-11, 11-7, 9-11, 11-7, 16-14

 

Herrjuniorer 17

1. Hedbom Max, Visby IF Gute BTK

2 .Öberg Sebastian, Fole IF

3 .Hökby Edvard, Visby IF Gute BTK

3 .Dahlberg Albin, Levide IF

Final:  Hedbom Max - Öberg Sebastian 11-3, 11-3, 11-3

Semi:  Hedbom Max - Hökby Edvard 11-3, 11-1, 11-3

Semi:  Öberg Sebastian - Dahlberg Albin 11-7, 11-8, 8-11, 11-6

 

Herrsingel

1. Hedbom Max, Visby IF Gute BTK

2. Oxenwaldt Lars, IFK Visby

3. Wahlgren Johannes, Klintehamns IK

3. Nilsson David, IF Hansa-Hoburg

5. Thomasson Göran, IF Hansa-Hoburg

5. Jansson Roland, Fårösunds GOIK

Final:  Hedbom Max - Oxenwaldt Lars 11-8, 11-6, 11-8, 11-7

Semi:  Hedbom Max - Wahlgren Johannes 11-7, 11-3, 11-6, 11-5

Semi: Oxenwaldt Lars - Nilsson David 6-11, 13-11, 10-12, 11-6, 11-7, 11-6

1/4:  Wahlgren Johannes - Thomasson Göran 8-11, 6-11, 11-7, 11-7, 5-11, 11-8, 11-9

1/4: Nilsson David - Jansson Roland 5-11, 11-4, 11-9, 11-4, 6-11, 13-15, 11-7

 

Pojkar 14

1. Dahlbom Gusten, Visby IF Gute BTK

2. Hökby Edvard, Visby IF Gute BTK

3. Olsson Colin, Fole IF

3. Von Corswant Walter, Fole IF

5. Öberg Sebastian, Fole IF

5 Jakobsson Zackarias, Levide IF

5 .Borg Edvin, Visby IF Gute BTK

5 .Hasselblad Melvin, Visby IF Gute BTK

Final:  Dahlbom Gusten - Hökby Edvard 8-11, 11-8, 8-11, 11-6, 12-10

Semi:  Dahlbom Gusten - Olsson Colin 8-11, 11-9, 10-12, 11-5, 11-5

Semi : Hökby Edvard - Von Corswant Walter 13-15, 11-7, 11-6, 11-2

1/4 :  Dahlbom Gusten - Öberg Sebastian 11-9, 11-9, 11-9

1/4:  Hökby Edvard - Jakobsson Zackarias 11-7, 11-5, 11-9

1/4:  Olsson Colin - Borg Edvin 11-4, 12-10, 11-8

1/4:  Von Corswant Walter - Hasselblad Melvin 11-5, 11-3, 11-9

 

Pingisiaden Pojkar

1. Dahlbom Gusten, Visby IF Gute BTK

2. Hasselblad Melvin, Visby IF Gute BTK

3. Lindgren Toby, Levide IF

3. Jansson Johannes, IFK Visby

5. Öberg Leo, Fole IF

5. Allmungs Elmer, Levide IF

Final:  Dahlbom Gusten - Hasselblad Melvin 11-9, 13-11, 11-9

Semi:  Dahlbom Gusten - Lindgren Toby 11-9, 11-3, 11-8

Semi:  Hasselblad Melvin - Jansson Johannes 11-5, 11-6, 11-6

1/4 :  Lindgren Toby - Öberg Leo 12-10, 11-9, 11-6

1/4 : Jansson Johannes - Allmungs Elmer 13-11, 11-6, 11-7

 

Pingisiaden Pojkar B

1. Holmström Albin, IFK Visby

2. Berzelius Vilgot, Visby IF Gute BTK

3. Byström Pleijel Ludvig, IFK Visby

3. Gardell Viktor, IFK Visby

Final:  Holmström Albin - Berzelius Vilgot 11-6, 10-12, 7-11, 11-6, 11-3

Semi:  Holmström Albin - Byström Pleijel Ludvig 11-5, 11-4, 11-3

Semi:  Berzelius Vilgot - Gardell Viktor 11-2, 11-3, 11-3

 

Flickor 14

1. Engström Betty, Levide IF

2. Hedbom Sofie, Visby IF Gute BTK

3. Holst Alvina, Levide IF

4. Engström Wilma, Levide IF

Skribent: Mattias Ahlgren
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Gotlands Bordtennisförbund
C/o Henrik Nolmark, Vårdklockegatan 13
621 57 Visby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info