Hoppa till sidans innehåll

Veteran-SM

30 JAN 2017 08:13
Veteran-SM 2017 spelades i Karlskrona 26-29 januari. NvgBTF tog ingen seger i år men flera silver- och bronsmedaljer. Flest tog Ingegerd Freinert som spelar för Trollhättans BTK.
  • Skapad: 30 JAN 2017 08:13

Samtliga segrare i varje klass samt pristagare från NvgBTF kan du se nedan:

DS 65
1. Andersson Anita, BTK Rekord

DS 75
1. Maul Monika, Hässelby Pensionärers BTK
2. Freinert Ingegerd, Trollhättans BTK

HS 70
1. Safai Nosrat, KFUM Stocksund IA 

HS 75
1. Torinsson Bo, IF Ifo 
3. Magnusson Olle, IFK Lidköping

DS 70
1. Andersson Anita, BTK Rekord 
2. Freinert Ingegerd, Trollhättans BTK  

HS 65
1. Skogsberg Göran, BTK Safir

HS 80
1. Borg Toni, Arboga BTK 

HS 85
1. Hedin Uno, Spånga TBK 

MD 70
1. Andersson Anita/Karlsson Åke, BTK Rekord/BTK Linné 
3. Kratz Sven Olof/Freinert Ingegerd, Vadstena BTK/Trollhättans BTK

DD 65+
1. Andersson A/Linde L, BTK Rekord/BTK Linné 

HD 65
1. Grapenhed Arvi/Skogsberg Göran, BTK Safir 

HD 70
1. Ekström Göran/Lager Torsten, BTK Linné/Mörrums GOIS BTK 

HD 75
1. Kratz Sven Olof/Appelskog Leif, Vadstena BTK/Ljungsbro BTK 
2. Johansson Rolf/Magnusson Olle, IFK Lidköping 

HD 80
1. Johnsson Ingvar/Lönnberg Kenneth, Kyrkhults BTK/Särö IK 
3. Hedin Uno/Eklöf Stig, Spånga TBK/Kvillebyns SK

XD 50
1. Andersson Glenn/Lindh Eva, Mölndals BTK/Särö IK

XD 60
1. Oscarsson Lisbeth/Sundqvist Roger, Dänningelanda BTK/Luleå PF
3. Andersson Björn/Andersson Lena, Trollhättans BTK

XD 40
1. Johansson Helena/Wallgren Clas-Henric, BTK Linné/IK Juno 
2. Johansson Jimmy/Almgren Linda, Herrljunga BTK/BTK Linné 
3. Sandberg Jonas/Ekman Elsa, Herrljunga BTK/Tyresö BTK

HS 50
1. Bennborn Tomas, IFK Österåkers BTK

DS 40
1. Wang Fridén Yue xia, IF Norcopensarna-Fridtuna

DS 50
1. Wang Fridén Yue xia, IF Norcopensarna-Fridtuna

DS 60
1. Andermo Wivika, Hammarby 

HS 40
1. Månsson Magnus, BTK Warta 

HS 60
1. Aldvik Göran, Boo KFUM IA

DD 40
1. Ekman E/Almgren L, Tyresö BTK/BTK Linné

DD 50/60
1. Wang Fridén Y x/Fridell M, IF Norcopensarna-Fridtuna

HD 40
1. Köszegi Tomas/Mattiasson Mikael, Kvarnby AK 
3. Johansson Jimmy/Sandberg Jonas, Herrljunga BTK

HD 50
1. Mellnäs Johan/Bennborn Tomas, IFK Österåkers BTK

HD 60
1. Pettersson Thomas/Aldvik Göran, Ängby SK/Boo KFUM IA 


RESULTAT LAG
 

DAMER LAG 40 
1. Lag Göteborg 

HERRAR LAG 40 
1. Järfälla BTK 

HERRAR LAG 50 
1. Allerum GIF Lag1

HERRAR LAG 60 
1. Boo KFUM

HERRAR LAG 70 
1. KFUM Norrköping

Alla resultat från Veteran-SM i Karlskrona

Skribent: Marie Björklund
E-post: Adressen Gömd
VI SPONSRAR NvgBTF
Donic, hemsidan
 
Yasaka hemsidan
 
SISU

Postadress:
Nordvästra Götalands BTF
Box 418
541 28 Skövde

Besöksadress:
Gustav Adolfs gata 49
541 45 Skövde

Kontakt:
Tel: 0724542888
Fax: 0104764101
E-post: This is a mailto link

Se all info