Hoppa till sidans innehåll

Serieinformation 2016-2017


Nu är även andra fasen av kvalspelet klart och där vann AGA BTK över IK Sturehov med 8-2 se resultatet här... Detta medför följande nomineringsordning till division 3 från Ölbtf: Pålsboda GoIF får den ordinarieplatsen, AGA BTK får den 1:a reservplatsen och IK Sturehov den 2:a reservplatsen.

Nu är första fasen av div 3 kvalet färdig spelat där vann IK Sturehov borta mot Storå BTK med 8-4 se resultatet här... Nu väntar fas 2 på onsdag för IK Sturehov med hemmamatch mot AGA BTK. Segraren där får första reservplats till div 3 och förloraren får den andra reservplatsen.

Nu börjar kvalmatckerna vara klara kvalet till div 5 vann Pålsboda över Östansjö på set räkning se resultatet här... Kvalet till div 4 vann Ålsta över Storå med klara 8-1 hela resultatet här...

Kvalmatcherna finns nu publiserade på planassist.

Följande matcher är på gång.
Kval till div 3 spelas i två faser där sjuorna från div 3 NSSV och ÖSSV möter varandra. Den matchen står mellan Storå BTK - IK Sturehov, Storå BTK lottades till hemmalag på ÖLBTFs styrelsemöte den 16 mars. Matchen kommer att spelas i Storå den 16/4. 
Matchen i fas 2 kommer att stå mellan segraren i fas 1 och 2:an i div 4 vilket blev AGA BTK, denna match måste vara spelad innan den 20/4 och är planerad till den 17/4 i Örebro.

Kval till div 4 spelas i en match och står mellan Ålsta BTK-B - Storå BTK-C bör vara spelad inom 14 dagar.

Kval till div 5 spelas på samma sätt, där möts Pålsboda GoIF-B - Östansjö IF-C planeras att spelas den 5/4.

Nu när serierna är färdigspelade får vi gratulera
Pålsboda GoIF till segern i div 4 likaså Östansjö IF-B till segern i div 5 och till nykomlingarna från Närkeskil till segern i div 6. 

 

Seriesegrare div 6 Näskeskils SK

Gropens IF gör spelar byte mellan lag A1 och A2 inför omgång 8.

Jan Brodin och Robert Vestilng byter plats.

Seriekalendern hittar du om du följer denna länk...

Nu är alla serier lottade och nedan finns minnesanteckningar från lagledar mötet. går även att följa länken här...

Nedan finns nu anmälningsblanketter för distriktsserierna publicerade. 

Viktigt att läsa den preliminäraserieindelningen så ni vet vilka divisioner ni ska anmäla era lag till. Ni som har en reservplats i en bättre division ska anmäl detta lag även i den divisionen så underlättar det vid den slutgiltiga serieindelningen i samband med lagledarmötet den 22 september. Sista anmälningsdag 18 september då ska även deltagande vid lagledarmötet anmälas.

Viktigt ! matchprotokoll får skrivas ut från hemsidan dessa finner du här...

 

OBS! För de spelare som ska spela distriktsserie gäller att A-licens är löst.

 

Alla sammandrag ska ha arrangörer innan serien kommer att starta. 

Även i år finns i den preliminära serie indelningen utsatta datum som rekomenderade speldagar de sammandrag som fick arrangörer redan vid planeringsmötet är inskrivna. 
På kommande serieanmälan skriv in vilket eller vilka sammandrag ni kan ta.

Titel Uppladdad Filtyp Storlek
  Anmälan till Distriktsserierna div 5-7 16 Anmälan till Distriktsserierna div 5-7 16 2016-08-04 PDF 79 KB
  Anmälan till Distriktsserierna div4 16 Anmälan till Distriktsserierna div4 16 2016-08-04 PDF 80 KB
  Anmälan till Distriktsserierna div4 16_formular Anmälan till Distriktsserierna div4 16_formular 2016-08-04 DOC 543 KB
  Anmälan till Distriktsserierna div5-7 16_formular Anmälan till Distriktsserierna div5-7 16_formular 2016-08-04 DOC 544 KB
  Anmälda lag 2016-2017 Anmälda lag 2016-2017 2016-09-12 PDF 250 KB
  Lagledarmote 20160922_minnesanteckningar Lagledarmote 20160922_minnesanteckningar 2016-09-26 PDF 1 MB
  Minnesanteckningar PLANMÖTE 2017-05-17 Minnesanteckningar PLANMÖTE 2017-05-17 2017-05-22 PDF 110 KB
  prel_distriktsserierna_16_17_ver0_2 prel_distriktsserierna_16_17_ver0_2 2016-06-07 PDF 90 KB



Liverapportering

Evenemang

Europe Top-10 Youth
15-17 oktober, Tours, Frankrike
Information
Resultat

pingiskanalen


Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Örebro Läns Bordtennisförbund
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: 0766508746
E-post: orebro.bordtennis@rf...

Se all info