Hoppa till sidans innehåll

EM i Alicante 2018


37:e EM 2018
Alicante 23-28 september

HERRSINGEL

Final
Timo Boll, Tyskland-Ovidiu Ionescu, Rumänien 6–11, 11–7, 11–9, 11–6, 11–5

Semifinaler
Boll-Patrick Franziska, Tyskland 8–11, 14–12, 9–11, 8–11, 11–9, 11–5, 11–7
Ionescu-Kristian Karlsson 12–10, 11–6, 3–11, 11–9, 11–9

Kvartsfinaler
Boll-Daniel Habesohn, Österrike 11–3, 11–4, 11–4, 11–9
Franziska-Benedikt Duda, Tyskland 11–7, 11–3, 7–11, 11–5, 11–9
Karlsson-Marcos Freitas, Portugal 11–8, 5–11, 11–9, 11–5, 10–12, 6–11, 11–8
Ionescu-Vladimir Samsonov, Belarus 11–7, 8–11, 10–12, 15–13, 13–11, 6–11, 11–9

Åttondelsfinaler
Boll-Liam Pitchford, England 9–11, 12–10, 11–9, 11–4, 8–11, 11–9
Habesohn-Panagiotis Gionis, Grekland 8–11, 11–5, 8–11, 11–4, 12–10, 11–8
Franziska-Tiago Apolonia, Portugal 12–10, 11–6, 11–5, 6–11, 11–9
Duda-Jon Persson 11–9, 9–11, 11–4, 7–11, 6–11, 11–8, 11–3
Freitas-Ricardo Walther, Tyskland 7–11, 11–6, 11–9, 12–10, 11–8
Kristian Karlsson-Kou Lei, Ukraina 11–8, 9–11, 4–11, 11–13, 11–5, 12–10, 11–6
Ionescu-Jonathan Groth, Danmark 20–18, 11–7, 5–11, 12–14, 11–8, 11–5
Samsonov-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 9–11, 11–5, 11–9, 5–11, 11–5, 11–5

Omgång 2
Boll-Can Akkuzu, Frankrike 5–11, 11–8, 11–9, 9–11, 11–3, 8–11, 13–11, Pitchford-Joao Geraldo, Portugal 11–8, 11–9, 4–11, 4–11, 11–5, 11–9, Habesohn-Marek Badowski, Polen 11–9, 11–3, 14–12, 8–11, 10–12, 11–8, Gionis-Anders Lind, Danmark 11–8, 11–6, 11–5, 11–4, Franziska-Bojan Tokic, Slovenien 11–2, 16–14, 9–11, 11–7, 11–6, Apolonia-Alvaro Robles, Spanien 11–7, 11–7, 11–6, 8–11, 13–11, Persson-Martin Allegro, Belgien 11–6, 11–6, 11–5, 16–14, Duda-Simon Gauzy, Frankrike 6–11, 11–8, 9–11, 11–6, 11–4, 10–12, 12–10, Freitas-Stefan Fegerl, Österrike 11–5, 4–11, 12–14, 11–7, 11–4, 11–8, Walther-Wang Yang, Slovakien 11–8, 11–8, 7–11, 11–8, 12–10, Kou Lei-Benedek Olah, Finland 11–7, 13–11, 5–11, 11–7, 10–12, 14–12, Kristian Karlsson-Darko Jorgic, Slovenien 10–12, 7–11, 11–9, 11–6, 11–9, 11–8, Groth-Diogo Carvalho, Portugal 14–16, 11–4, 11–8, 11–2, 11–9, Ionescu-Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–9, 11–9, 12–10, 7–11, 11–7, Vladimir Samsonov, Belarus-Truls Möregårdh 12–10, 8–11, 6–11, 11–6, 11–8, 11–2, Ovtcharov-Alexander Shibaev, Ryssland 12–10, 6–11, 11–6, 11–7, 12–10.

Omgång 1
Lind-Mattias Falck 11–8, 8–11, 12–10, 12–14, 4–11, 11–7, 13–11, Persson-Tobias Rasmussen, Danmark 8–11, 8–11, 11–9, 6–11, 11–8, 11–1, 11–5, Kristian Karlsson-Andreas Levenko, Österrike 11–3, 12–10, 11–5, 11–5, Möregårdh-Pavel Sirucek, Tjeckien 14–12, 11–6, 13–11, 11–13, 11–7.

Kval, grupp 2
Möregårdh-Abdullah Yigenler, Turkiet 11–6, 11–5, 11–8, 9–11, 11–13, 12–14, 11–3, Möregårdh-Mattias Mongiusti, San Marino 11–3, 11–6, 11–5, 11–4, Möregårdh-Paul Drinkhall, England 11–8, 11–7, 11–9, 6–11, 11–9.
• Möregårdh gruppetta, 3–0 (12–4) i matcher.

Timo Bolls väg till guldet (24–10)
    1) 4–1 Lionel Weber, Schweiz (7,-6,11,1,6)
    2) 4–3 Can Akkuzu, Frankrike (–5,8,9,–9,3,–8,11)
    3) 4–2 Liam Pitchford, England (–9,10,9,4,–8,9)
    4) 4–0 Daniel Habesohn, Österrike (3,4,4,9)
    5) 4–3 Patrick Franziska, Tyskland (–8,12,–9,–8,9,5,7)
    6) 4–1 Ovidiu Ionescu, Rumänien (–6,7,9,6,5)

Timo Bolls sju guld på sju EM-finaler (28–9)
    2002  4–2 Boll-Kalinikos Kreanga, Grekland
                     11–9, 4–11, 11–8, 3–11, 11–7, 11–6
    2007  4–1 Boll-Vladimir Samsonov, Belarus
                     11–7, 11–7, 11–3, 8–11, 11–6
    2008  4–2 Boll-Vladimir Samsonov, Belarus
                     12–14, 12–10, 11–5, 11–7, 7–11, 11–5
    2010  4–1 Boll-Patrick Baum, Tyskland
                     11–9, 11–7, 7–11, 11–7, 11–9
    2011  4–1 Boll-Patrick Baum, Tyskland
                     11–7, 6–11, 11–3, 11–7, 11–8
    2012  4–1 Boll-Tan Ruiwu, Kroatien
                     11–2, 11–6, 11–7, 11–13, 11–9
    2018  4–1 Boll-Ovidiu Ionescu, Rumänien
                     6–11, 11–7, 11–9, 11–6, 11–5

DAMSINGEL

Final
Li Qian, Polen-Margaryta Pesotska, Ukraina 8–11, 10–12, 11–6, 11–6, 11–2, 11–2

Semifinaler
Pesotska-Sofia Polcanova, Österrike 7–11, 16–14, 12–10, 11–13, 11–4, 11–5
Li Qian-Katarzyna Franc-Grzybowska, Polen 13–11, 11–6, 11–6, 10–12, 12–10

Kvartsfinaler
Polcanova-Petrissa Solja, Tyskland 10–12, 11–6, 11–9, 11–8, 11–7
Pesotska-Han Ying, Tyskland 12–10, 11–9, 11–9, 4–11, 13–11
Li Qian-Bernadette Szocs, Rumänien 11–9, 11–6, 14–16, 11–6, 11–7
Franc-Grzybowska-Sabine Winter, Tyskland 11–3, 11–8, 11–8, 11–8

Åttondelsfinaler
Polcanova-Britt Eerland, Nederländerna 11–9, 11–5, 11–13, 11–2, 11–8
Solja-Georgina Pota, Ungern 11–8, 11–5, 12–10, 14–12
Han Ying-Matilda Ekholm 11–7, 11–7, 11–6, 11–3
Pesotska-Aneta Kucerova, Tjeckien 11–6, 11–9, 12–10, 11–2
Szocs-Nina Mittelham, Tyskland 13–11, 11–4, 11–8, 11–9
Li Qian-Polina Mikhailova, Ryssland 11–2, 11–8, 12–14, 8–11, 11–4, 12–10
Franc-Grzybowska-Daniela Monteiro Dodean, Rumänien 10–12, 11–8, 11–7, 11–8, 8–11, 11–13
Winter-Li Jie, Nederländerna 11–3, 12–10, 7–11, 9–11, 11–8, 11–9

Omgång 2
Polcanova-Irina Ciobanu, Rumänien 11–6, 10–12, 11–7, 8–11, 11–7, 11–7, Eerland-Nataliua Partyka, Polen 8–11, 11–9, 9–11, 11–5, 11–9, 10–12, 11–9, Solja-Shao Jieni, Portugal 11–9, 7–11, 12–10, 11–9, 11–6, Pota-Maria Xiao, Spanien 6–11, 11–6, 11–6, 11–4, 14–12, Ekholm-Stephanie Loeuillette, Frankrike 11–9, 10–12, 10–12, 10–12, 12–10, 11–7, 11–6, Han Ying-Yana Noskova, Ryssland 4–11, 13–11, 11–8, 11–7, 11–1, Kucerova-Izabela Lupulesku, Serbien 11–5, 12–10, 5–11, 8–11, 7–11, 11–5, 11–9,  Pesotska-Mateja Jeger, Kroatien 11–9, 11–6, 11–7, 11–7, Szocs-Laura Gasnier, Frankrike 11–6, 8–11, 15–13, 7–11, 11–2, 12–14, 11–3, Mittelham-Szandra Pergel, Ungern 11–7, 11–9, 11–4, 11–7, Mikhailova-Ho Tin-Tin, England 14–12, 6–11, 7–11, 11–4, 15–13, 11–8, Li Qian-Amelie Solja, Österrike 11–2, 11–7, 11–5, 11–4, Monteiro Dodean-Yu Fu, Portugal 12–10, 4–11, 4–11, 14–12, 11–7, 11–9, Franc-Grzybowska-Liu Jia, Österrike 8–11, 11–8, 11–8, 9–11, 11–4, 11–9, Winter-Ganna Gaponova, Ukraina 11–7, 11–5, 11–3, 11–8,  Li Jie-Zhang Xuan, Spanien 11–5, 11–4, 11–5, 11–7.

Omgång 1
Ekholm-Kornelija Riliskyte, Litauen 11–3, 11–5, 11–5, 11–8, Szocs-Li Fen 11–7, 11–3, 11–7, 11–6, Liu Jia, Österrike-Linda Bergström 14–12, 6–11, 11–7, 11–7, 11–8.

Kval, grupp 18
Li Fen-Katarina Strazar, Slovenien 13–11, 11–9, 11–4, 11–6, Li Fen-Sarah Meyer, Luxemburg 11–3, 11–6, 11–2,  11–3, Li Fen-Karin Adamkova, Tjeckien 11–7, 9–11, 11–6, 9–11, 11–8, 11–7.
• Li Fen gruppetta, 3–0 (12–2) i matcher.
Kval, grupp 8
Bergström-Viktorija Majorova, Lettland 11–6, 11–3, 11–4, 11–4, Ivana Malobabic, Kroatien-Bergström 13–11, 11–9, 9–11, 11–9, 13–15, 11–7, Bergström-Irina Ciobanu, Rumänien 8–11, 11–8, 7–11, 11–8, 11–8, 11–4.
• Bergström grupptvåa, 2–1 (10–6) i matcher.
Kval, grupp 11
Stina Källberg-Solomiya Brateyko, Ukraina 11–9, 5–11, 4–11, 11–5, 14–12, 11–7, Stephanie Loeuillette, Frankrike-Källberg 11–5, 11–13, 11–5, 11–6, 8–11, 11–7, Betul Nur Kahraman, Turkiet-Källberg 11–7, 11–9, 11–6, 6–11, 11–4.
• Källberg grupptrea, 1–2 (7–10) i matcher.

Li Qians väg till guldet (24–6)
    1) 4–0 Lisa Lung, Belgien (5,6,5,4)
    2) 4–0 Amelie Solja, Österrike (2,7,5,4)
    3) 4–2 Polina Mikhailova, Ryssland (2,8,–12,–8,4,10)
    4) 4–1 Bernadette Szocs, Rumänien (9,6,–14,6,7)
    5) 4–1 Kat´a Franc-Grzybowska, Polen (11,6,6,–10,10)
    6) 4–2 Margaryta Pesotska, Ukraina (–8,–10,6,6,2,2)

HERRDUBBEL

Final
Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike-Mattias Falck/Kristian Karlsson 11–9, 6–11, 11–4, 11–9, 11–9.

Semifinaler
Gardos/Habesohn-Patrick Franziska/Jonathan Groth, Tyskland/Danmark 8–11, 8–11, 11–8, 8–11, 11–6, 15–13, 11–2, Falck/Karlsson-Ruwen Filus/Ricardo Walther, Tyskland 11–7, 11–6, 11–9, 11–8.

Kvartsfinaler
Franziska/Groth-Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles, Rumänien/Spanien 11–4, 6–11, 11–8, 8–11, 12–10, 11–5, Gardos/Habesohn-Alexander Shibaev/Kirill Skachkov, Ryssland 15–13, 10–12, 11–5, 11–6, 11–8, Filus/Walther-Tobias Rasmussen/Samuel Walker, Danmark/England 11–5, 11–3, 11–7, 12–14, 11–6, Falck/Karlsson-Simon Gauzy/Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–9, 11–7, 3–11, 11–8, 11–5.

Åttondelsfinaler
Franziska/Groth-Diogo Carvalho/Diogo Chen, Portugal 11–3, 11–8, 11–7, 11–3, Ionescu/Robles-Marek Badowski/Patryk Zatowka, Polen 6–11, 17–15, 11–7, 11–3, 13–11,  Shibaev/Skachkov-Paul Drinkhall/Liam Pitchford, England 11–8, 6–11, 8–11, 11–9, 7–11, 11–8, 11–7, Gardos/Habesohn-Truls Möregårdh/Jon Persson 14–12, 11–8, 11–4, 11–8, Filus/Walther-Panagiotis Gionis/Wang Yang, Grekland/Slovakien 11–8, 8–11, 7–11, 11–3, 11–4, 11–7, Rasmussen/Walker-Nandor Ecseki/Adam Szudi, Ungern 11–7, 11–9, 11–6, 12–10, Gauzy/Lebesson-Tamas Lakatos/Hunor Szocs, Ungern/Rumänien 11–9, 11–4, 12–10, 11–5, Falck/Karlsson-Jesus Cantero/Aleksandar Karakasevic, Spanien/Serbien 11–5, 11–6, 10–12, 11–9, 11–8.

Omgång 1
Möregårdh/Persson-Alexandre Robinot/Joe Seyfried, Frankrike 6–11, 11–8, 9–11, 11–8, 13–11, 11–3, Falck/Karlsson-Mihal Bobocica/Leonardo Mutti, Italien 5–11, 11–7, 11–3, 11–8, 11–7.

Kval, omgång 2
Möregårdh/Persson-Sanan Aliyev/Mahammed Ibrahim Ansari, Azerbadjian 11–5, 11–3, 11–1.

Vägen till guldet för Gardos/Habesohn (20–5)
    1) 4–0 Mladenovic/Reinholds, Lux/Litauen (8,9,7,8)
    2) 4–0 Truls Möregårdh/Jon Persson (12,8,4,8)
    3) 4–1 Shibaev/Skachkov, Ryssland (13,–10,5,6,8)
    4) 4–3 Franziska/Groth, Tysk/Dan (–8,–8,8,–8,6,13,2)
    5) 4–1 Mattias Falck/Kristian Karlsson (9,–6,4,9,9)

...och vägen till silvret för Falck/Karlsson (17–7)
    1) 4–1 Bobocica/Mutti, Italien (–5,7,3,8,7)
    2) 4–1 Cantero/Karakasevic, Spa/Serb (5,6,–10,9,8)
    3) 4–1 Gauzy/Lebesson, Frankrike (9,7,–3,8,5)
    4) 4–0 Filus/Walther, Tyskland (7,6,9,8)
    5) 1–4 Gardos/Habesohn, Österrike (–9,6,–4,–9,–9)

DAMDUBBEL

Final
Kristin Lang/Nina Mittelham, Tyskland-Yana Noskova/Sofia Polcanova, Ryssland/Österrike 12–10, 8–11, 6–11, 11–4, 9–11, 11–7, 14–12.

Semifinaler
Noskova/Polcanova-Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern 9–11, 1–11, 11–6, 6–11, 11–6, 11–2, 11–8, Lang/Mittelham-Sarah De Nutte/Ni Xia Lian, Luxemburg 8–11, 11–8, 11–5, 11–6, 6–11, 12–10.

Kvartsfinaler
Ekholm/Pota-Petrissa Solja/Sabine Winter, Tyskland 11–9, 7–11, 12–10, 5–11, 11–9, 10–12, 11–8, Noskova/Polcanova-Irina Ciobanu/Adina Diaconu, Rumänien 9–11, 10–12, 11–5, 13–11, 11–5, 11–7, De Nutte/Ni Xia Lian-Li Jie/Li Qian, Nederländerna/Österrike 13–11, 11–5, 11–7, 11–9,  Lang/Mittelham-Elizabeta Samara/Bernadette Szocs, Rumänien 7–11, 7–11, 12–10, 13–11, 11–6, 4–11, 11–7.

Åttondelsfinaler
Ekholm/Pota-Stephanie Loeuillette/Oceane Guisnel, Frankrike 11–7, 11–6, 11–2, 12–10, Solja/Winter-Britt Eerland/Dana Cechova, Nederländerna/Tjeckien 11–5, 8–11, 9–11, 11–5, 11–5, 11–7, Ciobanu/Diaconu-Tatiana Kukulkova/Eva Odorova, Slovakien 9–11, 11–8, 11–6, 12–10, 11–5, Noskova/Polcanova-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 11–8, 12–10, 11–7, 7–11, 11–5, De Nutte/Ni Xia Lian-Dora Madarasz/Szandra Pergel, Ungern 5–11, 11–6, 11–3, 11–9, 5–11, 11–9, Li Jie/Li Qian-Galia Dvorak/Maria Xiao, Spanien 11–3, 11–5, 11–7, 11–3, Lang/Mittelham-Jieni Shao/Yu Fu, Portugal 8–11, 11–7, 11–9, 11–7, 9–11, 11–9, Samara/Szocs-Liu Jia/Amelie Solja, Österrike 11–4, 11–6, 11–8, 9–11, 16–14.

Omgång 1
Ekholm/Pota-Sara Ramirez/Zhang Yuan, Spanien 13–11, 6–11, 11–3, 11–7, 11–9, Dora Madarasz/Szandra Pergel, Ungern-Linda Bergström/Stina Källberg 1–11, 11–8, 11–8, 11–3, 11–4.

Kval, omgång 2
Bergström/Källberg-Ivana Malobabic/Petra Petek, Kroatien 5–11, 11–7, 11–8, 11–8.

Vägen till guldet för Lang/Mittelham (20–10)
    1) 4–0 Jeger/Srebrnjak, Kroatien (4,2,8,8)
    2) 4–2 Jieni Shao/Yu Fu, Portugal (–8,7,9,7,–9,9)
    3) 4–3 Samara/Szocs, Rum (–7,–7,10,11,6,–4,7)
    4) 4–2 De Nutte/Ni Xia Lian, Lux (–8,8,5,6,–6,10)
    5) 4–3 Noskova/Polcanova, Rys/Öst (10,–8,–6,4,–9,7,12)

MIXED DUBBEL

Final
Ruwen Filus/Han Ying, Tyskland-Stefan Fegerl/Sofia Polcanova, Österrike 11–7, 9–11, 11–4, 9–11, 11–8.

Semifinaler
Fegerl/Polcanova-Patrick Franziska/Petrissa Solja, Tyskland 11–7, 1–11, 13–11, 11–9, Filus/Han Ying-Aleksandar Karakasevic/Ruta Paskauskiene, Serbien/Litauen 11–6, 9–11, 11–7, 13–15, 12–10.

Kvartsfinaler
Franziska/Solja-Mattias Falck/Matilda Ekholm 11–9, 11–6, 13–11, Fegerl/Polcanova-Lubomir Pistej/Bar-bara Balazova, Slovakien 8–11, 13–11, 12–10, 11–6, Karakasevic/Paskauskiene-Alvaro Robles/Galia Dvorak, Spanien 11–9, 11–9, 11–13, 10–12, 11–4, Filus/Han Ying-Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, Rumänien 11–4, 11–9, 4–11, 13–11.

Åttondelsfinaler
Falck/Ekholm-Laurens Tromer/Britt Eerland, Nederländerna 11–6, 11–7, 8–11, 11–9, Franziska/Solja-Chen Diogo/Jieni Shao, Portugal 11–8, 11–4, 11–6, Pistej/Balazova-Niagol Stoyanov/Giorgia Piccolin, Italien 6–11, 11–4, 9–11, 11–8, 11–4, Fegerl/Polcanova-Emmanuel Lebesson/Pauline Chasselin, Frankrike 11–8, 11–9, 11–6, Robles/Dvorak-Liam Pitchford/Ho Tin-Tin, England 11–7, 13–11, 9–11, 9–11, 11–8, Karakasevic/Paskauskiene-Alexander Shibaev/Polina Mikhailova, Ryssland 12–10, 11–5, 11–5, Ionescu/Szocs-Luka Mladenovic/Ni Xia Lian, Luxemburg 13–11, 10–12, 11–9, 8–11, 12–10, Filus/Han Ying-Truls Möregårdh/Stina Källberg 11–4, 11–5, 11–6.

Omgång 1
Falck/Ekholm-Pavel Sirucek/Hana Matelova, Tjeckien 4–11, 12–10, 11–3, 13–11, Möregårdh/Källberg-Cedric Nuytinck/Lisa Lung, Belgien 11–9, 11–6, 11–13, 5–11, 11–4.

Kval, omgång 2
Möregårdh/Källberg-Ioannis Sgouropoulos/Sarah De Nutte, Grekland/Luxemburg 11–8, 11–4, 12–10.

Vägen till guldet för Ruwen Filus/Han Ying (15–5)
    1) 3–0 Joe Seyfried/Laura Gasnier, Frankrike (9,5,8)
    2) 3–0 Truls Möregårdh/Stina Källberg (4,5,6)
    3) 3–1 Ionescu/Szocs, Rumänien (4,9,–4,11)
    4) 3–2 Kara´vic/Paskauskiene, Ser/Lit (6,–9,7,–13,10)
    5) 3–2 Fegerl/Polcanova, Österrike (7,–9,4,–9,8)

Uppdaterad: 11 APR 2019 01:21 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9, tisdag 18/1
Halmstad BTK-BTK Rekord
BTK Kävlinge-Eslövs AI BTK
Spårvägens BTK-Munkedals BTK

Evenemang

WTT Feeder Düsseldorf 
17-2/1, Düsseldorf, Tyskland
Info
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info