Hoppa till sidans innehåll

EM i Budapest 2016


35:e EM 18-23 oktober

HERRSINGEL
Final
Emmanuel Lebesson, Frankrike-Simon Gauzy, Frankrike 14–12, 9–11, 11–7, 11–3, 11–6.
Semifinaler
Lebesson-Jakub Dyjas, Polen 11–8, 11–5, 5–11, 11–6, 11–6, Gauzy-Timo Boll, Tyskland 9–11, 11–8, 11–6...Boll bröt.
Kvartsfinaler
Dyjas-Kou Lei, Ukraina 6–11, 11–4, 11–9, 11–6, 11–7, Lebesson-Marcos Freitas, Portugal 8–11, 11–9, 11–13, 11–6, 11–7, 11–9, Boll-Benedek Olah, Finland 6–11, 8–11, 11–8, 11–3, 11–5, 11–8, Gauzy-Robert Gardos, Österrike 5–11, 11–8, 11–8, 6–11, 11–8, 11–5.
Åttondelsfinaler (2 svenskar)
Dyjas, Polen-Joao Monteiro, Portugal 11–8, 11–7, 11–5, 9–11, 11–5, Kou Lei-Anton Källberg 10–12, 11–8, 11–6, 11–9, 5–11, 11–9, Lebesson-Stefan Fegerl, Österrike 11–6, 8–11, 12–10, 12–10, 10–12, 11–9, Freitas-Kristian Karlsson 6–11, 11–6, 11–4, 11–3, 11–7, Boll-Jonathan Groth, Danmark 7–11, 13–11, 1–11, 11–4, 8–11, 11–8, 11–1, Olah-Daniel Gorak, Polen 3–11, 11–5, 11–6, 11–9, 8–11, 11–6, Gauzy-Alexander Shibaev, Ryssland 7–11, 11–6, 11–6, 9–11, 11–8, 12–10, Gardos-Vladimir Samsonov, Belarus 12–10, 11–8, 4–11, 6–11, 11–5, 7–11, 11–7.
Omgång 2 (4 svenskar)
Dyjas-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–13, 11–9, 4–11, 11–5, 11–8, 11–9, Monteiro-Panagiotis Gionis, Grekland 11–7, 11–8, 12–10, 11–9, Kou Lei-Ahmet Li, Turkiet 11–6, 11–6, 11–4, 11–0, Källberg-Andrej Gacina, Kroatien 5–11, 12–10, 4–11, 11–7, 11–4, 8–11, 11–9, Fegerl-Liam Pitchford, England 11–9, 12–10, 11–9, 9–11, 4–11, 10–12, 11–4, Lebesson-Patrick Franziska, Tyskland 11–8, 11–4, 11–4, 8–11, 12–10, Kristian Karlsson-Aliaksandr Khanin, Belarus 12–10, 4–11, 11–8, 11–8, 11–5, Freitas-Benedikt Duda, Tyskland 6–11, 11–5, 11–9, 10–12, 12–10, 9–11, 11–6, Boll-Pär Gerell 11–8, 11–4, 11–9, 11–7, Groth-Dmitrij Prokopcov, Tjeckien 11–7, 11–9, 11–3, 8–11, 9–11, 11–7, Olah-Bojan Tokic, Slovenien 13–11, 11–9, 6–11, 9–11, 11–7, 12–10, Gorak-Hunor Szocs, Rumänien 11–6, 12–10, 12–14, 12–10, 7–11, 17–15, Gauzy-Joao Geraldo, Portugal 14–12, 11–9, 9–11, 11–3, 11–6, Shibaev-Ovidu Ionescu, Rumänien 11–7, 6–11, 11–7, 5–11, 10–12, 11–6, 11–7, Gardos-Paul Drinkhall, England 12–10, 11–3, 11–9, 9–11, 8–11, 9–11, 11–8, Samsonov-Mattias Karlsson 11–8, 6–11, 11–4, 11–9, 8–11, 11–9.

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Källberg-Adrian Crisan, Rumänien 12–10, 11–7, 2–11, 11–13, 11–5, 12–10, Kristian Karlsson-Carlos Machado, Spanien 11–9, 8–11, 11–9, 11–8, 11–5, Gerell-Viktor Yefimov, Ukraina 8–11, 12–10, 11–7, 11–2, 11–9, Mattias Karlsson-Adam Pattantyus, Ungern 11–6, 11–6, 7–11, 11–7, 1–11, 11–1.

Kval, 23 grupper
Grupp 9
Källberg-Deni Kozul, Slovenien 7–11, 11–8, 16–14, 9–11, 7–11, 11–5, 12–10, Källberg-Florent Lambiet, Belgien 11–5, 11–9, 11–7, 11–9, Källberg-Calum Main, Skottland 11–9, 11–6, 11–9, 11–7.
• Källberg gruppetta, 3–0 (12–3) i matcher.

Emmanuel Lebessons väg till EM-guldet (24–7)
  1) 4–0 Robin Devos, Belgien (5,5,6,6)
  2) 4–1 Patrick Franziska, Frankrike (8,4,4,–8,10)
  3) 4–2 Stefan Fegerl, Österrike (6,–8,10,10,–10,9)
  4) 4–2 Marcos Freitas, Portugal (-8,9,–11,6,7,9)
  5) 4–1 Jakub Dyjas, Polen (8,5,–5,6,6)
  6) 4–1 Simon Gauzy, Frankrike (12,–9,7,3,6)

DAMSINGEL
Final
Melek Hu, Turkiet-Yu Fu, Portugal 11–3, 11–2, 11–4, 10–12, 11–7.
Semifinaler
Melek Hu-Li Jie, Nederländerna 11–5, 11–3, 11–3, 11–6, Yu Fu-Elizabeta Samara, Rumänien 11–8, 10–12, 11–5, 11–13, 12–14, 11–8, 11–8.
Kvartsfinaler (1 svenska)
Melek Hu-Han Ying, Tyskland 11–7, 9–11, 11–9, 11–8, 8–11, 11–9, Li Jie-Matilda Ekholm 16–14, 14–16, 9–11, 4–11, 13–11, 11–7, 11–6, Samara-Kristin Silbereisen, Tyskland 5–11, 11–13, 11–9, 11–7, 15–13, 13–11, Yu Fu-Petrissa Solja, Tyskland 11–8, 11–9, 11–7, 9–11, 8–11, 9–11, 11–5.
Åttondelsfinaler (1 svenska)
Han Ying-Daniela Monteiro Dodean, Rumänien 11–3, 11–3, 7–11, 14–12, 12–10, Melek Hu-Polina Mikhailova, Ryssland 7–11, 9–11, 11–5, 11–4, 11–9, 11–9, Li Jie-Viktoria Pavlovitj, Belarus 11–6, 11–8, 11–3, 11–8, Ekholm-Shan Xiaona, Tyskland 11–7, 6–11, 5–11, 11–8, 11–6, 11–5, Silbereisen-Ni Xia Lian, Luxemburg 6–11, 7–11, 11–8, 8–11, 11–2, 11–9, 11–7, Samara-Sabine Winter, Tyskland 10–12, 11–5, 11–9, 11–8, 11–9, Yu Fu-Georgina Pota, Ungern 5–11, 2–11, 11–5, 7–11, 11–5, 11–2, 11–7, Solja-Maria Dolgikh, Ryssland 11–3, 11–4, 11–7, 11–1.
Omgång 2 (2 svenskor)
Han Ying-Shao Jieni, Portugal 11–3, 11–5, 5–11, 11–2, 11–4, Monteiro Dodean-Petra Lovas, Ungern 9–11, 11–9, 11–3, 4–11, 11–5, 11–6, Mikhailova-Sofia Polcanova, Österrike 13–11, 11–7, 9–11, 11–7, 9–11, 11–5, Melek Hu-Sara Ramirez, Spanien 11–5, 11–8, 11–7, 11–7, Li Jie-Szandra Pergel, Ungern 11–6, 11–5, 11–3, 7–11, 11–3, Pavlovitj-Maria Xiao, Spanien 11–6, 11–6, 13–11, 11–8, Ekholm-Eva Odorova, Slovakien 11–5, 11–7, 6–11, 11–9, 11–6, Shan Xiaona-Julia Prokhorova, Ryssland 11–4, 11–6, 11–6, 11–6, Silbereisen-Liu Jia, Österrike 11–5, 11–9, 11–8, 9–11, 11–7, Ni Xia Lian-Klaudia Kusinski, Polen 9–11, 9–11, 11–4, 11–9, 11–5, 7–11, 11–7, Winter-Jana Noskova, Ryssland 11–7, 11–7, 11–6, 3–11, 11–4, Samara-Galia Dvorak, Spanien 11–9, 11–4, 11–5, 9–11, 13–11, Pota-Irina Ciobanu, Rumänien 11–9, 11–8, 11–6, 11–5, Yu Fu-Hana Matelova, Tjeckien 9–11, 12–10, 4–11, 7–11, 11–4, 11–5, 13–11, Dolgikh-Li Fen 5–11, 11–9, 12–10, 6–11, 8–11, 11–7, 11–6, Solja-Barbora Balazova, Slovakien 11–5, 11–5, 11–7, 11–1.

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Daniela Monteiro Dodean, Rumänien-Linda Bergström 11–5, 11–2, 11–5, 11–7, Ekholm-Leila Oliviera, Portugal 11–4, 11–6, 11–7, 11–7, Li Fen-Mateja Jeger, Kroatien 11–8, 11–4, 11–2, 11–8.

Kval, 19 grupper
Grupp 7
Li Qiangbing, Österrike-Jennifer Jonsson 11–8, 11–4, 10–12, 11–7, 11–8, Jonsson-Maryam Omanova, Azerbajdjan11–8, 11–4, 11–6, 11–4, Rahel Aschwanden, Schweiz-Jonsson 2–11, 14–16, 11–4, 11–4, 11–8, 11–8.
• Jonsson grupptrea, 1–2 (7–8) i matcher.
Grupp 18
Bergström-Margo Degraef, Belgien 15–13, 11–7, 10–12, 9–11, 11–7, 11–9, Andrea Pavlovich, Kroatien-Bergström 11–7, 5–11, 11–1, 12–10, 11–6.
• Bergström grupptvåa, 1–1 (5–6) i matcher.

Melek Hus väg till EM-guldet (24–5)
  1) 4–0 Alina Arlouskaya, Belarus (3,6,4,6)
  2) 4–0 Sara Ramirez, Spanien (5,8,7,7)
  3) 4–2 Polina Mikhailova, Ryssland (–7,–9,5,4,9,9)
  4) 4–2 Han Ying, Tyskland (7,–9,9,8,–8,9)
  5) 4–0 Li Jie, Nederländerna (5,3,3,6)
  6) 4–1 Yu Fu, Portugal (3,2,4,–10,7)

HERRDUBBEL
Final
Patrick Franziska/Jonathan Groth, Frankrike/Danmark-Jakub Dyjas/Daniel Gorak, Polen 4–11, 11–4, 11–5, 7–11, 11–7, 12–10.
Semifinaler (1 svenskpar)
Franziska/Groth-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 11–4, 11–6, 11–6, 11–13, 13–11, Dyjas/Gorak-Tiago Apolonia/Joao Geraldo, Portugal 11–9, 12–10, 9–11, 7–11, 11–6, 11–9,
Kvartsfinaler (1 svenskpar)
Franziska/Groth-Stefan Fegerl/Joao Monteiro, Österrike/Portugal 11–6, 12–10, 9–11, 11–3, 14–16, 8–11, 11–3, Karlsson/Karlsson-Panagiotis Gionis/Wang Yang, Grekland/Slovakien 4–11, 11–6, 12–14, 11–4, 11–4, 11–2, Dyjas/Gorak-Alexej Liventsov/Mikhail Paikov, Ryssland 11–9, 11–9, 11–7, 11–9, Apolonia/Geraldo-Pär Gerell/Anton Källberg 12–10, 11–5, 11–3, 11–8.
Åttondelsfinaler (2 svenskpar)
Fegerl/Monteiro-Tamas Lakatos/Adam Szudi, Ungern 12–10, 12–14, 11–7, 11–8, 9–11, 12–10, Franziska/Groth-Pavel Platonov/Vladimir Samsonov, Belarus 11–9, 14–12, 11–6, 11–4, Gionis/Wang Yang-Tristan Flore/Emmanuel Lebesson, Frankrike 10–12, 11–9, 9–11, 13–11, 11–7, 12–10, Karlsson/Karlsson-Kou Lei/Ahmet Li, Ukraina/Turkiet 11–2, 11–5, 11–3, 11–3, Liventsov/Paikov-Marko Jevtovic/Zsolt Peto, Serbien 11–8, 12–10, 12–14, 11–3, 9–11, 11–5, Dyjas/Gorak-Paul Drinkhall/Liam Pitchford, England 9–11, 11–3, 6–11, 11–5, 11–5, 11–3, Apolonia/Geraldo-Aleksandar Karakasevic/Bojan Tokic, Serbien/Slovenien 11–9, 11–7, 9–11, 5–11, 13–15, 11–5, 11–7, Gerell/Källberg-Benedikt Duda/Steffen Mengel, Tyskland 11–9, 11–5, 11–9, 11–5.


SVENSKMATCHER
Omgång 1
Karlsson/Karlsson-Jesus Cantero/Carlos Machedo, Spanien 11–3, 6–11, 11–4, 9–11, 11–8, 11–9, Gerell/Källberg-Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike 8–11, 9–11, 11–7, 11–8, 11–8, 11–7.

Kval, omgång 2
Gerell/Källberg-Aliaksandr Khanin/Gleb Shamruk, Belarus 11–5, 11–4, 11–8.

DAMDUBBEL
Final
Kristin Silbereisen/Sabine Winter, Tyskland-Shan Xiaona/Petrissa Solja, Tyskland 12–10, 8–11, 11–8, 11–8, 2–11, 7–11, 11–9.
Semifinaler
Silbereisen/Winter-Dora Madarasz/Szandra Pergel, Ungern 7–11, 8–11, 11–8, 6–11, 11–8, 11–6, 11–9, Shan Xiaona/Solja-Daniela Monteiro Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien 14–12, 10–12, 11–4, 3–11, 9–11, 11–9, 11–8.
Kvartsfinaler
Madarasz/Pergel-Sarah De Nutte/Ni Xia Lian, Luxemburg 13–11, 11–13, 8–11, 12–10, 9–11, 4–11, 11–9, Silbereisen/Winter- Alex Galic/Rachel Moret, Slovenien/Schweiz 11–1, 11–9, 11–9, 9–11, 11–3, Monteiro Dodean/Samara-Yana Noskova/Yulia Prokhorova, Ryssland 11–5, 5–11, 11–4, 12–10, 11–8, Shan Xiaona/Solja-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 4–11, 11–6, 9–11, 9–11, 11–7, 11–8, 11–8.
Åttondelsfinaler (1 svenskpar)
De Nutte/Ni Xia Lian-Maria Dolgikh/Polina Mikhailova, Ryssland 10–12, 11–6, 11–8, 11–8, 11–3, Madarasz/Pergel-Camelia Iacob/Bernadette Szocs, Rumänien 11–4, 11–4, 11–13, 11–9, 10–12, 11–1, Silbereisen/Winter-Galia Dvorak/Maria Xiao, Spanien 11–9, 11–9, 11–8, 10–12, 11–6, Galic/Moret-Katarzyna Grzybowska-Franc/Natalia Partyka, Polen 13–11, 7–11, 13–11, 13–11, 5–11, 11–5, Monteiro Dodean/Samara-Shao Jieni/Yu Fu, Portugal 11–4, 11–3, 11–8, 11–7, Noskova/Prokhorova Sara Ramirez/Zhang Xuan, Spanien 11–13, 13–11, 11–8, 11–7, 11–7, Balazova/Matelova-Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern 7–11, 11–5, 13–11, 11–6, 6–11, 11–7, Shan Xiaona/Solja-Oceane Guisnel/Stephanie Loeuillette, Frankrike 11–5, 11–4, 8–11, 11–6, 15–13.

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Ekholm/Pota-Charlotte Carey/Nicole Trosman, Wales/Israel 11–6, 11–4, 11–3, 11–6, Balazova/Matelova-Linda Bergström/Jennifer Jonsson 11–6, 11–0, 11–9, 4–11, 11–4.

Kval
Bergström/Jonsson-Krasimira Yovkova/Maria Yovkova, Bulgarien 5–11, 11–1, 12–14, 11–3, 11–8.

MIXED DUBBEL
Final (1 svenskpar)
Joao Monteiro/Daniela Monteiro Dodean, Portugal-Mattias Karlsson/Matilda Ekholm 5–11, 10–12, 11–5, 11–6, 14–12.
Semifinaler (1 svenskpar)
Karlsson/Ekholm-Aleksandar Karakasevic/Ruta Paskauskiene, Serbien/Litauen 11–9, 8–11, 14–12, 11–9, Monteiro/Monteiro Dodean-Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, Rumänien 11–9, 11–6, 11–8.
Kvartsfinaler (1 svenskpar)
Karakasevic/Paskauskiene, Serbien/Litauen-Benedek Olah/Georgina Pota, Finland/Ungern 11–6, 11–1, 6–11, 11–8, Karlsson/Ekholm-Liam Pitchford/Ho Tin-Tin, England 11–9, 14–12, 11–8, Ionescu/Szocs, Rumänien-Panagiotis Gionis/Tetyana Bilenko, Grekland/Ukraina 11–9, 11–9, 11–4, Monteiro/Monteiro Dodean, Portugal/Rumänien-Jesus Cantero/Maria Xiao, Spanien 9–11, 11–4, 11–6, 9–11, 11–5.
Åttondelsfinaler (1 svenskpar)
Karakasevic/Paskauskiene-Adam Szudi/Szandra Pergel,Ungern 13–15, 5–11, 11–7, 11–7, 11–7, Olah/Pota-Ahmet Li/Melek Hu, Turkiet 11–3, 11–8, 5–11, 4–11, 11–9, Pitchford-Hon Tin-Tin-Wang Yang/Polina Mikhailova, Slovakien/Ryssland 9–11, 11–6, 14–12, 13–11, Karlsson/Ekholm-Jakub Dyjas/Katarzyna Grzybowska-Franc, Polen 12–10, 11–4, 11–8, Ionescu/Szocs-Niagol Stoyanov/Debora Vivarelli, Italien 11–7, 11–5, 11–9, Gionis/Bilenko-Tomas Konecny/Hana Matelova, Tjeckien 16–14, 11–8, 9–11, 11–7, Monteiro/Monteiro Dodean-Laurens Tromer/Britt Eerland, Nederländerna 12–10, 11–4, 11–8, Cantero/Maria Xiao-Steffen Mengel/Kristin Silbereisen, Tyskland 11–7, 11–7, 11–5.

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Karlsson/Ekholm-Benedikt Duda/Sabine Winter, Tyskland 11–7, 11–9, 11–6

Kval, omgång 1
Tomas Polansky/Renata Strbikova, Tjeckien-Rajko Gommers/Jennifer Jonsson, Nederländerna/Sverige 11–9, 9–11, 11–9, 4–11, 11–8.

Uppdaterad: 01 NOV 2016 15:51 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9, tisdag 18/1
Halmstad BTK-BTK Rekord
BTK Kävlinge-Eslövs AI BTK
Spårvägens BTK-Munkedals BTK

Evenemang

WTT Feeder Düsseldorf 
17-2/1, Düsseldorf, Tyskland
Info
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info