Hoppa till sidans innehåll

EM i Gdansk-Sopot 2011


EM 2011
Gdansk-Sopot 8-16 oktober

HERRSINGEL
Final

Timo Boll, Tyskland-Patrick Baum, Tyskland 11–7, 6–11, 11–3, 11–7, 11–8.
Semifinaler
Boll-Bojan Tokic, Slovenien 11–5, 11–2, 11–5, 11–5, Baum-Aleksandar Karakasevic, Serbien 11–4, 11–7, 11–7, 11–8.
Kvartsfinaler
Boll-Adrien Mattenet, Frankrike 11–8, 11–4, 11–9, 12–10, Tokic-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–8, 2–11, 11–9, 11–5, 5–11, 6–11, 12–10, Karakasevic-Bastian Steger, Tyskland 11–3, 6–11, 12–10, 11–5, 8–11, 13–11, Baum-Vladimir Samsonov, Vitryssland 11–6, 11–9, 1–11, 11–9, 11–8.
Åttondelsfinaler
Boll-Daniel Habesohn, Österrike 11–6, 11–6, 11–7, 11–6, Mattenet-Alfredo Carneros, Spanien 11–8, 15–17, 11–7, 11–4, 11–7, Tokic-He Zhiwen, Spanien 11–8, 9–11, 11–4, 11–7, 10–12, 5–11, 11–9, Ovtcharov-Robert Gardos, Österrike 12–10, 11–5, 11–6, 11–9, Steger-Jörgen Persson 11–6, 11–9, 11–9, 11–4, Karakasevic-Ivan Juzbasic, Kroatien 11–7, 11–7, 11–5, 11–5, Baum-Zoran Primorac, Kroatien 11–8, 11–7, 6–11, 7–11, 11–6, 11–8, Samsonov-Marcos Freitas, Portugal 11–3, 11–4, 10–12, 11–4, 14–12.
Omgång 3
Alfredo Carneros, Spanien-Pär Gerell 6–11, 12–14, 11–8, 11–5, 11–6, 11–9, Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Jens Lundquist 11–7, 11–7, 11–4, 11–6, Persson-Gavin Rumgay, Skottland 10–12, 11–5, 9–11, 11–6, 11–7, 11–6, Zoran Primorac, Kroatien-Mattias Karlsson 7–11, 11–3, 11–6, 14–16, 11–5, 6–11, 11–6.
Omgång 2
Pär Gerell-Daniel Gorak, Polen 11–4, 11–4, 11–8, 11–8, Jens Lundquist-Allan Bentsen, Danmark 11–4, 9–11, 5–11, 11–8, 11–4, 11–7, Jörgen Persson-Sas Lasan, Slovenien 11–9, 11–7, 14–12, 11–6, Mattias Karlsson-Mitja Horvat, Slovenien 11–7, 8–11, 11–7, 11–8, 11–9.
Omgång 1
Pär Gerell-Jan Zibrat, Slovenien 11–3, 10–12, 11–3, 7–11, 11–5, 11–3, Jakub Kosowski, Polen-Kristian Karlsson 4–11, 11–9, 11–8, 11–8, 11–5, Jens Lundquist-Michael Tauber, Israel 11–6, 11–3, 9–11, 11–7, 11–6 , Jörgen Persson-Ovidiu Ionescu, Rumänien 11–8, 13–11, 11–2, 9–11, 1–11, 10–12, 13–11, Mattias Karlsson-Roope Kantola, Finland 11–8, 11–8, 11–5, 11–7, Jiri Vrablik, Tjeckien-Robert Svensson 11–3, 6–11, 11–9, 11–8, 9–11, 8–11, 12–10.
Kval
Kristian Karlsson-Robin Devos, Belgien 11–7, 11–8, 12–10, 8–11, 6–11, 11–8.

Timo Bolls väg till guldet (28–4)
  1) 4–0 Marios Yiangou, Cypern (12,5,8,3)
  2) 4–2 Pavel Platonov, Vitryssland (–8,9,7,3,–9,5)
  3) 4–1 Joao Monteiro, Portugal (–7,9,8,3,8)
  4) 4–0 Daniel Habesohn, Österrike (6,6,7,6)
  5) 4–0 Adrien Mattenet, Frankrike (8,4,9,10)
  6) 4–0 Bojan Tokic, Slovenien (5,2,5,5)
  7) 4–1 Patrick Baum, Tyskland (7,–6,3,7,8)


DAMSINGEL
Final
Li Jiao, Holland-Irene Ivancan, Tyskland 9–11, 11–4, 11–5, 7–11, 11–3, 9–11, 11–6.
Semifinaler
Li Jiao-Li Qian, Polen 11–9, 11–7, 11–7, 8–11, 11–6
Ivancan-Margaryta Pesotska, Ukraina 2–11, 11–7, 12–10, 11–4, 13–11
Kvartsfinaler
Li Jiao-Georgina Pota, Ungern 11–7, 3–11, 7–11, 11–7, 11–7, 8–11, 11–8
Li Qian-Zhenqi Barthel, Tyskland 6–11, 8–11, 13–11, 11–7, 11–7, 11–3
Ivancan-Krisztina Toth, Ungern 11–13, 11–9, 4–11, 11–5, 11–9, 11–8
Pesotska-Elizabeta Samara, Rumänien 11–7, 11–13, 11–7, 6–11, 11–9, 11–8
Åttondelsfinaler
Li Jiao-Karin Silbereisen, Tyskland 11–5, 9–11, 11–8, 11–6, 11–6, Pota-Ni Xialian, Luxemburg 7–11, 12–10, 4–11, 11–6, 11–1, 8–11, 13–11, Li Qian-Daniela Dodean, Rumänien 11–5, 13–11, 11–8, 9–11, 11–9, Barthel-Oksana Fadeeva, Ryssland 11–8, 11–4, 6–11, 11–5, 10–12, 11–8, Toth-Renata Strbikova, Tjeckien 11–6, 11–4, 12–14, 13–11, 11–9, Ivancan-Melek Hu, Turkiet 11–8, 10–12, 11–6, 12–10, 7–11, 11–6, Pesotska-Petra Lovas, Ungern 11–8, 12–10, 11–7, 6–11, 11–4, Samara-Wu Jiaduo, Tyskland 11–6, 3–11, 7–11, 7–11, 11–7, 11–5, 11–7.
Omgång 3
Li Qian, Österrike-Matilda Ekholm 11–8, 11–13, 11–7, 11–6, 14–12.
Omgång 2
Ekholm-Detelina Petrova, Bulgarien 11–9, 12–10, 11–8, 11–6.
Omgång 1
Kristin Silbereisen, Tyskland-Linda Bergström 11–5, 11–4, 11–4, 11–4, Ekholm-Pinja Eriksson, Finland 11–6, 11–8,  8–11, 11–9, 11–5, Kristina Vaskeviciute, Litauen-Jennifer Jonsson 9–11, 11–7, 10–12, 11–8, 12–10, 7–11, 11–8.

Li Jiaos väg till EM-guldet (28-8)
  1) 4–0 Zhana Petrova, Bulgarien (5,3,1,3)
  2) 4–0 Alexandra Privalova,Vitryssland (11,3,3,8)
  3) 4–0 Kelly Sibley, England (6,5,8,7)
  4) 4–1 Kristin Silbereisen, Tyskland (5,–9,8,6,6)
  5) 4–3 Georgina Pota, Ungern (7,–3,–7,7,7,–8,8)
  6) 4–1 Li Qian, Polen (9,7,7,–8,6)
  7) 4–3 Irene Ivancova, Tyskland (–7,4,5,–7,3,–9,6)

HERRDUBBEL
Final
Marcos Freitas/Andrej Gacina, Portugal/Kroatien-Alexander Shibaev/Kirill Skachkov, Ryssland 11–3, 11–8, 11–7, 12–10. 
Semifinaler
Shibaev/Skachkov-Aleksandar Karakasevic/Bojan Tokic, Serbien/Slovenien 11–6, 9–11, 7–11, 15–13, 11–8, 11–9, Freitas/Gacina-Alexej Liventsov/Mikhail Paykov, Ryssland 13–11, 11–13, 11–7, 11–4, 16–14.
Kvartsfinaler
Karakasevic/Tokic-Janos Jakab/Daniel Kosiba, Ungern 11–9, 11–7, 11–4, 5–11, 11–5, Shibaev/Skachkov-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 9–11, 11–7, 11–13, 12–10, 11–9, 10–12, 11–8, Freitas/Gacina-Pavel Platonov/Vladimir Samsonov, Vitryssland 11–9, 11–7, 11–6, 7–11, 12–10, Liventsov/Paykov-Kou Lei/Yevhen Pryshchepa, Ukraina 11–6, 11–5, 17–15, 11–1.
Åttondelsfinaler
Kristian Karlsson/Mattias Karlsson-Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike 11–3, 11–9, 8–11, 9–11, 11–4, Pavel Platonov/Vladimir Samsonov, Vitryssland-Jörgen Persson/Robert Svensson 6–11, 11–6, 11–8, 4–11, 11–6.
Omgång 2
Janos Jakab/Daniel Kosiba, Ungern-Pär Gerell/Jens Lundquist ?–11, 11–8, 11–9, 11–4, Kristian Karlsson/Mattias Karlsson-Jesus Cantero/Marc Duran, Spanien 11–7, 14–12, 11–9, Jörgen Persson/Robert Svensson-Bojan Crepulja/Dragan Subotic, Serbien 11–8, 8–11, 11–8, 11–9.
Omgång 1
Gerell/Lundquist-Vladimir Ivanek/Adrian Sehic, Bosnien och H´a 11–3, 11–9, 11–5, Karlsson/Karlsson-Jakub Dyjas/Konrad Kulpa, Polen 11–3, 11–6, 11–9, Persson/Svensson-Eric Berner/Eskil Lindholm, Norge 11–7, 11–5, 11–8.

DAMDUBBEL
Final
Oksana Fadeeva/Ruta Paskauskiene, Ryssland/Litauen-Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien 8–11, 2–11, 12–10, 11–7, 11–9, 11–8.
Semifinaler
Fadeeva/Paskauskiene-Li Jie/Elena Timina, Holland 11–8, 11–8, 11–6, 11–9, Dodean/Samara-Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern 11–7, 10–12, 6–11, 12–14, 11–7, 11–7, 11–7.
Kvartsfinaler
Fadeeva/Paskauskiene-Zhengqi Barthel/Karin Silbereisen, Tyskland 8–11, 11–8, 11–6, 13–11, 11–7, Li Jie/Timina-Natalia Partyka/Xu Jie, Polen 11–8, 11–8, 11–6, 11–9, Pota/Toth-Svetlana Ganina/Viktoria Pavlovitj, Ryssland/Vitryssland 13–11, 11–7, 11–7, 11–8, Dodean/Samara-Irene Ivancan/Wu Jiaduo, Tyskland 10–21, 11–5, 11–7, 11–5, 11–3.
Åttondelsfinal
Li Jie/Elena Timina, Holland-Matilda Ekholm/Jennifer Jonsson 11–4, 11–6, 11–5.
Omgång 2
Cornelia Molnar/Tian Yuan, Kroatien-Matilda Ekholm/Jennifer Jonsson 7–11, 11–8, 12–14, 13–11, 11–6.
* Molnar/Tian Yuan diskvalificerades, Ekholm/Jonsson vidare.
Omgång 1
Ekholm/Jonsson-Ana Neves/Leila Oliveira, Portugal 11–8, 12–10, 7–11, 11–8, Marte Grutle Aasebö/Marthe Nilsen, Norge-Linda Bergström/Rahel Aschwanden, Schweiz 13–15, 2–11, 11–7, 13–11, 11–9.

Herrar lag

Gdansk-Sopot 8-16 oktober

Final
Tyskland-Sverige 3-0
Timo Boll-Jörgen Persson 9-11, 11-4, 11-8, 11-9
Dimitrij Ovtcharov-Pär Gerell 11-5, 12-10, 13-11
Patrick Baum-Jens Lundquist 9-11, 9-11, 11-8, 11-8, 11-7 

Tysklands spelarfacit (3–0, 3–0, 3–0, 3–1, 3–1, 3–0 =18–2)
7–0 (21–5  ) Timo Boll
4–0 (12–1  ) Dimitrij Ovtcharov
4–0 (12–4  ) Patrick Baum
2–2 (  7–8  ) Bastian Steger
1–0 (  3–2  ) Ruwen Filus
Sveriges spelarfacit (3–0, 3–2, 0–3, 3–2, 3–1, 0–3 =12–11)
6–2 (20–9  ) Pär Gerell
4–5 (15–19) Jörgen Persson
1–2 (  5–6  ) Robert Svensson
1–2 (  6–6  ) Jens Lundquist
                    Mattias Karlsson

Semifinaler
Tyskland-Portugal 3-1
Sverige-Österrike 3-1
Kvartsfinaler
Tyskland-Grekland 3-1
Portugal-Ungern 3-0
Österrike-Kroatien 3-1
Sverige-Ryssland 3-2

SVERIGES MATCHER
Final
(6) Sverige-Tyskland 0–3
Jörgen Persson-Timo Boll 11–9, 4–11, 8–11, 9–11
Pär Gerell-Dimitrij Ovtcharov 5–11, 10–12, 11–13
Jens Lundquist-Patrick Baum 11–9, 11–9, 8–11, 8–11, 7–11
Semifinal
(5) Sverige-Österrike 3-1

Jörgen Persson-Robert Gardos 5–11, 13–15, 13–15
Pär Gerell-Werner Schlager 7–11, 11–4, 5–11, 11–5, 13–11
Jens Lundquist-Daniel Habesohn 11–9, 12–10, 11-4
Jörgen Persson - Werner Schlager 11–8, 11–7, 11–8
Kvartsfinal
(4) Sverige-Ryssland 3–2

Jörgen Persson-Alexander Shibaev 11–4, 8–11, 11–4, 7–11, 12–10
Pär Gerell-Alexej Smirnov 11–9, 11–9, 13–11 
Robert Svensson-Kirill Skachkov 9–11, 8–11, 10–12
Persson-Smirnov 7–11, 8–11, 8–11
Gerell-Shibaev 11–4, 11–6, 11–9
Gruppspelet
(3) Sverige-Portugal 0–3
Jörgen Persson-Tiago Apolonia 9–11, 6–11, 8–11
Pär Gerell-Joao Monteiro 11–8, 9–11, 5–11, 11–9, 10–12
Jens Lundquist-Marcos Freitas 9–11, 7–11, 11–7, 2–11
(2) Sverige-Tjeckien 3–2
Jörgen Persson-Jiri Vrablik 11–7, 11–8, 11–6
Pär Gerell-Dmitrij Prokocov 11–6, 11–5, 11–8
Robert Svensson-Tomas Konecny 13–11, 12–14, 11–4, 8–11, 8–11
Persson-Prokocov 12–10, 5–11, 11–8, 7–11, 9–11
Gerell-Vrablik 11–9, 11–3, 15–13
(1) Sverige-Slovenien 3–0
Pär Gerell-Jan Zibrat 12–14, 11–8, 11–7, 12–10
Jörgen Persson-Bojan Tokic 8–11, 11–9, 5–11, 11–7, 11–6
Robert Svensson-Sas Lasan 11–9, 11–6, 11–3


Damer lag
Gdansk-Sopot 8-16 oktober

Final

Holland-Rumänien 3–0
Li Jiao-Daniela Dodean 11–7, 11–7, 11–5
Li Jie-Elizabeta Samara 11–7, 2–11, 8–11, 13–11, 11–3
Elena Timina-Bernadette Szocs 9–11, 6–11, 11–3, 11–2, 14–12

Semifinaler
Holland-Ungern 3–2
Rumänien-Vitryssland 3–0
Kvartsfinaler
Holland-Spanien 3–0
Ungern-Tyskland 3–2
Vitryssland-Tjeckien 3–1
Rumänien-Polen 3–1

Hollands spelarfacit (3–0, 3–0, 3–1, 3–0, 3–2, 3–0 =18–3)
6–0 (18–5  ) Li Jiao
6–1 (18-9  ) Li Jie
4–0 (12–4  ) Elena Timina
1–1 (  3–4  ) Linda Creemers
1–1 (  5–3  ) Britt Eerland
Rumäniens spelarfacit (3–2, 3–2, 3–0, 3–1, 3–0, 0–3 =15–8)
7–2 (23–11) Elizabeta Samara
5–3 (17–14) Daniela Dodean
3–2 (11–9  ) Bernadette Szocs
0–1 (  0–3  ) Iulia Necula

SVERIGES MATCHER
Placeringarna 21-22
(6) Sverige-Estland 3–2

Linda Bergström-Tatjana Tsistjakova 12–10, 7–11, 6–11, 11–9, 9–11
Jennifer Jonsson-Karin Lindmäe 11–3, 11–5, 12–10
Matilda Ekholm-Olesja Ketchko 11–9, 5–11, 11–6, 11–8
Jonsson-Tsistjakova 9–11, 2–11, 8–11
Bergström-Lindmäe 11–5, 10–12, 9–11, 11–5, 11–9
Placeringarna 21-24
(5) Sverige-Grekland 3–1

Linda Bergström-Filareti Exarchou 11–8, 11–4, 12–10
Jennifer Jonsson-Maria Christoforaki 11–9, 8–11, 13–11, 9–11, 6–11
Matilda Ekholm-Aikaterini Toliou 11–2, 12–14, 12–10, 11–3
Bergström-Christoforaki 4–11, 11–2, 11–9, 14–12
Placeringarna 17-24
(4) Sverige-Portugal 2–3

Matilda Ekholm-Ana Neves 11–6, 10–12, 12–10, 11–4
Jennifer Jonsson-Maria Xiao 4–11, 8–11, 7–11
Linda Bergström-Catia Martins 11–5, 10–12, 6–11, 11–13
Ekholm-Maria Xiao 14–12, 11–6, 11–7
Jonsson-Neves 7–11, 7–11, 7–11
Gruppspelet
(3) Sverige-Estland 3–1

Matilda Ekholm-Olejsa Ketchko 11–5, 11–6, 11–6
Jennifer Jonsson-Tatjana Tsistjakova 5–11, 8–11, 5–11
Linda Bergström-Karin Lindmäe 8–11, 11–8, 11–7, 5–11, 11–6
Ekholm-Tsistjakova 11–6, 11–8, 11–6
(2) Sverige-Schweiz 3–2
Matilda Ekholm-Rahel Aschwanden 11–8, 11–7, 14–12
Linda Bergström-Rachel Moret 4–11, 5–11, 6–11
Jennifer Jonsson-Laura Schaerrer 11–5, 9–11, 9–11, 11–7, 6–11
Ekholm-Moret 11–4, 12–10, 6–11, 11–4
Bergström-Aschwanden 7–11, 11–4, 12–10, 10–12, 11–7
(1) Sverige-Wales 3–0
Linda Bergström-Naomi Owen 11–9, 11–7, 2–11, 7–11, 11–8
Matilda Ekholm-Charlotte Carey 11–6, 12–10, 12–10
Jennifer Jonsson-Angharad Philips 11–6, 9–11, 11–4, 11–7

Sveriges spelarfacit totalt (3–0, 3–2, 3–1, 2–3, 3–1, 3–2)
9–0 (27–4  ) Matilda Ekholm
6–3 (21–18) Linda Bergström
2–6 (10–19) Jennifer Jonsson

Lag - alla nationerna
HERRAR (40 lag)
  1) Tyskland 
  2) Sverige
  3) Portugal
      Österrike
  5) Ryssland
  6) Ungern
  7) Kroatien
  8) Grekland
  9) Frankrike
10) Vitryssland
11) England
12) Slovenien
13) Polen
14) Rumänien
15) Tjeckien
16) Slovakien
17) Spanien
18) Serbien
19) Italien
20) Turkiet
21) Danmark
22) Bulgarien
23) Ukraina
24) Belgien
25) Norge
26) Bosnien och Herzegovina
27) Israel
28) Finland
29) Moldavien
30) Luxemburg
31) Wales
32) Lettland
33) Holland
34) Estland
35) Litauen
36) Cypern
37) Irland
38) Schweiz
39) Azerbaijan
40) San Marino

DAMER (31 lag)
  1) Holland
  2) Rumänien
  3) Ungern
      Vitryssland
  5) Tyskland
  6) Polen
  7) Tjeckien
  8) Spanien
  9) Ryssland
10) Kroatien
11) Serbien
12) Luxemburg
13) Ukraina
14) Turkiet
15) Slovakien
16) Litauen
17) England
18) Frankrike
19) Bulgarien
20) Portugal
21) Sverige
22) Estland
23) Grekland
24) Italien
25) Slovenien
26) Wales
27) Norge
28) Finland
29) Schweiz
30) Kosovo
31) Azerbaijan

Uppdaterad: 23 OKT 2012 19:14 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9, tisdag 18/1
Halmstad BTK-BTK Rekord
BTK Kävlinge-Eslövs AI BTK
Spårvägens BTK-Munkedals BTK

Evenemang

WTT Feeder Düsseldorf 
17-2/1, Düsseldorf, Tyskland
Info
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info