Hoppa till sidans innehåll

EM i Herning 2012


EM 2012
Herning 17-21 oktober

HERRSINGEL

Final
Timo Boll, Tyskland-Tan Ruiwu, Kroatien 11–2, 11–6, 11–7, 11–13, 11–9.
Semifinaler
Boll-Adrian Crisan, Rumänien 10–12, 11–7, 11–6, 11–5, 12–10, Tan Ruiwu-Bastian Steger, Tyskland 11–6, 8–11, 11–2, 15–13, 11–6.
Kvartsfinaler
Boll-Andrej Gacina, Kroatien 11–6, 7–11, 11–8, 19–17, 11–8, Crisan-Joao Monteiro, Portugal 11–8, 11–5, 11–6, 11–5, Steger-Vladimir Samsonov, Vitryssland 13–11, 11–4, 11–8, 11–6, Tan Ruiwu-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 1–11, 11–8, 4–11, 10–12, 11–8, 11–9, 11–9.
Åttondelsfinaler
Boll-Daniel Gorak, Polen 8–11, 11–9, 11–5, 9–11, 11–1, 11–6, Gacina-Bojan Tokic, Slovenien 11–8, 11–5, 11–3, 12–14, 11–7, Baum-Adrian Crisan, Rumänien 9–11, 14–12, 11–9, 11–7, 8–11, 11–7 – Baum diskades!, Monteiro-Jens Lundquist 4–11, 11–8, 11–8, 10–12, 15–13, 11–8, Samsonov-Ruwen Filus, Tyskland 11–7, 11–7, 11–9, 11–8, Steger-Panagiotis Gionis, Grekland 11–13, 9–11, 11–8, 11–5, 15–13, 8–11, 11–9, Tan Ruiwu-Patrick Franziska, Tyskland 11–9, 8–11, 10–12, 11–5, 11–7, 11–4, Ovtcharov-Tiago Apolonia, Portugal 11–9, 6-11, 11–6, 11–6, 11–7.
Sextondelsfinaler
Boll-Yaroslav Zhmudenko, Ukraina 11–6, 11–6, 11–4, 11–3, Gorak-Chen Weixing, Österrike 11–3, 11–9, 11–3, 5–11, 2–11, 11–8, Tokic-He Zhiwen, Spanien 11–5, 8–11, 9–11, 11–5, 10–12, 11–7, 11–6, Gacina-Marcos Freitas, Portugal 11–5, 8–11, 11–8, 11–6, 9–11, 9–11, 11–4, Crisan-Lubomir Jancarik, Tjeckien 10–12, 8–11, 11–6, 11–3, 11–7, 13–11, Baum-Kalinkos Kreanga, Grekland 11–9, 6–11, 11–6, 11–6, 11–6, Monteiro-Christian Süss, Tyskland 11–2, 11–9, 10–12, 6–11, 11–5, 11–7, Lundquist-Stefan Fegerl, Österrike 3–11, 11–5, 9–11, 11–7, 11–5, 11–7, Samsonov-Zoran Primorac, Kroatien 11–8, 11–6, 11–6, 11–8, Filus-Liam Pitchford, England 8–11, 11–6, 11–7, 11–7, 9–11, 11–7, Gionis-Petr Korbel, Tjeckien walk over Gionis, Steger-Bora Vang, Turkiet 10–12, 11–9, 8–11, 11–6, 11–8, 14–12, Tan Ruiwu-Adrien Mattenet, Frankrike 11–9, 11–5, 9–11, 7–11, 11–9, 16–14, Franziska-Werner Schlager, Österrike 14–12, 12–10, 9–11, 11–6, 11–3, Apolonia-Adam Pattantyus, Ungern 10–12, 11–8, 11–6, 9–11, 11–6, 11–3, Ovtcharov-Carlos Machado, Spanien 8–11, 11–7, 7–11, 11–4, 11–9, 11–5.
Omgång 1
Lundquist-Alexej Liventsov, Ryssland 11–7, 11–6, 11–2, 10–12, 11–7, He Zhiwen, Spanien-Pär Gerell 11–5, 7–11, 7–11, 11–5, 11–8, 4–11, 11–9, Vladimir Samsonov, Vitryssland-Mattias Karlsson 7–11, 11–2, 11–6, 11–7, 11–5.

KVAL (27 grupper)
Grupp 4
Pär Gerell-Magnus K Magnusson, Island 11–1, 11–3, 11–4, Pär Gerell-Darius Knight, England 11–9, 7–11, 7–11, 11–9, 11–7, Pär Gerell-Kasper Sternberg, Danmark 11–7, 12–14, 11–6, 11–9.
• Gerell gruppetta, 3–0 (9–3) i matcher – vidare.
Grupp 13
Mattias Karlsson-Mikkel Hindersson, Danmark 11–7, 11–8, 11–6, Mattias Karlsson-Lionel Weber, Schweiz 13–15, 11–8, 11–7, 4–11, 11–4, Alexej Liventsov, Ryssland-Mattias Karlsson 11–9, 6–11, 11–9, 11–4.
• Mattias Karlsson grupptvåa, 2–1 (7–5) i matcher – vidare som lucky loser.
Grupp 15
Robert Svensson-Michael Tauber, Israel 11–3, 11–4, 16–14, Robert Svensson-Tomas Mikutis, Litauen 11–7, 11–4, 11–2, Daniel Kosiba, Ungern-Robert Svensson 11–4, 11–9, 11–5.
• Svensson grupptvåa, 2–1 (6–3) i matcher – ej vidare.
Grupp 22
Kristian Karlsson-Traian Ciociu, Luxemburg 11–2, 11–9, 11–6, Kristian Karlsson-Espen Rönneberg, Norge 8–11, 11–6, 11–4, 11–4, Konstantinos Papageorgiou, Grekland-Kristian Karlsson 11–8, 2–11, 11–7, 9–11, 11–9.
• Kristian Karlsson grupptvåa, 2–1 (8–4) i matcher – ej vidare.

Timo Bolls väg till guldet (24–5)
  1) 4–0 T Konecny, Tjeckien (3,4,8,4)
  2) 4–0 Y Zhmudenko, Ukraina (6,6,4,3)
  3) 4–2 Daniel Gorak, Polen (–8,9,5,–9,1,6)
  4) 4–1 Andrej Gacina, Kroatien (6,–7,8,17,8)
  5) 4–1 Adrian Crisan, Rumänien (–10,7,6,5,10)
  6) 4–1 Tan Ruiwu, Kroatien (2,6,7,–11,9)

DAMSINGEL
Final
Viktoria Pavlovitj, Vitryssland-Xian Yi Fang, Frankrike 11–6, 11–9, 9–11, 11–5, 13–11.
Semifinaler
Xian Yi Fang-Liu Jia, Österrike 11–5, 10–12, 11–3, 5–11, 6–11, 13–11, 11–5, Pavlovitj-Li Xue, Frankrike 11–5, 9–11, 11–4, 11–6, 11–9.
Kvartsfinaler
Liu Jia-Kristin Silbereisen, Tyskland 11–5, 11–8, 12–10, 8–11, 11–2, Xian Yi Fang-Georgina Pota, Ungern 11–9, 11–8, 11–5, 10–12, 7–11, 11–5, Pavlovitj-Daniela Dodean, Rumänien 8–11, 11–4, 7–11, 11–9, 11–9, 13–11, Li Xue-Matilda Ekholm 11–5, 17–15, 11–9, 11–4.
Åttondelsfinaler
Silbereisen-Shen Yanfei, Spanien 11–6, 11–8, 11–8, 5–11, 11–2, Liu Jia-Barbora Balazova, Slovakien 11–8, 12–10, 11–6, 11–5, Pota-Iveta Vacenovska, Tjeckien 11–8, 15–13, 4–11, 12–14, 4–11, 11–8, 11–9, Xian Yi Fang-Elizabeta Samara, Rumänien 11–5, 11–6, 3–11, 14–12, 6–11, 7–11, 11–3, Pavlovitj-Margaryta Pesotska, Ukraina 11–6, 11–3, 13–11, 8–11, 10–12, 11–5, Dodean-Irene Ivancan, Tyskland 11–7, 11–9, 11–2, 9–11, 10–12, 11–6, Ekholm-Sabine Winter, Tyskland 11–7, 11–9, 8–11, 11–7, 11–5, Li Xue-Wu Jiaduo, Tyskland 4–11, 11–7, 10–12, 11–7, 11–8, 12–10.
Sextondelsfinaler
Shen Yanfei-Dora Csilla Madarasz, Ungern 11–4, 11–3, 12–10, 12–10, Silbereisen-Alexandra Privalova, Vitryssland 11–8, 13–11, 11–6, 10–12, 11–2, Balazova-Natalia Partyka, Polen 11–9, 11–8, 11–9, 11–6, Liu Jia-Sandra Pergel, Ungern 11–8, 11–4, 11–2, 4–11, 11–7, Iveta Vacenovska-Tetyana  Bilenko, Ukraina 11–9, 7–11, 10–12, 11–6, 13–11, 11–8, Pota-Zhenqi Barthel, Tyskland 19–17, 9–11, 11–5, 11–7, 11–8, Xian Yi Fang-Sofia Polcanova, Österrike 11–1, 11–7, 11–8, 11–5, Samara-Veronika Pavlovitj, Vitryssland 11–6, 11–5, 11–4, 11–8, Viktoria Pavlovitj-Elena Troshneva, Ryssland 11–7, 11–5, 11–5, 5–11, 11–6, Pesotska-Carole Grundisch, Frankrike 11–8, 11–8, 4–11, 6–11, 14–12, 6–11, 11–8, Ivancan-Nikoleta Stefanova, Italien 11–8, 11–7, 11–6, 11–6, Dodean-Krisztina Toth, Ungern 4–11, 11–5, 11–8, 11–4, 11–9, Winter-Li Jie, Holland 11–5, 11–9, 7–11, 11–9, 11–3, Ekholm-Melek Hu, Turkiet 11–9, 5–11, 11–6, 11–7, 12–10, Li Xue-Petra Lovas, Ungern 8–11, 12–14, 11–6, 11–4, 11–9, 7–11, 12–10, Wu Jiaduo-Bernadette Cynthia Szocs, Rumänien 14–16, 9–11, 11–8, 11–3, 12–10, 11–13, 11–8.
Omgång 1
Ekholm-Magdalena Szczerkowska, Polen 14–12, 11–2, 11–6, 11–2.

KVAL (19 grupper)
Grupp 8
Margarita Fetukhina, Ryssland-Daniela Moskovits 13–11, 11–6, 11–8, Gabriela Feher, Serbien-Daniela Moskovits 12–14, 11–9, 11–7, 11–5, Ipek Karahan, Turkiet-Daniela Moskovits 11–5, 11–5, 11–7.
• Moskovits gruppfyra, 0–3 (1–9) i matcher – ej vidare.
Grupp 18
Jennifer Jonsson-Tin Tin Ho, England 11–1, 11–4, 7–11, 8–11, 11–9, Camelia Postoaca, Rumänien-Jennifer Jonsson 8–11, 11–1, 11–6, 11–9, Jennifer Jonsson-Ivanka Angelova, Bulgarien 9–11, 11–9, 11–9, 11–8, Katerina Penkavova, Tjeckien-Jennifer Jonsson 11–8, 6–11, 11–3, 11–7.
• Jonsson grupptrea, 2–2 (8–9) i matcher – ej vidare.

Viktoria Pavlovitjs väg till guldet (24–7)
  1) 4–0 Egle Stuckyte, Litauen (4,6,5,6)
  2) 4–1 Elena Troshneva (7,5,5,–5,6)
  3) 4–2 Margaryta Pesotska, Ukraina (6,3,11,–8,–10,5)
  4) 4–2 Daniela Dodean, Rumänien (–8,4,–7,9,9,11)
  5) 4–1 Li Xue, Frankrike (5,–9,4,6,9)
  6) 4–1 Xian Yi Fang, Frankrike (6,9,–9,5,11)

HERRDUBBEL
Final
Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 12–10, 11–9, 10–12, 11–13, 11–5, 13–15, 12–10.
Semifinaler
Karlsson/Karlsson-Alexej Liventsov/Mikhail Paykov, Ryssland 7–11, 10–12, 11–9, 14–12, 11–5, 6–11, 12–10, Gardos/Habesohn-Ovtcharov/Vladimir Samsonov, Tyskland/Vitryssland 11–2, 11–8, 7–11, 11–7, 7–11, 11–5.
Kvartsfinaler
Karlsson/Karlsson-Stefan Fegerl/Feng Xiaoquan, Österrike 11–7, 11–9, 11–5, 11–9, Liventsov/Paykov-Romain Lorentz/Quentin Robinot, Frankrike 11–4, 11–8, 11–6, 8–11, 11–6, Ovtcharov/Samsonov-Tiago Apolonia/Joao Monteiro, Portugal 11–8, 11–6, 11–5, 11–3, Gardos/Habesohn-Aleksandar Karakasevic/Bojan Tokic, Serbien/Slovenien 8–11, 11–6, 8–11, 11–7, 8–11, 11–8, 11–9.
Åttondelsfinaler
Fegerl/Xiaoquan Feng-Marcos Freitas/Andrej Gacina, Portugal/Kroatien 12–10, 4–11, 8–11, 11–6, 11–2, Karlsson/Karlsson-Jonathan Groth/Kasper Sternberg, Danmark 9–11, 3–11, 11–5, 11–5, 11–9, Lorentz/Robinot-Adrian Crisan/Andrei Filimon, Rumänien 10–12, 11–4, 8–11, 11–8, 11–7, Liventsov/Paykov-Panagiotis Gionis/K Papageorgiou, Grekland 13–11, 11–9, 12–10, Ovtcharov/Samsonov-Paul Drinkhall/Liam Pitchford, England 15–13, 10–12, 11–6, 11–7, Apolonia/Monteiro-Robert Floras/Daniel Gorak, Polen 12–10, 11–9, 9–11, 7–11, 11–7, Gardos/Habesohn-Pär Gerell/Jens Lundquist 11–6, 8–11, 11–8, 11–8, Karakasevic/Tokic-Viacheslav Burov/Vasily Lakeev, Ryssland 9–11, 11–5, 7–11, 11–7, 11–8.
Omgång 1 (32 par)
Karlsson/Karlsson-Daniel Kosiba/Tamas Lakatos, Ungern 12–10, 11–5, 11–6, Gerell/Lundquist-Tomas Konecny/Tomas Tregler, Tjeckien 11–8, 7–11, 11–7, 11–9.

KVAL (16 grupper)
Grupp 9
Svensson/Burgis (Lettland)-Anders Lind/Claus Nielsen, Danmark 9–11, 11–2, 12–10, 11–7, Burov/Lakeev-Robert Svensson/Matiss Burgis, Sverige/Lettland 8–11, 11–9, 6–11, 11–9, 12–10.
• Svensson/Burgis grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher – ej vidare.

DAMDUBBEL
Final
Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien-Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern 7–11, 8–11, 9–11, 11–7, 11–7, 21–19, 11–5.
Semifinaler
Dodean/Samara-Kristin Silbereisen/Wu Jiaduo, Tyskland 17–15, 6–11, 12–10, 5–11, 11–13, 11–8, 11–5, Pota/Toth-Britt Eerland/Dora Csilla Madarasz, Holland/Ungern 7–11, 11–8, 4–11, 11–4, 13–11, 13–15, 11–9.
Kvartsfinaler
Dodean/Samara-Katarzyna Grzybowska/Natalia Partyka, Polen 10–12, 11–7, 11–7, 11–9, 11–13, 11–6, Silbereisen/Wu Jiaduo-Veronika Pavlovitj/Alexandra Privalova, Vitryssland 14–12, 13–15, 12–10, 11–3, 6–11, 11–6, Eerland/Dora Madarasz-Dana Cechova/Renata Strbikova, Tjeckien 11–7, 11–6, 8–11, 11–9, 9–11, 14–16, 12–10, Pota/Toth-Li Xue/Xian Yi Fang, Frankrike 11–6, 7–11, 11–6, 8–11, 11–7, 3–11, 11–8.
Åttondelsfinaler
Dodean/Samara-Sofia Polcanova/Amelie Solja, Österrike 9–11, 11–8, 11–6, 11–6, Grzybowska/Partyka-Petrissa Solja/Sabine Winter, Tyskland 11–4, 10–12, 8–11, 12–10, 11–9, Veronika Pavlovitj/Privalova-Tetyana Bilenko/Ganna Gaponova, Ukraina 11–9, 7–11, 12–10, 11–8, Silbereisen/Wu Jiaduo-Katerina Penkavova/Iveta Vacenovska, Tjeckien 11–6, 11–8, 11–6, Eerland/Madarasz-Lisa Ridolfi/Nikoleta Stefanova, Italien 11–7, 5–11, 11–3, 11–9, Cechova/Strbikova-Pernille Agerholm/Andrea Todorovic, Danmark/Serbien 11–6, 12–10, 11–3, Li Xue/Xian Yi Fang-Camelia Postoaca/Bernadette Cynthia Szocs, Rumänien 11–3, 11–5, 12–14, 11–7, Pota/Toth-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 10–12, 18–16, 11–7, 9–11, 11–4.
Omgång 1 (32 par)
Britt Eerland/Dora Csilla Madarasz, Holland/Ungern-Matilda Ekholm/Gabriela Feher, Sverige/Serbien 11–9, 11–5, 2–11, 12–10.

KVAL (11 grupper)
Grupp 1
Anais Leveque/Catia Martins, Frankrike/Portugal-Jonsson/Moskovits 5–11, 13–11, 7–11, 11–9, 15–13, Jonsson/Moskovits-Sofia Polcanova/Amelie Solja, Österrike 11–8, 12–14, 16–14, 9–11, 14–12.
• Jonsson/Moskovits grupptvåa, 1–1 (5–5) i matcher – ej vidare.

Uppdaterad: 24 OKT 2012 00:27 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9, tisdag 18/1
Halmstad BTK-BTK Rekord
BTK Kävlinge-Eslövs AI BTK
Spårvägens BTK-Munkedals BTK

Evenemang

WTT Feeder Düsseldorf 
17-2/1, Düsseldorf, Tyskland
Info
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info