Hoppa till sidans innehåll

EM i Jekaterinburg 2015


EM 2015
Jekaterinburg 25 september-4 oktober

HERRSINGEL
Final
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Marcos Freitas, Portugal 14–12, 9–11, 11–9, 11–4, 11–8.
Semifinaler (1 svensk)
Ovtcharov-Tiago Apolonia, Portugal 11–5, 13–11, 11–9, 11–7
Freitas-Pär Gerell 6–11, 11–3, 8–11, 8–11, 11–4, 13–11, 11–8
Kvartsfinaler (1 svensk)
Ovtcharov-Panagiotis Gionis, Grekland 8–11, 12–10, 4–11, 11–5, 11–4, 11–9
Apolonia-Ruwen Filus, Tyskland 6–11, 7–11, 11–7, 16–18, 11–8, 11–2, 11–4
Gerell-Andrej Gacina, Kroatien 9–11, 11–9, 11–9, 12–10, 11–6
Freitas-Robert Gardos, Österrike 11–13, 11–8, 9–11, 11–2, 11–6, 9–11, 11–7
Åttondelsfinaler (1 svensk)
Ovtcharov-Liam Pitchford, England 4–11, 11–7, 11–8, 6–11, 11–3, 11–4
Gionis-Alexej Liventsov, Ryssland 11–4, 11–5, 7–11, 11–6, 8–11, 11–7
Filus-Kou Lei, Ukraina 8–11, 11–6, 11–8, 4–11, 7–11, 11–7, 11–9
Apolonia-Ahmet Li, Turkiet 11–4, 11–8, 11–1, 9–11, 7–11, 11–4
Gerell-Kirill Skachkov, Ryssland 11–8, 11–5, 11–6, 11–8
Gacina-He Zhiwen, Spanien 13–11, 11–8, 11–3, 13–11
Gardos-Lubomir Jancarik, Tjeckien 11–8, 9–11, 11–5, 9–11, 10–12, 12–10, 11–5
Freitas-Patrick Franziska, Tyskland 11–5, 9–11, 11–7, 13–11, 11–9
Omgång 2 (6 svenskar)
Ovtcharov-Anton Källberg 11–3, 6–11, 11–4, 11–6, 11–7
Filus-Jens Lundquist 11–9, 11–4, 7–11, 10–12, 11–2, 11–5
Apolonia-Kristian Karlsson 11–9, 11–8, 8–11, 11–5, 6–11, 11–8
Gerell-Ricardo Walther, Tyskland 11–7, 4–11, 11–9, 20–22, 11–7, 5–11, 11–7
Gardos-Jon Persson 11–9, 11–6, 11–8, 12–10
Franziska-Mattias Karlsson 12–10, 11–9, 11–9, 11–6
Omgång 1 (6 svenskar)
Källberg-Daniel Gorak, Polen 11–6, 10–12, 11–5, 12–14, 11–3, 11–8
Lundquist-Mihai Bobocica, Italien 9–11, 11–6, 11–4, 11–9, 11–8
Kristian Karlsson-Tomas Konecny, Tjeckien 8–11, 11–3, 13–11, 11–5, 11–9
Gerell-Laurens Tromer, Nederländerna 11–4, 10–12, 7–11, 11–7, 11–7, 8–11, 13–11
Persson-Patryk Zatowka, Polen 11–4, 9–11, 11–8, 11–3, 12–10
Mattias Karlsson-Adrian Crisan, Rumänien 11–6, 11–3, 11–1, 11–6

KVAL
Grupp 5

Källberg-Ron Davidovitz, Israel 11–4, 11–3, 11–6
Källberg-Filip Zeljko, Kroatien 11–6, 11–9, 7–11, 6–11, 11–5
• Källberg gruppetta, 2–0 (6–2) i matcher. Espen Rönneberg, Norge lämnade walk over
Grupp 8
Lundquist-Veniamin Dubrovin, Moldaverna 11–3, 11–4, 11–5
Lundquist-Stanislav Golovanov, Bulgarien 11–8, 11–4, 11–9
• Lundquist gruppetta, 2–0 (6–0) i matcher. Jesus Cantero, Portugal utgick efter en förlust
Grupp 13
Mattias Karlsson-Eric Glod, Luxemburg 11–4, 11–4, 11–1
Mattias Karlsson-Gencay Menge, Turkiet 11–6, 11–8, 11–6
Mattias Karlsson-Ivan Katkov, Ukraina 13–11, 13–11, 11–5
• Mattias Karlsson gruppetta, 3–0 (9–0) i matcher
Grupp 16
Vildan Gadiev, Ryssland-Elias Ranefur 11–2, 11–7, 10–12, 11–4
Ranefur-Luka Mladenovic, Luxemburg 11–9, 9–11, 11–4, 8–11, 11–6
Zoran Primorac, Kroatien-Ranefur 11–9, 12–10, 11–5
• Ranefur grupptrea, 1–2 (4–8) i matcher. Primorac etta, 3–0 (9–1) i matcher

DAMSINGEL
Final
Elizabeta Samara, Rumänien-Li Jie, Nederländerna 11–6, 9–11, 3–11, 11–7, 12–14, 11–4, 11–4
Semifinaler
Samara-Polina Mikhailova, Ryssland 12–10, 6–11, 14–12, 11–6, 11–4
Li Jie-Yu Fu, Portugal 11–9, 6–11, 11–8, 11–8, 11–6
Kvartsfinaler (1 svenska)
Mikhailova-Han Ying, Tyskland 15–13, 9–11, 8–11, 12–10, 11–5, 11–8
Samara- Georgina Pota, Ungern 11–9, 9–11, 14–12, 11–7, 11–7
Li Jie-Petrissa Solja, Tyskland 11–9, 12–10, 12–10, 7–11, 11–6
Yu Fu-Li Fen 11–8, 12–10, 9–11, 11–8, 11–7
Åttondelsfinaler (1 svenska)
Han Ying-Shen Yanfei, Spanien 11–3, 11–9, 11–9, 11–5
Mikhailova-Barbora Balazova, Slovakien 11–8, 11–6, 5–11, 12–10, 11–5
Pota-Irene Ivancan, Tyskland 11–9, 11–3, 11–6, 11–7
Samara-Tetyana Bilenko, Ukraina 11–1, 11–8, 11–7, 11–5
Li Jie-Carole Grundisch, Frankrike 11–6, 12–10, 11–7, 11–2
Solja-Li Qian, Polen 11–6, 12–14, 11–8, 5–11, 12–10, 11–8
Yu Fu-Liu Jia, Österrike 11–3, 15–13, 11–8, 8–11, 11–6
Li Fen-Shan Xiaona, Tyskland 3–11, 11–8, 9–11, 13–11, 11–3, 11–1
Omgång 2 (2 svenskor)
Ivancan-Matilda Ekholm 6–11, 9–11, 11–7, 11–7, 11–5, 11–8
Li Fen-Natalia Partyka, Polen 10–12, 8–11, 11–8, 11–8, 11–8, 11–6
Omgång 1 (2 svenskor)
Ekholm-Camelia Postoaca, Rumänien 12–14, 11–7, 11–6, 11–8, 11–5
Li Fen-Anna Blazhko, Ryssland 11–6, 11–5, 11–4, 11–6

Vidarekval
Egle Stuckyte, Litauen-Jennifer Jonsson 11–7, 11–7, 11–9
Merve Menge, Turkiet-Linda Bergström 13–11, 11–8, 11-6

Kval
Grupp 11
Anamaria Erdelji, Serbien-Stina Källberg 11–7, 11–9, 11–8
Källberg-Krasimira Yovkova, Bulgarien 11–13, 11–9, 11–7, 11–6
Cristina Hirici, Rumänien-Källberg 11–8, 11–4, 5–11, 11–5
• Källberg grupptrea, 1–2 (4–7) i matcher. Erdelji etta, 3–0 (9–2) i matcher
Grupp 13
Bergström-Tamara Pavcnik, Slovenien 11–9, 7–11, 7–11, 11–7, 11–7
Maria Xiao, Spanien-Bergström 12–10, 10–12, 11–8, 11–3
Bergström-Leila Oliveira, Portugal 11–5, 11–3, 11–7
• Bergström grupptvåa, 2–1 (7–5) i matcher. Xiao etta, 3–0 (9–3) i matcher
Grupp 14
Jonsson-Ekaterina Guseva, Ryssland 14–12, 13–11, 11–6
Angeliki Papadaki, Grekland-Jonsson 9–11, 11–8, 11–6, 3–11, 11–4
Lea Rakovac, Kroatien-Jonsson 5–11, 11–6, 15–13, 11–7
• Jonsson grupptvåa, 1–2 (6–6) i matcher. Rakovac etta, 3–0 (9–2) i matcher

HERRDUBBEL
Final
Stefan Fegerl/Joao Monteiro, Österrike/Portugal-Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike 11–9, 14–12, 6–11, 8–11, 13–15, 11–8, 12–10
Semifinaler (1 svenskpar)
Gardos/Habesohn-Alexander Shibaev/Kirill Skachkov, Ryssland 14–12, 11–5, 11–7, 9–11, 6–11, 11–6
Fegerl/Monteiro-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 6–11, 11–8, 11–8, 11–6, 11–9
Kvartsfinaler (2 svenskpar)
Gardos/Habesohn-Alexej Liventsov/Mikhail Paykov, Ryssland 13–15, 11–9, 11–5, 11–6, 8–11, 11–4
Shibaev/Skachkov-Pär Gerell/Jon Persson 11–13, 11–4, 14–12, 7–11, 11–6, 11–9
Karlsson/Karlsson-Marko Jevtovic/Zsolt Peto, Serbien 11–5, 11–9, 8–11, 11–9, 11–9
Fegerl/Monteiro-Patrick Baum/Patrick Franziska, Tyskland 11–7, 11–7, 8–11, 9–11, 12–10, 11–7
Åttondelsfinaler (2 svenskpar)
Gerell/Persson-Paul Drinkhall/Liam Pitchford, England 8–11, 11–9, 8–11, 11–6, 16–14
Karlsson/Karlsson-Jakub Dyjas/Daniel Gorak, Polen 11–7, 12–10, 11–13, 11–5
Omgång 1 (3 svenskpar)
Gerell/Persson-Konstantinos Konstantinopoulos/Konstantinos Papageorgiou, Grekland 11–5, 9–11, 12–10, 11–1
Karlsson/Karlsson-Tamas Lakatos/Adam Szudi, Ungern 8–11, 11–7, 12–14, 11–5, 11–8
Gauzy/Lebesson-Anton Källberg/Jens Lundquist 9–11, 11–7, 11–7, 11–9

Kval
Grupp 2
Källberg/Lundquist-Veniamin Dubrovin/Jafar Jafarzade, Moldavien/Azerbaijan 11–5, 11–8, 11–8
Källberg/Lundquist-Mikkel Hindersson/Claus Nielsen, Danmark 9–11, 11–8, 10–12, 11–4, 11–5
• Källberg/Lundquist gruppetta, 2–0 (6–2) i matcher. Lauric Jean/Florent Lambiet, Belgien lämnade walk over
Grupp 3
Konstantinos Konstantinopoulos/Konstantinos Papageorgiou, Grekland-Elias Ranefur/Dominik Habesohn, Sverige/Österrike 3–11, 16–14, 11–8, 5–11, 12–10
Andrei Putuntica/Denis Terna, Moldavien-Ranefur/Habesohn 11–9, 11–9, 7–11, 11–9
Marko Jevtovic/Zsolt Peto, Serbien-Ranefur/Habesohn 12–14, 11–6, 11–7, 11–8
• Ranefur/Habesohn gruppfyra, 0–3 (4–9) i matcher. Jevtovic/Peto etta, 3–0 (9–2) i matcher

DAMDUBBEL
Final
Melek Hu/Shen Yanfei, Turkiet/Spanien-Georgina Pota/Elizabeta Samara, Ungern/Rumänien 11–4, 11–7, 11–9, 11–13, 11–4
Semifinaler
Pota/Samara-Li Jie/Li Qian, Nederländerna/Polen 13–11, 11–6, 9–11, 3–11, 11–7, 12–10
Hu/Shen Yanfei-Han Ying/Irene Ivancan, Tyskland 16–14, 11–5, 13–11, 9–11, 14–12
Kvartsfinaler
Pota/Samara-Shan Xiaona/Petrissa Solja, Tyskland 12–10, 9–11, 12–10, 7–11, 10–12, 14–12, 11–8
Li Jie/Li Qian-Katarzyna Grzybowska/Nataliua Partyka, Polen 7–11, 6–11, 11–9, 13–11, 10–12, 12–10, 11–3
Hu/Shen Yanfei-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 9–11, 11–4, 11–13, 11–5, 11–4, 11–7
Han Ying/Ivancan-Maria Dolgikh/Polina Mikhailova, Ryssland 11–7, 11–6, 6–11, 6–11, 7–11, 11–5, 12–10
Åttondelsfinaler (1 svenskpar)
Shan Xiaona/Solja-Matilda Ekholm/Lea Rakovac, Sverige/Kroatien 7–11, 11–8, 12–10, 11–5
Omgång 1 (2 svenskpar)
Ekholm/Rakovac-Dana Cechova/Alexandra Privalova, Tjeckien/Vitryssland 11–7, 12–14, 10–12, 11–8, 11–7
Shan Xiaona/Petrissa Solja, Tyskland Balazova/Matelova-Jennifer Jonsson/Stina Källberg 11–7, 11–6, 11–7

Kval
Grupp 8
Jonsson/Källberg-Natalia Bajor/Nicole Trosman, Polen/Israel 11–9, 11–9, 12–10
Sara Ramirez/Zhang Juan, Spanien-Jonsson/Källberg 9–11, 11–9, 11–7, 4–11, 11–9
Jonsson/Källberg-Krasimira Yovkova/Maria Yovkova, Bulgarien 11–7, 11–6, 11–7
• Jonsson/Källberg gruppetta, 2–1 (8–3) i matcher

Lag
HERRAR

Final
29/9 Österrike-Tyskland 3–2
Robert Gardos-Patrick Baum 7–11, 8–11, 11–8, 11–7, 13–11, Stefan Fegerl-Dimitrij Ovtcharov 12–10, 17–19, 7–11, 14–12, 10–12, Daniel Habesohn-Patrick Franziska 11–9, 11–7, 10–12, 10–12, 11–5, Gardos-Ovtcharov 11–8, 8–11, 8–11, 5–11, Fegerl-Baum 11–9, 11–8, 11–6.
Semifinaler
28/9 Österrike-Vitryssland 3–1
Robert Gardos-Gleb Shamruk 12–10, 11–1, 11–3, Stefan Fegerl-Pavel Platonov 11–6, 11–6, 8–11, 14–12, Daniel Habesohn-Aliaksandr Khanin 8–11, 11–7, 11–13, 7–11, Platonov-Gardos 11–7, 11–9, 11–9.
28/9 Tyskland-Frankrike 3–1
Dimitrij Ovtcharov-Emmanuel Lebesson 11–3, 11–8, 12–10, Ruwen Filus-Simon Gauzy 11–9, 4–11, 10–12, 11–9, 7–11,Patrick Baum-Stephane Ouaiche 19–17, 11–9, 5–11, 11–4, Ovtcharov-Gauzy 11–5, 11–6, 12–10.
Kvartsfinaler (27/9)
Österrike-Portugal 3–2
Vitryssland-Polen 3–2
Frankrike-Sverige 3–1
Tyskland-Grekland 3–0

Österrikes väg till guldet (17–12)
  1) 2–3 Sverige (grupp C)
  2) 3–2 Rumänien (grupp C)
  3) 3–2 Ryssland (grupp C)
  4) 3–2 Portugal (kvartsfinal)
  5) 3–1 Vitryssland (semifinal)
  6) 3–2 Tyskland (final)

Sveriges matcher (4–2, 5:a)
Placeringarna 5-6
6) 29/9 Sverige-Portugal 3–1
Kristian Karlsson-Joao Geraldo 11–6, 11–9, 11–6, Mattias Karlsson-Diogo Chen 11–5, 11–6, 11–7, Anton Källberg-Tiago Apolonia 9–11, 11–5, 11–7, 5–11, 5–11, Mattias Karlsson-Geraldo 15–13, 4–11, 10–12, 11–7, 11–9.
Placeringarna 5-8
5) 28/9 Sverige-Grekland 3–1
Anton Källberg-Konstantinos Papageorgiou 3–11, 11–8, 11–4, 11–9, Mattias Karlsson-Panagiotis Gionis 9–11, 11–5, 9–11, 3–11, Jon Persson-Konstantinos Konstantinopoulos 11–7, 11–4, 11–8, Mattias Karlsson-Papageorgiou 9–11, 11–8, 11–2, 11–7.
Kvartsfinal
4) 27/9 Frankrike-Sverige 3–1
Simon Gauzy-Pär Gerell 9–11, 11–8, 11–7, 11–7, Emmanuel Lebesson-Kristian Karlsson 12–10, 11–4, 20–18, Stephane Ouaiche-Anton Källberg 6–11, 13–11, 6–11, 7–11, Gauzy-Kristian Karlsson 11–5, 15–13, 11–5.
Grupp C, Championship division
3) 26/9 Sverige-Rumänien 3–0
Kristian Karlsson-Ovidiu Ionescu 11–5, 11–8, 7–11, 11–7, Pär Gerell-Hunor Szocs 11–8, 11–9, 11–3, Anton Källberg-Andrei Filimon 11–4, 11–7, 11–6.
2) 26/9 Ryssland-Sverige 3–2
Mikhail Paykov-Pär Gerell 6–11, 5–11, 7–11, Alexander Shibaev-Jon Persson 6–11, 11–9, 11–7, 9–11, 11–6, Alexej Liventsov-Kristian Karlsson 11–6, 4–11, 7–11, 9–11, Shibaev-Gerell 7–11, 13–11, 11–4, 11–3, Skachkov-Persson 11–9, 10–12, 11–5, 11–13, 11–9.
1) 25/9 Sverige-Österrike 3–2
Jon Persson-Robert Gardos 11–13, 11–1, 11–4, 3–11, 9–11, Pär Gerell-Daniel Habesohn 11–8, 11–2, 7–11, 11–8, Kristian Karlsson-Stefan Fegerl 11–7, 5–11, 11–5, 8–11, 6–11, Gerell-Gardos 11–9, 14–12, 11–7, Persson-Habesohn 4–11, 11–6, 11–9, 11–4.

  1)  2  0  1   8–5 Sverige
  2)  2  0  1   8–7 Österrike
  3)  2  0  1   8–6 Ryssland
  4)  0  0  3   3–9 Rumänien

Svenskfacit sex matcher: 15–10 (58–39 i set)
  4 matcher   4–2 (14–  7) Pär Gerell
  4 matcher   3–1 (11–  5) Anton Källberg
  2 matcher   3–1 (10–  6) Mattias Karlsson
  5 matcher   3–3 (11–11) Kristian Karlsson
  3 matcher   2–3 (12–10) Jon Persson

DAMER
Final
29/9 Tyskland-Rumänien 3–0
Han Ying-Bernadette Szocs 12–10, 11–1, 11–1, Shan Xiaona-Elizabeta Samara 12–10, 12–10, 11–5, Petrissa Solja-Daniela Monteiro-Dodean 11–8, 11–6, 8–11, 8–11, 11–9.
Semifinaler
28/9 Tyskland-Ryssland 3–0
Han Ying-Yana Noskova 11–3, 7–11, 8–11, 11–5, 11–7, Shan Xiaona-Polina Mikhailova 8–11, 11–7, 11–6, 12–10, Petrissa Solja-Anna Tikhomirova 11–4, 11–6, 11–3.
28/9 Rumänien-Ukraina 3–1
Bernadette Szocs-Tetyana Bilenko 13–15, 10–12, 6–11, Elizabeta Samara-Margaryta Pesotka 9–11, 14–12, 13–11, 5–11, 11–9, Daniela Monteiro Dodean-Ganna Gaponova 11–6,11–8, 10–12, 4–11, 11–7, Samara-Bilenko 11–6, 11–9, 11–9.
Kvartsfinaler (27/9)
Tyskland-Österrike 3–0
Ryssland-Portugal 3–1
Ukraina-Tjeckien 3–1
Rumänien-Polen 3–2

Tysklands väg till guldet (18–2)
  1) 3–0 Tjeckien (grupp A)
  2) 3–0 Vitryssland (grupp A)
  3) 3–1 Slovakien (grupp A)
  4) 3–1 Österrike (kvartsfinal)
  5) 3–0 Ryssland (semifinal)
  6) 3–0 Rumänien (final)

Sveriges matcher (2–4, 14:e)
Placeringarna 13-14
6) 29/9 Luxemburg-Sverige 3–2
Tessy Gonderinger-Jennifer Jonsson 11–8, 11–8, 7–11, 11–9, Danielle Konsbruck-Stina Källberg 13–11, 10–12, 11–7, 9–11, 11–8, Egle Tamasauskaite-Linda Bergström 6–11, 4–11, 7–11, Gonderinger-Källberg 7–11, 8–11, 8–11, Konsbruck-Jonsson 9–11, 11–8, 11–8, 11–7.
Placeringarna 13-16
5) 28/9 Sverige-Slovakien 3–1
Jennifer Jonsson-Barbora Balazova 10–12, 15–13, 11–7, 11–5, Stina Källberg-Eva Odorova 12–10, 7–11, 6–11, 4–11, Linda Bergström-Eva Jurkova 12–10, 11–2, 11–3, Källberg-Balazova 9–11, 11–9, 12–14, 12–10, 12–10.
Placeringarna 9-16
4) 27/9 Serbien-Sverige 3–0
Ana Maria Erdelji-Linda Bergström 9–11, 10–12, 11–7, 11–7, 11–9,  Gabriela Feher-Matilda Ekholm 8–11, 11–3, 6–11, 11–4, 12–10, Andrea Todorovic-Jennifer Jonsson 11–9, 12–10, 11–2.
Grupp D, Championship division
3) 26/9 Ukraina-Sverige 3–2
Margaryta Pesotska-Matilda Ekholm 11–9, 11–8, 6–11, 15–17, 11–6, Tetyana Bilenko-Stina Källberg 11–6, 12–10, 11–4, Ganna Gaponova-Linda Bergström 9–11, 11–9, 10–12, 11–8, 9–11, Bilenko-Ekholm 8–11, 6–11, 10–12, Pesotka-Källberg 11–2, 11–7, 11–8.
2) 26/9 Sverige-Nederländerna 3–2
Stina Källberg-Li Jie 3–11, 4–11, 3–11, Matilda Ekholm-Kim Vermaas 9–11, 11–1, 13–11, 11–9, Linda Bergström-Rianne Van Duin 11–9, 11–8, 11–6, Ekholm-Li Jie 1–11, 4–11, 14–12, 6–11, Källberg-Vermaas 11–6, 11–7, 11–2.
1) 25/9 Portugal-Sverige 3–1
Shao Jieni-Stina Källberg 11–9, 11–2, 9–11, 11–5, Fu Yu-Matilda Ekholm 11–9, 11–7, 11–7, Leila Oliveira-Linda Bergström 5–11, 4–11, 3–11, Fu Yu-Källberg 11–3, 11–5, 11–3.

  1)  3  0  0   9–4 Ukraina
  2)  2  0  1   6–6 Portugal
  3)  1  0  2   6–8 Sverige
  4)  0  0  3   6–9 Nederländerna

Svenskfacit sex matcher: 11–15 (46–51 i set)
  6 matcher   5–1 (17–  5) Linda Bergström
  5 matcher   3–7 (13–23) Stina Källberg
  4 matcher   2–4 (11–13) Matilda Ekholm
  3 matcher   1–3 (  5–10) Jennifer Jonsson


Alla lagplaceringarna
HERRAR (39)
Championship division
  1) Österrike
  2) Tyskland
  3) Vitryssland
      Frankrike
  5) Sverige
  6) Portugal
  7) Grekland
  8) Polen
  9) Ryssland
10) Tjeckien
11) Ungern
12) Serbien
13) Kroatien
14) Spanien
15) Rumänien
16) Ukraina
Challenge division
17) Belgien
18) Slovakien
19) Italien
20) England
21) Danmark
22) Litauen
23) Israel
24) Turkiet
25) Slovenien
26) Bulgarien
27) Schweiz
28) Finland
29) Estland
30) Luxemburg
31) Irland
32) Norge
Standard division
33) Nederländerna
34) Moldavien
35) Skottland
36) Cypern
37) Azerbaijan
38) Malta
39) Kosovo

Damer (31)
Championship division
  1) Tyskland
  2) Rumänien
  3) Ryssland
      Ukraina
  5) Polen
  6) Österrike
  7) Tjeckien
  8) Portugal
  9) Frankrike
10) Ungern
11) Serbien
12) Nederländerna
13) Luxemburg
14) Sverige
15) Vitryssland
16) Slovakien
Challenge division
17) Spanien
18) Turkiet
19) Slovenien
20) Kroatien
21) Litauen
22) England
23) Italien
24) Grekland
25) Belgien
26) Schweiz
27) Bulgarien
28) Finland
29) Estland
30) Azerbaijan
31) Kosovo

Uppdaterad: 09 OKT 2015 16:33 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9, tisdag 18/1
Halmstad BTK-BTK Rekord
BTK Kävlinge-Eslövs AI BTK
Spårvägens BTK-Munkedals BTK

Evenemang

WTT Feeder Düsseldorf 
17-2/1, Düsseldorf, Tyskland
Info
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info