Hoppa till sidans innehåll

EM i Lissabon 2014


EM i lag 2014
Lissabon 24-28 september

Herrar
Final
Portugal-Tyskland 3–1
Marcos Freitas-Steffen Mengel 11–8, 11–8, 11–8, Joao Monteiro-Timo Boll 7–11, 1–11, 8–11, Tiago Apolonia-Dimitrij Ovtcharov 11–7, 11–2, 11–13, 11–9, Freitas-Boll 12–10, 5–11, 11–6, 11–9.
 
Semifinaler
Tyskland-Kroatien 3–1
Steffen Mengel-Andrej Gacina 8–11, 4–11, 11–9, 3–11, Timo Boll-Tan Ruiwu 11–8, 11–4, 11–3, Dimitrij Ovtcharov-Tomislav Kolarek 12–10, 13–11, 12–10, Boll-Gacina 11–4, 12–10, 11–9.
Portugal-Sverige 3–1
Joao Monteiro-Kristian Karlsson 11–7, 11–9, 6–11, 19–17, Marcos Freitas-Pär Gerell 11–6, 11–8, 11–4, Tiago Apolonia-Jon Persson 11–5, 11–13, 11–8, 11–13, 11–13, Freitas-Karlsson 7–11, 8–11, 11–5, 11–6, 11–7.
 
Kvartsfinaler
Tyskland-Frankrike 3–0
Timo Boll-Emmanuel Lebesson 11–7, 11–2, 12–14, 11–4, Steffen Mengel-Adrien Mattenet 11–7, 12–10, 11–6, Dimitrij Ovtcharov-Stephane Ouaiche 11–8, 11–2, 7–11, 11–3.
Kroatien-Vitryssland 3–2
Andrej Gacina-Vladimir Samsonov 4–11, 12–10, 11–9, 11–5, Tan Ruiwu-Pavel Platonov 11–6, 10–12, 11–8, 9–11, 12–10, Tomislav Kolarek-Evgenij Stjetinin 8–11, 3–11, 7–11, Tan Ruiwu-Samsonov 8–11, 5–11, 6–11, Gacina-Platonov 11–9, 11–3, 7–11, 11–7.
Portugal-Ryssland 3–1
Marcos Freitas-Alexej Liventsov 11–8, 11–9, 5–11, 8–11, 11–7, Tiago Apolonia-Alexander Shibaev 7–11, 11–5, 8–11, 7–11, Joao Monteiro-Mikhail Paykov 11–9, 11–9, 11–5, Freitas-Shibaev 11–13, 11–5, 12–14, 11–2, 11–9.
Sverige-Spanien 3–1
Jon Persson-He Zhiwen 8–11, 10–12, 8–11, Kristian Karlsson-Carlos Machado 11–5, 11–2, 6–11, 11–8, Pär Gerell-Jesus Cantero 11–5, 11–3, 11–8, Karlsson-He Zhiwen 5–11, 11–7, 8–11, 11–8, 11–7.
 
Platserna 5-6
Ryssland-Vitryssland 3–1
Platserna 7-8
Frankrike-Spanien 3–0
Platserna 5-8
Vitryssland-Frankrike 3–1
Ryssland-Spanien 3–2

Grupp A
Tyskland-Österrike 3–1
Portugal-Ungern 3–0
Tyskland-Portugal 3–1
Ungern-Österrike 3–2
Tyskland-Ungern 3–0
Österrike-Portugal 3–1

1)  3  0  0   9–2 (29–13) Tyskland
2)  1  0  2   5–6 (23–25) Portugal
3)  1  0  2   6–7 (27–26) Österrike
4)  1  0  2   3–8 (14–29) Ungern

Grupp B
Spanien-Grekland 3–0
Frankrike-Slovakien 3–0
Grekland-Frankrike 3–1
Spanien-Slovakien 3–2
Grekland-Slovakien 3–1
Frankrike-Spanien 3–1

1)  2  0  1   7–5 (23–21) Spanien
2)  2  0  1   7–4 (26–18) Frankrike
3)  2  0  1   6–5 (24–22) Grekland
4)  0  0  3   3–9 (18–30) Slovakien

Grupp C
Vitryssland-Italien 3–1
Sverige-Polen 3–0
Vitryssland-Sverige 3–1
Italien-Polen 3–2
Vitryssland-Polen 3–2
Sverige-Italien 3–0

1)  3  0  0   9–4 (30–24) Vitryssland
2)  2  0  1   7–3 (24–13) Sverige
3)  1  0  2   4–8 (19–28) Italien
4)  0  0  3   4–9 (22–30) Polen

Grupp D
Ryssland-Rumänien 3–2
Kroatien-Tjeckien 3-0
Ryssland-Kroatien 3–2
Rumänien-Tjeckien 3–2
Ryssland-Tjeckien 3–0
Kroatien-Rumänien 3–1

1)  3  0  0   9–4 (33–18) Ryssland
2)  2  0  1   8–4 (28–22) Kroatien
3)  1  0  2   6–8 (26–31) Rumänien
4)  0  0  3   2–9 (14–30) Tjeckien

Portugals väg till guldet (4–2)
  1) 3–0 Ungern (gruppspelet)
  2) 1–3 Tyskland (gruppspelet)
  3) 1–3 Österrike (gruppspelet)
  4) 3–1 Ryssland (kvartsfinal)
  5) 3–1 Sverige (semifinal)
  6) 3–1 Tyskland (final)

Individuellt portugisiskt facit: 14–9 (53–42 i set)
  8–2 (27–15) Marcos Freitas
  4–2 (14–  9) Joao Monteiro
  2–4 (11–15) Tiago Apolonia
  0–1 (  1–  3) Joao Geraldo

Sveriges matcher (3–2, brons)
Semifinal
(5) 27/9 Portugal-Sverige 3–1
Joao Monteiro-Karlsson 11–7, 11–9, 6–11, 19–17, Marcos Freitas-Gerell 11–6, 11–8, 11–4, Tiago Apolonia-Persson 11–5, 11–13, 11-8, 11–13, 11–13, Freitas-Karlsson 7–11, 8–11, 11–5, 11–6, 11–7.
Kvartsfinal
(4) 26/9 Sverige-Spanien 3–1
Persson-He Zhiwen 8–11, 10–12, 8–11, Karlsson-Carlos Machado 11–5, 11–2, 6–11, 11–8, Gerell-Jesus Cantero 11–5, 11–3, 11–8, Karlsson-He Zhiwen 5–11, 11–7, 8–11, 11–8, 11–7.
Championships division, grupp C
(3) 25/9 Sverige-Italien 3–0
Kristian Karlsson-Mihai Bobocica 12–10, 11–6, 13–11, Pär Gerell-Niagol Stoyanov 10–12, 11–9, 11–5, 10–12, 11–5, Jon Persson-Leonardo Mutti 11–6, 11–7, 11–7.
(2) 25/9 Vitryssland-Sverige 3–1
Vladimir Samsonov-Karlsson 11–8, 10–12, 11–5, 11–8, Pavel Platonov-Gerell 16–14, 10–12, 11–9, 6–11, 11–4, Evgenij Stjetinin-Jon Persson 11–5, 8–11, 8–11, 9–11, Samsonov-Gerell 11–6, 11–6, 11–5.
(1) 24/9 Sverige-Polen 3–0
Gerell-Wang Zengyi 11–9, 12–10, 11–5, Karlsson-Daniel Gorak 8–11, 11–5, 12–10, 11–7, Persson-Robert Floras 12–10, 11–4, 11–7.

Svenskfacit: 11–7 (39–30 i set)
5 matcher   4–1 (12–  6) Jon Persson
5 matcher   4–3 (16–13) Kristian Karlsson
5 matcher   3–3 (11–11) Pär Gerell
                     –                Harald Andersson

Damer
Final
Tyskland-Österrike 3–0
Shan Xiaona-Sofia Polcanova 5–11, 10–12, 11–4, 11–9, 11–7, Han Ying-Liu Jia 9–11, 8–11, 11–8, 11–5, 12–10, Petrissa Solja-Li Qiangbing 11–4, 11–3, 11–9.
 
Semifinaler
Tyskland-Sverige 3–0
Irene Ivancan-Linda Bergström 11–7, 11–2, 11–9, Han Ying-Matilda Ekholm 11–3, 11–5, 11–9, Petrissa Solja-Daniela Moskovits 11–5, 11–3, 11–7.
Österrike-Polen 3–1
Sofia Polcanova-Katarzyna Grzybowska 11–6, 11–9, 11–9, Liu Jia-Li Qian 4–11, 11–9, 11–6, 8–11, 11–6, Amelie Solja-Natalia Partyka 12–10, 6–11, 8–11, 12–10, 3–11, Liu Jia-Grzybowska 8–11, 11–7, 11–7, 11–7.
 
Kvartsfinaler
Tyskland-Holland 3–0
Shan Xiaona-Li Jie 11–3, 8–11, 11–3, 5–11, 11–7, Han Ying-Britt Eerland 11–8, 11–1, 11–3, Irene Ivancan-Yana Timina 11–3, 11–7, 11–7.
Sverige-Rumänien 3–2
Matilda Ekholm-Elizabeta Samara 11–7, 11–3, 9–11, 11–8, Li Fen-Bernadette Szocs 14–16, 11–3, 7–11, 10–12, Linda Bergström-Cornelia Postoaca 11–9, 1–11, 5–11, 4–11, Li Fen-Samara 11–7, 9–11, 11–6, 6–11, 11–9, Ekholm-Szocs 11–7, 7–11, 11–9, 11–9.
Österrike-Ungern 3–1
Liu Jia-Dora Csilla Madarasz 11–9, 11–7, 7–11, 11–7, Sofia Polcanova-Georgina Pota 6–11, 13–15, 11–7, 11–8, 8–11, Amelie Solja-Szandra Pergel 5–11, 11–6, 13–11, 11–6, Liu Jia-Pota 13–11, 12–14, 11–6, 11–7.
Polen-Vitryssland 3–0
Natalia Partyka-Viktoria Pavlovitj 12–10, 11–8, 11–7, Katarzyna Grzybowska-Alexandra Privalova 11–6, 11–8, 9–11, 12–14, 12–10, Li Qian-Alena Dubkova 7–11, 11–2, 11–4, 11–4.

Platserna 5-6
Ungern-Holland 3–1
Platserna 7-8
Rumänien-Vitryssland 3–0
Platserna 5-8
Holland-Rumänien 3–2
Ungern-Vitryssland 3–1

Grupp A
Tyskland-Frankrike 3–0
Österrike-Turkiet 3–0
Tyskland-Österrike 3–0
Frankrike-Turkiet 3–0
Tyskland-Turkiet 3–1
Österrike-Frankrike 3–0

1)  3  0  0   9–1 (27–11) Tyskland
2)  2  0  1   6–3 (22–15) Österrike
3)  1  0  2   3–6 (17–19) Frankrike
4)  0  0  3   1–9 (  6–27) Turkiet

Grupp B
Rumänien-Spanien 3–0
Polen-Portugal 3–2
Polen-Rumänien 3–0
Portugal-Spanien 3–1
Rumänien-Portugal 3–1
Polen-Spanien 3–0

1)  3  0  0   9–2 (28–  7) Polen
2)  2  0  1   6–4 (19–16) Rumänien
3)  1  0  2   6–7 (20–23) Portugal
4)  0  0  3   1–9 (  6–27) Spanien

Grupp C
Ryssland-Luxemburg 3–2
Ungern-Holland 3–1
Ryssland-Ungern 3–1
Holland-Luxemburg 3–0
Holland-Ryssland 3–1
Ungern-Luxemburg 3–1

1)  2  0  1   7–5 (29–21) Ungern
2)  2  0  1   7–4 (27–15) Holland
3)  2  0  1   7–6 (22–28) Ryssland
4)  0  0  3   3–9 (13–27) Luxemburg

Grupp D
Tjeckien-Sverige 3–2
Vitryssland-Ukraina 3–1
Vitryssland-Tjeckien 3–1
Sverige-Ukraina 3–2
Tjeckien-Ukraina 3–2
Sverige-Vitryssland 3–1

1)  2  0  1   8–6 (29–20) Sverige
2)  2  0  1   7–5 (24–18) Vitryssland
3)  2  0  1   7–7 (22–30) Tjeckien
4)  0  0  3   5–9 (22–29) Ukraina

Tysklands väg till guldet (6–0)
  1) 3–0 Frankrike (gruppspel)
  2) 3–0 Österrike (gruppspel)
  3) 3–1 Turkiet (gruppspel)
  4) 3–0 Holland (kvartsfinal
  5) 3–0 Sverige (semifinal)
  6) 3–0 Österrike (final)

Individuellt tyskt facit: 18–1 (54–17 i set)
  5–0 (15–  2) Han Ying
  5–0 (15–  3) Petrissa Solja
  4–0 (12–  8) Shan Xiaona
  3–0 (  9–  0) Irene Ivancan
  1–1 (  3–  4) Sabine Winter
 
Sveriges matcher (3–2, brons)
Semifinal
(5) 27/9 Tyskland-Sverige 3–0
Irene Ivancan-Bergström 11–7, 11–2, 11–9, Han Ying-Ekholm 11–3, 11–5, 11–9, Petrissa Solja-Moskovits 11–5, 11–3, 11–7.
Kvartsfinal
(4) 26/9 Sverige-Rumänien 3–2
Ekholm-Elizabeta Samara 11–7, 11–3, 9–11, 11–8, Li Fen-Bernadette Szocs 14–16, 11–3, 7–11, 10–12, Bergström-Cornelia Postoaca 11–9, 1–11, 5–11, 4–11, Li Fen-Samara 11–7, 9–11, 11–6, 6–11, 11–9, Ekholm-Szocs 11–7, 7–11, 11–9, 11–9.
Championships division, grupp D
(3) 25/9 Sverige-Vitryssland 3–1
Li Fen-Alexandra Privalova 11–4, 11–8, 11–7, Ekholm-Viktoria Pavlovitj 11–6, 11–8, 11–7, Moskovits-Alena Dubkova 5–11, 4–11, 8–11, Li Fen-Pavlovitj 2–11, 11–5, 13–11, 11–8.
(2) 24/9 Sverige-Ukraina 3–2
Moskovits-Margaryta Pesotska 2–11, 10–12, 6–11, Ekholm-Tetyana Bilenko 11–7, 11–5, 13–11, Bergström-Ganna Gapanova 7–11, 11–6, 14–12, 1–11, 6–11, Ekholm-Pesotska 11–7, 10–12, 11–7, 11–8, Li Fen-Bilenko 11–8, 11–9, 11–7.
(1) 24/9 Tjeckien-Sverige 3–2
Iveta Vacenovska-Ekholm 7–11, 11–9, 11–8, 11–5, Renata Stribikova-Li Fen 8–11, 8–11, 4–11, Katerina Penkavova-Moskovits 5–11, 11–9, 11–7, 7–11, 11–5, Vacenovska-Li Fen 4–11, 9–11, 8–11, Strbikova-Ekholm 14–12, 11–9, 12–10.
 
Svenskfacit: 11–11 (40–39 i set)
4 matcher   6–1 (19–  6) Li Fen
5 matcher   5–3 (16–12) Matilda Ekholm
3 matcher   0–3 (  3–  9) Linda Bergström
3 matcher   0–4 (  2–12) Daniela Moskovits

HERRAR (43 lag)
Championships division
  1) Portugal
  2) Tyskland
  3) Sverige
      Kroatien
  5) Ryssland
  6) Vitryssland
  7) Frankrike
  8) Spanien
  9) Polern
10) Ungern
11) Österrike
12) Grekland
13) Tjeckien
14) Rumänien
15) Slovakien
16) Italien

DAMER (37 lag)
Championships division
  1) Tyskland
  2) Österrike
  3) Sverige
      Polen
  5) Ungern
  6) Holland
  7) Rumänien
  8) Vitryssland
  9) Tjeckien
10) Frankrike
11) Ryssland
12) Portugal
13) Luxemburg
14) Ukraina
15) Turkiet
16) Spanien

Uppdaterad: 25 FEB 2015 11:57 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info