Hoppa till sidans innehåll

EM i Ostrava 2010


29:e EM 2010

Ostrava 11-19 september 2010

HERRSINGEL
Final

Timo Boll, Tyskland-Patrick Baum, Tyskland 11-9, 11-7, 7-11, 11-7, 11-9.
Semifinaler
Boll-Christian Süss, Tyskland 13-11, 11-5, 2-11, 11-5, 11-9, Baum-Werner Schlager, Österrike 13-11, 6-11, 7-11, 11-9, 4-11, 11-1, 11-4.
Kvartsfinaler
Boll-Adrien Mattenet, Frankrike 12-10, 11-4, 11-4, 11-4, Süss-Adrian Crisan, Rumänien 11-4, 9-11, 11-5, 11-9, 11-6, Schlager-Jean-Michel Saive, Belgien 11-13, 11-2, 11-8, 11-8, 11-1, Baum-Vladimir Samsonov, Vitryssland 6-11, 13-11, 9-11, 14-12, 12-10, 3-11, 11-7.  
Åttondelsfinaler
Boll-Pär Gerell 12-10, 11-8, 11-5, 11-8, Mattenet-Josef Simoncik, Tjeckien 11-9, 5-11, 11-2, 11-6, 12-10 , Crisan-Marcos Freitas, Portugal 11-4, 12-10, 11-6, 11-6, Süss-Daniel Gorak, Polen 11-8, 11-4, 11-9, 11-7, Saive-Jesus Cantero, Spanien 11-7, 9-11, 11-8, 12-10, 11-8, Schlager-Christophe Legout, Frankrike 11-8, 11-4, 11-7, 11-6, Baum-Alexej Smirnov, Ryssland 10-12, 6-11, 11-8, 12-10, 9-11, 11-5, 12-10, Samsonov-Tiago Apolonia, Portugal 11-9, 11-9, 12-10, 11-8.
Omgång 3
Gerell-Ivan Juzbasic, Kroatien 11-13, 13-11, 11-7, 11-8, 11-5, Christian Süss, Tyskland-Robert Svensson 11-7, 11-4, 7-11, 9-11, 7-11, 11-9, 11-7, Alexej Smirnov, Ryssland-Jens Lundquist 7-11, 11-8, 11-13, 5-11, 11-5, 11-3, 11-6.
Omgång 2
Gerell-Daniel Habesohn, Österrike 11-8, 12-10, 7-11, 10-12, 11-7, 11-4, Svensson-Benadek Olah, Finland 11-7, 11-7, 11-5, 11-3, Lundquist-Paul Drinkhall, England 11-2, 11-9, 10-12, 11-8, 11-9.  
Omgång 1
Gerell-Aleksandr Didukh, Ukraina 11-7, 3-11, 11-7, 11-8, 12-10, Adrian Crisan, Rumänien-Hampus Söderlund 11-6, 11-7, 12-10, 11-5, Svensson-Fedor Kuzmin, Ryssland 11-6, 12-10, 11-6, 11-6, Panagiotis Gionis, Grekland-Mattias Karlsson 11-8, 11-13, 12-10, 11-7, 11-5, Lundquist-Kestutis Zeimy, Litauen 11-9, 11-7, 11-9, 4-11, 11-8.
Kval
Söderlund-Leonardo Mutti, Italien 5-11, 6-11, 11-7, 11-8, 4-11, 11-7, 11-8, Viktor Didukh, Ukraina-Kristian Karlsson 11-9, 11-9, 11-8, 11-4, Mattias Karlsson-Kristoffer Hellerud, Norge 11-6, 11-9, 8-11, 13-11, 9-11, 5-11, 12-10.   

DAMSINGEL
Final
Viktoria Pavlovitj, Vitryssland-Liu Jia, Österrike 14-12, 11-4, 7-11, 13-11, 3-11, 9-11, 11-7.
Semifinaler
Viktoria Pavlovitj-Melek Hu, Turkiet 12-10, 11-13, 11-7, 11-5, 9-11, 11-9, Liu Jia-Ruta Paskauskiene, Litauen 11-6, 8-11, 11-5, 11-8, 11-9. 
Kvartsfinaler
Viktoria Pavlovitj-Georgina Pota, Ungern 11-5, 14-12, 11-9, 11-7, Hu-Li Jiao, Holland 11-6, 11-6, 11-9, 8-11, 6-11, 11-7, Paskauskiene-Xi Jie, Polen 11-8, 6-11, 11-8, 11-9, 11-8, Liu Jia-Karin Silbereisen, Tyskland 3-11, 11-8, 5-11, 11-8, 11-8, 11-3. 
Åttondelsfinaler
Pota-Wu Jiaduo, Tyskland 7-11, 7-11, 12-10, 6-11, 11-7, 12-10, 12-10, Viktoria Pavlovitj-Li Qian, Polen 9-11, 8-11, 11-7, 11-9, 13-11, 11-4, Zhu Fang-Mateja Jeger, Kroatien 11-7, 11-6, 11-5, 11-8, Hu-Li Jiao, Holland 11-9, 12-10, 4-11, 11-9, 11-9, Paskauskiene-Anna Tikhomirova, Ryssland 11-9, 10-12, 9-11, 11-8, 11-3, 6-11, 11-3, Xu Jie-Elizabeta Samara, Rumänien 11-4, 7-11, 11-7, 6-11, 8-11, 11-6, 11-8, Liu Jia-Ni Xialian, Luxemburg 11-6, 11-7, 7-11, 11-9, 8-11, 7-11, 12-10, Silbereisen-Shen Yanfei, Spanien 5-11, 7-11, 11-9, 11-9, 11-5, 11-3.
Omgång 2
Samara-Malin Pettersson 11-8, 12-10, 11-5, 12-10. 
Omgång 1
Linda Creemers, Holland-Matilda Ekholm 7-11, 11-7, 11-6, 4-11, 12-10, 7-11, 11-9, Daniela Dodean, Rumänien-Michelle Quach 11-2, 11-5, 11-6, 11-8, Pettersson-Lenka Harabaszova, Tjeckien 13-11, 7-11, 11-9, 11-3, 9-11, 11-7.

HERRDUBBEL
Final

Timo Boll/Christian Süss, Tyskland-Jonathan Groth/Kasper Sternberg, Danmark 11-9, 11-5, 11-4, 11-2.
Semifinal
Boll/Süss-Pär Gerell/Jens Lundquist 11-5, 11-8, 11-3, 11-8, Groth/Sternberg-Kou Lei/Yevhen Pryshchepa, Ukraina 11-9, 11-9, 11-5, 8-11, 8-11, 11-4.  
Kvartsfinaler
Boll/Süss-Christophe Legout/Abdel-Kader Salifou, Frankrike 11-4, 5-11, 11-3, 11-7, 11-8, Gerell/Lundquist-Aleksandar Karakasevic/Bojan Tokic, Serbien/Slovenien 9-11, 7-11, 11-9, 11-7, 11-7, 11-2, Kou Lei/Pryshchepa-Emmanuel Lebesson/Adrien Mattenet, Frankrike 11-9, 8-11, 6-11, 11-8, 12-10, 6-11, 11-9, Groth/Sternberg-Mattias Karlsson/Robert Svensson 11-8, 12-10, 4-11, 11-8, 11-5.
Åttondelsfinaler
Gerell/Lundquist-Sas Lasan/Evgenij Stjetinin, Slovenien/Vitryssland 12-10, 11-3, 11-2, Mattias Karlsson/Svensson-Tomas Konecny/Dmitrij Prokopcov, Tjeckien 13-11, 11-9, 5-10, 11-9.
Omgång 2
Gerell/Lundquist-Mikhail Gladyshev/Alexej Liventsov, Ryssland 11-8, 11-5, 7-11, 13-11, Mattias Karlsson/Svensson-Ovidiu Ionescu/Hunor Szocs, Rumänien 11-9, 11-6, 11-8. 
Omgång 1
Pär Gerell/Jens Lundquist-Kristoffer Hellerud/Espen Rönneberg, Norge 11-3, 11-9, 11-4, Kestutis Zeimys/Matas Vilkas, Litauen-Kristian Karlsson/Hampus Söderlund 12-10, 11-4, 7-11, 13-11, Mattias Karlsson/Robert Svensson-Lucjan Blaszczyk/Wang Zeng Yi, Polen walk over.

DAMDUBBEL
Final

Oksana Fadeeva/Ruta Paskauskiene, Ryssland/Litauen-Li Jie/Elena Timina, Holland 11-7, 11-9, 11-4, 11-9.
Semifinaler
Li Jie/Timina-Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien 5-11, 14-12, 9-11, 11-9, 9-11, 11-9, 11-9, Fadeeva/Paskauskiene-Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern 11-9, 12-10, 9-11, 11-9, 15-13. 
Kvartsfinaler
Dodean/Samara-Svetlana Ganina/Viktoria Pavlovitj, Ryssland/Vitryssland 11-8, 12-14, 11-8, 11-5, 13-11, Li Jie/Timina-Natalia Partyka/Xu Jie, Polen 11-8, 8-11, 6-11, 11-8, 11-4, 14-12, Fadeeva/Paskauskiene-Zhenqi Barthel/Kristin Silbereisen, Tyskland 11-4, 11-2, 9-11, 7-11, 7-11, 11-9, 11-8, Pota/Toth-Renata Strbikova/Iveta Vacenovska, Tjeckien 7-11, 9-11, 11-3, 13-15, 11-9, 11-9, 13-11.     
Omgång 1 
Sirin He/Melek Hu, Turkiet-Carina Jonsson/Michelle Quach walk over, Lenka Harabaszova/Martina Smistikova, Tjeckien-Matilda Ekholm/Malin Pettersson 11-6, 7-11, 11-8, 11-9.

HERRAR LAG (39)
  1) Tyskland
  2) Vitryssland
  3) Frankrike
      Tjeckien
  5) Österrike
  6) Sverige
  7) Ryssland
  8) Kroatien
  9) Polen 
10) England
11) Portugal
12) Grekland
13) Rumänien
14) Spanien
15) Serbien 
16) Danmark
17) Slovenien 
18) Ungern
19) Slovakien 
20) Belgien
21) Turkiet 
22) Italien 
23) Ukraina 
24) Bulgarien
25) Norge
26) Luxemburg
27) Wales 
28) Lettland
29) Israel 
30) Schweiz
31) Holland 
32) Litauen
33) Finland 
34) Moldavien
35) Bosnien och Hercegovina 
36) Cypern
37) Azerbaijan 
38) Kosovo
39) San Marino    

Final
Tyskland-Vitryssland 3-0
Christian Süss-Vladimir Samsonov 7-11, 11-8, 8-11, 11-8, 11-8, Timo Boll-Evgenij Stjetinin 11-4, 11-3, 6-11, 11-4, Patrick Baum-Pavel Platonov 11-1, 11-5, 5-11, 5-11, 11-5.
Semifinaler
Tyskland-Frankrike 3-1
Dimitrij Ovtcharov-Adrien Mattenet 11-9, 9-11, 11-4, 5-11, 5-11, Timo Boll-Emmanuel Lebesson 4-11, 9-11, 11-5, 11-9, 11-2, Christian Süss-Christophe Legout 11-7, 11-5, 10-12, 9-11, 11-7, Boll-Mattenet 11-5, 12-10, 9-11, 11-8.  
Vitryssland-Tjeckien 3-1
Evgenij Stjetinin-Dmitrij Prokopcov 11-9, 9-11, 11-8, 11-9, Vladimir Samsonov-Petr Korbel 8-11, 11-3, 11-7, 11-8, Vitaly Nekhvedovitj-Josef Simoncik 4-11, 11-13, 12-10, 8-11, Samsonov-Prokopcov 11-8, 11-3, 11-8.

Kvartsfinaler
Tyskland-Sverige 3-0
Frankrike-Kroatien 3-1
Vitryssland-Österrike 3-2
Tjeckien-Ryssland 3-2

DAMER LAG (34)
  1) Holland
  2) Rumänien
  3) Vitryssland
      Polen
  5) Ungern
  6) Spanien
  7) Tyskland
  8) Turkiet
  9) Tjeckien 
10) Ukraina
11) Kroatien 
12) Österrike
13) Slovakien 
14) Luxemburg
15) Frankrike 
16) Sverige
17) Serbien
18) Litauen
19) Ryssland 
20) England
21) Grekland 
22) Italien
23) Bulgarien 
24) Israel
25) Schweiz 
26) Portugal 
27) Danmark 
28) Slovenien 
29) Wales 
30) Irland
31) Norge 
32) Azerbaijan 
33) Finland 
34) Kosovo     
 
Final
Holland-Rumänien 3-1
Li Jie-Daniela Dodean 12-10, 6-11, 3-11, 12-10, 11-5  , Li Jiao-Elizabeta Samara 14-12, 11-8, 11-2 , Linda Creemers-Iulia Necula 8-11, 11-6, 5-11, 5-11   , Li Jiao-Dodean 11-7, 11-6, 6-11, 7-11, 11-8.

Semifinaler
Holland-Vitryssland 3-0
Li Jie-Veronika Pavlovitj 11-6, 8-11, 4-11, 6-11, 14-12, Li Jiao-Viktoria Pavlovitj 11-6, 9-11, 12-10, 11-2, Linda Creemers-Alexandra Privalova 11-2, 11-5, 11-8. 
Rumänien-Polen 3-0
Daniela Dodean-Li Qian 11-6, 5-11, 10-12, 14-12, 11-9, Elizabeta Samara-Natalia Partyka 8-11, 11-6, 11-4, 12-10, Iulia Necula-Xu Jie 11-9, 11-7, 13-11.

Kvartsfinaler
Holland-Spanien 3-0
Vitryssland-Turkiet 3-2
Rumänien-Tyskland 3-2
Polen-Ungern 3-2   

HERRAR LAG, SVERIGES MATCHER 
Platserna 5-6
 
(6) Österrike-Sverige 3-0
Daniel Habesohn-Kristian Karlsson 11-7, 11-7, 8-11, 11-9 
Stefan Fegerl-Mattias Karlsson 11-6, 13-11, 7-11, 11-8
Robert Gardos-Jens Lundquist 9-11, 11-8, 11-9, 11-5   
Platserna 5-8
 
(5) Sverige-Kroatien 3-2  
Mattias Karlsson-Borna Kovac 11-9, 6-11, 11-8, 11-9
Kristian Karlsson-Tomislav Kolarek 7-11, 4-11, 7-11
Robert Svensson-Ivan Juzbasic 9-11, 6-11, 8-11
Mattias Karlsson-Kolarek 8-11, 11-4, 11-6, 11-5
Kristian Karlsson-Borna Kovac 11-6, 11-9, 11-5
Kvartsfinal
(4) Tyskland-Sverige 3-0
Timo Boll-Robert Svensson 12-10, 11-4, 11-8 
Dimitrij Ovtcharov-Pär Gerell 8-11, 11-7, 11-4, 11-5 
Christian Süss-Jens Lundquist 9-11, 7-11, 11-8, 11-8, 11-4 
Championships division, grupp B
(3) Sverige-Ryssland 3-1 
Robert Svensson-Kirill Skachkov 11-9, 11-7, 11-8
Pär Gerell-Alexej Smirnov 11-8, 11-7, 11-4
Jens Lundquist-Fedor Kuzmin 15-13, 11-4, 7-11, 10-12, 4-11
Svensson-Smirnov 11-5, 12-10, 7-11, 7-11, 11-7
(2) Danmark-Sverige 3-2 
Allan Bentsen-Pär Gerell 11-7, 11-6, 9-11, 18-16 
Kasper Sternberg-Jens Lundquist 11-9, 6-11, 11-5, 11-6 
Christian Kongsgaard-Robert Svensson 10-12, 4-11, 9-11 
Sternberg-Gerell 7-11, 5-11, 8-11 
Bentsen-Lundquist 11-8, 9-11, 11-9, 11-8
(1) Sverige-England 3-1
Pär Gerell-Daniel Reed 11-1, 11-9, 8-11, 14-12
Robert Svensson-Paul Drinkhall 6-11, 6-11, 11-9, 9-11
Jens Lundquist-Darius Knight 11-8, 7-11, 5-11, 13-11, 11-8
Gerell-Drinkhall 11-7, 11-6, 11-3

Spelarstatistiken (3-1 +2-3 +3-1 +0-3 +3-2 +0-3 =11-13)
4-2 (14-  7) Pär Gerell
3-3 (10-11) Robert Svensson
2-1 (  7-  5) Mattias Karlsson
1-2 (  4-  6) Kristian Karlsson
1-5 (10-17) Jens Lundquist

DAMER LAG, SVERIGES MATCHER
Platserna 15-16
(6) Frankrike-Sverige 3-1  
Aurore Dessaint-Malin Pettersson 13-11, 11-5, 5-11, 11-6
Audrey Mattenet-Michelle Quach 11-7, 11-2, 11-3 
Carole Grundisch-Matilda Ekholm 11-13, 2-11, 10-12
Dessaint-Quach 11-6, 11-8, 11-9     
Platserna 13-16
(5) Slovakien-Sverige 3-1 
Barbora Balazova-Matilda Ekholm 11-9, 11-7, 11-8 
Viera Marcekova-Malin Pettersson 7-11, 13-15, 5-11 
Lenka Kmotorkova-Michelle Quach 11-6, 11-9, 11-7
Balazova-Pettersson 11-8, 11-8, 11-3
Platserna 9-16
(4) Ukraina-Sverige 3-0
Margarita Pesotska-Matilda Ekholm 11-5, 11-9, 10-12, 11-9 
Tetiana Sorochynska-Michelle Quach 9-11, 11-5, 11-2, 11-4 
Ganna Gaponova-Malin Pettersson 11-6, 14-12, 11-8 
Championships division, grupp C
(3) Tjeckien-Sverige 3-0
Renata Strbikova-Matilda Ekholm 11-7, 7-11, 11-8, 11-7 
Iveta Vacenovska-Malin Pettersso 11-8, 11-6, 11-9
Dana Hadacova-Michelle Quach 11-7, 12-10, 11-4
(2) Ungern-Sverige 3-1
Georgina Pota-Matilda Ekholm 9-11, 11-7, 11-3, 11-13, 11-13 
Krisztina Toth-Malin Pettersson 11-5, 11-8, 13-15, 11-6 
Petra Lovas-Michelle Quach 11-4, 11-2, 11-7 
Toth-Ekholm 11-6, 11-7, 5-11, 11-7
(1) Vitryssland-Sverige 3-1
Veronika Pavlovitj-Matilda Ekholm 4-11, 12-10, 6-11, 14-12, 5-11 
Viktoria Pavlovitj-Malin Pettersson 11-2, 11-4, 11-7 
Alexandra Privalova-Michelle Quach 12-10, 11-8, 11-8 
Viktoria Pavlovitj-Ekholm 9-11, 11-5, 11-3, 11-6

Spelarstatistiken (1-3 +1-3 +0-3 +0-3 +1-3 +1-3 =4-18)
3-5 (13-19) Matilda Ekholm
1-6 (  5-18) Malin Pettersson
0-7 (  1-21) Michelle Quacha
Uppdaterad: 29 SEP 2010 12:22 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info