Hoppa till sidans innehåll

EM i Schwechat 2013


EM 2013, individuellt
Schwechat 4-13 oktober

Herrsingel
Final
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland 11–4, 11–7, 12–10, 11–8.
Semifinaler
Ovtcharov-Bastian Steger, Tyskland 7–11, 11–9, 11–8, 11–7, 7–11, 11–8, Samsonov-Panagiotis Gionis, Grekland 11–4, 11–9, 10–12, 11–9, 7–11, 11–8.
Kvartsfinaler
Ovtcharov-Quentin Robinot, Frankrike 11–5, 11–7, 8–11, 11–3, 11–4, Steger-Ruwen Filus, Tyskland 11–8, 11–7, 11–5, 13–15, 11–6, Gionis-Tiago Apolonia, Portugal 11–7, 11–5, 8–11, 11–6, 7–11, 16–14, Samsonov-Stefan Fegrl, Österrike 11–9, 11–13, 11–7, 14–12, 11–5.
Åttondelsfinaler
Ovtcharov-Pavel Platonov, Vitryssland 11–5, 11–1, 11–7, 11–6, Robinot-Mihail Bobocica, Italien 4–11, 11–5, 12–10, 11–5, 5–11, 11–6,  Steger-Alexander Shibaev, Ryssland 6–11, 6–11, 11–7, 11–8, 11–7, 11–8, Filus-Adrien Mattenet, Frankrike 7–11, 11–9, 11–4, 4–11, 11–5, 12–10, Apolonia-Patrick Baum, Tyskland 2–11, 11–9, 11–4, 11–7, 12–10, Gionis-Kirill Skachkov, Ryssland 11–6, 4–11, 11–9, 12–14, 9–11, 11–8, 11–7, Fegerl-Alexej Liventsov, Ryssland 11–8, 8–11, 12–10, 12–10, 11–6, Samsonov-Tan Ruiwu, Kroatien 11–4, 11–6, 11–8, 11–9.
Sextondelsfinaler
Ovtcharov-Carlos Machado, Spanien 11–3, 11–5, 11–5, 11–3, Platonov-Simon Gauzy, Frankrike 11–9, 11–8, 10–12, 11–8, 5–11, 11–5, Bobocica-Chen Weixing, Österrike 11–9, 11–4, 8–11, 11–7, 11–9, Robinot-Tomas Konecny,Tjeckien 11–13, 13–11, 5–11, 11–9, 9–11, 11–6, 11–9, Steger-Pavel Sirucek, Tjeckien 11–5, 9–11, 11–9, 11–6, 11–6, Shibaev-Bojan Tokic, Slovenien 13–11, 9–11, 8–11, 11–8, 11–7, 11–7, Mattenet-Kalinikos Kreanga, Grekland 17–15, 11–9, 11–4, 7–11, 11–13, 11–6, Filus-Kou Lei, Ukraina 6–11, 11–3, 11–2, 11–6, 11–6, Baum-Dmitrij Prokopcov, Tjeckien 4–11, 11–9, 11–2, 13–11, 9–11, 11–8, Apolonia-Thomas Keinath, Slovakien 11–9, 9–11, 11–6, 9–11, 7–11, 13–11, 12–10, Skachkov-Wang Zeng Yi, Polen 17–15, 11–6, 6–11, 11–9, 8–11, 11–7, Gionis-Robert Gardos, Österrike 11–3, 9–11, 8–11, 5–11, 12–10, 12–10, 11–6, Fegerl-Adrian Crisan, Rumänien 11–4, 12–10, 5–11, 16–14, 8–11, 11–5, Liventsov-Patrick Franziska, Tyskland 7–11, 11–3, 11–9, 11–8, 10–12, 11–5, Tan Ruiwu-Mikhail Paykov, Ryssland 11–6, 12–10, 11–9, 3–11, 11–3, Samsonov-Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–4, 11–7, 11–5, 6–11, 11–5.

Omgång 1
Gauzy-Jens Lundquist 12–10, 9–11, 11–9, 12–10, 11–6, Prokopcov-Kristian Karlsson 9–11, 11–6, 11–9, 11–3, 8–11, 11–7, Paykov-Pär Gerell 17–15, 11–9, 13–11, 12–14, 11–8.

KVAL
Grupp 2
Kristian Karlsson-Baton Citaku, Kosovo 11–3, 11–8, 11–6, Karlsson-Adrian Dodean, Rumänien 11–8, 11–7, 11–9, Karlsson-Leonardo Mutti, Italien 11–6, 11–5, 11–9.
     1) 3–0 (9–0) Kristian Karlsson
     2) 2–1 (6–4) Leonardo Mutti, Italien
     3) 1–2 (4–6) Adrian Dodean, Rumänien
     4) 0–3 (0–9) Baton Citaku
Grupp 10
Fabian Åkerström-Alvaro Robles, Spanien 11–5, 11–9, 11–6, Åkerström-Arturs Reinholds, Lettland walk over Åkerström, Jonathan Groth, Danmark-Åkerström 11–8, 11–7, 11–8.
     1) 3–0 (9–0) Jonathan Groth
     2) 2–1 (6–3) Fabian Åkerström
     3) 1–2 (3–6) Alvaro Robles
     4) 0–3 (0–9) Arturs Reinholds (två w o-förluster)
Grupp 12
Harald Andersson-Gavin Rumgay, Skottland 11–5, 11–8, 10–12, 7–11, 14–12, Marko Jevtovic, Serbien-Andersson 11–6, 11–7, 5–11, 11–9 , Andersson-Espen Flaglien, Norge 11–9, 11-6, 11–4.
     1) 3–0 (9–3) Marko Jevtovic
     2) 2–1 (7–5) Harald Andersson
     3) 1–2 (6–6) Gavin Rumgay
     4) 0–3 (1–9) Espen Flaglien
Grupp 17
Joao Geraldo, Portugal-Mattias Översjö 14–12, 9–11, 11–13, 11–6, 11–7, Översjö-Lars Rönneberg, Norge 11–2, 11–2, 11–1, Översjö-Petr Korbel, Tjeckien 14–12, 11–6, 11–6.
     1) 3–0 (9–4) Joao Geraldo
     2) 2–1 (8–3) Mattias Översjö
     3) 1–2 (5–7) Petr Korbel
     4) 0–3 (1–9) Lars Rönneberg, Norge

Damsingel
Final
Li Fen-Shan Xiaona, Tyskland 9–11, 11–4, 11–5, 10–12, 11–9, 11–6.
Semifinaler
Li Fen-Fu Yu, Portugal 11–9, 11–8, 11–8, 9–11, 7–11, 11–5, Shan Xiaona-Han Ying, Tyskland 12–10, 11–5, 11–8, 7–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Li Fen-Shen Yanfei, Spanien 11–8, 11–7, 11–6, 11–6, Fu Yu-Li Jiao, Holland 13–11, 11–6, 9–11, 11–6, 11–9, Shan Xiaona-Melek Hu, Turkiet 11–6, 7–11, 14–12, 3–11, 11–7, 11–8, Han Ying-Viktoria Pavlovitj, Vitryssland 14–12, 11–5, 8–11, 1–11, 12–10, 9–11, 13–11.
Åttondelsfinaler
Shen Yanfei-Bernadette Szocs, Rumänien 11–6, 11–7, 10–12, 9–11, 11–4, 11–3, Li Fen-Li Xue, Frankrike 13–11, 11–13, 11–4, 8–11, 6–11, 11–9, 11–5, Fu Yu-Kristin Silbereisen, Tyskland 11–9, 7–11, 8–11, 2–11, 11–4, 11–5, 11–9, Li Jiao-Daniela Dodean, Rumänien 7–11, 11–6, 11–9, 11–8, 13–15, 15–13, Shan Xiaona-Elizabeta Samara, Rumänien 3–11, 4–11, 13–11, 11–6, 11–7, 13–11, Hu-Iveta Vacenovska, Tjeckien 11–8, 3–11, 7–11, 11–9, 11–8, 5–11, 11–8, Han Ying-Margaryta Pesotska, Ukraina 8–11, 11–7, 13–11, 11–5, 11–5, Pavlovitj-Matilda Ekholm 11–7, 11–5, 11–8, 10–12, 11–4.
Sextondelsfinaler
Shen Yanfei-Szandra Pergel, Ungern 11–4, 9–11, 11–5, 9–11, 11–3, 11–3, Szocs-Wi Jiaduo, Tyskland 11–8, 6–11, 11–8, 11–6, 11–8, Li Xue-Polina Mikhaylova, Ryssland 11–6, 7–11, 11–8, 13–11, 8–11, 6–11, 12–10, Li Fen-Liu Jia, Österrike 11–6, 11–6, 9–11, 11–2, 11–6, Silbereisen-Renata Strbikova, Tjeckien 11–9, 11–3, 8–11, 11–9, 11–5, Fu Yu-Yana Noskova, Ryssland 11–9, 7–11, 8–11, 2–11, 11–4, 11–5, 11–9, Dodean-Zhenqi Barthel, Tyskland 7–11, 11–6, 15–13, 8–11, 11–7, 11–6, Li Jiao-Tatyana Bilenko, Ukraina 11–6, 11–9, 11–2, 11–6, Samara-Carole Grundisch, Frankrike 11–7, 11–9, 11–2, 12–14, 11–8, Shan Xiaona-Petra Lovas, Ungern 11–7, 11–3, 11–6, 7–11, 16–14, Hu-Petrissa Solja, Tyskland 11–9, 11–6, 6–11, 11–8, 10–12, 11–9, Vacenovska-Ruta Paskauskiene, Litauen 16–14, 5–11, 11–9, 4–11, 12–10, 9–11, 11-9, Han Ying-Barbora Balazova, Slovakien 11–8, 11–9, 12–10, 17–15, Pesotska-Natalia Partyka, Polen 6–11, 11–6, 8–11, 11–5, 11–7, 9–11, 16–14, Ekholm-Amelie Solja, Österrike 11–8, 11–7, 11–7, 7–11, 11–9, Pavlovitj-Sara Ramirez, Spanien 12–10, 11–9, 5–11, 11–4, 11–2.

Omgång 1
Li Fen-Joanna Parker, England 8–11, 11–7, 11–5, 11–7, 11–4, Ekholm-Hana Matelova, Tjeckien 9–11, 11–9, 11–7, 11–13, 11–9, 11–6.

KVAL
Grupp 1
Naomi Owen, Wales-Linda Bergström 6–11, 11–5, 11–7, 11–9, Alexandra Privalova, Vitryssland-Bergström 11–6, 6–11, 11–7, 11–8, Aiste Macaite, Litauen-Bergström 3–11, 11–8, 11–5, 4–11, 11–5.
     1) 3–0 (9–3) Alexandra Privalova
     2) 2–1 (8–5) Naomi Owen
     3) 1–2 (4–8) Aiste Macaite
     4) 0–3 (4–9) Linda Bergström
Grupp 2
Dana Cechova, Tjeckien-Caroline Wersäll 10–12, 11–9, 11–2, 11–9, Ana Neves, Portugal-Wersäll 2–11, 4–11, 11–8, 11–8, 12–10, Wersäll-Tessy Gonderinger, Luxemburg 12–10, 11–6, 9–11, 12–10.
     1) 3–0 (9–3) Dana Cechova
     2) 1–2 (6–7) Caroline Wersäll
     3) 1–2 (6–7) Tessy Gonderinger
     4) 1–2 (4–8) Ana Neves
Grupp 23
Karoline Mischek, Österrike-Jennifer Jonsson 11–4, 6–11, 11–9, 8–11, 12–10, Krisztina Ambrus, Ungern-Jonsson 11–8, 11–8, 11–6, Jonsson-Viona Maloku, Kosovo 11–7, 11–8, 12–10, Alena Dubkova, Vitryssland-Jonsson 11–6, 13–11, 11–3.
     1) 4–0 (12–  0) Alena Dubkova
     2) 3–1 (  9–  6) Krisztina Ambrus
     3) 2–2 (  8–10) Karoline Mischek
     4) 1–3 (  5–  9) Jennifer Jonsson
     5) 0–4 (  3–12) Viona Maloku

Herrdubbel
Final
Tan Ruiwu/Wang Zeng Yi, Kroatien/Polen-Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike 11–6, 13–11, 8–11, 11–8, 11–8.
Semifinaler
Gardos/Habesohn-He Zhi Wen/Carlos Machado, Spanien 11–8, 10–12, 11–9, 13–11, 7–11, 12–10, Tan Rui Wu/Wang Zeng Yi-Tiago Apolonia/Joao Monteiro, Portugal 11–9, 11–9, 7–11, 9–11, 13–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Gardos/Habesohn-Marcos Freitas/Andrej Gacina, Portugal/Kroatien 11–9, 7–11, 11–8, 11–6, 12–10, He Zhi Wen/Machado-Alexej Liventsov/Mikhail Paykov, Ryssland 7–11, 11–6, 8–11, 15–13, 11–13, 11–9, 11–8, Apolonia/Monteiro-Ahmet Li/Bora Vang, Turkiet  11–8, 11–6, 9–11, 11–9, 11–9, Tan Ruiwu/Wang Zeng Yi-Marko Jevtovic/Zolt Pete, Serbien 5–11, 11–6, 11–2, 11–6, 11–5.
Åttondelsfinaler
Gardos/Habesohn-Ovidiu Ionescu/Hunor Szocs, Rumänien 11–5, 7–11, 11–3, 11–8, Freitas/Gacina-Panagiotis Gionis/Konstantinos Papageorgiou, Grekland 11–7, 11–5, 11–3, He Zhi Wen/Machado, Spanien-Pär Gerell/Jens Lundquist 13–11, 11–6, 11–8, Mattenet/Quentin Robinot, Frankrike 11–9, 8–11, 11–6, 11–6, Apolonia/Monteiro-Simon Gauzy/Emmanuel Lebesson, Franklrike 6–11, 11–7, 11–5, 11–4, Li/Vang-Alexander Shibaev/Kirill Skachkov, Ryssland 11–9, 11–3, 11–6, Jevtovic/Pete-Patrick Baum/Bastian Steger, Tyskland 11–1, 13–11, 11–8, Tan Ruiwu/Wang Zeng Yi-Mihai Bobocica/Niagol Stoyanov, Italien 11–7, 11–1, 12–10.

Omgång 1
Ionescu/Szocs-Fabian Åkerström/Mattias Översjö 11–5, 3–11, 11–4, 11–9, Gerell/Lundquist-Peter Fazekas/Pavel Platonov, Ungern/Vitryssland 11–5, 10–12, 11–7, 11–3, Bobocica/Stoyanov-Mattias Karlsson/Kristian Karlsson 8–11...bröt på grund av fotskada i andra setet (3–1).

KVAL
Grupp 5
Fabian Åkerström/Mattias Översjö-Dominik Habesohn/Martin Heimberger, Österrike 11–8, 11–9, 11–5, Åkerström/Översjö-Daniel O´Connell/Ashley Robinson, Wales/Irland 11–4, 11–6, 11–4, Åkerström/Översjö-Janos Jakab/Daniel Kosiba, Ungern 11–8, 7–11, 5–11, 11–8, 11–7.
     1) 3–0 (9–2) Åkerström/Översjö
     2) 2–1 (8–4) Jakab/Kosiba
     3) 1–2 (4–6) Habesohn/Heimberg
     4) 0–3 (0–9) O´Connell/Robinson

Damdubbel
Final
Petrissa Solja/Sabine Winter, Tyskland-Zhenqi Barthel/Shan Xiaona, Tyskland 10–12, 9–11, 11–4, 12–10, 11–9, 11–6.
Semifinaler
Barthel/Shan Xiaona-Sara Ramirez/Shen Yanfei, Spanien 8–11, 9–11, 11–3, 11–9, 6–11, 11–7, 11–9, Solja/Winter-Matilda Ekholm/Galia Dvorak, Sverige/Spanien 4–11, 11–6, 9–11, 9–11, 11–6, 11–5, 11–5.
Kvartsfinaler
Ramirez/Shen Yanfei-Sarah De Nutte/Ni Xia Lian, Luxemburg 8–11, 11–7, 11–8, 12–10, 9–11, 11–4, Barthel/Shan Xiaona-Tetyana Bilenko/Viktoria Pavlovitj, Ukraina/Vitryssland 6–11, 11–9, 11–9, 13–11, 11–4, Solja/Winter-Cristina Hirici, Rumänien 7–11, 11–6, 9–11, 11–5, 11–9, 11–7, Ekholm/Dvorak-K Penkavova/Iveta Vacenovska, Tjeckien 11–7, 12–10, 8-11, 11–4, 9–11, 11–5.
Åttondelsfinaler
Ramirez/Shen Yanfei-Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien 12–10, 11–8, 6–11, 11–6, De Nutte/Ni Xia Lian-Ruta Paskauskiene/Margaryta Pesotska, Litauen/Ukraina 4–11, 5–11, 13–11, 11–5, 11–6, Bilenko/Pavlovitj-Maria Dolgikh/Polina Mikaylova, Ryssland 3–11, 12–10, 9–11, 11–7, 11–6, Barthel/Shan Xiaona-Dana Cechova/Renata Strbikova, Tjeckien 11–6, 11–3, 11–5, Hirici/Szocs-Katarzyna Grzybowska/Natalia Partyka, Polen 9–11, 11–7, 9–11, 11–2, 11–6, Solja/Winter-Sofia Polcanova/Amelie Solja, Österrike 11–8, 11–6, 11–4, Penkavova/Vacenovska-Ana Maria Erdelji/Nikoleta Stefanova, Serbien/Italien 11–7, 11–7, 14–12, Ekholm/Dvorak-Kristin Silbereisen/Wu Jiaduo, Tyskland 12–10 , 6–11, 11–6, 6–11, 11–8.

Omgång 1
Ekholm/Dvorak, Sverige/Spanien-Polina Trifonova/Jevgenia Vasylieva, Ukraina 13–11, 11–13, 12–10, 11–6.

KVAL
Grupp 1
Katsiaryna Baravok/Maryia Kuchuk, Vitryssland-Bergström/Toliou (Grekland) 10–12, 11–7, 11–8, 13–11, Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien-Bergström/Toliou 11–3, 8–11, 12–10, 11–8, Bergström/Toliou-Chiara Boffa/Letizia Giardi, San Marino 11–4, 11–4, 11–5.
     1) 3–0 (9–2) Balazova/Matelova
     2) 2–1 (7–4) Baravok/Kuchuk
     3) 1–2 (5–6) Bergström/Toliou
     4) 0–3 (0–9) Boffa/Giardi
Grupp 3
Krisztina Ambrus/Petra Lovas, Ungern-Jonsson/Wersäll 11–8, 14-12, 7–11, 11–7, Mateja Jeger/Petra Petek, Kroatien-Jonsson/Wersäll 11–9, 11–4, 11–7, Maria Christoforaki/Angeliki Papadaki, Grekland-Jonsson/Wersäll walk over Christoforaki/Papadaki.
     1) 3–0 (9–1) Ambrus/Lovas
     2) 2–1 (6–3) Jeger/Petek
     3) 1–2 (3–6) Christoforaki/Papadaki
     4) 0–3 (1–9) Jonsson/Wersäll

Herrar lag
CHAMPIONSHIPS DIVISION
Final
Tyskland-Grekland 3–1 (11–5 i set)
Dimitrij Ovtcharov-Kalinikos Kreanga 11–3, 13–11, 11–6, Patrick Baum-Panagiotis Gionis 11–9, 12–10, 7–11, 3–11, 3–11, Patrick Franziska-Konstantinos Papageorgiou 11–7, 8–11, 11–7, 11–3, Ovtcharov-Gionis 8–11, 12–10, 12–10, 11–6.

Semifinaler
Grekland-Vitryssland 3–2 (11–11 i set)
Panagiotis Gionis-Pavel Platonov 9–11, 9–11, 9–11, Kalinikos Kreanga-Vladimir Samsonov 10–12, 13–11, 11–9, 8–11, 6–11, Konstantinos Papageorgiou-Evgenij Schetinin 11–7, 12–10, 3–11, 7–11, 11–9, Gionis-Samsonov 12–10, 9–11, 7–11, 11–8, 11–6, Kreanga-Platonov 11–6, 11–5, 9–11, 11–6.
Tyskland-Ryssland 3–0 (9–5 i set)
Dimitrij Ovtcharov-Alexander Shibaev 11–1, 11–8, 9–11, 10–12, 11–6, Patrick Baum-Alexej Smirnov 12–10, 11–9, 6–11, 5–11, 11–8, Patrick Franziska-Kirill Skachkov 13–11, 7–11, 11–8, 11–8.

Kvartsfinaler
Grekland-Portugal 3–1 (10–6 i set)
Kalinikos Kreanga-Marcos Freitas 10–12, 11–5, 6–11, 6–11, Panagiotis Gionis-Joao Monteiro 13–11, 11–9, 11–0, Konstantinos Papageorgiou-Tiago Apolonia 11–6, 10–12, 11–9, 7–11, 11–9, Gionis-Freitas 8–11, 12–10, 11–9, 11–5.
Vitryssland-Kroatien 3–1 (9–5 i set)
Evgenij Schetinin-Tan Ruiwu 8–11, 7–11, 6–11, Vladimir Samsonov-Andrej Gacina 11–9, 11–4, 15–13, Pavel Platonov-Tomislav Kolarek 11–9, 10–12, 11–5, 11–8, Samsonov-Tan Ruiwu 11–7, 7–11, 11–8, 15–13.
Tyskland-Frankrike 3–0 (9–3 i set)
Dimitrij Ovtcharov-Emmanuel Lebesson 11–5, 11–7, 11-7, Patrick Baum-Adrien Mattenet 11–7, 12–10, 9–11, 11–8, Patrick Franziska-Simon Gauzy 11–4, 11–4, 7–11, 4–11, 11–6.
Ryssland-Sverige 3–0 (9–5 i set)
Alexander Shibaev-Pär Gerell 17–15, 11–6, 6–11, 11–4, Alexej Smirnov-Jens Lundquist 4–11, 12–10, 11–5, 8–11, 11–6, Kirill Skachkov-Kristian Karlsson 11–9, 8–11, 11–7, 3–11, 11–9.

Åttondelsfinaler
Grekland-Tjeckien 3–1 (11–5 i set)
Kalinikos Kreanga-Pavel Sirucek 12–10, 11–8, 11–4, Panagiotis Gionis-Dimitrij Prokopcov 9–11, 11–5, 5–11, 11–3, 5–11, Konstantinos Papageorgiou-Petr Korbel 11–9, 11–9, 3–11, 11–9, Gionis-Antonin Gavlas 11–9, 11–8, 6–11, 11–7.
Vitryssland-Spanien 3–1 (10–7 i set)
Evgenij Schetinin-He Zhi Wen 8–11, 11–7, 2–11, 9–11, Vladimir Samsonov-Carlos Machado 10–12, 12–10, 11–6, 11–7, Pavel Platonov-Jesus Cantero 6–11, 11–8, 11–9, 11–3, Samsonov-Marc Duran 9–11, 11–9, 11–9, 7–11, 11–7.
Tyskland-Österrike 3–0  (9–2 i set)
Patrick Baum-Robert Gardos 8–11, 6–11, 11–7, 11–8, 12–10, Dimitrij Ovtcharov-Stefan Fegerl 11–9, 11–9, 11–8, Patrick Franziska-Chen Weixing 13–11, 11–4, 12–10.
Sverige-Polen 3–2 (13–9 i set)
Jens Lundquist-Wang Zengyi 11–9, 7–11, 11–2, 9–11, 8–11, Pär Gerell-Daniel Gorak 11–4, 9–11, 11–9, 9–11, 9–11, Kristian Karlsson-Robert Floras 11–9, 9–11, 6–11, 11–8, 11–3, Lundquist-Gorak 11–13, 11–5, 11–7, 11–7, Gerell-Wang Zengyi 14–12, 11–7, 11–8.

Platserna 5-8
Sverige-Frankrike 3–0
Kroatien-Portugal 3–2
Platserna 5-6
Sverige-Kroatien 3–0
Platserna 7-8
Portugal-Frankrike 3–2
Platserna 9-12
Österrike-Polen 3–1
Spanien-Tjeckien 3–2
Platserna 9-10
Österrike-Spanien 3–1
Platserna 11-12
Polen-Tjeckien 3–2

Sveriges matcher 2013
Platserna 5-6
(4) Sverige-Kroatien 3–0
Fabian Åkerström-Frane Tomislav Kojic 3–11, 13–11, 11–7, 11–13, 11–6, Jens Lundquist-Tomislav Kolarek 11–6, 11–13, 11–9, 11–8, Pär Gerell-Zoran Primorac 11–8, 11–5, 11–8.
Platserna 5-8
(3) Sverige-Frankrike 3–0
Kristian Karlsson-Adrien Mattenet 13–11, 7–11, 11–7, 11–9, Mattias Översjö-Simon Gauzy 12–14, 11–8, 11–5, 13–11, Fabian Åkerström-Emmanuel Lebesson 4–11, 11–8, 11–8, 4–11, 12–10.
Kvartsfinal
(2) Ryssland-Sverige 3–0 (9–5 i set)
Alexander Shibaev-Pär Gerell 17–15, 11–6, 6–11, 11–4, Alexej Smirnov-Jens Lundquist 4–11, 12–10, 11–5, 8–11, 11–6, Kirill Skachkov-Kristian Karlsson 11–9, 8–11, 11–7, 3–11, 11–9.
Åttondelsfinal
(1) Sverige-Polen 3–2 (13–9 i set)
Jens Lundquist-Wang Zengyi 11–9, 7–11, 11–2, 9–11, 8–11, Pär Gerell-Daniel Gorak 11–4, 9–11, 11–9, 9–11, 9–11, Kristian Karlsson-Robert Floras 11–9, 9–11, 6–11, 11–8, 11–3, Lundquist-Gorak 11–13, 11–5, 11–7, 11–7, Gerell-Wang Zengyi 14–12, 11–7, 11–8.

Sveriges spelarfacit (9–5)
2–0 (  6–4)  Fabian Åkerström
2–1 (  8–6)  Kristian Karlsson
2–2 (  9–6)  Pär Gerell
2–2 (10–8)  Jens Lundquist
1–0 (  3–1)  Mattias Översjö

HERRAR, ALLA 36 NATIONERNA
Championships division
     1) Tyskland
  2) Grekland
  3) Ryssland
      Vitryssland
  5) Sverige
  6) Kroatien
  7) Portugal
  8) Frankrike
  9) Österrike
10) Spanien
11) Polen
12) Tjeckien
Challenge division
13) Italien
14) Rumänien
15) Slovakien
16) Ungern
17) Ukraina
18) Slovenien
19) England
20) Serbien
21) Turkiet
22) Belgien
23) Danmark
24) Bulgarien
Standard division
25) Schweiz
26) Litauen
27) Luxemburg
28) Estland
29) Finland
30) Norge
31) Irland
32) Lettland
33) Cypern
34) Island
35) Kosovo
36) Azerbaijan

Platserna 29-30
Finland-Norge 3–2
Benedik Olah-Lars Rönneberg 11–5, 11–5, 11–2, Miikka O´Connor-Espen Flaglien 5–11, 5–11, 3–11, Samuli Soine-Eskil Lindholm 11–4, 11–7, 9–11, 9–11, 11–8, O´Connor-Rönneberg 12–10, 6–11, 6–11, 5–11, Olah-Flaglien 11–7, 13–11, 11–5.

Damer lag
CHAMPIONSHIPS DIVISION
Final
Tyskland-Rumänien 3–1
Kristin Silbereisen-Daniela Dodean 8–11, 11–7, 10–12, 10–12, Han Ying-Elizabeta Samara 9–11, 11–6, 8–11, 12–10, 11–5, Shan Xiaona-Bernadette Cynthia Szocs 11–6, 9–11, 10–12, 11–1, 11–9, Han Ying-Dodean 9–11, 11–8, 6–11, 11–6, 11–6.

Semifinaler
Rumänien-Ryssland 3–0
Elizabeta Samara-Anna Tikhomirova 11–9, 8–11, 11–7, 11–7, Daniela Dodean-Elena Troshneva 9–11, 3–11, 11–2, 11–5, 11–7, Bernadette Cynthia Szocs-Polina Mikhaylova 11–9, 18–16, 12–10.
Tyskland-Tjeckien 3–1
Shan Xiaona-Renata Strbikova 9–11, 11–6, 5–11, 9–11, Ying Han-Iveta Vacenovska 11–8, 11–8, 11–9, Petrissa Solja-Hana Matelova 11–8, 11–5, 13–15, 11–5, Ying Han-Strbikova 13–11, 11–9, 11–6.

Kvartsfinaler
Rumänien-Ungern 3–0
Ryssland-Polen 3–1
Tjeckien-Vitryssland 3–2
Tyskland-Österrike 3–0
Åttondelsfinaler
Rumänien-Ukraina 3–2
Polen-Frankrike 3–2
Tjeckien-Spanien 3–2
Österrike-Holland 3–1

Kvalmatch 2
Ukraina-Turkiet 3–1
Kvalmatch 1
Österrike-Turkiet 3–0
Platserna 5-8
Vitryssland-Österrike 3–2
Ungern-Polen 3–2
Platserna 5-6
Ungern-Vitryssland 3–0
Platserna 7-8
Österrike-Polen 3–2
Platserna 9-12
Spanien-Holland 3–2
Frankrike-Ukraina 3–0
Platserna 9-10
Frankrike-Spanien 3–1
Platserna 11-12
Ukraina-Holland 3–0

CHALLENGE DIVISION
Final
Sverige-Luxemburg 3–0
Matilda Ekholm-Tessy Gonderinger 11–7, 11–4, 11–6, Li Fen-Sarah De Nutte 11–3, 11–7, 11–5, Linda Bergström-Egle Sadikovic 7–11, 4–11, 11–4, 11–4, 12–10.

Semifinaler
Sverige-England 3–0
Matilda Ekholm-Joanna Parker 11–8, 3–11, 7–11, 11–8, 11–8, Li Fen-Kelly Sibley 11–7, 7–11, 9–11, 11–5, 11–4, Caroline Wersäll-Ho Tin Tin 11–5, 11–5, 9–11, 11–9.
Luxemburg-Kroatien 3–2
Sarah De Nutte-Tian Yuan 5–11, 11–9, 6–11, 8–11, Ni Xia Lian-Lea Rakovac 11–3, 13–11, 11–6, Tessy Gonderinger-Mateja Jeger 7–11, 4–11, 7–11, Ni Xia Lian-Tian Yuan 11–7, 11–6, 4–11, 11–3, De Nutte-Rakovac 12–10, 11–7, 4–11, 9–11, 11–9.

Kvartsfinaler
Sverige-Serbien 3–1
Matilda Ekholm-Gabriela Feher 2–11, 11–8, 5–11, 11–8, 11–5, Li Fen-Ana Maria Erdelji 9–11, 11–3, 11–6, 5–11, 11–4, Caroline Wersäll-Monika Molnar 14–16, 6–11, 11–4, 9–11, Li Fen-Feher 11–4, 11–8, 10–12, 11–8.
Kroatien-Slovenien 3–1
Tian Yuan-Jana Tomazini 11–7, 11–2, 11–6, Lea Rakovac-Manca Fajmut 11–8, 11–6, 11–13, 8–11, 3–11, Mateja Jeger-Alex Galic 10–12, 11–7, 10–12, 11–6, 11–2, Rakovac-Tomazini 11–4, 12–10, 9–11, 11–7.
Luxemburg-Slovakien 3–0
Ni Xia Lian-Andrea Daubnerova 11–5, 12–10, 11–9, Sarah de Nutte-Barbora Balazova 11–9, 11–7, 11–7, Tessy Gonderinger-Eva Jurkova 11–8, 11–2, 7–11, 11–8.
England-Italien 3–2
Joanna Parker-Nikoleta Stefanova 7–11, 9–11, 11–9, 11–8, 5–11, Kelly Sibley-Lisa Ridolfi 11–7, 11–2, 11-7, Hannah Hicks-Debora Vivarelli 14–16, 9–11, 7–11, Sibley-Stefanova 11–8, 7–11, 7–11, 11–9, 11–4, Parker-Ridolfi 11–1, 9–11, 11–6, 11–6.

Sveriges matcher 2013
Final
(3) Sverige-Luxemburg 3–0 (9–2 i set)
Matilda Ekholm-Tessy Gonderinger 11–7, 11–4, 11–6, Li Fen-Sarah De Nutte 11–3, 11–7, 11–5, Linda Bergström-Egle Sadikovic 7–11, 4–11, 11–4, 11–4, 12–10.
Semifinaler
(2) Sverige-England 3–0 (9–5 i set)
Matilda Ekholm-Joanna Parker 11–8, 3–11, 7–11, 11–8, 11–8, Li Fen-Kelly Sibley 11–7, 7–11, 9–11, 11–5, 11–4, Caroline Wersäll-Ho Tin Tin 11–5, 11–5, 9–11, 11–9.
Kvartsfinaler
(1) Sverige-Serbien 3–1 (10–8 i set)
Matilda Ekholm-Gabriela Feher 2–11, 11–8, 5–11, 11–8, 11–5, Li Fen-Ana Maria Erdelji 9–11, 11–3, 11–6, 5–11, 11–4, Caroline Wersäll-Monika Molnar 14–16, 6–11, 11–4, 9–11, Li Fen-Feher 11–4, 11–8, 10–12, 11–8.

Svenskt spelarfacit (9–1 och 28–15)
4–0 (12–5)  Li Fen
3–0 (  9–4)  Matilda Ekholm
1–0 (  3–2)  Linda Bergström
1–1 (  4–4)  Caroline Wersäll

DAMER, ALLA 33 NATIONERNA
Championships division
  1) Tyskland
  2) Rumänien
  3) Tjeckien
      Ryssland
  5) Ungern
  6) Vitryssland
  7) Österrike
  8) Polen
  9) Frankrike
10) Spanien
11) Ukraina
12) Holland
13) Turkiet
Challenge division
14) Sverige
15) Luxemburg
16) England
17) Kroatien
18) Serbien
19) Slovakien
20) Italien
21) Slovenien
22) Portugal
23) Litauen
24) Grekland
25) Bulgarien
Standard division
26) Wales
27) Danmark
28) Schweiz
29) Estland
30) Finland
31) Norge
32) Skottland
33) Azerbaijan

Uppdaterad: 09 OKT 2015 16:33 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info