Hoppa till sidans innehåll

EM i Stuttgart 2009


28:e EM 2009

Stuttgart 13-20 september

HERRSINGEL
Final
Michael Maze, Danmark-Werner Schlager, Österrike 11-8, 11-8, 12-10, 6-11, 11-7.
Semifinaler
Maze-Timo Boll, Tyskland 11-6, 13-11, 11-5, 6-11, 8-11, 7-11, 11-5, Schlager-Fedor Kuzmin, Ryssland 11-4, 9-11, 11-7, 11-8, 18-16.
Kvartsfinaler
Boll-Pär Gerell 11-7, 11-7, 11-4, 11-5, Maze-Christoph Legout, Frankrike 11-9, 11-13, 11-4, 8-11, 11-3, 11-5, Kuzmin-Ruwen Filus, Tyskland 11-6, 11-6, 6-11, 11-6, 12-14, 11-6, Schlager-Vladimir Samsonov, Vitryssland 7-11, 12-10, 8-11, 11-9, 11-8, 5-11, 11-5.
Åttondelsfinaler
Boll-Panagiotis Gionis, Grekland 11-6, 11-4, 11-1, 11-2, Gerell-Robert Gardos, Österrike 11-7, 11-9, 11-8, 7-11, 8-11, 11-8, Legout-Tiago Apolonia, Portugal 5-11, 11-8, 11-13, 12-10, 8-11, 11-8, 11-9, Maze-Aleksandar Karakasevic, Serbien 11-6, 13-15, 11-6, 11-7, 11-6, Filus-Andrej Gacina, Kroatien 11-7, 12-10, 11-9, 11-13, 7-11, 11-9, Kuzmin-Damien Eloi, Frankrike 7-11, 11-7, 11-8, 11-7, 12-10, Schlager-Adrian Crisan, Rumänien 11-9, 11-5, 11-4, 5-11, 11-5, Samsonov-Joao Monteiro, Portugal 11-7, 11-3, 11-13, 11-13, 11-6, 11-5
Omgång 3
Gerell-Marko Jevtovic, Serbien 11-5, 11-6, 10-12, 11-8, 13-11, Damien Eloi, Frankrike-Robert Svensson 11-5, 11-9, 11-9, 11-9.
Omgång 2
Gerell-Marcos Freitas, Portugal 11-9, 11-7, 7-11, 11-9, 12-14, 9-11, 12-10, Svensson-Stefan Fegerl, Österrike 14-16, 11-9, 9-11, 11-8, 13-11, 9-11, 11-8.
Omgång 1
Gerell-Marc Altermatt, Schweiz 11-5, 11-8, 11-6, 11-6, Christoph Legout, Frankrike-Fabian Åkerström 11-9, 11-3, 12-10, 11-7, Michael Maze, Danmark-Andreas Törnkvist 12-10, 11-4, 12-10, 11-6, Svensson-Sam Hanley, Irland 11-6, 7-11, 11-2, 11-5, 11-3, Alexander Shibaev, Ryssland-Johan Axelqvist walk over Shibaev.

Kval
Fabian Åkerström-Krisztian Nagy, Ungern 11-8, 11-8, 11-5, 11-4, Andreas Törnkvist-Nicola Möhler, Schweiz 11-5, 11-8, 13-11, 4-11, 3-11, 9-11, 11-7, Shimon Rabinovich, Israel-Kristian Karlsson 3-11, 11-9, 7-11, 9-11, 15-13, 11-9, 11-9.

DAMSINGEL 
Final
Wu Jiaduo, Tyskland-Margarita Pesotska, Ukraina 11-8, 11-5, 11-9, 11-5.
Semifinaler
Pesotska-Paskauskiene 13-11, 3-11, 11-9, 11-3, 14-16, 11-9, Wu Jiaduo-Viktoria Pavlovitj, Vitryssland 8-11, 11-9, 8-11, 11-2, 11-8, 7-11, 11-6.
Kvartsfinaler
Pesotska-Liu Jia, Österrike 11-6, 13-11, 8-11, 11-8, 7-11, 10-12, 11-6, Paskauskiene-Nikoleta Stefanova, Italien 11-5, 11-6, 10-12, 11-1, 6-11, 11-6, Wu Jiaduo-Krisztina Toth, Ungern 11-6, 11-8, 11-3, 11-4, Viktoria Pavlovitj-Li Jiao, Holland 11-5, 11-8, 11-9, 11-2.
Åttondelsfinaler
Liu Jia-Tamara Boros, Kroatien 11-9, 11-2, 10-12, 12-10, 11-4, Pesotska-Li Jie, Holland 11-8, 11-9, 11-8, 7-11, 6-11, 12-10, Stefanova-Dana Hadacova, Tjeckien 11-3, 11-9, 11-2, 11-9, Paskauskiene-Veronika Pavlovitj, Vitryssland 10-12, 11-5, 9-11, 11-6, 11-9, 9-11, 12-10, Toth-Anna Tikhomirova, Ryssland 10-12, 11-9, 12-14, 5-11, 11-6, 12-10, 11-8, Wu Jiaduo-Zhu Fang, Spanien 11-9, 10-12, 8-11, 11-7, 11-5, 12-10, Viktoria Pavlovitj-Daniela Dodean, Rumänien 11-5, 12-10, 11-5, 11-5, Li Jiao-Li Qiangbing, Österrike 10-12, 12-10, 8-11, 11-9, 11-9, 9-11, 11-5.
Omgång 3
Li Jie, Holland-Matilda Ekholm 11-5, 11-9, 11-3, 11-4.
Omgång 2
Ekholm-Tatiana Tshistjakoba, Estland 8-11, 11-8, 11-5, 11-1, 11-4, Natalia Partyka, Polen-Carina Jonsson 12-10, 12-10, 11-7, 11-7, Xu Jie, Polen-Marie Persson 11-5, 11-5, 9-11, 10-12, 11-2, 9-11, 11-5.
Omgång 1
Ekholm-Fila Exarchou, Grekland 11-8, 11-7, 11-6, 11-9, Li Qian, Polen-Malin Pettersson 12-10, 12-10, 11-5, 11-6, Jonsson-Diana Rogusina, Estland 11-5, 11-4, 11-3, 11-4, Persson-Olga Bliznet, Moldavien 9-11, 11-7, 10-12, 11-6, 11-9, 11-3.

HERRDUBBEL
Final
Timo Boll/Christian Süss, Tyskland-Wang Zeng Yi/Lucjan Blaszczyk, Polen 11-9, 4-11, 11-7, 10-12, 11-9, 11-6.
Semifinaler
Boll/Süss-Bojan Tosic/Aleksandar Karakasevic, Slovenien/Serbien 16-14, 11-8, 6-11, 11-9, 11-8, Wang Zeng Yi/Blaszczyk-Damien Eloi/Emmanuel Lebesson, Frankrike 13-11, 4-11, 14-12, 2-11, 11-7, 11-5.
Kvartsfinaler
Boll/Süss-Zoran Primorac/Roko Tosic, Kroatien 11-5, 10-12, 7-11, 11-9, 10-12, 11-7, 11-6, Tokic/Karakasevic-Bora Vang/Zeng Cem, Turkiet 11-2, 11-3, 11-6, 11-2, Wang Zeng Yi/Lucjan Blaszczyk-Zolt Pete/Marko Jevtovic, Serbien 5-11, 9-11, 11-9, 11-4, 11-8, 11-7, Eloi/Lebesson-Andrej Gacina/Ivan Juzbasic, Kroatien 11-2, 11-6, 11-5, 7-11, 11-7.
Omgång 2
Bora Van/Cem Zeng-Pär Gerell/Mihai Bobocica, Sverige/Italien 9-11, 11-8, 11-13, 11-7, 11-8.
Omgång 1
Gerell/Bobocica-Patrick Baum/Lars Hielscher, Tyskland 12-14, 11-7, 2-11, 11-3, 11-5,  Zolt Pete/Marko Jevtovic, Serbien-Kristian Karlsson/Marco Rech Daldosso (Italien) 9-11, 6-11, 12-10, 11-4, 11-4, Yannick Vostes/Benjamin Rogiers, Belgien
-Robert Svensson/Johan Axelqvist 3-11, 11-8, 11-4, 11-5.

Kval
Krisztian Nagy/Daniel Kosiba, Ungern-Fabian Åkerström/Andreas Törnkvist 3-11, 3-11, 11-3, 11-8, 12-10, Kristian Karlsson/Marco Rech Daldosso (Italien)-Richard Hjorth Magnason/Dadi Freyr Gudmundsson, Island 11-4, 11-2, 11-6.

DAMDUBBEL
Final
Elizabeta Samara/Daniela Dodean, Rumänien-Nikoleta Stefanova/Tan Wenling, Italien 11-7, 11-7, 13-11, 11-4.
Semifinaler
Stefanova/Tan Wenling-Zhenqi Barthel/Kristin Silbereisen, Tyskland 9-11, 8-11, 13-15, 11-6, 11-3, 11-9, 11-6, Samara/Dodean-Ruta Paskauskiene/Oksana Fadeeva, Litauen/Ryssland 6-11, 11-9, 11-7, 11-8, 8-11, 16-14.
Kvartsfinaler
Barthel/Silbereisen-Krisztina Toth/georgina Pota, Ungern 8-11, 2-11, 6-11, 11-9, 11-9, 11-7, 11-9, Stefanova/Tan Wenling-Renata Strbikova/Iveta Vacenovska, Tjeckien 11-8, 4-11, 11-8, 11-7, 11-5, Paskauskiene/Fadeeva-Natalia Partyka/Xu Jie, Polen 10-12, 13-11, 11-7, 11-7, 11-8, Samara/Dodean-Anna Tikhomirova/Anastasia Voronova, Ryssland 6-11, 4-11, 13-11, 11-9, 12-10, 8-11, 11-6.
Åttondelsfinal (18/9)
Strbikova/Vacenovska-Carina Jonsson/Marie Persson 11-5, 10-12, 7-11, 11-8, 11-6.
Omgång 2 (17/9)
Jonsson/Persson-Caroline Grundisch/Audrey Mattenet, Frankrike 6-11, 7-11, 11-8, 11-5, 11-9, Elizabeta Samara/Daniela Dodean, Rumänien-Matilda Ekholm/Malin Pettersson 9-11, 11-5, 11-8, 11-2.
Omgång 1 (17/9)
Jonsson/Persson-Karen Opdencamp/Laurence Junker, Belgien 11-7, 11-5, 11-9, Ekholm/Pettersson-Zhu Fang/Ekaterina Ntoulaki, Spanien/Grekland 15-17, 11-5, 5-11, 11-5, 13-11.

Consolation
HERRSINGEL
Final
Marc Rech Daldosso, Italien-Gordan Grozanov, Bulgarien 11-7, 10-12, 11-6, 11-6.
Semifinal
Rech Daldosso-Andreas Törnkvist 8-11, 12-10, 11-6, 6-11, 12-10.
Kvartsfinaler
Amri Ben Ari, Israel-Kristian Karlsson 4-11, 11-5, 11-5, 11-13, 11-9, Törnkvist-Marios Yiangou, Cypern 11-9, 11-7, 3-11, 11-6.

DAMSINGEL
Final
Petrissa Solja, Tyskland-Meral Ildiz Ali, Turkiet 7-11, 11-7, 11-9, 11-5.

EM i lag herrar 2009

Final

Tyskland-Danmark 3-2
Christian Süss-Michael Maze 9-11, 6-11, 9-11, Timo Boll-Finn Tugwell 11-5, 11-1, 11-8, Dimitrij Ovtcharov-Martin Monrad 11-5, 11-5, 11-3, Boll-Maze 8-11, 4-11, 11-7, 7-11, Süss-Tugwell 11-5, 11-8, 11-5.

Semifinaler
Tyskland-Rumänien 3-0
Dimitrij Ovtcharov-Adrian Crisan 8-11, 9-11, 11-9, 11-8, 11-5, Timo Boll-Constantin Cioti 9-11, 9-11, 11-4, 11-6, 11-8, Christian Süss-Andrei Filimon 11-7, 11-4, 11-4.
Danmark-Österrike 3-1
Michael Maze-Robert Gardos 11-7, 11-3, 4-11, 11-8, Martin Monrad-Werner Schlager 11-13, 4-11, 6-11, Finn Tugwell-Stefan Fegerl 5-11, 13-11, 11-5, 8-11, 12-10, Maze-Schlager 9-11, 11-8, 13-15, 12-10, 15-13.

Kvartsfinaler
Tyskland-Sverige 3-1
Rumänien-Kroatien 3-2
Danmark-Tjeckien 3-0
Österrike-Vitryssland 3-1

Sveriges herrar i EM 2009
Stuttgart 13-20 september
Placeringarna 7-8
15/9 19.30 (Hanns-Martin Schleyer-Halle) Sverige-Tjeckien 1-3

Kristian Karlsson-Antonin Gavlas 7-11, 6-11, 8-11
Johan Axelqvist-Dmitrij Prokopcov 6-11, 18-20, 5-11
Robert Svensson-Josef Simoncik 6-11, 17-15, 11-6, 11-6
Axelqvist-Gavlas 11-5, 11-4, 5-11, 9-11, 9-11

Placeringarna 5-8
15/9 13.00 (Porsche Arena) Sverige-Kroatien 1-3
Kristian Karlsson-Ivan Juzbasic 5-11, 12-14, 11-13
Johan Axelqvist-Roko Tosic 4-11, 11-13, 6-11
Fabian Åkerström-Andrej Gacina 8-11, 13-11, 11-5, 11-6
Axelqvist-Juzbasic 11-7, 11-7, 7-11, 5-11, 7-11

Kvartsfinal
14/9 19.30 (Porsche Arena) Sverige-Tyskland 1-3
Pär Gerell-Christian Süss 9-11, 11-9, 11-7, 6-11, 12-10
Robert Svensson-Timo Boll 5-11, 7-11, 2-11
Fabian Åkerström-Dimitrij Ovtcharov 6-11, 12-10, 12-10, 6-11, 11-13
Gerell-Boll 5-11, 5-11, 8-11

Omgång 3
14/9 11.00 (Hanns-Martin Schleyer-Halle) Sverige-Ungern 3-1
Fabian Åkerström-Janos Jakab 8-11, 12-10, 6-11, 11-5, 6-11
Pär Gerell-Daniel Zwickl 11-9, 6-11, 11-2, 11-8
Robert Svensson-Krisztian Nagy 9-11, 11-9, 11-9, 9-11, 11-6
Gerell-Jakab 11-4, 11-4, 11-7

Omgång 2
13/9 17.00 (Porsche Arena) Sverige-Belgien 3-2
Pär Gerell-Yannick Vostes 11-4, 12-10, 11-6
Robert Svensson-Jean-Michel Saive 9-11, 8-11, 11-9, 11-8, 6-11
Fabian Åkerström-Benjamin Rogiers 11-8, 11-6, 12-10
Svensson-Vostes 12-14, 11-2, 11-13, 11-4, 10-12
Gerell-Saive 11-5, 11-6, Saive gav upp

Omgång 1
13/9 11.00 (Porsche Arena) Sverige-Tjeckien 1-3
Pär Gerell-Tomas Pavelka 11-7, 11-6, 11-6
Robert Svensson-Petr Korbel 11-5, 6-11, 11-13, 11-4, 7-11
Johan Axelqvist-Dmitrij Prokopcov 5-11, 9-11, 9-11
Gerell-Korbel 10-12, 6-11, 5-11

Svenskt facit i lag: två segrar, fyra förluster  (10-15)
6-2 (18-  9 i set) Pär Gerell
2-2 (10-  7 i set) Fabian Åkerström
2-4 (12-15 i set) Robert Svensson
0-2 (  0-  6 i set) Kristian Karlsson
0-5 (  4-15 i set) Johan Axelqvist

EM i lag damer 2009

Final
Holland-Polen 3-1

Li Jiao-Li Qian 8-11, 8-11, 11-7, 7-11, Li Jie-Natalia Partyka 6-11, 11-6, 11-7, 11-7, Elena Timina-Xi Jie 11-6, 6-11, 11-9, 5-11, 11-7, Li Jiao-Partyka 11-8, 11-6, 11-1.
* Svensk finaldomare: Rebecca Bergfeldt

Semifinaler
Holland-Tjeckien 3-0
Li Jiao-Renata Strbikova 10-12, 11-2, 3-11, 11-7, 12-10, Li Jie-Iveta Vacenovska 9-11, 11-6, 12-10, 11-6, Elena Timina-Dana Hadacova 11-2, 12-10, 9-11, 11-3.
Polen-Kroatien 3-1
Li Qian-Tamara Boros 4-11, 11-8, 11-7, 11-9, Xu Jie-Andrea Bakula 11-1, 3-11, 9-11, 11-7, 11-7, Natalia Partyka-Cornelia Vaida 11-9, 12-14, 7-11, 5-11, Li Qian-Andrea Bakula 11-5, 11-8, 9-11, 11-9.

Kvartsfinaler
Holland-Vitryssland 3-0
Tjeckien-Rumänien 3-0
Kroatien-Frankrike 3-1
Polen-Tyskland 3-1

Sveriges damer i EM 2009
Stuttgart 13-20 september

Placeringarna 17-18
15/9 19.30 (Hanns-Martin Schleyer-Halle) Sverige-Luxemburg 3-2

Malin Pettersson-Tessy Gonderinger 11-5, 7-11, 11-5, 8-11, 11-6
Marie Persson-Sarah De Nutte 11-9, 12-14, 5-11, 11-7, 8-11
Carina Jonsson-Danielle Konsbruck 11-6, 11-7, 13-11
Persson-Gonderinger 8-11, 8-11, 11-6, 18-16, 10-12
Pettersson-De Nutte 9-11, 11-7, 13-11, 11-5

Placeringarna 17-20
15/9 13.00 (Hanns-Martin Schleyer-Halle) Sverige-Serbien 3-0
Matilda Ekholm-Ana-Maria Erdelji 11-5, 11-6, 11-5
Carina Jonsson-Gabriela Feher 11-7, 9-11, 10-12, 11-9, 11-9
Malin Pettersson-Monika Molnar 11-7, 7-11, 10-12, 11-6, 11-5

Placeringarna 17-24
14/9 19.30 (Hanns-Martin Schleyer-Halle) Sverige-Bulgarien 3-0
Matilda Ekholm-Asya Kasabova 11-7, 2-11, 13-11, 11-4
Carina Jonsson-Katalina Gatinska 11-9, 14-12, 9-11, 11-9
Malin Pettersson-Anelia Karova 11-8, 11-7, 11-8

Omgång 3
14/9 13.00 (Hanns-Martin Schleyer-Halle) Sverige-Danmark 3-0
Matilda Ekholm-Pernilla Agerholm 11-8, 5-11, 11-7, 11-?
Carina Jonsson-Mie Skov 11-8, 11-8, 7-11, 11-8
Malin Pettersson-Sabine B Larsen 11-6, 11-4, 11-8

Omgång 2
13/9 20.00 (Hanns-Martin Schleyer-Halle) Sverige-Azerbajdzjan 3-0
Malin Pettersson-Billura Emiova 11-4, 11-7, 11-4
Matilda Ekholm-Sabina Ahmadova 11-4, 11-5, 10-12, 11-6
Marie Persson-Rufat Guliyeva 11-7, 11-6, 11-2

Omgång 1
13/9 14.00 (Hanns-Martin Schleyer-Halle) Sverige-Belgien 3-0
Matilda Ekholm-Karen Opdencamp 11-7, 8-11, 11-9, 11-7
Malin Pettersson-Laurence Junker 14-16, 11-5, 11-5, 11-3
Carina Jonsson-Jennifer Tasia 11-6, 17-15, 11-9

Svenskt facit i lag: 6 segrar, ingen förlust (18-2)
7-0 (21-  6 i set) Malin Pettersson
5-0 (15-  4 i set) Matilda Ekholm
5-0 (15  -5 i set) Carina Jonsson
1-2 (  7-  6 i set) Marie Persson

Uppdaterad: 29 SEP 2010 12:22 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info