Hoppa till sidans innehåll

Herr- och damsingel 1988-2018


Herrsingel 1988-2018

1988
Final
Mikael Appelgren-Andrei Mazunov, Sovjet 21-15, 21-14, 18-21, 21-12.
Semifinaler
Appelgren-Jan-Ove Waldner 19-21, 19-21, 21-16, 22-20, 21-19, Mazunov-Jörg Rosskopf, Tyskland 21-15, 21-10, 21-17.
Kvartsfinaler
Waldner-Ulf Bengtsson 23-21, 22-20, 21-17, Appelgren-Ulf Carlsson 16-21, 21-12, 21-16, 13-21, 21-17, Mazunov-Jean-Philippe Gatien, Frankrike 21-10, 21-16, 21-16, Rosskopf-Paul Haldan, Holland 21-16, 21-11, 21-6.

1990 (Göteborg) 
Final
Mikael Appelgren-Andrzej Grubba, Polen 21-15, 15-21, 21-14, 21-19.
Semifinaler
Grubba-Jean-Philippe Gatien, Frankrike 21-17, 19-21, 21-14, 21-18, Appelgren-Jörg Rosskopf, Tyskland 12-21, 21-17, 19-21, 21-13, 21-16.
Kvartsfinaler
Gatien-Jan-Ove Waldner 13-21, 20-22, 21-14, 26-24, 22-20, Grubba-Paul Haldan, Holland 21-15, 22-20, 21-19, Appelgren-Alan Cooke, England 21-19, 21-15, 18-21, 21-13, Rosskopf-Wang Yansheng, Norge 13-21, 23-21, 21-18, 21-18.

1992
Final

Jörg Rosskopf, Tyskland-Jean-Michel Saive, Belgien 21-16, 18-21, 21-13, 21-13.
Semifinaler
Saive-Andrzej Grubba, Polen 21-13, 21-9, 21-9, Rosskopf-Zoran Primorac, Kroatien 21-14, 16-21, 17-21, 21-18, 21-16.
Kvartsfinaler
Grubba-Jörgen Persson 19-21, 21-16, 21-12, 22-20, Saive-Jean-Michel Gatien, Frankrike 21-8, 21-17, 21-18, Rosskopf-Chen Xinhua, England 21-11, 21-13, 24-22, Primorac-Jan-Ove Waldner 18-21, 21-12, 21-19, 14-21, 21-17.

1994
Final

Jean-Michel Saive, Belgien-Jan-Ove Waldner 23-25, 21-10, 21-17, 21-16.
Semifinaler
Waldner-Zoran Primorac, Kroatien 21-18, 26-28, 17-21, 21-19, 21-16, Saive-Patrick Chila, Frankrike 21-12, 21-15, 21-8.
Kvartsfinaler
Waldner-Jörg Rosskopf, Tyskland 21-11, 22-20, 21-17, Primorac-Daniel Cioca, Rumänien 15-21, 21-18, 23-21, 21-23, 21-13, Jean-Michel Saive-Chen Xinhua, England 21-11, 21-12, 15-21, 21-19, Chila-Philippe Saive, Belgien 19-21, 20-22, 21-19, 21-6, 21-19.

1996
Final

Jan-Ove Waldner-Jörgen Persson 16-21, 21-15, 22-20, 21-17.
Semifinaler
Persson-Peter Karlsson 21-13, 21-18, 24-22, Waldner-Jean-Philippe Gatien, Frankrike 25-23, 17-21, 21-17, 21-6.
Kvartsfinaler
Karlsson-Jean-Michel Saive, Belgien 11-21, 21-19, 21-16, 21-18, Persson-Patrick Chila, Frankrike 21-11, 21-10, 21-16, Gatien-Jörg Rosskopf, Tyskland 21-10, 22-20, 23-21, Waldner-Kalinikos Kreanga, Grekland 19-21, 21-13, 21-12, 21-16.

1998
Final
Vladimir Samsonov, Vitryssland-Zoran Primorac, Kroatien 21-14, 21-19, 21-10.
Semifinaler
Samsonov-Trinko Keen, Holland 19-21, 22-20, 21-14, 21-18, Primorac-Jean-Philippe Gatien, Frankrike 12-21, 23-21, 21-19, 21-18.
Kvartsfinaler
Samsonov-Vasile Florea, Rumänien 21-10, 21-12, 21-11, Keen-Yang Min, Italien 21-9, 21-19, 21-17, Gatien-Danny Heister, Holland 21-18, 19-21, 21-10, 21-16, Primorac-Kalinikos Kreanga, Grekland 30-28, 18-21, 21-19, 21-17.

2000
Final

Peter Karlsson-Zoran Primorac, Kroatien 21-15, 21-18, 21-16.
Semifinaler
Karlsson-Petr Korbel, Tjeckien 21-19, 21-16, 21-15, Primorac-Jan-Ove Waldner 19-21, 21-16, 23-25, 21-17, 21-16.
Kvartsfinaler
Karlsson-Patrick Chila, Frankrike 21-16, 13-21, 22-20, 32-30, Korbel-Jörgen Persson 15-21, 21-18, 21-17, 21-16, Primorac-Lucjan Blaszczyk, Polen 7-21, 21-19, 11-21, 21-16, 21-18, Waldner-Philippe Saive, Belgien 11-21, 21-15, 21-15, 25-23.

2002
Final
Timo Boll, Tyskland-Kalinikos Kreanga, Grekland 11-9, 4-11, 11-8, 3-11, 11-7, 11-6.
Semifinaler
Kreanga-Zoran Primorac, Kroatien 11-7, 8-11, 13-15, 6-11, 11-3, 11-7, 11-7, Boll-Werner Schlager, Österrike 11-4, 7-11, 10-12, 11-8, 9-11, 13-11, 11-4.
Kvartsfinaler
Primorac-Vladimir Samsonov, Vitryssland 11-7, 11-8, 11-9, 11-9, Kreanga-Jan-Ove Waldner 11-5, 8-11, 11-8, 13-11, 8-11, 11-8, Schlager-Peter Karlsson 8-11, 11-4, 11-9, 8-11, 11-6, 7-11, 11-8, Boll-Allan Bentsen, Danmark 11-6, 11-2, 11-9, 11-4.

2003
Final

Vladimir Samsonov, Vitryssland-Torben Wosik, Tyskland 11-7, 12-10, 12-10, 11-3.
Semifinaler
Samsonov-Timo Boll, Tyskland 11-5, 11-8, 11-3, 11-8, Wosik-Jörg Rosskopf, Tyskland 11-8, 3-11, 11-7, 11-8, 9-11, 11-8.
Kvartsfinaler
Boll-Michael Maze, Danmark 11-7, 6-11, 9-11, 11-7, 13-11, 11-1, Samsonov-Alexej Smirnov, Ryssland 11-5, 12-10, 11-9, 11-6, Rosskopf-Evgenij Stjetenin, Vitryssland 11-4, 16-14, 13-11, 3-11, 11-8, Wosik-Jean-Philippe Gatien, Frankrike 8-11, 11-6, 11-6, 12-10, 11-9.

2005
Final

Vladimir Samsonov, Vitryssland-Jean-Michel Saive, Belgien 11-6, 9-11, 11-9, 11-5, 11-8.
Semifinaler
Saive-Zoran Primorac, Kroatien 11-9, 11-9, 11-13, 11-8, 11-9, Samsonov-Kalinikos Kreanga, Grekland 9-11, 11-13, 11-7, 11-3, 11-2, 11-4.
Kvartsfinaler
Saive-Alexej Smirnov, Ryssland 12-10, 11-7, 11-9, 11-7, Primorac-Zoltan Fejer-Konnerth, Tyskland 11-3, 11-9, 11-9, 9-11, 11-7, Kreanga-Patrick Chila, Frankrike 7-11, 13-11, 11-4, 7-11, 11-4, 12-10, Samsonov-Adrian Crisan, Rumänien 9-11, 11-4, 11-3, 11-9, 8-11, 7-11, 11-9.

2007
Final

Timo Boll, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland 11-7, 11-7, 11-3, 8-11, 11-6.
Semifinaler
Boll-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 17-15, 11-8, 11-6, 11-6, Samsonov-Michael Maze, Danmark 11-6, 11-9, 11-9, 11-8.
Kvartsfinaler
Boll-Roko Tokic, Slovenien 11-9, 11-6, 11-9, 11-6, Ovtcharov-Kalinikos Kreanga, Grekland walk over, Timo Boll-Bojan Tokic 11-9, 11-6, 11-9, 11-6, Michael Maze-Fredrik Håkansson 11-1, 11-6,  11-9, 11-6, Vladimir Samsonov-Jens Lundquist 11-9, 12-10,  11-4, 11-6.

2008
Final
Timo Boll, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland 12-14, 12-10, 11-5, 11-7, 7-11, 11-5.
 

2009
Final

Michael Maze, Danmark-Werner Schlager, Österrike 11-8, 11-8, 12-10, 6-11, 11-7.
Semifinaler
Maze-Timo Boll, Tyskland 11-6, 13-11, 11-5, 6-11, 8-11, 7-11, 11-5, Schlager-Fedor Kuzmin, Ryssland 11-4, 9-11, 11-7, 11-8, 18-16.
Kvartsfinaler
Boll-Pär Gerell 11-7, 11-7, 11-4, 11-5, Maze-Christoph Legout, Frankrike 11-9, 11-13, 11-4, 8-11, 11-3, 11-5, Kuzmin-Ruwen Filus, Tyskland 11-6, 11-6, 6-11, 11-6, 12-14, 11-6, Schlager-Vladimir Samsonov, Vitryssland 7-11, 12-10, 8-11, 11-9, 11-8, 5-11, 11-5.
Åttondelsfinaler
Boll-Panagiotis Gionis, Grekland 11-6, 11-4, 11-1, 11-2, Gerell-Robert Gardos, Österrike 11-7, 11-9, 11-8, 7-11, 8-11, 11-8, Legout-Tiago Apolonia, Portugal 5-11, 11-8, 11-13, 12-10, 8-11, 11-8, 11-9, Maze-Aleksandar Karakasevic, Serbien 11-6, 13-15, 11-6, 11-7, 11-6, Filus-Andrej Gacina, Kroatien 11-7, 12-10, 11-9, 11-13, 7-11, 11-9, Kuzmin-Damien Eloi, Frankrike 7-11, 11-7, 11-8, 11-7, 12-10, Schlager-Adrian Crisan, Rumänien 11-9, 11-5, 11-4, 5-11, 11-5, Samsonov-Joao Monteiro, Portugal 11-7, 11-3, 11-13, 11-13, 11-6, 11-5.

2010
Final

Timo Boll, Tyskland-Patrick Baum, Tyskland 11-9, 11-7, 7-11, 11-7, 11-9.
Semifinaler
Boll-Christian Süss, Tyskland 13-11, 11-5, 2-11, 11-5, 11-9, Baum-Werner Schlager, Österrike 13-11, 6-11, 7-11, 11-9, 4-11, 11-1, 11-4.
Kvartsfinaler
Boll-Adrien Mattenet, Frankrike 12-10, 11-4, 11-4, 11-4, Süss-Adrian Crisan, Rumänien 11-4, 9-11, 11-5, 11-9, 11-6, Schlager-Jean-Michel Saive, Belgien 11-13, 11-2, 11-8, 11-8, 11-1, Baum-Vladimir Samsonov, Vitryssland 6-11, 13-11, 9-11, 14-12, 12-10, 3-11, 11-7.  
Åttondelsfinaler
Boll-Pär Gerell 12-10, 11-8, 11-5, 11-8, Mattenet-Josef Simoncik, Tjeckien 11-9, 5-11, 11-2, 11-6, 12-10 , Crisan-Marcos Freitas, Portugal 11-4, 12-10, 11-6, 11-6, Süss-Daniel Gorak, Polen 11-8, 11-4, 11-9, 11-7, Saive-Jesus Cantero, Spanien 11-7, 9-11, 11-8, 12-10, 11-8, Schlager-Christophe Legout, Frankrike 11-8, 11-4, 11-7, 11-6, Baum-Alexej Smirnov, Ryssland 10-12, 6-11, 11-8, 12-10, 9-11, 11-5, 12-10, Samsonov-Tiago Apolonia, Portugal 11-9, 11-9, 12-10, 11-8

2011
Final
Timo Boll, Tyskland-
Patrick Baum, Tyskland 11–7, 6–11, 11–3, 11–7, 11–8.
Semifinaler
Boll-Bojan Tokic, Slovenien 11–5, 11–2, 11–5, 11–5, Baum-Aleksandar Karakasevic, Serbien 11–4, 11–7, 11–7, 11–8.

Kvartsfinaler
Boll-Adrien Mattenet, Frankrike 11–8, 11–4, 11–9, 12–10, Tokic-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–8, 2–11, 11–9, 11–5, 5–11, 6–11, 12–10, Karakasevic-Bastian Steger, Tyskland 11–3, 6–11, 12–10, 11–5, 8–11, 13–11, Baum-Vladimir Samsonov, Vitryssland 11–6, 11–9, 1–11, 11–9, 11–8.
Åttondelsfinaler

Boll-Daniel Habesohn, Österrike 11–6, 11–6, 11–7, 11–6, Mattenet-Alfredo Carneros, Spanien 11–8, 15–17, 11–7, 11–4, 11–7, Tokic-He Zhiwen, Spanien 11–8, 9–11, 11–4, 11–7, 10–12, 5–11, 11–9, Ovtcharov-Robert Gardos, Österrike 12–10, 11–5, 11–6, 11–9, Steger-Jörgen Persson 11–6, 11–9, 11–9, 11–4, Karakasevic-Ivan Juzbasic, Kroatien 11–7, 11–7, 11–5, 11–5, Baum-Zoran Primorac, Kroatien 11–8, 11–7, 6–11, 7–11, 11–6, 11–8, Samsonov-Marcos Freitas, Portugal 11–3, 11–4, 10–12, 11–4, 14–12.

2012
Final
Timo Boll, Tyskland-Tan Ruiwu, Kroatien 11–2, 11–6, 11–7, 11–13, 11–9.
Semifinaler
Boll-Adrian Crisan, Rumänien 10–12, 11–7, 11–6, 11–5, 12–10, Tan Ruiwu-Bastian Steger, Tyskland 11–6, 8–11, 11–2, 15–13, 11–6.
Kvartsfinaler
Boll-Andrej Gacina, Kroatien 11–6, 7–11, 11–8, 19–17, 11–8, Crisan-Joao Monteiro, Portugal 11–8, 11–5, 11–6, 11–5, Steger-Vladimir Samsonov, Vitryssland 13–11, 11–4, 11–8, 11–6, Tan Ruiwu-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 1–11, 11–8, 4–11, 10–12, 11–8, 11–9, 11–9.
Åttondelsfinaler
Boll-Daniel Gorak, Polen 8–11, 11–9, 11–5, 9–11, 11–1, 11–6, Gacina-Bojan Tokic, Slovenien 11–8, 11–5, 11–3, 12–14, 11–7, Baum-Adrian Crisan, Rumänien 9–11, 14–12, 11–9, 11–7, 8–11, 11–7 – Baum diskades!, Monteiro-Jens Lundquist 4–11, 11–8, 11–8, 10–12, 15–13, 11–8, Samsonov-Ruwen Filus, Tyskland 11–7, 11–7, 11–9, 11–8, Steger-Panagiotis Gionis, Grekland 11–13, 9–11, 11–8, 11–5, 15–13, 8–11, 11–9, Tan Ruiwu-Patrick Franziska, Tyskland 11–9, 8–11, 10–12, 11–5, 11–7, 11–4, Ovtcharov-Tiago Apolonia, Portugal 11–9, 6-11, 11–6, 11–6, 11–7.
 
2013 (Schwechat)
Final
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland 11–4, 11–7, 12–10, 11–8.
Semifinaler
Ovtcharov-Bastian Steger, Tyskland 7–11, 11–9, 11–8, 11–7, 7–11, 11–8, Samsonov-Panagiotis Gionis, Grekland 11–4, 11–9, 10–12, 11–9, 7–11, 11–8.
Kvartsfinaler
Ovtcharov-Quentin Robinot, Frankrike 11–5, 11–7, 8–11, 11–3, 11–4, Steger-Ruwen Filus, Tyskland 11–8, 11–7, 11–5, 13–15, 11–6, Gionis-Tiago Apolonia, Portugal 11–7, 11–5, 8–11, 11–6, 7–11, 16–14, Samsonov-Stefan Fegrl, Österrike 11–9, 11–13, 11–7, 14–12, 11–5.
Åttondelsfinaler
Ovtcharov-Pavel Platonov, Vitryssland 11–5, 11–1, 11–7, 11–6, Robinot-Mihail Bobocica, Italien 4–11, 11–5, 12–10, 11–5, 5–11, 11–6,  Steger-Alexander Shibaev, Ryssland 6–11, 6–11, 11–7, 11–8, 11–7, 11–8, Filus-Adrien Mattenet, Frankrike 7–11, 11–9, 11–4, 4–11, 11–5, 12–10, Apolonia-Patrick Baum, Tyskland 2–11, 11–9, 11–4, 11–7, 12–10, Gionis-Kirill Skachkov, Ryssland 11–6, 4–11, 11–9, 12–14, 9–11, 11–8, 11–7, Fegerl-Alexej Liventsov, Ryssland 11–8, 8–11, 12–10, 12–10, 11–6, Samsonov-Tan Ruiwu, Kroatien 11–4, 11–6, 11–8, 11–9.

2015 (Jekaterinburg)
Final
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Marcos Freitas, Portugal 14–12, 9–11, 11–9, 11–4, 11–8.
Semifinaler (1 svensk)
Ovtcharov-Tiago Apolonia, Portugal 11–5, 13–11, 11–9, 11–7
Freitas-Pär Gerell 6–11, 11–3, 8–11, 8–11, 11–4, 13–11, 11–8
Kvartsfinaler (1 svensk)
Ovtcharov-Panagiotis Gionis, Grekland 8–11, 12–10, 4–11, 11–5, 11–4, 11–9
Apolonia-Ruwen Filus, Tyskland 6–11, 7–11, 11–7, 16–18, 11–8, 11–2, 11–4
Gerell-Andrej Gacina, Kroatien 9–11, 11–9, 11–9, 12–10, 11–6
Freitas-Robert Gardos, Österrike 11–13, 11–8, 9–11, 11–2, 11–6, 9–11, 11–7
Åttondelsfinaler (1 svensk)
Ovtcharov-Liam Pitchford, England 4–11, 11–7, 11–8, 6–11, 11–3, 11–4
Gionis-Alexej Liventsov, Ryssland 11–4, 11–5, 7–11, 11–6, 8–11, 11–7
Filus-Kou Lei, Ukraina 8–11, 11–6, 11–8, 4–11, 7–11, 11–7, 11–9
Apolonia-Ahmet Li, Turkiet 11–4, 11–8, 11–1, 9–11, 7–11, 11–4
Gerell-Kirill Skachkov, Ryssland 11–8, 11–5, 11–6, 11–8
Gacina-He Zhiwen, Spanien 13–11, 11–8, 11–3, 13–11
Gardos-Lubomir Jancarik, Tjeckien 11–8, 9–11, 11–5, 9–11, 10–12, 12–10, 11–5
Freitas-Patrick Franziska, Tyskland 11–5, 9–11, 11–7, 13–11, 11–9

2016 (Budapest)
Final
Emmanuel Lebesson, Frankrike-Simon Gauzy, Frankrike 14–12, 9–11, 11–7, 11–3, 11–6.
Semifinaler
Lebesson-Jakub Dyjas, Polen 11–8, 11–5, 5–11, 11–6, 11–6, Gauzy-Timo Boll, Tyskland 9–11, 11–8, 11–6...Boll bröt.
Kvartsfinaler
Dyjas-Kou Lei, Ukraina 6–11, 11–4, 11–9, 11–6, 11–7, Lebesson-Marcos Freitas, Portugal 8–11, 11–9, 11–13, 11–6, 11–7, 11–9, Boll-Benedek Olah, Finland 6–11, 8–11, 11–8, 11–3, 11–5, 11–8, Gauzy-Robert Gardos, Österrike 5–11, 11–8, 11–8, 6–11, 11–8, 11–5.
Åttondelsfinaler (2 svenskar)
Dyjas, Polen-Joao Monteiro, Portugal 11–8, 11–7, 11–5, 9–11, 11–5, Kou Lei-Anton Källberg 10–12, 11–8, 11–6, 11–9, 5–11, 11–9, Lebesson-Stefan Fegerl, Österrike 11–6, 8–11, 12–10, 12–10, 10–12, 11–9, Freitas-Kristian Karlsson 6–11, 11–6, 11–4, 11–3, 11–7, Boll-Jonathan Groth, Danmark 7–11, 13–11, 1–11, 11–4, 8–11, 11–8, 11–1, Olah-Daniel Gorak, Polen 3–11, 11–5, 11–6, 11–9, 8–11, 11–6, Gauzy-Alexander Shibaev, Ryssland 7–11, 11–6, 11–6, 9–11, 11–8, 12–10, Gardos-Vladimir Samsonov, Belarus 12–10, 11–8, 4–11, 6–11, 11–5, 7–11, 11–7.

2018 (Alicante)
Final
Timo Boll, Tyskland-Ovidiu Ionescu, Rumänien 6–11, 11–7, 11–9, 11–6, 11–5.
Semifinaler (1 svensk)
Boll-Patrick Franziska, Tyskland 8–11, 14–12, 9–11, 8–11, 11–9, 11–5, 11–7, Ionescu-Kristian Karlsson 12–10, 11–6, 3–11, 11–9, 11–9.
Kvartsfinaler (1 svensk)
Boll-Daniel Habesohn, Österrike 11–3, 11–4, 11–4, 11–9, Franziska-Benedikt Duda, Tyskland 11–7, 11–3, 7–11, 11–5, 11–9, Karlsson-Marcos Freitas, Portugal 11–8, 5–11, 11–9, 11–5, 10–12, 6–11, 11–8, Ionescu-Vladimir Samsonov, Belarus 11–7, 8–11, 10–12, 15–13, 13–11, 6–11, 11–9.
Åttondelsfinaler (2 svenskar)
Boll-Liam Pitchford, England 9–11, 12–10, 11–9, 11–4, 8–11, 11–9, Habesohn-Panagiotis Gionis, Grekland 8–11, 11–5, 8–11, 11–4, 12–10, 11–8, Franziska-Tiago Apolonia, Portugal 12–10, 11–6, 11–5, 6–11, 11–9, Duda-Jon Persson 11–9, 9–11, 11–4, 7–11, 6–11, 11–8, 11–3, Freitas-Ricardo Walther, Tyskland 7–11, 11–6, 11–9, 12–10, 11–8, Kristian Karlsson-Kou Lei, Ukraina 11–8, 9–11, 4–11, 11–13, 11–5, 12–10, 11–6, Ionescu-Jonathan Groth, Danmark 20–18, 11–7, 5–11, 12–14, 11–8, 11–5, Samsonov-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 9–11, 11–5, 11–9, 5–11, 11–5, 11–5.

Damsingel 1988-2018

1988
Final

Fliura Bulatova, Sovjet-Otilia Badescu, Rumänien 15-21, 21-10, 16-21, 21-15, 21-12.
Semifinaler
Bulatova-Renata Kasalova, Tjeckoslovakien 19-21, 21-18, 21-19, 22-20, Badescu-Valentina Popova, Sovjet 21-18, 21-15, 21-15.
Kvartsfinaler
Bulatova-Olga Nemes, Västtyskland 21-19, 21-16, 23-21, Kasalova-Jasna Fazlic, Jugoslavien 21-18, 21-9, 21-12, Popova-Gordana Perkucin, Jugoslavien 21-19, 18-21, 21-18, 21-19, Badescu-Barbro Wiktorsson 21-18, 20-22, 21-17, 8-11, 21-11.

1990 (Göteborg)
Final
Daniela Guerguelcheva, Bulgarien-Yong Tu, Schweiz 17-21, 21-15, 21-18, 21-16.
Semifinaler
Guerguelcheva-Gabriella Wirth, Ungern 21-19, 19-21, 21-17, 21-16, Yong Tu-Otilia Badescu, Rumänien 18-21, 21-18, 12-21, 21-14, 21-12.
Kvartsfinaler
Wirth-Gerdie Keen, Holland 11-21, 21-13, 21-16, 21-23, 22-20, Guerguelcheva-Mirjam Hooman, Holland 21-15, 20-22, 21-10, 21-16, Badescu-Marie Hrachova, Tjeckoslovakien 17-21, 21-15, 21-13, 21-19, Yong Tu-Csilla Batorfi, Ungern 21-16, 21-15, 21-19.

1992
Final

Bettine Vriesekoop, Holland-Lisa Lomas, England 21-10, 21-18, 21-17.
Semifinaler
Vriesekoop-Marie Hrachova, Tjeckoslovakien 21-17, 21-18, 21-12, Lomas-Mirjam Hooman, Holland 21-14, 21-7, 21-11.
Kvartsfinaler
Vriesekoop-Csilla Batorfi, Ungern 13-21, 21-18, 21-13, 21-19, Hrachova-Jasna Fazlic, Jugoslavien 21-11, 17-21, 21-19, 21-13, Hooman-Agnes Le Lannic, Frankrike 21-8, 21-15, 21-11, Lomas-Gerdie Keen, Holland 21-16, 21-12, 21-15.

1994
Final

Marie Svensson-Gerdie Keen, Holland 21-12, 21-14, 21-18.
Semifinaler
Marie Svensson-Jie Schöpp, Tyskland 16-21, 21-18, 21-14, 21-17, Keen-Nicole Struse, Tyskland 22-20, 21-17, 19-21, 16-21, 22-20.
Kvartsfinaler
Marie Svensson-Krisztina Toth, Ungern 21-12, 21-16, 21-15, Schöpp-Otilia Badescu, Rumänien 21-12, 21-14, 21-18, Struse-Wang-Drechou Xiaoming, Frankrike 21-16, 21-14, 21-8, Keen-Csilla Batorfi, Ungern 21-16, 11-21, 21-17, 21-14.

1996
Final

Nicole Struse, Tyskland-Krisztina Toth, Ungern 21-6, 21-18, 21-13.
Semifinaler
Struse-Elke Schall, Tyskland 21-16, 22-20, 20-22, 21-17, Toth-Jie Schöpp, Tyskland 21-15, 21-12, 11-21, 18-21, 21-8.
Kvartsfinaler
Struse-Ni Xia Lian, Luxemburg 21-16, 20-22, 21-17, 9-21, 21-18, Schall-Mirjam Hooman, Holland 21-14, 23-21, 21-7, Schöpp-Irina Palina, Ryssland 10-21, 21-13, 21-13, 21-19, Toth-Emilia Ciosu, Rumänien 19-21, 21-12, 21-18, 21-14.

1998
Final

Ni Xia Lian, Luxemburg-Tamara Boros, Kroatien 21-14, 21-17, 19-21, 21-15.
Semifinaler
Ni Xia Lian-Krisztina Toth, Ungern- 21-13, 21-6, 21-15, Boros-Nicole Struse, Tyskland 21-19, 21-17, 19-21, 11-21, 21-15.
Kvartsfinaler
Ni Xia Lian-Tatiana Kostromina, Vitryssland 21-7, 21-9, 21-8, Toth-Jie Schöpp, Tyskland 10-21, 21-19, 21-17, 21-17, Boros-Csilla Batorfi, Ungern 13-21, 21-13, 21-19, 17-21, 21-19, Struse-Bettine Vriesekoop, Holland 21-7, 17-21, 21-12, 16-21, 21-18.

2000
Final

Qianhong Gotsch, Tyskland-Mihaela Steff, Rumänien 16-21, 22-20, 21-15, 13-21, 21-13.
Semifinaler
Gotsch-Jie Schöpp, Tyskland 21-15, 21-16, 27-25, Steff-Tamara Boros, Kroatien 22-20, 21-15, 15-21, 25-23.
Kvartsfinaler
Gotsch-Olga Nemes, Tyskland 21-9, 21-7, 21-16, Schöpp-Ni Xia Lian, Luxemburg 21-18, 18-21, 21-19, 21-19, Boros-Liu Jia, Österrike 21-15, 22-20, 16-21, 21-13, Steff-Jiang Tian-Zörner, Tyskland 21-16, 21-17, 21-15.

2002
Final

Ni Xia Lian, Luxemburg-Krisztina Toth, Ungern 11-4, 11-6, 9-11, 11-6, 11-3.
Semifinaler
Toth-Tamara Boros, Kroatien 11-6, 11-3, 11-5, 8-11, 4-11, 11-5, Ni Xia Lian-Csilla Batorfi, Ungern 11-3, 14-16, 15-13, 11-6, 11-4.
Kvartsfinaler
Boros-Svetlana Ganina, Ryssland 11-9, 12-10, 12-10, 13-11, Toth-Liu Jia, Österrike 6-11, 17-15, 11-7, 11-4, 6-11, 11-9, Ni Xia Lian-Victoria Pavlovitj, Vitryssland 10-12, 11-7, 11-7, 11-8, 11-9, Batorfi-Mihaela Steff, Rumänien 11-9, 8-11, 11-8, 4-11, 8-11, 11-6, 11-9.

2003
Final

Otilia Badescu, Rumanien-Wengling Tan Monfardini, Italien 8-11, 11-6, 11-6, 7-11, 7-11, 11-6, 12-10.
Semifinaler
Badescu-Silvija Erdelji, Jugoslavien 6-11, 11-8, 8-11, 11-7, 11-5, 11-4, Wengling Tan Monfardini-Nikoleta Stefanova, Italien 12-10, 7-11, 11-7, 11-13, 11-9, 10-12, 11-8.
Kvartsfinaler
Silvija Erdelji-Nicole Struse, Tyskland 6-11, 11-7, 16-14, 10-12, 11-3, 1-11, 11-6, Badescu-Laura Stumper, Tyskland 12-10, 11-9, 11-8, 6-11, 9-11, 8-11, 11-7, Wengling Tan Monfardini-Andreja Bakula, Kroatien 11-3, 11-7, 11-5, 11-9, Stefanova-Ruta Budiene-Garkauskaite, Litauen 9-11, 11-9, 11-5, 6-11, 11-8, 11-9.

2005
Final
Liu Jia, Österrike-Mihaela Steff, Rumänien 11-9, 11-6, 11-8, 11-4.
Semifinaler
Steff-Tamara Boros, Kroatien 11-5, 7-11, 10-12, 11-9, 11-8, 11-6, Liu Jia-Li Jiao, Holland 11-7, 11-7, 11-7, 8-11, 11-13, 11-7.
Kvartsfinaler
Boros-Nicole Struse, Tyskland 11-7, 11-1, 11-6, 11-5, Steff-Krisztina Toth, Ungern 11-7, 11-6, 11-4, 12-10, Li Jiao-Viktoria Pavlovitj, Vitryssland 11-3, 11-9, 11-9, 11-6, Liu Jia-Irina Palina, Ryssland 10-12, 11-7, 11-6, 10-12, 11-7, 11-7.

2007
Final

Li Jiao, Holland-Ni Xia Lian, Luxemburg 7-11, 11-7, 11-7, 9-11, 11-8, 11-7.
Semifinaler
Ni Xia Lian-Viktoria Pavlovitj, Vitryssland 11-5, 11-6, 11-5, 11-8, Li Jiao-Irina Kotikhina, Ryssland 12-10, 11-4, 7-11, 12-10, 14-12.
Kvartsfinaler
Ni Xia Lian-Petra Lovas, Ungern 11-9, 11-6, 9-11, 11-4, 11-6, Viktoria Pavlovitj-Elizabeta Samara, Rumänien 11-9, 11-9, 11-9, 11-4, Kotikhina-Nicole Struse, Tyskland 11-4, 11-9, 11-6, 10-12, 9-11, 11-4, Li Jiao, Holland-Daniela Dodean, Rumänien 11-8, 11-9, 8-11, 11-9, 11-8.

2008
Final

Ruta Paskauskiene, Litauen-Liu Jia, Österrike 11-7, 11-9, 11-8, 13-15, 7-11, 11-8.

2009
Final
Wu Jiaduo, Tyskland-Margarita Pesotska, Ukraina 11-8, 11-5, 11-9, 11-5.
Semifinaler
Pesotska-Paskauskiene 13-11, 3-11, 11-9, 11-3, 14-16, 11-9, Wu Jiaduo-Viktoria Pavlovitj, Vitryssland 8-11, 11-9, 8-11, 11-2, 11-8, 7-11, 11-6.
Kvartsfinaler
Pesotska-Liu Jia, Österrike 11-6, 13-11, 8-11, 11-8, 7-11, 10-12, 11-6, Paskauskiene-Nikoleta Stefanova, Italien 11-5, 11-6, 10-12, 11-1, 6-11, 11-6, Wu Jiaduo-Krisztina Toth, Ungern 11-6, 11-8, 11-3, 11-4, Viktoria Pavlovitj-Li Jiao, Holland 11-5, 11-8, 11-9, 11-2.
Åttondelsfinaler
Liu Jia-Tamara Boros, Kroatien 11-9, 11-2, 10-12, 12-10, 11-4, Pesotska-Li Jie, Holland 11-8, 11-9, 11-8, 7-11, 6-11, 12-10, Stefanova-Dana Hadacova, Tjeckien 11-3, 11-9, 11-2, 11-9, Paskauskiene-Veronika Pavlovitj, Vitryssland 10-12, 11-5, 9-11, 11-6, 11-9, 9-11, 12-10, Toth-Anna Tikhomirova, Ryssland 10-12, 11-9, 12-14, 5-11, 11-6, 12-10, 11-8, Wu Jiaduo-Zhu Fang, Spanien 11-9, 10-12, 8-11, 11-7, 11-5, 12-10, Viktoria Pavlovitj-Daniela Dodean, Rumänien 11-5, 12-10, 11-5, 11-5, Li Jiao-Li Qiangbing, Österrike 10-12, 12-10, 8-11, 11-9, 11-9, 9-11, 11-5.

2010
Final
Viktoria Pavlovitj, Vitryssland-Liu Jia, Österrike 14-12, 11-4, 7-11, 13-11, 3-11, 9-11, 11-7.
Semifinaler
Viktoria Pavlovitj-Melek Hu, Turkiet 12-10, 11-13, 11-7, 11-5, 9-11, 11-9, Liu Jia-Ruta Paskauskiene, Litauen 11-6, 8-11, 11-5, 11-8, 11-9. 
Kvartsfinaler
Viktoria Pavlovitj-Georgina Pota, Ungern 11-5, 14-12, 11-9, 11-7, Hu-Li Jiao, Holland 11-6, 11-6, 11-9, 8-11, 6-11, 11-7, Paskauskiene-Xi Jie, Polen 11-8, 6-11, 11-8, 11-9, 11-8, Liu Jia-Karin Silbereisen, Tyskland 3-11, 11-8, 5-11, 11-8, 11-8, 11-3. 
Åttondelsfinaler
Pota-Wu Jiaduo, Tyskland 7-11, 7-11, 12-10, 6-11, 11-7, 12-10, 12-10, Viktoria Pavlovitj-Li Qian, Polen 9-11, 8-11, 11-7, 11-9, 13-11, 11-4, Zhu Fang-Mateja Jeger, Kroatien 11-7, 11-6, 11-5, 11-8, Hu-Li Jiao, Holland 11-9, 12-10, 4-11, 11-9, 11-9, Paskauskiene-Anna Tikhomirova, Ryssland 11-9, 10-12, 9-11, 11-8, 11-3, 6-11, 11-3, Xu Jie-Elizabeta Samara, Rumänien 11-4, 7-11, 11-7, 6-11, 8-11, 11-6, 11-8, Liu Jia-Ni Xialian, Luxemburg 11-6, 11-7, 7-11, 11-9, 8-11, 7-11, 12-10, Silbereisen-Shen Yanfei, Spanien 5-11, 7-11, 11-9, 11-9, 11-5, 11-3.

2011
Final
Li Jiao, Holland-Irene Ivancan, Tyskland 9–11, 11–4, 11–5, 7–11, 11–3, 9–11, 11–6.

Semifinaler
Li Jiao-Li Qian, Polen 11–9, 11–7, 11–7, 8–11, 11–6, Ivancan-Margaryta Pesotska, Ukraina 2–11, 11–7, 12–10, 11–4, 13–11.

Kvartsfinaler
Li Jiao-Georgina Pota, Ungern 11–7, 3–11, 7–11, 11–7, 11–7, 8–11, 11–8, Li Qian-Zhenqi Barthel, Tyskland 6–11, 8–11, 13–11, 11–7, 11–7, 11–3, Ivancan-Krisztina Toth, Ungern 11–13, 11–9, 4–11, 11–5, 11–9, 11–8, Pesotska-Elizabeta Samara, Rumänien 11–7, 11–13, 11–7, 6–11, 11–9, 11–8.

Åttondelsfinaler
Li Jiao-Karin Silbereisen, Tyskland 11–5, 9–11, 11–8, 11–6, 11–6, Pota-Ni Xialian, Luxemburg 7–11, 12–10, 4–11, 11–6, 11–1, 8–11, 13–11, Li Qian-Daniela Dodean, Rumänien 11–5, 13–11, 11–8, 9–11, 11–9, Barthel-Oksana Fadeeva, Ryssland 11–8, 11–4, 6–11, 11–5, 10–12, 11–8, Toth-Renata Strbikova, Tjeckien 11–6, 11–4, 12–14, 13–11, 11–9, Ivancan-Melek Hu, Turkiet 11–8, 10–12, 11–6, 12–10, 7–11, 11–6, Pesotska-Petra Lovas, Ungern 11–8, 12–10, 11–7, 6–11, 11–4, Samara-Wu Jiaduo, Tyskland 11–6, 3–11, 7–11, 7–11, 11–7, 11–5, 11–7.


2012
Final
Viktoria Pavlovitj, Vitryssland-Xian Yi Fang, Frankrike 11–6, 11–9, 9–11, 11–5, 13–11.
Semifinaler
Xian Yi Fang-Liu Jia, Österrike 11–5, 10–12, 11–3, 5–11, 6–11, 13–11, 11–5, Pavlovitj-Li Xue, Frankrike 11–5, 9–11, 11–4, 11–6, 11–9.
Kvartsfinaler
Liu Jia-Kristin Silbereisen, Tyskland 11–5, 11–8, 12–10, 8–11, 11–2, Xian Yi Fang-Georgina Pota, Ungern 11–9, 11–8, 11–5, 10–12, 7–11, 11–5, Pavlovitj-Daniela Dodean, Rumänien 8–11, 11–4, 7–11, 11–9, 11–9, 13–11, Li Xue-Matilda Ekholm 11–5, 17–15, 11–9, 11–4.
Åttondelsfinaler
Silbereisen-Shen Yanfei, Spanien 11–6, 11–8, 11–8, 5–11, 11–2, Liu Jia-Barbora Balazova, Slovakien 11–8, 12–10, 11–6, 11–5, Pota-Iveta Vacenovska, Tjeckien 11–8, 15–13, 4–11, 12–14, 4–11, 11–8, 11–9, Xian Yi Fang-Elizabeta Samara, Rumänien 11–5, 11–6, 3–11, 14–12, 6–11, 7–11, 11–3, Pavlovitj-Margaryta Pesotska, Ukraina 11–6, 11–3, 13–11, 8–11, 10–12, 11–5, Dodean-Irene Ivancan, Tyskland 11–7, 11–9, 11–2, 9–11, 10–12, 11–6, Ekholm-Sabine Winter, Tyskland 11–7, 11–9, 8–11, 11–7, 11–5, Li Xue-Wu Jiaduo, Tyskland 4–11, 11–7, 10–12, 11–7, 11–8, 12–10.

2013 (Schwechat
Final
Li Fen-Shan Xiaona, Tyskland 9–11, 11–4, 11–5, 10–12, 11–9, 11–6.
Semifinaler
Li Fen-Fu Yu, Portugal 11–9, 11–8, 11–8, 9–11, 7–11, 11–5, Shan Xiaona-Han Ying, Tyskland 12–10, 11–5, 11–8, 7–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Li Fen-Shen Yanfei, Spanien 11–8, 11–7, 11–6, 11–6, Fu Yu-Li Jiao, Holland 13–11, 11–6, 9–11, 11–6, 11–9, Shan Xiaona-Melek Hu, Turkiet 11–6, 7–11, 14–12, 3–11, 11–7, 11–8, Han Ying-Viktoria Pavlovitj, Vitryssland 14–12, 11–5, 8–11, 1–11, 12–10, 9–11, 13–11.
Åttondelsfinaler
Shen Yanfei-Bernadette Szocs, Rumänien 11–6, 11–7, 10–12, 9–11, 11–4, 11–3, Li Fen-Li Xue, Frankrike 13–11, 11–13, 11–4, 8–11, 6–11, 11–9, 11–5, Fu Yu-Kristin Silbereisen, Tyskland 11–9, 7–11, 8–11, 2–11, 11–4, 11–5, 11–9, Li Jiao-Daniela Dodean, Rumänien 7–11, 11–6, 11–9, 11–8, 13–15, 15–13, Shan Xiaona-Elizabeta Samara, Rumänien 3–11, 4–11, 13–11, 11–6, 11–7, 13–11, Hu-Iveta Vacenovska, Tjeckien 11–8, 3–11, 7–11, 11–9, 11–8, 5–11, 11–8, Han Ying-Margaryta Pesotska, Ukraina 8–11, 11–7, 13–11, 11–5, 11–5, Pavlovitj-Matilda Ekholm 11–7, 11–5, 11–8, 10–12, 11–4.

2015 (Jekaterinburg)
Final
Elizabeta Samara, Rumänien-Li Jie, Nederländerna 11–6, 9–11, 3–11, 11–7, 12–14, 11–4, 11–4
Semifinaler
Samara-Polina Mikhailova, Ryssland 12–10, 6–11, 14–12, 11–6, 11–4
Li Jie-Yu Fu, Portugal 11–9, 6–11, 11–8, 11–8, 11–6
Kvartsfinaler (1 svenska)
Mikhailova-Han Ying, Tyskland 15–13, 9–11, 8–11, 12–10, 11–5, 11–8
Samara- Georgina Pota, Ungern 11–9, 9–11, 14–12, 11–7, 11–7
Li Jie-Petrissa Solja, Tyskland 11–9, 12–10, 12–10, 7–11, 11–6
Yu Fu-Li Fen 11–8, 12–10, 9–11, 11–8, 11–7
Åttondelsfinaler (1 svenska)
Han Ying-Shen Yanfei, Spanien 11–3, 11–9, 11–9, 11–5
Mikhailova-Barbora Balazova, Slovakien 11–8, 11–6, 5–11, 12–10, 11–5
Pota-Irene Ivancan, Tyskland 11–9, 11–3, 11–6, 11–7
Samara-Tetyana Bilenko, Ukraina 11–1, 11–8, 11–7, 11–5
Li Jie-Carole Grundisch, Frankrike 11–6, 12–10, 11–7, 11–2
Solja-Li Qian, Polen 11–6, 12–14, 11–8, 5–11, 12–10, 11–8
Yu Fu-Liu Jia, Österrike 11–3, 15–13, 11–8, 8–11, 11–6
Li Fen-Shan Xiaona, Tyskland 3–11, 11–8, 9–11, 13–11, 11–3, 11–1 

2016 (Budapest)
Final
Melek Hu, Turkiet-Yu Fu, Portugal 11–3, 11–2, 11–4, 10–12, 11–7.
Semifinaler
Melek Hu-Li Jie, Nederländerna 11–5, 11–3, 11–3, 11–6, Yu Fu-Elizabeta Samara, Rumänien 11–8, 10–12, 11–5, 11–13, 12–14, 11–8, 11–8.
Kvartsfinaler (1 svenska)
Melek Hu-Han Ying, Tyskland 11–7, 9–11, 11–9, 11–8, 8–11, 11–9, Li Jie-Matilda Ekholm 16–14, 14–16, 9–11, 4–11, 13–11, 11–7, 11–6, Samara-Kristin Silbereisen, Tyskland 5–11, 11–13, 11–9, 11–7, 15–13, 13–11, Yu Fu-Petrissa Solja, Tyskland 11–8, 11–9, 11–7, 9–11, 8–11, 9–11, 11–5.
Åttondelsfinaler (1 svenska)
Han Ying-Daniela Monteiro Dodean, Rumänien 11–3, 11–3, 7–11, 14–12, 12–10, Melek Hu-Polina Mikhailova, Ryssland 7–11, 9–11, 11–5, 11–4, 11–9, 11–9, Li Jie-Viktoria Pavlovitj, Belarus 11–6, 11–8, 11–3, 11–8, Ekholm-Shan Xiaona, Tyskland 11–7, 6–11, 5–11, 11–8, 11–6, 11–5, Silbereisen-Ni Xia Lian, Luxemburg 6–11, 7–11, 11–8, 8–11, 11–2, 11–9, 11–7, Samara-Sabine Winter, Tyskland 10–12, 11–5, 11–9, 11–8, 11–9, Yu Fu-Georgina Pota, Ungern 5–11, 2–11, 11–5, 7–11, 11–5, 11–2, 11–7, Solja-Maria Dolgikh, Ryssland 11–3, 11–4, 11–7, 11–1.

2018 (Alicante)
Final
Li Qian, Polen-Margaryta Pesotska, Ukraina 8–11, 10–12, 11–6, 11–6, 11–2, 11–2.
Semifinaler
Pesotska-Sofia Polcanova, Österrike 7–11, 16–14, 12–10, 11–13, 11–4, 11–5, Li Qian-Katarzyna Franc-Grzybowska, Polen 13–11, 11–6, 11–6, 10–12, 12–10.
Kvartsfinaler
Polcanova-Petrissa Solja, Tyskland 10–12, 11–6, 11–9, 11–8, 11–7, Pesotska-Han Ying, Tyskland 12–10, 11–9, 11–9, 4–11, 13–11, Li Qian-Bernadette Szocs, Rumänien 11–9, 11–6, 14–16, 11–6, 11–7, Franc-Grzybowska-Sabine Winter, Tyskland 11–3, 11–8, 11–8, 11–8.
Åttondelsfinaler (1 svenska)
Polcanova-Britt Eerland, Nederländerna 11–9, 11–5, 11–13, 11–2, 11–8, Solja-Georgina Pota, Ungern 11–8, 11–5, 12–10, 14–12, Han Ying-Matilda Ekholm 11–7, 11–7, 11–6, 11–3, Pesotska-Aneta Kucerova, Tjeckien 11–6, 11–9, 12–10, 11–2, Szocs-Nina Mittelham, Tyskland 13–11, 11–4, 11–8, 11–9, Li Qian-Polina Mikhailova, Ryssland 11–2, 11–8, 12–14, 8–11, 11–4, 12–10, Franc-Grzybowska-Daniela Monteiro Dodean, Rumänien 10–12, 11–8, 11–7, 11–8, 8–11, 11–13, Winter-Li Jie, Nederländerna 11–3, 12–10, 7–11, 9–11, 11–8, 11–9.

Uppdaterad: 01 NOV 2016 16:11 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9, tisdag 18/1
Halmstad BTK-BTK Rekord
BTK Kävlinge-Eslövs AI BTK
Spårvägens BTK-Munkedals BTK

Evenemang

WTT Feeder Düsseldorf 
17-2/1, Düsseldorf, Tyskland
Info
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info