Hoppa till sidans innehåll

Alla segrare 1971-2010


ARRANGÖRSORTER
1971
              Zadar, Jugoslavien (försökstävling)
1972              Zagreb, Jugoslavien
1973              Böblingen, Västtyskland
1974              Trollhättan, Sverige
1975              Wien, Österrike
1976              Lübeck, Västtyskland
1977              Sarajevo, Jugoslavien
1978              Prag, Tjeckoslovakien
1979              Kristianstad, Sverige
1980              München, Västtyskland
1981              Miskolc, Ungern
1982              Nantes, Frankrike
1983              Thornaby, England
1984              Bratislava, Tjeckoslovakien
1985              Barcelona, Spanien
1986              Södertälje, Sverige
1987              Basel, Schweiz
1988              Ljubljana, Jugoslavien
1989              Charleroi, Belgien
1990              Hannover, Västtyskland
1991              s´Hertogenbosch, Holland
1992              Wien, Österrike
1993              Köpenhamn, Danmark
1994              Arezzo, Italien
1995              Dijon, Frankrike
1996              Charleroi, Belgien
1997 31-   2/2 Eindhoven, Holland
1998 30-   1/2 Halmstad, Sverige
1999 12-14/2 Split, Kroatien
2000   4-   6/2 Alassio, Italien
2001   3-   4/2 Wels, Österrike
2002   9-10/2 Rotterdam, Holland
2003   1-   2/2 Saarbrücken, Tyskland
2004   6-   7/2 Frankfurt, Tyskland
2005   5-   6/2 Rennes, Frankrike
2006   4-   5/2 Köpenhamn, Danmark
2007   3-   4/2 Arezzo, Italien
2008   2-   3/2 Frankfurt, Tyskland
2009   7-   8/2 Düsseldorf, Tyskland
2010   6-   7/2 Düsseldorf, Tyskland
2011   4-   6/2 Liege, Belgien

Flest Top 12-starter (1971-2008)
19 Jean-Michel Saive
18 Jan-Ove Waldner
16 Jacquez Secretin
     Jörg Rosskopf
15 Jörgen Persson
13 Dragutin Surbek
     Zoran Primorac
     Vladimir Samsonov
12 Istvan Jonyer
     Milan Orlowski
     Stellan Bengtsson
     Erik Lindh

Alla herrsegrare i Europa Top 12 (1971-2010)
7 Jan-Ove Waldner  (84, 86, 88, 89, 93, 95, 96) ­ 18 starter
5 Timo Boll, Tyskland (02, 03, 06. 09, 10)
4 Vladimir Samsonov, Vitryssland (98, 99, 01, 07)
2 Istvan Jonyer, Ungern (71, 74) ­12 starter
2 Stellan Bengtsson (73, 80) ­ 12 starter (bröt 83)
2 Dragutin Surbek, Jugoslavien (76, 99) ­ 13 starter
2 Milan Orlowski, Tjeckoslovakien (77, 83) ­ 12 starter
2 Mikael Appelgren (82, 90) ­ 11 starter
2 Werner Schlager, Österrike (00, 08)
1 Anton Sipancic, Jugoslavien (72)
1 Kjell Johansson (75) ­ 6 starter (bröt 74, 77)
1 Gabor Gergely, Ungern (78)
1 Tibor Klampar, Ungern (81)
1 Andrzej Grubba, Polen (85) ­ 11 starter
1 Desmond Douglas, England (87)
1 Erik Lindh (91) ­ 12 starter (bröt 87)
1 Jörgen Persson (92) ­ 14 starter
1 Jean-Michel Saive, Belgien (94)
1 Jean-Phillipe Gatien, Frankrike (97)
1 Michael Maze, Danmark (04)
1  Alexej Smirnov, Ryssland (05)

Svenska damsegrare
2 Ann-Christine Hellman (75, 76) ­ 8 starter  (bröt 78)

Tidernas svenskar i Europa Top 12 (1971-2008)
HERRAR
18 starter Jan-Ove Waldner - vinster 1984, 1986, 1988, 1989, 1993, 1995, 1996
15 starter Jörgen Persson - vinst 1992
12 starter Stellan Bengtsson - vinster 1973, 1980 (bröt 1983)
12 starter Erik Lindh - vinst 1991 (bröt 1987)
11 starter Mikael Appelgren - vinster 1982, 1990
10 starter Peter Karlsson - tvåa 1993, 1998, 2001
  6 starter Kjell Johansson - vinst 1975 (bröt 1974, 1977)
  6 starter Ulf "Tickan" Carlsson
  4 starter Ulf Thorsell - tvåa 1980 (bröt 1978)
  2 starter Ulf Bengtsson
DAMER
  8 starter Ann-Christine Hellman - vinster 1975, 1976 (bröt 1978)
  6 starter Marie Svensson - tvåa 1992, trea 1998
  6 starter Åsa Svensson - trea 1993
  4 starter Marie Lindblad
  2 starter Lena Andersson
  2 starter Birgitta Rådberg

HERRAR ÅR FÖR ÅR
1971
1. Istvan Jonyer, Ungern, 2. Anton Stipancic, Jugoslavien, 3. Dragutin Surbek, Jugoslavien, 4. Stellan Bengts-son, Sverige, 5. Jacques Secretin, Frankrike, 6. Kjell Johansson, Sverige, 7. Milivoj Karakasevic, Jugoslavien, 8. Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 9. Wilfried Lieck, Västtyskland, 10. Istvan Korpa, Jugoslavien, 11. Stefan Kollarovits, Tjeckoslovakien, 12. Zlatko Cordas, Jugoslavien.
1972
1. Anton Stipancic, Jugoslavien, 2. Stellan Bengtsson, Sverige, 3. Dragutin Surbek, Jugoslavien, 4. Istvan Jonyer, Ungern, 5. Stanislav Gomozkov, Sovjet, 6. Tibor Klampar, Ungern, 7. Istvan Korpa, Jugoslavien, 8. Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 9. Milivoj Karakasevic, Jugoslavien, 10. Jacques Secretin, Frankrike, 11. Eberhard Schöler, Västtyskland. (Kjell Johansson kom ej till spel på grund av sjukdom.)
1973
1. Stellan Bengtsson, Sverige, 2. Dragutin Surbek, Jugoslavien, 3. Anton Stipancic, Jugoslavien, 4. Kjell Johansson, Sverige, 5. Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 6. Jacques Secretin, Frankrike, 7. Eberhard Schöler, Västtyskland, 8. Tibor Klampar, Ungern, 9. Istvan Jonyer, Ungern, 10. Stanislav Gomozkov, Sovjet, 11. Milivoj Karaksevic, Jugoslavien, 12. Istvan Korpa, Jugoslavien.
1974
1. Istvan Jonyer, Ungern, 2. Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 3. Stellan
Bengtsson, Sverige, 4. Tibor Klampar, Ungern, 5. Dragutin Surbek,
Jugoslavien, 6. Anton Stipancic, Jugoslavien, 7. Sarkis Sarkhojan, Sovjet,
8. Jacques Secretin, Frankrike, 9. Janos Börzei, Ungern, 10. Wilfried Lieck,
Västtyskland, 11. Stanislav Gomozkov, Sovjet. (Kjell Johansson bröt på grund
av skada.)
1975
1. Kjell Johansson, Sverige, 2. Anton Stipancic, Jugoslavien, 3. Istvan
Jonyer, Ungern, 4. Dragutin Surbek, Jugoslavien, 5. Stellan Bengtsson,
Sverige, 6. Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 7. Jacques Secretin, Frankrike,
8. Jaroslav Kunz, Tjeckoslovakien, 9. Sarkis Sarkhojan, Sovjet, 10. Gabor
Gergely, Ungern, 11. Anatoli Strokatov, Sovjet, 12. Janos Börszei, Ungern.
1976
1. Dragutin Surbek, Jugoslavien, 2. Kjell Johansson, Sverige, 3. Sarkis
Sarkhojan, Sovjet, 4. Stellan Bengtsson, Sverige, 5. Milan Orlowski,
Tjeckoslovakien, 6. Anatoli Strokatov, Sovjet, 7. Anton Stipancic,
Jugoslavien, 8. Jochen Leiss, Västtyskland, 9. Jacques Secretin, Frankrike,
10. Jaroslav Kunz, Tjeckoslovakien, 11. Dennis Neale, England, 12. Janos
Börszei, Ungern.
1977
1. Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 2. Dragutin Surbek, Jugoslavien, 3.
Jacques Secretin, Frankrike, 4. Istvan Jonyer, Ungern, 5. Gabor Gergely,
Ungern, 6. Anatoli Strokatov, Sovjet, 7. Sarkis Sarkhojan, Sovjet, 8. Anton
Stipancic, Jugoslavien, 9. Ulf Thorsell, Sverige, 10. Jaroslav Kunz,
Tjeckoslovakien, 11. Jochen Leiss, Västtyskland. (Kjell Johansson bröt på
grund av skada.)
1978
1. Gabor Gergely, Ungern, 2. Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 3. Stellan
Bengtsson, Sverige, 4. Wilfried Lieck, Västtyskland, 5. Istvan Jonyer,
Ungern, 6. Jacques Secretin, Frankrike, 7. Dragutin Surbek, Jugoslavien, 8.
Christian Martin, Frankrike, 9. Anatoli Strokatov, Sovjet, 10. Jaroslav
Kunz, Tjeckoslovakien. (Desmond Douglas, England, ställde ej upp och Ulf
Thorsell bröt på grund av skada.)
1979
1. Dragutin Surbek, Jugoslavien, 2. Desmond Douglas, England, 3. Jacques
Secretin, Frankrike, 4. Istvan Jonyer, Ungern, 5. Gabor Gergely, Ungern, 6.
Peter Stellwag,Västtyskland, 7. Jochen Leiss, Västtyskland, 8. Janos Takacs,
Ungern, 9. Tibor Kreisz, Ungern, 10. Wilfried Lieck, Västtyskland, 11.
Stellan Bengtsson, Sverige, 12. Engelbert Hüging, Västtyskland.
1980
1. Stellan Bengtsson, Sverige, 2. Ulf Thorsell, Sverige, 3. Jacques
Secretin, Frankrike, 4. Desmond Douglas, England, 5. Gabor Gergely, Ungern,
6. Peter Stellwag, Västtyskland, 7. Wilfried Lieck, Västtyskland, 8.
Dragutin Surbek, Jugoslavien, 9. Josef Dvoracek, Tjeckoslovakien, 10. Janos
Takacs, Ungern, 11. Istvan Jonyer, Ungern, 12. Zoran Kalinic, Jugoslavien.
1981
1. Tibor Klampar, Ungern, 2. Stellan Bengtsson, Sverige, 3. Dragutin Surbek,
Jugoslavien, 4. Josef Dvoracek, Tjeckoslovakien, 5. Jacques Secretin,
Frankrike, 6. Desmond Douglas, England, 7. Ulf Thorsell, Sverige, 8. Milan
Orlowski, Tjeckoslovakien, 9. Gabor Gergely, Ungern, 10. Ulf Carlsson,
Sverige, 11. Istvan Jonyer, Ungern, 12. John Hilton, England.
1982
1. Mikael Appelgren, Sverige, 2. Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 3. Desmond
Douglas, England, 4. Stellan Bengtsson, Sverige, 5. Jacques Secretin,
Frankrike, 6. Andrzej Grubba, Polen, 7. Zoran Kalinic, Jugoslavien, 8.
Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien, 9. Josef Dvoracek, Tjeckoslovakien, 10.
Leszek Kucharski, Polen, 11. Gabor Gergely, Ungern, 12. Ulf Carlsson,
Sverige.
1983
1. Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 2. Desmond Douglas, England, 3. Mikael
Appelgren, Sverige, 4. Erik Lindh, Sverige, 5. Jacques Secretin, Frankrike,
6. Andrzej Grubba, Polen, 7. Istvan Jonyer, Ungern, 8. Zoran Kalinic,
Jugoslavien, 9. Jan-Ove Waldner, Sverige, 10. Ulf Bengtsson, Sverige, 11.
Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien. (Stellan Bengtsson bröt tävlingen efter
tre omgångar på grund av sjukdom.)
1984
1. Jan-Ove Waldner, Sverige, 2. Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien, 3. Mikael
Appelgren, Sverige, 4. Andrzej Grubba, Polen, 5. Erik Lindh, Sverige, 6.
Milan Orlowski, Tjeckoslovakien, 7. Zoran Kalinic, Jugoslavien, 8. Jacques
Secretin, Frankrike, 9. Dragutin Surbeck, Jugoslavien, 10. Ulf Carlsson,
Sverige, 11. Istvan Jonyer, Ungern, 12. Carl Prean, England.
1985
1. Andrzej Grubba, Polen, 2. Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien, 3. Mikael
Appelgren, Sverige, 4. Jacques Secretin, Frankrike, 5. Jan-Ove Waldner,
Sverige, 6. Desmond Douglas, England, 7. Dragutin Surbek, Jugoslavien, 8.
Erik Lindh, Sverige, 9. Andrei Mazunov, Sovjet, 10. Zoran Kalinic,
Jugoslavien, 11. Leszek Kucharski, Polen, 12. Ulf Bengtsson, Sverige.
1986
1. Jan-Ove Waldner, Sverige, 2. Desmond Douglas, England, 3. Erik Lindh,
Sverige, 4. Ulf Carlsson, Sverige, 5. Leszek Kucharski, Polen, 6. Jörgen
Persson, Sverige, 7. Andrei Mazunov, Sovjet, 8. Andrzej Grubba, Polen, 9.
Tibor Klampar, Ungern, 10. Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien, 11. Carl Prean,
England, 12. Jacques Secretin, Frankrike.
1987
1. Desmond Douglas, England, 2. Jan-Ove Waldner, Sverige, 3. Jörgen Persson,
Sverige, 4. Andrzej Grubba, Polen, 5. Leszek Kucharski, Polen, 6. Ulf
Carlsson, Sverige, 7. Mikael Appelgren, Sverige, 8. Tibor Klampar, Ungern,
9. Andrei Mazunov, Sovjet, 10. Carl Prean, England, 11. Zsolt Kriston,
Ungern. (Erik Lindh bröt på grund av skada.)
1988
1. Jan-Ove Waldner, Sverige, 2. Jörgen Persson, Sverige, 3. Andrzej Grubba,
Polen, 4. Leszek Kucharski, Polen, 5. Ilija Lupulesku, Jugoslavien, 6. Jörg
Rosskopf, Västtyskland, 7. Andrei Mazunov, Sovjet, 8. Mikael Appelgren,
Sverige, 9. Jean-Philippe Gatien, Frankrike, 10. Georg Böhm, Västtyskland,
11. Zoran Kalinic, Jugoslavien, 12. Zsolt Kriston, Ungern.
1989
1. Jan-Ove Waldner, Sverige, 2. Erik Lindh, Sverige, 3. Jörgen Persson,
Sverige, 4. Ding Yi, Österrike, 5. Georg Böhm, Västtyskland, 6. Leszek
Kucharski, Polen, 7. Jörg Rosskopf, Västtyskland, 8. Zoran Primorac,
Jugoslavien, 9. Andrei Mazunov, Sovjet, 10. Desmond Douglas, England, 11.
Ilija Lupulesku, Jugoslavien, 12. Ulf Carlsson, Sverige.
1990
1. Mikael Appelgren, Sverige, 2. Jan-Ove Waldner, Sverige, 3. Andrzej
Grubba, Polen, 4. Jörgen Persson, Sverige, 5-6. Jörg Rosskopf, Västtyskland,
Carl Prean, England, 7-8. Leszek Kucharski, Polen, Zoran Primorac,
Jugoslavien, 9-10. Ilija Lupulesku, Jugoslavien, Erik Lindh, Sverige, 11-12.
Jean-Michel Saive, Belgien, Andrei Mazunov, Sovjet.
1991
1. Erik Lindh, Sverige, 2. Jan-Ove Waldner, Sverige, 3. Jörgen Persson,
Sverige, 4. Jean-Philippe Gatien, Frankrike, 5-6. Jean-Michel Saive,
Belgien, Jörg Rosskopf, Västtyskland, 7-8. Ilija Lupulesku, Jugoslavien,
Zoran Primorac, Jugoslavien, 9-10. Andrei Mazunov, Sovjet, Dmitrij Mazunov,
Sovjet, 11-12. Paul Haldan, Nederländerna, Leszek Kucharski, Polen.
1992
1. Jörgen Persson, Sverige, 2. Jörg Rosskopf, Tyskland, 3. Zoran Primorac,
Kroatien, 4. Jan-Ove Waldner, Sverige, 5-6. Jean-Michel Saive, Belgien,
Jean-Philippe Gatien, Frankrike, 7-8. Andrzej Grubba, Polen, Mikael
Appelgren, Sverige, 9-10. Ding Yi, Österrike, Ilija Lupulesku, Jugoslavien,
11-12. Carl Prean, England, Erik Lindh, Sverige.
1993
1. Jan-Ove Waldner, Sverige, 2. Peter Karlsson, Sverige, 3-4. Jean-Michel
Saive, Belgien, Jörg Rosskopf, Tyskland, 5-6. Jean-Philippe Gatien,
Frankrike, Jörgen Persson, Sverige, 7-8. Zoran Primorac, Kroatien, Ding Yi,
Österrike, 9-10. Andrzej Grubba, Polen, Mikael Appelgren, Sverige, 11-12.
Carl Prean, England, Chen Xinhua, England.
1994
1. Jean-Michel Saive, Belgien, 2. Jan-Ove Waldner, Sverige, 3-4. Peter
Karlsson, Sverige, Zoran Primorac, Kroatien, 5-6. Jean-Philippe Gatien,
Frankrike, Jörg Rosskopf, Tyskland, 7-8. Erik Lindh, Sverige, Jörgen
Persson, Sverige, 9-10. Mikael Appelgren, Sverige, Ding Yi, Österrike,
11-12. Steffen Fetzner, Tyskland, Petr Korbel, Tjeckien.
1995
1. Jan-Ove Waldner, Sverige, 2. Erik Lindh, Sverige, 3-4. Jean-Michel Saive,
Belgien, Jean-Philippe Gatien, Frankrike, 5-6. Jörg Rosskopf, Tyskland,
Vladimir Samsonov, Vitryssland, 7-8. Patrick Chila, Frankrike, Ding Yi,
Österrike, 9-10. Peter Karlsson, Sverige, Mikael Appelgren, Sverige, 11-12.
Jörgen Persson, Sverige, Andrzej Grubba, Polen.
1996
1. Jan-Ove Waldner, Sverige, 2. Jean-Michel Saive, Belgien, 3-4.
Jean-Philippe Gatien, Frankrike, Yang Min, Italien, 5-6. Jörg Rosskopf,
Tyskland, Vladimir Samsonov, Vitryssland, 7-8. Zoltan Primorac, Kroattien,
Damien Eloi, Frankrike, 9-10. Trinko Keen, Nederländerna, Calin Creanga,
Grekland, 11-12. Patrick Chila, Frankrike, Erik Lindh, Sverige.

1997 Jean-Philippe Gatien, Frankrike-Vladimir Samsonov, Vitryssland 
         21-15, 13-21, 21-19, 15-21, 21-18
         3-4) Jan-Ove Waldner, Sve, Zoran Primorac, Kroatien
         5-6) Kalinikos Kreanga, Grekland, Patrick Chila, Frankrike
         7-8) Jörg Rosskopf, Tyskland, Jean-Michel Saive, Belgien
         9-10) Jörgen Persson, Sve, Yang Min, Italien
         11-12) Petr Korbel, Tjeckien, Trinko Keen, Holland
1998 Vladimir Samsonov, Vitryssland-Peter Karlsson, Sverige
         21-12, 21-15, 21-11
         3-4) Jan-Ove Waldner, Sve 7-8) Jörgen Persson, Sve
1999 Vladimir Samsonov, Vitryssland-Christophe Legout, Frankrike
         21-14, 21-19, 21-16
         5-6) Jan-Ove Waldner, Sve
         7-8) Peter Karlsson, Sve
         9-10) Jörgen Persson, Sve
2000 Werner Schlager, Österrike-Yang Min, Italien
         21-19, 21-17, 21-15
         Ingen svensk deltog
2001 Vladimir Samsonov, Vitryssland-Peter Karlsson, Sverige 
         21-16, 21-10
         3-4) Jean-Michel Saive, Belgien, Petr Korbel, Tjeckien.
2002 Timo Boll, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland
         12-14, 11-6, 9-11, 8-11, 11-7, 14-12, 11-7
         5-8) Peter Karlsson
2003 Timo Boll, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland 
         10-12, 8-11, 14-12, 12-10, 13-11, 11-13, 11-7
         9-12) Jörgen Persson
2004 Michael Maze, Danmark-Werner Schlager, Österrike
         11-8, 8-11, 12-10, 11-8, 11-6
         9-12) Jan-Ove Waldner, Peter Karlsson, Jörgen Persson
2005 Alexej Smirnov. Ryssland-Vladimir Samsonov, Vitryssland
         9-11, 11-4, 7-11, 11-9, 13-11, 7-11, 15-13
         5-8) Peter Karlsson
2006 Timo Boll, Tyskland
2007 Vladimir Samsonov
2008 Werner Schlager, Österrike
2009 Timo Boll, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland
         5-11, 7-11, 11-6, 11-13, 11-4, 11-9, 11-9
         5-8) Jörgen Persson
2010 Timo Boll, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland
         10-12, 11-9, 10-12, 11-9, 11-8, 11-2
2011 ?
 
DAMER ÅR FÖR ÅR
1971
1. Beatrix Kishazi, Ungern, 2. Ilona Vostova, Tjeckoslovakien, 3. Alica Grofova, Tjeckoslovakien, 4. Mirjana Resler, Jugoslavien, 5. Agnes Simon, Västtyskland, 6. Doris Howestädt, Östtyskland.
1972
1. Beatrix Kishazi, Ungern, 2. Maria Alexandru, Rumänien, 3. Zoja Rudnova, Sovjet, 4. Mirjana Resler, Jugoslavien, 5. Lena Andersson, Sverige, 6. Svetlana Fedorova, Sovjet, 7. Doris Howestädt, Östtyskland, 8. Diane Schöler, Västtyskland, 9. Alica Grofova, Tjeckoslovakien, 10. Jill Hammersley, England, 11. Agnes Simon, Västtyskland, 12. Eleonora Mihalca, Rumänien.
1973
1. Beatrix Kishazi, Ungern, 2. Judit Magos, Ungern, 3. Ilona Vostova,
Tjeckoslovakien, 4. Zoja Rudnova, Sovjet, 5. Maria Alexandru, Rumänien, 6.
Jill Hammersley, England, 7. Alica Grofova, Tjeckoslovakien, 8. Birgitta
Rådberg, Sverige, 9. Agnes Simon, Västtyskland, 10. Lena Andersson, Sverige,
11. Diane Schöler, Västtyskland, 12. Mirjana Resler, Jugoslavien.
1974
1. Zoja Rudnova, Sovjet, 2. Maria Alexandru, Rumänien, 3. Judit Magos,
Ungern, 4. Beatrix Kishazi, Ungern, 5. Jill Hammersley, England, 6. Alica
Grofova, Tjeckoslovakien, 7. Birgitta Rådberg, Sverige, 8. Elmira Antonjan,
Sovjet, 9. Wiebke Hendriksen, Västtyskland, 10. Asta Gedraitite, Sovjet, 11.
Svetlana Fedorova, Sovjet. (Lena Andersson bröt på grund av sjukdom.)
1975
1. Ann-Christin Hellman, Sverige, 2. Wiebke Henriksen, Västtyskland, 3.
Henriette Lotaller, Ungern, 4. Maria Alexandru, Rumänien, 5. Elmira
Antonjan, Sovjet, 6. Alica Grofova, Tjeckoslovakien, 7. Svetlana Fedorova,
Sovjet, 8. Judit Magos, Ungern, 9. Blanka Silhanova, Tjeckoslovakien, 10.
Edit Wetzel, Västtyskland, 11. Ursula Hirschmüller, Västtyskland. (Hana
Riedlova, Tjeckoslovakien, bröt på grund av sjukdom.)
1976
1. Ann-Christin Hellman, Sverige, 2. Ilona Uhlikova, Tjeckolovakien, 3.
Erzsebet Palatinus, Jugoslavien, 4. Elmira Antonjan, Sovjet, 5. Maria
Alexandru, Rumänien, 6. Zoja Rudnova, Sovjet, 7. Wiebke Hendriksen,
Västtyskland, 8. Blanka Silhanova, Tjeckoslovakien, 9. Claude Bergeret,
Frankrike, 10. Judit Magos, Ungern. (Jill Hammersley, England, och Henriette
Lotaller, Ungern, bröt.)
1977
1. Beatrix Kishazi, Ungern, 2. Jill Hammersley, England, 3. Ilona Uhlikova,
Tjeckoslovakien, 4. Maria Alexandru, Rumänien, 5. Ann-Christin Hellman,
Sverige, 6. Judit Magos, Ungern, 7. Zoja Rudnova, Sovjet, 8. Erzsebet
Palatinus, Jugoslavien, 9. Claude Bergeret, Frankrike, 10. Gabriella Szabo,
Ungern, 11. Wiebke Hendriksen, Västtyskland, 12. Blanka Silhanova,
Tjeckoslovakien.
1978
1. Jill Hammersley, England, 2. Bettine Vriesekoop, Nederländerna, 3.
Valentina Popova, Sovjet, 4. Ilona Uhlikova, Tjeckoslovakien, 5. Gabriella
Szabo, Ungern, 6. Beatrix Kisazi, Ungern, 7. Ursula Hirschmüller,
Västtyskland, 8. Judith Magos, Ungern, 9. Claude Bergeret, Frankrike, 10.
Blanka Silhanova, Tjeckoslovakien, 11. Erzsebet Palatinus, Jugoslavien.
(Ann-Christin Hellman bröt på grund av sjukdom.)
1979
1. Gabriella Szabo, Ungern, 2. Maria Alexandru, Rumänien, 3. Erzsebet
Palatinus, Jugoslavien, 4. Ann-Christin Hellman, Sverige, 5. Valentina
Popova, Sovjet, 6. Zsuzsa Olah, Ungern, 7. Judit Magos, Ungern, 8. Bettine
Vriesekoop, Nederländerna, 9. Ludmila Bakschutova, Sovjet. (Jill Hammersley,
England, bröt p g a skada och Ilona Uhlikova och Blanka Silhanova, båda
Tjeckoslovakien, kunde ej komma p g a svåra väderleksförhållanden.)
1980
1. Jill Hammersley, England, 2. Bettine Vriesekoop, Nederländerna, 3.
Gabriella Szabo, Ungern, 4. Ilona Uhlikova, Tjeckoslovakien, 5. Erszebet
Palatinus, Jugoslavien, 6. Blanka Silhanova, Tjeckoslovakien, 7. Ursula
Kamizuru, Västtyskland, 8. Zsuzsa Olah, Ungern, 9. Ann-Christin Hellman,
Sverige, 10. Judit Magos, Ungern, 11. Gordana Perkucin, Jugoslavien, 12.
Claude Bergeret, Frankrike.
1981
1. Jill Hammersley, England, 2. Bettine Vriesekoop, Nederländerna, 3.
Valentina Popova, Sovjet, 4. Judit Magos, Ungern, 5. Ilona Uhlikova,
Tjeckoslovakien, 6. Ann-Christin Hellman, Sverige, 7. Marie Hrachova,
Tjeckoslovakien, 8. Gordana Perkucin, Jugoslavien, 9. Marie Lindblad,
Sverige, 10. Zsuzsa Olah, Ungern, 11. Erszebet Palatinus, Jugoslavien, 12.
Blanka Silhanova, Tjeckoslovakien.
1982
1. Bettine Vriesekoop, Nederländerna, 2. Jill Hammersley, England, 3. Marie
Hrachova, Tjeckoslovakien, 4. Ann-Christin Hellman, Sverige, 5. Valentina
Popova, Sovjet, 6. Ursula Kamizuru, Västtyskland, 7. Zsuzsa Olah, Ungern, 8.
Judit Magos, Ungern, 9. Gordana Perkucin, Jugoslavien, 10. Marie Lindblad,
Sverige, 11. Gabriella Szabo, Ungern, 12. Ilona Uhlikova, Tjeckoslovakien.
1983
1. Olga Nemes, Rumänien, 2. Fliura Bulatova, Sovjet, 3. Bettine Vriesekoop,
Nederländerna, 4. Valentina Popova, Sovjet, 5. Marie Hrachova,
Tjeckoslovakien, 6. Gabriella Szabo, Ungern, 7. Kirsten Krüger,
Västtyskland, 8. Inna Kovalenko, Sovjet, 9. Jill Parker, England, 10. Marie
Lindblad, Sverige, 11. Zsuzsa Olah, Ungern, 12. Branka Batinic, Jugoslavien.
1984
1. Marie Hrachova, Tjeckoslovakien, 2. Bettine Vriesekoop, Nederländerna, 3.
Valentina Popova, Sovjet, 4. Zsuzsa Olah, Ungern, 5. Fliura Bulatova,
Sovjet, 6. Edit Urban, Ungern, 7. Branka Batinic, Jugoslavien, 8. Marie
Lindblad, Sverige, 9. Gabriella Szabo, Ungern, 10. Kirsten Krüger,
Västtyskland, 11. Inna Kovalenko, Sovjet, 12. Karen Witt, England.
1985
1. Bettine Vriesekoop, Nederländerna, 2. Zsuzsa Olah, Ungern, 3. Marie
Hrachova, Tjeckoslovakien, 4. Olga Nemes, Västtyskland, 5. Fliura Bulatova,
Sovjet, 6. Valentina Popova, Sovjet, 7. Narine Antonjan, Sovjet, 8. Branka
Batinic, Jugoslavien, 9. Gordana Perkucin, Jugoslavien, 10. Edit Urban,
Ungern, 11. Kirsten Krüger, Västtyskland, 12. Gabriella Szabo, Ungern.
1986
1. Fliura Bulatova, Sovjet, 2. Olga Nemes, Västtyskland, 3. Daniela
Guergueltcheva, Bulgarien, 4. Branka Batinic, Jugoslavien, 5. Bettine
Vriesekoop, Nederländerna, 6. Maria Alboiu, Rumänien, 7. Csilla Batorfi,
Ungern, 8. Marie Hrachova, Tjeckoslovakien, 9. Zsuzsa Olah, Ungern, 10.
Mirjam Kloppenburg, Nederländerna, 11. Edit Urban, Ungern, 12. Gordana
Perkucin, Jugoslavien.
1987
1. Csilla Batorfi, Ungern, 2. Edit Urban, Ungern, 3. Fliura Bulatova,
Sovjet, 4. Bettine Vriesekoop, Nederländerna, 5. Daniela Guergueltcheva,
Bulgarien, 6. Elena Kovtun, Sovjet, 7. Valentina Popova, Sovjet, 8. Brigitte
Thiriet, Frankrike, 9. Lisa Bellinger, England, 10. Olga Nemes,
Västtyskland, 11. Branka Batinic, Jugoslavien, 12. Maria Alboiu, Rumänien.
1988
1. Fliura Bulatova, Sovjet, 2. Bettine Vriesekoop, Nederländerna, 3. Olga
Nemes, Västtyskland, 4. Elena Kovtun, Sovjet, 5. Renata Kasalova,
Tjeckoslovakien, 6. Otilia Badescu, Rumänien, 7. Mirjam Kloppenburg,
Nederländerna, 8. Alena Safarova, Tjeckoslovakien, 9. Edit Urban, Ungern,
10. Valentina Popova, Sovjet, 11. Jasna Fazlic, Jugoslavien, 12. Gordana
Perkucin, Jugoslavien.
1989
1. Olga Nemes, Västtyskland, 2. Csilla Batorfi, Ungern, 3. Daniela
Guergueltcheva, Bulgarien, 4. Alena Safarova, Tjeckoslovakien, 5. Renata
Kasalova, Tjeckoslovakien, 6. Wang Xiaoming, Frankrike, 7. Jasna Fazlic,
Jugoslavien, 8. Valentina Popova, Sovjet, 9. Marie Hrachova,
Tjeckoslovakien, 10. Edit Urban, Ungern, 11. Mirjam Kloppenburg,
Nederländerna, 12. Fliura Bulatova, Sovjet.
1990
1. Gabriella Wirth, Ungern, 2. Olga Nemes, Västtyskland, 3. Wang Xiaoming,
Frankrike, 4. Mirjam Kloppenburg-Hooman, Nederländerna, 5-6. Alena Safarova, Tjeckoslovakien, Valentina Popova, Sovjet, 7-8. Otilia Badescu, Rumänien, Csilla Batorfi, Ungern, 9-10. Daniela Guergueltcheva, Bulgarien, Marie Hrachova, Tjeckoslovakien, 11-12. Renata Kasalova, Tjeckoslovakien, Jasna Fazlic, Jugoslavien.
1991
1. Mirjam Hooman, Nederländerna, 2. Gabriella Wirth, Ungern, 3. Bettine
Vriesekoop, Nederländerna, 4. Marie Hrachova, Tjeckoslovakien, 5-6. Csilla
Batorfi, Ungern, Alena Safarova, Tjeckoslovakien, 7-8. Wang Xiaoming,
Frankrike, Otilia Badescu, Rumänien, 9-10. Tu Yong, Schweiz, Jasna Fazlic,
Jugoslavien, 11-12. Valentina Popova, Sovjet, Olga Nemes, Västtyskland.
1992
1. Csilla Batorfi, Ungern, 2. Marie Svensson, Sverige, 3. Otilia Badescu,
Rumänien, 4. Daniela Guergueltcheva, Bulgarien, 5-6. Elena Timina, OSS (fd
Sovjet), Tu Yong, Schweiz, 7-8. Mirijam Hooman, Nederländerna, Jasna Fazlic,
Jugoslavien, 9-10. Gordana Perkucin, Jugoslavien, 11-12. Åsa Svensson,
Sverige, Olga Nemes, Tyskland.
1993
1. Emilia Ciosu,  Rumänien, 2. Olga Nemes, Tyskland, 3-4. Otilia Badescu,
Rumänien, Åsa Svensson, Sverige, 5-6. Csilla Batorfi, Ungern, Bettine
Vriesekoop, Nederländerna, 7-8. Marie Svensson, Sverige, Jasna
Lupulesku-Fazlic, 9-10. Mirijam Hooman, Nederländerna, Elena Timina,
Ryssland, 11. Daniela Guergueltcheva, Bulgarien. (Lisa Lomas, England,  bröt
pga skada.)
1994
1. Jie Schöpp, Tyskland, 2. Otilia Badescu, Rumänien, 3-4. Mirjam  Hooman,
Nederländerna, Nicole Struse, Tyskland, 5-6. Fliura Abbate-Bulatova,
Italien, Emilia Ciosu, Rumänien, 7-8. Marie Svensson, Sverige, Bettine
Vriesekoop, Nederländerna, 9-10. Csilla Batorfi, Ungern, Lisa Lomas,
England, 11-12. Daniela Guergueltcheva, Bulgarien, Elena Timina, Ryssland.
1995
1. Otilia Badescu, Rumänien, 2. Emilia Ciosu, Rumänien, 3-4. Jie Schöpp,
Tyskland, Nicole Struse, Tyskland, 5-6. Marie Svensson, Sverige, Bettine
Vriesekoop, Nederländerna, 7-8. Csilla Batorfi, Ungern, Irina Palina,
Ryssland, 9-10. Elena Timina, Ryssland, Alessia Arisi, Italien, 11.
Wang-Dreschou Xiaoming, Frankrike. (Fliura Abbate-Bulatova, Italien bröt pga
skada.)
1996
1. Xia Lian Ni, Luxemburg, 2. Csilla Batorfi, Ungern, 3-4. Nicole Struse,
Tyskland, Bettine Vriesekoop, Nederländerna, 5-6. Jie Schöpp, Tyskland,
Emilia Ciosu, Rumänien, 7-8. Åsa Svensson, Sverige, Irina Palina, Ryssland,
9-10. Krisztina Torh, Ungern, Alessia Arisi, Italien, 11-12. Elena Timina,
Ryssland, Xiaoming Wang-Drechou, Frankrike.

1997 Ni Xialian, Luxemburg-Jie Schöpp, Tyskland
         19-21, 21-16, 21-13, 21-6
         3-4) Olga Nemes, Tyskland, Otilia Badescu, Rumänien
         5-6) Krisztina Toth, Ungern, Bettine Vriesekoop, Holland
         7-8) Marie Svensson, Sve, Irina Palina, Ryssland
         9-10) Elena Timina, Ryssland, Vivien Ellö, Ungern
         11-12) Åsa Svensson, Mirjam Hooman, Holland
1998 Ni Xia Lian, Luxemburg-Nicole Struse, Tyskland
         21-13, 22-24, 21-16, 19-21, 21-16
         3-4) Marie Svensson
1999 Qianhong Götsch, Tyskland-Jing Tian-Zörner, Tyskland
         23-21, 21-17, 21-18
         Ingen svenska deltog
2000 Qianghong Götsch, Tyskland-Mihaela Steff, Rumänien
         21-19, 21-16, 21-12
         Ingen svenska deltog
2001 Csilla Batorfi, Ungern-Ni Xialian, Luxemburg
         10-21, 21-18, 22-20
         3-4) Tamara Boros, Kroatien, Otilia Badescu, Rumänien
         Utslagen i gruppspelet: Åsa Svensson
2002 Tamara Boros, Kroatien-Nicole Struse, Tyskland
         11-8, 11-4, 11-9, 11-8
         Utslagen i gruppspelet: Åsa Svensson
2003 Jie Schöpp, Tyskland-Tamara Boros, Kroatien 
         11-9, 8-11, 8-11, 11-7, 11-7, 11-8
         Ingen svenska deltog
2004 Nicole Struse, Tyskland-Jie Schöpp, Tyskland
         11-7, 11-4, 11-9, 12-10
         Ingen svenska deltog
2005 Liu Jia, Österrike-Krisztina Toth, Ungern
         11-9, 12-14, 13-11, 11-9, 7-11, 7-11, 11-6
         Ingen svenska deltog
2006 Tamara Boros, Kroatien
         Ingen svenska deltog
2007 Li Jiao, Holland
         Ingen svenska deltog
2008 Li Jiao, Holland
         Ingen svenska deltog
2009 Li Qian, Polen-Li Jie, Holland
         14-12, 13-11, 9-11, 13-11, 13-11
         Ingen svenska deltog
2010 Li Jiao, Holland-Li Qian, Polen
         11-7, 12-14, 11-4, 11-6, 8-11, 4-11, 13-11
         Ingen svenska deltog
2011 ?

Uppdaterad: 26 OKT 2010 15:47 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info