Hoppa till sidans innehåll

Damer 2009-2011


Joola European Nations League

Challenge division, grupp A
  1)  6   4  0  2 12–11 Ryssland
  2)  6   4  0  2 13–7   Tjeckien
  3)  6   3  0  3 13–12 Serbien
  4)  6   1  0  5   7–15 Sverige

Omgång 1
Köping 24/2 2009
Sverige-Ryssland 3-0
Matilda Ekholm-Anna Tikhomirova 11-9, 11-6, 8-11, 11-9
Malin Pettersson-Elena Troshneva 13-15, 11-5, 11-1, 11-6
Carina Jonsson-Anastasia Voronova 10-12, 11-8, 14-12, 5-11, 11-6
Publik: 100.
Charvatska Nova Ves 24/2 2009
Tjeckien-Serbien 3-1
Iveta Vacenovska-Marija Galonja 12-10, 11-9, 11-5
Renata Strbikova-Monika Molnar 8-11, 8-11, 11-8, 7-11
Dana Hadacova-Andrea Todorovic 15-13, 11-9, 11-2
Vacenovska-Molnar 11-3, 11-7, 11-7

Omgång 2
Falköping 1/4 2009

Sverige-Tjeckien 0-3
Matilda Ekholm-Dana Hadacova 10-12, 8-11, 11-7, 10-12
Sara Rask-Renata Strbikova 9-11, 11-13, 4-11
Malin Pettersson-Iveta Vacenovska 8-11, 4-11, 11-8, 5-11
1/4 2009
Ryssland-Serbien 3-1
Elena Troshneva-Monika Molnar 9-11, 11-7, 11-5, 11-3
Anna Tikhomirova-Marija Galonja 9-11, 11-9, 11-4, 11-4
Polina Mikhailova-Andrea Todorovic 11-13, 11-13, 11-9, 11-13
Tikhomirova-Molnar 14-12, 11-3, 6-11, 11-6

Omgång 3
Nis 2 mars 2010
Serbien-Sverige 3-0
Ana-Maria Erdelji-Carina Jonsson 4-11, 8-11, 11-9, 12-10, 11-5
Monika Molnar-Matilda Ekholm 11-9, 11-5, 15-13
Gabriela Feher-Malin Pettersson 11-5, 11-8, 11-8
Jaromer 2 mars 2010
Tjeckien-Ryssland 3-0
Iveta Vacenovska-Anna Tikhomirova 11-7, 12-10, 5-11, 11-8
Renata-Strbikova-Polina Mikhailova 5-11, 11-6, 11-7, 11-9
Katerina Penkakova-Yana Noskova 12-10, 11-6, 9-11, 11-6

Omgång 4
Moskva 23 november 2010
Ryssland-Sverige 3-2
Julia Prokhorova-Daniela Moskovits 11-4, 11-3, 11-5 
Polina Mikhailova-Matilda Ekholm 11-8, 4-11, 6-11, 6-11 
Elena Troshneva-Malin Pettersson 6-11, 11-9, 8-11, 13-11, 12-10 
Prokhorova-Ekholm 11-2, 11-9, 10-12, 8-11, 8-11
Troshneva/Noskova-Moskovits/Pettersson 11-6, 11-5, 8-11, 15-13
Pirot 23 november 2010 
Serbien-Tjeckien 3-1
Gabriela Feher-Dana Hadacova 11-7, 12-10, 11-13, 11-8
Aneta Maksuti-Iveta Vacenovska 7-11, 10-12, 2-11
Monika Molnar-Katerina Penkavova 5-11, 11-1, 13-15, 11-7, 14-12
Feher-Vacenovska 11-8, 11-6, 11-6

Omgång 5
Jaromer 4 januari 2011
Tjeckien-Sverige 3–0
Iveta Vacenovska-Michelle Quach 11–1, 11–8, 5–11, 11–6
Dana Hadacova-Matilda Ekholm 11–9, 11–7, 4–11, 11–7
Renata Strbikova-Malin Pettersson 7–11, 11–3, 11–3, 9–11, 11–7
Zajecar 4 januari 2011
Serbien-Ryssland 2–3
Gabriela Feher-Julia Prokhorova 11–7, 11–8, 11–7
Monika Molnar-Anna Tikhomirova 7–11, 16–14, 3–11, 6–11
Andrea Todorovic-Elena Troshneva 11–6, 8–11, 8–11, 14–12, 4–11
Feher-Tikhomirova 11-6, 11–5, 11–9
Molnar/Todorovic-Prokhorova-Troshneva 7–11, 11–8, 2–11, 3–11

Omgång 6
Köping 1 mars 2011
Sverige-Serbien 2–3

Michelle Quach-Marija Galonja 9–11, 10–12, 11–13
Jennifer Jonsson-Andrea Todorovic 12–14, 11–8, 11–9, 15–13
Daniela Moskovits-Monika Molnar 11–13, 2–11, 2–11
Quach-Todorovic 11–9, 11–2, 11–3
Jonsson/Moskovits-Galonja/Molnar 11–9, 9–11, 9–11, 10–12
Publik: 90
Moskva/Chertanovo 1 mars 2011
Ryssland-Tjeckien 3–0 (walk over)

Ryssland: Oxana Fadeeva, Polina Mikhailova, Elena Troshneva.

SÅ HAR SVENSKORNA SPELAT
(6 matcher: 7–15)

  3–3 (11–13) Matilda Ekholm
  1–0 (  3–  1) Jennifer Jonsson
  1–1 (  5–  5) Carina Jonsson
  1–2 (  4–  6) Michelle Quach
  1–4 (  8–13) Malin Pettersson
  0–1 (  0–  3) Sara Rask
  0–2 (  0–  6) Daniela Moskovits
  0–2 (  2–  6) Dubbel (Moskovits/Pettersson, Jonsson/Moskovits)

Uppdaterad: 30 MAR 2011 17:13 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Pingisligan by STIGA, herrar
Tisdag 25/1, omgång 9
Falkenbergs BTK-Söderhamns UIF

Evenemang

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info