Hoppa till sidans innehåll

Herrar 2009-2011


Joola European Nations League

Final 2
Chemnitz 29 november 2011

Tyskland-Sverige 0–3
Steffen Mengel-Kristian Karlsson 9–11, 8–11, 11–4, 9–11
Zoltan Fejer-Konnerth-Jens Lundquist 8–11, 3–11, 11–13
Ruwen Filus-Robert Svensson 11–9, 5–11, 7–11, 2–11
• Sverige slutsegrare efter 2–0 (6–2) i matcher

Final 1

Halmstad Arena 25 oktober 2011
Sverige-Tyskland 3–2

Jens Lundquist-Steffen Mengel 6–11, 11–8, 11–8, 9–11, 11–8
Robert Svensson-Ruwen Filus 8–11, 11–6 , 7–11, 9–11
Mattias Karlsson-Lars Hielscher 7–11, 9–11, 11–8, 4–11
Lundquist-Filus 14–12, 11–7, 11–7
Karlsson/Svensson-Hielscher/Mengel 11–5, 8–11, 11–9, 11–5

Semifinal 2
Luhacovice 19 april 2011
Tjeckien-Sverige 3–2

Jiri Vrablik-Mattias Karlsson 9–11, 11–7, 11–8, 11–6
Josef Simoncik-Jens Lundquist 11–5, 5–11, 12–10, 7–11, 5–11
Tomas Konecny-Robert Svensson 11–9, 11–4, 5–11, 10–12, 11–8
Vrablik-Lundquist 7–11, 11–8, 6–11, 5–11
Konecny/Simoncik-Karlsson/Svensson 11–13, 11–8, 6–11, 14–12, 11–5
• Sverige till final efter 1–1 i matcher och 5–4 sammanlagt

Linz 19 april 2011
Österrike-Tyskland 3–2

Daniel Habesohn-Patrick Franziska 16–14, 11–8, 11–8
Robert Gardos-Zoltan Fejer-Konnerth 11–9, 11–7, 11–4
Stefan Fegerl-Ruwen Filus 4–11, 6–11, 8–11
Habesohn-Fejer-Konnerth 3–11, 7–11, 14–12, 11–5, 7–11
Fegerl/Feng Xiaoquan-Philipp Floritz/Franziska 10–12, 11–6, 12–10, 10–12, 12–10
• Tyskland till final efter 1–1 i matcher och sammanlagt 5–4

Semifinal 1
Halmstad 29 mars 2011
Sverige-Tjeckien 3-1 
Jens Lundquist-Michal Obeslo 11-8, 4-11, 11-8, 11-3
Mattias Karlsson-Tomas Konecny 9-11, 11-13, 10-12
Robert Svensson-Pavel Sirucek 9-11, 7-11, 11-8, 16-14, 11-3
Lundquist-Konecny 11-7, 11-2, 14-12 

Aalen 29 mars 2011
Tyskland-Österrike 3-1
Ruwen Filus-Daniel Habesohn 5-11, 11-5, 11-9, 11-7
Philipp Floritz-Robert Gardos 8-11, 1-11, 7-11
Patrick Franziska-Stefan Fegerl 11-5, 11-9, 11-9
Filus-Gardos 8-11, 12-10, 9-11, 11-7, 11-7

Premier division, grupp A

  1)  6   5  0  1 16–11 Tyskland
  2)  6   4  0  2 14–12 Sverige
  3)  6   2  0  4 11–14 Ryssland
  4)  6   1  0  5 11–15 Vitryssland

Omgång 1
Verkhnyya P, Ekaterinburg 24/2 2009
Ryssland-Sverige 1-3
Kirill Skachkov-Robert Svensson 11-9, 11-6, 11-4
Grigori Vlassov-Jens Lundquist 8-11, 8-11, 12-14
Alexander Shibaev-Jon Persson 6-11, 7-11, 8-11
Skachkov-Lundquist 9-11, 8-11, 11-7, 10-12
24/2 2009 i Minsk
Vitryssland-Tyskland 2-3

Vladimir Samsonov-Lars Hielscher 11-4, 12-10, 11-8
Vitaly Nekhvedovich-Zoltan Fejer-Konnerth 11-6, 4-11, 11-7, 7-11, 9-11
Evgenij Stjetinin-Patrick Baum 8-11, 8-11, 7-11
Samsonov-Fejer-Konnerth 14-16, 11-8, 11-4, 11-6
Stjetinin-Nekhvedovich-Baum/Hielscher 5-11, 11-8, 8-11, 8-11

Omgång 2
Falköping 1/4 2009
Sverige-Tyskland 3-1
Jens Lundquist-Torben Wosik 12-10, 11-9, 11-9
Jörgen Persson-Patrick Baum 11-13, 11-7, 14-12, 11-8
Robert Svensson-Zoltan Fejer-Konnerth 11-7, 11-9, 7-11, 7-11, 9-11
Lundquist-Baum 8-11, 11-9, 11-9, 7-11, 11-6
1/4 2009
Vitryssland-Ryssland 0-3

Evgenij Stjetinin-Alexej Smirnov 2-11, 11-9, 6-11, 4-11
Vitali Nekhvedovich-Fedor Kuzmin 6-11, 8-11, 10-12
Vladimir Samsonov-Igor Rubtsov 11-8, 9-11, 8-11, 11-5, 7-11

Omgång 3
Köping 2 mars 2010
Sverige Vitryssland 3-2

Jens Lundquist-Vitaly Nehkvedovitj 11-9, 4-11, 5-11, 9-11
Robert Svensson-Evgenij Stjetinin 11-4, 5-11, 8-11, 6-11
Jon Persson-Pavel Platonov 11-6, 9-11, 11-9, 11-8
Lundquist-Stjetinin 11-5, 12-10, 11-6
Persson/Svensson-Nehkvedovitj/Aleksandar Kuchuk 11-4, 13-11, 10-12, 12-10
Publik: 130
2 mars 2010
Tyskland-Ryssland 3-2

Bastian Steger-Kirill Skachkov 10-12, 9-11, 12-10, 11-6, 11-9
Steffen Mengel-Fedor Kuzmin 5-11, 9-11, 11-7, 11-6, 11-5
Patrick Baum-Alexander Shibaev 7-11, 11-7, 11-8, 9-11, 9-11
Steger-Kuzmin 9-11, 8-11, 7-11
Baum/Mengel-Shibaev/Skachkov 9-11, 11-9, 11-8, 9-11, 11-9

Omgång 4
Köping 23 november 2010 
Sverige-Ryssland 3-2
Pär Gerell-Viacheslav Burov 9-11, 11-6, 10-12, 12-10, 13-11 
Robert Svensson-Alexander Shibaev 10-12, 11-8, 8-11, 6-11 
Mattias Karlsson-Mikhail Paykov 7-11, 11-7, 11-7, 11-8 
Gerell-Shibaev 6-11, 11-7, 2-11, 7-11
Karlsson/Svensson-Burov/Paykov 11-7, 7-11, 10-12, 11-7, 11-4
Dessau-Rosslau 23 november 2010
Tyskland-Vitryssland 3-2
Ruwen Filus-Vitalij Nekhvedovitj 11-9, 11-3, 7-11, 8-11, 6-11
Zoltan Fejer-Konnerth-Pavel Platonov 11-1, 7-11, 14-12, 11-9
Steffen Mengel-Evgenij Stjetinin 11-9, 9-11, 7-11, 11-13
Filus-Platonov 11-8, 11-7, 11-7
Fejer-Konnerth/Filus-Kuchuk/Nehkvedovitj 12-10, 11-4, 15-13

Omgång 5
Cottbus 4 januari 2011
Tyskland-Sverige 3–2
Zoltan Fejer-Konnerth-Andreas Törnkvist 11–1, 12–10, 10–12, 11–7
Patrick Franziska-Mattias Karlsson 9–11, 12–14, 11–6, 8–11
Ruwen Filus-Fabian Åkerström 11–4, 11–6, 11–4
Fejer-Konnerth-Karlsson 11–7, 11–5, 9–11, 9–11, 7–11
Floritz/Franziska-Törnkvist/Åkerström 10–12, 11–1, 11–9, 11–7
Verkhnyaya Pyshma 1 februari 2011
Ryssland-Vitryssland
3–2
Alexander Shibaev-Andrej Kolesov 11–6, 11–3, 11–6
Vildan Gadiev-Vitali Nekhvedovitj 7–11, 12–10, 10–12, 6–11
Artem Vnukov-Aleksandr Kuchuk 11–4, 11–6, 4–11, 6–11, 7–11
Shibaev-Nekhvedovitj 11–9, 9–11, 11–6, 11–5
Gadiev/Vnukov-Kolesov/Kuchuk 9–11, 11–7, 5–11, 11–4, 11–6.

Omgång 6

Minsk 8 mars 2011
Vitryssland-Sverige
3–0
Vladimir Samsonov-Andreas Törnkvist 11–5, 11–8, 11–9
Vitaly Nekhvedovitj-Harald Andersson 11–9, 3–11, 11–8, 11–7
Evgenij Stjetinin-Fabian Åkerström 9–11, 9–11, 11–6, 17–15, 14–12.
Moskva-Chertanovo 8 mars 2011
Ryssland-Tyskland 0–3
Taras Merzlikin-Patrick Franziska 9–11, 11–5, 4–11, 4–11
Artem Vnukov-Ruwen Filus 11–5, 11–5, 11–7
Vildan Gadiev-Philipp Floritz 11–8, 5–11, 5–11, 12–10, 8–11

Svenskt totalfacit i ENL
(10 matcher: 25–18)

12–1 (37–11) Jens Lundquist
  3–3 (11–13) Mattias Karlsson
  2–0 (  6–  1) Jon Persson
  2–6 (13–21) Robert Svensson
  1–0 (  3–  1) Jörgen Persson
  1–0 (  3–  1) Kristian Karlsson
  1–1 (  4–  5) Pär Gerell
  0–1 (  1–  3) Harald Andersson
  0–2 (  2–  6) Fabian Åkerström
  0–2 (  1–  6) Andreas Törnkvist
  3–2 (12–10) Dubbel
                     (Jon Persson/Svensson, Karlsson/Svensson, Törnkvist/Åkerström)

Uppdaterad: 29 NOV 2011 21:42 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Bordtennis-VM 2021
23-29/11, Houston, USA
Information
Resultat
Webbsändning (bord 1-2)

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info