Hoppa till sidans innehåll

2009


Pro Tour 2009: Polish Open (14:e)

Warszawa 25-29 november
HERRSINGEL
Final

Timo Boll, Tyskland-Bastian Steger, Tyskland 11-9, 12-10, 11-2, 11-7.
Semifinaler
Boll-Patrick Baum, Tyskland 1-5, 11-8, 11-5, 11-6, Steger-Robert Gardos, Österrike 14-12, 11-3, 11-4, 14-12.
Kvartsfinaler
Boll-Kim Min Seok, Sydkorea 11-6, 11-8, 11-5, 11-3, Baum-Jens Lundquist 11-6, 10-12, 7-11, 11-6, 11-9, 11-5, Steger-Yan An, Kina 11-7, 10-12, 11-7, 11-9, 11-8, Gardos-Lin Ju, Dominikanska Republiken 6-11, 11-7, 11-6, 11-4, 11-6.
DAMSINGEL
Final
Fan Ying, Kina-Park Mi Young, Sydkorea 8-11, 11-7, 11-7, 11-6, 11-9.
Semifinaler
Fan Ying-Guo Yan, Kina 11-6, 6-11, 8-11, 11-8, 11-6, 7-11, 11-8, Park Mi Young-Feng Tianwei, Singapore 9-11, 7-11, 7-11, 11-7, 11-5, 11-6, 11-7.
Kvartsfinaler
Guo Yan-Li Qiangbing, Österrike 11-4, 11-7, 11-4, 11-3, Fan Ying-Seok Ha Jung, Sydkorea 11-3, 11-2, 11-2, 11-4, Park Mi Young-Wang Xuan, Kina 8-11, 11-6, 5-11, 11-6, 11-6, 11-5, Feng Tianwei-Wen Jia, Kina 11-6, 11-6, 6-11, 12-10, 8-11, 11-5.
HERRDUBBEL
Final
Kim Jung Hoon/Oh Sang Eun, Sydkorea-Christophe Legout/Abdel-Kader Salifou, Frankrike 9-11, 11-5, 11-3, 11-7, 6-11, 11-7.
Semifinaler
Kim Jung Hoon/Oh Sang Eun-Patrick Baum/Bastian Steger, Tyskland 11-3,11-3, 4-11, 4-11, 13-11, 11-6, Legout/Salifou-Antonin Gavlas/Petr Korbel, Tjeckien 11-4, 4-11, 14-12, 7-11, 11-6, 11-5.
DAMDUBBEL
Final
Fan Ying/Wu Yang, Kina-Guo Yan/Wang Xuan, Kina 8-11, 11-2, 8-11, 11-6, 11-3, 11-8.
Semifinaler
Fan Ying/Wu Yang-Kim Kyung Ah/Park Mi Young, Sydkorea 11-6, 11-7, 11-6, 19-17, Guo Yan/Wang Xuan-Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien 11-8, 11-6, 6-11, 11-8, 11-8.
HERRAR U21
Final
Shang Kun, Kina-Seo Hyun Deok, Sydkorea 7-11, 3-11, 11-5, 11-6, 9-11, 11-9, 12-10.
DAMER U21
Final
Elizabeta Samara, Rumänien-Daniela Dodean, Rumänien 6-11, 2-11, 11-9, 11-4, 11-7, 12-14, 12-10.

Pro Tour 2009: English Open (13:e)

Sheffield 28 oktober-1 november

HERRSINGEL
Final
Ma Long, Kina-Ma Lin, Kina 11-9, 11-6, 11-8, 11-8.
Semifinaler
Ma Long-Xu Xin, Kina 11-3, 11-5, 9-11, 11-8, 11-3
Ma Lin-Seiya Kishikawa, Japan 11-6, 11-8, 11-8, 11-6
Kvartsfinaler
Ma Long-Jun Mizutani, Japan 12-14, 5-11, 11-8, 11-6, 11-9, 11-5
Xu Xin-Michael Maze, Danmark 11-3, 3-11, 11-9, 11-6, 11-9
Ma Lin-Chuang Chih-Yuan, Taiwan 11-9, 8-11, 11-9, 11-8, 11-7
Kishikawa-Timo Boll, Tyskland 7-11, 11-8, 13-11, 11-6, 6-11, 7-11, 11-6
Åttondelsfinaler
Ma Long-Zhang Jike, Kina 11-9, 9-11, 11-5, 9-11, 15-13, 11-5, Mizutani-Jens Lundquist 9-11, 11-8, 11-8, 11-6, 8-11, 13-11, Maze-Joao Monteiro, Portugal 12-10, 11-8, 8-11, 11-5, 11-5, Xu Xin-Tiago Apolonia, Portugal 11-4, 6-11, 12-10, 11-9, 11-4, Ma Lin-Kaii Yoshida, Japan 11-3, 6-11, 11-8, 8-11, 13-11, 11-13, 11-3, Chuang Chih-Yuan-Andrej Gacina, Kroatien 11-5, 11-7, 7-11, 9-11, 7-11, 14-12, 11-8, Kishikawa-Chen Qi, Kina 10-12, 9-11, 12-10, 3-11, 11-8, 11-5, 11-5, Boll-Christian Süss, Tyskland 14-16, 9-11, 11-5, 11-9, 11-5, 11-8.
Omgång 2
Lundquist-Gao Ning, Singapore 11-6, 11-9, 7-11, 16-14, 3-11, 11-9.
Omgång 1
Zhang Jike, Kina-Fabian Åkerström 11-9, 11-5, 11-6, 15-13, Lundquist-Bartosz Such, Polen 11-4, 11-8, 7-11, 12-14, 11-4, 6-11, 12-10, Joao Monteiro, Portugal-Johan Axelqvist 11-4, 11-6, 11-9, 6-11, 11-4, Ryu Seung Min, Sydkorea-Andreas Törnkvist 11-7, 12-10, 11-3, 11-3, Timo Boll, Tyskland-Pär Gerell 11-9, 11-6, 11-3, 6-11, 11-6.
DAMSINGEL
Final
Guo Yan, Kina-Liu Shiwen, Kina 11-9, 11-13, 11-7, 16-14, 11-6.
Semifinaler
Liu Shiwen-Feng Tianwei, Singapore 11-9, 8-11, 11-13, 11-8, 11-6, 11-2,
Guo Yan-Kim Kyung Ah, Sydkorea 11-9, 9-11, 9-11, 11-9, 11-8, 11-1
Kvartsfinaler
Liu Shiwen-Jiang Huajun, Hongkong 11-6, 11-7, 11-9, 11-6
Feng Tianwei-Tie Yana, Hongkong 3-11, 11-9, 11-9, 11-9, 11-4
Kim Kyung Ah-Ding Ning, Kina 11-6, 6-11, 13-11, 9-11, 11-9, 11-7
Guo Yan-Wang Yue Gu, Singapore 11-3, 11-8, 11-6, 15-17, 11-6
Omgång 1
Li Xiaodan, Kina-Matilda Ekholm 11-9, 11-6, 11-9, 10-12, 11-9.
HERRDUBBEL
Final
Ma Long/Wang Liqin, Kina-Seiya Kishikawa/Jun Mizutani, Japan 8-11, 5-11, 11-7, 11-6, 11-5, 9-11, 11-6.
Semifinaler
Kishikawa/Mizutani-Ma Lin/Xu Xin, Kina 11-7, 7-11, 8-11, 11-7, 11-5, 12-10, Ma Long/Wang Liqin-Emmanuel Lebesson/Adrien Mattenet, Frankrike 11-9, 11-6, 11-4, 11-4.
DAMDUBBEL
Final
Kim Kyung Ah/Park Mi Young, Sydkorea-Chang Chenchen/Guo Yan, Kina 8-11, 11-3, 11-13, 12-10, 9-11, 11-5, 11-6.
Semifinaler
Kim Kyung Ah/Park Mi Young-Jiang Huajun/Tie Yana, Hongkong 14-12, 11-3, 11-8, 11-5, Chang Chenchen/Guo Yan-Feng Tianwei/Wang Yue Gu, Singapore 13-11, 11-8, 11-8, 11-5.
HERRAR U21
Final
Seo Hyun Deok, Sydkorea-Kim Min Seok, Sydkorea 11-4, 5-11, 1-11, 11-9, 11-3, 11-4.
DAMER U21
Final

Daniela Dodean, Rumänien-Kasumi Ishikawa, Japan 14-12, 11-9, 11-8, 11-8.


Pro Tour 2009: Korea Open (12:e)

Seoul 19-23 augusti
HERRSINGEL
Final

Jun Mizutani, Japan-Hao Shuai, Kina 14-12, 11-9, 7-11, 11-8, 12-10.
Semifinaler
Hao Shuai-Wang Hao, Kina 11-9, 5-11, 11-9, 11-6, 9-11, 11-8, Mizutani-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11-7, 11-7, 11-8, 11-3.
Kvartsfinaler
Wang Hao-Chen Weixing, Österrike 11-4, 11-6, 11-7, 11-2, Hao Shuai-Michael Maze, Danmark 10-12, 13-11, 11-6, 12-10, 11-9, Ovtcharov-Patrick Baum, Tyskland 11-9, 9-11, 11-9, 11-6, 6-11, 13-11, Mizutani-Joo Se Hyuk, Sydkorea 11-9, 4-11, 11-13, 11-6, 11-7, 3-11, 11-9.
DAMSINGEL
Final
Feng Tianwei, Singapore-Jiang Huajun, Hongkong 11-2, 11-8, 11-8, 11-9.
Semifinaler
Feng Tianwei-Sun Bei Bei, Singapore 9-11, 11-6, 9-11, 11-8, 9-11, 11-6, 11-9, Jiang Huajun-Park Mi Young, Sydkorea 11-7, 11-3, 11-6, 13-11.
Kvartsfinaler
Feng Tianwei-Lau Sui Fei, Hongkong 11-9, 11-5, 11-6, 11-4, Sun Bei Bei-Tie Yana, Hongkong 6-11, 3-11, 11-4, 5-11, 15-13, 11-8, 11-7, Jiang Huajun-Yuka Ishigaki, Japan 11-5, 11-8, 11-7, 11-3, Park Mi Young-Kim Kyung Ah, Sydkorea 4-11, 8-11, 11-4, 11-4, 8-11, 11-6, 11-7.
HERRDUBBEL
Final
Hao Shuai/Wang Hao, Kina-Cho Eon Rae, Sydkorea 11-5, 11-9, 11-9, 11-7.
Semifinaler
Hao Shuai/Wang Hao-Oh Sang Eun/Yoon Jae Young, Sydkorea 11-4, 11-7, 12-10, 11-7, Cho Eon Rae/Kim Jung Hoon-Joo Se Hyuk/Lee Jin Kwon, Sydkorea 7-11, 11-9, 16-14, 11-3, 10-12, 11-5.
DAMDUBBEL
Final
Kim Kyung Ah/Park Mi Young, Sydkorea-Jiang Huajun/Tie Yana, Hongkong 7-11, 13-11, 11-6, 11-3, 11-5.
Semifinaler
Jiang Huajun/Tie Yana-Yuka Ishigaki/Yuri Yamanashi, Japan 8-11, 11-8, 10-12, 11-4, 11-4, 12-10, Kim Kyung Ah/Park Mi Young-Ai Fukuhara/Misako Wakamiya, Japan 11-6, 12-10, 11-5, 11-9.
HERRAR U21
Final
Jeong Sang Eun, Sydkorea-Jung Young Sik, Sydkorea 11-7, 11-7, 8-11, 11-5, 11-7.
DAMER U21
Final
Yang Ha Eun, Sydkorea-Misaki Morizono, Japan 11-6, 9-11, 11-8, 13-11, 9-11, 12-10.


Pro Tour 2009: China Open(11:e)

Tianjin 12-16 augusti
HERRSINGEL
Final

Wang Hao, Kina-Hao Shuai, Kina 6-11, 11-6, 11-9, 4-11, 3-11, 11-8, 11-4.
Semifinaler
Wang Hao-Wang Liqin, Kina 4-11, 11-6, 10-12, 11-7, 6-11, 11-8, 12-10, Hao Shuai-Zhang Jike, Kina 10-12, 11-8, 11-5, 11-8, 8-11, 11-8.
Kvartsfinaler
Wang Hao-Gao Ning, Singapore 12-10, 11-8, 1-7, 11-7, Wang Liqin-Cheung Yuk, Hongkong 11-8, 11-5, 11-9, 11-8, Hao Shuai-Ryu Seung Min, Sydkorea 11-5, 12-10, 18-16, 7-11, 17-15, Zhang Jike-Ma Lin, Kina 13-11, 11-9, 11-13, 12-10, 7-11, 11-9.
Åttondelsfinaler
Wang Hao-Kenta Matsudaira, Japan 11-9, 11-13, 12-10, 11-7, 14-12, Gao Ning-Michael Maze, Danmark 6-11, 12-10, 8-11, 11-7, 11-7, 9-11, 11-2, Cheung Yuk-Lee Jung Woo, Sydkorea 11-9, 7-11, 11-5, 11-9, 11-8, Wang Liqin-Tang Peng, Hongkong 11-7, 11-8, 9-11, 11-6, 11-7, Hao Shuai-Chiang Peng-Lung, Taiwan 11-6, 10-12, 11-4, 11-6, 12-10, Ryu Seung Min-Chen Weixing, Österrike 11-8, 11-3, 11-7, 11-4, Zhang Jike-Chuang Chih-Yuan, Taiwan 11-8, 17-15, 9-11, 6-11, 15-13, 11-3, Ma Lin-Jiang Tianyi, Hongkong 11-8, 3-11, 11-7, 12-10, 11-4.
DAMSINGEL
Final
Liu Shiwen, Kina-Wu Yang, Kina 14-12, 11-6, 11-8, 11-13, 11-9.
Semifinaler
Liu Shiwen-Fan Ying, Kina 11-6, 11-5, 11-1, 11-8, Wu Yang-Feng Tianwei, Singapore 7-11, 11-3, 12-14, 11-1, 11-6, 11-1.
Kvartsfinaler
Liu Shiwen-Dang Ye Seo, Sydkorea 11-8, 11-13, 11-6, 11-5, 11-4, Fan Ying-Liu Jia, Österrike 11-7, 11-6, 11-5, 11-9, Wu Yang-Tie Yana, Hongkong 11-6, 11-5, 10-12, 11-9, 8-11, 11-5, Feng Tianwei-Cao Zhen, Kina 10-12, 11-7, 7-11, 11-4, 11-3, 11-8.
HERRDUBBEL
Final

Hao Shuai/Li Ping, Kina-Ma Lin/Wang Liqin, Kina 12-10, 5-11, 10-12, 11-6, 11-4, 11-9.
Semifinaler
Hao Shuai/Li Ping-Wang Hao/Zhang Jike, Kina 14-12, 11-6, 4-11, 5-11, 11-6, 11-9, Ma Lin/Wang Liqin-Chuang Chih-Yuan/Wu Chih-Chi, Taiwan 15-13, 9-11, 11-7, 11-6, 11-5.
DAMDUBBEL
Final
Ding Ning/Liu Shiwen, Kina-Cao Zhen/Li Xiaodan, Kina 11-7, 11-5, 12-10, 5-11, 7-11, 11-9.
Semifinaler
Cao Zhen/Li Xiaodan-Jiang Huajun/Tie Yana, Hongkong 9-11, 11-9, 11-6, 11-8, 8-11, 11-8, Ding Ning/Liu Shiwen-Feng Tianwei/Wang Yue Gu, Singapore 8-11, 11-6, 8-11, 11-6, 12-14, 11-4, 12-10.
HERRAR U21
Final
Oya Hidetoshi, Japan-Ma Liang, Singapore 11-6, 11-4, 10-12, 13-11, 11-8.
DAMER U21
Final
Cheng I-Ching, Taiwan-Daniela Dodean, Rumänien 11-5, 11-8, 11-6, 11-6.

Uppdaterad: 20 JAN 2010 12:58 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info