Hoppa till sidans innehåll

2011


16 deltävlingar 2011
  1) 18-22/1   Slovenian Open (Velenje)

  2) 26-30/1   English Open (Sheffield)

  3)   9-13/2   Qatar Open (Doha)

  4) 15-19/2   Förenade Arabemiraten (Dubai)

  5) 23-27/2   German Open (Dortmund)

  6) 16-20/3   Polish Open (Warszawa)

  7)   6-10/4   Spanish Open (Almeria)

  8)   8-12/6   Brazil Open (Rio de Janeiro)

  9) 15-19/6   China Open (Shenzen)

10) 29-  3/7   Korea Open (?)

11)   7-10/7   Japan Open (Kobe)

12) 14-17/7   Morocco Open (Rabat)

13) 10-14/8   Chile Open (Santiago)

14) 24-28/8   Harmony China Open (Suzhou)

15) 21-25/9   Austrian Open (Schwechat, Wien)

16) 19-23/10 42:a SOC (Stockholm)

         1-  4/12 ITTF Pro Tour Grand Finals

Slovenian Open (1:a)
Velenje 18-22 januari 2011
HERRSINGEL
Final
Xu Xin, Kina-Ma Lin, Kina 14–16, 11–9, 11–9, 6–11, 11–9, 12–10.
Semifinaler
Ma Lin-Wang Hao, Kina 6–11, 11–1, 6–11, 6–11, 11–9, 11–9, 11–8, Xu Xin-Zhang Jike, Kina 5–11, 7–11, 11–6, 8–11, 11–3, 12–10, 11–7.
Kvartsfinaler
Wang Hao-Oh Sang Eun, Sydkorea 11–5, 11–9, 11–8, 11–7 , Ma Lin-Chuang Chih-Yuan, Taiwan 11–9, 11–9, 11–3, 11–8, Xu Xin-Ryu Seung Min, Sydkorea 11–7, 11–4, 12–10, 11–8, Zhang Jike-Gao Ning, Singapore 12–10, 11–7, 11–7, 11–6.
Omgång 1
Christian Süss, Tyskland-Robert Svensson 11–3, 11–9, 3–11, 13–11, 11–1.
Gruppspel (47 grupper)
Robert Svensson-Vladislav Tanchev, Bulgarien 11–8, 12–10, 8–11, 11–5, 11–3.
* Svensson gruppetta, 1-0 (4-1) i matcher. Jeremy Petiot, Frankrike kom inte till spel.

DAMSINGEL
Final
Wu Yang, Kina-Li Xiaoxia, Kina 11–9, 8–11, 14–12, 8–11, 11–8, 7–11, 11–8.
Semifinaler
Li Xiaoxia-Guo Yue, Kina 11–13, 4–11, 11–6, 11–7, 11–5, 11–1, Wu Yang-Wi Jiaduo, Tyskland 11–9, 12–10, 11–9, 11–5.
Kvartsfinaler
Guo Yue-Viktoria Pavlovitj, Vitryssland 11–6, 11–8, 9–11, 13–11, 11–9, Li Xiaoxia-Feng Yalan, Kina 11–8, 11–9, 11–6, 11–7, Wu Yang-Lee Eun Hee, Sydkorea 11–6, 15–13, 11–9, 11–6, Wu Jiaduo-Feng Tianwei, Singapore 10–12, 11–9, 11–9, 11–8, 12–14, 3–11, 11–8.
Omgång 2
Huang Yi-Hua, Taiwan-Matilda Ekholm 15–13, 11–8, 11–9, 11–1.
Omgång 1
Ekholm-Jana Tomazini, Slovenien 11–4, 11–7, 12–10, 11–7.
Gruppspel (27 grupper)
Ekholm-Ana Larisa Magyorosi, Österrike 11–2, 13–11, 11–6, 11–9, Ekholm-Dora Madarasz. Ungern 11–7, 11–8, 11–7, 18–20, 11–8.
* Ekholm gruppetta, 2-0 (8-1) i matcher.

HERRDUBBEL
Final

Wang Hao/Zhang Jike, Kina-Emmanuel Lebesson/Adrien Mattenet, Frankrike 11–9, 11–6, 11–7, 11–6.
Semifinaler
Lebesson/Mattenet-Fang Bo/Yan An, Kina 11–8, 11–8, 11–9, 11–9, Wang Hao/Zhang Jike-Ma Lin/Xu Xin, Kina 11–9, 9–11, 11–7, 11–8, 13–11.

DAMDUBBEL
Final

Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina-Fan Ying/Wu Yang, Kina 11–9, 11–7, 6–11, 11–3, 11–4.
Semifinaler
Guo Yue/Li Xiaoxia-Li Jiawei/Yu Mengyu, Singapore 11–2, 11–7, 11–7, 11–4, Fan Ying/Wu Yang-He Sirin/Hu Melek, Turkiet 11–7, 11–6, 11–4, 14–12.

U21 HERRAR
Final

Kim Min Seok, Sydkorea-Pavel Sirucek, Tjeckien 11–3, 11–7, 11–6, 11–6.

U21 DAMER
Final

Lee Ho Ching, Hongkong-Song Ma Eum, Sydkorea 11–9, 3–11, 11–6, 10–12, 11–8, 9–11, 11–3.

Uppdaterad: 25 JAN 2011 16:17 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info