Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2003 (39:e SOC)


39:e SOC
Malmö 19-23 november 2003

HERRSINGEL
Final
Wang Liqin, Kina-Chen Qi, Kina -5, -9, 3, 6, 10, 7
Semifinaler
Chen Qi-Chuan Chih-Yuan, Taiwan 4, 7, 8, 1
Wang Liqin-Huao Shuai, Kina 8, 9, 7, -10, 4
Kvartsfinaler
Chuan Chih-Yuan-Fredrik Håkansson 7, 9, 4, 9
Chen Qi-Peter Karlsson 7, -10, 5, 7, -12, 5
Hao Shuai-Qiu Yike, Kina 8, -15, -9, 9, 6, -4, 7
Wang Liqin-Liu Guozheng, Kina 5, 9, 4, 7
Åttondelsfinaler
Fredrik Håkansson-Toshio Tasaki, Japan -8, 8, 2, -10, 10, 8
Chuan Chih-Yuan, Taiwan-Jörgen Persson 10, -10, 10, 10, -11, -8, 9
Peter Karlsson-Christian Süss, Tyskland 4, -6, 8, -4, 6, 5
Chen Qi-Werner Schlager, Österrike 8, -9, 7, 6, -8, 3
Qiu Yike-Wang Hao, Kina -6, -6, 10, 8, 12, 8
Hao Shuai-Alexej Smirnov, Ryssland 4, -11, 9, -2, 6, 10
Liu Guozheng-Lars Hielscher, Tyskland 8, 9, 9, 9, 7
Wang Liqin-Koji Matsushita, Japan 6, -9, 10, 5, 8

DAMSINGEL
Final
Zhang Yining, Kina-Song Ah Sim, Hongkong 4, 1, 7, -9, -7, 4
Semifinaler
Zhang Yining-Niu Jianfeng, Kina 7, 8, 11, 6
Song Ah Sim-Guo Yan, Kina 7, -8, 8, -11, -7, 9, 8
Kvartsfinaler
Zhang Yining-Mihaela Steff, Rumänien 2, 8, 6, 8
Niu Jianfeng-Zhang Rui, Hongkong -6, 9, -7, 10, 17, 10
Guo Yan-Guo Yue, Kina 9, 11, -8, -8, -8, 10, 6
Song Ah Sim-Wang Nan, Kina 9, 8, 11, -10, -6, -4, 7
Åttondelsfinaler
Zhang Yining-Nicole Struse, Tyskland 3, 6, 10, 6
Steff-Lau Sui Fei, Hongkong -6, -10, 5, 9, 9, 8
Zhang Rui-Tie Yana, Hongkong 8, 6, 8, -6, 4
Niu Jianfeng-Georgina Pota, Ungern -8, 7, 11, 7, -5, 8, 10
Guo Yan-Krisztina Toth, Ungern 7, 6, 6, 10
Guo Yue-Ai Fujinuma, Japan -7, -9, 12, 10, 3, 10
Song Ah Sim-Marina Kravchenko, Israel 13, 9, 6, 7
Wang Nan-Sayaka Hirano, Japan -9, 4, 6, 4, 6

HERRDUBBEL
Final
Ma Lin/Wang Hao, Kina-Liu Guozheng/Chen Qi, Kina 5, 11, 7, 7
Semifinaler
Ma Lin/Wang Hao-Cheung Yuk/Leung Chu Yan, Hongkong -9, 5, -8, 8, 7, 6
Liu Guozheng/Chen Qi-Qiu Yike/Hao Shuai, Kina -8, 8, -9, 5, 10, 2
Kvartsfinaler
Cheung Yuk/Leung Chu Yan-Peter Karlsson/Jens Lundquist 7, -5, -5, 6, 8, 14
Ma Lin/Wang Hao-Alexej Smirnov/Dmitri Mazunov, Ryssland -11, 12, -7, 9, 9, 9
Liu Guozheng/Chen Qi-Wang Liqin/Qin Zhijian, Kina -6, 9, 7, 8. 9
Qiu Yike/Hao Shuai-Werner Schlager/Karl Jindrak, Österrike 9, 7, -9, 8, 9

DAMDUBBEL
Final
Niu Jianfeng/Guo Yue, Kina-Zhang Yining/Wang Nan, Kina 8, -7, -4, -9, 9, 4, 7
Semifinaler
Niu Jianfeng/Guo Yue-L Sui Feng/Zhang Rui, Hongkong 4, 10, -6, 7, 5
Zhang Yining/Wang Nan-Tie Yana/S Ah Sim, Hongkong 10, -9, 9, 6, 10
Kvartsfinaler
Niu Jianfeng/Guo Yue-A Fujinuma/R Hiura, Japan 12, 9, 9, 7
L Sui Fei/Zhang Rui-Krisztina Toth/Csilla Batorfi, Ungern -10, 5, 10, -7, 7, -8, 5
Tie Yana/S Ah Sim-An Konishi/S Hirano, Japan 9, 12, 9, 9
Zhang Yining/Wang Nan-Laura Stumper/Tanja Hain-Hofmann, Tyskland 6, 6, 7, 6

HERRAR U21
Final

Fedor Kuzmin, Ryssland-Gudmundur Stephensen, Island -11, 7, 6, 7, 5
Semifinaler
Kuzmin-Pär Gerell 3, 6, 9, 8
Stephensen-Brice Ollivier, Frankrike 10, 5, 6, 9
Kvartsfinaler
Kuzmin-Danny Lo, Frankrike 3, -13, 3, 1, 8
Gerell-John Fröling-Pär Gerell 7, 8, 11, -5, -8, 6
Stephensen-Jerome Bahuaud, Frankrike 7, 8, 11, -5, -8, 6
Ollivier-Johan Axelqvist -8, 9. 9, 4, 7
Omgång 2
Danny Lo-Robert Svensson 9, 6, -7, 7, 9
Fröling-Wu Chih-Chi, Taiwan 7, 8, -7, 3, 15
Gerell-Cazuo Matsumoto, Brasilien 9, -7, 8, 8, -5, 8
Axelqvist-Constantin Cioti, Rumänien walk over
Omgång 1
William Henzell, Australien-Jon Persson 10, -9, 12, 7, -8, 6 (4-2)
Danny Lo-Anders Holm -4, 3, 5, -9, 6, 7 (4-2)
Fröling-Mattias Habesohn, Österrike -7, 8, 9, 7, -11, 9 (4-2)
Artur Grigoriev, Ryssland-Erik Åhman -7, 5, 7, 9, 7 (4-1)
Axelqvist-Jakob Asmussen, Danmark 4, 8, 11, 9 (4-0)

DAMER U21
Final
Ai Fukuhara, Japan-Georgina Pota, Ungern 6, 6, 3, 9
Semifinaler
Ai Fukuhara-Frida Johansson 3, 2, -10, 3, 6
Georgina Pota-Sayaka Hirano, Japan -9, -8, 9, 7, 8, -3, 8
Kvartsfinal
Frida Johansson-Marie Olsson -9, 6, -3, 10, 9, -5, 10
Omgång 1
Fukuhara-Matilda Ekholm 6, 8, 8, -9, 2
Reiko Hiura, Japan-Susanna Nilsson 10, 10, 7, 8
Frida Johansson-Yu Mei-Yu, Taiwan -9, 8, 8, 9, 3
Marie Olsson-Lu Yun-Feng, Taiwan 9, 7, 10, 2
Iulia Necula, Rumänien-Nina Vakkila 6, 6, 5, -10, -7, 5
Sayaka Hirano, Japan-Caroline Wersäll 6, 5, 5, 7

Alla svenskmatcher i SOC-kvalet
HERRSINGEL (11 svenskar)
Grupp 1
Magnus Månsson-Huang Wei-Chin, Taiwan 17-15, 11-6, 11-9, 14-12
Månsson-Lucian Filimon, Rumänien 11-9, 11-3, 4-11, 11-8, 11-7
* Magnus Månsson gruppetta - in i huvudturneringen
Grupp 2
Magnus Molin-Damien Provost, Frankrike 11-9, 11-9, 11-6, 11-4
Molin-Chu Tung-Yu, Taiwan 11-3, 11-8, 11-4, 11-7
* Magnus Molin gruppetta - in i huvudturneringen
Grupp 12
Jakob Asmussen, Danmark-Anders Holm 11-7, 5-11, 1-11, 11-8, 11-9, 11-9
Eric Varin, Frankrike-Holm 12-10, 12-10, 8-11, 11-7
* Anders Holm grupptrea
Grupp 15
John Fröling-Joni Faria, Portugal 11-5, 11-5, 11-7, 11-9
Karl Jindrak, Österrike-Fröling 11-9, 11-7, 11-6, 11-9
* John Fröling grupptvåa
Grupp 19
Mikael Zöögling-Takashi Watanabe, Japan 13-15, 11-8, 10-12, 11-7, 12-14, 11-5, 11-3
Zöögling-Rodolphe Despres, Frankrike 12-10, 11-9, 12-10, 11-6
* Mikael Zöögling gruppetta - in i huvudturneringen
Grupp 21
Cederik Cabestany-Johan Axelqvist 6-11, 11-7, 11-8, 6-11, 11-9, 12-10
* Johan Axelqvist grupptvåa
Grupp 22
Yaniv Sharon, Israel-Robert Nilsson 11-8, 11-7, 11-6, 10-12, 9-11, 9-11, 11-5
Nilsson-Mads Sörensen, Danmark 13-11, 11-5, 11-9, 12-14, 11-9
* Robert Nilsson gruppetta - in i huvudturneringen
Grupp 23
Mattias Stenberg-Manuel Mohler, Schweiz 11-1, 11-2, 11-6, 11-5
Stenberg-Gustavo Tsuboi, Brasilien walk over
* Mattias Stenberg gruppetta - in i huvudturneringen
Grupp 25
Cyprian Asamoah-Vitor Goueveia, Portugal 11-7, 11-7, 7-11, 12-10, 11-7
Andrei Filimon, Rumänien-Asamoah 11-4, 12-14, 11-2, 11-7, 6-11, 9-11, 11-9
* Cyprian Asamoah grupptvåa
Grupp 28
Pär Gerell-Bhusan Sing, Thakur, Indien 11-3, 11-8, 11-3, 8-11, 11-4
Gerell-Marc Closset, Belgien 11-7, 11-8, 11-5, 11-0
* Pär Gerell gruppetta - in i huvudturneringen
Grupp 29
Robert Svensson-Kristian Gardos, Österrike 2-11, 11-3, 8-11, 11-7, 11-8, 11-5
Svensson-Amand Phung, Frankrike 11-7, 4-11, 17-19, 11-7, 11-7, 11-8
* Robert Svensson gruppetta - in i huvudturneringen

DAMSINGEL (14 svenskor)
Grupp 1

Marie Persson-Whitney Ping, USA 11-13, 11-4, 11-9, 11-7, 7-11, 11-9
Tatjana Kulaguina-Persson 11-0, 11-5, 11-5, 7-11, 11-9
* Marie Persson grupptvåa - in i huvudturneringen
Grupp 2
Kajsa Andersson-Stine Haga, Norge 7-11, 11-4, 9-11, 11-6, 11-6, 11-4
Yuki Fujita, Japan-Andersson 11-8, 11-5, 11-8, 11-8
* Kajsa Andersson grupptvåa - in i huvudturneringen
Grupp 3
Sara Rohdin-Wennin Chiu, Kanada 7-11, 11-9, 10-12, 10-12, 11-5, 11-6, 11-6
Naoko Taniguchi, Japan-Rohdin 11-8, 11-7, 11-3, 11-8
* Sara Rohdin grupptvåa - in i huvudturneringen
Grupp 4
Marie Sjögren Jacquline Lee, USA 7-11, 11-7, 11-7, 11-4, 14-12
Iulia Necula, Rumänien-Sjögren 12-10, 13-15, 11-9, 11-8, 11-3
* Marie Sjögren grupptvåa - in i huvudturneringen
Grupp 5
Ingvild Karlsen, Norge- Anna Berglund 11-7, 12-10, 11-8, 4-11, 2-11, 11-9
Jasna Reed, USA 8-11, 11-6, 12-10, 11-9, 11-8
* Anna Berglund grupptrea
Grupp 6
Alla Potapova, Ryssland-Anna Nilsson 11-5, 10-12, 11-9, 11-6, 11-6
Anna Nilsson-Petra Cada, Kanada 5-11, 11-1, 13-11, 6-11, 11-8, 12-10
* Anna Nilsson grupptvåa - in i huvudturneringen
Grupp 7
Caroline Wersäll-Anne-Cathrine Bomann, Danmark 11-8, 12-10, 9-11, 11-4, 11-8
* Caroline Wersäll in i huvudturneringen
Grupp 8
Su Hsieng-Ching, Taiwan-Matilda Ekholm 14-12, 10-12, 7-11, 6-11, 11-9, 14-12, 11-4
* Matilda Ekholm grupptvåa - in i huvudturneringen
Grupp 9
Frida Johansson-Nina Vakkila 11-6, 6-11, 10-12, 11-6, 6-11, 13-11, 11-7
Anna Thikomirova, Ryssland-Vakkila 15-13, 11-6, 11-9, 11-4
Thikomirova-Johansson 11-9, 13-11, 11-9, 13-11
* Frida Johansson grupptvåa - in i huvudturneringen. Nina Vakkila grupptrea.
Grupp 10
Linda Nordenberg-Laura Leach, USA 11-2, 11-6, 15-13, 11-8
Nordenberg-Janne Jensen, Danmark 9-11, 8-11, 11-7, 11-8, 11-4, 11-7
* Linda Nordenberg gruppetta - in i huvudturneringen
Grupp 11
Susanna Nilsson-Sofia Westholm 11-4, 11-6, 11-8, 11-9
Elena Ivanova, Ryssland-Westholm 6-11, 11-5, 11-3, 8-11, 11-5, 11-5
Ivanova-Nilsson 9-11, 11-2, 6-11, 11-7, 11-7, 10-12, 11-8
* Susanna Nilsson grupptvåa - in i huvudturneringen. Sofia Westholm grupptrea.
Grupp 12
Huang Yi-Hua, Taiwan-Carina Jonsson 9-11, 11-3, 11-7, 11-5, 8-11, 11-8
Jonsson-Jelena Gajic, Serbien och Montenegro 11-8, 13-15, 11-6, 11-6, 11-5
* Carina Jonsson grupptvåa - in i huvudturneringen

HERRDUBBEL
Omgång 3
Mikael Zöögling/Anders Holm-Kalinikos Kreanga/Panagiotis Gionis, Grekland 11-13, 11-7, 8-11, 11-7, 12-10, Fredrik Håkansson/Magnus Molin-Cristoph Maier/Bernhard Presslmayr, Österrike 12-10, 11-13, 7-11, 13-11, 11-9.
* Svenskparen in i huvudturneringen
Omgång 2
Adrian Crisan/Valeri Florea, Rumänien-Pär Gerell/Cyprian Asamoah 12-10, 11-5, 11-5, Fedor Kuzmin/A Liventsov, Ryssland-Magnus Månsson/Mattias Stenberg 13-11, 11-9, 11-8, Mikael Zöögling/Anders Holm-Michel Martinez/Rodolphe Despres, Frankrike 11-7, 6-11, 11-8, 11-1, Chang Yen-Shu/Wu Chih-Chi, Taiwan-Robert Svensson/Johan Axelqvist 11-3, 11-5, 11-2, Alexej Smirnov/Dimitri Mazunov, Ryssland- Jan-Ove Waldner/Jörgen Persson 11-9, 12-10, 11-3, Fredrik Håkansson/Magnus Molin-Hyogo Kayama/Shu Arai, Japan 9-11, 12-10, 12-10, 14-12.
Omgång 1
Pär Gerell/Cyprian Asamoah-Mads Skovsen/Stephan Jensen, Danmark 11-9, 11-8, 11-9, Robert Svensson/Johan Axelqvist-Armand Phung/Damien Provost, Frankrike 11-7, 11-8, 11-1, Waldner/Persson-Constantin Ciotu/Andrej Fillimon, Rumänien 12-10, 11-3, 11-6, Cristoph Simoner/Mathias Habesohn, Österrike-John Fröling/Robert Nilsson 11-9, 11-9, 7-11, 11-9.

DAMDUBBEL
Omgång 2
Nicole Struse/Jessica  Göbel, Tyskland-Frida Johansson/Anna Berglund 11-6, 9-11, 11-9, 11-9. Susanne Jonsson/Marie Olsson-Jelena Gajic/Pota Serbien och Montenegro/Ungern 11-9, 11-5, 8-11, 11-7, Carina Jonsson/Susanna Nilsson-Mihaela Steff/Otilia Badescu, Rumänien walk over.
* Två svenska par in i huvudturneringen
Omgång 1
Iulia Necula/Marina Kravchenko, Rumänien/Israel-Kajsa Andersson/Anna Nilsson 10-12, 11-7, 11-9, 11-6, Frida Johansson/Anna Berglund-Petra Cada/Chiu Wennin, Kanada 8-11, 9-11, 11-8, 11-8, 11-5, Su Hsieng-Ching/Yu Mei-Ju, Taiwan-Nina Vakkila/Sofia Westholm 11-9, 11-8, 14-12, Janne Jensen/A-C Bomann, Danmark-Caroline Wersäll/Marie Persson 11-2, 11-8, 11-8, Yuki Fujita/Naoko Taniguchi, Japan-Linda Nordenberg/Matilda Ekholm 11-0, 12-10, 11-1, Jelena Gajic/Georgina Pota, Serbien och Montenegro/Ungern-Marie Sjögren/Sara Rohdin 11-4, 11-5, 11-9, Carina Jonsson/Susanna Nilsson-Stine Haga/Ingvild Karlsen, Norge 11-5, 6-11, 10-12, 11-8, 11-5.

Uppdaterad: 26 OKT 2010 17:56 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info