Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2007 (41:a SOC)


41:a SOC 2007

Stockholm 14-18 november

HERRSINGEL
Final
Wang Hao, Kina-Ma Long, Kina 2-11, 11-9, 11-6, 12-10, 11-8.
Semifinaler
Wang Hao-Wang Liqin, Kina 14-12, 12-10, 11-6, 5-11, 11-5, Ma Long-Ma Lin, Kina 11-6, 12-10, 11-8, 12-10.
Kvartsfinaler
Wang Hao-Gao Ning, Singapore 11-3, 11-6, 12-10, 11-2, Wang Liqin-Joo Se Hyuk, Sydkorea 11-6, 11-8, 13-11, 11-13, 6-11, 13-11, Ma Long-Ryu Seung Min, Sydkorea 11-8, 9-11, 11-6, 11-3, 11-9, Ma Lin-Alexej Smirnov, Ryssland 11-2, 10-12, 11-4, 11-8, 11-9.
Åttondelsfinaler
Wang Hao-Dmitrij Mazunov, Ryssland 13-15, 11-6, 6-11, 11-9, 3-11, 11-8, 11-6, Gao Ning-Chuan Chih-Yuan, Taiwan 12-10, 11-8, 5-11, 7-11, 11-5, 11-9, Joo Se Hyuk-Robert Gardos, Österrike 15-13, 11-7, 8-11, 11-8, 3-11, 11-5, Wang Liqin-Seiya Kishikawa, Japan 11-3, 9-11, 11-4, 11-7, 11-3, Ma Long-Michael Maze, Danmark 11-3, 11-5, 11-3, 11-4, Ryu Seung Min-Jean-Michel Saive, Belgien 12-10, 11-2, 11-9, 11-9, Smirnov-Chen Qi, Kina 5-11, 12-10, 13-11, 11-8, 6-11, 11-9, Ma Lin-Jörgen Persson 12-10, 11-4, 11-9, 11-7.
Omgång 2
Dmitrij Mazunov, Ryssland-Jon Persson 14-12, 11-8, 11-7, 11-8, Joo Se Hyuk, Sydkorea-Fredrik Håkansson 9-11, 11-6, 9-11, 11-6, 12-10, 11-5, Jörgen Persson-Bastian Steger, Tyskland 11-4, 10-12, 11-7, 11-9, 9-11, 11-8.
Omgång 1
Jon Persson-Chiang Peng-Lung, Taiwan 11-8, 7-11, 11-6, 6-11, 8-11, 12-10, 11-4, Fredrik Håkansson-Yuichi Yokoyama, Japan 7-11, 11-5, 8-11, 6-11, 11-8, 12-10, 11-9, Yang Min, Italien-Fabian Åkerström 11-7, 11-9, 5-11, 8-11, 11-6, 11-7, Sebastien Jover, Frankrike-Jens Lundquist 11-13, 9-11, 10-12, 11-9, 11-5, 16-14, 11-6, Alexej Smirnov, Ryssland-Johan Axelqvist 7-11, 11-2, 11-6, 16-18, 10-12, 11-7, 11-6, Jörgen Persson-Lee Jin Kwon, Sydkorea 11-9, 11-6, 9-11, 11-9, 12-10.

Vidarekval
Johan Axelqvist-Emmanuel Lebesson, Frankrike 11-7, 11-9, 11-7, 7-11, 11-5, Jon Persson-Paul Drinkhall, England 11-9, 12-14, 11-9, 13-15, 11-2, 4-11, 11-4.

Kval (42 grupper)
Mattia Crotti, Italien-Jimmy Ojakangas 11-4, 9-11, 11-5, 11-9, 11-9, Chang Yen-Shu, Taiwan-Ojakangas 11-4, 11-5, 5-11, 11-7, 11-7.
* Ojakangas grupptrea med 0-2 i matcher, ej vidare.
Tomas Ramstrand-Patryk Chojnowski, Polen 10-12, 11-7, 11-9, 10-12, 11-7, 9-11, 11-5, Roko Tosic, Kroatien-Ramstrand 11-6, 4-11, 11-8, 11-6, 11-4.
* Ramstrand grupptrea med 1-1 i matcher (5-7), ej vidare.
Fabian Åkerström-Peter Sereda, Slovakien 11-3, 11-4, 11-8, 13-15, 4-11, 5-11, 11-9.
* Åkerström gruppetta med 1-0 i matcher och vidare.
Kristian Karlsson-Stefan Fegerl, Österrike 9-11, 11-8, 10-12, 11-8, 13-11, 7-11, 11-4, Wang Zeng Yi, Polen-Karlsson 11-7, 11-8, 11-8, 11-8.
* Karlsson grupptvåa med 1-1 i matcher, ej vidare.
Lukas Rydén-Morten Hyrup Rasmussen, Danmark 4-11, 11-6, 13-15, 11-4, 11-7, 12-10, Lubomir Pistej, Slovakien-Rydén 15-13, 11-4, 11-7, 11-6.
* Rydén grupptvåa med 1-1 i matcher, ej vidare.
Robert Svensson-Juan Vila, Dominikanska Republiken 11-2, 11-4, 10-12, 11-8, 11-1, Kader Salifou, Frankrike-Robert Svensson 11-9, 11-5, 8-11, 11-3, 11-9.
* Svensson grupptvåa med 1-1 i matcher, ej vidare.
Pablo Tabachnik, Argentina-Hampus Nordberg 11-2, 11-6, 11-7, 11-13, 11-7, Bartosz Such, Polen-Nordberg 11-2, 2-11, 11-6, 11-8, 13-11.
* Nordberg grupptrea med 0-2 i matcher, ej vidare.
Gavin Rumgay Skottland-Mattias Översjö 8-11, 11-6, 11-9, 12-10, 11-7, Lee Jin Kwon, Sydkorea-Översjö 12-14, 11-8, 11-7, 11-2, 11-4.
* Översjö grupptrea med 0-2 i matcher, ej vidare.
Christoffer Petersen, Danmark-Johan Sondell 7-11, 11-8, 8-11, 11-8, 9-11, 11-8, 11-6, Bernhard Presselmayer, Österrike-Sondell 11-4, 8-11, 11-8, 11-8, 11-9.
* Sondell grupptrea med 0-2 i matcher, ej vidare.
Johan Axelqvist-Marcelo Aguirre, Paraguay 11-9, 13-11, 11-5, 11-7.
* Axelqvist gruppetta med 1-0 i matcher och vidare.
Jon Persson-Antonio Herrera, Venezuela 11-8, 11-8, 11-2, 11-9, Persson-Adam Robertson, Wales 11-7, 9-11, 7-11, 11-9, 11-8, 9-11, 11-9.
* Persson gruppetta med 2-0 i matcher och vidare.

DAMSINGEL
Final
Li Xiaoxia, Kina-Guo Yan, Kina 14-12, 11-9, 11-6, 11-7.
Semifinaler
Guo Yan-Guo Yue, Kina 7-11, 11-7, 3-11, 11-9, 11-7, 11-5, Li Xiaoxia-Li Jia Wei, Singapore 11-5, 11-7, 8-11, 11-5, 11-5.
Kvartsfinaler
Guo Yue-Krisztina Toth, Ungern 9-11, 11-7, 11-7, 11-8, 11-8, Guo Yan-Wang Yue Gu, Singapore 11-4, 7-11, 11-8, 11-8, 12-10, Li Jia Wei-Jiang Huajun, Hongkong 11-5, 6-11, 9-11, 11-5, 11-8, 11-7, Li Xiaoxia-Sun Bei Bei, Singapore 11-2, 11-5, 11-5, 11-6.
Åttondelsfinaler
Guo Yue-Cao Zhen, Kina 11-8, 11-9, 11-5, 9-11, 2-11, 11-9, Toth-Tie Yana, Hongkong 12-10, 11-7, 4-11, 11-8, 8-11, 5-11, 11-8, Wang Yue Gu-Ai Fukuhara, Japan 11-5, 11-7, 11-9, 11-3, Guo Yan-Ding Ning, Kina 11-6, 11-6, 11-1, 7-11, 11-7, Li Jia Wei-Sayaka Hirano, Japan 6-11, 13-11, 11-3, 11-8, 11-8, Jiang Huajun-Saki Kanazawa, Japan 11-4, 12-10, 11-2, 11-4, Sun Bei Bei-Jun Hye Kyung, Sydkorea 7-11, 6-11, 11-6, 11-5, 10-12, 11-3, 11-8, Li Xiaoxia-Yu Meng Yu, Singapore 6-11, 11-4, 11-3, 11-5, 11-9.
Omgång 2
Cao Zhen, Kina-Matilda Ekholm 11-6, 11-2, 11-4, 11-3.
Omgång 1
Matilda Ekholm-Tan Paey Fern, Singapore 9-11, 11-6, 11-7, 8-11, 11-3, 8-11, 11-8, Natalia Partyka, Polen-Carina Jonsson 13-11, 11-9, 11-9, 11-8.

Kval (27 grupper)
Anna Kozlovskaiai, Ryssland-Caroline Wersäll 8-11, 8-11, 11-9, 8-11, 11-1, 11-7, 11-7, Elke Wosik, Tyskland-Wersäll 11-6, 11-8, 11-3, 12-10
* Wersäll grupptrea med 0-2 i matcher, ej vidare.
Mie Skov, Danmark-Marie Persson 11-8, 11-5, 9-11, 11-9, 11-6, Kwak Bang Bang, Sydkorea-Persson 11-2, 11-4, 11-4, 13-11.
* Persson grupptrea med 0-2 i matcher, ej vidare.
Malin Pettersson-Kelly Sibley, England 11-8, 3-11, 11-7, 16-14, 8-11, 11-8, Elizabeta Samara, Rumänien-Pettersson 11-4, 11-13, 11-7, 11-8, 11-3.
* Pettersson grupptvåa med 1-1 i matcher.
Rita Kertai, Ungern-Madeleine Melcher 11-8, 11-9, 10-12, 11-7, 11-8, Renata Strbikova, Tjeckien-Melcher 11-9, 11-8, 11-5, 4-11, 11-4.
* Melcher grupptrea med 0-2 i matcher, ej vidare.
Yoon Su Won, Sydkorea-Sara Rask 10-12, 9-11, 11-6, 11-4, 11-6, 11-8, Eva Odorova, Slovakien-Rask 11-7, 11-4, 8-11, 11-9, 15-13.
* Rask grupptrea med 0-2 i matcher, ej vidare.

HERRDUBBEL
Final
Ma Long/Wang Hao, Kina-Gao Ning/Yang Zi, Singapore 11-2, 9-11, 11-8, 11-4, 12-14, 9-11, 11-9.
Semifinaler
Gao Ning/Yang Zi-Fredrik Håkansson/Jörgen Persson 14-16, 11-6, 11-7, 11-6, 7-11, 11-7, Ma Long/Wang Hao-Ma Lin/Wang Liqin, Kina 11-9, 11-7, 11-2, 4-11, 11-2.
Kvartsfinaler
Gao Ning/Yang Zi-Kim Jung Hoon/Lim Jae Hyun, Sydkorea 11-4, 11-8, 11-7, 11-1, Håkansson/Jörgen Persson-Robert Gardos/Aleksandar Karakasevic, Österrike/Serbien 2-11, 12-10, 11-8, 10-12, 11-7, 12-10, Ma Long/Wang Hao-Lee Jin Kwon/Ryu Seung Min, Sydkorea 5-11, 11-7, 11-4, 7-11, 11-9, 11-6, Ma Lin/Wang Liqin-Seiya Kishikawa/Jun Mizutani, Japan 11-3, 11-8, 11-8, 8-11, 11-9.
Åttondelsfinaler
Gao Ning/Yang Zi-Jens Lundquist/Robert Svensson 13-11, 10-12, 11-6, 11-7, 11-8, Håkansson/Jörgen Persson-Wang Zeng Yi/Xu Wenliang, Polen 8-11, 11-7, 11-6, 11-9, 4-11, 11-4.

Kval, omgång 3
Lundquist/Svensson-Adam Robertson/Gavin Rumgay, Wales/Skottland 11-8, 11-6, 11-9, Chuan Chih-Yuan/Wu Chih-Chi, Taiwan-Johan Axelqvist/Jon Persson 13-11, 10-12, 8-11, 11-5, 11-8.
Kval, omgång 2
Lundquist/Svensson-Daniel Gorak/Bartosz Soch, Polen 9-11, 11-7, 12-10, 11-9, Axelqvist/Jon Persson-Yuichi Tokiyoshi/Yuichi Yokoyama, Japan 11-8, 10-12, 11-8, 11-7, Emmanuel Lebesson/Mattene, Frankrike-Hampus Söderlund/Anthony Tran 11-5, 11-3, 11-2, Lee Jin Kwon/Ryu Seung Min, Sydkorea-Fabian Åkerström/William Henzell, Sverige/Australien 15-13, 12-10, 5-11, 11-8.
Kval, omgång 1
Guo Yi Teng/Liu Zhong Ze, Singapore-Kristian Karlsson/Mattias Översjö 9-11, 11-8, 11-7, 15-13, Chen Chien-An/Chiang Hung-Chieh, Taiwan-Simon Arvidsson/Jimmy Ojakangas 7-11, 11-9, 11-7, 11-5, Lundquist/Svensson-Jonas Nilseng/Danilo Toma, Norge/Brasilien 11-4, 11-5, 11-9, Axelqvist/Jon Persson-Jakob Asmussen/Morten Hyrup Rasmussen, Danmark 11-5, 11-6, 11-9, Dany Lo/Taku Takakiwa, Frankrike/Japan-Viktor Brodd/Johan Sondell 8-11, 11-7, 11-6, 11-9, Söderlund/Tran-Ronald Redjep/Segun Toriola, Kroatien/Nigeria walk over, Hampus Nordberg/Lukas Rydén-Lubomir Jancarik/Jakub Kleprlik, Tjeckien walk over, Åkerström/Henzell, Sverige/Australien-Cazuo Matsumoto/Gustavo Tsuboi, Brasilien 13-11, 11-5, 12-10.
Förkval
Viktor Brodd/Johan Sondell-Paul Drinkhall/Gavin Evans, England 9-11, 11-6, 13-15, 11-3, 11-9.

DAMDUBBEL
Final
Kim Kyung Ah/Park Mi Young, Sydkorea-Haruna Fukuoka/Sayaka Hirano, Japan 8-11, 7-11, 11-5, 11-9, 11-5, 8-11, 11-8.
Semifinaler
Fukuoka/Hirano-Ding Ning/Liu Shiwen, Kina 5-11, 12-14, 12-10, 11-3, 9-11, 11-8, 11-7, Kim Kyung Ah/Park Mi Young-Cao Zhen/Guo Yan, Kina 11-4, 13-11, 11-8, 13-11.
Kvartsfinaler
Ding Ning/Liu Shiwen-Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina 11-4, 12-10, 6-11, 11-7, 6-11, 11-6, Fukuoka/Hirano-Li Jia Wei/Wang Yue Gu, Singapore 11-8, 12-14, 11-9, 11-8, 11-4, Kim Kyung Ah/Park Mi Young-Li Jie/Viktoria Pavlovitj, Holland/Vitryssland 13-11, 13-11, 9-11, 6-11, 6-11, 11-5, 11-5, Cao Zhen/Guo Yan-Jiang Huajun/Yao Yan, Hongkong/Kina 11-6, 11-6, 12-10, 7-11, 8-11, 11-7.
Åttondelsfinal
Li Jie/Viktoria Pavlovitj, Holland/Vitryssland-Matilda Ekholm/Carina Jonsson 11-8, 11-7, 11-4, 11-8.

Kval omgång 2
Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien-Madeleine Melcher/Caroline Wersäll 11-8, 11-3, 11-7.
Kval, omgång 1
Melcher/Wersäll-Tian Jing/Wang Yu, Italien 13-11, 7-11, 11-5, 11-9, Jun Hye Kyung/Yoon Su Won, Sydkorea-Sara Rask/Paula Medina, Sverige/Colombia 11-3, 11-4, 11-6, Kwak Bang Bang/Lee Eun Hee, Sydkorea-Marie Persson/Malin Pettersson 11-7, 11-7, 12-10.

HERRAR U21
Final
Lee Jin Kwon, Sydkorea-Emmanuel Lebesson, Frankrike 11-6, 11-6, 11-6, 5-11, 11-4.
Semifinaler
Lebesson-Fabian Åkerström 4-11, 11-8, 11-4, 11-7, 12-10, Lee Jin Kwon-Yuichi Yokoyama, Japan 11-8, 12-10, 11-6, 11-4.
Kvartsfinaler
Åkerström-Ma Liang, Singapore 11-7, 11-5, 11-9, 11-6, Lebesson-Jon Persson 9-11, 11-7, 11-5, 11-8, 11-6.
Åttondelsfinaler
Åkerström-Johan Sondell 11-5, 11-7, 10-12, 9-11, 11-9, 11-8, Jon Persson-Yaroslav Zhmudenko, Ryssland 11-6, 11-8, 11-9, 11-7, Yuichi Yokoyama, Japan-Kristian Karlsson 11-8, 11-9, 9-11, 11-8, 11-4.
Omgång 1
Sondell-Chiang Hung-Chieh, Taiwan walk over, Åkerström-Paul Drinkhall, England 11-8, 11-7, 11-6, 7-11, 9-11, 11-4, Liu Zhong Ze, Singapore-Mattias Översjö 11-7, 11-13, 11-9, 11-9, 8-11, 9-11, 11-6, Emmanuel Lebesson, Frankrike-Lukas Rydén 11-5, 11-8, 7-11, 11-4, 11-8, Jon Persson-Tiago Apolonia, Portugal 11-6, 11-6, 10-12, 10-12, 10-12, 11-9, 11-9, Daniel Habesohn, Österrike-Tomas Ramstrand 5-11, 11-4, 11-9, 11-5, 11-6, Marcos Freitas, Portugal-Jimmy Ojakangas 10-12, 11-4, 11-5, 11-9, 11-6, Karlsson-Wu Chih-Chi, Taiwan walk over.

Kval (16 grupper)
Hampus Nordberg-Luis Diaz, Venezuela 11-9, 11-7, 11-8, Chen Chien-An, Taiwan-Nordberg 9-11, 11-9, 11-5, 8-11, 11-4.
* Nordberg grupptvåa med 1-1 i matcher, ej vidare.
Jon Persson-Alexandru Cazacu, Rumänien 11-9, 8-11, 11-9, 11-9,
Persson-Juan Vila, Dominikanska Republiken 11-6, 12-10, 6-11, 11-4.
* Jon Persson gruppsegrare med 2-0 i matcher och vidare.
Mattias Översjö-Gavin Evans, England 6-11, 11-6, 11-9, 11-8,
* Översjö gruppetta med 1-0 i matcher och vidare.
Johan Sondell-Morten Hyrup Rasmussen, Danmark 11-9, 7-11, 11-5, 9-11, 11-6, Kenji Matsudaira, Japan-Sondell 11-3, 8-11, 11-7, 9-11, 11-6.
* Sondell grupptvåa med 1-1 i matcher, ej vidare.
Kristian Karlsson-Espen Rönneberg, Norge 8-11, 11-8, 11-9, 11-4, Abdel-Kader Salifou, Frankrike-Karlsson 11-9, 11-6, 11-8.
* Karlsson grupptvåa med 1-1 i matcher och vidare.
Lukas Rydén-Marcelo Aguirre, Paraguay 9-11, 11-2, 11-8, 11-7,
Rydén-Héctor Berrois, Puerto Rico 11-7, 5-11, 11-2, 11-5.
* Rydén gruppetta med 2-0 i matcher och vidare.
Stanislav Golovanov, Ryssland-Viktor Brodd 11-8, 8-11, 11-5, 11-8.
* Brodd grupptvåa, ej vidare.
Patryk Chojnowski, Polen-Simon Arvidsson 12-10, 12-10, 11-7, Arvidsson-Stefan Fegerl, Österrike 11-9, 9-11, 11-4, 9-11, 11-7.
* Arvidsson grupptvåa med 1-1 i matcher, ej vidare.
Jimmy Ojakangas-Juan Restrepo, Columbia 11-3, 11-9, 11-6, Ojakangas-Danilo Toma, Brasilien 11-3, 11-4, 11-3,
Ojakangas-Wang Bing, Norge 8-11, 12-10, 15-13, 11-5.
* Ojakangas gruppetta med 3-0 i matcher och vidare.
Fabian Åkerström-Guo Yi Teng, Singapore 11-7, 11-6, 15-13, Åkerström-Elcin Gasymov, Slovakien 11-5, 12-14, 11-1, 9-11, 11-3, Åkerström-Eric Berner, Norge 11-6, 11-7, 7-11, 11-2.
* Åkerström gruppetta med 3-0 i matcher och vidare.
Tomas Ramstrand-Gerardo Medina, Venezuela 11-4, 11-5, 11-3, Ramstrand-Hallvard Fjell, Norge 11-8, 11-7, 11-6, Ramstrand-Piotr Chodorski, Polen 11-4, 11-9, 11-7.
* Ramstrand gruppetta med 3-0 i matcher och vidare.
Artem Utochkin, Ryssland-Hampus Söderlund 11-7, 11-4, 11-6.
* Söderlund grupptvåa med 0-1 i matcher, ej vidare.
Xu Wenliang, Polen-Anthony Tran 11-6, 11-6, 11-5, Kasper Sternberg-Tran 11-6, 7-11, 11-6, 12-14, 11-5, John Murphy, Irland-Tran 11-1, 12-10, 11-2.
* Tran gruppfyra efter 0-3 i matcher, ej vidare.

DAMER U21
Final
Feng Tianwei, Singapore-Li Qian, Polen 12-10, 11-7, 11-9, 11-7.
Semifinaler
Li Qian-Zhenqi Barthel, Tyskland 11-7, 11-7, 11-5, 11-9, Feng Tianwei-Daniela Dodean, Rumänien 11-7, 11-2, 11-6, 11-4.
Omgång 1
Maria Zelenova, Ryssland-Caroline Wersäll 11-6, 13-11, 14-16, 11-8, 11-6, Jee Min Hyung, Sydkorea-Malin Pettersson 8-11, 11-6, 8-11, 11-6, 13-15, 11-6, 15-13.

Kval (8 grupper)
Margaryta Pesotska, Ukraina-Marie Persson 11-6, 15-13, 11-5, Persson-Maria Veronica Mata, Venezuela 11-8, 11-9, 11-3, Barbora Balazova, Slovakien-Persson 11-8, 11-4, 9-11, 11-5.
* Persson grupptrea med 1-2 i matcher, ej vidare.
Malin Pettersson-Ma Ming Lu, Singapore 11-4, 11-9, 11-6, Pettersson-Marte Aasebö-Grutle, Norge 11-4, 11-6, 11-5. Olga Mikhailova, Ryssland-Pettersson 9-11, 11-3, 11-7, 11-9.
* Pettersson grupptvåa med 2-1 i matcher och vidare.
Carla Nouwe, Holland-Madeleine Melcher 11-3, 11-6, 11-9, Melcher-Therese Andersson, Norge 16-14, 12-14, 11-5, 11-7, Valerija Lemeshevskaja, Ryssland-Melcher 12-10, 11-9, 8-11, 8-11, 11-6.
* Melcher grupptrea med 1-2 i matcher, ej vidare.
Elena Troshneva, Ryssland-Sara Rask 11-8, 11-6, 11-7, Rask-Giulia Cavalli, Italien 11-5, 11-8, 11-5, Paula Medina, Colombia-Rask 11-8, 11-7, 13-15, 7-11, 11-8.
* Rask grupptrea med 1-2 i matcher, ej vidare.
Caroline Wersäll-Lisa Ridolfi, Italien 11-8,11-9, 8-11, 11-8, Wersäll-Joanna Parker, England 4-11, 11-9, 11-9, 7-11, 11-5, Wersäll-Ruaida Ezzedinne, Venezuela 11-8, 10-12, 12-10, 5-11, 11-6.
* Wersäll gruppetta med 3-0 i matcher och vidare.

Uppdaterad: 31 OKT 2011 16:25 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info