Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2011 (42:a SOC)


Eriksdalshallen, Stockholm 19-23 oktober 2011

HERRSINGEL

Final
Ma Long, Kina-Wang Hao, Kina 11–7, 14–12, 11–8, 11–7
Semifinaler
Wang Hao-Wang Liqin, Kina 11–3, 9–11, 9–11, 6–11, 11–7, 16–14, 11–6
Ma Long-Seiya Kishikawa, Japan 11–7, 11–4, 11–4, 12–10
Kvartsfinaler
Wang Hao-Jun Mizutani, Japan 11–6, 11–7, 11–9, 11–7
Wang Liqin-Zhang Jike, Kina 11–8, 12–10, 11–5, 6–11, 11–9
Kishikawa-Taku Takakiwa, Japan 3–11, 11–5, 11–4, 7–11, 9–11, 11–4, 11–4
Ma Long-Kirill Skachkov, Ryssland 11–1, 13–11, 11–7, 16–14

Åttondelsfinaler
Wang Hao-Yan An, Kina 11–4, 11–8, 5–11, 11–8, 12–10, Mizutani-Maharu Yoshimura, Japan 8–11, 11–6, 11–4, 8–11, 11–9, 11–7, Wang Liqin-Tang Peng, Hongkong 11–9, 9–11, 5–11, 11–3, 11–9, 11–5, Zhang Jike-Leung Chu Yan, Hongkong 11–5, 12–10, 11–8, 11–8, Takakiwa-Yang Zi, Singapore 11–9, 13–11, 11–4, 5–11, 11–5, Kishikawa-Koki Niwa, Japan 6–11, 11–8, 11–3, 11–6, 10–12, 5–11, 11–9, Skachkov-Simon Gauzy, Frankrike 11–7, 10–12, 9–11, 11–7, 11–6, 11–8, , Ma Long-Sharath Kamal Achanta, Indien 11–7, 11–8, 11–5, 11–1.
Omgång 2
Koki Niwa, Japan-Jens Lundquist 8–11, 11–8, 11–3, 8–11, 11–7, 10–12, 12–10, Simon Gauzy, Frankrike-Pär Gerell 11–9, 9–11, 11–9, 11–3, 11–7.
Omgång 1 (åtta svenskar)
Maharu Yoshimura, Japan-Jörgen Persson 11–9, 11–9, 9–11, 11–8, 6–11, 11–6, Emmanuel Lebesson, Frankrike-Mattias Översjö 5–11, 12–10, 8–11, 12–10, 14–12, 14–12, Kenji Matsudaira, Japan-Robert Svensson 11–9, 11–9, 11–8, 7–11, 11–4, Marcos Freitas, Portugal-Jon Persson 8–11, 11–6, 11–5, 11–4, 11–6, Thomas Keinath, Slovakien-Kristian Karlsson 12–14, 10–12, 11–8, 12–14, 12–10, 11–3, 11–9, Lundquist-Andrew Baggaley, England 11–6, 11–7, 7–11, 11–6, 11–7, Seiya Kishikawa-Mattias Karlsson 9–11, 11–6, 11–3, 11–7, 11–6, Gerell-Tse Ka Chun, Hongkong 11–9, 11–4, 8–11, 10–12, 11–8, 11–5.

Ma Longs väg till segern (24–0)
   1) 4–0 Stephane Ouaiche, Frankrike (5,6,3,6)
   2) 4–0 Jeremy Petiot, Frankrike (2,5,5,5)
   3) 4–0 Sharath Kamal Achanta, Indien (7,8,5,1)
   4) 4–0 Kirill Skachkov, Ryssland (1,11,7,14)
   5) 4–0 Seiya Kishikawa, Japan (7,4,4,10)
   6) 4–0 Wang Hao, Kina (7,12,8,7)

DAMSINGEL

Final
Guo Yan, Kina-Liu Shiwen, Kina 11–4, 11–6, 11–6, 11–4
Semifinaler
Guo Yan-Wen Jia, Kina 10–12, 11–13, 11–8, 11–5, 11–3, 11–3
Liu Shiwen-Ding Ning, Kina2–11, 11–9, 15–13, 8–11, 11–3, 11–5
Kvartsfinaler
Guo Yan-Kasumi Ishikawa, Japan 11–7, 11–4, 11–8, 11–9
Wen Jia-Guo Yue, Kina 11–5, 3–11, 11–2, 11–8, 11–6
Liu Shiwen-Yang Yang, Kina 11–7, 11–5, 11–9, 11–7
Ding Ning-Yang Ha Eun, Sydkorea 11–5, 11–6, 11–7, 11–1

Åttondelsfinaler
Guo Yan-Sun Beibei, Singapore 8–11, 11–3, 11–2, 11–4, 11–8, Ishikawa-Lee Eun Hee, Sydkorea 11–9, 11–7, 11–6, 6–11, 9–11, 10–12, 11–8, Wen Jia-Ai Fukuhara, Japan 9–11, 11–9, 11–7, 3–11, 11–8, 11–4, Guo Yue-Hiroko Fujii, Japan 12–10, 11–3, 9–11, 10–12, 11–5, 11–7, Liu Shiwen-Jiang Huajun, Hongkong 11–6, 11–9, 16–14, 11–9, Yang Yang-Wu Jiaduo, Tyskland 11–9, 11–8, 11–7, 11–7, Yang Ha Eun-Sayaka Hirano, Japan 11–6, 11–6, 6–11, 11–5, 9–11, 11–8, Ding Ning-Daniela Dodean, Rumänien 11–4, 11–8, 11–9, 11–4.
Omgång 1 (sex svenskor)
Guo Yan, Kina-Maria Engelson 11–3, 11–4, 11–6, 11–7, Dang Ye Seo, Sydkorea-Matilda Ekholm 11–4, 9–11, 11–3, 11–5, 11–5, Song Ma Eum, Sydkorea-Jennifer Jonsson 11–5, 11–5, 11–6, 13–11, Guo Yue, Kina-Daniela Moskovits 11–4, 11–7, 11–2, 13–11, Jiang Huajun, Hongkong-Linda Bergström 11–9, 11–5, 11–5, 11–3, Galia Dvorak, Spanien-Michelle Quach 11–3, 11–4, 11–8, 11–6.

Guo Yans väg till segern (24–4)
   1) 4–0 Maria Engelson, Sverige (3,4,6,7)
   2) 4–1 Zhenqi Barthel, Tyskland (7,8,–9,1,7)
   3) 4–1 Sun Beibei, Singapore (–8,3,2,4,8)
   4) 4–0 Kasumi Ishikawa, Japan (7,4,8,9)
   5) 4–2 Wen Jia, Kina (–10,–11,8,5,3,3)
   6) 4–0 Liu Shiwen, Kina (4,6,6,4)

HERRDUBBEL

Final
Wang Liqin/Yan An, Kina-Jiang Tianyi/Tang Peng, Hongkong 13–11, 9–11, 8–11, 11–13, 11–4, 11–8, 11–3
Semifinaler
Jiang Tianyi/Tang Peng-Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike 7–11, 6–11, 10–12, 11–8, 12–10, 11–5, 11–7
Wang Liqin/Yan An-Kazuhiro Chan/Kenji Matsudaira, Japan 11–7, 8–11, 11–5, 11–8, 11–4
Kvartsfinaler
Gardos/Habesohn-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 11–7, 11–9, 12–10, 11–9
Jiang Tianyi/Tang Peng-Jörgen Persson/Robert Svensson 6–11, 11–5, 11–2, 11–4, 15–13
Wang Liqin/Yan An-Pär Gerell/Jens Lundquist 11–9, 11–6, 12–10, 8–11, 5–11, 11–3
Chan/Matsudaira-Ma Long/Zhang Jike, Kina 11–8, 4–11, 8–11, 11–4, 11–6, 5–11, 11–9

DAMDUBBEL

Final
Guo Yan/Guo Yue, Kina-Hiroko Fujii/Misako Wakamiya, Japan 11–7, 11–9, 11–4, 14–16, 11–4
Semifinaler
Guo Yan/Guo Yue-Ding Ning/Liu Shiwen, Kina 5–11, 11–3, 11–7, 9–11, 14–12, 11–5
Fujii/Wakamiya-Ai Fukuhara/Kasumi Ishikawa, Japan 11–8, 7–11, 9–11, 9–11, 11–3, 11–9, 11–6
Kvartsfinaler
Guo Yan/Guo Yue-Wen Jia/Yang Yang, Kina 11–4, 14–12, 8–11, 11–4, 11–3
Ding Ning/Liu Shiwen-Jiang Huajun/Tie Yana, Hongkong 11–7, 10–12, 11–6, 12–10, 11–5
Fukuhara/Ishikawa-Kathrin Muhlbach/Sabine Winter, Tyskland 7–11, 11–6, 8–11, 12–10, 11–4, 11–7
Fujii/Wakamiya-Linda Creemers/Kinga Stefanska, Holland/Polen 11–5, 12–10, 11–8, 11–6

Uppdaterad: 31 OKT 2011 16:39 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info