Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2013 (43:e SOC)


Eriksdalshallen, Stockholm 27 november-1 december

Herrsingel
Final
Yan An, Kina-Fan Zhendong, Kina 12–10, 13–11, 8–11, 11–5, 9–11, 11–6
Semifinaler
Fan Zhendong-Xu Xin, Kina 9–11, 7–11, 11–5, 11–8, 9–11, 11–4, 11–9
Yan An-Panagiotis Gionis, Grekland 11–4, 11–9, 11–7, 11–5
Kvartsfinaler
Xu Xin-Taku Takakiwa, Japan 13–11, 11–2, 11–6, 8–11, 11–6
Fan Zhendong-Zhou Yu, Kina 8–11, 10–12, 11–6, 11–5, 11–5, 5–11, 12–10
Gionis-Hung Tzu-Hsiang, Taiwan 11–7, 11–9, 10–12, 11–7, 11–9
Yan An-Shang Kun, Kina 8–11, 11–9, 11–7, 11–6, 11–7
Åttondelsfinaler

Xu Xin-Kenji Matsudaira, Japan 11–3, 11–7, 11–6, 5–11, 11–4
Takakiwa-Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–3, 11–5, 11–7, 8–11, 11–8
Zhou Yu-Jens Lundquist 11–6, 11–8, 6–11, 11–6, 6–11, 11–6
Fan Zhendong-Gustavo Tsuboi, Brasilien 10–12, 11–4, 11–7, 8–11, 11–6, 11–8
Gionis-Chen Chien-An, Taiwan 9–11, 11–8, 11–7, 11–7, 11–9
Hung Tzu-Hsiang-Ahmed Li, Turkiet 11–9, 9–11, 5–11, 11–5, 17–15, 11–9
Shang Kun-Petr Korbel, Tjeckien 16–14, 11–5, 11–8, 11–4
Yan An, Kina-Pär Gerell 11–7, 11–7, 14–12, 11–3
Omgång 2
Zhou Yu-Hampus Nordberg 11–6, 11–5, 11–3, 12–14, 9–11, 10–12, 14–12
Lundquist-Jakub Kosowski, Polen 14–12, 8–11, 11–9, 11–6, 11–5
Chen Chien-An, Taiwan-Jon Persson 7–11, 11–6, 8–11, 11–2, 5–11, 13–11, 12–10
Gerell-Jeremy Petiot, Frankrike 13–11, 11–7, 11–8, 8–11, 11–9
Omgång 1
Xu Xin, Kina-Andreas Törnkvist 11–9, 4–11, 11–4, 8–11, 11–6, 11–5
Stephane Ouaichane, Frankrike-Kristian Karlsson 11–5, 11–5, 9–11, 9–11, 9–11, 11–9, 11–8
Pavel Sirucek, Tjeckien-Viktor Brodd 17–15, 11–9, 12–10, 5–11, 4–11, 6–11, 11–8
Taku Takakiwa, Japan-Harald Andersson 9–11, 9–11, 5–11, 11–7, 11–8, 11–7, 13–11
Zhou Yu, Kina-Simon Arvidsson 11–4, 11–9, 12–10, 11–6
Hampus Nordberg-Abdel-Kader Salifou, Frankrike 11–5, 11–8, 5–11, 11–3, 8–11, 11–9
Lundquist-Ovidiu Ionescu, Rumänien 2–11, 12–10, 7–11, 11–7, 11–6, 11–5
Joao Monteiro, Portugal-Mattias Översjö 11–8, 11–8, 3–11, 11–6, 11–6
Fan Zhendong, Kina-Hampus Söderlund 7–11, 11–3, 11–2, 11–4, 8–11, 13–11
Jon Persson-Jean-Michel Saive, Belgien 11–6, 6–11, 11–7, 5–11, 11–7, 4–11, 11–8
Gerell-Kou Lei, Ukraina 11–3, 11–3, 11–9, 11–8

Damsingel
Final
Chen Meng, Kina-Li Xiaodan, Kina 11–9, 11–9, 7–11, 11–7, 8–11, 11–3
Semifinaler
Chen Meng-Mu Zi, Kina 11–13, 7–11, 14–12, 9–11, 11–3, 11–5, 11–3
Li Xiaodan-Melek Hu Turkiet 11–5, 11–9, 11–6, 11–9
Kvartsfinaler
Chen Meng-Zhao Yan, Kina 11–4, 6–11, 6–11, 11–7, 11–4, 9–11, 11–9
Mu Zi-Gu Ruochen, Kina 11–6, 11–4, 11–2, 9–11, 11–8
Hu-Li Xue, Frankrike 11–9, 10–12, 11–9, 11–9, 8–11, 11–5
Li Xiaodan-Li Jiao, Holland 10–12, 11–8, 11–4, 7–11, 11–5, 11–8
Åttondelsfinaler

Chen Meng-Matilda Ekholm 8–11, 11–4, 14–12, 11–6, 11–7
Zhao Yan-Wu Jiaduo, Tyskland 4–11, 11–8, 11–8, 11–9, 11–7
Mu Zi-Wen Jia, Kina 11–7, 11–9, 11–6, 6–11, 9–11, 11–3
Gu Ruochen-Yuka Ishigaki, Japan 8–11, 11–9, 11–9, 11–6, 11–5
Li Xue-Li Fen 11–2, 8–11, 8–11, 15–13, 9–11, 11–8, 13–11
Hu-Amelie Solja, Österrike 6–11, 12–10, 8–11, 11–5, 11–2, 11–5
Li Xiaodan-Huang Yi-Hua, Taiwan 14–12, 11–6, 11–6, 11–3
Li Jiao-Misaki Morizono, Japan 11–6, 11–7, 12–10, 3–11, 11–8
Omgång 1
Matilda Ekholm-Ana-Mara Erdelji, Serbien 7–11, 11–7, 11–4, 13–11, 6–11, 9–11, 11–8
Li Fen-Sayaka Hirano, Japan 11–9, 2–11, 11–8, 11–4, 8–11, 11–4

Herrdubbel
Final
Jens Lundquist/Xu Xin, Sverige/Kina-Pär Gerell/Yan An, Sverige/Kina 11–1, 10–12, 12–10, 11–9.
Semifinaler
Gerell/Yan An-Chiang Hung-Chieh/Huang Sheng-Sheng, Taiwan 11–1, 13–11, 9–11, 11–4, Lundquist/Xu Xin-Chen Chien-An/Lu Po-Hsien, Taiwan 11–9, 14–12, 11–6.
Kvartsfinaler

Chiang Hung-Chieh/Huang Sheng-Sheng-Emmanuel Lebesson/Zhou Yu, Frankrike/Kina 11–6, 11–6, 12–14, 11–3, Gerell/Yan An-Quentin Robinot/Shang Kun, Frankrike/Kina 13–11, 13–11, 11–6, Lundquist/Xu Xin-Kristian Karlsson/Fan Zhendong, Sverige/Kina 6–11, 8–11, 11–6, 11–7, 11–5, Chen Chien-An/Lu Po-Hsien-Kazuhiro Chan/Kenji Matsudaira, Japan 11–7, 11–8, 4–11, 6–11, 11–8.

Damdubbel
Final
Li Xiaodan/Mu Zi, Kina-Hsu Hui-Tsun/Lee I-Chen, Taiwan 11–4, 11–3, 11–4.
Semifinaler
Hsu Hui-Tsun/Lee I-Chen-Maria Dolgikh/Polina Mikhailova, Ryssland 11–5, 11–4, 9–11, 11–9, Li Xiaodan/Mu Zi-Nadine Bollmeier/Wu Jiaduo, Kina 11–9, 7–11, 11–7, 11–6.
Kvartsfinaler
Dolgikh/Mikhailova-Chen I-Ching/Huang Yi-Hua, Taiwan 14–12, 10–12, 11–6, 11–5, Hsu Hui-Tsun/Lee I-Chen-Linda Creemers/Li Jiao, Holland 12–10, 8–11, 11–7, 8–11, 11–6, Bollmeier/Wu Jiaduo-Sofia Polcanova/Amelie Solja, Österrike 13–11, 11–4, 11–7, Li Xiaodan/Mu Zi-Chen Meng/Wen Jia, Kina 8–11, 9–11, 12–10, 11–9, 11–9.
Åttondelsfinal
Li Xiaodan/Mu Zi, Kina-Linda Bergström/Sannamari Bölenius 11–1, 11–3, 11–3.

Herrar U21
Final
Hung Tzu-Hsiang, Taiwan-Quentin Robinot, Frankrike 11–9, 10–12, 11–6, 11–4, 3–11, 8–11, 11–7.
Semifinaler
Robinot-Pavel Sirucek, Tjeckien 11–3, 11–8, 11–3, 8–11, 11–7
Hung Tzu-Hsiang-Harmeet Desai, Indien 11–2, 8–11, 9–11, 11–8, 11–8, 11–8
Åttondelsfinal
Pavel Sirucek, Tjeckien-Hampus Söderlund 11–13, 11–7, 11–7, 8–11, 12–10
Omgång 1

Sirucek-Jesper Hedlund 7–11, 11–6, 8–11, 11–6, 16–14
Hampus Söderlund-Yuki Hirano, Japan 6–11, 11–8, 14–12, 12–10
Cedric Nuytinck, Belgien-Viktor Görman 11–3, 11–8, 10–12, 11–13, 12–10

Damer U21
Final
Sofia Polcanova, Österrike-Britt Eerland, Holland 11–7, 5–11, 11–8, 9–11, 11–6, 11–5.
Semifinaler
Eerland-Shiho Matsudaira, Japan 6–11, 7–11, 4–11, 13–11, 11–6, 11–6, 11–8
Polcanova-Sarah De Nutte, Luxemburg 11–7, 11–5, 11–6, 11–7
Åttondelsfinal
Stephanie Loeuillette, Frankrike-Linda Bergström 11–4, 8–11, 11–6, 11–5

Herrsingelkvalet
Grupp 6

Ondrej Bajger, Tjeckien-Jesper Hedlund 11–5, 12–10, 1–11, 7–11, 11–5, 11–9
Hedlund-Lee Chia-Sheng, Taiwan 3–11, 7–11, 11–3, 11–8, 11–5, 12–10
• Hedlund grupptvåa, 1–1 (6–6) i matcher
Grupp 10
Simon Arvidsson-Tobias Rasmussen, Danmark 15–13, 11–9, 8–11, 7–11, 13–11, 11–2
Arvidsson-Thomas Le Breton, Frankrike 12–10, 11–8, 11–5, 8–11, 11–9
• Arvidsson gruppetta, 2–0 (8–3) i matcher
Grupp 11
Dmitriy Chumakou, Vitryssland-Elias Ranefur 7–11, 8–11, 11–2, 11–7, 16–14, 11–6
Ranefur-Niagol Stoyanov, Italien-Ranefur 7–11, 11–5, 11–7, 11–7, 8–11, 11–7
• Ranefur grupptrea, 0–2 (4–8) i matcher
Grupp 12
Jon Persson-Claus Nielsen, Danmark 11–9, 11–7, 11–5, 11–5
Persson-Samuel Novota, Slovakien 8–11, 11–7, 13–11, 11–8, 11–7
• Persson gruppetta, 2–0 (8–1) i matcher
Grupp 13
Anthony Tran-Quentin Pradelle, Frankrike 11–0, 11–3, 11–6, 11–8
Viacheslav Burov, Ryssland-Anthony Tran 12–10, 4–11, 11–9, 11–9, 11–6
• Tran grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher
Grupp 14
Timothy Wang, USA-Simon Berglund 11–3, 7–11, 12–10, 11–5, 6–11, 8–11, 11–7
Berglund-Robin Devos, Belgien-Berglund 11–6, 11–8, 11–8, 11–5
• Berglund grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher
Grupp 15
Viktor Brodd-Eskil Lindholm, Norge 5–11, 11–7, 7–11, 11–7, 14–12, 11–5
Brodd-Admir Duranspahic, Bosnien-Hercegovina 11–9, 11–8, 11–3, 11–6
• Brodd gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher
Grupp 16
Mattias Översjö-Niall Cameron, Skottland 11–6, 11–3, 11–7, 13–11
Översjö-Morten Rasmussen, Danmark 12–14, 11–8, 11–7, 15–17, 11–3, 7–11, 11–8
• Översjö gruppetta, 2–0 (8–3) i matcher
Grupp 17
Hampus Nordberg-Lars Rönneberg, Norge 10–12, 11–4, 11–8, 11–6, 4–11, 11–4
Hampus Nordberg-Khalid Assar, Egypten 13–11, 11–5, 11–6, 14–12
• Nordberg gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher
Grupp 19
Harald Andersson-Gonzalo Lorenzotti, Uruguay 11–5, 11–8, 11–5, 11–6
Andersson-Cedric Nuytinck, Belgien 11–6, 6–11, 11–6, 12–10, 11–4
• Andersson gruppetta, 2–0 (8–1) i matcher
Grupp 21
Anders Eriksson-Alvaro Robles, Spanien 12–14, 11–8, 4–11, 13–11, 7–11, 11–8, 11–4
Gavin Rumgay, Skottland-Eriksson 11–9, 11–6, 11–9, 11–7
 • Eriksson grupptrea, 1–1 (4–7) i matcher
Grupp 22
Fabian Åkerström-Ozgun Ozturk, Turkiet 11–5, 11–8, 11-8, 11–4
Espen Rönneberg, Norge-Fabian Åkerström 11–9, 6–11, 15–13, 11–8, 11–13, 4–11, 11–8
• Åkerström grupptvåa, 1–1 (7–4) i matcher
Grupp 24
Andreas Törnkvist-Thameur Mamia, Tunisien 11–7, 11–3, 11–5, 11–2
Yuya Oshima, Japan-Andreas Törnkvist 11–13, 15–13, 11–7, 11–8, 11–8
• Törnkvist grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher
Grupp 30
Darius Knight, England-Alexander Franzén 13–11, 11–6, 11–8, 11–7
Antoine Hachard, Frankrike-Franzén 6–11, 11–7, 11–9, 11–8, 2–11, 11-7
• Franzén grupptrea, 0–2 (2–8) i matcher
Grupp 31
Hampus Söderlund-Daniel Schaffer, Ungern 16–14, 11–6, 11–6, 13–11
Söderlund-Aly Walaa El-Din, Egypten 11–5, 11–5, 11–6, 11–8
Hampus Söderlund-Jakub Kleprlik, Tjeckien 7–11, 8–11, 11–7, 11–3, 9–11, 11–6, 14–12
• Söderlund gruppetta, 3–0 (12–3) i matcher

Damsingelkvalet
Grupp 1

Naomi Owen, Wales-Linda Bergström 11–8, 17–15, 11–8, 16–14
Bergström-Shiho Matsudaira, Japan 10–12, 12–10, 11–9, 11–8, 11–7
• Bergström grupptrea, 1–1 (4–5) i matcher
Grupp 4
Josefin Lund-Marie Migot, Frankrike 6–11, 11–8, 10–12, 11–5, 11–2, 11–8
Sara Ramirez, Spanien-Lund 11–4, 11–8, 12–10, 11–7
• Lund grupptvåa, 1–1 (4–6) i matcher
Grupp 5
Li Fen-Svetlana Mokhnacheva, Ryssland 11–6, 11–8, 11–2, 11–6
Li Fen-Roxana Istrate, Rumänien 11–9, 11–7, 11–5, 11–4
• Li Fen gruppetta, 2–0 (8–0) i matcher 
Grupp 6
Martina Smistikova, Tjeckien-Stina Zetterström 11–5, 11–5, 11–5, 11–7
Polina Mikhailova, Ryssland-Zetterström 11–7, 11–7, 11–7, 11–3
• Zetterström grupptrea, 0–2 (0–8) i matcher
Grupp 7
Ana-Maria Erdelji, Serbien-Stina Källberg 11–4, 9–11, 11–4, 11–4, 11–5
Hsu Hui-Tsun, Taiwan-Källberg 11–7, 11–9, 11–2, 11–3
Källberg-Carelyn Cordero, Puerto Rico 11–8, 11–6, 1–11, 7–11, 11–6, 7–11, 16–14
• Källberg grupptrea, 1–2 (5–11) i matcher
Grupp 8
Carole Grundisch, Frankrike-Caroline Wersäll 11–8, 11–6, 11–6, 11–5
Sarah De Nutte, Luxemburg-Wersäll 11–4, 6–11, 11–9, 7–11, 11–5, 11–7
Caroline Wersäll-Pernille Agerholm, Danmark  11–4, 11–9, 12–10, 10–12, 11–7
• Wersäll grupptrea, 1–2 (6–9) i matcher
Grupp 9
Jessica Yamada, Brasilien-Daniela Moskovits 12–10, 5–11, 11–8, 11–5, 11–8
Sofia Polcanova, Österrike-Moskovits 11–9, 11–8, 11–1, 11–8
Mu Zi, Kina-Daniela Moskovits 12–10, 11–6, 11–9, 12–10
• Moskovits gruppfyra, 0–3 (1–12) i matcher
Grupp 10
Haruka Sakai, Japan-Filippa Bergand 11–6, 11–4, 11–6, 11–5
Mercedes Nagyvaradi, Ungern-Bergand 11–5, 11–2, 11–4, 9–11, 11–9
Gokce Nur Gungor, Turkiet-Filippa Bergand 9–11, 11–5, 11–6, 17–15, 11–7
• Bergand gruppfyra, 0–3 (1–12) i matcher
Grupp 11
Stephanie Loeuillette, Frankrike-Jennifer Jonsson 10–12, 11–6, 9–11, 11–5, 12–10, 11–5
Linda Creemers, Holland-Jonsson 11–8, 11–4, 11–8, 11–2
Jonsson-Chloe Thomas, Wales 11–9, 5–11, 11–8, 11–6, 11–4
• Jonsson grupptrea, 1–2 (5–9) i matcher
Grupp 12
Poulomi Ghatak, Indien-Michaela Karlsson 11–9, 12–10, 11–7, 11–8
Nadine Bollmeier, Tyskland-Karlsson 14–12, 11–6, 11–8, 11–8
Azusa Ichikawa, Japan-Karlsson 11–3, 9–11, 11–13, 11–5, 11–9, 11–9
• Karlsson gruppfyra, 0–3 (2–12) i matcher
Grupp 13
Britt Eerland, Holland-Ellen Holmsten 12–10, 11–6, 11–7, 11–9
Maria Bykova, Ryssland-Holmsten 12–10, 11–6, 11–5, 8–11, 11–8
Holmsten-Mie Jacobsen, Danmark 11–6, 8–11, 14–12, 11–9, 11–9
• Holmsten grupptrea, 1–2 (5–9) i matcher
Grupp 14
Laura Pfefer, Frankrike-Sannamari Bölenius 12–10, 11–9, 10–12, 11–6, 6–11, 8–11, 11–8
Julia Prokhorova, Ryssland-Bölenius 11–5, 11–5, 11–6, 11–3
Bölenius-Simay Kulakceken, Turkiet 11–9, 9–11, 11–7, 2–11, 13–11, 11–8
• Bölenius grupptrea, 1–2 (7–10) i matcher
Grupp 15
Hana Matelova, Tjeckien-Erika Fronth 11–8, 11–8, 11–1, 11–5
Laura Gasnier, Frankrike-Fronth 8–11, 11–5, 11–6, 11–9, 11–9
Maria Lorenzotti, Uruguay-Fronth 12–10, 11–8, 11–9, 11–7
• Fronth gruppfyra, 0–3 (1–12) i matcher
Grupp 16
Rita Kertai, Ungern-Tilda Johansson 11–6, 11–7, 11–7, 11–7
Maria Dolgikh, Ryssland-Johansson 11–3, 11–6, 11–6, 11–4
Tilda Johansson-Stefanie Christensen, Danmark 11–7, 11–5, 11–7, 8–11, 11–9
• Johansson grupptrea, 1–2 (4–9) i matcher

Herrdubbelkvalet
Omgång 3

Hampus Söderlund/Simon Pfeffer, Sverige/Österrike-Hung Tzu-Hsiang/Lee Chia-Sheng, Taiwan 11–7, 11–6, 9–11, 6–11, 11–7, Viktor Brodd/Hampus Nordberg-David McBeath/Paul McCreery, England/Irland 11–9, 11–5, 11–8, Harald Andersson/Fabian Åkerström-Jesus Cantero/Marc Duran, Spanien 11–8, 13–11, 11–4, Quentin Robinot/Shang Kun, Frankrike/Kina-Simon Arvidsson/Andreas Törnkvist 11–8, 11–9, 11–2.
Kval, omgång 2
Söderlund/Pfeffer-Bajger/Sirucek, Tjeckien 6–11, 5–11, 11–6, 11–7, 11–9, Brodd/Nordberg-Korbel/Prokopcov, Tjeckien 11–9, 11–8, 13–11, Andersson/Åkerström-Espen Rönneberg/Timothy Wang, Norge/USA 11–8, 11–6, 11–9, Arvidsson/Törnkvist-Gnanasekaran/Shetty, Indien 11–4, 6–11, 12–10, 11–8.

Damdubbelkvalet
Omgång 2

Shiho Matsudaira/Haruka Sakai, Japan-Daniela Moskovits/Stina Zetterström 11–3, 9–11, 11–8, 7–11, 11–8, Hsu Hui-Tsung/Lee I-Chen, Taiwan-Matilda Ekholm/Jennifer Jonsson 11–6, 11–9, 11–8, Gu Ruochen/Zhao Yan, Kina-Caroline Wersäll/Roxana Istrate, Sverige/Rumänien 9–11, 11–9, 11–5, 11–7.
Kval, omgång 1
Moskovits/Zetterström-Naomi Owen/Chloe Thomas, Wales 11–7, 10–12, 12–10, 6–11, 11–5, De Nutte/Britt Eerland, Luxemburg/Holland-Filippa Bergand/Michaela Karlsson 11–6, 11–5, 11–3, Pauline Chasselin/Laura Pfefer, Frankrike-Ellen Holmsten/Stina Källberg 11–8, 11–9, 10–12, 11–8, Prokhorova/Sabitova, Ryssland-Josefin Lund/Jessica Yamada, Sverige/Brasilien 12–10, 11–7, 11–5, Pauline Chasselin/Laura Pfefer, Frankrike-Ellen Holmsten/Stina Källberg 11–8, 11–9, 10–12, 11–8.

Uppdaterad: 03 DEC 2013 13:30 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info