Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2015 (45:e SOC)


Eriksdalshallen, Stockholm 11-15 november 2015
Antalet spelare: 297 (168+129) från 50 nationer
Svenskar: 38 (25+13)

Herrsingel
Final
Fan Zhendong, Kina-Xu Xin, Kina 1–11, 12–10, 7–11, 11–5, 11–6, 11–9.
Semifinaler (1 svensk)
Xu Xin-Kristian Karlsson 11–5, 11–4, 11–3, 11–8, Fan Zhendong-Liang Jingkun, Kina 11–5, 8–11, 10–12, 11–9, 11–8, 11–7.
Kvartsfinaler (3 svenskar)
Xu Xin-Chuang Chih-Yuan, Taiwan 9–11, 12–10, 11–4, 11–9, 11–8, Karlsson-Jens Lundquist 12–10, 11–6, 11–6, 11–3, Liang Jingkun-Marcos Freitas, Portugal 16–14, 10–12, 9–11, 5–11, 11–3, 11–5, 11–8, Fan Zhendong-Anton Källberg 11–9, 11–6, 11–6, 7–11, 7–11, 11–7.
Åttondelsfinaler (4 svenskar)
Xu Xin-Benjamin Brossier, Frankrike 11–8, 11–9, 11–5, 11–8, Chuang Chih-Yuan-Masataka Morizono, Japan 12–10, 12–10, 11–8, 11–7, Kristian Karlsson-Eugene Wang, Kanada 9–11, 11–2, 13–11, 7–11, 11–4, 11–4, Lundquist-Zhang Jike, Kina 11–6, 5–11, 11–9, 11–3, 5–11, 12–10, Liang Jingkun, Kina-Pär Gerell 11–5, 11–6, 11–13, 11–9, 5–11, 11–3, Freitas-Ho Kwan Kit, Hongkong 11–5, 9–11, 11–4, 6–11, 11–7, 12–10, Källberg-Vasily Lakeev, Ryssland 11–6, 11–9, 11–9, 11–4, Fan Zhendong-Kenta Matsudaira, Japan 11–9, 11–6, 10–12, 9–11, 11–5, 11–7.
Sextondelsfinaler (5 svenskar)
Xu Xin, Kina-Mattias Karlsson 11–5, 8–11, 11–5, 11–4, 11–8, Brossier-Yuya Oshima, Japan 9–11, 11–3, 11–7, 8–11, 8–11, 17–15, 11–6, Morizono-Joao Monteiro, Portugal 9–11, 12–10, 11–6, 11–5, 11–3, Chuang Chih-Yuan-Kirill Skachkov, Ryssland 11–1, 11–9, 7–11, 11–1, 11–7, Wang-Fang Bo, Kina 10–12, 11–2, 11–9, 4–11, 11–8, 9–11, 11–5, Kristian Karlsson-Alexander Shibaev, Ryssland 5–11, 11–6, 11–8, 7–11, 11–13, 11–9, 11–9, Lundquist-Soumyajit Ghosh, Indien 11–6, 11–8, 11–6, 8–11, 4–11, 11–7, Zhang Jike-Adrien Mattenet, Frankrike 11–5, 11–8, 11–6, 11–9, Liang Jingkun-Jun Mizutani, Japan 11–9, 9–11, 11–5, 11–5, 7–11, 6–11, 11–8, Gerell-Bastian Steger, Tyskland 13–11, 11–9, 11–7, 13–11, Ho Kwan Kit-Gao Ning, Singapore 11–4, 7–11, 9–11, 11–7, 11–9, 11–5, Freitas-Damien Eloi, Frankrike 11–7, 11–7, 6–11, 11–5, 11–5, Källberg-Yan An, Kina 15–13, 8–11, 13–11, 6–11, 6–11, 11–9, 11–9, Lakeev-Ryotaro Ogata, Japan 11–9, 11–9, 11–5, 12–10, Matsudaira-Li Hu, Singapore 11–9, 11–8, 11–6, 11–7, Fan Zhendong-Wang Zengyi, Polen 11–9, 8–11, 11–5, 11–7, 11–3.

Fan Zhendongs väg mot segern (24–9)
  1) 4–0 mot Stephane Ouaiche, Frankrike (6,11,6,4)
  2) 4–1 mot Wang Zengyi, Polen (9,–8,5,7,3)
  3) 4–2 mot Kenta Matsudaira, Japan (9,6,–10,–9,5,7)
  4) 4–2 mot Anton Källberg, Sverige (9,6,6,–7,–7,7)
  5) 4–2 mot Liang Jingkun, Kina (5,–8,–10,9,8,7)
  6) 4–2 mot Xu Xin, Kina (–1,10,–7,5,6,9)

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Mattias Karlsson-Daniel Gorak, Polen 11–6, 11–9, 11–7, 11–9, Kristian Karlsson-Hiromitsu Kasahara, Japan 11–5, 11–9, 14–12, 9–11, 9–11, 11–6, Lundquist-Michael Maze, Danmark 11–13, 6–11, 12–10, 11–8, 11–3, 9–11, 11–7, Gerell-Joao Geraldo, Portugal 11–2, 11–8, 10–12, 11–8, 11–8, Källberg-Liam Pitchford, England 11–6, 11–7, 12–10, 7–11, 11–5.

Kval, omgång 3
Jens Lundquist-Tristan Flore, Frankrike 11–9, 8–11, 11–7, 5–11, 9–11, 11–7, 11–5, Abdel-Kader Salifou, Frankrike-Viktor Brodd 11–4, 11–7, 11–9, 12–10, Soumyajit Ghosh, Indien-Jon Persson 11–6, 11–3, 11–8, 9–11, 11–6, Mattias Karlsson-Herning Hu, Australien 11–7, 12–10, 8–11, 11–13, 11–5, 11–5, Ahmet Li, Turkiet-Carl Ahlander Johansson 12–14, 10–12, 11–4, 7–11, 11–6, 11–7, 11–9, Anton Källberg-Carlos Machado, Spanien 11–8, 11–3, 11–5, 11–9, Seiya Kishikawa, Japan-Harald Andersson 9–11, 10–12, 11–13, 11–5, 11–7, 11–9, 11–5.
Kval, omgång 2
Jens Lundquist-Alexander Chen, Österrike 11–7, 11–9, 11–7, 11–8, Viktor Brodd-Hunor Szocs, Rumänien 9–11, 11–9, 8–11, 11–9, 5–11, 12–10, 11–4, Jonathan Groth, Danmark-Hampus Nordberg 9–11, 11–1, 11–8, 11–9, 11–8, Jon Persson-Tomokazu Harimoto, Japan 11–8, 11–6, 11–8, 11–8, Mikhail Paikov, Ryssland-Hampus Söderlund 11–8, 12–10, 7–11, 11–9, 5–11, 11–5, Lubomir Jancarik, Tjeckien-Simon Arvidsson 11–5, 11–8, 11–7, 4–11, 11–8, Mattias Karlsson-Jeremy Petiot, Frankrike 11–6, 11–8, 12–10, 11–5, Carl Ahlander Johansson-Daniel Gonzales, Puerto Rico 9–11, 8–11, 11–8, 11–5, 11–5, 11–7, Alexej Smirnov, Ryssland-Viktor Görman 11–4, 11–6, 11–5, 11–9, Aleksandar Karakasevic, Serbien-Fabian Åkerström 11–5, 6–11, 11–6, 11–8, 11–6, Vitaliy Lyevshyn, Ukraina-Elias Ranefur 10–12, 11–7, 7–11, 11–6, 13–11, 9–11, 11–8, Joao Geraldo, Portugal-Andreas Törnkvist 13–11, 10–12, 11–5, 11–6, 10–12, 8–11, 11–9, Benedikt Duda, Tyskland-Martin Friis 11–5, 6–11, 11–6, 11–8, 11–6, Grigory Vlasov, Ryssland-Mattias Översjö 11–3, 11–8, 12–10, 13–11, Kohei Sambe, Japan-Alexander Franzén 11–7, 11–3, 11–8, 11–7, Saheed Idowu, Kongo-Anthony Tran 11–8, 11–7, 15–13, 9–11, 12–10, Benjamin Brossier, Frankrike-Simon Söderlund 11–9, 10–12, 11–9, 11–6, 11–5, Liao Cheng-Ting, Taiwan-Anders Eriksson 11–8, 11–7, 11–6, 11–4, Anton Källberg-Sun Chia-Hung, Taiwan 11–8, 11–8, 11–4, 11–2, Harald Andersson-Andreas Levenko, Österrike 11–1, 12–10, 12–10, 9–11, 11–7.
Kval, omgång 1
Yang Heng-Wei, Taiwan-Malte Möregårdh 11–4, 11–7, 11–7, 11–7, Robin Devos, Belgien-Oscar Perman 11–9, 12–10, 12–10, 7–11, 11–5, Mattias Översjö-Simon Tomlinson, Jamaica 11–5, 11–8, 11–6, 11–3, Brian Afanador, Puerto Rico-Truls Möregårdh 4–0 (Möregårdh diskvalificerad efter racketkontroll).

Damsingel
Final
Mu Zi, Kina-Zhu Yuling, Kina 11–8, 9–11, 11–9, 11–8, 4–11, 5–11, 11–3.
Semifinaler
Mu Zi-Kasumi Ishikawa, Japan 11–9, 13–11, 11–9, 14–16, 11–3, Zhu Yuling-Liu Shiwen, Kina 11–8, 9–11, 11–9, 8–11, 7–11, 11–6, 11–6.
Kvartsfinaler
Mu Zi-Miu Hirano, Japan 11–8, 15–13, 11–4, 11–8, Ishikawa-Ai Fukuhara, Japan 12–10, 6–11, 11–7, 11–3, 14–12, Zhu Yuling-Yu Fu, Portugal 11–7, 11–8, 11–8, 11–3, Liu Shiwen-Han Ying, Tyskland 11–6, 8–11, 11–4, 11–6, 11–5.
Åttondelsfinaler
Mu Zi-Ding Ning, Kina 11–8, 11–7, 14–12, 11–2, Hirano-Sayaka Hirano, Japan 11–6, 11–9, 6–11, 9–11, 11–3, 4–11, 11–9, Ishikawa-Shan Xiaona, Tyskland 1–11, 11–6, 6–11, 13–15, 11–8, 11–9, 11–8, Fukuhara-Mima Ito, Japan 11–8, 8–11, 12–10, 11–4, 10–12, 10–12, 11–9, Zhu Yuling-Jiang Huajun, Hongkong 11–5, 11–9, 11–7, 11–9, Yu Fu-Li Qian, Polen 13–11, 13–11, 11–5, 11–7, Han Ying-Chen Meng, Kina 11–5, 11–9, 11–6, 11–6, Liu Shiwen-Cheng I-Ching, Taiwan 11–4, 11–5, 11–1, 11–8.
Sextondelsfinaler
Ding Ning-Melek Hu, Turkiet 11–3, 11–2, 11–4, 11–3, Mu Zi-Doo Hoi Kem, Hongkong 11–4, 11–8, 11–9, 10–12, 11–2, Miu Hirano-Georgina Pota, Ungern 11–5, 11–4, 11–7, 11–6, Sayaka Hirano-Misako Wakamiya, Japan 9–11, 7–11, 11–7, 11–4, 6–11, 11–4, 11–7, Ishikawa-Tie Yana, Hongkong 8–11, 11–5, 11–8, 11–7, 11–9, Shan Xiaona-Hitomi Sato, Japan 12–10, 11–7, 11–5, 11–9, Ito-Misaki Morizono, Japan 11–3, 11–4, 9–11, 11–3, 11–8, Fukuhara-Yuka Ishigaki, Japan 11–9, 7–11, 9–11, 11–8, 12–10, 11–3, Zhu Yuling-Natalia Partyka, Polen 12–10, 11–7, 11–8, 11–9, Jiang Huajun-Miyu Kato, Japan 13–11, 11–13, 11–13, 11–8, 11–1, 11–9, Li Qian-Jeon Jihee, Sydkorea 11–6, 11–5, 11–13, 4–11, 11–8, 11–7, Yu Fu-Tetyana Bilenko, Ukraina 10–12, 11–4, 11–9, 12–10, 5–11, 11–7, Chen Meng-Yu Mengyu, Singapore 11–3, 11–9, 11–5, 13–11, Han Ying-Yana Noskova, Ryssland 11–7, 11–6, 11–7, 11–8, Cheng I-Ching-Lee Ho Ching, Hongkong 9–11, 7–11, 11–4, 11–8, 11–8, 11–7, Liu Shiwen-Liu Jia, Österrike 11–7, 11–5, 11–7, 11–9.

Mu Zis väg mot segern (24–5)
  1) 4–0 mot Irene Ivancan, Tyskland (7,10,7,5)
  2) 4–1 mot Doo Hoi Kem, Hongkong (4,8,9,–10,2)
  3) 4–0 mot Ding Ning, Kina (8,7,12,2)
  4) 4–0 mot Miu Hirano, Japan (8,13,4,8)
  5) 4–1 mot Kasumi Ishikawa, Japan (9,11,9,–14,3)
  6) 4–3 mot Zhu Yuling, Kina (8,–9,9,8,–4,–5,3)

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Natalia Partyka, Polen-Matilda Ekholm 11–9, 11–2, 11–5, 3–11, 12–10, Miyo Kato, Japan-Linda Bergström 11–6, 11–9, 11–6, 11–6.

Kval, omgång 2
Yang Xiaoxin, Monaco-Michaela Karlsson 11–5, 11–5, 11–4, 12–10, Lee I-Chen, Taiwan-Huda Mustafa 11–5, 11–8, 11–6, 11–2.
Kval, omgång 1
Tamolwan Khetkhuan, Thailand-Stina Källberg 11–9, 11–4, 12–10, 11–9, Lily Zhang, USA-Lily Zhang, USA 11–5, 11–2, 11–8, 12–10, Michaela Karlsson-Wang Chen, USA walk over Karlsson, Huda Mustafa-Sara Ramirez, Spanien 7–11, 11–9, 2–11, 12–10, 11–8, 4–11, 13–11, Manika Batra, Indien-Jennifer Jonsson 12–10, 11–8, 8–11, 6–11, 11–7, 11–8, Sarah De Nutte, Luxemburg-Sannamari Bölenius 11–7, 11–8, 9–11, 9–11, 12–10, Cheng Hsien-Tzu, Taiwan-Filippa Bergand 11–7, 12–10, 11–6, 11–7, Galia Dvorak, Spanien-Daniela Moskovits 11–3, 8–11, 11–7, 11–3, 11–3, Merve Menge, Turkiet-Stina Zetterström 11–8, 11–7, 11–4, 11–2, Zeng Jian, Singapore-Erika Fronth 11–5, 11–3, 11–3, 11–3, Hana Matelova, Tjeckien-Ellen Holmsten 12–10, 14–12, 11–6, 11–4.

Herrdubbel
Final
Fang Bo/Xu Xin, Kina-Fan Zhendong/Zhang Jike. Kina 13–11, 11–9, 7–11, 11–8.
Semifinaler
Fan Zhendong/Zhang Jike-Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan 9–11, 11–9, 11–6, 9–11, 11–9, Fang Bo/Xu Xin-Paul Drinkhall/Liam Pitchford, England 9–11, 11–8, 11–9, 11–8.
Kvartsfinaler (2 svenskpar)
Fan Zhendong/Zhang Jike-Tristan Flore/Emmanuel Lebesson, Frankrike 12–10, 12–10, 7–11, 11–5, Morizono/Oshima-Ho Kwan Kit/Lam Siu Hang, Hongkong 11–9, 12–10, 8–11, 11–8, Drinkhall/Pitchford-Pär Gerell/Jon Persson 15–13, 11–6, 11–5, Fang Bo/Xu Xin-Fabian Åkerström/Mattias Översjö 9–11, 11–8, 11–8, 6–11, 11–7.
Åttondelsfinaler (3 svenskpar)
Fan Zhendong/Zhang Jike-Benjamin Brossier/Antoine Hachard, Frankrike 9–11, 11–5, 9–11, 11–3, 11–4, Flore/Lebesson-Alexej Liventsov/Mikhail Paikov, Ryssland 11–7, 11–7, 11–8, Ho Kwan Kit/Lam Siu Hang-Chiang Hung-Chieh/Chuang Chih-Yuan, Taiwan 11–9, 11–9, 6–11, 11–7, Morizono/Oshima-Jakub Dyjas/Joao Geraldo, Polen/Portugal 11–4, 11–5, 11–8, Paul Drinkhall/Liam Pitchford, England-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 11–7, 4–11, 11–3, 11–5, Pär Gerell/Jon Persson-Tiago Apolonia/Joao Monteiro, Portugal 11–1, avbrutet på grund av skada, Fabian Åkerström/Mattias Översjö-He Zhiwen/Carlos Machado, Spanien 12–14, 11–6, 12–14, 11–6, 11–6, Fang Bo/Xu Xin-Mihai Bobocica/Niagol Stoyanov, Italien 11–9, 11–9, 10–12, 11–9.

SVENSKMATCHER
Kval, omgång 3
Gerell/Persson-Marcelo Aguirre/Admir Duranspahic, Paraguay/Bosnien och H 10–12, 11–8, 11–4, 14–12, Åkerström/Översjö-Liang Jingkun/Yan An, Kina 11–6, 11–9, 11–3.
Kval, omgång 2
Gerell/Persson-Daniel Gorak/Patryk Zatowka, Polen 3–11, 12–10, 11–7, 11–5, Åkerström/Översjö-Yuto Kizukuri/Kohei Sambe, Japan 7–11, 8–11, 11–6, 11–7, 11–9, Stephane Quaiche/Abdel-Kader Salifou, Frankrike-Elias Ranefur/Anthony Tran 11–7, 7–11, 11–8, 11–6, Tristan Flore/Emmanuel Lebesson, Frankrike-Anton Källberg/Jens Lundquist 11–8, 11–9, 12–10.
Kval, omgång 1
Åkerström/Översjö-Gao Ning/Yang Zi, Singapore 13–11, 11–9, 7–11, 11–5, Ranefur/Tran-Miikka O´Connor/Simon Tomlinson, Finland /Jamaica 11–9, 11–5, 11–3, Chen Feng/Li Hu, Singapore-Viktor Brodd/Hampus Nordberg 10–12, 11–6, 11–7, 4–11, 11–2.

Damdubbel
Final
Chen Meng/Mu Zi, Kina-Lin Ye/Zhou Yihan, Singapore 11–7, 11–9, 11–5.
Semifinaler
Lin Ye/Zhou Yihan-Katarzyna Grzybowska/Natalia Partyka, Polen 11–5, 12–10, 8–11, 11–8, Chen Meng/Mu Zi-Li Xiaoxia/Liu Shiwen, Kina 7–11, 11–9, 11–9, 3–11, 11–9.
Kvartsfinaler
Grzybowska/Partyka-Ruta Paskauskiene/Georgina Pota, Litauen/Ungern 16–14, 4–11, 9–11, 11–7, 11–5, Lin Ye/Zhou Yihan-Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hongkong 11–8, 5–11, 5–11, 11–8, 11–8, Li Xiaoxia/Liu Shiwen-Han Ying/Irene Ivancan, Tyskland 14–16, 11–7, 11–8, 11–9, Chen Meng/Mu Zi-Ding Ning/Zhu Yuling, Kina 9–11, 11–4, 11–6, 8–11, 11–4.
Åttondelsfinaler (2 svenskpar)
Paskauskiene/Pota-Feng Tianwei/Yu Mengyu, Singapore 11–9, 13–11, 11–5, Katarzyna Grzybowska/Natalia Partyka, Polen-Filippa Bergand/Ellen Holmsten 11–6, 11–7, 11–9, Lin Ye/Zhou Yihan-Tetyana Bilenko/Viktoria Pavlovich, Ukraina/Vitryssland 11–8, 11–1, 15–13, Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching-Kasumi Ishikawa/Mima Ito, Japan 11–9, 12–10, 8–11, 6–11, 11–3, Li Xiaoxia/Liu Shiwen-Mak Tze Wing/Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 7–11, 11–7, 9–11, 11–3, 11–5, Han Ying/Irene Ivancan, Tyskland-Matilda Ekholm/Stina Källberg 5–11, 11–3, 11–3, 8–11, 11–6, Chen Meng/Mu Zi-Jiang Huajun/Tie Yana, Hongkong 11–5, 11–7, 5–11, 8–11, 11–7, Ding Ning/Zhu Yuling-Hina Hayata/Hitomi Sato, Japan 3–11, 3–11, 11–4, 11–4, 11–4.

SVENSKMATCHER
Kval, omgång 3
Bergand/Holmsten-Sibel Remzi/Magdalena Sikorska, Turkiet/Polen 12–10, 8–11, 11–9, 5–11, 11–3.
Kval, omgång 2
Bergand/Holmsten-Maria Dolgikh/Polina Mikhailova, Ryssland 6–11, 14–12, 15–13, 6–11, 11–5, Melek Hu/Yang Xiaoxin, Turkiet/Monaco-Erika Fronth/Tilda Johansson 11–4, 11–2, 11–9.
Kval, omgång 1
Bergand/Holmsten-Ugne Baskutyte/Vitalija Venckute, Litauen 11–4, 4–11, 13–11, 11–7, Fronth/Johansson-Tamolwan Khetkhuan/Suthasini Sawettabut, Thailand walk over Fronth/Johansson, Huang Yu-Chiao/Wang Yi-Ju, Taiwan-Sannamari Bölenius/Daniela Moskovits 11–9, 11–7, 11–8, Chantal Mantz/Wan Yuan, Tyskland-Linda Bergström/Jennifer Jonsson 11–8, 11–9, 11–8.

U21 herrar
Final
Tristan Flore, Frankrike-Filip Zeljko, Kroatien 11–7, 11–9, 5–11, 11–6.
Semifinaler (1 svensk)
Flore-Ho Kwan Kit, Hongkong 9–11, 6–11, 11–7, 11–4, 15–13, Zeljko-Elias Ranefur 11–8, 12–10, 9–11, 8–11, 11–6.
Kvartsfinaler (2 svenskar)
Ho Kwan Kit-Antoine Hachard, Frankrike 11–9, 14–12, 11–5, Flore-Lee Chia-Sheng, Taiwan 3–11, 11–8, 11–7, 12–10, Ranefur-Alexandre Robinot, Frankrike 11–9, 11–8, 3–11, 4–11, 13–11, Zeljko-Anton Källberg 10–12, 11–3, 11–7, 11–8.

SVENSKMATCHER
Åttondelsfinaler
Ranefur-Kohei Sambe, Japan 11–5, 11–6, 3–11, 11–6, Källberg-Tomokazu Harimoto, Japan 11–8, 11–9, 11–9.
Omgång 1
Mizuki Oikawa, Japan-Carl Ahlander Johansson 12–10, 11–7, 11–3, Ranefur-Robin Devos, Belgien 9–11, 12–10, 11–13, 11–6, 11–4, Källberg-Kirill Gerassimenko, Kazakstan 11–9, 11–5, 6–11, 11–5.

Kval, omgång 2
Carl Ahlander Johansson-Tamas Lakatos, Ungern 11–6, 11–9, 12–10, Gerassimenko-Oscar Perman 11–9, 11–7, 11–7, Harimoto-Hampus Söderlund 9–11, 11–5, 11–9, 11–7.
Kval, omgång 1
Sadi Ismailov, Ryssland-Martin Friis 17–15, 8–11, 11–6, 11–4, Simon Pfeffer, Österrike-Simon Söderlund 11–8, 12–10, 9–11, 11–7, Carl Ahlander Johansson-Aaron Wilson, Trinidad och Tobago 11–5, 11–6, 11–13, 11–9, Peng Wang-Wei Taiwan-Alexander Franzén 13–11, 11–13, 11–5, 11–7, Martin Allegro, Belgien-Anders Eriksson 11–9, 13–11, 11–7, Tomas Kopanyi, Slovakien-Malte Möregårdh 3–11, 11–5, 12–14, 11–9, 11–7, Oscar Perman-Ojo Onaolapo, Nigeria walk over Perman, Kanak Jha, USA-Truls Möregårdh 8–11, 13–11, 7–11, 11–7, 12–10, Miguel Vilchez, Spanien-Viktor Görman 11–7, 11–9, 9–11, 11–6.

U21 damer
Final
Yui Hamamoto, Japan-Bernadette Szocs, Rumänien 11–8, 11–5, 6–11, 11–9.
Semifinaler
Hamamoto-Hina Hayata, Japan 11–5, 11–9, 11–8, Szocs-Zhou Yihan, Singapore 6–11, 9–11, 11–5, 11–4, 11–7.
Kvartsfinaler
Hamamoto-Miyu Kato, Japan 13–11, 11–7, 7–11, 5–11, 11–8, Hina Hayata-Lin Ye, Singapore 11–7, 11–9, 11–6, Szocs-Lily Zhang, USA 13–11, 11–4, 8–11, 11–6, Zhou Yihan-Zeng Jian, Singapore 9–11, 11–5, 11–5, 11–7.

SVENSKMATCHER
Åttondelsfinal
Hina Hayata. Japan-Linda Bergström 11–7, 13–15, 11–6, 11–4.
Omgång 1
Bergström-Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 7–11, 9–11, 11–9, 11–9, 11–7.
Kval, omgång 2
Maria Xiao, Spanien-Stina Källberg 8–11, 12–10, 11–8, 11–1, Huang Yu-Chiao, Taiwan-Stina Zetterström 11–8, 11–9, 11–1, Mak Tze Wing, Hongkong-Tilda Johansson 11–7, 11–7, 11–7, Chantal Mantz, Tyskland-Erika Fronth 11–9, 11–6, 9–11, 10–12, 11–1, Ekaterina Guseva, Ryssland-Jennifer Jonsson 11–3, 11–5, 6–11, 11–9, Linda Bergström-Paulina Knyszewska, Polen 9–11, 11–8, 11–5, 11–6, Natalia Bajor, Polen-Filippa Bergand 9–11, 12–10, 11–4, 11–9, Maria Taylakova, Ryssland-Sannamari Bölenius 11–6, 11–9, 12–10.
Kval, omgång 1
Stina Källberg-Vitalija Venckute, Litauen 10–12, 11–7, 11–6, 11–9, Honoka Hashimoto, Japan-Ellen Holmsten 11–5, 12–10, 11–6.

Uppdaterad: 01 NOV 2016 16:59 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info