Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2016 (46:e SOC)


Eriksdalshallen, Stockholm 15-20 november 2016
Antalet spelare: 243 (157+86) från 46 nationer
Svenskar: 37 (24+13)

Herrsingel
Toppseedade: Dimitrij Ovtcharov, Marcos Freitas

Final
Yuya Oshima, Japan-Mattias Karlsson 11–8, 7–11, 11–8, 7–11, 11–8, 13–11
Semifinaler
Mattias Karlsson-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 12–10, 8–11, 11–5, 7–11, 11–8, 11–7
Oshima-Kenta Matsudaira, Japan 11–7, 13–11, 4–11, 11–7, 11–5
Kvartsfinaler
Ovtcharov-Liam Pitchford, England 14–12, 11–6, 7–11, 11–3, 16–14
Mattias Karlsson-Jonathan Groth, Danmark 11–2, 11–5, 11–5, 9–11, 5–11, 7–11, 11–9
Oshima-Stephane Ouaiche, Frankrike 11–6, 11–5, 11–9, 11–7
Matsudaira-Marcos Freitas, Portugal 9–11, 11–8, 12–10, 11–5, 12–10

Åttondelsfinaler
Ovtcharov-Joao Monteiro, Portugal 11–5, 9–11, 11–9, 11–9, 9–11, 11–6
Pitchford-Jin Ueda, Japan 8–11, 11–9, 11–7, 9–11, 11–2, 11–4
Groth-Wang Yang, Slovakien 11–7, 10–12, 11–5, 10–12, 15–17, 11–4, 11–7
Mattias Karlsson-Koki Niwa, Japan 6–11, 11–8, 11–8, 11–7, 11–2
Oshima-Steffen Mengel, Tyskland 9–11, 11–2, 11–7, 11–9, 11–7
Ouaiche-Kou Lei. Ukraina 11–7, 11–13, 7–11, 11–6, 0–11, 12–10, 11–8
Matsudaira-Benedikt Duda, Tyskland 7–11, 8–11, 11–3, 5–11, 12–10, 12–10, 11–8
Freitas-Chen Chien-An, Taiwan 2–11, 17–15, 11–7, 11–4, 11–4

Sextondelsfinaler, omgång 2
Ovtcharov-Noshad Alamiyan, Iran 8–11, 11–5, 11–1, 8–11, 11–6, 8–11, 11–7
Monteiro-Kristian Karlsson 11–9, 12–10, 11–8, 13–11
Pitchford-Hugo Calderano, Brasilien 11–2, 11–8, 4–11, 7–11, 11–6, 11–7
Jin Ueda-Wang Chuqin, Kina 11–7, 11–7, 12–10, 11–6
Wang Yang-David McBeath, England 11–5, 6–11, 11–6, 2–11, 11–3, 11–7
Groth-Elias Ranefur 11–5, 11–8, 11–7, 11–6
Mattias Karlsson-Florent Lambiet, Belgien 11–7, 11–7, 11–5, 11–5
Niwa-Sharath Kamal Achanta, Indien 11–7, 11–6, 11–7, 11–7
Mengel-Zhou Yu, Kina 12–14, 12–10, 8–11, 11–6, 11–3, 13–15, 11–6
Oshima-Yeh Chih-Wei, Taiwan 11–4, 8–11, 11–5, 11–6, 11–3
Kou Lei-Masaki Yoshida, Japan 11–5, 11–2, 11–4, 12–10
Ouaiche-Tiago Apolonia, Portugal 11–5, 9–11, 11–5, 15–13, 11–8
Duda-Wang Zengyi, Polen 11–9, 7–11, 9–11, 11–8, 11–8, 9–11, 11–5
Matsudaira-Masataka Morizono, Japan 11–8, 12–10, 11–8, 11–1
Chen Chien-An-Harmeet Desai, Indien 11–9, 11–6, 10–12, 8–11, 11–6, 20–18
Freitas-Martin Allegro, Belgien 11–6, 11–8, 9–11, 13–11, 11–8

SVENSKMATCHER
Omgång 1 (64)
Ovtcharov-Viktor Brodd 9–11, 14–12, 11–5, 12–14, 11–4, 11–7
Kristian Karlsson-Hunor Szocs, Ungern 11–7, 11–9, 11–8, 11–4
Pitchford-Harald Andersson 11–7, 11–2, 8–11, 11–7, 7–11, 11–6
Wang Yang-Jon Persson 11–9, 4–11, 11–5, 11–9, 11–13, 7–11, 11–7
Ranefur-Tomas Konecny, Tjeckien 9–11, 11–6, 15–13, 5–11, 11–7, 11–8
Mattias Karlsson-Ricardo Walther, Tyskland 11–6, 9–11, 11–6, 11–8, 11–2
Niwa-Hampus Nordberg 11–5, 11–8, 12–14, 13–11, 11–8
Masataka Morizono, Japan-Jens Lundquist 7–11, 11–7, 11–8, 11–6, 11–4
Martin Allegro, Belgien-Pär Gerell 10–12, 13–11, 8–11, 12–10, 11–8, 11–9

Vidarekval
Andersson-Adam Szudi, Ungern 11–6, 11–8, 11–9, 12–10
Brodd-Kim Minhyeok, Sydkorea 11–8, 11–5, 7–11, 11–9, 5–11, 11–7
Allegro-Simon Arvidsson 11–7, 8–11, 11–9, 11–8, 11–8
Ranefur-Darko Jorgic, Slovenien 11–8, 11–9, 12–10, 7–11, 4–11, 7–11, 11–6
Nordberg-Li Yijie, Kina 9–11, 11–9, 11–8, 9–11, 11–9, 11–9

GRUPPSPEL (21 svenskar, 41 grupper)
Grupp 1
Truls Möregårdh-Juan Lamadrid, Chile 11–6, 11–5, 11–4, 12–10, Gustavo Tsuboi, Brasilien-Möregårdh 9–11, 8–11, 11–5, 12–10, 11–8, 11–4.
• Möregårdh grupptvåa, 1–1 (6–4) i matcher.
Grupp 2
Jonas Stener-Lai Chi-Chien, Taiwan 11–5, 11–9, 11–7, 11–5, Masaki Yoshida, Japan-Stener 11–7, 6–11, 11–8, 11–6, 11–8,
• Stener grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher.
Grupp 5
Alexander Franzén-Helshan Weerasinghe, England 8–11, 11–8, 3–11, 11–8, 11–7, 11–6, Benjamin Brossier, Frankrike-Franzén 13–15, 11–6, 10–12, 13–11, 8–11, 11–6, 11–6.
• Franzén grupptvåa, 1–1 (7–6) i matcher.
Grupp 6
Anton Källberg-Carlos Franco, Spanien 11–6, 13–11, 11–6, 11–5, Marek Badowski, Polen-Källberg 11–6, 4–11, 11–8, 12–10, 11–9.
• Källberg grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher.
Grupp 10
Jens Lundquist-Masaki Takami, Japan 11–7, 6–11, 11–9, 4–11, 8–11, 11–8, 11–3, Lundquist-Supanut Wisutmaythangkoon, Thailand 11–6, 11–8, 11–5, 9–11, 11–5.
• Lundquist gruppetta, 2–0 (8–4) i matcher.
Grupp 11
Simon Berglund-Martin Khatanov, Nederländerna 9–11, 11–2, 11–9, 5–11, 11–7, 5–11, 11–7, Noshad Alamiyan, Iran-Berglund 11–7, 4–11, 11–4, 11–7, 11–6.
• Berglund grupptvåa, 1–1 (5–7) i matcher.
Grupp 12
Jon Persson-Amin Miralmasi, Iran 11–2, 11–8, 12–10, 11–7, Persson-Peng Wang-Wei, Taiwan 11–13, 11–5, 11–4, 11–6, 11–4.
• Persson gruppetta, 2–0 (8–1) i matcher.
Grupp 13
Deni Kozul, Slovenien-Simon Söderlund 11–7, 11–8, 11–8, 11–5, Hunor Szocs, Rumänien-Söderlun 11–3, 9–11, 11–7, 11–6, 11–7.
• Simon Söderlund grupptrea, 0–2 (1–8) i matcher.
Grupp 14
Anders Eriksson-Kanak Jha, USA 11–9, 13–11, 10–12, 18–20, 11–8, 11–9, Antoine Hachard, Frankrike-Eriksson 11–7, 11–9, 12–10, 11–8.
• Eriksson grupptvåa, 1–1 (4–6) i matcher.
Grupp 15
Samuel Novota, Slovakien-Oscar Perman 9–11, 11–7, 3–11, 11–6, 11–7, 11–8, Vasily Lakeev, Ryssland-Perman 11–9, 11–6, 6–11, 11–4, 11–9.
• Perman grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher.
Grupp 25
Anthony Tran-Yomar Gonzalez, Puerto Rico 11–5, 11–9, 11–7, 9–11, 11–4, Park Ganghyeon, Sydkorea-Tran 11–6, 11–7, 11–9, 11–3.
• Tran grupptvåa, 1–1 (4–5) i matcher.
Grupp 26
Harald Andersson-Lim Zheng Jie Edric, Singapore 12–10, 11–3, 11–3, 11–4, Andersson-Aliaksandr Khanin, Belarus 11–1, 11–4, 7–11, 11–5, 9–11, 12–10.
• Andersson gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher.
Grupp 27
Filip Szymanski, Polen-Martin Friis 11–9, 11–9, 11–8, 11–4, Can Akkuzu, Frankrike-Friis 11–9, 11–9, 11–2, 11–8.
• Friis grupptrea, 0–2 (0–8) i matcher.
Grupp 29
Qiu Dang, Tyskland-Per Sandström 11–8, 11–8, 11–8, 11–4, Sandström-Kim Minhyeok, Sydkorea 11–5, 11–7, 7–11, 9–11, 6–11, 11–7, 11–9.
• Sandström grupptvåa, 1–1 (4–7) i matcher.
Grupp 32
Hampus Nordberg-Abdulaziz Alamri, Saudiarabien 11–5, 11–2, 11–8, 11–6, Nordberg-Bence Majoros, Ungern 11–9, 11–5, 11–6, 10–12,, 6–11, 9–11, 11–6.
• Nordberg gruppetta, 2–0 (8–3) i matcher.
Grupp 33
Elias Ranefur-Sergio Luhr, Chile 11–2, 11–3, 11–3, 11–5, Ranefur-Pavel Platonov. Belarus 11–6, 11–7, 7–11, 11–9, 11–8.
• Ranefur gruppetta, 2-0 (8–1) i matcher.
Grupp 34
Simon Arvidsson-Mohammadreza Akhlaghpasand, Iran 11–7, 7–11, 13–11, 11–7, 11–13, 11–9, Arvidsson-Lilian Ort, Tyskland Lilian Ort, Tyskland 11–9, 9–11, 11–4, 13–11, 12–10.
• Arvidsson gruppetta, 2–0 (8–3) i matcher.
Grupp 35
Viktor Brodd-Sultan Alkhamis, Saudiarabien 11–8, 11–6, 11–1, 11–3, Brodd-Padasak Tanviriyavechakul, Thailand 11–9, 7–11, 13–11, 9–11, 11–5, 11–5.
• Brodd gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher.
Grupp 36
Li Yijie, Kina-Hampus Söderlund 11–5, 8–11, 11–7, 11–3, 11–7, Hampus Söderlund-Sun Chia-Hung, Taiwan 12–10, 7–11, 10–12, 11–8, 11–7, 11–8.
• Hampus Söderlund grupptvåa, 1–1 (5–6) i matcher.
Grupp 37
Carl Ahlander Johansson-Tomoya Fujimura, Japan 11–1, 11–5, 11–9, 11–8, Wang Xi, Tyskland-Ahlander Johansson 11–9, 7–11, 11–7, 11–5, 6–11, 11–6.
• Ahlander Johansson grupptvåa, 1–1 (6–4) i matcher.
Grupp 39
Enzo Angles, Frankrike-Mattias Översjö 11–7, 11–6, 11–4, 8–11, 9–11, 11–7, Översjö-Adam Szudi, Ungern 10–12, 11–5, 11–8, 11–5, 6–11, 11–5.
• Översjö grupptvåa, 1–1 (6–6) i matcher.

Yuya Oshimas väg till SOC-segern (24–6 i set)
   1) 4–1 Marek Badowski, Polen (6,–11,4,8,8)
   2) 4–1 Yeh Chih-Wei, Taiwan (4,–8,5,6,3)
   3) 4–1 Steffan Mengel, Tyskland (–9,2,7,9,7)
   4) 4–0 Stephane Ouaiche, Frankrike (6,5,9,7)
   5) 4–1 Kenta Matsudaira, Japan (7,11,–4,7,5)
   6) 4–2 Mattias Karlsson (8,–7,8,–7,8,11)

Mattias Karlsson i SOC-singeln (22–11 i set)
   1) 4–1 Ricardo Walther, Tyskland (6,–9,6,8,2)
   2) 4–0 Florent Lambiet, Belgien (7,7,5,5)
   3) 4–1 Koki Niwa, Japan (–6,8,8,7,2)
   4) 4–3 Jonathan Groth, Danmark (2,5,5,–9,–5,–7,9)
   5) 4–2 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland (10,–8,5,–7,8,7)
   6) 2–4 Yuya Oshima, Japan (–8,7,–8,7,–8,–11)

Damsingel
Toppseedade: Kasumi Ishikawa, Han Ying

Final
Kasumi Ishikawa, Japan-Melek Hu, Turkiet 12–10, 11–4, 11–6, 11–13, 11–5
Semifinaler
Ishikawa-Cheng I-Ching, Taiwan 11–9, 4–11, 3–11, 11–6, 4–11, 11–8, 11–6
Melek Hu-Han Ying, Tyskland 11–8, 14–16, 11–9, 8–11, 7–11, 11–9, 11–9
Kvartsfinaler
Ishikawa-Li Qian, Polen  11–4, 7–11, 11–5, 4–11, 6–11, 11–9, 11–1
Cheng I-Ching-Suh Hyowon, Sydkorea 8–11, 7–11, 11–2, 12–10, 11–4, 11–9
Melek Hu-Jeon Jihee, Sydkorea 11–5, 11–6, 7–11, 7–11, 11–8, 9–11, 11–6
Han Ying-Miyu Kato, Japan 11–9, 11–2, 11–9, 11–6
Åttondelsfinaler
Ishikawa-Zhou Yihan, Singapore 11–8, 11–3, 9–11, 13–11, 11–5
Li Qian-Shan Xiaona, Tyskland 11–5, 4–11, 12–10, 9–11, 11–7, 3–11, 11–9
Suh Hyowon-Misaki Morizono, Japan 10–12, 11–7, 11–7, 11–6, 6–11, 12–10
Cheng I-Ching-Bernadette Szocs, Rumänien 7–11, 11–8, 11–8, 11–8, 11–6
Melek Hu-Kyoka Kato, Japan 8–11, 11–9, 11–9, 11–6, 11–8
Jeon Jihee-Yuka Ishigaki 11–9, 12–10, 11–4, 5–11, 11–3
Kato-Zeng Jian, Singapore 9–11, 11–4, 11–7, 7–11, 11–13, 11–5, 11–6
Han Ying-Yui Hamamoto, Japan 11–3, 11–5, 12–10, 11–7

Sextondelsfinaler, omgång 2
Ishikawa-Honoka Hashimoto, Japan 9-11, 7–11, 11–7, 11–13, 11–7, 11–9, 11–7
Zhou Yihan-Zheng Jiaqi, USA 9–11, 11–7, 7–11, 11–5, 11–7, 6–11, 11–7
Li Qian-Hitomi Sato, Japan 4–11, 11–9, 12–10, 11–6, 11–5
Shan Xiaona-Suthasini Sawettabut, Thailand 7–11, 11–5, 11–5, 7–11, 10–12, 11–5, 11–9
Morizono-Hina Hayata, Japan 11–7, 6–11, 11–3, 11–7, 7–11, 12–10
Suh Hyowon-Barbora Balazova, Slovakien 11–6, 11–8, 9–11, 8–11, 11–9, 11–8
Szocs-Britt Eerland, Nederländerna 11–6, 11–7, 13–11, 11–9
Cheng I-Ching-Nina Mittelham, Tyskland 11–6, 11–5, 11–8, 11–2
Kyoka Kato-Mima Ito, Japan 11–8, 12–10, 3–11, 11–4, 4–11, 12–10
Melek Hu-Yang Xiaoxin, Monaco 11–6, 4–11, 11–9, 11–8, 4–11, 11–8
Ishigaki-Manika Batra, Indien 11–3, 11–2, 11–1, 11–3
Jeon Jihee-Sakura Mori, Japan 13–11, 10–12, 16–14, 11–9, 11–4
Zeng Jian-Choi Hyojoo, Sydkorea 8–11, 12–10, 14–12, 7–11, 11–6, 11–6
Miyu Kato-Georgina Pota, Ungern 11–9, 6–11, 8–11, 11–7, 13–11, 11–5
Hamamoto-Miyu Maeda, Japan 3–11, 11–4, 12–10, 12–10, 12–10
Han Ying, Tyskland-Matilda Ekholm 11–6, 11–2, 11–5, 11–6

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Zheng Jiaqi, USA-Li Fen 11–7, 11–8, 11–7, 7–11, 14–12
Cheng I-Ching-Jennifer Jonsson 11–7, 11–6, 11–2, 11–13, 11–7
Ekholm-Mizuki Morizono, Japan 6–11, 11–5, 8–11, 9–11, 11–8, 12–10, 11–3
Han Ying-Linda Bergström 11–8, 11–6, 11–5, 11–2

GRUPPSPEL (11 svenskor, 16 grupper)
Grupp 2
Kyoka Kato, Japan-Daniela Moskovits 11–5, 11–2, 11–8, 12–10, Kim Vermaas, Nederländerna-Daniela Moskovits walk over Vermaas.
• Moskovits grupptrea, 0–2 (0–8) i matcher.
Grupp 3
Lee I-Chen, Taiwan-Jennifer Jonsson 11–7, 11–7, 11–4, 11–7, Jonsson-Paulina Vega, Chile 11–5, 11–8, 7–11, 11–9, 11–5.
• Jonsson grupptvåa, 1–1 (4–5) i matcher.
Grupp 4
Hana Matelova, Tjeckien-Tilda Johansson 11–4, 11–6, 11–5, 11–7, Wang Yi-Ju, Taiwan-Johansson 11–6, 11–5, 11–9, 8–11, 11–3.
• Johansson grupptrea, 0–2 (1–8) i matcher.
Grupp 7
Nina Mittelham, Tyskland-Ellen Holmsten 11–4, 11–5, 9–11, 11–7, 11–4, Marie Migot, FrankrikeHolmsten 11–5, 13–11, 11–6, 12–10.
• Holmsten grupptrea, 0–2 (1–8) i matcher.
Grupp 8
Dora Madarasz, Ungern-Filippa Bergand 13–11, 11–3, 12–10, 11–4, Mizuki Morizono, Japan-Filippa Bergand 11–3, 11–5, 11–3, 11–3.
• Bergand grupptrea, 0–2 (0–8) i matcher.
Grupp 9
Manika Batra, Indien-Erika Fronth 11–7, 11–7, 12–14, 11–7, 6–11, 11–4, Alina Arlouskaya, Belarus-Fronth 10–12, 12–10, 11–5, 11–9, 6–11, 11–9.
• Fronth grupptrea, 0–2 (4–8) i matcher.
Grupp 11
Lin Po-Hsuan, Taiwan-Stina Källberg 11–4, 11–9, 11–9, 12–10, Källberg-Aida Rahmo, Egypten 11–6, 8–11, 11–3, 11–8, 11–9, Saki Tashiro, Japan-Källberg 7–11, 11–4, 11–3, 11–3, 11–8.
• Källberg grupptrea, 1–2 (5–9) i matcher.
Grupp 12
Sarah De Nutte, Luxemburg-Huda Mustafa 11–9, 11–3, 11–4, 11–5, Lin Chia-Hsuan, Taiwan-Mustafa 11–4, 11–5, 12–14,  11–6, 11–2.
• Mustafa grupptrea, 0–2 (1–8) i matcher.
Grupp 14
Linda Bergström-Arina Singeorzan, Rumänien 8–11, 11–4, 7–11, 11–8, 11–6, 7–11, 11–3, Park Joohyun, Sydkorea-Bergström 11–4, 11–9, 11–3, 11–4.
• Bergström grupptvåa, 1–1 (4–7) i matcher.
Grupp 15
Lin Chia-Chih, Taiwan-Michaela Karlsson 11–8, 11–6, 11–4, 9–11, 11–5, Chantal Mantz, Tyskland-Karlsson 11–7, 11–7, 11–4, 11–7.
• Karlsson grupptrea, 0–2 (1–8) i matcher.
Grupp 16
Tamolwan Khetkhuan, Thailand-Stina Zetterström 11–5, 11–8, 9–11, 11–7, 11–7, Andrea Todorovic, Serbien-Zetterström 9–11, 11–8, 11–4, 11–5, 12–10.
• Zetterström grupptrea, 0–2 (2–8) i matcher.

Kasumi Ishikawas väg till SOC-segern (24–12 i set)
   1) 4–1 Andrea Todorovic, Serbien (4,–4,6,8,4)
   2) 4–3 Honoka Hashimoto, Japan (–9,–7,7,–11,7,9,7)
   3) 4–1 Zhou Yihan, Singapore (8,3,–9,11,5)
   4) 4–3 Li Qian, Polen (4,–7,5,–4,–6,9,1)
   5) 4–3 Cheng I-Ching, Taiwan (9,–4,–3,6,–4,8,6)
   6) 4–1 Melek Hu, Turkiet (10,4,6,–11,5)

Herrdubbel

Final
Hugo Calderano/Gustavo Tsuboi, Brasilien-Antoine Hachard/Stephane Ouaiche, Frankrike 12–10, 12–10, 11–7.
Semifinaler
Calderano/Tsuboi-Patrick Franziska/Jonathan Groth, Frankrike/Danmark 11–9, 11–8, 11–7, Hachard/Ouai-che-Kenta Matsudaira/Jin Ueda, Japan 12–10, 8–11, 11–9, 7–11, 11–8.
Kvartsfinaler
Calderano/Tsuboi-Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan 11–8, 11–13, 11–9, 9–11, 11–9, Franziska/Groth-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 8–11, 11–6, 13–11, 12–10, Hachard/Ouaiche-Zhao Zihao/Zhou Yu, Kina 12–10, 4–11, 7–11, 11–9, 12–10, Matsudaira/Ueda-Koki Niwa/Maharu Yoshimura, Japan 11–4, 11–5, 11–6.
Åttondelsfinaler
Morizono/Oshima-Ruwen Filus/Ricardo Walther, Tyskland 11–4, 11–7, 11–4, Calderano/Tsuboi-Cho Eonrae/Kim Donghyun, Sydkorea 7–11, 15–13, 7–11, 11–8, 11–9, Franziska/Groth-Kou Lei/Wang Yang, Ukraina/Slovakien walk over Franziska/Groth, Karlsson/Karlsson-Padasak Tanviriyavechakil/Suparut Wisutmayth, Thailand 9–11, 11–6, 11–9, 11–6, Hachard/Ouaiche-Chen Chien-An/Chiang Hung-Chieh, Taiwan 11–9, 11–5, 4–11, 11–6, Zhao Zihao/Zhou Yu-Sharath Kamal Achanta/Sathiyo Gnanasekaran, Indien 9–11, 11–6, 11–4, 11–9, Matsudaira/Ueda-Kim Minhyeok/Park Ganghyeon, Sydkorea 4–11, 11–6, 11–8, 6–11, 11–9, Niwa/Yoshimu-ra-Marek Badowski/Wang Zengyi, Polen 11–4, 11–8, 11–8.

SVENSKMATCHER
Kval, omgång 3
Cho Eonrae/Kim Donghyun, Sydkorea-Jens Lundquist/Jon Persson 11–8, 5–11, 11–9, 8–11, 11–8, Achanta/Gnanasekaran-Simon Arvidsson/Hampus Nordberg 11–1, 11–8, 11–7.
Kval, omgång 2
Lundquist/Persson-Li Yijie/Song Xu, Kina 12–10, 9–11, 9–11, 11–8, 11–7, Padasak Tanviriyavechakul/Supanut Wisutmaythangkoon, Thailand-Pär Gerell/Anton Källberg 11–8, 11–8, 11–8, Arvidsson/Nordberg-Bai He/Kristian Kobes, Slovakien walk over Arvidsson/Nordberg, Juan Lamadrid/Felipe Olivares, Chile-Harald Andersson/Viktor Brodd 6–11, 11–9, 14–12, 6–11, 11–8.
Kval, omgång 1
Enzo Angles/Benjamin Brossier, Frankrike-Elias Ranefur/Hampus Söderlund 16–14, 7–11, 11–8, 11–6, Arvidsson/Nordberg-Luke Savill/Christopher Wheeler, England/Skottland 11–5, 11–6, 11–8.

Damdubbel

Final
Cheng I-Ching/Lee I-Chen, Taiwan-Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea 9–11, 11–8, 11–13, 11–5, 11–7.
Semifinaler
Jeon Jihee/Yang Haeun-Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern 5–11, 13–11, 13–11, 12–10, Cheng I-Ching/Lee I-Chen-Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan 11–7, 11–8, 8–11, 13–11.
Kvartsfinaler
Jeon Jihee/Yang Haeun-Melek Hu/Maria Xiao, Turkiet/Spanien 11–8, 11–6, 11–5, Ekholm/Pota-Lin Ye/Zeng Jian, Singapore 11–7, 11–9, 11–4, Cheng I-Ching/Lee I-Chen-Hina Hayata/Miyu Kato, Japan 11–4, 11–4, 8–11, 12–10, Hashimoto/Sato-Dora Madarasz/Bernadette Szocs, Ungern/Rumänien 11–5, 11–9, 5–11, 11–8.

Åttondelsfinaler
Jeon Jihee/Yang Haeun-Tamolwan Khetkhuan/Marie Migot, Thailand/Frankrike 11–5, 11–6, 7–11, 11–6, Melek Hu/Maria Xiao-Ma Wenting/Yang Xiaoxin, Norge/Monaco 11–8, 8–11, 6–11, 11–8, 11–3, Lin Ye/Zeng Jian-Alina Arlouskaya/Alina Nikitchanka. Belarus 11–9, 6–11, 11–6, 11–6, Ekholm/Pota-Sarah De Nutte/Zheng Jiaqi, Luxemburg/USA 12–10, 12–10, 11–8, Cheng I-Ching/Lee I-Chen-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 11–5, 11–3, 11–3, Hayata/Kato-Chantal Mantz/Wan Yuan, Tyskland 11–6, 11–3, 11–6, Madarasz/Szocs-Ji Eunchae/Lee Eunhye, Sydkorea 11–9, 7–11, 11–7, 11–5, Hashimoto/Sato-Lin Po-Hsuan/Wang Yi-Ju, Taiwan 11–8, 11–5, 3–11, 11–9.

SVENSKMATCHER
Kval, omgång 2
Sarah De Nutte/Zheng Jiaqi, Luxemburg/USA-Michaela Karlsson/Stina Zetterström 11–6, 11–7, 11–3.
Kval, omgång 1
Ma Wenting/Yang Xiaoxin, Norge/Monaco-Tilda Johansson/Jennifer Jonsson 11–5, 11–9, 11–4, Karlsson/Zetterström-Katsiaryna Baravok/Arina Singeorzan, Belarus/Rumänien 11–8, 11–6, 3–11, 11–7, Britt Eerland/Kim Vermaas, Nederländerna-Ellen Holmsten/Stina Källberg 13–11, 11–4, 11–7, Magdalena Sikorska/Kinga Stefanska, Polen-Linda Bergström/Da-niela Moskovits walk over Sikorska/Stefanska, Alina Arlouskaya/Alina Nikitchanka, Belarus-Filippa Bergand/Erika Fronth 13–15, 11–5, 11–13, 11–7, 11–8.

U21 Herrar

Final
Kenta Tazoe, Japan-Liao Cheng-Ting, Taiwan 11–7, 9–11, 11–8, 11–8.
Semifinaler
Liao Cheng-Ting-Can Akkuzu, Frankrike 11–6, 11–8, 7–11, 5–11, 11–8, Tazoe-Sun Chia-Hung, Taiwan 11–8, 11–8, 13–11.
Kvartsfinaler
Liao Cheng-Ting, Taiwan-Park Ganghyeon, Sydkorea 8–11, 6–11, 11–5, 11–8, 11–8, Can Akkuzu, Frankrike-Carl Ahlander Johansson 11–4, 11–13, 11–4, 12–10, Sun Chia-Hung, Taiwan-Brian Afanador, Puerto Rico 11–9, 4–11, 11–4, 11–5, Kenta Tazoe, Japan-Darko Jorgic, Slovenien 11–7, 11–2, 15–13.
Åttondelsfinaler
Liao Cheng-Ting-Enzo Angles, Frankrike 10–12, 11–9, 11–9, 3–11, 11–5, Park Ganghyeon-Padasak Tanviriyavechakul, Thailand 11–9, 11–4, 11–9, Akkuzu-Denil Kozul, Slovenien 12–10, 11–5, 6–11, 4–11, 11–7, Ahlander Johansson-Lee Chia-Sheng, Taiwan 11–5, 11–7, 7–11, 8–11, 12–10, Sun Chia-Hung-Adam Szudi, Ungern 8–11, 14–12, 12–10, 11–7, Afanador-Chew Zhe Yu Clarence, Singapore 4–11, 11–8, 15–13, 6–11, 11–6, Tazoe-Florent Lambiet, Belgien 11–7, 11–7, 11–3, Jorgic-Anton Källberg 11–9, 5–11, 11–9, 11–6.

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Liao Cheng-Ting-Truls Möregårdh 8–11, 5–11, 11–9, 11–3, 11–7, Akkuzu-Oscar Perman 7–11, 11–5, 11–4, 11–5, Ahlander Johansson-Samuel Walker, England 11–6, 11–8, 10–12, 6–11, 11–9, Florent Lambiet, Belgien-Alexander Franzén 11–6, 11–13, 11–4, 11–8, Jorgic-Elias Ranefur 11–6, 11–8, 8–11, 12–10, Källberg-Keiya Uemura, Japan 9–11, 8–11, 11–9, 11–4, 11–5.

GRUPPSPEL (11 svenskar, 16 grupper)
Grupp 1
Simon Söderlund-Masaki Takami, Japan 12–10, 11–13, 11–8, 11–7, Enzo Angles, Frankrike-Söderlund 11–7, 11–9, 6–11, 11–5.
• Simon Söderlund grupptvåa, 1–1 (4–4) i matcher.
Grupp 3
Anders Eriksson-Miguel Vilchez, Spanien 13–11, 9–11, 5–11, 12–10, 11–8, Sun Chia-Hung, Taiwan-Anders Eriksson 11–6, 11–7, 11–8.
• Eriksson grupptvåa, 1–1 (3–5) i matcher.
Grupp 5
Elias Ranefur-Ingemar Peter, Slovakien 11–9, 13–11, 9–11, 11–5, Ranefur-Helshan Weerasinghe, England 11–8, 11–8, 11–3.
• Ranefur gruppetta, 2–0 (6–1) i matcher.
Grupp 6
Konstantinos Angelakis, Grekland-Jonas Stener 6–11, 14–12, 11–7, 11–8, Bence Majoros, Ungern-Stener 15–13, 11–9, 11–5.
• Stener grupptrea, 0–2 (1–6) i matcher.
Grupp 7
Oscar Perman-Juan Lamadrid, Chile 11–8, 11–9, 8–11, 11–2, Perman-Martin Allegro, Belgien 12–10, 6–11, 12–10, 11–7.
• Perman gruppetta, 2–0 (6–2) i matcher.
Grupp 8
Truls Möregårdh-Ami Hossein Hodaei, Iran 11–9, 15–13, 11–5, Möregårdh-Qiu Dang, Tyskland 11–9, 10–12, 7–11, 11–8, 11–9.
• Möregårdh gruppetta, 2–0 (6–2) i matcher.
Grupp 9
Carl Ahlander Johansson-Aliaksandr Khanin, Belarus 11–4, 12–10, 11–3, Ahlander Johansson-Alejandro Toranzos, Paraguay 11–8, 11–4, 11–4, Ahlander Johansson-Tomas Kopanyi, Slovakien 11–6, 16–14, 11–2.
• Ahlander Johansson gruppetta, 3–0 (9–0) i matcher.
Grupp 12
Alexander Franzén-Miikka O´Connor, Finland 11–5, 11–2, 11–3, Franzén-Abdulaziz Alamri, Saudiarabien 11–1, 11–1, 11–2, Franzén-Claus Nielsen, Danmark 11–5, 11–6, 12–14, 12–10.
• Franzén gruppetta, 3–0 (9–1) i matcher.
Grupp 14
Qiu Liang, Tyskland-Per Sandström 11–5, 11–7, 11–9, Supanut Wisutmaythangkoon, Thailand-Sandström 7–11, 11–6, 11–4, 11–5, Sandström-Lim Zheng Jie Edric, Singapore 11–6, 11–8, 11–2.
• Sandström gruppfyra, 1–2 (4–6) i matcher.
Grupp 15
Peng Wang-Wei, Taiwan-Martin Friis 6–11, 11–5, 11–5, 4–11, 11–8, Kanak Jha, USA-Friis 11–5, 9–11, 11–4, 11–6, Friis-Abdelrahman Rahmou, Egypten 11–6, 9–11, 11–7, 11–3.
• Friis grupptrea, 1–2 (6–7) i matcher.
Grupp 16
Simon Berglund-Christopher Wheeler, Skottland 11–8, 11–8, 11–7, Berglund-Abdulaziz Bu Shulaybi, Saudiarabien 11–9, 11–7, 11–4, Deni Kozul, Slovenien-Berglund 9–11, 11–8, 8–11, 11–3, 13–11.
• Berglund grupptvåa, 2–1 (8–3) i matcher.

U21 Damer

Final
Choi Hyojoo, Sydkorea-Sakura Mori, Japan 12–10, 12–14, 14–12, 11–7.
Semifinaler
Choi Hyojoo-Saki Shibata, Japan 11–7, 9–11, 11–6, 12–10, Mori-Maki Shiomi, Japan 11–2, 11–2, 11–6.
Kvartsfinaler
Choi Hyojoo-Bernadette Szocs, Rumänien 11–9, 7–11, 10–12, 15–13, 11–8, Shibata-Eka So, Japan 11–9, 11–13, 11–8, 11–6, Mori-Manika Batra, Indien 11–7, 12–10, 11–8, Shiomi-Ji Eunchae, Sydkorea 11–5, 11–6, 11–4.
Åttondelsfinaler
Choi Hyojoo-Mizuki Morizono, Japan 6–11, 12–10, 11–9, 14–12, Szocs-Tamolwan Khetkhuan, Thailand 11–6, 11–5, 11–8, So-Lin Ye, Singapore 11–8, 11–5, 12–10, Shibata-Alina Nikitchanka, Belarus 11–3, 11–9, 11–5, Mori-Alina Arlouskaya, Belarus 11–4, 8–11, 11–5, 11–8, Batra-Kyoka Kato, Japan 8–11, 12–10, 11–3, 6–11, 11–8, Ji Eunchae-Miyu Maeda, Japan 7–11, 9–11, 11–8, 13–11, 11–5, Shiomi-Nina Mittelham, Tyskland 11–9, 11–3, 11–9.

SVENSKMATCHER
Gruppspel (6 svenskor, 8 grupper)
Grupp 1
Tilda Johansson-Katsiaryna Baravok, Belarus 5–11, 11–8, 6–11, 11–8, 11–9, Nina Mittelham, Tyskland-Johansson 11–5, 11–4, 11–6.
• Johansson grupptrea, 1–1 (3–5) i matcher.
Grupp 3
Alina Nikitchanka, Belarus-Ellen Holmsten 11–7, 10–12, 12–10, 11–7, Chantal Mantz, Tyskland-Ellen Holmsten 8–11, 11–4, 12–10, 11–6.
• Holmsten grupptrea, 0–2 (2–6) i matcher.
Grupp 4
Kim Vermaas, Nederländerna-Filippa Bergand 12–14, 11–6, 11–9, 11–8, Tamolwan Khetkhuan, Thailand-Bergand 8–11, 11–7, 11–7, 11–5.
• Bergand grupptrea, 0–2 (2–6) i matcher.
Grupp 5
Ji Eunchae, Sydkorea-Linda Bergström 11–7, 11–2, 11–3, Bergström-Aida Rahmo, Egypten 11–9, 11–2, 11–3, Daria Trigolos, Belarus-Bergström 11–7, 11–8, 11–5.
• Bergström grupptrea, 1–2 (3–6) i matcher.
Grupp 7
Mizuki Morizono, Japan-Erika Fronth 11–9, 11–7, 11–2, Lin Po-Hsuan, Taiwan-Fronth 11–6, 11–9, 11–6, Lee Eunhye, Sydkorea-Fronth 9–11, 11–5, 11–4, 11–7.
• Fronth gruppfyra, 0–3 (1–9) i matcher.
Grupp 8
Alina Arlouskaya, Belarus-Stina Källberg 11–5, 11–4, 12–14, 11–5, Wan Yuan, Tyskland-Källberg 11–7, 11–6, 7–11, 12–10, Källberg-Arina Singeorzan, Rumänien 8–11, 11–5, 13–11, 11–6.
• Källberg grupptrea, 1–2 (5–7) i matcher.


Uppdaterad: 16 OKT 2018 15:55 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info