Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2017 (47:e SOC)


Eriksdalshallen, Stockholm 13-19 november 2017

HERRSINGEL
Toppseedade: Fan Zhendong, Xu Xin
Final
Xu Xin, Kina-Fan Zhendong, Kina 6–11, 11–7, 11–9, 11–6, 11–2
Semifinaler
Fan Zhendong-Zhou Yu, Kina 6–11, 11–3, 11–8, 10–12, 12–10, 10–12, 12–10
Xu Xin-Fang Bo, Kina 11–9, 12–14, 11–5, 11–5, 8–11, 11–1
Kvartsfinaler
Fan Zhendong-Quadri Aruna, Nigeria 11–6, 11–8, 12–10, 11–5
Zhou Yu-Lin Gaoyuan, Kina 7–11, 6–11, 13–11, 11–3, 16–14, 11–6
Fang Bo-Koki Niwa, Japan 11–7, 11–6, 7–11, 8–11, 8–11, 11–8, 11–8
Xu Xin-Jonathan Groth, Danmark 7–11, 11–5, 11–4, 11–3, 11–9

Åttondelsfinaler
Fan Zhendong-Benedikt Duda, Tyskland 6–11, 11–5, 11–6, 11–6, 11–3
Aruna-Marcos Freitas, Portugal 11–6, 11–4, 13–11, 12–10
Zhou Yu-Yan An, Kina 11–9, 11–8, 11–9, 11–2
Lin Gaoyuan-Liu Dingshou, Kina 11–1, 11–9, 11–3, 11–0
Koki Niwa-Wang Yang, Slovakien 11–4, 6–11, 11–4, 11–8, 11–7
Fang Bo-Kristian Karlsson 12–10, 11–4, 11–1, 11–6
Groth-Kenta Matsudaira, Japan 7–11, 11–5, 11–8, 11–9, 10–12, 12–10
Xu Xin-Tomokazu Harimoto, Japan 9–11, 4–11, 11–7, 8–11, 11–5, 11–6, 11–9

Sextondelsfinaler, omgång 1 (3 svenskar)
Fan Zhendong-Jang Woojin, Sydkorea 11–1, 11–6, 11–3, 11–9
Duda-Yuya Oshima, Japan 13–11, 10–12, 11–6, 11–8, 10–12, 11–6
Freitas-Zhai Yujia, Danmark 9–11, 5–11, 11–4, 11–8, 9–11, 11–3, 11–6
Aruna-Wong Chun Ting, Hongkong 11–7, 11–4, 11–8, 6–11, 2–11, 11–6
Zhou Yu-Chuang Chih-Yuan, Taiwan 11–9, 9–11, 5–11, 12–10, 10–12, 13–11, 11–6
Yan An-Masataka Morizono, Japan 11–8, 11–6, 11–9, 11–7
Liu Dingshuo-Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–7, 12–10, 11–7, 3–11, 13–11
Lin Gaoyuan-Maharu Yoshimura, Japan 13–11, 13–11, 11–2, 11–6
Niwa-Darko Jorgic, Slovenien 11–9, 11–4, 11–7, 10–12, 11–13, 11–4
Wang Yang-Mattias Karlsson 11–9, 9–11, 11–13, 11–5, 12–10, 12–14, 11–4
Kristian Karlsson-Pavel Sirucek, Tjeckien 8–11, 9–11, 11–7, 11–9, 11–9, 12–10
Fang Bo-Kirill Gerassimenko, Kazakstan 11–4, 11–8, 11–7, 9–11, 12–10
Matsudaira-Kim Donghyun, Sydkorea 11–7, 8–11, 11–4, 8–11, 11–4, 11–9
Groth-Lee Sangsu, Sydkorea 11–8, 12–10, 7–11, 6–11, 11–9, 2–11, 12–10
Harimoto-Jens Lundquist 11–4, 9–11, 9–11, 10–12, 11–5, 11–9, 11–8
Xu Xin-Chen Chien-An, Taiwan 11–7, 12–10, 12–10, 11–3

Xu Xins väg till SOC-segern (20–7)
   1) 4–0 Chen Chien-An, Taiwan (7,10,10,3)
   2) 4–3 Tomokazu Harimoto, Japan (–9,–4,7‚–8,5,6,9
   3) 4–1 Jonathan Groth, Danmark (–7,,5,4,3,9)
   4) 4–2 Fang Bo, Kina (9,–12,5,5,–8,1)
   5) 4–1 Fan Zhendong, Kina (–6,7,9,6,2)

Kvalomgång 2
Liu Dingshuo, Kina-Simon Berglund 11–7, 11–3, 11–9, 11–6, Kirill Gerassimenko, Kazakstan-Pär Gerell 11–8, 11–6, 12–10, 11–8, Jens Lundquist-Joao Monteiro, Portugal 6–11, 3–11, 11–7, 11–5, 11–7, 10–12, 11–9.
Kvalomgång 1
Lundquist-Patrick Franziska, Tyskland 8–11, 14–12, 12–10, 4–11, 12–10, 11–5.

Kval (47 grupper och 19 svenskar)
Grupp 4
Patryk Zatowka, Polen-Anthony Tran 12–10, 11–6, 11–5, 6–11, 11–8, Chen Chien-An, Taiwan-Anthony Tran 9–11, 6–11, 11–9, 14–12, 11–7, 11–2.
• Tran grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher.
Grupp 7
Alexander Franzén-Ioannis Sgouropoulos, Grekland 12–10, 10–12, 11–6, 11–6, 11–9, Quadri Aruna, Nigeria-Franzén 12–10, 11–9, 11–7, 17–15.
• Franzén grupptvåa, 1–1 (4–5) i matcher.
Grupp 9
Simon Berglund-Andreas Levenko, Österrike 11–3, 11–3, 6–11, 11–9, 12–10, Berglund-Ricardo Walther, Tyskland 11–7, 8–11, 11–7, 9–11, 11–6, 9–11, 15–13.
• Berglund gruppetta, 2–0 (8–4) i matcher.
Grupp 11
Pär Gerell-Supanut Wisutmaythangkoon, Thailand 11–7, 11–9, 8–11, 11–7, 11–6, Gerell-Laurens Tromer, Nederländerna 11–7, 11–3, 11–6, 11–8.
• Gerell gruppetta, 2–0 (8–1) i matcher.
Grupp 12
Tom Jarvis, England-Hampus Söderlund 11–7, 6–11, 15–17, 11–8, 11–8, 12–10, Gao Ning, Singapore-Hampus Söderlund 11–6, 9–11, 11–7, 11–8, 11–2.
• Hampus Söderlund grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher.
Grupp 13
Truls Möregårdh-Sun Chia-Hung, Taiwan 5–11, 11–9, 11–8, 13–11, 13–11, Zhou Yu, Kina-Truls Möregårdh 10–12, 10–12, 11–4, 11–6, 11–6, 14–12.
• Truls Möregårdh grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher.
Grupp 15
Mattias Översjö-Ibrahima Diaw, Frankrike 8–11, 11–13, 11–9, 11–5, 11–7, 11–6, Sharath Kamal Achanta, Indien-Översjö 11–7, 11–1, 11–7, 11–5.
• Översjö grupptvåa, 1–1 (4–6) i matcher.
Grupp 18
Elias Ranefur-Guillermo Martinez, Spanien 11–7, 12–14, 11–8, 12–10, 6–11, 11–4, Masataka Morizono, Japan-Ranefur 11–6, 9–11, 11–8, 11–8, 11–3.
• Ranefur grupptvåa, 1–1 (5–6) i matcher.
Grupp 21
Simon Arvidsson-Alexander Chen, Österrike 3–11, 11–7, 12–10, 11–4, 11–4, Arvidsson-Jang Woojin, Sydkorea 11–4, 8–11, 11–8, 11–6, 11–9.
• Arvidsson grupptvåa, 1–1 (5–5) i matcher.
Grupp 22
Viktor Brodd-Kwan Man Ho, Hongkong 11–6, 9–11, 11–13, 11–5, 9–11, 11–9, 11–4, Jakub Dyjas, Polen-Brodd 19–17, 9–11, 10–12, 11–9, 11–6, 6–11, 11–6.
• Brodd grupptvåa, 1–1 (7–7) i matcher.
Grupp 23
Wu Jiaji, Dominikanska Republiken-Simon Söderlund 11–1, 5–11, 1–11, 11–7, 11–8, 11–3, Jiang Tianyi, Hongkong-Simon Söderlund 13–11, 12–10, 9–11, 11–13, 11–8, 14–12.
• Simon Söderlund grupptrea, 0–2 (4–8) i matcher.
Grupp 25
Eric Jouti, Brasilien-Anders Eriksson 11–6, 11–5, 10–12, 11–6, 9–11, 11–9, Eriksson-Cho Seungmin, Sydkorea 11–6, 5–11, 4–11, 11–6, 11–8, 9–11, 16–14.
• Eriksson grupptvåa, 1–1 (6–7) i matcher.
Grupp 26
Hampus Nordberg-Amin Ahmadian, Iran 11–5, 10–12, 12–14, 8–11, 11–5, 11–6, 11–7, Ho Kwan Kit, Hongkong-Nordberg 11–1, 11–7, 11–8, 11–13, 11–7.
• Nordberg grupptvåa, 1–1 (5–7) i matcher.
Grupp 27
Andrea Landrieu, Frankrike-Oscar Perman 11–5, 11–7, 7–11, 16–14, 11–7
Wang Yang, Slovakien-Perman 11–3, 11–5, 11–9, 7–11, 11–7
• Perman grupptrea, 0–2 (2–8) i matcher
Grupp 29
Harald Andersson-Park Gyeongtae, Sydkorea 13–15, 8–11, 11–7, 5–11, 11–7, 11–9, 11–2
Quentin Robinot, Frankrike-Andersson 11–5, 11–6, 11–3, 5–11, 11–3
• Andersson grupptvåa, 1–1 (5–7) i matcher
Grupp 32
Anton Källberg-Miikka O´Connor, Finland 11–8, 11–4, 11–7, 11–5
Andrew Baggaley, England-Källberg 9–11, 11–8, 11–5, 11–7, 12–10.
• Källberg grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher.
Grupp 44
Jon Persson-Satoshi Aida, Japan 5–11, 11–7, 11–6, 5–11, 11–13, 11–8, 11–3, Can Akkuzu, Frankrike-Persson 6–11, 11–4, 6–11, 11–6, 11–7, 11–4.
• Persson grupptvåa, 1–1 (6–7) i matcher.
Grupp 46
Jens Lundquist-Tomas Kopanyi, Slovakien 11–6, 11–7, 11–9, 11–4, Lundquist-Tonin Ryuzaki, Japan 13–11, 11–9, 11–8, 11–3.
• Lundquist gruppetta, 2–0 (8–0) i matcher.
Grupp 47
Malte Möregårdh-Seo Hyundeok, Sydkorea 11–8, 13–11, 4–11, 11–7, 5–11, 11–7
Abdel-Kader Salifou, Frankrike-Malte Möregårdh 11–5, 11–3, 11–2, 11–6.
• Malte Möregårdh grupptvåa, 1–1 (4–6) i matcher.

DAMSINGEL
Toppseedade: Ding Ning, Zhu Yuling
Final
Chen Xingtong, Kina-Ding Ning, Kina 11–9, 15–13, 10–12, 11–6, 6–11, 6–11, 11–9
Semifinaler
Ding Ning-Kasumi Ishikawa, Japan 11–9, 11–9, 11–8, 11–6
Chen Xingtong-Zhu Yuling, Kina 4–11, 11–6, 11–8, 11–8, 11–6
Kvartsfinaler
Ding Ning-Zhang Qiang, Kina 7–11, 11–9, 14–12, 5–11, 11–3, 11–6
Ishikawa-Gu Yuting, Kina 12–10, 12–10, 8–11, 5–11, 11–9, 6–11, 11–6
Chen Xingtong-Chen Meng, Kina 9–11, 11–7, 11–6, 6–11, 11–6, 8–11, 11–4
Zhu Yuling-Miyu Kato, Japan 11–9, 11–4, 12–14, 11–6, 10–12, 8–11, 11–4

Åttondelsfinaler
Ding Ning-Chen Ke, Kina 11–9, 11–6, 11–7, 11–5
Zhang Qiang-Sun Mingyang, Kina 11–9, 11–7, 8–11, 11–8, 11–5
Gu Yuting-Cheng I-Ching, Taiwan 11–7, 8–11, 11–6, 11–7, 11–0
Ishikawa-Li Xiaodan, Kina 8–11, 12–10, 11–9, 9–11, 12–10, 5–11, 11–4
Chen Meng-Matilda Ekholm 11–7, 11–5, 11–1, 11–3
Chen Xingtong-Melek Hu, Turkiet 11–5, 11–4, 11–6, 6–11, 11–4
Miyu Kato-Yu Mengyu, Singapore 11–13, 11–5, 12–10, 11–5, 11–9
Zhu Yuling-Doo Hoi Kem, Hongkong 11–7, 11–7, 11–4, 11–6

Sextondelsfinaler, omgång 1 (2 svenskor)
Ding Ning-Sofia Polcanova, Österrike 11–7, 11–5, 11–3, 11–4
Chen Ke-Jeon Jihee, Sydkorea 8–11, 11–7, 11–9, 11–1, 7–11, 11–6
Zhang Qiang-Shan Xiaona, Tyskland 5–11, 11–9, 6–11, 11–7, 11–8, 11–8
Sun Mingyang-Mima Ito, Japan 11–7, 12–10, 8–11, 11–9, 9–11, 11–4
Cheng I-Ching-Li Jiayi, Kina 5–11, 5–11, 11–9, 12–14, 11–5, 11–2, 11–8
Gu Yuting-Honoka Hashimoto, Japan 11–4, 13–11, 11–2, 11–4
Li Xiaodan-Li Fen 14–12, 11–7, 5–11, 11–8, 12–10
Ishikawa-Li Qian, Polen 9–11, 11–9, 16–14, 11–5, 11–6
Chen Meng-Lee Ho Ching, Hongkong 11–2, 9–11, 11–6, 7–11, 11–6, 11–5
Ekholm-Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 11–9, 11–9, 13–15, 11–7, 11–9
Melek Hu-Hitomi Sato, Japan 8–11, 11–9, 11–6, 11–8, 11–8
Chen Xingtong-Miu Hirano, Japan 6–11, 11–8, 11–4, 11–7, 11–8
Kato-Han Ying, Tyskland 10–12, 5–11, 11–9, 11–9, 11–3, 5–11, 11–8
Yu Mengyu-Hina Hayata, Japan 9–11, 12–10, 5–11, 11–5, 11–9, 11–3
Doo Hoi Kem-Yu Fu, Portugal 8–11, 16–14, 11–5, 9–11, 11–8, 11–3
Zhu Yuling-Miyuu Kihara, Japan 11–4, 6–11, 11–8, 11–6, 11–9

Chen Xingtongs väg till SOC-segern (32–9)
   1) 4–0 Daria Trigolos, Belarus (3,6,4,7)  gruppspel
   2) 4–0 Stephanie Loeuillette, Fra´e (9,7,1,4)  gruppspel
   3) 4–0 Viktoria Pavlovitj, Belarus (4,8,6,9)  kval
   4) 4–1 Miu Hirano, Japan (–6,8,4,7,8)
   5) 4–1 Melek Hu, Turkiet (5,4,6,–6,4)
   6) 4–3 Chen Meng, Kina (–9,7,6,–6,6,–8,4)
   7) 4–1 Zhu Yuling, Kina (–4,6.8.8.6)
   8) 4–3 Ding Ning, Kina (9,13,–10,6,–6,–6,9)

Kval (32 grupper och 12 svenskor)
Grupp 2
Linda Bergström-Wang Yi-Ju, Taiwan 11–9, 11–8, 8–11, 11–8, 11–1, Gu Yuting, Kina-Linda Bergström 12–10, 11–3, 11–4, 11–6.
• Bergström grupptvåa, 1–1 (4–5) i matcher.
Grupp 22
Anna Tikhomirova, Ryssland-Jennifer Jonsson 11–8, 11–4, 11–7, 11–5, Suthasini Sawettabut, Thailand-Jonsson 3–11, 11–2, 11–9, 11–7, 11–5.
• Jonsson grupptrea, 0–2 (1–8) i matcher.
Grupp 23
Szandra Pergel, Ungern-Stina Källberg 14–12, 11–6, 12–14, 11–5, 7–11, 12–10, Nubani Ando, Japan-Källberg 11–5, 11–2, 11–7, 11–4.
• Källberg grupptrea, 0–2 (2–8) i matcher.
Grupp 24
Wang Yidi, Kina-Daniela Moskovits 11–2, 11–4, 11–5, 11–7, Viktoria Pavlovitj, Belarus-Moskovits 11–2, 11–8, 11–6, 11–2, Moskovits-Anastasiia Shevtcova, Ryssland 11–6, 11–5, 11–4, 11–6.
• Moskovits grupptrea, 1–2 (4–8) i matcher.
Grupp 25
Britt Eerland, Nederländerna-Alma Rööse 11–5, 11–4, 9–11, 11–8, 11–3, Zhang Rui, Kina-Rööse 11–9, 11–5, 11–4, 11–4, Nadezhda Bogdanova, Belarus-Rööse 11–5, 9–11, 11–7, 9–11, 11–2, 6–11, 11–5.
• Rööse gruppfyra, 0–3 (4–12) i matcher.
Grupp 26
Ng Wing Nam, Hongkong-Jennie Edvinsson 11–8, 11–8, 11–6, 11–6, Li Jiayi, Kina-Edvinsson 11–6, 11–5, 11–5, 11–5, Ryu Hanna, Sydkorea-Edvinsson 14–12, 11–9, 11–6, 11–5.
• Edvinsson gruppfyra, 0–3 (0–12).
Grupp 27
Song Maeum, Sydkorea-Tilda Johansson 11–1, 11–8, 9–11, 9–11, 5–11, 11–6, 11–5
Chen Ke, Kina-Johansson 11–3, 11–9, 11–7, 11–1
Arina Singeorzan, Rumänien-Johansson 11–8, 11–7, 8–11, 5–11, 11–6, 11–8
• Johansson gruppfyra, 0–3 (5–12) i matcher.
Grupp 28
Maria Xiao, Spanien-Filippa Bergand 11–9, 11–3, 11–4, 11–8, Polina Mikhailova, Ryssland-Bergand 11–6, 11–8, 11–3, 7–11, 11–4, Bergand-Widaad Gukhool, Mauritius 11–4, 12–10, 11–8, 11–8.
• Bergand grupptrea, 1–2 (5–8) i matcher.
Grupp 29
Hana Matelova, Tjeckien-Ellen Holmsten 11–6, 11–6, 11–3, 3–11, 11–5, Zhang Qiang, Kina-Holmsten 11–4, 11–7, 11–6, 11–7, Miko Tokunaga, Japan-Holmsten 11–9, 5–11, 14–12, 11–9, 11–6.
• Holmsten gruppfyra, 0–3 (2–12) i matcher.
Grupp 30
Li Ye, Singapore-Stina Zetterström 11–3, 11–7, 11–6, 11–6, Huang Yi-Hua, Taiwan-Zetterström 11–9, 8–11, 11–5, 11–8, 12–10, Li Xiaodan, Kina-Zetterström 11–5, 11–6, 11–6, 11–2.
• Zetterström gruppfyra, 0–3 (1–12) i matcher.
Grupp 31
Adriana Diaz, Puerto Rico-Huda Mustafa 11–8, 11–7, 11–13, 11–5, 11–6, Lee Zion, Sydkorea-Mustafa 11–6, 11–8, 11–6, 11–5, Yee Herng Hwee, Singapore-Mustafa 7–11, 9–11, 11–3, 7–11, 11–2, 11–6, 11–5.
• Mustafa gruppfyra, 0–3 (4–12) i matcher.
Grupp 32
Nanthana Komwong, Thailand-Erika Fronth 11–3, 11–4, 12–10, 7–11, 11–8, Barbora Balazova, Slovakien-Fronth 11–2, 8–11, 11–3, 4–11, 11–7, 11–8, Fronth-Anna-Sofia Erkheikki, Finland 11–4, 11–4, 11–6, 11–6.
• Fronth grupptrea, 1–2 (7–8) i matcher.

HERRDUBBEL
Final
Fan Zhendong/Xu Xin, Kina-Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 6–11, 11–5, 11–6, 11–8
Semifinaler
Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong-Sharath Kamal Achanta/Sathiyan Gnanasekaran, Indien 12–10, 11–3, 7–11, 11–4
Fan Zhendong/Xu Xin, Kina-Jang Woojin/Jeoung Youngsik 11–7, 11–13, 11–6, 11–8
Kvartsfinaler
Achanta/Gnanasekaran-Quadri Aruna/Diogo Carvalho, Nigeria/Portugal 11–7, 11–13, 11–8, 11–4
Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting-Jeong Sangeun/Park Ganghyeon, Sydkorea 11–5, 11–6, 11–8
Jang Woojin/Jeoung Youngsik-Harmeet Desai/Soumyajit Ghosh, Indien 11–9, 11–9, 11–5
Fan Zhendong/Xu Xin-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 9–11, 11–9, 6–11, 11–5, 12–10

Åttondelsfinaler
Aruna/Carvalho-Masataka Morizono/Yuya Oshima walk over
Achanta/Gnanasekaran-Paul Drinkhall/Liam Pitchford, England 4–11, 10–12, 12–10, 11–8, 11–8
Jeong Sangeun/Park Ganghyeon-Gao Ning/Pang Xue Jie, Singapore 12–10, 11–8, 11–4
Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting-Darko Jorgic/Tomislav Pucar, Slovenien/Kroatien 11–6, 11–6, 11–8
Jang Woojin/Jeoung Youngsik-Marek Badowski/Patryk Zatowka, Polen 9–11, 12–10, 11–7, 13–11
Desai/Ghosh-Pär Gerell/Jon Persson 6–11, 2–11, 11–9, 11–4, 11–5
Karlsson/Karlsson-Andrea Landrieu/Romain Lorentz, Frankrike 11–6, 11–5, 7–11, 12–14, 11–8
Fan Zhendong/Xu Xin-Pavel Platonov/Kirill Skachkov, Belarus/Ryssland 11–3, 6–11, 11–2, 11–7

Kvalomgång 2
Gerell/Persson-Guillermo Martinez/Miguel Vilchez, Spanien 11–4, 12–10, 11–8
Kvalomgång 1
Quadri Aruna/Diogo Carvalho, Nigeria/Portugal-Viktor Brodd/Hampus Nordberg 11–8, 11–9, 9–11, 7–11, 11–3, Gerell/Persson-Alexander Chen/Simon Pfeffer, Österrike 11–4, 11–9, 7–11, 11–8

DAMDUBBEL
Final
Hina Hayata/Mima Ito, Japan-Chen Meng/Zhu Yuling, Kina 11–8, 1–11, 11–9, 11–9
Semifinaler
Chen Meng/Zhu Yuling-Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hongkong 11–5, 13–11, 11–6
Hayata/Ito-Chen Szu-Yu/Cheng I-Ching, Taiwan 11–6, 11–6, 11–8
Kvartsfinaler
Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching-Maria Xiao/Zhang Mo, Spanien/Kanada 9–11, 11–13, 11–5, 13–11, 11–7
Chen Meng/Zhu Yuling-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 11–4, 13–11, 13–11
Jeon Jihee/Yang Haeun-Chen Szu-Yu/Cheng I-Ching, Taiwan 9–11, 11–9, 11–8, 11–6
Hina Hayata/Mima Ito, Japan-Sarah De Nutte/Ni Xialian, Luxemburg 11–3, 11–9, 11–8

Åttondelsfinaler
Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching-Dina Meshref/Debora Vivarelli, Egypten/Italien 11–5, 10–12, 11–7, 11–1
Maria Xiao/Zhang Mo-Linda Bergström/Jennifer Jonsson 11–8, 13–11, 13–11
Balazova/Matelova-Lin Chia-Chih/Wang Yi-Ju, Taiwan 12–10, 11–9, 5–11, 4–11, 12–10
Chen Meng/Zhu Yuling-Polina Mikhailova/Viktoria Pavlovitj, Ryssland/Belarus 11–7, 13–11, 11–7
Jeon Jihee/Yang Haeun-Gu Yuting/Soo Wai Yam Minnie, Kina/Hongkong 11–8, 7–11, 11–6, 11–4
Chen Szu-Yu/Cheng I-Ching-Miyu Kato/Miyu Nagasaki, Japan 11–8, 10–12, 11–4, 11–5
De Nutte/Ni Xialian-Han Ying/Shan Xiaona, Tyskland 11–9, 13–11, 4–11, 11–8
Hayata/Ito-Tamolwan Khetkhuan/Nanthana Komwong, Thailand 11–6, 11–9, 12–10

Kvalomgång 1
Britt Eerland/Kim Vermaas, Nederländerna-Erika Fronth/Tilda Johansson 7–11, 11–4, 9–11, 12–10, 11–9, Dina Meshref/Debora Vivarelli, Egypten/Italien-Filippa Bergand/Stina Källberg 11–8, 9–11, 8–11, 11–9, 13–11.

U21 HERRAR
Final
Park Ganghyeon, Sydkorea-Lam Siu Hang, Hongkong 11–13, 15–13, 12–10, 12–10
Semifinaler
Park Ganghyeon-Asuka Sakai, Japan 12–10, 11–8, 9–11, 11–6
Lam Siu Hang-Darko Jorgic, Slovenien 14–12, 18–16, 11–5
Kvartsfinaler
Park Ganghyeon-Cho Seungmin, Sydkorea 3–11, 7–11, 11–5, 11–8, 11–4
Sakai-Yang Heng-Wei, Taiwan 11–4, 11–2, 11–4
Lam Siu Hang-Elias Ranefur 11–2, 12–10, 11–9
Jorgic-Padasak Tanviriyavechakul, Thailand 11–7, 11–8, 11–5

Åttondelsfinaler
Cho Seungmin-Simon Söderlund 11–13, 11–8, 11–4, 11–9
Ranefur-Ng Pak Nam, Hongkong 11–7, 11–7, 7–11, 11–7
Omgång 1
Söderlund-Park Jeongwoo, Sydkorea 4–11, 11–9, 7–11, 11–7, 11–7
Mizuki Oikawa, Japan-Truls Möregårdh 11–6, 11–8, 11–9
Lam Siu Hang-Simon Berglund 11–9, 11–9, 13–11
Ranefur-Marek Badowski, Polen 18–16, 11–8, 11–6
Li Hon Ming, Hongkong-Anton Källberg 5–11, 12–10, 7–11, 11–5, 11–5

U21 DAMER
Final
Zhang Rui, Kina-Wang Yidi, Kina 9–11, 11–8, 12–10, 11–5
Semifinaler
Wang Yidi-Sun Mingyang, Kina 7–11, 11–7, 12–10, 11–4
Zhang Rui-Chen Ke, Kina 15–13, 11–3, 3–11, 12–10
Kvartsfinaler
Wang Yidi-Miyuu Kihara, Japan 11–6, 11–6, 11–9
Sun Mingyang-Miyu Nagasaki, Japan 11–6, 7–11, 11–9, 14–12
Chen Ke-Kim Jiho, Sydkorea 11–7, 15–13, 8–11, 11–5
Zhang Rui-Minamo Ando, Japan 12–10, 6–11, 11–7, 11–3

Omgång 1
Miyuu Kihara, Japan-Filippa Bergand 7–11, 11–8, 11–5, 11–7
Zhu Chengzhu, Hongkong-Ellen Holmsten 12–10, 7–11, 11–8, 12–10
Lin Ye, Singapore-Stina Källberg 11–13, 13–11, 11–6, 2–11, 11–5
Kim Jiho, Sydkorea-Tilda Johansson 11–8, 11–9, 9–11, 11–2

Uppdaterad: 16 OKT 2018 13:14 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info