Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2018 (48:e SOC)


48:e SOC 2018
Eriksdalshallen, Stockholm 29 oktober-4 november
Antal spelare: 309 (180+129) från 53 nationer
Svenskar: 30 (18+12)

HERRSINGEL
Final
Fan Zhendong, Kina-Xu Xin, Kina 11–7, 14–12, 13–11, 9–11, 11–9.

Semifinaler
Fan Zhendong-Mattias Falck 11–4, 11–5, 11–4, 11–8, Xu Xin-Zhou Qihao, Kina 11–4, 11–9, 11–7, 11–9.

Kvartsfinaler
Fan Zhendong-Liang Jingkun, Kina 10–12, 11–5, 11–8, 11–6, 11–5, Mattias Falck-Kristian Karlsson 12–14, 11–7, 11–8, 7–11, 11–6, 12–10, Zhou Qihao, Kina-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–9, 11–7, 9–11, 11–9, 11–6, Xu Xin-Jang Woojin, Sydkorea 9–11, 11–5, 11–4, 11–7, 11–5.

Åttondelsfinaler
Fan Zhendong, Kina-Zhou Yu, Kina 11–5, 11–8, 11–7, 11–5, Liang Jingkun, Kina-Jens Lundquist 11–5, 11–7, 11–8, 11–4, Kristian Karlsson-Koki Niwa, Japan 11–6, 5–11, 9–11, 11–9, 16–14, 11–2, Mattias Falck-Lin Gaoyuan, Kina 7–11, 11–7, 14–12, 9–11, 11–7, 11–8, Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Lin Yun-Ju, Taiwan 11–8, 11–8, 11–7, 7–11, 11–4, Zhou Qihao, Kina-Benedikt Duda, Tyskland 11–6, 11–9, 11–7, 11–8, Jang Woojin, Sydkorea-Lim Jonghoon, Sydkorea 11–8, 6–11, 12–14, 11–4, 8–11, 11–6, 12–10, Xu Xin, Kina-Jun Mizutani, Japan 11–7, 3–11, 11–7, 11–5, 9–11, 11–6.

Omgång 1 (32)
Fan Zhendong-Liu Dingshuo, Kina 12–10, 11–6, 11–6, 7–11, 11–6, Zhou Yu-Patrick Franziska, Tyskland 11–8, 11–6, 11–8, 11–8, Liang Jingkun-Marcos Freitas, Portugal 14–12, 11–9, 15–13, 11–7, Lundquist-Ma Long, Kina walk over Lundquist, Niwa-Darko Jorgic, Slovenien 10–12, 11–9, 7–11, 11–7, 6–11, 12–10, 11–9, Kristian Karlsson-Jin Ueda, Japan 11–9, 15–13, 8–11, 12–10, 11–6, Falck-Anton Källberg 11–9, 7–11, 11–5, 9–11, 11–8, 7–11, 11–9, Lin Gaoyuan-Chen Chien-An, Taiwan 11–8, 8–11, 11–13, 11–9, 9–11, 11–8, 11–8, Ovtcharov-Liam Pitchford, England 13–11, 11–7, 11–4, 13–11, Lin Yun-Ju-Simon Gauzy, Frankrike 5–11, 11–7, 12–10, 11–7, 12–10, Zhou Qihao-Chuang Chih-Yuan, Taiwan 5–11, 7–11, 11–2, 11–9, 11–7, 11–8, Duda-Tomokazu Harimoto, Japan 15–13, 6–11, 9–11, 11–7, 11–8, 11–7, Jang Woojin-Wong Chun Ting, Hongkong 11–7, 10–12, 9–11, 7–11, 14–12, 11–7, 12–10, Lim Jonghoon-Jeong Sangeun, Sydkorea 8–11, 11–9, 11–9, 4–11, 11–2, 11–8, Mizutani-Can Akkuzu, Frankrike 11–8, 10–12, 11–6, 11–3, 12–10, Xu Xin-Robert Gardos, Österrike 11–6, 9–11, 9–11, 11–8, 11–7, 11–3.

Fan Zhendongs väg till SOC-segern (20–3)
   1) 4–1 Liu Dingshuo, Kina (10,6,6,–7,6)
   2) 4–0 Zhou Yu, Kina (5,8,7,5)
   3) 4–1 Liang Jingkun, Kina (–10,5,8,6,5)
   4) 4–0 Mattias Falck (4,5,4,8)
   5) 4–1 Xu Xin, Kina (7,12,11,–9,9)

Kval, omgång 4
Lundquist-Eric Jouti, Brasilien 13–11, 2–11, 15–13, 11–9, 11–2, Källberg-Pär Gerell 12–10, 11–8, 10–12, 12–10, 12–10.

Kval, omgång 3
Masataka Morizono, Japan-Elias Ranefur 4–11, 11–7, 7–11, 10–12, 11–4, 14–12, 11–9, Lundquist-Alvaro Robles, Spanien 11–8, 4–11, 11–8, 11–9, 11–6, Ricardo Walther, Tyskland-Jon Persson 9–11, 11–4, 11–2, 11–5, 11–5, Källberg-Truls Möregårdh 11–9, 11–7, 11–13, 6–11, 11–6, 11–2, Florent Lambiet, Belgien-Hampus Nordberg 11–9, 11–7, 9–11, 8–11, 13–11, 11–9, Gerell-Simon Berglund 11–4, 7–11, 11–2, 11–6, 11–9, Kanak Jha, USA-Hampus Söderlund 11–9, 5–11, 8–11, 13–11, 10–12, 12–10, 11–3.

Kval, omgång 2
Ranefur-Benedek Olah, Finland 5–11, 4–11, 14–12, 9–11, 11–9, 11–8, 11–6, Lundquist-Hunor Szocs, Ungern 11–7, 9–11, 11–8, 9–11, 11–8, 11–7, Tomislav Pucar, Kroatien-Simon Arvidsson 12–10, 15–13, 11–8, 12–10, Persson-Grigory Vlasov, Ryssland 11–1, 11–2, 11–5, 11–7, Nordberg-Ovidiu Ionescu, Rumänien 2–11, 12–10, 11–8, 11–7, 14–12, Berglund-Bastian Steger, Tyskland 11–8, 11–7, 8–11, 7–11, 8–11, 11–7, 11–7, Gerell-Samuel Walker, England 11–6, 11–7, 11–7, 8–11, 2–11, 11–3, Källberg-Marek Badowski, Polen 11–7, 12–10, 12–14, 11–7, 11–7, Möregårdh-Ho Kwan Kit, Hongkong 11–8, 11–6, 11–7, 10–12, 8–11, 11–7, Lim Jonghoon, Sydkorea-Viktor Brodd 11–3, 8–11, 5–11, 11–7, 11–7, 11–9, Hampus Söderlund-Stefan Fegerl, Österrike 11–9, 11–9, 11–6, 11–5, Wang Chuqin, Kina-Harald Andersson 7–11, 11–9, 11–6, 11–8, 7–11, 11–4.

Kval, omgång 1
Yaroslav Zhmudenko, Ukraina-Simon Söderlund 12–10, 4–11, 13–11, 2–11, 11–9, 14–16, 11–3, Enzo Angles, Frankrike-Anders Eriksson 11–6, 11–13, 5–11, 11–6, 11–8, 11–8, Park Ganghyeon, Sydkorea-Martin Friis 11–5, 11–6, 11–4, 11–4, Ranefur-Jeet Chandra, Indien 11–5, 11–9, 11–3, 11–6, Lundquist-Hu Chung-Wen, Taiwan 11–8, 11–4, 11–8, 12–10, Arvidsson-Owen Cathcart, Irland 11–6, 11–3, 8–11, 11–6, 12–14, 11–6, Nordberg-Ham Yu Song, Nordkorea 11–9, 5–11, 11–3, 4–11, 12–10, 11–6, Berglund-Tomasz Kotowski, Polen 11–1, 11–9, 11–7, 7–11, 11–7, Möregårdh-Koyo Kanamitsu, Japan  13–15, 11–9, 11–8, 11–4, 11–8, Hung Tzu-Hsiang, Taiwan-Per Sandström 11–8, 11–7, 8–11, 9–11, 6–11, 12–10, 11–6, Brodd-Carlos Caballero, Spanien 11–8, 11–7, 11–7, 11–7, Hampus Söderlund-Vildan Gadiev, Ryssland 11–7, 11–4, 11–9, 9–11, 6–11, 11–9, Andersson-Yuto Kizukuri, Japan 11–7, 11–2, 9–11, 8–11, 7–11, 11–8, 11–9.
 
DAMSINGEL
Final
Mima Ito, Japan-Zhu Yuling, Kina 11–3, 11–3, 11–5, 11–8.

Semifinaler
Zhu Yuling-Chen Meng, Kina 12–10, 11–2, 11–6, 5–11, 10–12, 11–7, Ito-Ding Ning, Kina 3–11, 7–11, 12–10, 11–6, 11–9, 11–8.

Kvartsfinaler
Zhu Yuling-Miyu Kato, Japan 11–8, 11–4, 11–7, 10–12, 18–16, Chen Meng-Wang Manyu, Kina 11–3, 9–11, 9–11, 11–6, 11–9, 11–4, Ding Ning-Kasumi Ishikawa, Japan 11–13, 10–12, 12–10, 11–6, 11–4, 11–5, Ito-Liu Shiwen, Kina 12–10, 7–11, 7–11, 5–11, 13–11, 11–4, 11–8.

Åttondelsfinaler
Zhu Yuling-Liu Gaoyang, Kina 12–10, 11–6, 11–4, 11–4, Kato-Yang Xiaoxin, Kina 13–11, 11–8, 11–9, 11–4, Wang Manyu-Hitomi Sato, Japan 9–11, 5–11, 11–7, 11–6, 11–6, 9–11, 11–5, Chen Meng-Suh Hyowon, Sydkorea 11–5, 11–7, 11–5, 11–9, Ishikawa-Lee Ho Ching, Hongkong 11–6, 11–4, 11–9, 11–8, Ding Ning-Chen Xingtong, Kina 6–11, 4–11, 11–8, 11–5, 11–9, 11–7, Ito-Feng Tianwei, Singapore 2–11, 9–11, 12–10, 11–6, 5–11, 11–5, 11–9, Liu Shiwen-Petrissa Solja, Tyskland 11–7, 12–10, 17–15, 11–9.

Omgång 1 (32)
Zhu Yuling-Saki Shibata, Japan 11–5, 11–9, 11–4, 7–11, 11–3, Liu Gaoyang-Matilda Ekholm 9–11, 11–4, 11–9, 11–2, 8–11, 8–11, 18–16, Yang Xiaoxin-Doo Hoi Kem, Hongkong 11–9, 11–5, 12–10, 8–11, 7–11, 11–9, Kato-Cheng I-Ching, Taiwan 11–5, 11–9, 11–8, 11–5, Wang Manyu-Han Ying, Tyskland 7–11, 13–11, 11–8, 9–11, 11–5, 11–9, Sato-Kim Song I, Nordkorea 11–8, 9–11, 11–13, 11–3, 13–11, 11–4, Suh Hyowon-Barbora Balazova, Slovakien 11–7, 12–10, 11–3, 4–11, 11–7, Chen Meng-Hina Hayata, Japan 11–4, 14–16, 12–10, 11–4, 6–11, 11–9, Ishikawa-Honoka Hashimoto, Japan 10–12, 11–8, 11–6, 11-5, 11–8, Lee Ho Ching-Linda Bergström 11–6, 11–5, 11–6, 11–8, Chen Xingtong-Jeon Jihee, Sydkorea 11–5, 11–5, 8–11, 11–7, 11–9, Ding Ning-Wang Yidi, Kina 12–10, 11–6, 11–8, 7–11, 8–11, 11–5, Ito-Zhang Qiang, Kina 11–9, 11–4, 6–11, 11–3, 11–8, Feng Tianwei-Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 11–6, 11–6, 5–11, 11–9, 11–3, Solja-Miu Hirano, Japan 14–12, 11–1, 11–9, 13–15, 11–9, Liu Shiwen-Ng Wing Nam, Hongkong 11–6, 11–8, 8–11, 11–5, 11–8.

Mima Itos väg till SOC-segern (20–9)
   1) 4–1 Zhang Qiang, Kina (9,4,-6,3,8)
   2) 4–3 Feng Tianwei, Singapore (–2,–9,10,6,–5,5,9)
   3) 4–3 Liu Shiwen, Kina (10,–7,–7,–5,11,4,8)
   4) 4–2 Ding Ning, Kina (–3,–7,10,6,9,8)
   5) 4–0 Zhu Yuling, Kina (3,3,5,8)

Kval, omgång 3
Lee Ho Ching, Hongkong-Li Fen 8–11, 8–11, 11–7, 11–4, 15–13, 11–9.

Kval, omgång 2
Li Fen-Kimo Youjin, Sydkorea 11–4, 11–5, 11–7, 11–9.

Kval, omgång 1
Pauline Chasselin, Frankrike-Hannah Holgersson 11–6, 11–6, 12–10, 11–6, Lin Ye, Singapore-Jennie Edvinsson 11–8, 11–6, 11–7, 11–1, Ng Wing Nam, Hongkong-Alma Rööse 11–9, 12–10, 11–7, 11–2, Manika Batra, Indien-Hanna Kjellson 8–11, 8–11, 11–7, 11–2, 11–8, 11–7, Ni Xia Lian, Luxemburg-Caroline Tanska 11–8, 11–2, 11–2, 11–4, Kim Song I, Nordkorea-Filippa Bergand 11–5, 9–11, 11–8, 11–6, 11–8 , Ganna Gaponova, Ukraina-Daniela Moskovits 11–6, 11–6, 11–9, 11–6, Zeng Jian, Singapore-Jennifer Jonsson 11–6, 11–6, 11–6, 11–7 , Hana Matelova, Tjeckien-Erika Fronth 11–7, 11–7, 10–12, 11–8, 11–2, Li Fen-Choi Hyojoo, Sydkorea 11–5, 10–12, 9–11, 11–7, 11–9, 12–10.

HERRDUBBEL
Final
Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan-Mattias Falck/Kristian Karlsson 10–12, 11–8, 11–8, 6–11, 13–11.

Semifinaler
Falck/Karlsson-Anton Källberg/Truls Möregårdh 12–10, 6–11, 6–11, 12–10, 11–6, Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju-Paul Drinkhall/Liam Pitchford, England 5–11, 13–11, 12–10, 11–8.

Kvartsfinaler
Falck/Karlsson-Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 11–8, 11–8, 13–15, 11–9, Källberg/Möregårdh-An Jaehyun/Cho Seungmin, Sydkorea 4–11, 11–4, 11–7, 11–9, Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju-Ham Yu Song/Jang Woojin, Nordkorea/Sydkorea 11–6, 2–11, 11–7, 11–8, Drinkhall/Pitchford-Tomokazu Harimoto/Yuto Kizukuri, Japan 11–13, 16–14, 11–6, 9–11, 12–10.

Åttondelsfinaler
Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting-An Ji Song/Lim Jonghoon, Nordkorea/Sydkorea 12–14, 14–12, 11–7, 11–4, Falck/Karlsson-Nima Alamian/Noshad Alamiyan, Iran 11–4, 11–8, 11–7, An Jaehyun/Cho Seungmin-Ruwen Filus/Ricardo Walther, Tyskland 12–10, 11–6, 11–1, Källberg/Möregårdh-Fan Zhendong/Liang Jingkun, Kina 4–11, 11–8, 11–8, 7–11, 11–8, Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju-Padasak Tanviriyavechakul/Supanut Wisutmaythangkoon, Thailand 11–5, 11–8, 7–11, 11–8, Ham Yu Song/Jang Woojin-Chen Chien-An/Chuang Chih-Yuan, Taiwan 11–6, 11–5, 11–8, Harimoto/Kizukuri-Pär Gerell/Jon Persson walk over, Drinkhall/Pitchford-Ma Long/Xu Xin, Kina walk over.

Kval, omgång 2
Källberg/Möregårdh-Vladimir Sidorenko/Grigory Vlasov, Ryssland 11–7, 11–6, 11–9, Gerell/Persson-Marek Badowski/Dyjas Jakub, Polen 10–12, 13–11, 11–7, 11–4.
Kval, omgång 1
Källberg/Möregårdh-Amalraj Anthony/Harmeet Desai, Indien 9–11, 6–11, 13–11, 11–5, 11–3, Gerell/Persson-Borgar Haug/Tomasz Kotowski, Norge/Polen 11–9, 11–8, 11–3.

DAMDUBBEL
Final
Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina-Liu Gaoyang/Zhang Rui, Kina-11–5, 9–11, 11–7, 11–6.

Semifinaler
Liu Gaoyang/Zhang Rui-Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea 11–4, 5–11, 11–13, 11–5, 11–6, Chen Xingtong/Sun Yingsha-Chen Ke/Wang Manyu, Kina 11–9, 11–9, 4–11, 11–4.

Kvartsfinaler
Jeon Jihee/Yang Haeun-Kim Song I/Suh Hyowon, Nordkorea/Sydkorea 13–11, 11–6, 8–11, 11–9, Liu Gaoyang/Zhang Rui-Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hongkong 11–4, 11–9, 11–7, Chen Ke/Wang Manyu, Kina-Kasumi Ishikawa/Mima Ito, Japan 12–10, 11–9, 11–5, Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina-Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan 11–3, 12–10, 12–14, 7–11, 11–9.

Åttondelsfinaler
Jeon Jihee/Yang Haeun-Lin Ye/Yu Mengyu, Singapore 11–8, 11–5, 11–9, Kim Song I/Suh Hyowon-Ng Wing Nam/Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 9–11, 11–8, 11–6, 6–11, 11–3, Liu Gaoyang/Zhang Rui-Matilda Ekholm/Li Fen 9–11, 11–6, 11–7, 11–7, Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching-Cha Hyo Sim/Choi Hyojoo, Nordkorea/Sydkorea 11–5, 11–9, 11–9, Ishikawa/Ito-Manika Batra/Archana Girish Kamath, Indien 12–10, 11–4, 11–1, Chen Ke/Wang Manyu-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 13–11, 11–5, 8–11, 14–12, Chen Xingtong/Sun Yingsha-Petrissa Solja/Sabine Winter, Tyskland 11–8, 11–13, 11–5, 6–11, 13–11, Hashimoto/Sato-Sun Jiayi/Zeng Jian, Kroatien/Singapore 11–5, 11–8, 11–8.

Kval, omgång 1
Oceane Guisnel/Stephanie Loeuillette, Frankrike-Filippa Bergand/Linda Bergström 11–4, 8–11, 8–11, 11–9, 11–2.

U21 HERRAR
Final
Cho Seungmin, Sydkorea-Koyo Kanamitsu, Japan 13–11, 11–13, 11–8, 11–5.

Semifinaler
Cho Seungmin-Su Zhi, Hongkong-Romain Ruiz, Frankrike 7–11, 11–5, 12–10, 7–11, 11–7, Kanamitsu-Yukiya Uda, Japan-An Jaehyun, Sydkorea 11–6, 4–11, 11–5, 7–11, 11–8.

Kvartsfinaler
Cho Seungmin,-Hwang Minha, Sydkorea 11–5, 11–6, 11–5, Su Zhi-Romain Ruiz, Frankrike 11–9, 11–3, 9–11, 11–9, Kanamitsu-Kanak Jha, USA 12–10, 12–14, 11–5, 11–9, Uda-An Jaehyun, Sydkorea 11–6, 8–11, 11–8, 11–7.

Åttondelsfinal
Romain Ruiz, Frankrike-Truls Möregårdh 11–6, 9–11, 11–9, 11–9.

Omgång 1
Möregårdh-Carlos Caballero, Spanien 10–12, 11–7, 11–6, 11–13, 11–8, Lai Chi-Chien, Taiwan-Per Sandström 11–7, 11–9, 11–4, Koyo Kanamitsu, Japan-Martin Friis 12–10, 11–5, 11–7, Manav Vikash Thakkar, Indien-Simon Söderlund 14–12, 6–11, 15–13, 9–11, 11–8.

U21 DAMER
Final
Choi Hyojoo, Sydkorea-Kim Hayeong, Sydkorea 4–11, 11–3, 11–4, 11–6.

Semifinaler
Choi Hyojoo-Adriana Diaz, Puerto Rico 11–5, 11–9, 11–3, Kim Hayeong-Zhang Xuan, Spanien 11–4, 11–8, 11–8.

Kvartsfinaler
Diaz-Marie Migot, Frankrike 13–11, 11–7, 11–6, Choi Hyojoo-Zhu Chen Zhu, Hongkong 11–4, 11–6, 15–13, Zhang Xuan-Sun Jiayi, Kroatien 11–8, 11–9, 14–12, Kim Hayeong-Lin Chia-Hsuan, Taiwan 11–6, 13–11, 11–4.
Omgång 1
Soo Wai Yam Minnie, Hongkong-Alma Rööse 11–2, 11–3, 11–6, Marie Migot, Frankrike-Erika Fronth 11–3, 8–11, 11–5, 3–11, 11–6, Shin Yubin, Sydkorea-Jennie Edvinsson 11–8, 11–5, 11–4, Satsuki Odo, Japan-Filippa Bergand 9–11, 11–6, 9–11, 11–5, 11–7.

Uppdaterad: 09 APR 2019 22:09 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info