Hoppa till sidans innehåll

2007


50:e Ungdoms-EM 2007

Bratislava 13-22 juni

Individuellt
HERRJUNIORER SINGEL
Final
Mikhail Paykov, Ryssland-Krisztian Nagy, Ungern 9-11, 12-10, 11-6, 11-1, 11-8.
Semifinaler
Nagy-Benjamin Rogiers, Belgien 12-14, 10-12, 11-4, 11-8, 11-6, 11-3, Paykov-Jiang Pengfei, Turkiet 11-9, 8-11, 11-4, 3-11, 11-7, 11-4.
Omgång 4
B Rogiers Jimmy Ojakangas 14-12, 5-11, 11-7, 7-11, 12-10, 11-7, Mikhail Paykov, Ryssland-Johan Sondell 11-7, 11-8, 11-9, 11-4, Kasper Sternberg, Danmark-Kristian Karlsson 11-8, 11-7, 8-11, 11-8, 11-4.
Omgång 3
Ojakangas-Erik Bottroff, Tyskland 11-6, 12-10, 6-11, 5-11, 11-7, 11-9, Daniel Reed, England-Mattias Karlsson 5-11, 11-9, 11-3, 4-11, 11-3, 11-8, Sondell-Radu Voinea, Rumänien 11-6, 11-7, 11-6, 7-11, 7-11, 15-13, Kristian Karlsson-Tibor Sekera, Slovakien 11-7, 11-5, 11-7, 11-8, Jiang Pengfei, Turkiet-Mattias Översjö 13-11, 11-6, 11-6, 12-10.
Omgång 2
Ojakangas-Simon Frank, Slovenien 11-3, 11-9, 11-4, 11-4, Mattias Karlsson-Alexander Petrescu, Rumänien 11-2, 11-3, 11-9, 11-1, Sondell-Temnogorod, Israel 11-8, 11-3, 11-5, 12-10, Kristian Karlsson-Yves Goyens, Belgien 11-1, 11-9, 11-4, 11-7, Översjö-Aleksei Repin, Estland 11-3, 11-5, 11-5, 11-2.


DAMJUNIORER SINGEL
Final
Elizabeta Samara, Rumänien-Amelie Solja, Tyskland 13-11, 12-10, 11-1, 11-9.
Semifinaler
Samara-Zhang Ying-Ni, Tyskland 11-5, 11-8, 11-9, 11-7, Solja-Natalia Partyka, Polen 11-7, 11-7, 11-4, 8-11, 11-8.
Åttondelsfinaler
Zhan Ying-Ni, Tyskland-Madeleine Melcher 11-9, 11-8, 11-9, 13-11, Natalia Partyka, Polen-Malin Pettersson 9-11, 11-8, 15-13, 11-6, 9-11, 15-13.
Omgång 4
Melcher-Monika Führer, Schweiz 11-8, 11-7, 11-6, 11-6, Pettersson-K Ondriskova, Tjeckien 11-4, 12-14, 11-5, 13-15, 11-4, 5-11, 11-6.
Omgång 3
M Molnar, Ungern-Felicia Falck 11-7, 11-7, 11-7, 11-6, Melcher-Natalia Bak, Polen 2-11, 11-9, 11-8, 6-11, 11-6, 11-6, Pettersson-Laura Schärrer, Schweiz 6-11, 12-10, 11-6, 11-7, 11-7, V Lemeshevskaya, Ryssland-Camilla Rubinsson 11-8, 11-4, 11-9, 11-3.
Omgång 2
Falck-Marthe Nilsen, Norge 11-6, 11-6, 11-8, 6-11, 11-8, Melcher-Tali Cohen, Holland 11-3, 11-7, 13-11, 11-4, Rubinsson-Elif Odabasi, Turkiet 11-4, 11-5, 11-5, 11-3.

POJKAR SINGEL
Final
Hunor Szocs, Rumänien-Patrick Franziska, Tyskland 11-8, 11-6, 9-11, 5-11, 11-7, 11-7.
Semifinaler
Szocs-Christoph Schmidl, Tyskland 12-10, 11-6, 11-9, 11-5, Franziska-Anthony Tran 12-10, 11-9, 11-9, 12-14, 11-3.
Kvartsfinal
Tran-Jonathan Groth, Danmark 7-11, 11-5, 11-3, 11-7, 11-8
Åttondelsfinaler
Robert Floras, Polen-Hampus Söderlund 11-8, 5-11, 11-8, 11-7, 11-7, Tran-N Wasylkowski, Polen 8-11, 11-6, 9-11, 9-11, 11-7, 11-9, 11-8.

Omgång 4

Söderlund-Dorian Nicolle, Frankrike 10-12, 11-7, 2-11, 11-13, 11-5, 11-9, 11-6, Pavel Sirucek, Tjeckien-William Svedberg 11-7, 14-12, 11-7, 11-2, Anthony Tran-Ivan Zeljko, Kroatien 13-11, 11-7, 12-10, 7-11, 11-4.
Omgång 3

Söderlund-Sven Hansen, Luxemburg 11-6, 11-6, 11-7, 11-7, Svedberg-Vildan Gadiev, Ryssland 11-9, 9-11, 7-11, 11-6, 11-13, 11-7, 11-9, Tran-Luis Freitas, Portugal 11-6, 11-5, 6-11, 11-6, 7-11, 7-11, 15-13.

Omgång 2

Svedberg-Leonardo Mutti, Italien 11-9, 11-8, 9-11, 7-11, 11-9, 13-11.

FLICKOR SINGEL
Final
Cristina Hirici, Rumänien-Barbora Balazova, Slovakien 12-10, 9-11, 11-8, 11-7, 10-12, 11-7.
Semifinaler
Hirici-Kathrin Mühlbach, Tyskland 11-7, 11-8, 11-9, 10-12, 12-14, 11-9, Balazova-Sabine Winter, Tyskland 11-5, 11-3, 11-4, 11-7.

Omgång 3

Petrissa Solja, Tyskland-Josefin Lund 11-4, 11-5, 11-8, 11-9,

Omgång 2

Lund-Alice Loveridge, GGY 11-4, 13-11, 11-3, 12-10, Maria Xiao, Portugal-Michaela Karlsson 11-6, 11-6, 11-5, 11-9, N Gallerachova, Tjeckien-Marjan Safai 11-5, 15-13, 11-8, 11-7.

HERRJUNIORER DUBBEL
Final
Abdel-K Salifou/Mikhail Paykov, Frankrike/Ryssland-Martin Storf/D Plattner, Österrike 11-6, 17-15, 11-2.
Kvartsfinal
Matiss Burgis/Krisztian Nagy, Lettland/Ungern-Kristian Karlsson/Mattias Översjö 11-9, 12-10, 11-8.
Åttondelsfinal
Kristian Karlsson/Översjö-Kasper Sternberg/Mikael Hindersson, Danmark 9-11, 11-5, 11-9, 4-11, 11-8.

Omgång 3
Paul Drinkhall/Darius Knight, England-Johan Sondell/Jimmy Ojakangas 11-6, 11-8, 11-6,
Kristian Karlsson/Översjö-Martijn De Vries/Casper Ter Lüün, Holland 11-6, 14-12, 13-11,
Omgång 2

Sondell/Ojakangas-G Mkrtchyan/Harutyunyan, Armenien 11-4, 9-11, 11-2, 11-6, Kristian Karlsson/Översjö-Theodoros Siokos/Georgios Kanassis, Grekland 11-7, 11-9, 11-7, Radu Voinea/Daniel Reed, Rumänien/England-Mattias Karlsson/Yves Goyens, Sverige/Belgien 11-2, 11-6, 11-9.

DAMJUNIORER DUBBEL
Final
Elizabeta Samara/E Kolodyazhnay, Rumänien/Ryssland-Natalia Bak/Natalia Partyka, Polen 11-2, 11-8, 8-11, 11-6.

Omgång 2

Ann-K Herges/K Michajlova, Tyskland-Felicia Falck/Camilla Rubinsson 5-11, 11-8, 11-7, 7-11, 11-6, Ganna Davidova/Jevgenia Vasilieva, Ukraina-Malin Pettersson/Madeleine Melcher 7-11, 11-6, 5-11, 11-6, 11-3.

POJKAR DUBBEL
Final
T Le Breton/R Lorentz, Frankrike-Gergely Perei/Martin Palatinus, Ungern 11-5, 11-6, 11-6.
Omgång 2
Robert Floras/Wasylkowski, Polen-Hampus Söderlund/Anthony Tran 11-5, 11-8, 12-10, Vidan Gadiev/Denis Grishenin, Ryssland-William Svedberg/Tomasz Wisniewski, Sverige/Polen 6-11, 8-11, 11-6, 11-7, 12-10.
Omgång 1
Tran/Söderlund-Irfan Cekic/Lazar Jankovic, MNE 11-8, 11-8, 11-8, Svedberg/Wisniewski-T Alexandrov/Kodjabashev, Bulgarien 11-4, 13-11, 3-11, 11-8.

FLICKOR DUBBEL
Final
Barbora Balazova/Sabine Winter, Slovakien/Tyskland-Cristina Hirici/Bernadette Szocs, Rumänien 11-3, 3-11, 11-8, 11-8.

Omgång 1

Maria Xiao/M Goncalves, Portugal-Michaela Karlsson/Alison Georis, Sverige/Belgien 11-9, 15-13, 9-11, 11-8, Gallerachova/Dagmar Blaskova, Tjeckien-Josefin Lund/Marjan Safai 11-5, 11-9, 5-11, 11-7.

JUNIORER MIXED DUBBEL
Final
Paul Drinkhall/Elizabeta Samara, England/Rumänien-Darius Knight/Natalia Bak, England/Polen 6-11, 11-9, 12-10, 11-3.
Åttondelsfinal
Vincent Baubet/Amelie Solja, Frankrike/Tyskland-Kristian Karlsson/Malin Pettersson 11-9, 12-10, 11-9.
Omgång 4
Kristian Karlsson/Pettersson-Chung Wai Lung/Nicky Zetsen, Holland 11-2, 11-6, 11-6, Tomas Tregler/Jana Medrikova, Tjeckien/Slovakien-Johan Sondell/Felcicia Falck 11-3, 11-5, 13-11, Abdel-K Salifou/Natalia Partyka, Frankrike/Polen-Jimmy Ojakangas/Madeleine Melcher 12-10, 11-9, 11-7.
Omgång 3
Kristian Karlsson/Pettersson-Simon Frank/Kristin Fatoric, Slovenien 10-12, 11-7, 11-5, 11-4, Anton Schwarzer/K Ondriskova, Tjeckien-Mattias Översjö/A Daubnerova, Sverige/Slovakien 11-8, 11-7, 9-11, 8-11, 11-8, Sondell/Falck-Andrej Bukin/Olga Vlasova, Ryssland 11-8, 7-11, 9-11, 11-2, 11-8, Ojakangas/Melcher-D Plattner/Veronika Frisch, Österrike 11-8, 11-1, 12-10.
Omgång 2
Alexander Olonov/Lemesheskaya, Ryssland-Mattias Karlsson/Camilla Rubinsson 1-11, 11-9, 14-12, 11-4, Kristian Karlsson/Pettersson-Diogo Silva/Leila Oliveira, Portugal 11-7, 11-5, 11-6, Översjö/Daubnerova-Scott Johnston/Natasha Milliken, Skottland 11-3, 11-9, 11-4, Sondell/Falck-Tonetas Domeika/Egle Stuckyte, Litauen 11-8, 11-6, 11-6, Ojakangas/Melcher-Johannes Bratlie/Grutle Aasebo, Norge 11-7, 11-4, 11-7.

POJKAR/FLICKOR MIXED DUBBEL
Final
Denis Grishenin/Tatiana Ryabova, Ryssland-Arne Holter/Sabine Winter, Tyskland 11-5, 11-8, 8-11, 8-11, 13-11.
Semifinal
Hölter/Winter-Hampus Söderlund/Krisztina Ambrus, Sverige/Ungern 11-9, 11-9, 3-11, 11-7.
Kvartsfinal
Söderlund/Ambrus-Patrick Franziska/Petrissa Solja, Tyskland 9-11, 11-9, 11-7, 4-11, 11-6.
Åttondelsfinal
Söderlund/Ambrus-Dorian Nicolle/Marine Pavot, Frankrike 5-11, 13-11, 11-8, 11-9.
Omgång 3
Söderlund/Ambrus-Andrej Slovacik/Annika Woltjen, Slovakien/Tyskland 11-9, 11-13, 9-11, 15-13, 12-10, Robert Floras/Szczerkowska, Polen-Anthony Tran/Josefin Lund 11-8, 10-12, 7-11, 11-4, 11-7.
Omgång 2
Kodjabashev/Sibel Remzi, Bulgarien-William Svedberg/Marjan Safai 11-6, 8-11, 11-9, 6-11, 11-8, Hampus Söderlund/Krisztina Ambrus, Sverige/Ungern-Toomas Libene/Olesja Ketshko, Estland 11-8, 11-6, 11-6, Tran/Lund-Szilard Kanabe/Alison Georis, Rumänien/Belgien 11-6, 16-14, 11-5.
Omgång 1
Svedberg/Safai-Gergely Perei/Dora Madarasz, Ungern 12-10, 7-11, 11-8, 6-11, 11-7, Marco Rech/Valentina Macario, Italien-Sebastian Haack/Michaela Karlsson, Danmark/Sverige 11-7, 11-4, 11-4, Tran/Lund-Vladimir Radonjic/Dijana Holok, Serbien 11-5, 9-11, 11-5, 11-3.

Lag
HERRJUNIORER, final
England-Tjeckien 3-0
DAMJUNIORER, final
Ryssland-Rumänien 3-2
POJKAR, final
Tyskland-Frankrike 3-1
FLICKOR, final
Ryssland-Ungern 3-1

Sveriges lagfacit

HERRJUNIORER
Platserna 13-14
(8) Sverige-Danmark 3-1


Mattias Karlsson-M Rasmussen 11-5, 9-11, 11-8, 7-11, 11-9, Kristian Karlsson-R Klein-Dossing 11-7, 11-3, 12-10, Mattias Översjö-K Sternberg 3-11, 11-7, 3-11, 10-12, Mattias Karlsson-Klein-Dossing 11-7, 11-6, 8-11, 11-7.
Platserna 13-16
(7) Sverige-Cypern 3-0
Sondell-P Neofytou 11-3, 11-5, 14-12, Kristian Karlsson-M Yiangou 7-11, 11-5, 9-11, 11-8, 13-11, Mattias Karlsson-A Ioannou 7-11, 11-5, 9-11, 11-8, 13-11.
Platserna 9-16
(6) Ungern-Sverige 3-1
D Kosiba-Mattias Karlsson 12-10, 11-9, 10-12, 11-5, K Nagy-Kristian Karlsson 7-11, 12-10, 8-11, 11-8, 8-11, A Vajda-Översjö 12-10, 10-12, 11-5, 6-11, 11-7, Nagy-Mattias Karlsson 9-11, 11-8, 14-12, 11-7.
Åttondelsfinal
(5) Turkiet-Sverige 3-0
G Menge-Mattias Karlsson 11-13, 10-12, 12-10, 11-9, 13-11, P Jiang-Ojakangas 13-11, 9-11, 7-11, 11-7, 11-4, H Dogan-Sondell 11-9, 11-4, 9-11, 9-11, 11-8.
Play off
(4) Sverige-Serbien 3-2

Ojakangas-L Lupulesku 8-11, 8-11, 5-11, Sondell-B Crepulja 11-7, 11-5, 11-3, Kristian Karlsson-M Petkov 11-6, 5-11, 11-5, 6-11, 11-8, Ojakangas-Crepulja 9-11, 11-8, 11-4, 3-11, 9-11, Sondell-Lupulesku 11-4, 11-8, 11-7.

 
Grupp D, division 1 (Sverige grupptrea)

(3) Sverige-Danmark 3-1

Ojakangas-K Sternberg 2-11, 8-11, 11-5, 11-5, 9-11, Sondell-M Hindersson 11-7, 13-11, 8-11, 11-5, Kristian Karlsson-M Rasmussen 11-6, 8-11, 13-11, 7-11, 11-9, Ojakangas-Hindersson 13-11, 12-10, 9-11, 13-11.
(2) Frankrike-Sverige 3-1

A Salifou-Översjö 11-8, 11-3, 11-9, V Baubet-Sondell 13-11, 4-11, 11-8, 9-11, 7-11, C Drop-Kristian Karlsson 11-9, 5-11, 11-9, 11-8, Salifou-Sondell 11-8, 11-9, 11-8.
(1) Tjeckien-Sverige 3-1

M Obeslo-Ojakangas 6-11, 11-7, 11-2, 11-8, T Tregler-Mattias Karlsson 11-7, 11-9, 7-11, 17-15, F Placek-Sondell 8-11, 12-14, 9-11, Obeslo-Mattias Karlsson 15-13, 11-6, 11-6.
* 1) Tjeckien 3-0 2) Frankrike 2-1 3) Sverige 1-2 (5-7) 4) Danmark 0-4

 

Sverige individuellt, åtta matcher (15-16)

6-2 Johan Sondell

5-1 Kristian Karlsson
3-5 Mattias Karlsson

1-5 Jimmy Ojakangas

0-3 Mattias Översjö

DAMJUNIORER

Platsernaa 19-20
(7) Sverige-Danmark 3-1
Malin Pettersson-K Sörensen 11-9, 11-7, 11-7, Camilla Rubinsson-M Jacobsen 5-11, 3-11, 11-7, 11-9, 6-11, Felicia Falck-P Agerholm 4-11, 11-9, 2-11, 11-9, 11-4, Rubinsson-Sörensen 12-10, 11-7, 11-7.
Platserna 17-20
(6) Slovenien-Sverige 3-2
K Fatoric-Pettersson 14-12, 8-11, 11-8, 11-7, M Fajmut-Melcher 7-11, 6-11, 10-12, I Zera-Falck 4-11, 11-5, 11-9, 11-8, Fajmut-Pettersson 11-3, 4-11, 6-11, 10-12, Fatoric-Melcher 11-8, 9-11, 4-11, 11-8, 11-6.
Platserna 17-24

(5) Sverige-Bosnien och H 3-1

Pettersson-L Ahmic 11-6, 14-12, 11-2, Melcher-S Obradovic 10-12, 11-9, 6-11, 5-11, Rubinsson-L Sisic 11-4, 11-2, 11-4, Pettersson-Obradovic 11-6, 11-6, 11-5.

Play off
(4) Ukraina-Sverige 3-1

I Vasilieva-Pettersson 8-11, 6-11, 3-11, M Pesotska-Melcher 11-4, 9-11, 11-4, 11-9, I Motsyk-Rubinsson 11-5, 9-11, 15-13, 11-9, Pesotska-Pettersson 11-7, 11-8, 9-11, 11-6.

Grupp F, division 2 (Sverige grupptvåa)
(3) Sverige-England 3-0

Pettersson-R Jamieson 11-3, 11-7, 11-7, Melcher-E Vickers 11-5, 11-6, 8-11, 11-8, Rubinsson-M Farquhar 11-7, 11-7, 11-2.
(2) Belgien-Sverige 3-1

G Vinci-Melcher 11-9, 9-11, 11-7, 13-15, 11-9, R Borbouse-Pettersson 5-11, 6-11, 7-11, J Princen-Falck 11-9, 11-9, 9-11, 13-11, Vinci-Pettersson 11-8, 7-11, 11-8, 11-5.
(1) Sverige-Skottland 3-0

Pettersson-R Russel 11-1, 11-4, 11-1, Melcher-C Whitaker 11-5, 11-9, 11-8, Rubinsson-N Milliken 13-11, 14-12, 11-7.
* 1) Belgien 3-0 2) Sverige 2-1 (7-3) 3) England 1-2 4) Skottland 0-3.

 

Sverige individuellt, sju matcher (16-11)
8-3 Malin Pettersson

4-2 Camilla Rubinsson

3-4 Madeleine Melcher

1-2 Felicia Falck

POJKAR

Platserna 3-4
(7) Ungern-Sverige 3-2
N Do Phuong-Hampus Söderlund 7-11, 5-11, 6-11, G Perei-William Svedberg 11-9, 11-6, 11-3, Perei/M Palatinus-Anthony Tran/Svedberg 11-5, 6-11, 3-11, 10-12, Perei-Söderlund 11-8, 11-13, 11-8, 9-11, 11-9, N Do Phuong-Svedberg 11-13, 11-5, 11-5, 6-11, 11-7.
Semifinal
(6) Tyskland-Sverige 3-0
P Franziska-Hampus Söderlund 11-5, 11-8, 10-12, 11-9, C Schmidl-Anthony Tran 9-11, 11-3, 11-6, 11-6, Franziska/Schmidl-Tran/William Svedberg 7-11, 6-11, 11-8, 14-12, 11-4.
Kvartsfinal

(5) Sverige-Tjeckien 3-0

Söderlund-P Sirucek 9-11, 7-11, 11-7, 11-7, 11-7, Tran-L Jandora 11-6, 14-16, 11-2, 11-6, Tran/Svedberg-Sirucek/Jandora 6-11, 14-12, 11-4, 11-5.
Åttondelsfinal

(4) Sverige-Portugal 3-2

Söderlund-D Carvalho 5-11, 8-11, 9-11, Tran-L Freitas-Tran 11-3, 11-7, 11-5, Söderlund/Tran-Carvalho/Freitas 6-11, 11-5, 7-11, 11-7, 7-11, Tran-Carvalho 11-7, 11-9, 11-9, Söderlund-Freitas 11-7, 11-6, 11-2.

Grupp A, division 1 (Sverige gruppetta)
(3) Sverige-Italien 3-0

Tran-M Rech 8-11, 11-6, 11-4, 11-9, Söderlund-L Mutti 11-2, 12-10, 11-9, Tran/William Svedberg-D Rossini/D Seretti 11-8, 5-11, 15-13, 7-11, 11-8.
(2) Sverige-England 3-2

Söderlund-L Pitchford 11-5, 9-11, 11-9, 11-9, Tran-G Evans 11-13, 11-9, 10-12, 11-6, 5-11, Söderlund/Tran-Pitchford/Evans 11-5, 5-11, 9-11, 9-11, Söderlund-Evans 8-11, 13-11, 11-5, 9-11, 11-8, Tran-Pitchford 11-7, 11-6, 6-11, 11-7.

(1) Sverige-Serbien 3-0

Söderlund-N Popov 11-8, 11-4, 11-7, Tran-D Subotic 11-9, 3-11, 11-13, 11-8, 11-9, Söderlund/Tran-L Markovic/V Radonjic 11-7, 12-10, 11-8.
* 1) Sverige 3-0 (9-2) 2) England 2-1 3) Italien 1-2 4) Serbien 0-3

Sverige individuellt, sju matcher (17-10)

7-3 Hampus Söderlund

6-2 Anthony Tran

0-2 William Svedberg

4-3 Dubbel (Tran/Svedberg 3-1, Söderlund/Tran 1-2)

  

FLICKOR

Platserna 27-28
(7) Sverige-Grekland 3-1
Marjan Safai-A Kioufi 11-9, 11-13, 11-8, 11-7, Josefin Lund-E Georgiadou 8-11, 12-10, 11-6, 11-5, Lund/Safai-Kioufi/Georgiadou 7-11, 11-8, 12-10, 9-11, 10-12, Lund-Kioufi 15-13, 11-8, 9-11, 5-11, 11-6.
Platserna 25-28
(6) Schweiz-Sverige 3-1
R Aschwanden-Safai 7-11, 11-6, 4-11, 11-9, 11-8, J Weiss-Michaela Carlsson 11-9, 11-9, 8-11, 11-7, Aschwanden/Weiss-Lund/Safai 11-7, 6-11, 1-11, 3-11, Weiss-Safai 9-11, 11-6, 11-6, 11-9.
Play off

(5) Spanien-Sverige 3-1

P Fernandez-Safai 12-14, 11-9, 11-7, 8-11, 11-8, C Martinez-Lund 5-11, 7-11, 7-11, Martinez/Fernandez-Lund/Safai 11-4, 9-11, 9-11, 11-7, 11-6, Martinez-Safai 11-7, 11-6, 5-11, 11-6.

(4) Litauen-Sverige 3-2

K Vaskeviciute-Lund 10-12, 12-14, 9-11, J Petrosiute-Safai 11-13, 13-11, 11-5, 9-11, 11-5, Vaskeviciute/Petrosiute-Lund/Safai 3-11, 11-6, 6-11, 11-7, 11-9, Vaskeviciute-Safai 4-11, 7-11, 11-8, 11-5, 5-11, Petrosiute-Lund 13-11, 11-8, 7-11, 11-4.

Grupp A, division 1 (Sverige grupptrea)

(3) Serbien-Sverige 3-0

A Todorovic-Carlsson 11-7, 11-7, 11-2, D Holok-Safai 11-8, 5-11, 11-9, 6-11, 11-7, Todorovic/E Tot-Lund/Safai 11-6, 11-13, 13-11, 11-8.

(2) Ukraina-Sverige 3-0

V Stepanovska-Lund 11-6, 11-5, 11-8, P Trifonova-Safai 11-7, 11-5, 3-11, 11-1, Stepanovska/Trifonova-Lund/Safai 11-1, 12-10, 11-8.

(1) Sverige-Grekland 3-0

Lund-A Koifi 11-8, 11-6, 11-6, Safai-E Georgiadou 11-5, 11-9, 6-11, 11-2, Lund/Safai-Georgiadou/E Toliou 13-11, 11-9, 9-11, 11-5.
* 1) Serbien 3-0 2) Ukraina 2-1 3) Sverige 1-2 (3-6) 4) Grekland 0-3

 

Sverige individuellt, sju matcher (10-16)

5-2 Josefin Lund

3-7 Marjan Safai
0-2 Michaela Carlsson

2-5 Dubbel (Lund/Safai 2-5)

49:e Ungdoms-EM 2006
Skenderija centre, Sarajevo 21-30 juli

Herrjuniorer lag
Final
Tyskland-Ryssland 3-1
Dmitrij Ovtcharov-Mikhal Paykov 11-5, 11-6, 11-4, Steffen Mengel-Stanislav Golovanov 11-13, 11-8, 8-11, 12-10, 8-11, Ruwen Filus-Artem Utochkin 11-3, 11-6, 11-4, Ovtcharov-Golovanov 11-8, 11-5, 11-3.

Semifinaler
Ryssland-Polen 3-2
Tyskland-Frankrike 3-1
Bronsmatch
Polen-Frankrike 3-1

Grupp B
1) 3-0 (9-2) Tyskland
2) 2-1 (6-4) Sverige
3) 1-2 (5-6) Ungern
4) 0-3 (1-9) Italien

SVERIGES MATCHER
Placeringarna 5-6
(7) England-Sverige 3-2
Darius Knight-Martin Singh 12-10, 11-9, 7-11, 17-15, Paul Drinkhall-Jimmy Ojakangas 11-13, 7-11, 6-11, David Meads-Rasmus Edenfall 5-11, 8-11, 10-12, Drinkhall-Singh 13-11, 11-6, 11-7, Knight-Ojakangas 13-11, 13-11, 11-6.
Placeringarna 5-8
(6) Sverige-Portugal 3-2
Jimmy Ojakangas-Marcos Freitas 10-12, 5-11, 12-10, 11-8, 5-11, Fabian Åkerström-Ivo Silva 11-6, 11-7, 11-3, Martin Singh-Andre Silva 11-8, 2-11, 6-11, 11-2, 11-9, Åkerström-Freitas 6-11, 8-11, 8-11, Ojakangas-Ivo Silva 8-11, 12-10, 11-7, 12-10.
Kvartsfinal
(5) Polen-Sverige 3-2
Daniel Bak-Fabian Åkerström 6-11, 7-11, 3-11, Szymon Malicki-Rasmus Edenfall 11-2, 11-7, 11-8, Patryk Chojnowski-Martin Singh 5-11, 6-11, 5-11, Malicki-Åkerström 9-11, 12-10, 10-12, 15-13, 11-9, Bak-Edenfall 11-9, 9-11, 11-6, 9-11, 11-5.
Åttondelsfinal
(4) Sverige-Ukraina 3-1
Fabian Åkerström-Viktor Efimov 11-7, 11-7, 11-8, Martin Singh-Yaroslav Zhmudenko 6-11, 5-11, 9-11, Rasmus Edenfall-Dmytro Pysar 11-9, 11-6, 11-13, 11-4, Åkerström-Zhmudenko 11-9, 11-4, 11-7.
Gruppspel
(3) Sverige-Ungern 3-0
Rasmus Edenfall-David Zombori 11-8, 11-6, 8-11, 11-4, Fabian Åkerström-Attila Vajda 11-5, 8-11, 11-5, 11-9, Martin Singh-Daniel Kriston 11-7, 11-6, 11-8.
(2) Tyskland-Sverige 3-0
Steffen Mengel-Fabian Åkerström 11-8, 8-11, 13-11, 14-12, Dimitrij Ovtcharov-Rasmus Edenfall 11-13, 11-5, 11-8, 11-4, Ruwen Filus-Martin Singh 11-5, 11-9, 11-9.
(1) Sverige-Italien 3-1
Martin Singh-Andrea Tarocco 11-8, 11-4, 13-11, Fabian Åkerström-Lorenzo Ragni 11-6, 12-10, 11-4, Jimmy Ojakangas-Vincenzo Sanzio 6-11, 11-9, 11-8, 3-11, 11-13, Åkerström-Tarocco 11-6, 13-11, 7-11, 11-8.

Svenska totalkvoter efter sju matcher (16-13):
  7-3 Fabian Åkerström
  4-3 Martin Singh
  3-3 Rasmus Edenfall
  2-4 Jimmy Ojakangas

Damjuniorer lag
Final
Rumänien-Polen 3-1
Elizabeta Samara-Natalia Bak 11-5, 11-4, 11-8, Daniela Dodean-Natalia Partyka 12-10, 11-7, 11-7, Andreea Mamaliga-Marta Golota 11-8, 9-11, 8-11, 11-9, 6-11, Dodean-Bak 14-12, 11-8, 11-4.

Semifinaler
Polen-Ryssland 3-2
Rumänien-Ungern 3-0
Bronsmatch
Ungern-Ryssland 3-1

Grupp B
1) 3-0 (9-0) Rumänien
2) 2-1 (6-4) Serbien
3) 1-2 (3-7) Sverige
4) 0-3 (2-9) Grekland

SVERIGES MATCHER
Placeringarna 17-18
(9) Tjeckien-Sverige 3-2
Lucie Zmolikova-Madeleine Melcher 11-8, 11-4, 11-5, Michaela Rohlikova-Jenny Mellström 11-3, 13-11, 11-8, Kristyna Ondriskova-Linda Dahlström 11-5, 6-11, 10-12, 5-11, Zmolikova-Mellström 11-3, 7-11, 12-14, 12-10, 9-11, Rohlikova-Melcher 11-7, 11-7, 10-12, 7-11, 11-2.
Placeringarna 17-20
(8) Sverige-Turkiet 3-0
Sara Rask-Derya Uzgen 11.8, 11-7, 11-6, Jenny Mellström-Merve Burku 11-3, 11-6, 11-5, Linda Dahlström-Aysegül Altinbas 11-8, 13-11, 11-6.
Placeringarna 17-28, gruppspel
(7) Sverige-Danmark 3-2
Sara Rask-Pernille Söndergaard 10-12, 11-9, 5-11, 12-14, Jenny Mellström-Kimmie Sörensen 11-6, 11-5, 11-5, Linda Dahlström-Izabell Norlem 9-11, 11-7, 11-6, 11-4, Mellström-Söndergaard 9-11, 11-8, 7-11, 11-8, 15-17, Rask-Sörensen 11-4, 11-7, 11-8.
(6) Sverige-Österrike 3-0
Sara Rask-Nina Kerkisch 11-4, 11-8, 11-4, Jenny Mellström-Martina Wellington 11-5, 11-3, 17-15, Linda Dahlström-Veronika Frisch 11-9, 12-14, 11-5, 11-9.
Play off 2
(5) Litauen-Sverige 3-1
Lisa Misikonyte-Sara Rask 11-6, 11-9, 12-14, 11-7, Zaneta Brasaite-Madeleine Melcher 9-11, 6-11, 11-3, 11-7, 9-11, Aukse Greceviciute-Jenny Mellström 11-9, 11-6, 11-7, Misikonyte-Melcher 11-3, 8-11, 11-5, 11-6.
Play off 1
(4) Spanien-Sverige 3-1
Marta Zamora-Madeleine Melcher 8-11, 11-6, 9-11, 11-8, 8-11, Galia Dvorak-Sara Rask 11-5, 11-4, 11-9, Garmen Solichero-Jenny Mellström 11-8, 9-11, 9-11, 12-10, 11-5, Dvorak-Melcher 10-12, 11-4, 11-6, 11-4.
Gruppspel
(3) Rumänien-Sverige 3-0
Elizabeta Samara-Sara Rask 11-7, 11-8, 14-12, Daniela Dodean-Linda Dahlström 11-6, 11-7, 11-3, Andreea Dospina-Jenny Mellström 4-11, 11-9, 11-7, 10-12, 11-3.
(2) Sverige-Grekland 3-1
Madeleine Melcher-Angeliki Papadaki 9-11, 14-12, 11-9, 7-11, 11-8, Jenny Mellström-Maria Christoforaki 8-11, 3-11, 11-8, 11-9, 9-11, Sara Rask-Dionysla Skea 12-10, 11-6, 11-9, Mellström-Papadaki 7-11, 12-10, 12-10, 6-11, 11-6.
(1) Serbien-Sverige 3-0
Gabriela Feher-Sara Rask 11-6, 11-2, 11-7, Monika Molnar-Madeleine Melcher 9-11, 12-10, 11-4, 11-7, Katalin Markus-Jenny Mellström 11-6, 9-11, 11-7, 4-11, 11-8.

Svenska slutkvoter efter nio matcher (16-18):
5-7 Jenny Mellström
4-1 Linda Dahlström
4-5 Sara Rask
3-5 Madeleine Melcher

Pojkkadetter lag
Final
Sverige-Kroatien 3-0
Semifinaler
Kroatien-Frankrike 3-1
Sverige-Rumänien 3-0
Bronsmatch
Rumänien-Frankrike 3-1

Grupp C
   1) 3-0 (9-5) Tyskland
   2) 2-1 (7-5) Sverige
   3) 1-2 (5-8) Spanien
   4) 0-3 (6-9) Polen

SVERIGES MATCHER
Final
(7) Sverige-Kroatien 3-0
Mattias Översjö-Borna Kovac 16-18, 10-12, 13-11, 11-8, 11-2, Kristian Karlsson-Frane Kojic 11-4, 8-11, 6-11, 11-8, 11-2, Översjö/Karlsson-Kojic/Kovac 11-4, 11-7, 11-8.
Semifinal
(6) Sverige-Rumänien 3-0
Mattias Översjö-Hunar Szocz 4-11, 11-6, 11-3, 7-11, 11-6, Kristian Karlsson-Sargu Mihai 12-10, 8-11, 6-11, 11-6, 11-8, Översjö/Karlsson-Szocz/Mihai 12-10, 9-11, 11-8, 11-7.
Kvartsfinal
(5) Sverige-Portugal 3-1
Mattias Översjö-Diogo Silva 11-5, 11-6, 14-16, 4-11, 11-7, Kristian Karlsson-Diogo Pinho 11-13, 11-6, 11-7, 6-11, 2-11, Översjö/Karlsson-Silva/Pinho 11-6, 9-11, 15-13, 7-11, 11-3, Översjö-Pinho 11-5, 11-7, 11-8.
Åttondelsfinal
(4) Sverige-Serbien 3-0
Mattias Översjö-Bojan Crepulja 5-11, 11-5, 10-12, 11-7, 13-11, Kristian Karlsson-Marko Petkov 11-5, 11-4, 11-6, Karlsson/Översjö-Creplja/Petkov 11-7, 6-11, 11-9, 12-14, 11-4.
Gruppspel
(3) Sverige-Polen 3-2
Mattias Översjö-Piotr Chodorski 11-4, 11-9, 7-11, 8-11, 8-11, Kristian Karlsson-Daniel Puchalski 13-11, 14-12, 13-11, Översjö/Karlsson-Chodorski/Puchalski 11-9, 11-5, 9-11, 11-6, Karlsson-Chodorski 3-11, 7-11, 11-8, 11-7, 5-11, Översjö-Puchalski 11-6, 10-12, 9-11, 11-8, 13-11.
(2) Sverige-Spanien 3-0
Mattias Översjö-Alvaro Robles 11-8, 11-5, 11-6, Kristian Karlsson-Ferran Brugada 9-11, 11-8, 11-5, 11-7, Karlsson/Översjö-Robles/Brugada 8-11, 11-2, 11-8, 11-7.
(1) Tyskland-Sverige 3-1
Patrick Franziska-Kristian Karlsson 4-11, 11-7, 11-7, 11-9, Ricardo Walther-Mattias Översjö 9-11, 6-11, 12-10, 11-6, 11-8, Franzisca/Walther-Karlsson/Översjö 11-9, 11-8, 8-11, 5-11, 0-11, Franziska-Översjö 9-11, 11-6, 11-8, 3-11, 11-9.

Svenska totalkvoter efter sju matcher (19-6):
7-3 Mattias Översjö
5-3 Kristian Karlsson
7-0 Översjö/Karlsson (dubbel)

Flickkadetter lag
Final
Ukraina-Rumänien 3-2
Polina Trifonova-Cristina Hirici 8-11, 9-11, 5-11, Margaryta Pesotska-Bernadette Szocs 11-7, 11-2, 11-6, Pesotska/Trifonova-Hirici/Szocs 12-10, 7-11, 11-13, 9-11, Pesotska-Hirici 13-11, 11-6, 8-11, 11-8, Trifonova-Szocs 11-5, 13-11, 8-11, 11-7.

Semifinaler
Ukraina-Ungern 3-2
Rumänien-Slovakien 3-1
Bronsmatch
Slovakien-Ungern 3-0

GruppD
 1) 2-1 (7-4, +2) Sverige
 2) 2-1 (7-4,   0) Slovenien 
 3) 2-1 (7-4, -2) Serbien
 4) 0-3               Schweiz

SVERIGES MATCHER
Placeringarna 7-8
(7) Sverige-Vitryssland 3-1
Malin Pettersson-Alena Dubkova 14-12, 12-10, 11-8, Matilda Johansson-Yana Drykina 11-6, 11-9, 11-9, Johansson/Ida Söderlund-Drykina/Dubkova 12-14, 7-11, 7-11, Pettersson-Drykina 11-3, 11-6, 11-4.
Placeringarna 5-8
(6) Tyskland-Sverige 3-2
Lena Krapf-Ida Söderlund 7-11, 11-5, 11-6, 11-7, Sabine Winter-Malin Pettersson 12-14, 8-11, 6-11, Ann-Kathrin Herges/Petrissa Solja-Pettersson/Matilda Johansson 2-11, 12-10, 11-6, 2-11, 11-7, Krapf-Pettersson 5-11, 7-11, 5-11, Winter-Söderlund 12-10, 9-11, 11-7, 11-8.
Kvartsfinal
(5) Ungern-Sverige 3-1
Krisztina Ambrus-Malin Pettersson 8-11, 8-11, 4-11, Edina Toth-Matilda Johansson 11-6, 14-12, 13-11, Toth/Rita Csaki-Pettersson/Johansson 4-11, 11-5, 15-13, 11-6, Toth-Pettersson 11-5, 9-11, 11-8, 11-7.
Åttondelsfinal
(4) Sverige-Italien 3-1
Malin Pettersson-Debora Vivarelli 11-5, 11-6, 11-4, Matilda Johansson-Valentina Macario 5-11, 8-11, 7-11, Pettersson/Johansson-Macario/Vivarelli 7-11, 11-7, 11-3, 18-16, Pettersson-Macario 11-7, 11-6, 11-4.
Gruppspel
(3) Slovenien-Sverige 3-1
Vesna Rojko-Malin Pettersson 11-13, 6-11, 9-11, Kristin Fatoric-Ida Söderlund 11-5, 6-11, 11-6, 11-8, Fatoric/Rojko-Pettersson/Johansson 8-11, 11-7, 11-5, 11-1, Fatoric-Pettersson 11-9, 5-11, 5-11, 12-10, 11-6.
(2) Sverige-Serbien 3-1
Matilda Johansson-Marija Golonja 10-12, 8-11, 7-11, Malin Pettersson-Andrea Todorovic 11-9, 11-7, 11-4, Pettersson/Johansson-Todorovic/Una Radak 11-13, 11-8, 11-4, 11-6, Pettersson-Golonja 8-11, 11-8, 11-4, 11-4.
(1) Sverige-Schweiz 3-0
Malin Pettersson-Romana Stöckli 11-6, 11-5, 11-2, Ida Söderlund-Jaqueline Weiss 8-11, 11-6, 10-12, 11-7, 13-11, Pettersson/Söderlund-Stöckli/Vera Ludi 11-5, 11-7, 11-4.

Svenska totalkvoter efter sju matcher (16-12):
11-2 Malin Pettersson
  1-3 Ida Söderlund
  1-3 Matilda Johansson
  2-3 Pettersson/Johansson (dubbel)
  1-0 Pettersson/Söderlund (dubbel)
  0-1 Johansson/Söderlund (dubbel)

Singel
HERRJUNIORER
Final
Marcos Freitas, Portugal-David Zombori, Ungern 11-8, 11-5, 11-5, 13-15, 11-6.
Semifinaler
Zombori-Dmitrij Ovtcharov, Tyskland 12-10, 11-9, 7-11, 3-11, 9-11, 11-7, 11-9, Freitas-Ruwen Filus, Tyskland 11-8, 11-9, 11-7, 11-8.
Omgång 4
Kriztian Nagy, Ungern-Fabian Åkerström 9-11, 11-9, 8-11, 5-11, 14-12, 12-10, 11-4, Steffen Mengel, Tyskland-Martin Singh 11-9, 11-8, 11-3, 11-3.
Omgång 3
Åkerström-Dario Ardeljan, Serbien 11-8, 9-11, 11-9, 11-6, 11-2, Singh-Jeile Bosman, Holland 5-11, 12-10, 11-8, 11-7, 11-4, Tomislav Kolarek, Kroatien-Jimmy Ojakangas 12-10, 11-8, 9-11, 11-3, 9-11, 6-11, 14-12.
Omgång 2
Singh-Gencay Menge, Turkiet 11-9, 7-11, 11-6, 14-16, 6-11, 11-9, 11-5, Alexander Olonov, Ryssland-Rasmus Edenfall 7-11, 11-9, 11-9, 6-11, 6-11, 11-9, 11-6, Ojakangas-Al Margarone, Italien 11-4, 6-11, 11-5, 11-4, 9-11, 5-11, 11-9.
Omgång 1
Singh-Admir Sujoldzic, Bosnien Herzegovina 11-4, 11-8, 11-6, 11-2, Ojakangas-Jaka Golavsek, Slovenien 11-6, 11-9, 11-5, 11-8.

DAMJUNIORER
Final
Daniela Dodean, Rumänien-Elizabeta Samara, Rumänien 7-11, 8-11, 11-3, 12-10, 11-8, 9-11, 11-8.
Semifinaler
Dodean-Li Bin, Ungern 11-9, 11-8, 8-11, 15-13, 11-6, Samara-Galia Dvorak, Spanien 11-9, 10-12, 8-11, 2-11, 11-9, 11-8, 11-7.
Omgång 3
Ana Crieb Neves, Portugal-Linda Dahlström 2-11, 15-13, 11-7, 11-6, 11-9, Nataia Partyka, Polen-Madeleine Melcher 11-7, 11-7, 11-7, 11-1.
Omgång 2
Mar Karlykova, Ukraina-Sara Rask 11-7, 11-5, 11-8, 10-12, 10-12, 11-9, Dahlström-M Verhnjak, Slovenien 11-7, 11-7, 9-11, 11-5, 12-10, Meclher-Lisa Ridolfi, Italien 11-6, 11-7, 11-5, 6-11, 14-12, Donysia Skea, Grekland-Jenny Mellström 11-5, 11-8, 9-11, 6-11, 11-6, 5-11, 11-6.

POJKKADETTER
Final
Borna Kovac, Kroatien-Kristian Karlsson 6-11, 11-7, 6-11, 11-9, 11-13, 11-9, 11-5.
Semifinaler
Karlsson-Mate Moricz, Ungern 12-10, 8-11, 11-7, 14-12, 11-9, Kovac-Bojan Crepulja, Serbien 11-7, 12-10, 11-7, 11-6.
Kvartsfinal
Karlsson-Paul Lavergne, Frankrike 9-11, 5-11, 11-9, 13-11, 12-10, 11-6.
Åttondelsfinaler
Piotr Chodorski, Polen-Mattias Översjö 12-10, 11-9, 11-7, 11-8, Karlsson-Marios Yiangou, Cypern 11-9, 13-11, 11-9, 7-11, 3-11, 11-8.
Omgång 4
Översjö-Theodore Siokos, Grekland 11-9, 11-4, 11-8, 11-8, Karlsson-Jakab Dorocinski, Polen 11-9, 13-11, 11-5, 11-9.
Omgång 3
Översjö-Jan Thews, Luxemburg 11-4, 11-6, 11-7, 11-1, Karlsson-Pavel Weinstein, Moldavien 11-5, 12-10, 11-5, 11-8, Mate Moricz, Ungern-Anthony Tran 12-10, 11-7, 11-9, 9-11, 11-6.
Omgång 2
M Heimberger, Österrike-William Svedberg 7-11, 6-11, 11-7, 8-11, 11-8, 13-11, 12-10, Tran-Ivan Zeljko, Kroatien 11-9, 11-9, 6-11, 9-11, 11-7, 11-13, 11-8.

FLICKKADETTER
Final
Margaryta Pesotska, Ukraina-Marine Pavot, Frankrike 11-9, 11-4, 7-11, 11-6, 11-3.
Semifinaler
Pesotska-Malin Pettersson 11-9, 11-7, 11-5, 11-6, Pavot-Cristina Hirici, Rumänien 9-11, 11-5, 11-7, 11-9, 4-11, 10-12, 11-5.
Kvartsfinal
Pettersson-Aneta Kucerova, Tjeckien 11-8, 11-6, 11-8, 11-5.
Åttondelsfinal
Pettersson-Edina Toth, Ungern 11-7, 11-7, 11-8, 4-11, 11-6.
Omgång 4
Pettersson-Maria Xiao, Portugal 11-8, 11-5, 11-1, 11-6, Almasa Fazlic, Kroatien-Matilda Johansson 11-1, 6-11, 13-11, 6-11, 8-11, 11-4, 11-4.
Omgång 3
Marija Galonja, Serbien-Ida Söderlund 11-6, 11-4, 11-8, 11-3, Pettersson-Claudia Schatzer, Österrike 10-12, 11-6, 11-4, 11-6, 11-6, Johansson-Rita Csaki, Ungern 11-4, 12-10, 12-10, 12-10.
Omgång 2
Söderlund-Aleks Volosina, Lettland 11-6, 13-11, 11-2, 11-6, Johansson-Nina Korkish, Österrike 11-3, 11-3, 11-8, 11-7.

Dubbel
HERRJUNIORER
Final
Stanislav Golovanov/Mikhal Paykov, Ryssland-Paul Drinkhall/Darius Knight, England 11-6, 7-11, 9-11, 11-9, 11-6.
Semifinaler
Drinkhall/Knight-Marcos Freitas/Tomislav Kolarek, Portugal/Kroatien 9-11, 11-7, 11-3, 11-5, Golovanov/Paykov-M Hindersson/K Sternberg, Danmark 11-5, 11-6, 7-11, 12-10.
Omgång 3
Vitaly Efimov/Ivan Slavic, Portugal/Kroatien-Rasmus Edenfall/Jimmy Ojakangas 5-11, 11-8, 12-14, 12-10, 11-5.
Omgång 2
Anton Sopeleul/Siar Kulpeksha, Vitryssland-Fabian Åkerström/Martin Singh walk over, Edenfall/Ojakangas-Ruwen Filus/Steffen Mengel, Tyskland 11-7, 14-12, 12-10.

DAMJUNIORER
Final
Amelie Solja/Rosalia Stahr, Tyskland-Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien 11-7, 8-11, 7-11, 11-7, 11-9.
Semifinaler
Dodean/Samara-Szandra Pergel/Gabriela Feher, Ungern/Serbien 14-12, 11-9, 11-8, Solja/Stahr-M Shavyrina/V Lemeshevskaya, Ryssland 11-8, 11-7, 11-7.
Åttondelsfinal
Nataia Partyka/Marita Golota, Polen-Jenny Mellström/Sara Rask 11-5, 13-11, 6-11, 12-10.
Omgång 3
Mellström/Rask-Barbara Barasso/Alexa Szvitacs, Ungern 11-7, 7-11, 11-6, 4-11, 13-11.
Omgång 2
Volha Bureika/H Zackreuskaya, Vitryssland-Linda Dahlström/Naomi Owen, Sverige/Wales 11-7, 8-11, 13-11, 10-12, 11-7, Angelika Papadaki/M Christoforaki, Grekland-Madeleine Melcher/Malin Pettersson 11-9, 5-11, 12-10, 8-11, 13-11, Jenny Mellström/Sara Rask-Ala Shakun/N Zhyshkevich, Vitryssland 11-9, 11-3, 11-7.

POJKKADETTER
Final
Piotr Chodorski/Borna Kovac, Polen/Kroatien-Jan Zibrat/Matic Slodej, Slovenien 11-9, 11-6, 11-8.
Semifinaler
Zibrat/Slodej-Mattias Översjö/Kristian Karlsson 15-13, 11-6, 3-11, 12-10, Chodorski/Kovac-Hunor Szocs/Mihai Sargu, Rumänien 11-9, 11-6, 11-7.
Kvartsfinaler
Översjö/Karlsson-Iulian Soare/Corsmin Daescu, Rumänien 11-5, 11-5, 11-5, Szocs/Sargu-William Svedberg/Anthony Tran 11-7, 11-8, 11-2.
Åttondelsfinaler
Översjö/Karlsson-David Karas/Matej Mucka, Slovakien 11-4, 11-8, 11-1, Svedberg/Tran-Christo Schmidl/M Hagemann, Tyskland 11-13, 11-7, 7-11, 15-13, 15-13.
Omgång 3
Översjö/Karlsson-Simone Dernimil/Pasqual Sanvitale, Frankrike 11-9, 11-9, 11-5, Svedberg/Tran-Gavin Evans/Diogo Pinho, England/Portugal 8-11, 11-5, 11-5, 11-9.
Omgång 2
Översjö/Karlsson-Cedric Guilmin/Julien Renard, Belgien 11-4, 11-3, 11-7, Svedberg/Tran-Yusuf Dayican/Sarp Ozbayrac, Turkiet 11-4, 11-5, 11-6.

FLICKKADETTER
Final
M Szczerkowska/Klaudia Kusinska, Polen-Una Radak/Andrea Todorovic, Serbien 11-2, 9-11, 11-4, 11-8.
Semifinaler
Szczerkowska/Klaudia Kusinska-Sofia Polcanova/Ana Iavorschi, Moldavien 8-11, 11-9, 11-13, 11-9, 11-8, Radak/Todorovic-Simona Lazarcikova/Aneta Kucerova, Slovakien/Tjeckien 14-12, 11-2, 8-11, 11-8.
Omgång 2
Tatiana Ryabova/Maria Cherenkova, Ryssland-Matilda Johansson/Ida Söderlund 11-8, 11-9, 11-4.
Omgång 1
Matilda Johansson/Ida Söderlund-Monika Juric/Karin Scharner, Österrike 11-9, 11-4, 11-7.

Mixed dubbel
JUNIORER
Final
Emmanuel Lebesson/Gabriela Feher, Frankrike/Serbien-Abdel-K Salifou/Elizabeta Samara, Frankrike/Rumänien 13-15, 4-11, 11-8, 11-7, 11-5.
Semifinaler
Lebesson/Feher-Michal Balaz/Amelie Solja, Slovakien/Tyskland 11-3, 11-9, 12-10, Salifou/Samara-Alexandru Cazacu/A Mamaliga, Rumänien 11-8, 11-8, 11-3.
Omgång 3
Michal Balaz/Amelie Solja, Slovakien/Tyskland-Rasmus Edenfall/Jenny Mellström 8-11, 14-12, 3-11, 11-1, 11-9, Tomislav Kolarek/Sanja Paukovic, Kroatien-Martin Singh/Madeleine Melcher 11-3, 11-13, 12-10, 11-9, Clement Drop/Solene Lascols, Frankrike-Jimmy Ojakangas/Linda Dahlström 11-4, 11-6, 2-11, 12-10.
Omgång 2
Edenfall/Mellström-Dmytro Pysar/Mar Karlykova, Ukraina 9-11, 11-13, 11-8, 11-8, 11-7, Vincent Baubet/Marine Zanardi, Frankrike-Fabian Åkerström/Sara Rask walk over, Singh/Melcher-S Buchatskyi/Y Vasylyeva, Ukraina 11-8, 11-7, 11-8, Ojakangas/Dahlström-G Mkrtchyan/M Aghajanyan, Armenien 11-5, 12-10, 11-5.

KADETTER
Final
Kristian Karlsson/Malin Pettersson-Mattias Översjö/A Daubnerova, Sverige/Slovakien 11-7, 11-2, 11-6.
Semifinaler
Översjö/Daubnerova, Sverige/Slovakien-Borna Kovac/Aurore Dessaint, Kroatien/Frankrike 11-8, 11-7, 11-9, Karlsson/Pettersson-Mihai Sargu/Bernadette Szocs, Rumänien 11-7, 11-7, 11-8.
Kvartsfinaler
Översjö/Daubnerova-Gregorie Jean/Marine Pavet, Frankrike 11-4, 11-9, 11-4, Karlsson/Pettersson-A Shcherback/M Cherenkova, Ryssland 11-8, 11-9, 7-11, 11-5.
Åttondelsfinaler
Översjö/Daubnerova-Gammelmark/P Agerholm, Danmark 11-6, 8-11, 11-9, 11-8, Karlsson/Pettersson-Bojan Crepulja/Una Radak, Serbien 11-5, 11-8, 6-11, 10-12, 14-12.
Omgång 4
Cristo Schmidl/Sabine Winter, Tyskland-Anthony Tran/Ida Söderlund 11-6, 8-11, 10-12, 11-5, 11-7, Översjö/Daubnerova-Ricardo Walther/Lena Krapf, Tyskland 11-6, 4-11, 11-9, 11-13, 11-6, Karlsson/Pettersson-Anton Yolkin/Polina Trifonova, Ukraina 11-4, 11-5, 11-6.
Omgång 3
Tran/Söderlund-Pasqual Sanvitale/Nicole Tomagra, Italien 8-11, 11-3, 12-10, 11-8, Översjö/Daubnerova-Vital Shaban/Irina Nikiforova, Vitryssland/Ryssland 11-3, 9-11, 11-8, 11-6, Karlsson/Pettersson-Berker Tuncer/Ayin Özturk, Tyrkiet 11-6, 11-7, 8-11, 11-6, David Karas/M Adamekova, Slovakien-William Svedberg/Matilda Johansson 11-8, 10-12, 13-11, 11-7.
Omgång 2
Tran/Söderlund-Marek Obeslo/Aneta Kucerova, Tjeckien 12-10, 13-15, 11-8, 11-8, Svedberg/Johansson-Tobias Laul/Mie Jacobsen, Danmark 11-6, 8-11, 11-5, 8-11, 12-10.

Uppdaterad: 05 OKT 2010 15:27 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info