Hoppa till sidans innehåll

2008


51:a Ungdoms-EM 2008

Terni, Italien 11-20 juli

Singel
HERRJUNIORER
Final
Paul Drinkhall, England-Alexander Shibaev, Ryssland 11-8, 11-6, 7-11, 5-11, 11-4, 9-11, 11-6.
Semifinaler
Drinkhall-Daniel Kosiba, Ungern 11-2, 12-14, 11-9, 11-8, 11-5, Shibaev-Darius Knight, England 11-5, 7-11, 11-9, 11-7, 6-11, 11-8.
Kvartsfinaler
Drinkhall-Pawel Fertikowski, Polen 13-11, 11-5, 11-7, 11-7, Kosiba-Viktor Brodd 11-4, 11-6, 11-7, 13-11, Knight-Florent Lamoque, Frankrike 11-5, 11-6, 8-11, 11-2, 12-10, Shibaev-Mattias Karlsson 11-8, 11-13, 12-10, 11-6, 10-12, 11-6.
Åttondelsfinaler
Brodd-Piotr Chodorski, Polen 9-11, 11-6, 11-9, 11-9, 7-11, 11-7, Mattias Karlsson-Mateusz Golebiowski, Polen 11-9, 11-9, 12-14, 17-15, 11-4.
Omgång 4
Brodd-Erik Bottroff, Tyskland 11-8, 11-8, 11-7, 11-3, Christoph Schmidl, Tyskland-Simon Arvidsson 4-11, 11-9, 9-11, 11-6, 11-8, 9-11, 11-8, Mattias Karlsson-Bojan Crepulja, Serbien 11-7, 11-4, 11-8, 9-11, 11-9.
Omgång 3
Andrius Preidzius, Litauen-Kristian Karlsson walk over, Casper Ter Luun, Holland-Harald Andersson 8-11, 7-11, 11-5, 13-11, 6-11, 11-8, 11-8, Brodd-Marios Yiangou, Cypern 9-11, 11-9, 11-4, 14-12, 10-12, 7-11, 11-8, Arvidsson-Ibrahima Diaw, Frankrike 11-3, 11-4, 5-11, 11-6, 11-3, Mattias Karlsson-Ilya Zhidkov, Ryssland 8-11, 11-4, 11-3, 11-8, 11-6.
Omgång 2
Andersson-Frizzo Tatulli, Italien 11-8, 11-7, 11-7, 11-8, Brodd-Aivaras Keliotis, Litauen 11-3, 11-9, 11-4, 11-4.-
Omgång 1
-

DAMJUNIORER
Final
Margaryta Pesotska, Ukraina-Amelie Solja, Tyskland 11-3, 11-8, 11-4, 5-11, 6-11, 11-13, 12-10.
Semifinaler
Solja-Aurore Dessaint, Frankrike 11-4, 15-13, 11-5, 11-6, Pesotska-Andreea Dospina, Rumänien 11-9, 10-12, 11-6, 11-7, 11-8.
Åttondelsfinal
Magdalena Szczerkowska, Polen-Malin Pettersson 13-11, 11-8, 11-5, 10-12, 3-11, 11-3.
Omgång 4
Pettersson-Kristyna Mikulcova, Tjeckien 11-7, 6-11, 7-11, 11-9, 10-12, 11-8, 11-7.
Omgång 3
Krisztina Ambrus, Ungern-Caroline Andersson 11-6, 11-0, 11-4, 11-8, Aurore Dessaint, Frankrike-Michelle Quach 11-3, 11-4, 5-11, 11-6, 9-11, 11-9, Pettersson-Anna Adamyan, Armenien 11-6, 11-9, 11-9, 11-4, Lorine Brunet, Frankrike-Josefin Lund 9-11, 11-7, 11-6, 11-6, 11-4.
Omgång 2
Andersson-Valeria Zefiro, Italien 4-11, 11-5, 11-8, 11-6, 11-6, Quach-V Stepanovska, Ukraina 10-12, 11-5, 11-8, 4-11, 11-7, 11-8, Lund-A Geceviciute, Litauen 11-4, 11-8, 7-11, 11-6, 8-11, 12-10.
Omgång 1
Andersson-Darja Drozda, Lettland 12-10, 11-5, 11-6, Lund-Fatima Huseynova, Azerbadjan 9-11, 11-5, 11-6, 11-4, 11-4.

POJKAR
Final
Gavin Evans, England-Hampus Söderlund 15-13, 7-11, 6-11, 11-7, 11-8, 12-10.
Semifinaler
Evans-Simon Gauzy, Frankrike 6-11, 11-5, 9-11, 12-10, 11-8, 11-5, Söderlund-Liam Pitchford, England 11-9, 11-9, 11-5, 9-11, 11-9.
Kvartsfinaler
Evans-Luka Fucec, Kroatien 11-8, 11-8, 9-11, 10-12, 11-3, 8-11, 14-12, Gauzy-Anthony Tran 5-11, 8-11, 11-8, 11-6, 11-5, 11-6, Pitchford-Dorian Nicolle, Frankrike 11-7, 12-10, 11-9, 18-16, Söderlund-Romain Lorentz, Frankrike 11-6, 5-11, 7-11, 11-8, 11-8, 11-8.
Åttondelsfinaler
Tran-Kristian Dalea, Serbien 15-13, 11-2, 11-13, 7-11, 11-7, 11-8, Dorian Nicolle, Frankrike-Albin Wemmert 13-11, 11-4, 11-5, 11-9, Söderlund-Gregor Surnin, Tyskland 13-11, 11-6, 11-8, 11-8.
Omgång 3
Tran-Marton Szita, Ungern 11-5, 11-6, 11-8, 9-11, 11-4, Wemmert-Tomas Mikutis, Litauen 11-9, 11-7, 7-11, 11-7, 11-7, Söderlund-Filip Citin, Kroatien 11-6, 11-5, 11-8, 11-6.
Omgång 2
Tran-Matej Mucha, Slovakien 4-11, 11-6, 11-6, 12-10, 11-9, 11-8. Wemmert-Dragan Subotic, Serbien 12-10, 6-11, 7-11, 11-8, 6-11, 11-3, 11-6, Söderlund-Lukasz Nadolski, Polen 7-11, 5-11, 12-10, 11-4, 11-4, 11-7.
Omgång 1
Leonids Maslovs, Lettland-Carl Åkerlind 9-11, 11-4, 12-10, 11-9, 13-11, Wemmert-Isak Abdagic, Bosnien-H 11-8, 11-8, 11-7, 11-6.

FLICKOR
Final
Petrissa Solja, Tyskland-Bernadette Szocs, Rumänien 11-7, 11-6, 12-10, 11-6.
Semifinaler
Petrissa Solja-Klaudia Kusinska, Polen 11-6, 11-6, 11-4, 11-4, Szocs-Yana Noskova, Ryssland 11-7, 11-4, 7-11, 11-7, 11-9.
Omgång 3
Petrissa Solja-Stina Zetterström 4-11, 11-3, 11-4, 11-3, 11-3.
Omgång 2
Zetterström-Olga Mokhnacheva, Ryssland 11-7, 9-11, 8-11, 11-9, 11-5, 10-12, 11-5.
Omgång 1
Zetterström-Iliyana Yaneva, Bulgarien 11-8, 5-11, 11-8, 9-11, 9-11, 11-7, 11-5, Mercedesz Nagyvaradi, Ungern-Emma Väyrynen 11-3, 11-2, 11-5, 14-12, Anna Blazhko, Ryssland-Michaela Carlsson 11-6, 11-9, 8-11, 7-11, 11-5, 4-11, 11-3.

Dubbel
HERRJUNIORER
Final
Paul Drinkhall/Darius Knight, England-B Crepulja/M Petkov, Serbien 11-6, 11-8, 11-6.
Semifinaler
Drinkhall/Knight-Thomas Le Breton/Victorien Le Guen, Frankrike 9-11, 11-6, 11-9, 11-9, Crepulja/Petkov-T Tregler/P Sirucek, Tjeckien 11-5, 11-6, 8-11, 11-7.
Åttondelsfinaler
Drinkhall/Knight-Viktor Brodd/Harald Andersson 11-3, 11-9, 7-11, 11-6, Le Breton/Le Guen-Kristian Karlsson/Christoph Drop, Sverige/Frankrike 11-5, 7-11, 6-11, 12-10, 11-9, Crepulja/Petkov-Mattias Karlsson/Simon Arvidsson 11-9, 4-11, 13-15, 11-8, 11-8.
Omgång 3
Brodd/Andersson-V Efimov/D Carvalho, Portugal 3-11, 16-14, 11-5, 11-8, Kristian Karlsson/Drop-F Obeslo/M Obeslo, Tjeckien 9-11, 11-6, 12-10, 11-8, Mattias Karlsson/Arvidsson-L Jean/F Lamoque, Belgien 11-5, 11-9, 11-8.
Omgång 2
Brodd/Andersson-H Fjell/K Hellerud, Norge 11-7, 9-11, 11-8, 11-5, Kristian Karlsson/Drop-B Olah/P Hietikko, Finland 11-7, 11-7, 11-4, Mattias Karlsson/Arvidsson-J Groth/Tobias Lau, Danmark 11-9, 14-12, 11-6.
Omgång 1
-

DAMJUNIORER
Final
M Pesotska/B Balazova, Ukraina/Slovakien-Amelie Solja/R Stähr, Tyskland 11-9, 7-11, 14-12, 11-9.
Semifinaler
Amelie Solja/Stähr-M Molnar/M Durak, Serbien/Kroatien 11-6, 11-4, 11-8, Pesotska/Balazova-L Brunet/M Pavot, Frankrike 11-2, 11-6, 10-12, 11-6.
Åttondelsfinal
L Brunet/M Pavot, Frankrike-Malin Pettersson/A Dessaint, Sverige 7-11, 6-11, 11-9, 11-6, 11-7.
Omgång 3
Pettersson/Dessaint-L Oliveira/C Jesus, Portugal 11-7, 11-3, 11-5.
Omgång 2
T Steshenko/C Trotti, Italien-Caroline Andersson/Michelle Quach 15-13, 11-7, 6-11, 11-5, Pettersson/Dessaint-A Sahin/A Ozturk, Turkiet 9-11, 11-4, 6-11, 11-8, 11-2, A Kucerova/K Mikulcova, Tjeckien-Josefin Lund/I Norlem, Sverige/Danmark 9-11, 11-7, 14-12, 11-9.
Omgång 1
-

POJKAR
Final
J Indeherberg/E van Rossomme, Belgien-Gavin Evans/C Nuytinck, England/Belgien 11-4, 11-7, 11-9.
Semifinaler
Indeherberg/van Rossomme-Romain Lorentz/Simon Gauzy, Frankrike 7-11, 12-10, 11-7, 11-5, Evans/Nuytinck-Q Robinot/D Nicolle, Frankrike 4-11, 11-4, 11-5, 3-11, 11-7.
Kvartsfinal
Q Robinot/D Nicolle, Frankrike-Anthony Tran/Hampus Söderlund 11-7, 11-9, 8-11, 5-11, 11-8.
Åttondelsfinal
Tran/Söderlund-G Konstantinopoulos/Konstanti, Grekland 11-5, 7-11, 11-6, 11-7.
Omgång 2
Tran/Söderlund-N Kirillov/M Shatalkin, Ryssland 11-7, 13-11, 11-7.
Omgång 1
L Mutti/D Seretti, Italien-Albin Wemmert/Carl Åkerlind 11-9, 9-11, 13-11, 11-7.

FLICKOR
Final
Perissa Solja/N Sillus, Tyskland-D Holok/A Lupulesku, Serbien 9-11, 11-8, 11-4, 11-4.
Omgång 1
T Gonderinger/A Stammet, Luxemburg-Emma Väyrynen/R Sörensen, Sverige/Danmark 11-7, 11-5, 11-4, M Bilson/N Trosman, Israel-Michaela Carlsson/Stina Zetterström 11-7, 11-9, 10-12, 12-10.

Mixed
JUNIORER
Final
Paul Drinkhall/Y Kolodyazhnaya, England/Ryssland-H Szocs/C Postoaca, Rumänien 6-11, 11-6, 11-4, 11-3.
Semifinaler
Szocs/Postoaca-Darius Knight/Amelie Solja, England/Tyskland 11-8, 11-8, 11-4, Drinkhall/Kolodyazhnaya-B Kovac/Aurore Dessaint, Kroatien/Frankrike 16-14, 11-9, 10-12, 11-1.
Åttondelsfinal
Szocs/C Postoaca-Kristian Karlsson/Malin Pettersson 17-15, 11-7, 11-6.
Omgång 4
Kristian Karlsson/Pettersson-F Obeslo/K Mikulcova, Tjeckien 11-6, 13-11, 11-2, Thomas Le Breton/A Abbat, Frankrike-Simon Arvidsson/A Daubnerova, Sverige/Slovakien 11-13, 11-3, 11-9, 8-11, 11-7.
Omgång 3
Kristian Karlsson/Pettersson-A Gorbatov/D Rogushina, Estland 11-6, 11-2, 11-7, S Kulpeksha/A Dubkova, Vitryssland-Mattias Karlsson/Michelle Quach 5-11, 9-11, 11-3, 11-4, 11-8, B Crepulja/M Molnar, Serbien-Viktor Brodd/Caroline Andersson 11-6, 11-7, 11-2, Arvidsson/Daubnerova-J Morego/R Bonilla, Spanien 11-5, 11-9, 9-11, 11-4.
Omgång 2
T Merzlikin/V Sabitova, Ryssland-Harald Andersson/Josefin Lund 11-9, 7-11, 12-10, 11-9, Brodd/Andersson-J Groth/P Agerholm, Danmark 7-11, 1-11, 11-5, 11-5, 11-7.
Omgång 1
-

POJKAR/FLICKOR
Final
Romain Lorentz/L Gasnier, Frankrike-Simon Gauzy/B Szocs, Frankrike/Rumänien 11-7, 11-9, 11-5.
Semifinaler
Lorentz/Gasnier-Gavin Evans/Petrissa Solja, England/Tyskland 11-4, 14-12, 11-5, Gauzy/Szocs-J Indeherberg/D Madarasz, Belgien/Ungern 11-6, 11-7, 12-10.
Omgång 3
D Seretti/S Schierano, Italien-Hampus Söderlund/Michaela Carlsson 11-5, 11-8, 11-7.
Omgång 2
Söderlund/Carlsson-D Coufal/M Luginger, Österrike 11-13, 11-7, 11-9, 11-8.
Omgång 1
L Munteanu/A Georis, Rumänien/Belgien-Albin Wemmert/Emma Väyrynen 11-9, 11-7, 11-9, Söderlund/Carlsson-T Teras/V Petrova, Estland 11-5, 11-8, 11-7, L Mutti/D Vivarelli, Italien-Carl Åkerlind/Stina Zetterström 11-8, 11-9, 11-8.

Herrjuniorer lag (Sverige 2:a)
Final
15/3 (7) Frankrike-Sverige 3-2
Thomas Le Breton-Harald Andersson 11-5, 9-11, 11-2, 11-9, Clement Drop-Mattias Karlsson 9-11, 11-5, 11-13, 11-13, Victorien Le Guen-Viktor Brodd 11-7, 11-8, 7-11, 4-11, 2-11, Drop-Andersson 11-6, 15-13, 11-6, Le Breton-Mattias Karlsson 16-14, 8-11, 5-11, 11-5, 15-13.

Placeringarna 3-4
15/7 Tyskland-Polen 3-1
C Schmidl-P Fertikowski 5-11, 6-11, 8-11, D Steinle-P Jendrzejewski 11-8, 11-9, 7-11, 8-11, 11-3, P Floritz-M Golebiowski 11-8, 13-11, 11-4, Steinle-Fertikowski 11-9, 11-6, 11-7.

Semifinaler
14/7 (6) Sverige-Polen 3-2
Mattias Karlsson-P Chojnowski 11-9, 11-8, 12-14, 11-7, Simon Arvidsson-P Chodorski 10-12, 11-9, 8-11, 11-4, 9-11, Harald Andersson-M Golebiowski 13-11, 7-11, 12-10, 7-11, 11-9, Arvidsson-Chojnowski 12-10, 7-11, 8-11, 8-11, Mattias Karlsson-Chodorski 11-7, 11-7, 9-11, 11-5.
14/7 Frankrike-Tyskland 3-1
Thomas Le Breton-E Bottroff 8-11, 11-7, 8-11, 11-3, 11-9, Clement Drop-P Franziska 8-11, 11-2, 11-6, 8-11, 13-15, Victorien Le Guen-P Floritz 11-9, 11-7, 11-6, Drop-Bottroff 11-5, 11-6, 12-10.

Kvartsfinaler
14/7 (5) Sverige-England 3-2
Mattias Karlsson-Darius Knight 12-14, 14-12, 11-6, 11-9, Kristian Karlsson-Paul Drinkhall 7-11, 10-12, 6-11, Viktor Brodd-M Ware 11-1, 11-6, 7-11, 11-8, Mattias Karlsson-Drinkhall 17-19, 1-11, 11-7, 10-12, Kristian Karlsson-Knight 9-11, 11-9, 11-7, 5-11, 11-5.


Polen-Tjeckien 3-2
Frankrike-Belgien 3-1
Tyskland-Ungern 3-0

Åttondelsfinal
13/7 (4) Sverige-Danmark 3-2
Kristian Karlsson-M Hindersson 11-9, 8-11, 11-7, 11-13, 11-7, Mattias Karlsson-J Groth 6-11, 11-8, 8-11, 11-9, 11-7, Simon Arvidsson-Tobias Lau 6-11, 6-11, 5-11, Mattias Karlsson-Hindersson 4-11, 11-9, 11-8, 7-11, 7-11, Kristian Karlsson-Groth ?

Division 1, grupp D
12/7 (3) Frankrike-Sverige 3-1
Thomas Le Breton-Mattias Karlsson 7-11, 11-9, 13-11, 11-8, Clement Drop-Simon Arvidsson 11-7, 17-15, 6-11, 11-13, 13-11, Victorien Le Guen-Viktor Brodd 12-10, 9-11, 13-15, 7-11, Drop-Mattias Karlsson 11-7, 10-12, 11-9, 12-14, 11-4.
11/7 (2) Sverige-Serbien 3-0
Kristian Karlsson-B Crepulja 11-9, 11-7, 11-13, 11-8, Mattias Karlsson-M Petkov 11-8, 9-11, 11-6, 7-11, 11-6, Viktor Brodd-L Lupulesku 11-8, 11-9, 11-5.
11/7 (1) Sverige-Ryssland 3-2
Mattias Karlsson-T Merzlikin 11-6, 11-5, 11-8, Kristian Karlsson-A Shibaev 12-10, 11-6, 7-11, 9-11, 11-5, Simon Arvidsson-M Valeev 13-15, 6-11, 11-7, 3-11, Mattias Karlsson-Shibaev 7-11, 10-12, 11-9, 11-4, 5-11, Kristian Karlsson-Merzlikin ?
* Sverige grupptvåa, 2-1 i matcher.

Damjuniorer lag (Sverige 18:e)
Final
15/7 Ukraina-Tyskland 3-2

Placeringarna 3-4
15/7 Ungern-Frankrike 3-1

Semifinaler
Ukraina-Ungern 3-2
Tyskland-Frankrike 3-0

Kvartsfinaler
Ukraina-Serbien 3-1
Ungern-Slovakien 3-2
Tyskland-Italien 3-0
Frankrike-Litauen 3-0

Placeringarna 17-18
15/7 (8) Vitryssland-Sverige 3-2
A Shakun-Josefin Lund 5-11, 6-11, 12-10, 16-14, 11-9, A Dubkova-Malin Pettersson 11-8, 11-4, 7-11, 11-8, I Bogdan-Michelle Quach 2-11, 3-11, 1-11, Shakun-Pettersson 2-11, 7-11, 4-11, Dubkova-Lund 11-2, 11-7, 13-11.

Placeringarna 17-20
14/7 (7) Sverige-Estland 3-1

Malin Pettersson-R Oviir 11-9, 11-4, 11-7, Caroline Andersson-D Rogushina 11-7, 5-11, 8-11, 11-0, 7-11, Michelle Quach-G Valgenberg 11-8, 11-6, 11-3, Pettersson-Rogushina 11-5, 11-6, 11-5.

Placeringarna 17-28, grupp L
14/7 (6) Sverige-Österrike 3-0
Malin Pettersson-V Frisch 11-9, 11-5, 11-2, Michelle Quach-M Juric 11-5, 11-7, 11-6, Josefin Lund-C Schaetzer 8-11, 12-10, 11-6, 7-11, 11-8.
13/7 (5) Sverige-Bosnien 3-1
Malin Pettersson-L Ahmic 11-6, 5-11, 11-5, 11-4, Caroline Andersson-S Obradovic 4-11, 2-11, 7-11, Michelle Quach-M Delalic 11-4, 11-3, 11-4, Pettersson-Obradovic 7-11, 11-2, 11-8, 11-5.
* Sverige gruppetta, 2-0 i matcher.


Play off
13/7 (4) Slovenien-Sverige 3-1
K Fatoric-Malin Pettersson 4-11, 2-11, 12-10, 4-11, M Fajmut-Caroline Andersson 11-8, 11-3, 11-9, I Zera-Michelle Quach 15-13, 15-13, 11-7, Fajmut-Pettersson 11-4, 11-8, 7-11, 11-5.

Division 2, grupp G
12/7 (3) Sverige-Holland 3-1
Malin Pettersson-S Dieker 11-7, 11-7, 11-7, Caroline Andersson-M Posthuma 4-11, 12-14, 4-11, Michelle Quach-T Cohen 8-11, 11-7, 11-5, 11-9, Pettersson-Posthuma 11-3, 11-1, 11-7.
12/7 (2) Sverige-England 3-0
Malin Pettersson-N Slater 11-5, 9-11, 11-9, 11-9, Caroline Andersson-M Travis 13-11, 11-7, 11-7, Josefin Lund-M Fuller 11-9, 11-5, 9-11, 11-7.
11/7 (1) Sverige-Armenien 3-1
Michelle Quach-T Engibaryan 11-8, 6-11, 7-11, 6-11, Malin Pettersson-A Adamyan 11-4, 11-4, 11-2, Josefin Lundh-H Khachatryan 11-6, 11-4, 11-6, Pettersson-Engibaryan 11-5, 11-4, 11-4.
* Sverige gruppetta, 3-0 i matcher.

Pojkar lag (Sverige 4:a)
Final
15/7 Frankrike-England 3-1
S Gauzy-G Evans 9-11, 8-11, 4-11, R Lorentz-L Pitchford 7-11, 11-6, 8-11, 11-9, 11-9, Lorentz/Q Robinot-Evans/Pitchford 8-11, 11-7, 11-6, 11-8, Lorentz-Evans 7-11, 11-5, 16-14, 13-11.

Placeringarna 3-4
15/7 (7) Serbien-Sverige 3-0
Dragan Subotic-Albin Wemmert 11-3, 11-5, 19-17, Kristian Dalea-Carl Åkerlind 11-6, 12-10, 11-9, Dalea/Boris Mihailovic-Wemmert/Åkerlind 11-8, 8-11, 11-7, 11-7.

Semifinaler
14/7 (6) England-Sverige 3-2
L Pitchford-Anthony Tran 9-11, 11-7, 11-9, 7-11, 8-11, G Evans-Hampus Söderlund 11-4, 11-7, 11-5, Evans/Pitchford-Söderlund/Tran 11-5, 11-9, 5-11, 11-4, Evans-Tran 11-9, 9-11, 11-7, 10-12, 10-12, Pitchford-Söderlund 11-8, 11-9, 12-10.
14/7 Frankrike-Serbien 3-1
S Gauzy-Dragan Subotic 6-11, 10-12, 11-1, 11-6, 5-11, R Lorentz-Kristian Dalea 11-9, 11-8, 7-11, 13-11, Lorentz/Q Robinot-Dalea/Subotic 11-9, 11-8, 10-12, 8-11, 11-8, Lorentz-Subotic 11-6, 8-11, 11-6, 11-6.

Kvartsfinaler
14/7 (5) Sverige-Ryssland 3-0
Anthony Tran-A Zhelubenkov 10-12, 6-11, 11-9, 11-7, 11-8, Hampus Söderlund-P Kuimov 11-8, 11-8, 11-9, Söderlund/Tran-Kuimov/N Kirillov 11-8, 11-5, 11-3.

England-Belgien 3-2
Serbien-Serbien 3-2
Frankrike-Litauen 3-0

Åttondelsfinal
13/7 (4) Sverige-Spanien 3-0
Anthony Tran-A Hortal 11-4, 11-7, 11-7, Hampus Söderlund-A Calvo 11-5, 11-8, 11-3, Söderlund/Tran-Calvo/Alberto Luo 11-9, 5-11, 11-9, 11-3.

Division 1, grupp D
12/7 (3) Sverige-Slovakien 3-0
Anthony Tran-M Mucha 11-3, 11-4, 11-9, Hampus Söderlund-J Mudrik 11-6, 11-7, 11-8, Söderlund/Tran-Mucha/Mudrik 11-8, 6-11, 19-17, 11-6.
11/7 (2) Sverige-Polen 3-1
Hampus Söderlund-L Nadolski 11-5, 11-5, 11-9, Anthony Tran-T Wisniewski 7-11, 11-6, 11-5, 9-11, 12-10, Söderlund/Tran-Nadolski/M Bankosz 11-8, 11-7, 8-11, 7-11, 9-11, Tran-Nadolski 12-10, 7-11, 11-2, 11-4.
11/7 (1) Sverige-Serbien 3-0
Hampus Söderlund-Dragan Subotic 11-9, 10-12, 14-12, 11-13, 11-8, Anthony Tran-Kristian Dalea 5-11, 11-9, 11-6, 11-4, Söderlund/Tran-Dalea/Boris Mihailovic 7-11, 11-4, 6-11, 11-8, 11-5.
* Sverige gruppetta, 3-0 i matcher.

Flickor lag (Sverige 32:a)
Final
15/7 Rumänien-Tyskland 3-2

B Szocs-N Sillus 11-5, 9-11, 7-11, 11-4, 11-7, I Ciobanu-P Solja 2-11, 5-11, 2-11, Ciobanu/Szocs-Sillus/A Solja 11-8, 11-8, 2-11, 11-9, Szocs-P Solja 11-13, 11-7, 6-11, 9-11, Ciobanu-Sillus 11-8, 6-11, 11-8, 11-8.

Placeringarna 3-4
15/7 Polen-Ryssland 3-2

Semifinaler

Rumänien-Ryssland 3-1
Tyskland-Polen 3-1

Kvartsfinaler
Ryssland-Spanien 3-0
Rumänien-Holland 3-2
Tyskland-Slovakien 3-1
Polen-Moldavien 3-2

Placeringarna 32-34, grupp S
15/7 (6) Sverige-Wales 3-0
Michaela Carlsson-C Thomas 11-5, 8-11, 11-2, 11-7, Stina Zetterström-N Rees 11-5, 11-8, 11-6, Carlsson/Emma Väyrynen-Rees/Thomas 11-8, 11-7, 11-9.
14/7 (5) Sverige-Finland 3-0
Stina Zetterström-S Blenius 11-8, 7-11, 11-3, 11-9, Michaela Carlsson-P Eriksson 11-9, 10-12, 8-11, 11-6, 11-7, Carlsson/Zetterström-Blenius/Eriksson 11-4, 5-11, 11-9, 11-2.
* Sverige gruppetta, 2-0 i matcher.

Placeringarna 29-39, grupp O
13/7 (4) Sverige-Österrike 3-0
Michaela Carlsson-M Luginge 11-5, 11-1, 11-6, Emma Väyrynen-L Fuchs 11-3, 13-11, 9-11, 11-6, Carlsson/Väyrynen-Fuchs/Luginger 12-10, 7-11, 11-7, 14-12.
13/7 (3) Schweiz-Sverige 3-1
R Zumbrunnen-Michaela Carlsson 2-11, 11-6, 12-14, 11-9, 5-11, R Aschwanden-Emma Väyrynen 11-6, 8-11, 11-8, 11-5, Aschwanden/Zumbrunnen-Carlsson/Stina Zetterström 11-9, 11-9, 11-8, Aschwanden-Carlsson 11-8, 11-6, 11-9.
* Sverige grupptvåa, 1-1 i matcher.

Division 2, grupp E
12/7 (2) Tjeckien-Sverige 3-0
D Blaskova-Michaela Carlsson 11-8, 11-5, 9-11, 11-9, I Meidlova-Stina Zetterström 11-8, 11-8, 11-6, Blaskova/K Adamkova-Carlsson/Zetterström 3-11, 11-9, 13-11, 7-11, 11-3.
11/7 (1) England-Sverige 3-1
L Davidson-Michaela Carlsson 10-12, 11-9, 10-12, 15-13, 2-11, E  Bates-Emma Väyrynen 11-4, 8-11, 11-6, 11-5, Bates/K Lefevre-Carlsson/Stina Zetterström 11-13, 9-11, 11-8, 11-4, 11-8, Bates-Carlsson 11-7, 11-9, 7-11, 11-7.
* Sverige grupptrea, 0-2 i matcher.

Uppdaterad: 05 OKT 2010 15:26 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info