Hoppa till sidans innehåll

2009


52:a Ungdoms-EM 2009

Prag 10-19 juli


De tio individuella UEM-finalerna

HERRJUNIORER SINGEL
Quentin Robinot, Frankrike-Philipp Floritz, Tyskland 9-11, 6-11, 11-7, 11-8, 11-4, 16-14.
DAMJUNIORER SINGEL
Margaryta Pesotska, Ukraina-Magdalena Szszerkowska, Polen 11-6, 5-11, 11-6, 11-3, 18-16.
POJKKADETTER SINGEL
Simon Gauzy, Frankrike-Hampus Söderlund, Sverige 11-8, 7-11, 11-5, 11-7, 11-8.
FLICKKADETTER SINGEL
Petrissa Solja, Tyskland-Yana Noskova, Ryssland 11-4, 11-9, 11-6, 11-7.
HERRJUNIORER DUBBEL
Kristian Karlsson/Mattias Översjö, Sverige-Piotr Chodorski/Robert Floras, Polen 11-8, 11-4, 11-9.
DAMJUNIORER DUBBEL
Cristina Hirici/Anamaria Sebe, Rumänien-Alice Abbat/Stéphanie Loeullette, Frankrike 11-7, 11-4, 11-7.
POJKKADETTER DUBBEL
Simon Gauzy/Enzo Angles, Frankrike-Benjamin Brossier/Tristan Flore, Frankrike 11-6, 11-9, 4-11, 3-11, 11-8.
FLICKKADETTER DUBBEL
Yana Noskova/Bernadette Szocs, Ryssland/Rumänien-Pretrissa Solja/Anna Krieghoff, Tyskland 11-5, 11-8, 4-11, 7-11, 11-7.
JUNIORER MIXED
Dániel Kosiba/Dóra Csilla Madarász, Ungern-Marko Petkov/Marija Galonja, Serbien 8-11, 11-2, 11-8, 7-11, 11-3.
KADETTER MIXED
Benjamin Brossier/Yana Noskova, Frankrike/Ryssland-Simon Gauzy/Céline Pang, Frankrike 11-4, 11-9, 11-9.

Singel - svenskmatcherna

HERRJUNIORER
Semifinal (19/7)
Quentin Robinot, Frankrike-Harald Andersson 11-5, 11-9, 11-8, 11-4.
Kvartsfinal (18/7)
Andersson-Mikai Sargu, Rumänien 11-7, 11-4, 8-11, 12-10, 11-4.
Åttondelsfinaler (18/7)
Andersson-Piotr Chodorski, Polen 13-11, 6-11, 11-7, 11-3, 8-11, 11-2, Pavel Sirucek, Tjeckien-Mattias Översjö 11-9, 13-11, 11-4, 3-11, 15-13.
Omgång 4 (17/7)
Hunor Szocs, Rumänien-Anthony Tran 11-8, 8-11, 11-6, 9-11, 11-6, 11-7, Marios Yiangou, Cypern-Kristian Karlsson 8-11, 6-11, 11-9, 11-3, 11-3, 7-11, 11-9, Andersson-Ricardo Walther, Tyskland 11-3, 6-11, 11-7, 11-8, 7-11, 12-10, Översjö-Gavin Evans, England 11-6, 10-12, 11-5, 13-11, 6-11, 9-11, 13-11.
Omgång 3 (16/7)
Tran-Frantisek Obeslo, Tjeckien 7-11, 11-9, 11-6, 11-6, 11-9, Karlsson-Jan Peter Schanbacher, Österrike 12-10, 11-7, 11-8, 11-7, Andersson-Boris De Vries, Holland 11-3, 11-9, 11-5, 8-11, 11-5, Översjö-Michal Dabrowski, Polen 10-12, 13-15, 13-11, 14-12, 13-11, 13-11.
Omgång 2 (16/7)
Tran-Oliver Langlois, Guernsey 11-4, 11-5, 11-6, 11-4, Andersson-Dusan Bulatovic, Montenegro 11-2, 8-11, 12-10, 11-4, 11-3.

DAMJUNIORER
Semifinal (19/7)
Magdalena Szszerkowska, Polen-Malin Pettersson 11-8, 15-13, 11-9, 9-11, 7-11, 5-11, 13-11.
Kvartsfinal (18/7)
Pettersson-Laura Gasnier, Frankrike 11-7, 11-13, 8-11, 11-5, 11-6, 11-7.
Åttondelsfinal (18/7)
Pettersson-Krisztina Ambrus, Ungern 11-9, 11-7, 12-10, 11-7.
Omgång 4 (17/7)
Malin Pettersson-Andrea Todorovic, Serbien 11-6, 11-2, 11-4, 11-6.
Omgång 3 (16/7)
Pettersson-Mie Jacobsen, Danmark 11-8, 14-12, 11-7, 11-6.
Omgång 2 (16/7)
Anelija Lupulesku, Serbien-Daniela Moskovits 11-6, 11-9, 4-11, 11-5, 10-12, 11-9, Anastasia Golubeva, Ryssland-Michelle Quach 11-9, 11-8, 11-6, 11-6, Claudia Schätzer, Österrike-Josefin Lund 11-5, 6-11, 8-11, 11-4, 11-8, 11-9, Pettersson-Polina Trifonova, Ukraina 11-3, 11-6, 11-9, 11-3.

POJKKADETTER
Final (19/7)
Simon Gauzy, Frankrike-Hampus Söderlund 11-8, 7-11, 11-5, 11-7, 11-8.
Semifinal (19/7)
Söderlund-Emilien Vanrossomme, Belgien 11-5, 11-8, 8-11, 11-8, 12-14, 11-9.
Kvartsfinal (18/7)
Hampus Söderlund-Nikita Kirillov, Ryssland 11-7, 7-11, 11-8, 11-7, 11-9.
Åttondelsfinal (18/7)
Söderlund-Leonardo Mutti, Italien 12-10, 3-11, 11-6, 11-2, 11-5.
Omgång 4 (17/7)
Stefan Leitgeb, Österrike-Albin Wemmert 13-11, 7-11, 11-4, 8-11, 11-8, 2-11, 11-8, Jens Schabacker, Tyskland-Kim Nilsson 11-7, 11-7, 11-8, 13-11, Söderlund-Siarhei Afanasenka, Vitryssland 11-3, 11-8, 11-3, 11-4.
Omgång 3 (16/7)
Wemmert-Elad Kuperberg, Israel 11-8, 8-11, 11-6, 11-9, 11-9, Nilsson-Boris Mihailovic, Serbien 11-5, 12-10, 12-10, 11-8, Söderlund-Simon Pfeffer, Österrike 11-4, 12-10, 11-4, 11-3.
Omgång 2 (16/7)
Nilsson-Matej Jelic, Kroatien 16-14, 11-8, 13-11, 11-9.

FLICKKADETTER
Omgång 4 (17/7)
Sofia Polcanova, Moldavien-Maria Engelson 11-7, 11-5, 11-4, 11-8.
Omgång 3 (16/7)
Engelson-Katerina Tomanovska, Tjeckien 11-5, 7-11, 11-4, 9-11, 13-11, 11-5, Laura Pfefer, Frankrike-Stina Zetterström 13-11, 11-6, 11-5, 10-12, 12-10.
Omgång 2 (16/7)
Engelson-Sughra Talibova, Azerbadjan 10-12, 11-9, 11-9, 11-7, 11-2, Simona Slehobrova, Tjeckien-Jennifer Jonsson 11-8, 4-11, 11-8, 11-8, 7-11, 11-6, Zetterström-Kristina Österreicher, Österrike 11-8, 11-1, 11-2, 11-3.

Dubbel - svenskmatcherna
HERRJUNIORER
Final (19/7)
Kristian Karlsson/Mattias Översjö-Piotr Chodorski/Robert Floras, Polen 11-8, 11-4, 11-9.
Semifinal (19/7)
Karlsson/Översjö-Jonathan Groth/Tobias Lau, Danmark 11-9, 12-10, 11-5.
Kvartsfinal (18/7)
Karlsson/Översjö-Quentin Robinot/Julien Indeheberg, Frankrike/Belgien 8-11, 11-9, 11-7, 11-8.
Åttondelsfinaler (18/7)
Karlsson/Översjö-Bojan Crepulja/Marko Petkov, Serbien 11-8, 11-5, 7-11, 11-8, Lauric Jean/Romain Lorentz, Belgien/Frankrike-Harald Andersson/Anthony Tran 9-11, 11-9, 11-8, 11-7.
Omgång 3 (17/7)
Karlsson/Översjö-Ludovic Bierny/Cedric Nuytinck, Belgien 10-12, 12-10, 7-11, 11-5, 11-2, Andersson/Tran-Samuel Hanley/Paul McCreery, Irland 11-8, 11-5, 11-9.
Omgång 2 (17/7)
Karlsson/Översjö-Kiryl Barabanov/Aliaksandr Labanouski, Vitryssland 11-2, 7-11, 11-3, 7-11, 11-7, Andersson/Tran-Ilya Zhidkov/Vildan Gadiev, Ryssland 6-11, 11-5, 11-9, 11-6.

DAMJUNIORER
Kvartsfinal (18/7)
Cristina Hirici/Anamaria Sebe, Rumänien-Malin Pettersson/Aurore Dessaint, Sverige/Frankrike 11-5, 10-12, 11-7, 11-9.
Åttondelsfinal (18/7)
Pettersson/Dessaint-Kristina Vaskeviciute/Ieva Venslaviciute, Litauen 11-3, 11-8, 11-5.
Omgång 3 (17/7)
Pettersson/Dessaint-Hannah Hicks/Dianne Overbeeke, England/Holland 11-9, 11-7, 11-5, Kathrin Mühlbach/Sabine Winther, Tyskland-Daniela Moskovits/Michelle Quach 7-11, 11-5, 11-8, 11-9, Alice Abbat/Stéphanie Loeuillette, Frankrike-Josefin Lund/Danielle Konsbruck, Sverige/Luxemburg 11-6, 10-12, 5-11, 11-2, 11-4.
Omgång 2 (17/7)
Pettersson/Dessaint, Sverige/Frankrike-Dijana Holok/Anelija Lupulesku, Serbien 11-5, 11-7, 11-4, Moskovits/Quach-Sibel Remzi/Eva Tot, Bulgarien/Serbien 11-8, 6-11, 11-8, 11-8, Lund/Konsbruck-Darja Drozda/Aleksandra Volosina, Litauen 11-6, 11-4, 11-2.

POJKKADETTER
Semifinal (19/7)
Benjamin Brossier/Tristan Flore, Frankrike-Hampus Söderlund/Albin Wemmert 12-14, 11-9, 11-8, 11-13, 11-6.
Kvartsfinal (18/7)
Söderlund/Wemmert-Maxim Shatalkin/Egor Timin, Ryssland 11-6, 4-11, 11-6, 11-7.
Åttondelsfinal (18/7)
Söderlund/Wemmert-Stefan Leitgeb/Simon Pfeffer, Österrike 8-11, 11-7, 13-11, 12-10.
Omgång 3 (17/7)
Leitgeb/Pfeffer-Kim Nilsson/Robin Devis, Sverige/Belgien 11-4, 11-6, 9-11, 11-8, Söderlund/Wemmert-Sebastian Haack/Nicky Marx, Danmark 11-9, 11-2, 11-5.
Omgång 2 (17/7)
Nilsson/Devis-Pavel Tsolov/David Kostadinov, Bulgarien 11-9, 11-8, 13-11, Söderlund/Wemmert-Giagkos Giagkou/Andros Kypridemos, Cypern 11-6, 11-4, 11-5.

FLICKKADETTER
Omgång 2 (17/7)
Ophélie Dispans/Laura Pfefer, Frankrike-Jennifer Jonsson/Stina Zetterström 2-11, 11-5, 6-11, 11-3, 11-8.
Omgång 1 (17/7)
Aikaterini Toliou/Tamara Tomanova, Grekland/Tjeckien-Maria Engelson/Alice Bahrendregt, Sverige/Holland 11-4, 11-2, 8-11, 11-5, Jonsson/Zetterström-Emeline Baume/Alison Georis, Belgien 11-5, 9-11, 11-6, 6-11, 11-9.

Mixed - svenskmatcherna
JUNIORER
Kvartsfinal (18/7)
Romain Lorentz/Laura Gasnier, Frankrike-Kristian Karlsson/Malin Pettersson 11-3, 7-11, 11-9, 6-11, 11-9.
Åttondelsfinal (17/7)
Karlsson/Pettersson-Vu Tran Le/Kathrin Mühlbach, Tyskland 11-8, 11-7, 13-11.
Omgång 4 (17/7)
Karlsson/Pettersson-Mihai Sargu/Anamaria Sebe, Rumänien 10-12, 13-11, 11-4, 5-11, 11-8. Piotr Chodorski/Klaudia Kusinska, Polen-Harald Andersson/Daniela Moskovits 9-11, 15-13, 11-7, 11-6.
Omgång 3 (16/7)
Marco Graber/Rahel Aschwanden, Schweiz-Mattias Översjö/Michelle Quach 11-7, 11-6, 3-11, 11-7, Karlsson/Pettersson-Vladimir Radonjic/Anelija Lupulesku, Serbien 9-11, 11-9, 14-12, 11-8, Andersson/Moskovits-Jonathan Stonor/Pernilla Agerholm, Danmark 11-9, 11-9, 11-7.
Omgång 2 (16/7)
Översjö/Quach-Baton Citaku/Iliriana Haliti, Kosovo 11-9, 11-6, 11-2, Daniel Puchalski/Roksana Zalomska, Polen-Anthony Tran/Josefin Lund 11-9, 9-11, 12-10, 11-8, Andersson/Moskovits-Ferran Brugada/Nadina Riera, Spanien 11-8, 11-8, 11-9.

KADETTER
Omgång 3 (16/7)
Támas Lakatos/Mercédes Nagyváradi, Ungern-Kim Nilsson/Jennifer Jonsson 11-13, 5-11, 14-12, 11-9, 11-8.
Omgång 2 (15/7)
Konrad Kulpa/Olga Szymanska, Polen-Albin Wemmert/Stina Zetterström 11-6, 11-6, 11-8, Nilsson/Jonsson-Alessandro Baciocchi/Chiara Colantoni, Italien 13-11, 11-7, 9-11, 13-11, Linus Trummler/Emina Hadzichmetovis, Schweiz/Bosnien och H´a-Laurens Tromer/Maria Engelson, Holland/Sverige 6-11, 11-7, 11-7, 11-8.

Lag – finalerna och Sveriges matcher
HERRJUNIORER
Final
(7) Frankrike-Sverige 3–1

Thomas Le Breton-Kristian Karlsson 9–11, 13–11, 11–9, 11–6, Romain Lorentz-Mattias Översjö 6–11, 8–11, 11–9, 9–11, Victorien Le Guen-Harald Andersson 12–10, 11–9, 11–8, Lorentz-Karlsson 12–10, 11–6, 10–12, 11–7.
Semifinal
(6) Sverige-Tyskland 3–1

Kristian Karlsson-Philipp Floritz 11–9, 11–9, 6–11, 13–11, Mattias Översjö-Patrick Franziska 4–11, 6–11, 11–7, 14–12, 14–12, Harald Andersson-Ricardo Walther 11–8, 8–11, 12–14, 10–12, Karlsson-Franziska 5–11, 11–6, 11–2, 4–11, 11–9.
Kvartsfinal
(5) Sverige-Ungern 3–2

Kristian Karlsson-Gergely Perei 13–11, 6–11, 11–5, 11–4, Mattias Översjö-Dániel Kosiba 11–9, 4–11, 11–6, 9–11, 7–11, Harald Andersson-Dániel Schaffer 7–11, 11–9, 5–11, 12–10, 11–9, Karlsson-Kosiba 7–11, 5–11, 8–11, Översjö-Perei 7–11, 11–9, 11–7, 13–11.
Åttondelsfinal
(4) Sverige-Danmark 3–0

Kristian Karlsson-Tobias Lau 11–4, 11–8, 11–9, Mattias Översjö-Jonathan Groth 11–6, 11–6, 11–7, Harald Andersson-Asbjörn Reenberg 11–9, 11–7, 13–11.
Grupp B
(3) Sverige-Österrike 3–1
Harald Andersson-Martin Heimberger 7–11, 12–10, 8–11, 11–7, 8–11, Kristian Karlsson-Bernhard Kranabitl 8–11, 11–8, 11–4, 11–5, Anthony Tran-Alexander Chen 11–8, 11–6, 11–9, Karlsson-Heimberger 11–8, 11–8, 11–7.
• Sverige gruppetta efter 3–0 (9–1) i matcher.
(2) Sverige-Ryssland 3–0
Mattias Översjö-Taras Merzlikin 11–8, 9–11, 11–6, 11–7, Kristian Karlsson-Sergej Martyukov 11–5, 11–8, 4–11, 5–11, 11–7, Harald Andersson-Ilya Zhidkov 11–5, 11–5, 11–8.
(1) Sverige-Belgien 3–0
Kristian Karlsson-Ludovic Bierny 8–11, 11–6, 11–7, 7–11, 13–11, Mattias Översjö-Lauric Jean 8–11, 11–8, 11–7, 11–4, Harald Andersson-Cedric Nuytinck 11–4, 11–13, 11–4, 11–7.

Svenskt spelarfacit (7 matcher: 19–7)
8–3 (26–18) Kristian Karlsson
6–1 (20–  9) Mattias Översjö
4–3 (15–12) Harald Andersson
1–0 (  3–  0) Anthony Tran

DAMJUNIORER
Final
Rumänien-Ungern 3–2

Platserna 13-14
(7) Sverige-Slovenien 3–0

Josefin Lund-Nina Pavlin 7–11, 11–6, 11–9, 11–7, Michelle Quach-Vesna Rojko 11–9, 7–11, 2–11, 11–8, 11–9, Daniela Moskovits-Ana Verdinek 11–3, 15–13, 11–6.
Placeringarna 13-16
(6) Sverige-Spanien 3–1

Malin Pettersson-Patricia Fernandez 11–5, 11–7, 11–8, J Lund-Nadina Riera 8–11, 7–11, 10–12, Daniela Moskovits-Marta De La Vega 11–8, 11–8, 12–10, Pettersson-Riera 11–9, 11–7, 11–7.
Platserna 9-16
(5) Ryssland-Sverige 3–0

Tatiana Ryabova-Malin Pettersson 11–5, 4–11, 11–13, 11–8, 11–4, Tatiana Ivakhina-Michelle Quach 5–11, 11–8, 11–4, 11–7, Anastasia Golubeva-Daniela Moskovits 12–10, 5–11, 12–.10, 11–9.
Åttondelsfinal
(4) Rumänien-Sverige 3–1

Camelia Postoaca-Malin Pettersson 8–11, 11–7, 11–5, 7–11, 7–11, Cristina Hirici-Michelle Quach 11–6, 11–5, 11–9, Anamaria Sebe-Daniela Moskovits 11–9, 11–9, 11–4, Hirici-Pettersson 11–9, 11–3, 11–6.
Play off 2
(3) Sverige-Litauen 3–1

Malin Pettersson-I Venslaviciute 11–8, 11–6, 11–6, Daniela Moskovits-E Stuckyte 10–12, 11–8, 10–12, 14–12, 7–11, Michelle Quach-K Vaskeviciute 11–6, 11–7, 9–11, 11–9, Pettersson-Stuckyte 13–11, 11–4, 11–6.
Grupp E
(2) Sverige-Portugal 3–1

Malin Pettersson-Ana Torres 11–6, 11–7, 11–7, Michelle Quach-Célia Jesus 11–5, 11–8, 9–11, 5–11, 8–11, Daniela Moskovits-Claudia Santos 11–8, 11–4, 11–4, Pettersson-Jesus 11–3, 11–8, 14–12.
Sverige gruppetta efter 2–0 (6–1) i matcher.
(1) Sverige-Österrike 3–0
Malin Pettersson-Claudia Steinbacher 11–3, 9–11, 11–6, 12–10, Michelle Quach-Lisa Fuchs 11–9, 11–6, 11–2, Daniela Moskovits-Karina Kovacs 11–9, 9–11, 11–6, 11–3.

Svenskt spelarfacit (7 matcher: 16–9)
8–2 (26–9  ) Malin Pettersson
4–3 (15–10) Daniela Moskovits
3–3 (12–12) Michelle Quach
1–1 (  3–  4) Josefin Lund

POJKKADETTER
Final
(7) Frankrike-Sverige 3–0

Simon Gauzy-Hampus Söderlund 7–11, 11–13, 11–9, 11–6, 11–7, Benjamin Brossier-Albin Wemmert 8–11, 11–5, 11–9, 11–5, Brossier/Tristan Flore-Söderlund/Wemmert 11–5, 11–8, 11–8.
Semifinal
(6) Sverige-Rumänien 3–0

Hampus Söderlund-Szilard Kanabe 11–5, 11–9, 11–6, Albin Wemmert-Daniel Dan 11–7, 11–9, 11–7, Söderlund/Wemmert-Christian Barbulescu/Alin Spelbus 11–4, 11–2, 12–10.
Kvartsfinal
(5) Sverige-Tyskland 3–1

Hampus Söderlund-Niklas Matthias 11–6, 11–4, 11–7, Albin Wemmert-Qiu Liang 9–11, 11–7, 7–11, 7–11, Söderlund/Wemmert-Matthias/Jens Schabacker 11–7, 15–13, 11–9, Söderlund-Qiu Liang 14–12, 11–9, 11–2.
Åttondelsfinal
(4) Sverige-Slovakien 3–0

Hampus Söderlund-Michal Pavolka 11–9, 11–3, 11–5, Albin Wemmert-Marian Majak 9–11, 11–5, 8–11, 11–5, 11–9, Söderlund/Wemmert-Majak/Pavolka 11–5, 11–5, 11–7.
Grupp B
(3) Sverige-Rumänien 3–2

Albin Wemmert-Szilard Kanabe 11–6, 11–8, 11–9, Kim Nilsson-Daniel Dan 11–9, 12–10, 5–11, 10–12, 11–1, Hampus Söderlund/Wemmert-Dan/Kanabe 13–11, 11–13, 9–11, 11–13, Nilsson-Kanabe 9–11, 4–11, 11–6, 7–11, Wemmert-Dan 11–7, 11–7, 11–5.
• Sverige gruppetta efter 3–0 (9–4) i matcher.
(2) Sverige-Kroatien 3–1
Albin Wemmert-Luka Fucec 11–13, 11–5, 12–14, 4–11, Hampus Söderlund-Matej Jelic 11–9, 12–10, 11–4, Söderlund/Wemmert-Fucec/Jelic 7–11, 11–4, 11–7, 9–11, 11–8, Söderlund-Fucec 11–6, 11–9, 11–6.
(1) Sverige-Ungern 3–1
Hampus Söderlund-Tamás Lakatos 11–7, 11–4, 2–11, 4–11, 12–14, Albin Wemmert-Márton Szita 9–11, 11–8, 8–11, 11–6, 11–9, Söderlund/Wemmert-Lakatos/Szita 12–10, 11–4, 11–8, Söderlund-Szita 8–11, 11–5, 11–6, 11–6.

Svenskt spelarfacit (7 matcher: 18–8)
7–2 (25–  7) Hampus Söderlund
5–3 (18–12) Albin Wemmert
1–1 (  4–  5) Kim Nilsson
5–2 (16–  8) Söderlund/Wemmert i dubbel

FLICKKADETTER
Final
Tyskland-Serbien 3–0

Platserna 15-16
(8) Slovenien-Sverige 3–0

Alex Galic-Jennifer Jonsson 11–6, 11–7, 11–7, Nina Zupancic-Stina Zetterström 11–7, 11–4, 11–3, Galic/Zupancic-Jonsson/Zetterström 8–11, 11–6, 11–5, 8–11, 11–9.
Platserna 13-16
(7) Polen-Sverige 3–1
Karolina Komosinska-Stina Zetterström 11–6, 11–4, 11–7, Olga Szymanska-Jennifer Jonsson 5–11, 8–11, 10–12, Marta Krajewska/Szymanska-Jonsson/Zetterström 12–10, 11–13, 11–7, 6–11, 11–7, Szymanska-Zetterström 13–11, 11–6, 11–8.
Platserna 9-16
(6) Tjeckien-Sverige 3–0

Simona Slehobrova-Stina Zetterström 13–11, 11–5, 11–8, Karin Adamkova-Jennifer Jonsson 11–7, 7–11, 11–8, 11–9, Adamkova/Slehobrova-Jonsson/Zetterström 12–10, 11–1, 12–14, 17–15.
Åttondelsfinal
(5) Portugal-Sverige 3–1

Cátia Martins-Stina Zetterström 11–6, 13–11, 11–5, Maria Xiao-Jennifer Jonsson 11–5, 13–11, 11–9, Martins/Xiao-Jonsson/Zetterström 3–11, 11–5, 9–11, 11–13, Xiao-Zetterström 11–5, 11–9, 8–11, 11–7.
Play off 2
(4) Sverige-Luxemburg 3–1

Stina Zetterström-L Mezzapesa 11–2, 11–4, 11–4, Jennifer Jonsson-J Berns 6–11, 11–8, 11–9, 7–11, 8–11, Jonsson/Zetterström-Berns/Mezzapesa 11–5, 11–0, 11–7, Zetterström-Berns 3–11, 11–8, 11–7, 11–9.
Grupp J
(3) Sverige-Belgien 3–2

Stina Zetterström-Emeline Baume 11–7, 11–4, 11–6, Jennifer Jonsson-Alison Georis 3–11, 10–12, 11–6, 7–11, Jonsson/Zetterström-Baume/Georis 11–8, 9–11, 6–11, 11–8, 9–11, Zetterström-Georis 11–7, 8–11, 7–11, 11–9, 11–6, Jonsson-Baume 8–11, 13–11, 11–8, 6–11, 11–4.
• Sverige gruppetta efter 3–0 (9–2) i matcher.
(2) Sverige-Ukraina 3–0
Jennifer Jonsson-Kateryna Bashmakova 11–7, 11–7, 8–11, 11–9, Stina Zetterström-Liliya Zaitseva 11–3, 9–11, 11–9, 11–9, Jonsson/Zetterström-Bashmakova/Zaitseva 11–6, 11–4, 11–5.
(1) Sverige-Guernsey 3–0
Stina Zetterström-Elizabeth Priest 11–6, 11–3, 11–4, Jennifer Jonsson-Kate Stubbington 11–6, 11–8, 11–7, Jonsson/Zetterström-Priest/Stubbington 11–7, 11–2, 11–4.

Svenskt spelarfacit (8 matcher: 14–15)
6–6 (19–22) Stina Zetterström
4–5 (18–18) Jennifer Jonsson
4–4 (19–13) Jonsson/Zetterström i dubbel

Uppdaterad: 16 FEB 2011 17:06 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info