Hoppa till sidans innehåll

2010


53:e Ungdoms-EM

Istanbul 16-25 juli 2010

Finalerna

HERRJUNIORER SINGEL
Final

Patrick Franziska, Frankrike-Pavel Sirucek, Tjeckien 4-11, 11-7, 8-11, 12-10, 8-11, 11-6, 11-4.

DAMJUNIORER SINGEL
Final

Brigitte Eerland, Holland-Dora Madarasz, Ungern 9-11, 11-6, 9-11, 11-4, 10-12, 18-16, 12-10.

POJKKADETTER SINGEL
Final
Leonardo Mutti, Italien-Jakub Dyjas, Polen 4-11, 7-11, 11-5, 11-9, 8-11, 11-8, 11-6.

FLICKKADETTER SINGEL
Final
Bernadette Szocs, Rumänien-Mateja Jeger, Kroatien 12-10, 10-12, 11-8, 11-7, 11-9.

HERRJUNIORER DUBBEL
Final

Jonathan Groth/Hunor Szocs, Danmark/Rumänien-Lauric Jean/Cédric Nuytinck, Belgien 11-6, 11-6, 11-6.

DAMJUNIORER DUBBEL
Final
Barbora Balazova/Sabine Winter, Slovakien/Tyskland-Alice Abbat/Stéphanie Loueillette, Frankrike 11-9, 11-9, 10-12, 5-11, 11-8.

POJKKADETTER DUBBEL
Final
Enzo Angles/Tristan Flore, Frankrike-Andréa Landrieu/Alexandre Robinot, Frankrike 9-11, 11-2, 11-5, 10-12, 11-8.

FLICKKADETTER DUBBEL
Final
Irina Ciobanu/Bernadette Szocs, Rumänien-Marina Berho/Laura Pfefer, Frankrike 11-7, 11-9, 12-10.

JUNIORER MIXED DUBBEL
Final
Lucian Munteanu/Cristina Hirici, Rumänien-Pavel Sirucek/Barbora Balazova, Tjeckien/Slovakien 11-9, 8-11, 11-8, 19-17.

KADETTER MIXED DUBBEL
Final

Tristan Flore/Céline Pang, Frankrike-Marton Szita/Irina Ciobanu, Ungern/Rumänien 3-11, 9-11, 11-6, 11-5, 11-6.

 

Svenskmatcherna

HERRJUNIORER SINGEL
Omgång 3

Cedric Nuytinck, Belgien-Viktor Fredriksson 11-8, 11-5, 6-11, 11-6, 7-11, 11-4, Christoph Schmidl, Tyskland-Hampus Söderlund 4-11, 11-7, 11-4, 11-5, 11-3.
Omgång 2
Fredriksson-Vildan Gadiev, Ryssland 6-11, 11-8, 9-11, 2-11, 11-6, 12-10, 12-10, Julien Indeherberg, Belgien-Anthony Tran 9-11, 11-4, 11-7, 7-11, 8-11, 11-7, 11-7, Söderlund-Boris Mihailovic, Serbien 11-3, 11-5, 11-5, 13-11.
Omgång 1
Fredriksson-Federico Pavan, Italien 11-9, 6-11, 6-11, 12-10, 11-5, 11-7, Tran-Mehmet Deniz, Turkiet 11-6, 12-10, 11-6, 11-8, Ilija Majstorovic, Serbien-Martin Cederlöf 5-11, 11-9, 11-8, 11-9, 5-11, 15-13.

DAMJUNIORER SINGEL
Omgång 2

Rahel Aschwanden, Schweiz-Daniela Moskovits 7-11, 11-7, 8-11, 11-5, 12-10, 14-12, Nataly Ruvman, Israel-Jennifer Jonsson 9-11, 11-6, 11-9, 11-5, 13-11, Tatiana Ryabova, Ryssland-Stina Zetterström 11-5, 11-1, 11-8, 11-9.
Omgång 1
Moskovits-Raquel Bonilla, Spanien 9-11, 11-5, 10-12, 5-11, 11-5, 11-9, 11-9, Jonsson-Valeria Kotsyur, Ryssland 7-11, 11-5, 3-11, 11-8, 1-11, 13-11, 11-9, Anastasia Golubeva, Ryssland-Huda Mustafa 11-3, 11-9, 11-7, 11-7, Zetterström-Katja Sapek, Slovenien 11-9, 11-7, 10-12, 10-12, 11-6, 9-11, 11-6.
Kval
Jonsson-Tinatin Grakalishvili, Georgien 14-12, 11-2, 11-9, 7-11, 11-9.

POJKKADETTER SINGEL 
Åttondelsfinal
Daniel Dan, Rumänien-Carl Ahlander Johansson 11-9, 11-9, 11-5, 7-11, 5-11, 11-8.
Omgång 3
Koen Hageraats, Holland-Kim Nilsson 11-8, 8-11, 11-3, 15-13, 11-5, Ahlander Johansson-Qiu Liang, Tyskland 12-10, 11-9, 11-8, 11-1, Andrej Petukhov, Ryssland-Viktor Görman 17-15, 11-3, 11-7, 8-11, 11-9.
Omgång 2
Nilsson-Ludvik Persolja, Slovenien 11-9, 11-3, 11-9, 4-11, 4-11, 11-8, Ahlander Johansson-Aliaksandr Khanin, Vitryssland 11-7, 11-7, 15-13, 11-6, Görman-Jose Luis Maestre, Spanien 11-5, 11-7, 11-7, 11-6.
Omgång 1
Nilsson-Dumaz Huseyin, Turkiet 11-8, 11-7, 11-9, 11-7, Ahlander Johansson-Ignas Navickas, Litauen 11-8, 11-7, 6-11, 11-6, 10-12, 11-5.

FLICKKADETTER SINGEL
Omgång 3

Bernadette Szocs, Rumänien-Linda Bergström 11-7, 11-6, 11-9, 11-7, Theresa Kraft, Tyskland-Maria Engelson 11-7, 11-7, 7-11, 11-3, 8-11, 9-11, 11-4.
Omgång 2
Bergström-Sanja Milojica, Bosnien Herzegovina 11-9, 11-13, 14-12, 11-7, 11-4, Lucia Traksova, Slovakien-Emelie Fitzgerald 11-3, 15-13, 11-6, 11-2, Engelson-Vitalija Venckute, Litauen 11-3, 11-5, 11-7, 10-12, 9-11, 11-4.
Omgång 1
Bergström-Alina Sandul, Moldavien 6-11, 11-1, 12-10, 11-7, 8-11, 9-11, 11-9, Fitzgerald-Amare Janjeva, Kosovo 11-6, 11-8, 8-11, 11-3, 11-9, Engelson-Shely Gelman, Israel 12-10, 11-9, 11-4, 11-5.

HERRJUNIORER DUBBEL
Omgång 3

Nam Do Phuong/Martin Palatinus, Ungern-Hampus Söderlund/Anthony Tran 6-11, 11-4, 11-6, 8-11, 11-7, Arne Hölter/Christoph Schmidl, Tyskland-Martin Cederlöf/Viktor Fredriksson 9-11, 12-14, 11-7, 11-3, 11-5.
Omgång 2
Söderlund/Tran-Ondrej Bajger/Michal Benes, Tjeckien 3-11, 11-8, 11-9, 11-6, Cederlöf/Fredriksson-Matej Mucha/Andrej Slovacik, Slovakien 11-8, 12-10, 11-9.

DAMJUNIORER DUBBEL
Omgång 3

Barbora Balazova/Sabine Winter, Slovakien/Tyskland-Huda Mustafa/Stina Zetterström 11-7, 11-7, 5-11, 11-4.
Omgång 2
Tatyana Ivakhina/Valeria Kotsyurs, Ryssland-Jennifer Jonsson/Daniela Moskovits 11-7, 13-11, 12-10, Mustafa/Zetterström-Kamen Kozma/Gerie Valgenberg, Estland 9-11, 11-7, 11-4, 11-5.

POJKKADETTER DUBBEL
Kvartsfinal
Tamas Lakatos/Marion Szita, Ungern-Carl Ahlander Johansson/Viktor Görman 11-5, 8-11, 12-10, 11-6.
Åttondelsfinal
Carl Ahlander Johansson/Viktor Görman-Rejko Gommers/Koen Hageraats, Holland 11-7, 7-11, 11-7, 11-7. 
Omgång 2
Ahlander Johansson/Görman-Kyrylo Samokysh/Oleksandr Timofieiev, Ukraina 11-4, 11-7, 6-11, 7-11, 11-5.
Omgång 1
Ahlander Johansson/Görman-Dumaz Huseyin/Mirac Kahrman, Turkiet 11-4, 11-6, 11-8, Michal Pavolka/Patrik Vlacuska, Slovakien-Kim Nilsson/Sam Walker, Sverige/england 11-2, 8-11, 8-11, 11-8, 11-2.

FLICKKADETTER DUBBEL
Omgång 2

Eva Jurkova/Lucia Truksova, Slovakien-Linda Bergström/Maria Engelson 12-10, 6-11, 9-11, 11-2, 15-13.
Omgång 1
Bergström/Engelson-Laura Ramirez/Vitalija Venckute, Spanien/Litauen 11-9, 11-4, 11-4, Aysegül Dermirtas/Elanur Murat, Turkiet-Emelie Fitzgerald/Sara Berner, Sverige/Norge 11-5, 11-6, 9-11, 8-11, 11-8.

JUNIORER MIXED
Omgång 1
Tomasz Wisniewski/Stéphanie Loeuillette, Polen/Frankrike-Martin Cederlöf/Huda Mustafa 11-6, 11-3, 11-7, Denislav Kodjabashev/Sibil Remzi, Bulgarien-Anthony Tran/Daniela Moskovits 11-7, 13-11, 11-8, Amoidas Domeika/Kristina Vaskeviciute, Litauen-Otto Tennila/Stina Zetterström, Finland/Sverige 11-5, 12-10, 5-11, 9-11, 11-3, Rares Galatan/Roxana Istrate, Rumänien-Viktor Fredriksson/Jennifer Jonsson 15-17, 13-11, 11-5, 11-5.

KADETTER MIXED
Åttondelsfinal

Enzo Angles/Laura Pfefer, Frankrike-Viktor Görman/Maria Engelson 11-8, 11-5, 11-6.
Omgång 3
Görman/Engelson-Patrik Vlacuska/Eva Jurkova, Slovakien 11-6, 8-11, 9-11, 13-11, 11-5.
Omgång 2
Görman/Engelson-Florent Lambiet/Michaela Kerousova, Belgien/Tjeckien 11-13, 11-8, 11-8, 11-3.
Omgång 1
Rivo Saaremäe/Valeria Petrova, Estland-Kim Nilsson/Linda Bergström 11-6, 11-9, 11-9, Rajko Gommers/Kim Vermaas, Holland-Carl Ahlander Johansson/Emelie Fitzgerald 11-9, 11-8, 11-4.

Lag
HERRJUNIORER LAG
Final
Frankrike-Kroatien 3–1

Simon Gauzy-Filip Cipin 8–11, 11–3, 11–4, 11–7, Quentin Robinot-Frane Kojic 6–11, 6–11, 8–11, Thomas Le Breton-Luka Fucec 15–17, 7–11, 11–8, 11–5, 11–4, Robinot-Cipin 11–9, 11–8, 11–5.
Semifinaler
Frankrike-England 3–0
Kroatien-Tyskland 3–1
Kvartsfinaler
Frankrike-Tjeckien 3–1
England-Serbien 3–2
Kroatien-Belgien 3–2 
Tyskland-Ryssland 3–0
Platserna 11-12 (Sverige 12:e lag)
(7) Polen-Sverige 3–1
Robert Floras-Viktor Fredriksson 11–7, 9–11, 11–9, 6–11, 11–8, Konrad Kulpa-Martin Cederlöf 11–9, 11–6, 11–5, Artur Bialek-Hampus Söderlund 7–11, 6–11, 8–11, Floras-Cederlöf 10–12, 11–9, 11–6.
Platserna 9-12
(6) Italien-Sverige 3–2
Federico Pavan-Viktor Fredriksson 7–11, 12–10, 8–11, 4–11, Damiano Seretti-Martin Cederlöf 11–4, 11–8, 7–11, 11–8, Pasquale Sanvitale-Anthony Tran 13–11, 11–8, 12–10, Seretti-Fredriksson 9–11, 7–11, 13–11, 3–11, Pavan-Cederlöf 12–10, 7–11, 11–8, 11–9
Platserna 9-16
(5) Sverige-Slovakien 3–2

Anthony Tran-Matej Mucha 6–11, 11–3, 13–11, 11–13, 7–11, Hampus Söderlund-Andrej Silovacik 7–11, 13–15, 8–11, Viktor Fredriksson-Samuel Novota 12–10, 7–11, 11–9, 11–5, Söderlund-Mucha 19–21, 11–9, 11–4, 11–7, Tran-Slovacik 11–8, 13–15, 2–11, 11–9, 11–6.
Åttondelsfinal
(4) England-Sverige 3–1

David McBeath-Hampus Söderlund 7–11, 4–11, 5–11, Liam Pitchford-Anthony Tran 11–9, 8–11, 12–10, 11–6, Sean Cullen-Martin Cederlöf 11–6, 11–8, 7–11, 9–11, 11–7, Pitchford-Söderlund 11–8, 9–11, 11–7, 11–5.
Grupp C
(3) Ryssland-Sverige 3–1

Philipp Kuimov-Hampus Söderlund 11–7, 6–11, 7–11, 11–6, 4–11, Vidar Gadiev-Anthony Tran 11–9, 12–10, 11–9, Aleksandr Zhlubenkov-Martin Cederlöf 5–11, 11–3, 11–9, 9–11, 11–6, Gadiev-Söderlund 6–11, 12–10, 2–11, 11–7, 11–3.
(2) Sverige-Italien 3–0
Anthony Tran-Marco Rech Daldosso 13–11, 6–11, 11–8, 11–6, Hampus Söderlund-Damiano Seretti 11–7, 10–12, 11–6, 11–6, Viktor Fredriksson-Federico Pavan 8–11, 11–8, 7–11, 11–9, 11–2.
(1) Sverige-Polen 3–0
Hampus Söderlund-Artur Bialek 11–7, 11–8, 11–9, Anthony Tran-Robert Floras 11–5, 11–4, 6–11, 12–10, Martin Cederlöf-Konrad Kulpa 7–11, 11–7, 13–11, 11–5.
Sluttabellen
1) 2–1 (7–3) Sverige
2) 2–1 (7–6) Ryssland
3) 2–1 (6–6) Polen
4) 0–3 (4–9) Italien
Svenskt spelarfacit: 3–4 i matcher (14–14)
6–3 Hampus Söderlund
4–1 Viktor Fredriksson
3–4 Anthony Tran
1–6 Martin Cederlöf

DAMJUNIORER LAG
Final
Rumänien-Tyskland 3–2

Camelia Postoaca-Sabine Winther 12–10, 9–11, 4–11, 11–8, 11–13, Cristina Hirici-Kathrin Mühlbach 11–7, 11–5, 3–11, 11–4, Andrada Vincze-Anna Krieghoff 11–4, 4–11, 4–11, 11–6, 13–11, Hirici-Winter 3–11, 6–11, 11–7, 4–11, Postoaca-Mühlbach 12–14, 9–11, 11–7, 13–11, 11–9.
Semifinaler
Tyskland-Frankrike 3–1
Rumänien-Ungern 3–2
Kvartsfinaler
Tyskland-Serbien 3–0
Frankrike-Slovakien 3–2
Rumänien-Polen 3–1
Ungern-Ryssland 3–1
Platserna 15-16 (Sverige 15:e lag)
(8) Sverige-England 3–0

Jennifer Jonsson-Lucy Davidson 8–11, 11–9, 12–10, 11–7, Daniela Moskovits-Karina Le Fevre 11–7, 7–11, 11–6, 11–6, Huda Mustafa-Chloe Whyte 11–7, 11–9, 11–9.
Platserna 13-16
(7) Bulgarien-Sverige 3–1

Sibel Remzi-Jennifer Jonsson 10–12, 7–11, 5–11, Ivanka Angelova-Daniela Moskovits 11–7, 9–11, 8–11, 11–8, 11–7, Elitza Zamfirova-Huda Mustafa 11–6, 11–4, 11–7, Remzi-Moskovits 11–2, 7–11, 11–3, 11–8.
Platserna 9-16
(6) Portugal-Sverige 3–2

Maria Xiao-Jennifer Jonsson 9–11, 11–8, 10–12, 4–11, Catia Martins-Daniela Moskovits 11–9, 9–11, 11–6, 11–7, Maria Nogueira-Huda Mustafa 5–11, 11–8, 4–11, 3–11, Maria Xiao-Moskovits 11–6, 11–4, 11–8, Martins-Jonsson 12–10, 11–6, 5–11, 11–9.
Åttondelsfinal
(5) Rumänien-Sverige 3–1

Maria Camelia Postoaca-Jennifer Jonsson 11–8, 11–7, 11–5, Cristina Alina Hirici-Daniela Moskovits 11–4, 8–11, 9–11, 5–11, Andrada Vincze-Huda Mustafa 11–8, 7–11, 4–11, 11–7, 11–1, Hirici-Jonsson 11–8, 6–11, 6–11, 11–5, 11–8.
Play off
(4) Sverige-Italien 3–1

Daniela Moskovits–Elisa Trotti 14–12, 11–9, 11–9, Jennifer Jonsson–Debora Vivarelli 9–11, 7–11, 11–7. 7–11, Huda Mustafa–Chiara Colantoni 11–3, 12–10, 11–5, Moskovits–Vivarelli 11–7, 4–11, 11–7, 11–3.
Grupp A
(3) Tyskland-Sverige 3–0
Sabine Winter-Daniela Moskovits 11–7, 9–11, 11–9, 12–10, Kahtrin Mühlbach-Jennifer Jonsson 12–10, 11–6, 11–9, Anja Schuh-Stina Zetterström 11–7, 6–11, 11–6, 11–3.
2) Ryssland-Sverige 3–0
Yana Noskova-Jennifer Jonsson 14–12, 11–8, 11–8, Tatiana Ryabova-Daniela Moskovits 11–4, 4–11, 11–8, 11–5, Anastasia Golubeva-Stina Zetterström 11–5, 11–6, 11–7.
(1) Luxemburg-Sverige 3–0
Tessy Gonderinger-Jennifer Jonsson 11–9, 11–8, 11–13, 11–7, Sarah De Nutte-Daniela Moskovits 11–13, 11–7, 14–12, 11–7, Danielle Konsbräck-Huda Mustafa 11–8, 11–3, 11–3. 
Sluttabellen
1) 3–0 (9–2) Tyskland
2) 2–1 (8–3) Ryssland
3) 1–2 (3–6) Luxemburg
4) 0–3 (0–9) Sverige
Svenskt spelarfacit: 2–6 i matcher (10–19)
4–7 Daniela Moskovits
3–3 Huda Mustafa
3–7 Jennifer Jonsson
0–2 Stina Zetterström

POJKKADETTER LAG
Final
Frankrike-Ungern 3–0

Tristan Flore-Marton Szita 8–11, 11–6, 11–8, 12–10, Alexandre Robinot-Tamas Lakatos 11–8, 11–9, 11–7, Enzo Angles/Flore-Lakatos/Szita 11–3, 11–9, 11–8.
Semifinaler
Frankrike-Tyskland 3–0
Polen-Ungern 3–0
Kvartsfinaler
Frankrike-Slovenien 3–0
Tyskland-Slovakien 3–1
Polen-Italien 3–2
Ungern-Ryssland 3–0
Platserna 13-14 (Sverige 13:e lag)
(7) Sverige-Österrike 3–0

Viktor Görman-Thomas Müllner 11–7, 11–7, 5–11, 10–12, 11–6, Carl Ahlander Johansson-David Klaus 12–14, 11–7, 11–4, 11–6, Ahlander Johansson/Görman-Müllner/Philipp Wallinger 11–9, 11–7, 11–6.
Platserna 13-16
(6) Sverige-Serbien 3–0

Kim Nilsson-Kristijan Halas 11–8, 11–9, 8–11, 11–7, Carl Ahlander Johansson-Valentin Nad Nemedi 2–11, 11–6, 11–5, 11–8, Ahlander Johansson/Nilsson-Nad Nemedi/Halas 11–7, 11–5, 11–9.
Platserna 9-16
(5) Israel-Sverige 3–1

Michael Levinsky-Kim Nilsson 7–11, 2–11, 11–3, 5–11, Itamar Avramov-Carl Ahlander Johansson 11–9, 14–12, 9–11, 11–7, Avramov/Levinsky-Ahlander Johansson/Nilsson 7–11, 11–13, 18–16, 11–8, 11–7, Avramov-Nilsson 11–6, 10–12, 11–5, 11–4.
Åttondelsfinal
(4) Polen-Sverige 3–1

Patryka Zatowka-Kim Nilsson 11–8, 8–11, 9–11, 8–11, Jakub Dyjas-Viktor Görman 13–11, 8–11, 11–5, 11–8, Dyjas/Zatowka-Carl Ahlander Johansson/Görman 11–3, 11–8, 11–5, Dyjas-Nilsson 11–9, 11–3, 11–4.
Grupp D
(3) Sverige-Kroatien 3–0

Kim Nilsson-Filip Zeljko 11–7, 11–3, 11–8, Viktor Görman-Tomislav Pucar 11–4, 6–11, 11–6, 10–12, 13–11, Carl Ahlander Johansson/Görman-Franjo Marelja/Zeljko 11–4, 11–5, 11–6.
(2) Sverige-Slovenien 3–0
Kim Nilsson-Patrik Sukic 7–11, 11–9, 11–3, 11–8, Carl Ahlander Johansson-Ludvik Persolja 14–16, 11–7, 12–10, 11–8, Ahlander Johansson/Nilsson-Persolja/Sukic 11–9, 11–7, 10–12, 8–11, 11–4.
(1) Tyskland-Sverige 3–2
Qiu Liang-Viktor Görman 7–11, 5–11, 11–8, 11–6, 8–11, Florian Schreiner-Kim Nilsson 11–4, 12–10, 8–11, 5–11, 16–18, Qiu Dang/Qiu Liang-Ahlander Johansson/Görman 8–11, 11–8, 11–9, 7–11, 11–8, Qiu Liang-Nilsson 12–10, 9–11, 11–8, 11–7, Schreiner-Görman 11–6, 11–7, 8–11, 11–9.
Sluttabellen
1) 3–0 (9–2) Tyskland
2) 2–1 (8–3) Sverige
3) 1–2 (3–8) Slovenien
4) 0–3 (2–9) Kroatien 
Svenskt spelarfacit: 4–3 i matcher (16–9)
6–3 Kim Nilsson
3–1 Carl Ahlander Johansson
3–2 Viktor Görman
4–3 Dubbel

FLICKKADETTER LAG
Final
Rumänien-Ryssland 3–0

Bernadette Szocs-Ekaterina Guseva 11–9, 11–5, 8–11, 11–5, Irina Ciobanu-Anna Rossikhina 11–6, 11–4, 7–11, 6–11, 11–7, Ciobanu/Szocs-Guseva/Rossikhina 11–2, 11–7, 11–4.
Semifinaler
Rumänien-Tyskland 3–0
Ryssland-Kroatien 3–2
Kvartsfinaler
Rumänien-Polen 3–0
Tyskland-Vitryssland 3–0
Ryssland-Frankrike 3–1
Kroatien-Serbien 3–0  
Platserna 11-12 (Sverige 12:e lag)
(8) Finland-Sverige 3–2

Pinja Eriksson-Maria Engelson 8–11, 11–9, 8–11, 7–11, Sannamari Bölenius-Emelie Fitzgerald 11–4, 11–5, 11–7, Bölenius/Eriksson-Engelson/Fitzgerald 12–14, 11–7, 11–8, 14–12, Bölenius-Engelson 7–11, 10–12, 11–6, 11–2, 9–11, Eriksson-Fitzgerald 7–11, 11–8, 11–8, 11–5.
Platserna 9-12
(7) Turkiet-Sverige 3–2

Ipek Karahan-Linda Bergström 12–10, 7–11, 11–6, 6–11, 4–11, Gokcenur Gungor-Emelie Fitzgerald 11–4, 11–8, 11–7, Gungor/Karahan-Bergström/Maria Engelson 7–11, 12–10, 11–8, 11–4, Gungor-Bergström 11–7, 7–11, 11–13, 7–11, Karahan-Fitzgerald 7–11, 7–11, 11–8, 11–4, 11–6.
Platserna 9-16
(6) Sverige-Tjeckien 3–1

Linda Bergström-Denisa Hoskova 11–6, 11–3, 11–3, Maria Engelson-Kristyna Stefcova 7–11, 11–2, 11–5, 9–11, 10–12, Bergström/Engelson-Hoskova/Stefcova 11–9, 11–9, 11–8 , Engelson-Hoskova 11–6, 8–11, 11–9, 11–3.
Åttondelsfinal
(5) Frankrike-Sverige 3–0

Laura Pfefer-Linda Bergström 11–8, 11–7, 11–13, 11–9, Marina Berho-Maria Engelson 12–10, 8–11, 11–8, 11–6, Berho/Pfefer-Bergström/Engelson 3–11, 11–5, 11–3, 6–11, 11–8.
Play off
(4) Sverige-Portugal 3–0
Maria Engelson-Rita Fins 11–8, 11–13, 12–10, 7–11, 11–6, Linda Bergström-Lucia Ferreira 11–2, 11–9, 11–7, Bergström/Engelson-Ferreira/Fins 11–4, 11–0, 11–7.
Grupp F – andradivisionen
(3) Sverige-Norge 3–0
Maria Engelson-Stine Folkesson 11–4, 11–5, 11–6, Linda Bergström-Sara Berner 11–2, 11–5, 11–9, Engelson/Emelie Fitzgerald-Anna Grutle Assebö/Folkesson 11–9, 11–9, 11–4.
(2) Sverige-Azerbaijan 3–0
Linda Bergström-Maryam Imanova 11–2, 11–7, 11–6, Maria Engelson-Nurana Hamzayeva 11–6, 11–5, 11–6, Bergström/Engelson-Hamzayeva/Sahila Khudiyeva 11–2, 11–6, 11–8. 
(1) Sverige-Montenegro 3–0
Engelson-Sonja Jankovic 5–11, 11–3, 11–3, 8–11, 11–9, Linda Bergström-Simona Perovic 12–10, 11–6, 11–13, 11–4, Bergström/Engelson-Jankovic/Perovic 11–3, 12–10, 11–6.
Sluttabellen
1) 3–0 (9–0) Sverige
2) 2–1 (6–5) Montenegro
3) 1–2 (5–6) Norge
4) 0–3 (0–9) Azerbaijan
Svenskt spelarfacit: 5–3 i matcher (19–10)
7–1 Linda Bergström
7–2 Maria Engelson
0–4 Emelie Fitzgerald
5–3 Dubbel

Uppdaterad: 16 FEB 2011 17:08 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info