Hoppa till sidans innehåll

2011


UEM 2011
Kazan, Ryssland 15-24 juli 2011

Individuella finalerna
HERRJUNIORER SINGEL
Tristan Flore, Frankrike-Quentin Robinot, Frankrike 11–7, 5–11, 6–11, 11–8, 11–4, 11–9.
DAMJUNIORER SINGEL
Bernadette Szocs, Rumänien-Petrissa Solja, Tyskland 4–11, 11–6, 6–11, 11–7, 3–11, 11–5, 11–9.
POJKKADETTER SINGEL
Andréa Landrieu, Frankrike-Carl Ahlander Johansson 9–11, 11–3, 11–4, 9–11, 11–7, 6–11, 11–4.
FLICKKADETTER SINGEL
Nina Mittelham, Tyskland-Chantal Mantz, Tyskland 11–8, 11–6, 11–7, 10–12, 11–8.
HERRJUNIORER DUBBEL
Simon Gauzy/Quentin Robinot, Frankrike-Enzo Angles/Tristan Flore, Frankrike 11–6, 11–6, 9–11, 5–11, 11–3.
DAMJUNIORER DUBBEL
Petrissa Solja/Bernadette Szocs, Tyskland/Rumänien-Irina Ciobanu/Anelia Lupulesku, Rumänien/Serbien 11–6, 11–8, 11–3.
POJKKADETTER DUBBEL
David Reitspies/Qiu Dang, Tjeckien/Tyskland-Konstantin Chernov/Sadi ismailov, Ryssland 7–11, 7–11, 11–6, 11–6, 11–9.
FLICKKADETTER DUBBEL
Nina Mittelham/Nicole Trosman, Tyskland/Israel-Daria Chernova/Ekaterina Guseva, Ryssland 14–12, 13–11, 11–5.
JUNIORER MIXED DUBBEL
Lucian Munteanu/Irina Ciobanu, Rumänien-Tamás Lakatos/Doria Madarasz, Ungern 10–12, 11–9, 11–6, 11–8.
KADETTER MIXED DUBBEL
Chen Diogo/Nicole Trosman, Portugal/Israel-Filip Zeljko/Lea Rakovac, Kroatien 4–11, 12–10, 9–11, 11–8, 11–1.

Alla svenskmatcherna i singel
HERRJUNIORER SINGEL
Omgång 3
Lucian Munteanu, Rumänien-Hampus Söderlund 11–7, 13–11, 12–10, 8–11, 11–8.
Omgång 2
Söderlund-Pepijn Leppers, Holland 11–3, 11–6, 13–11, 11–1, Philipp Kuimov, Ryssland-Adam Andersson 14–12, 8–11, 11–5, 5–11, 11–9, 10–12, 11–8 , Lukasz Nadolski, Polen-Viktor Fredriksson 5–11, 11–5, 11–6, 11–5, 7–11, 11–9.
Omgång 1
Andersson-Philip Merz, Schweiz 11–6, 11–8, 11–9, 9–11, 11–6, Fredriksson-Selim Güler, Turkiet 11–8, 11–4, 11–9, 10–12, 11–6, Alessandro Baciocchi, Italien-Anthony Tran 14–12, 5–11, 8–11, 11–6, 11–8, 11–7.

DAMJUNIORER SINGEL
Omgång 2
Anja Schuh, Tyskland-Michaela Karlsson 11–5, 12–10, 11–3, 11–8, Mariana Goncalves, Portugal-Daniela Moskovits 7–11, 6–11, 11–8, 11–4, 7–11, 11–4, 11–5.
Omgång 1
Karlsson-Vitalija Venckute, Litauen 12–10, 8–11, 11–5, 11–6, 11–8, Aleksandra Radonjic, Serbien-Linda Bergström 11–3, 9–11, 11–7, 11–9, 8–11, 11–9, Yuko Imamura, Tyskland-Jennifer Jonsson 9–11, 13–11, 11–4, 11–4, 11–9, Moskovits-Chloe Whyte, England 11–9, 9–11, 11–6, 3–11, 11–8, 11–7.

POJKKADETTER SINGEL
Final
Andréa Landrieu, Frankrike-Carl Ahlander Johansson 9–11, 11–3, 11–4, 9–11, 11–7, 6–11, 11–4.
Semifinal
Ahlander Johansson-Sadi Ismailov, Ryssland 11–3, 8–11, 11–6, 6–11, 14–12, 4–11, 11–4.
Kvartsfinal
Ahlander Johansson-Tomislav Pucar, Kroatien 11–8, 14–12, 12–10, 12–10.
Åttondelsfinal
Ahlander Johansson-David Reitspies, Tjeckien 12–10, 10–12, 11–0, 11–5, 12–14, 11–8.
Omgång 3
Peter Turcek, Slovakien-Benny Feng 11–5, 11–8, 11–9, 8–11, 11–7, Filip Zeljko, Kroatien-Anders Eriksson 11–5, 11–4, 9–11, 11–9, 9–11, 11–8, Ahlander Johansson-Konstantin Chernov, Ryssland 8–11, 11–4, 11–3, 11-8, 11–8.
Omgång 2

Feng-Miika O´Connor, Finland 11–9, 11–5, 11–9, 11–13, 13–11, Eriksson-Florian Hofmann, Österrike 11–8, 11–7, 11–9, 11–7, Ahlander Johansson-Vadim Varashenka, Vitryssland 11–4, 11–7, 11–4, 11–5.

FLICKKADETTER SINGEL
Omgång 2
Wan Yuan, Tyskland-Tilda Johansson 4–11, 11–7, 11–6, 11–8, 11–4, Kristyna Stefcova, Tjeckien-Alice Tolstoy 11–6, 4–11, 11–9, 12–10, 15–13, Natalia Bajor, Polen-Emelie Fitzgerald 11–4, 12–10, 11–4, 11–9.
Omgång 1
Johansson-Lydia Arcos, Spanien 13–11, 9–11, 13–11, 11–3, 11–3, Tolstoy-Aryna Kamliuk, Vitryssland 11–9, 9–11, 5–11, 11–7, 12–10, 11–2, Fitzgerald-Ivgenya Belinsky, Israel 11–5, 11–8, 11–5, 9–11, 11–4.

Alla svenskmatcherna i dubbel
HERRJUNIORER DUBBEL
Åttondelsfinal
Enzo Angles/Tristan Flore, Frankrike-Hampus Söderlund/Anthony Tran 11–6, 7–11, 11–6, 11–9.
Omgång 2
Philipp Kuimov/ Alexandr Zhelubenkov, Ryssland-Adam Andersson/Viktor Fredriksson 11–7, 8–11, 11–6, 8–11, 11–7, Söderlund/Tran-Jakub Seibert/Alfredas Udra, Tjeckien/Litauen 11–6, 11–7, 11–9.
Omgång 1
Andersson/Fredriksson-Christian Lüginger/Thomas Müllner, Österrike 11–9, 3–11, 12–10, 11–7, Söderlund/Tran-Andreas Efstathiou/Yiangos Yiangou, Cypern 10–12, 11–1, 11–7, 11–6.

DAMJUNIORER DUBBEL
Omgång 2
Yuko Imamura/Theresa Kraft, Tyskland-Linda Bergström/Michaela Karlsson 11–5, 11–5, 11–7
Omgång 1
Linda Bergström/Michaela Karlsson-Emeline Baume/Nadia Denys, Belgien 11–2, 9–11, 12–10, 9–11, 11–7, Emina Hadziahmetovic/Sibel Remzi, Bosnien-H/Bulgarien-Jennifer Jonsson/Daniela Moskovits 11–6, 11–8, 8–11, 11–9.

POJKKADETTER DUBBEL
Kvartsfinal
Gergely Sabjan/Adam Szudi, Ungern-Anders Eriksson/Benny Feng 13–11, 11–7, 13–15, 11–9.
Åttondelsfinaler
Eriksson/Feng-Killian Ort/Maikel Sauer, Tyskland 11–9, 6–11, 11–5, 11–6, Konstantin Chernov/Sadi Ismailov, Ryssland-Carl Ahlander Johansson/Nándor Ecseki, Sverige/Ungern 7–11, 7–11, 11–4, 11–4, 11–6.
Omgång 2
Eriksson/Feng-Batuhan Ulucak/Özgun Öztürk, Turkiet 10–12, 12–10, 12–10, 11–9, Ahlander Johansson/Ecseki-Florian Hofman/Martin Koblizek, Österrike/Tjeckien 11–7, 11–8, 11–4.

FLICKKADETTER DUBBEL

Omgång 2
Nina Mitelham/Nicole Trosman, Tyskland/IsraelTilda Johansson/Alice Tolstoy 11–5, 11–6, 11–7.
Omgång 1
Johansson/Tolstoy-Lydia Arcos/Emma Torkington, Spanien/England 11–8, 13–11, 3–11, 11–13, 11–8, Rita Fins/Ana Santos, Portugal-Emelie Fitzgerald/Sara Berner, Sverige/Norge 8–11,11–6, 13–11, 10–12, 11–7.

Alla svenskmatcherna i mixed dubbel
JUNIORER MIXED DUBBEL
Åttondelsfinal
Konrad Kulpa/Klaudia Kusinska, Polen-Hampus Söderlund/Britt Eerland, Sverige/Holland 11–9, 8–11, 11–1, 9–11, 11–9.
Omgång 3
Filip Cipin/Anais Leveque, Kroatien/Frankrike-Viktor Fredriksson/Jennifer Jonsson 7–11, 11–8, 9–11, 11–8, 11–8, Söderlund/Eerland-Jakub Seibert/Tamara Tomanova, Tjeckien 8–11, 13–11, 11–8, 11–8.
Omgång 2
Fredriksson/Jonsson-Kiryl Barabanov/Maria Kuchuk, Vitryssland 7–11, 9–11, 11–7, 11–5, 11–8, Söderlund/Eerland-Wang Yang/Yana Noskova, Slovakien/Ryssland 11–8, 11–8, 7–11, 11–8, Alin Spelbus/Emiliana Diana Dragnea, Rumänien-Anthony Tran/Daniela Moskovits 11–9, 11–7, 11–9.
Omgång 1
Joao Seduvem/Cátia Martins, Portugal-Pepijn Leppers/Michaela Karlsson, Holland/Sverige 11–6, 8–11, 11–7, 7–11, 11–6, Lukasz Nadolski/Katarzyna Slifirczyk, Polen-Adam Andersson/Linda Bergström 11–6, 11–8, 11–8, Tran/Moskovits-Deni Kozul/Tjasa Zaloznik, Slovenien 11–6, 16–18, 11–5, 11–6.

KADETTER MIXED DUBBEL
Kvartsfinal

Filip Zeljko/Lea Rakovac, Kroatien-Carl Ahlander Johansson/Alice Tolstoy 5–11, 11–5, 11–4, 11–7.
Åttondelsfinal
Ahlander Johansson/Tolstoy-Paul Gauzy/Marie Migot, Frankrike 11–8, 7–11, 11–8, 8–11, 11–7.
Omgång 3
Ahlander Johansson/Tolstoy-Stepan Shaposhnikov/Ekaterina Guseva, Ryssland 11–8, 14–12, 11–9.
Omgång 2
Konstantin Chernov/Dana Chernova, Ryssland-Anders Eriksson/Tilda Johansson 11–9, 11–9, 11–5, Gergely Sabjan/Leila Imre, Ungern-Benny Feng/Emelie Fitzgerald 11–5, 11–4, 11–7, Ahlander Johansson/Tolstoy-Kyryio Samokysh/Kateryna Kiziuk, Ukraina 11–6, 11–6, 4–11, 1
Omgång 1
Eriksson/Johansson-Sotiris Andreou/Alexia Christodoulou, Cypern 11–5, 11–7, 11–4, Feng/Fitzgerald-Bogdan Sinkevych/Oleksandra Gaydey, Ukraina 11–7, 11–4, 11–13, 11–8.

Alla svenskmatcherna i lag
HERRJUNIORER LAG
Platserna 11-12

(7) Sverige-Tjeckien 3–1
Viktor Fredriksson-Jakub Seibert 10–12, 7–11, 11–6, 11–7, 4–11
Adam Andersson-Martin Koblizek 11–8, 11–6, 9–11, 11–9
Hampus Söderlund-Michal Benes 11–3, 11–3, 11–7
Fredriksson-Koblizek 11–6, 11–6, 11–8
• Sverige 11:e lag
Platserna 9-12
(6) Kroatien-Sverige 3–1
Miho Simovic-Adam Andersson 11–6, 8–11, 11–7, 11–4
Luka Fucec-Viktor Fredriksson 11–7, 7–11, 11–9, 8–11, 11–7
Marin Runjic-Anthony Tran 10–12, 9–11, 7–11
Fucec-Andersson 11–8, 11–5, 11–9
Platserna 9-16
(5) Sverige-Tyskland 3–2
Anthony Tran-Frederik Jost 6–11, 9–11, 9–11
Hampus Söderlund-Florian Wagner 11–4, 8–11, 13–11, 9–11, 6–11
Viktor Fredriksson-Florian Schreiner 11–9, 5–11, 11–6, 8–11, 11–7
Söderlund-Jost 10–12, 11–7, 11–3, 11–3
Tran-Wagner 11–9, 9–11, 9–11, 11–4, 11–7
Åttondelsfinal
(4) Ungern-Sverige 3–2

Do Phuong Nam-Anthony Tran 6–11, 11–6, 12–10, 11–9
Tamás Lakatos-Hampus Söderlund 11–7, 9–11, 9–11, 11–9, 11–7
Marton Szita-Viktor Fredriksson 12–10, 12–10, 6–11, 11–13, 7–11
Do Phuong Nam-Söderlund 8–11, 8–11, 7–11
Lakatos-Tran 11–9, 9–11, 11–3, 10–12, 11–8
Gruppspel
(3) Sverige-Danmark 3–1
Viktor Fredriksson-Ruben S Jensen 11–7, 4–11, 11–7, 6–11, 8–11
Anthony Tran-Emil Madsen 4–11, 5–11, 11–2, 11–5, 11–3
Adam Andersson-Asbjörn Reenberg 4–11, 12–10, 11–5, 11–8
Tran-S Jensen 8–11, 11–8, 12–10, 14–12
(2) Sverige-England 3–1
Anthony Tran-Liam Pitchford 8–11, 7–11, 10–12
Hampus Söderlund-Gavin Evans 12–10, 11–7, 10–12, 12–10
Viktor Fredriksson-Sean Cullen 11–7, 8–11, 12–10, 8–11, 11–9
Söderlund-Pitchford 11–4, 17–15, 11–9
(1) Sverige-Litauen 3–0
Hampus Söderlund-Alfredas Udra 11–3, 7–11, 11–9, 12–10
Anthony Tran-Tomas Mikutis 11–7, 9–11, 11–6, 11–6
Viktor Fredriksson-Ignas Navickas 11–7, 5–11, 11–2, 8–11, 11–6

Tabellen, grupp C
3   3  0  0  9–2 Sverige
3   2  0  1  7–4 England
3   1  0  2  4–7 Litauen
3   0  0  3  2–9 Danmark

DAMJUNIORER LAG
Platserna 3-4

(8) Kroatien-Sverige 3–1
Ivana Tubikanec-Jennifer Jonsson 7–11, 11–8, 7–11, 11–13
Mateja Jeger-Linda Bergström 11–8, 4–11, 11–4, 11–4
Petra Petek-Michaela Karlsson 11–8, 8–11, 11–6, 13–11
Tubikanec-Bergström 11–6, 6–11, 11–1, 11–7
• Sverige 4:e lag
Semifinal
(7) Ryssland-Sverige 3–0

Anna Rossikhina-Jennifer Jonsson 11–9, 6–11, 11–5, 5–11, 11–4
Yana Noskova-Linda Bergström 11–5, 11–4, 11–4
Anna Blazhko-Michaela Karlsson 11–5, 11–6, 11–4

Kvartsfinal
(6) Sverige-Tjeckien 3–2

Linda Bergström-Dagmar Blaskova 9–11, 3–11, 2–11
Jennifer Jonsson-Simona Slehobrovka 11–6, 11–7, 10–12, 11–9
Michaela Karlsson-Karin Adamkova 6–11, 2–11, 9–11
Jonsson-Blaskova 9–11, 11–5, 12–10, 11–8
Bergström-Slehobrovka 11–9, 11–5, 11–2
Åttondelsfinal
(5) Sverige-Holland 3–2

Jennifer Jonsson-Britt Eerland 11–9, 5–11, 6–11, 12–10, 4–11
Linda Bergström-Alice Barendregt 8–11, 18–16, 11–8, 8–11, 11–7
Michaela Karlsson-Dianne Overbeeke 11–6, 11–6, 6–11, 11–13, 11–4
Bergström-Eerland 3–11, 5–11, 8–11
Jonsson-Barendregt 11–7, 11–5, 11–7
Play off 2
(4) Sverige-Spanien 3–1

Jennifer Jonsson-Paula Bueno 11–9, 11–8, 5–11, 11–7
Linda Bergström-Patricia Fernandez 13–11, 5–11, 9–11, 11–9, 11–7
Michaela Karlsson-Marta De La Vega 4–11, 11–13, 3–11
Jonsson-Fernandez 11–7, 9–11, 11–8, 11–6
Gruppspel
(3) Polen-Sverige 3–0
Katarzyna Slifirczyk-Jennifer Jonsson 11–7, 4–11, 11–8, 12–10
Klaudia Kusinska-Daniela Moskovits 11–3, 11–5, 11–3
Maja Krzewicka-Michaela Karlsson 11–4, 11–5, 9–11, 11–8
(2) Luxemburg-Sverige 3–2
Annick Stammet-Daniela Moskovits 11–8, 7–11, 7–11, 7–11
Tessy Gonderinger-Linda Bergström 11–5, 11–7, 7–11, 7–11, 11–7
Jill Berns-Jennifer Jonsson 7–11, 7–11, 5–11
Gonderinger-Moskovits 9–11, 11–6, 11–6, 9–11, 11–8
Stammet-Bergström 13–11, 11–5, 11–6
(1) Rumänien-Sverige 3–0
Bernadette Szocs-Daniela Moskovits 11–6, 13–11, 11–8
Irina Ciobanu-Jenniofer Jonsson 11–6, 7–11, 12–10, 9–11, 13–11
Roxanda Istrate-Michaela Karlsson 11–3, 11–4, 11–9

Tabellen, grupp D
3   3  0  0  9–1 Rumänien
3   2  0  1  7–3 Polen
3   1  0  2  3–8 Luxemburg
3   0  0  3  2–9 Sverige

POJKKADETTER LAG
Platserna 7-8

(8) Sverige-Polen 3–0
Carl Ahlander Johansson-Adrian Spychala 10–12, 11–6, 11–6, 11–9
Anders Eriksson-Szymon Burek 8–11, 6–11, 11–1, 12–10, 13–11
Ahlander Johansson/Eriksson-Spychala/Patryk Zatowka 13–15, 11–9, 11–9, 19–17
• Sverige 7:e lag
Platserna 5-8
(7) Ungern-Sverige 3–1

Nándor Ecseki-Anders Eriksson 11–8, 11–9, 11–9
Adam Szudi-Benny Feng 5–11, 11–7, 8–11, 7–11
Gergely Sabjan/Szudi-Eriksson/Feng 12–10, 11–7, 13–11
Szudi-Eriksson 11–4, 11–8, 11–4
Kvartsfinal
(6) Frankrike-Sverige 3–2

Paul Gauzy-Carl Ahlander Johansson 13–11, 12–10, 6–11, 9–11, 5–11
Andréa Landrieu-Benny Feng 6–11, 8–11, 11–8, 11–9, 7–11
Gauzy/Landrieu-Ahlander Johansson/Feng 11–8, 11–4, 6–11, 11–8
Landrieu-Ahlander Johansson 11–7, 11–7, 16–14
Gauzy-Feng 10–12, 11–8, 11–7, 11–7
Åttondelsfinal
(5) Sverige-Danmark 3–1

Carl Ahlander Johansson-Tobias Rasmussen 11–7, 11–8, 11–3
Benny Feng-Claus Skov Nielsen 7–11, 11–3, 11–3, 1–11, 11–8
Ahlander Johansson/Feng-Tobias Rasmussen/Skov Nielsen 6–11, 15–17, 6–11
Ahlander Johansson-Skov Nielsen 10–12, 11–7, 11–7, 11–3
Play off 1
(4) Sverige-Rumänien 3–2

Benny Feng-Alexandru Mircea 5–11, 11–5, 11–4, 11–7
Carl Ahlander Johansson-Adrian Costea 11–8, 11–6, 14–12
Anders Eriksson/Feng-Costea/Mircea 7–11, 6–11, 8–11
Feng-Costea 6–11, 6–11, 9–11
Ahlander Johansson-Mircea 15–13, 11–8, 11–5
Gruppspel
(3) Polen-Sverige 3–0

Patryk Zatowka-Carl Ahlander Johansson 11–4, 10–12, 7–11, 11–8, 11–6
Adam Dosz-Benny Feng 6–11, 11–3, 11–6, 6–11, 11–6
Adrian Spychala/Zatowka-Anders Eriksson/Feng 11–6, 11–7, 8–11, 11–9
(2) Sverige-Tyskland 3–2
Carl Ahlander Johansson-Qiu Dang 11–5, 9–11, 11–8, 11–9
Benny Feng-Kilian Ort 4–11, 10–12, 11–3, 6–11
Ahlander Johansson/Anders Eriksson-Ort/Maikel Sauer 8–11, 6–11, 5–11
Ahlander Johansson-Ort 9–11, 11–8, 9–11, 11–8, 11–9
Feng-Qiu Dang 12–10, 11–2, 11–4
(1) Sverige-Österrike 3–0
Carl Ahlander Johansson-Florian Hofmann 12–10, 11–8, 11–9
Benny Feng-David Klaus 11–8, 11–3, 9–11, 9–11, 11–9
Anders Eriksson/Feng-Klaus/Martin Schaumberger 11–4, 12–10, 7–11, 11–7

Tabellen, grupp A
3   2  0  1  7–3 Polen
3   2  0  1  8–4 Tyskland
3   2  0  1  6–5 Sverige
3   0  0  3  0–9 Österrike

FLICKKADETTER LAG
Platserna 11-12
(8) Portugal-Sverige 3–2

Rita Fins-Alice Tolstoy 11–7, 11–8, 11–13, 11–3
Ana Santos-Tilda Johansson 6–11, 12–10, 11–13, 5–11
Fins/Joana Mota-Johansson/Tolstoy 12–14, 9–11, 13–11, 12–10, 13–15
Fins-Johansson 9–11, 7–11, 11–5, 11–8, 11–6
Santos-Tolstoy 11–7, 12–10, 11–7
• Sverige 12:e lag
Platserna 9-12
(7) Turkiet-Sverige 3–0

Ipek Karahan-Alice Tolstoy 11–5, 11–5, 11–8
Damla Uzel-Emelie Fitzgerald 11–8, 11–8, 11–6
Karahan/Uzel-Tilda Johansson/Tolstoy 11–5, 11–8, 11–8
Platserna 9-16
(6) Sverige-Holland 3–1

Emelie Fitzgerald-Kim Vermaas 11–4, 8–11, 5–11, 12–10, 5–11
Tilda Johansson-Nikki Eerland 14–12, 3–11, 11–2, 3–11, 12–10
Johansson/Alice Tolstoy-Eerland/Vermaas 14–12, 7–11, 11–6, 11–7
Johansson-Vermaas 7–11, 11–7, 11–9, 13–11
Åttondelsfinal
(5) Kroatien-Sverige 3–1

Dorina Srebrnjak-Tilda Johansson 10–12, 7–11, 7–11
Lea Rakovac-Emelie Fitzgerald 11–4, 11–6, 11–2
Rakovac/Srebrnjak-Johansson/Alice Tolstoy 8–11, 11–5, 11–7, 8–11, 11–5
Rakovac-Johansson 12–10, 11–9, 11–9
Play off 1
(4) Sverige-Belgien 3–1

Tilda Johansson-Florence Van Acker 10–12, 11–9, 16–14, 10–12, 11–7
Emelie Fitzgerald-Nathalie Marchetti 11–5, 11–7, 11–3
Johansson/Alice Tolstoy-Marchetti/Van Acker 10–12, 8–11, 10–12
Johansson-Marchetti 11–7, 11–9, 4–11, 11–5
Gruppspel
(3) Rumänien-Sverige 3–0

A Rosca Caloenescu-Tilda Johansson 11–9, 11–9, 11–7
Bernadett Balint-Emelie Fitzgerald 11–7, 11–6, 11–2
Andreea Clapa/Diana Lupu-Johansson/Alice Tolstoy 11–9, 11–4, 11–4
(2) Sverige-Vitryssland 3–2
Emelie Fitzgerald-Katsiaryna Bayeva 11–9, 11–7, 8–11, 3–11, 6–11
Tilda Johansson-Veranika Baravikova 11–3, 11–7, 12–10
Johansson/Alice Tolstoy-Baravikova/Bayeva 11–5, 5–11, 5–11, 11–9, 11–9
Johansson-Bayeva 9–11, 7–11, 9–11
Fitzgerald-Baravikova 11–4, 7–11, 11–6, 11–7
(1) Tjeckien-Sverige 3–0
Karolina Mynarova-Tilda Johansson 5–11, 7–11, 13–11, 11–5, 11–9
Kristyna Stefcova-Alice Tolstoy 11–4, 11–6, 11–2
Michaela Kerousova/Mynarova-Johansson/Tolstoy 11–9, 6–11, 9–11, 12–10, 11–9

Tabellen, grupp D
3   3  0  0  9–1 Rumänien
3   2  0  1  7–4 Tjeckien
3   1  0  2  3–8 Sverige
3   0  0  3  3–9 Vitryssland


Sveriges totalfacit i lag
HERRJUNIORERNA (7 matcher: 18–11)

6–2 (22–  9) Hampus Söderlund
5–3 (21–17) Viktor Fredriksson
5–4 (18–18) Anthony Tran
2–2 (  7–  8) Adam Andersson
DAMJUNIORERNA (8 matcher: 12–20)
7–4 (28–17) Jennifer Jonsson
3–7 (13–25) Linda Bergström
1–3 (  5–10) Daniela Moskovits
1–6 (  5–20) Michaela Karlsson
POJKKADETTERNA (8 matcher: 18–14)
9–2 (29–13) Carl Ahlander Johansson
6–4 (22–20) Benny Feng
1–2 (  3–  8) Anders Eriksson
2–6 (  8–20) Dubbel
FLICKKADETTERNA (8 matcher: 12–19)
7–5 (25–22) Tilda Johansson
2–5 (10–16) Emelie Fitzgerald
0–4 (  1–12) Alice Tolstoy
3–5 (13–20) Dubbel

Uppdaterad: 31 OKT 2011 16:50 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info