Hoppa till sidans innehåll

Alla segrare 1955-2013


Spelorter
1955
Ruit, Tyskland
1956 Opatija, Jugoslavien
1957 Donaueschingen, Tyskland
1958 Falkenberg (26-29 juni)
1959 Constanza, Rumänien
1961 Bad Blankenburg, Östtyskland
1962 Bled, Jugoslavien
1963 Duisburg, Västtyskland
1965 Prag, Tjeckoslovakien
1966 Szombethely, Ungern
1967 Vejle, Danmark
1968 Leningrad, Sovjet
1969 Obertraun, Österrke
1970 Teeside, England
1971 Ostende, Belgien
1972 Vejle, Danmark
1973 Pireus, Grekland
1974 Göppingen, Västtyskland
1975 Zagreb, Jugoslavien
1976 Mödling. Österrike
1977 Vichy, Frankrike
1978 Barcelona, Spanien
1979 Rom, Italien
1980 Poznan, Polen
1981 Topolcany, Tjeckoslovakien
1982 Hollabrunn, Österrike
1983 Malmö (22-31 juli)
1984 Linz, Österrike
1985 Haag, Nederländerna
1986 Louvain-la-Neuve, Belgien
1987 Aten, Grekland
1988 Novi Sad, Jugoslavien
1989 Luxemburg, Luxemburg
1990 Hollabrunn, Österrike
1991 Granada, Spanien
1992 Topolcany, Tjeckoslovakien
1993 Ljubljana, Slovenien
1994 Paris, Frankrike
1995 Haag, Nederländerna
1996 Frydek-Mistek, Tjeckien
1997 Topolcany, Slovakien
1998 Norcia, Italien (10-19 juli)
1999 Frydek-Mistek, Tjeckien (16-25 juli)
2000 Bratislava, Slovakien (7-16 juli)
2001 Terni, Italien (20-29 juli)
2002 Moskva, Ryssland (12-21 juli)
2003 Novi Sad, Jugoslavien (11-20 juli)
2004 Budapest, Ungern (16-25 juli)
2005 Prag, Tjeckien (15-24 juli)
2006 Sarajevo, Bosnien (21-30 juli)
2007 Bratislava, Slovakien (13-22 juli)
2008 Terni, Italien (11-20 juli)
2009 Prag, Tjeckien (10-19 juli)
2010 Istanbul (16-25 juli)
2011 Kazan, Ryssland (15-24 juli)
2012 Schwechat, Österrike (13-22 juli)
2013 Ostrava, Tjeckien (12-21 juli)
2014 Riva del Garda, Italien (11-20 juli)
 
Herrjuniorer lag
1955
1) Tyskland 2) Sverige 3) Frankrike, England
        (Hans Bagner, Reidar Ljungström, Hans Pettersson)
1956 1) Ungern 2) Rumänien 3) Sverige 4) Österrike
1958 1) Rumänien 2) Österrike 3) Polen 4) Ungern 5-8) Sverige
        (Hans Alsér, Stellan Bengtsson, Dan Eriksson, Sören Mårdberg)
1959 1) Ungern 2) Rumänien 3) Österrike 4) Västtyskland (Sverige ej)
1961 1) Tjeck´n 2) Ungern 3) Jugoslavien 4) Sovjet 5-8) Sverige
        (Göran Allvin, Lars Askling, Carl-Johan Bernhardt, Östen Gotthold)
1962 1) Jugoslavien 2) Sovjet 3) Rumänien 4) Sverige
        (Göran Allvin, Carl-Johan Bernhardt, Kent Johansson)
1963 1) Jugoslavien 2) Sverige 3) Västtyskand 4) England
        (Lars Andersson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson)
1965 1) Sovjet 2) Tjeckoslovakien 3) Jugoslavien 4) Sverige 
        (Bengt Levin, Staffan Linder, Bo Persson)
1966 1) Sovjet 2) Ungern 3) Jugoslavien 4) Östtyskland 5-8) Sverige
        (Gösta Bergdahl, Dan Halvarsson, Hans Kroon, Bengt Levin)
1967 1) Sovjet 2) Ungern 3) Tjeckoslovakien 4) Sverige
        (Rolf Andersson, Dan Halvarsson, Ola Henriksson, Holger Persson, Mikael Svensson)
1968 1) Tjeckoslovakien 2) Sovjet 3) Ungern 4) Sverige
        (Rolf Andersson, Stellan Bengtsson, Ulf Gustavsson, Holger Persson)
1969 1) Tjeckoslovakien 2) Ungern 3) Sverige 4) Sovjet
        (Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Hans-Göran Olofsson, Ingemar Wikström)
1970 1) Tjeckoslovakien 2) Sverige 3) Ungern 4) Sovjet
        (Lars Afrell, Stellan Bengtsson, Kjell Hellström, Anders Johansson, Ingemar Wikström)
1971 1) Sovjet 2) Sverige 3) England 4) Västtyskland
        (Tommy Andersson, Björn Danielsson, Kjell Hellström, Bo Isaksson, Ingemar Wikström)
1972 1) Frankrike 2) Tjeckoslovakien 3) Sverige 4) Sovjet
        (Björn Danielsson, Kjell Hellström, Bo Isaksson, Gunnar Söderström, Ulf Thorsell)
1973 1) Sverige 2) Sovjet 3) Västtyskland 4) Tjeckoslovakien
        (Thomas Berg, Christer Hafn, Per Sandström, Ulf Thorsell)
1974 1) Sverige 2) Sovjet, 3) Västtyskland, 4) Tjeckoslovakien
        (Örjan Glans, Åke Grönlund, Jan-Åke Johansson, Roger Lagerfeldt, Per Sandström)
1975 1) Sovjet 2) Tjeckoslovakien 3) Jugoslavien 4) England 7) Sverige
        (Tommy Danielsson, Åke Grönlund, Jan Lexell, Åke Liljegren, Michael Nilsson)
1976 1) Sovjet 2) Ungern 3) Tjeckoslovakien 4) Sverige 
        (Anders Bylund, Tommy Danielsson, Lars Franklin, Stefan Hansfeldt, Cay Tegnér)
1977 1) Sovjet 2) Sverige 3) Tjeckoslovakien 4) Västtyskland
        (Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Ulf Cronqvist, Lars Franklin, Håkan Jeppsson)   
1978 1) Sovjet 2) Sverige 3) Tjeckoslovakien 4) Rumänien
        (Mikael Appelgren, Jonas Berner, Ulf Carlsson, Håkan Jeppsson, Anders Thunström)
1979 1) Sverige 2) Tjeckoslovakien 3) Västtyskland 4) Sovjet
        (Mikael Appelgren, Jonas Berner, Erik Lindh, Niklas Persson, Anders Thunström)
1980 1) Tjeckoslovakien 2) Sverige 3) Sovjet 4) Rumänien
        (Mikael Frank, Erik Lindh, Niklas Persson, Per Vasilis, Jonny Åkesson)
1981 1) Sverige 2) Tjeckoslovakien 3) Sovjet 4) Rumänien
        (Erik Lindh, Jörgen Persson, Niklas Persson, Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson)
1982 1) Sverige 2) Tjeckoslovakien 3) Sovjet 4) England
        (Jan Ekström, Jörgen Persson, Jerry Snygg, Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson)
1983 1) Sovjet 2) Sverige 3) Jugoslavien 4) Ungern
        (Peter Greczula, Ingemar Kallas, Jörgen Persson, Jerry Snygg, J-O Waldner) 
1984 1) Sovjet 2) Jugoslavien 3) Sverige 4) England
        (Mats Andersson, Frank Gullberg, Lars Mattsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå)
1985 1) Sverige 2) Frankrike 3) Jugoslavien 4) Sovjet
        (Mats Andersson, Johan Fallby, Peter Karlsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå)
1986 1) Sverige 2) Frankrike 3) Tjeckoslovakien 4) Jugoslavien
        (Mats Andersson, Peter Andersson, Johan Fallby, Peter Karlsson, Thomas von Scheele)
1987 1) Sovjet, 2) Västtyskland 3) Sverige 4) Frankrike
        (Peter Andersson, Kayode Kadiri, Mats Källberg, Peter Karlsson)
1988 1) Sovjet 2) Rumänien 3) Västtyskland 4) England 5) Sverige
        (Thomas Buza, Kayode Kadiri, Fredrik Persson, Magnus Pettersson, Patrik Torsell)
1989 1) Sovjet 2) Nederländerna 3) Västtyskland 4) Rumänien 7) Sverige
        (Thomas Buza, Christer Ferm, Fredrik Lundquist, Magnus Pettersson)
1990 1) Sovjet 2) Frankrike 3) Tjeckoslovakien 4) Polen 7) Sverige
        (Peter Blomqvist, David Gustafsson, Fredrik Lundquist, Christian Ohlsson, Peter Nilsson)
1991 1) Sverige 2) Tyskland 3) Rumänien 4) Sovjet
        (Joakim Andersson, David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Peter Nilsson, Adam Råsberg)
1992 1) OSS (fd Sovjet) 2) Sverige 3) Polen 4) Frankrike
        (Simon Angel, David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Adam Råsberg, Mikael Zöögling)
1993 1) Ryssland, 2) Tyskland 3) Sverige 4) Ungern 
        (Mattias Andersson, Simon Angel, Fredrik Håkansson, Mikael Mattiasson, Mattias Stenberg)
1994 1) Danmark 2) Ungern 3) Österrike 4) Ryssland 14) Sverige
        (Simon Angel, Martin Nilsson, Jamie Lindqvist, Ted Wallin)
1995 1) Tyskland 2) Spanien 3) Rumänien 4) Ungern 6) Sverige
        (Jamie Lindqvist, Jens Lundquist, Magnus Molin, Martin Nilsson, Henrik Nyqvist)
1996 1) Tyskland 2) Slovakien 3) Sverige 4) Ryssland
        (Magnus Molin, Jens Lundquist, Henrik Nyqvist, Andreas Ohlsson, Mårten Stenberg)
1997 1) Tyskland 2) Sverige 3) Tjeckien 4) Italien
        (Jens Lundquist, Magnus Molin, Henrik Nyqvist, Henrik Olsson, Henrik Rosvall)
1998 1) Tyskland 2) Tjeckien 3) Sverige 4) Polen
1999 1) Polen 2) Frankrike 11) Sverige
2000
1) Polen 2) Frankrike 3) Tyskland 4) Sverige
2001
1) Frankrike 2) Slovakien 3) Tyskland 4) Sverige
2002
1) Tyskland 2) Ryssland 3) Frankrike 8) Sverige
2003 1) Sverige
2) Frankrike 3) Tyskland
        (Johan Axelqvist, Richard Gavette, Kim Nylander, Lukas Rydén, Erik Åhman)
2004 1) Tyskland 2) Serbien och Montenegro 3) Sverige, Tjeckien
2005 1) Frankrike 2) Tyskland 3) Österrike 7) Sverige
2006
1) Tyskland 2) Ryssland 3) Polen 6) Sverige
2007
 1) England 2) Tjeckien 13) Sverige
2008
1) Frankrike 2) Sverige 3) Tyskland 4) Polen
2009 1) Frankrike 2) Sverige 
2010 1) Frankrike 2) Kroatien 12) Sverige
2011 1) Frankrike 2) Ryssland 11) Sverige
2012 1) Frankrike 2) Tyskland 8) Sverige
2013 1) Italien 2) Frankrike 5) Sverige
 
Pojkkadetter lag
1969
1) Sovjet 2) Västtyskland (Sverige ej)
1971 1) Sovjet 2) Västtyskland 3) Rumänien 4) Sverige
        (Örjan Glans, Åke Grönlund)
1972 1) Sovjet 2) Västtyskland 3) Sverige 4) Frankrike
        (Örjan Glans, Åke Grönlund)
1974 1) Sverige 2) Tjeckoslovakien 3) England 4) Västtyskland
        (Björn Andersson, Lars Franklin)
1975 1) Sverige 2) Ungern 3) Tjeckoslovakien 4) Jugoslavien
        (Björn Andersson, Bo Eriksson, Anders Thunström)
1976 1) Sovjet 2) Tjeckoslovakien 3) Jugoslavien 4. Nederländerna 5) Sverige
        (Göran Edberg, Niklas Persson, Anders Thunström)
1977 1) Tjeckoslovakien 2) Sovjet 3) Västtyskland 4) Ungern 7) Sverige
        (Kent Christensson, Erik Lindh, Niklas Persson)
1978 1) Sverige 2) Tjeckoslovakien 3) Västtyskland 4) Spanien
        (Erik Lindh, Niklas Persson, Jonny Åkesson)
1979 1) Tjeckoslovakien 2) Sverige 3) Ungern 4) Holland
        (Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson)
1980 1) Sverige 2) Tjeckoslovakien 3) Rumänien 4) Polen
        (Peter Greczula, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner)
1981 1) England 2) Sovjet 3) Rumänien 4) Ungern 6) Sverige
        (Magnus Gidlöf, Thomas von Scheele, Anders Thulin)
1982 1) Rumänien 2) Italien 3) Sovjet 4) Tjeckoslovakien 7) Sverige
        (Mats Andersson, Thomas von Scheele, Göran Wranå)
1983 1) Sverige 2) Tjeckoslovakien 3) Västtyskland 4) Frankrike
        (Mats Andersson, Niklas Ekerstad, Johan Fallby, Thomas von Scheele)
1984 1. Tjeckoslovakien 2. Rumänien 3. Frankrike 4. Belgien 5) Sverige
        (Peter Andersson, Henrik Pettersson, Patrik Torsell)
1985 1. Sovjet, 2. England, 3. Rumänien, 4. Ungern 6) Sverige 
        (Bengt Gunnarsson, Kayode Kadiri, Magnus Pettersson, Patrik Torsell)
1986 1. England, 2. Sovjet, 3. Rumänien, 4. Belgien 8) Sverige
        (Roger Andersson, Thomas Buza, Christer Ferm, Magnus Pettersson)
1987 1. Sovjet, 2. Tjeckoslovakien, 3. Västtyskland, 4. Jugoslavien 6) Sverige
        (Peter Blomqvist, Benny Dolk, Christian Ohlsson, Daniel Törngren)
1988 1. Västtyskland, 2. Frankrike, 3. Sovjet, 4. Jugoslavien 7) Sverige
        (Joakim Andersson, Henrik Gustavsson, Andreas Johansson, Peter Nilsson)
1989 1) Ungern 2) Sovjet 3) Sverige 4) Västtyskland
        (David Gustafsson, Henrik Gustavsson, Fredrik Håkansson, Adam Råsberg)
1990 1. Sovjet, 2. Tjeckoslovakien, 3. Västtyskland, 4. Jugoslavien 5) Sverige
        (Mattias Andersson, Simon Angel, Fredrik Håkansson, Mattias Stenberg)
1991 1. Tyskland 2) Sverige 3. Österrike 4. Bulgarien
        (Fredrik Andersson, Simon Angel, Tomas Jonsson, Jamie Lindqvist)
1992 1. OSS (fd Sovjet) 2. Danmark 3. Tjeckoslovakien 4. Tyskland 14) Sverige
        (Jamie Lindqvist, Magnus Molin, Johan Pettersson, Alexander Ritchey)
1993 1. Italien 2. Tjeckien 3. Ryssland 4. Israel 6) Sverige
        (Jens Lundquist, Henrik Nykvist, Alexander Ritchey, Mårten Stenberg)
1994 1) Sverige 2) Frankrike 3) Belgien 4) Kroatien
        (Jens Lundquist, Magnus Molin, Henrik Nykvist, Hans Pettersson)
1995 1. Tyskland, 2. Danmark 3. Frankrike 4. Nederländerna 10) Sverige 
        (Cyprian Aamoah, Henrik Olsson, Hans Pettersson)
1996 1. Ryssland 2. Frankrike 3. Tyskland 4. Danmark 6) Sverige
1997
1. Frankrike 2. Jugoslavien 3. Polen 4) Sverige
        (Cyprian Asamoah, Saed Esbati, Anders Holm, Robert Nilsson)
1998 1. Rumänien 2. Frankrike 3. Kroatien 4. Belgien 7) Sverige
1999 1) Ungern 2) Frankrike 8) Sverige
2000 1) Tyskland 2) Tjeckien 3) Frankrike 11) Sverige
2001
1) Ungern 2) Ryssland 3) Portugal 6) Sverige
2002
1) Tyskland 2) Tjeckien 3) Vitryssland 13) Sverige
2003
 1) Tyskland 2) Ukraina 3) Ryssland 14) Sverige
2004
1) Frankrike 2) England 3) Turkiet, Ryssland 10) Sverige
2005
1) England 2) Tjeckien 3) Tyskland 10) Sverige
2006
1) Sverige 2) Kroatien 3) Rumänien
        (Kristian Karlsson, Mattias Översjö)
2007 1) Tyskland 2) Frankrike 3) Ungern 4) Sverige
2008
1) Frankrike 2) England 3) Serbien 4) Sverige
2009
1) Frankrike 2) Sverige
2010 1) Frankrike 2) Ungern 13) Sverige
2011 1) Tyskland 2) Tjeckien 7) Sverige
2012 1) Frankrike 2) Ryssland 10) Sverige
2013 1) Tjeckien 2) Slovenien 14) Sverige
 
Damjuniorer lag
1956
1) Rumänien 2) Ungern 3) Österrike 4) Tyskland (Sverige ej)
1958 1) Rumänien 2) Sverige 3) Frankrike 4) Östtyskland
        (Annika Guntsch, Lena Guntsch, Ingegärd Johansson)
1959 1) Rumänien 2) Ungern 3) Västtyskland 4) Östtyskland (Sverige ej)
1961 1) Sovjet 2) Sverige 3) Tjeckoslovakien 4) Östtyskland
        (Britt Andersson, Marita Carlsson, Lena Guntsch)
1962 1. Sovjet, 2. Tjeckoslovakien, 3. Östtyskland, 4. Ungern - Sverige oplacerat
        (Britt Andersson, Marita Carlsson)
1963 1. England, 2. Västtyskland, 3. Belgien 4. Sverige
        (Eva Johansson, Lena Rundström)
1965 1. Sverige 2. Västtyskland 3. Östtyskland 4. Sovjet
        (Eva Johansson, Lena Rundström)
1966 1. Sovjet, 2. Östtyskland, 3. Ungern, 4. Jugoslavien 5-8. Sverige
        (Ann-Lis Svantesson, Birgitta Wiktorsson)
1967 1. Tjeckoslovakien, 2. Sovjet, 3. Rumänien, 4. Jugoslavien 5-8. Sverige 
        (Lena Andersson, Eva Erfurth, Karin Skeppstedt, Anna-Karin Widén)
1968 1. Tjeckoslovakien 2. Sovjet 3. Rumänien 4. Jugoslavien - Sverige oplacerat
        (Lena Andersson, Ylva Guntsch, Gunnel Henriksson, Karin Skeppstedt)
1969 1. Sovjet, 2. Tjeckoslovakien, 3. England, 4. Jugoslavien 7-8. Sverige
        (Lena Andersson, Ylva Guntsch, Ann-Christin Hellman, Gunnel Henriksson)
1970 1. Tjeckoslovakien, 2. Sovjet, 3. Ungern, 4. Rumänien 7. Sverige
        (Lena Andersson, Ylva Guntsch, Ulla-Märta Gustavsson, Ann-Chr Hellman)
1971 1. Tjeckoslovakien, 2. Ungern, 3. Jugoslavien, 4. Luxemburg 9. Sverige
        (Ann-Chr Hellman, Ann-Christin Johansson, Birgitta Olsson, Eva-Maj Persson)
1972 1. Sovjet, 2. Ungern, 3. Västtyskland, 4. Jugoslavien 8. Sverige
        (Ann-Chr Hellman, Ann-Chr Johansson, Gunilla Lindström, Eva-Maj Persson)
1973 1. Sovjet, 2. Rumänien, 3. Ungern, 4. Jugoslavien 8. Sverige
        (Ann-Christin Hellman, Eva Strömvall)
1974 1. Sovjet, 2. Jugoslavien, 3. Ungern, 4. England 7. Sverige
        (Gunilla Lindström, Eva Strömvall)
1975 1. Jugoslavien, 2. Sovjet, 3. Ungern, 4. Tjeckoslovakien 9. Sverige
        (Anneli Hernvall, Eva Strömvall)
1976 1. Sovjet, 2. Jugoslavien, 3. Ungern, 4. Tjeckoslovakien 9. Sverige
        (Anneli Hernvall, Marie Lindblad, Eva Strömvall)
1977 1. Ungern 2. Sverige 3. Sovjet 4. Jugoslavien
        (Anneli Hernvall, Marie Lindblad, Kristina Nilsson)
1978 1. Sovjet 2. Sverige 3. Jugoslavien 4. Rumänien
        (Anneli Hernvall, Marie Lindblad, Kristina Nilsson)
1979 1. Sovjet, 2. Tjeckoslovakien, 3. Jugoslavien 4. Sverige
        (Anita Jonsson, Helen Lindvall, Kristina Nilsson)
1980 1. Sovjet, 2. Tjeckoslovakien, 3. Ungern 4. Sverige
        (Anita Jonsson, Helen Lindvall, Menni Weizades)
1981 1. Sovjet, 2. Tjeckoslovakien, 3. Västtyskland, 4. Rumänien 6. Sverige
        (Susanne Dahl, Pia Eliasson, Menni Weizades)
1982 1. Sovjet, 2. Nederländerna, 3. England, 4. Polen 6. Sverige
        (Gunnel Borgström, Pia Eliasson, Anneli Johansson, Annika Läth)
1983 1. Sovjet, 2. England, 3. Ungern, 4. Rumänien 6. Sverige
        (Pia Eliasson, Annika Läth, Marie Svensson, Barbro Wiktorsson)
1984 1. Ungern, 2. Sovjet, 3. Tjeckoslovakien, 4. Västtyskland 5. Sverige
        (Lena Enochsson, Lotta Erlman, Ulrika Hansson, Marie Svensson)
1985 1. Tjeckoslovakien 2. Sverige 3. Sovjet 4. Rumänien
        (Lotta Erlman, Marie Svensson, Barbro Wiktorsson)
1986 1. Tjeckoslovakien, 2. Rumänien, 3. Ungern, 4. England 7. Sverige
        (Maria Pettersson, Åsa Svensson, Katri Terävuo)
1987 1. Rumänien, 2. Jugoslavien, 3. Tjeckoslovakien, 4. Ungern 11. Sverige
        (Malin Lund, Pernilla Pettersson, Åsa Svensson)
1988 1. Jugoslavien, 2. Rumänien, 3. Ungern, 4. Västtyskland 9. Sverige
        (Heléne Gustafsson, Pernilla Pettersson, Åsa Svensson)
1989 1. Ungern, 2. Sovjet 3. Sverige 4. Tjeckoslovakien
        (Heléne Gustafsson, Pernilla Pettersson, Åse Svensson)
1990 1. Sovjet, 2. Rumänien, 3. Ungern, 4. Västtyskland 8. Sverige
        (Linda Arvidsson, Jenny Jönsson, Marie Persson)
1991 1. Ungern, 2. Tyskland, 3. Sovjet, 4. Rumänien 15. Sverige
        (Christina Casserborg, Malin Johansson, Marie Persson)
1992 1. OSS (fd Sovjet), 2. Slovenien, 3. Nederländerna, 4. Litauen 17. Sverige
        (Sofia Carlsson, Helena Johansson, Marie Persson)
1993 1. Ungern, 2. Litauen, 3. Kroatien, 4. Ryssland 9. Sverige
        (Sofia Carlsson, Helena Johansson)
1994 1. Rumänien, 2. Ryssland, 3. Vitryssland, 4. Tjeckien 17. Sverige
        (Josefin Andersson, Sofia Carlsson, Kinga Fijalkowska)
1995 1. Ryssland, 2. Kroatien, 3. Rumänien, 4. Vitryssland 16. Sverige
        (Josefin Andersson, Susanne Jonsson)
1996 1. Ryssland 2. Rumänien 3. Polen 4. Danmark 15. Sverige
1997 1. Italien 2. Frankrike 3. Tjeckien 4. Ungern 7. Sverige
1998 1. Ryssland 2. Ungern 3. Tyskland 4. Frankrike 7. Sverige
1999 1) Kroatien 2) Frankrike 9) Sverige
2000
1) Tyskland 2) Ryssland 3) Kroatien 10) Sverige
2001
1) Ungern 2) Polen 3) Tyskland 11) Sverige
2002
1) Tjeckien 2) Rumänien 3) Tyskland 7) Sverige
2003 1) Tyskland 2) Serbien och Montenegro 3) Rumänien 16) Sverige
2004
1) Spanien 2) Ungern 3) Rumänien, Tjeckien 14) Sverige
2005 1) Spanien 2) Rumänien 3) Ungern 15) Sverige
2006 1) Rumänien 2) Polen 3) Ungern 18) Sverige
2007
 1) Ryssland 2) Rumänien 19) Sverige
2008
 1) Ukraina 2) Tyskland 3) Ungern 4) Frankrike 18) Sverige
2009 13) Sverige

2010 1) Rumänien 2) Tyskland 15) Sverige
2011 1) Ryssland 2) Rumänien 4) Sverige (brons)
2012 1) Rumänien 2) Ryssland 8) Sverige
2013 1) Rumänien 2) Tyskland 10) Sverige
 
Flickkadetter lag
1969
1) Ungern 2) Tjeckoslovakien 3) ? 4) Västtyskland (Sverige ej)
1971 1) Sovjet 2) Rumänien 3) Västtyskland 4) England (Sverige  ej)
1972 1) Ungern 2) Rumänien 3) Jugoslavien 4) Polen 10) Sverige
        (Anneli Hernvall, Eva Strömvall)
1974 1) Sovjet 2) Ungern 3) Jugoslavien 4) Tjeckoslovakien 9) Sverige
        (Anneli Hernvall, Marie Lindblad)
1975 1) Sovjet 2) Rumänien 3) Jugoslavien 4) Ungern 6) Sverige
        (Gudrun Fogelberg, Marie Lindblad)
1976 1. Sovjet, 2. Nederländerna, 3. Rumänien, 4. Tjeckoslovakien 8) Sverige
        (Gudrun Fogelberg, Helen Lindvall)
1977 1. Sovjet, 2. Rumänien, 3. Tjeckoslovakien, 4. Ungern 6) Sverige
        (Helen Lindvall, Menni Weizades)
1978 1. Sovjet, 2. Tjeckoslovakien, 3. Ungern, 4. Finland 7) Sverige
        (Ann-Charlotte Cullin, Menni Weizades, Sonja Wredberg)
1979 1. Sovjet, 2. Ungern, 3. Bulgarien 4) Sverige
        (Pia Eliasson, Liselott Lundberg)
1980 1. Sovjet, 2. Rumänien, 3. Ungern 4) Sverige
        (Pia Eliasson, Annika Läth, Marie Svensson)
1981 1. Ungern, 2. Sovjet, 3. Jugoslavien, 4. England 7) Sverige
        (Susanne Eriksson, Marie Svensson, Barbro Wiktorsson)
1982 1. Sovjet, 2. Tjeckoslovakien, 3. Ungern 4) Sverige
        (Marie Svensson, Barbro Wiktorsson)
1983 1. Ungern, 2. Sovjet, 3. Rumänien, 4. Tjeckoslovakien 15) Sverige
        (Britt-Marie Bölenius, Lovisa Hallner)
1984 1. Ungern, 2. Rumänien, 3. Jugoslavien, 4. Tjeckoslovakien 10) Sverige
        (Ann-Louise Joki, Åsa Svensson)
1985 1. Rumänien, 2. Jugoslavien, 3. Sovjet, 4. Tjeckoslovakien 15) Sverige
        (Anna Lundberg, Ulrika Olsson, Åsa Svensson)
1986 1. Ungern, 2. Tjeckoslovakien, 3. Rumänien, 4. Jugoslavien 10. Sverige
        (Heléne Gustafsson, Pernilla Pettersson, Åse Svensson)
1987 1. Rumänien, 2. Ungern, 3. Sovjet, 4. Jugoslavien 9) Sverige
        (Maria Holen, Jenny Jönsson, Malin Nylin)
1988 1. Ungern, 2. Sovjet, 3. Rumänien, 4. Tjeckoslovakien 15) Sverige 
        (Linda Arvidsson, Maria Holen, Karolina Norrbom)
1989 1. Sovjet, 2. Italien, 3. Ungern, 4. Rumänien 6) Sverige
        (Linda Arvidsson, Sofia Carlsson, Marie Persson)
1990 1. Jugoslavien, 2. Ungern, 3. Sovjet, 4. Rumänien 10) Sverige
        (Sofia Carlsson, Helena Johansson, Sofia Johansson)
1991 1. Sovjet, 2. Rumänien, 3. England, 4. Jugoslavien 8) Sverige
        (Åsa Andersson, Sofia Carlsson, Kinga Fijalkowska)
1992 1. Rumänien, 2. OSS (fd Sovjet), 3. Tjeckoslovakien, 4. Tyskland 12) Sverige
        (Josefin Andersson, Kinga Fijalkowska, Jelena Gajic)
1993 1. Ryssland, 2. Rumänien, 3. Tjeckien, 4. Polen 14) Sverige
        (Kajsa Andersson, Veronica Augustsson, Jelena Gajic)
1994 1. Tyskland, 2. Tjeckien, 3. Ryssland, 4. Ukraina 6) Sverige 
        (Kajsa Andersson, Jelena Gajic, Susanne Jonsson, Linda Nordenberg)
1995 1) Ryssland 2) Tjeckien 3) Tyskland 4) Kroatien 12) Sverige
        (Kajsa Andersson, Veronica Augustsson, Linda Nordenberg, Marie Sjögren)
1996 1) Ungern 2) Sverige 3) Ukraina 4) Ryssland
        (Kajsa Andersson, Linda Nordenberg, Marie Olsson)
1997 1) Kroatien 2) Ryssland 3) Rumänien 4) Slovakien 10) Sverige
1998
1) Tyskland 2) Ukraina 3) Ryssland 4) Sverige
1999
1) Tyskland 2) Ryssland 10) Sverige
2000
1) Ryssland 2) Rumänien 3) Tjeckien 19) Sverige
2001
1) Spanien 2) Rumänien 3) Frankrike 15) Sverige
2002
1) Spanien 2) Ryssland 3) Vitryssland 7) Sverige
2003
 1) Rumänien 2) Ungern 3) Ryssland 6) Sverige
2004
1) Rumänien 2) Polen 3) Tyskland, Ryssland 17) Sverige
2005
1) Ryssland 2) Tyskland 3) Rumänien 6) Sverige
2006
1) Ukraina 2) Rumänien 3) Slovakien 7) Sverige
2007
1) Ryssland 2) Ungern 27) Sverige
2008
 1) Rumänien 2) Tyskland 3) Polen 4) Ryssland 32) Sverige
2009 16) Sverige

2010 1) Rumänien 2) Ryssland 12) Sverige
2011 1) Ryssland 2) Tyskland 12) Sverige
2012 1) Tyskland 2) Rumänien 14) Sverige
2013 1) Rumänien 2) Frankrike 14) Sverige
 
Herrjuniorer singel
Svenska finalister: 18 (9 guld, 9 silver)

1955
Wolf Berger, Tyskland (Maurice Granier, Frankrike)
1956 Robert Varadi, Ungern (Alexandr Sirlincan, Rumänien)
1957 Hans Alsér (Ratko Jasvic, Jugoslavien)
1958 Gheorge Cobirzan, Rumänien (Hans Alsér)
1959 Radu Negulescu, Rumänien (Peter Rozsas, Ungern)
1961 Vilim Polakovic, Tjeckoslovakien (Ferenc Kovacs, Ungern)
1962 Dorin Giurgiuca, Rumänien (Anatoli Amelin, Sovjet)
1963 Istvan Korpa, Jugoslavien (Carl-Johan Bernhardt)
1965 Gegam Vardanjan, Sovjet (Sarkis Sarkhojan, Sovjet)
1966 Stanislav Gomozkov, Sovjet (Gegam Vardanjan, Sovjet)
1967 Uldis Eglitis, Sovjet (Georgij Strelnikov, Sovjet)
1968 Jiri Turai, Tjeckoslovakien (Tibor Klampar, Ungern)
1969 Milan Orlowski, Tjeckoslovakien (Vitaly Ostrovsky, Sovjet)
1970 Stellan Bengtsson (Milan Orlowski, Tjeckoslovakien)
1971 Anatoli Strokatov, Sovjet (Aleksandr Saprykin, Sovjet)
1972 Miran Savnik, Jugoslavien (Anatoli Strokatov, Sovjet)
1973 Ulf Thorsell (Desmond Douglas, England)
1974 Bagrat Burnazjan, Sovjet (Peter Stellwag, Västtyskland)
1975 Bagrat Burnazjan, Sovjet (Miroslav Schenk, Tjeckoslovakien)
1976 Zoran Kalinic, Jugoslavien (Paul Day, England)
1977 Leszek Kucharski, Polen (Iztok Frank, Jugoslavien)
1978 Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien (Igor Solopov, Sovjet)
1979 Jiri Ezr, Tjeckoslovakien (Jonas Berner)
1980 Niklas Persson (Erik Lindh)
1981 Jan-Ove Waldner (Miroslav Broda, Tjeckoslovakien)
1982 Jan-Ove Waldner (Jonny Åkesson)
1983 Jan-Ove Waldner (Carl Prean, England)
1984 Andrei Mazunov, Sovjet (Carl Prean, England)
1985 Carl Prean, England (Calin Toma, Rumänien)
1986 Thomas von Scheele (Jean-Michel Saive, Belgien)
1987 Daniel Cioca, Rumänien (Jean-Michel Saive, Belgien)
1988 Petr Korbel, Tjeckoslovakien (Dmitrij Gusev, Sovjet)
1989 Dmitrij Gusev, Sovjet (Michael O’Driscoll, England)
1990 Torben Wosik, Västtyskland (Mirko Pawlowski, Västtyskland)
1991 Slobodan Grujic, Jugoslavien (Radek Mrkvicka, Tjeckoslovakien)
1992 Vladimir Samsonov, OSS (fd Sovjet) (David Gustafsson)
1993 Vladimir Samsonov, Vitryssland (Fredrik Håkansson)
1994 Kostadin Lengerov, Österrike (Thomas Schröder, Tyskland)
1995 Alexei Smirnov, Ryssland (Magnus Molin, Sverige)
1996 Magnus Molin (Timo Boll, Tyskland)
1997 Timo Boll, Tyskland (Magnus Molin)
1998 Timo Boll, Tyskland (Michael Maze, Danmark)
         Brons: Cyprian Asamoah, Sverige
1999 Michael Maze, Danmark (Bartosz Such, Polen)
         Omgång 4: Robert Nilsson, Sverige
2000 Constantin Cioti, Rumänien (Adam Robertson, Wales)
2001 Daniel Gorak, Polen (Constantin Cioti, Rumänien)
         Omgång 4: Robert Svensson, Sverige
2002 Christian Süss, Tyskland (Daniel Zwickl, Ungern)
2003 Christian Süss, Tyskland (Janos Jakab, Ungern)
2004 Janos Jakab, Ungern (Marc Duran, Spanien)
2005 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland (Patrick Baum, Tyskland)
         Omgång 4: Hampus Nordberg
2006 Marcos Freitas, Portugal (David Zombori, Ungern)
         Omgång 4: Fabian Åkerström, Martin Singh
2007 Mikhail Paykov, Ryssland (Krisztian Nagy, Ungern)
         Omgång 4:
Jimmy Ojakangas, Johan Sondell, Kristian Karlsson
2008 Paul Drinkhall, England (Alexander Shibaev, Ryssland)
         Kvartsfinalister: Viktor Brodd, Mattias Karlsson
2009 Quentin Robinot, Frankrike (Philipp Floritz, Tyskland)
         Brons: Harald Andersson
2010 Patrick Franziska, Tyskland (Pavel Sirucek, Tjeckien)
         Omgång 3: Viktor Fredriksson, Hampus Söderlund
2011 Tristan Flore, Frankrike (Quentin Robinot, Frankrike)
2012 Tristan Flore, Frankrike (Simon Gauzy, Frankrike)
2013
 Enzo Angles, Frankrike (Tomislav Pucar, Kroatien)
 
Pojkkadetter singel
Svenska finalister: 11 (5 guld, 6 silver)

1966
Tibor Klampar, Ungern
1968 Sarkis Sarkhojan, Sovjet (Chemenov, Sovjet)
1969 Viktor Furzov, Sovjet (Pavel Ovcarik, Tjeckoslovakien)
1970 Simon Heaps, England (Pål Guttormsen, Norge)
1971 Bagrat Burnazjan, Sovjet (Leonid Glisman, Sovjet)
1972 Bagrat Burnazjan, Sovjet (Engelbert Hüging, Västtyskland)
1974 Ivan Kavka, Tjeckoslovakien (Radek Pavlicek, Tjeckoslovakien)
1975 Giovanni Bisi, Italien (Zsolt Kriston, Ungern)
1976 Anders Thunström (Jiri Ezr, Tjeckoslovakien)
1977 Kent Christensson (José Pales, Spanien)
1978 Erik Lindh (José Pales, Spanien)
1979 Vladislav Broda, Tjeckoslovakien (Jan Ove Waldner)
1980 Jörgen Persson (Jan-Ove Waldner)
1981 Andrei Mazunov, Sovjet (Billy Gleave, England)
1982 Carl Prean, England (Ilija Lupulesku, Jugoslavien)
1983 Milan Grman, Tjeckoslovakien (Thomas von Scheele)
1984 Jean-Michel Saive, Belgien (Milan Grman, Tjeckoslovakien)
1985 Dmitrij Mazunov, Sovjet (Matthew Syed, England)
1986 Calin Creanga, Rumänien (Michael O’Driscoll, England)
1987 Slobodan Grujic, Jugoslavien (Sergej Noskov, Sovjet)
1988 Torben Wosik, Västtyskland (Slobodan Grujic, Jugoslavien)
1989 Vladimir Samsonov, Sovjet (Thierry Tran, Frankrike)
1990 Sergej Andrianov, Sovjet (Sascha Köstner, Västtyskland)
1991 Kostadin Lengerov, Bulgarien (Andrei Filimon, Rumänien)
1992 Thomas Schröder, Tyskland (Martin Monrad Pedersen, Danmark)
1993 Robert Gardos, Ungern (Yaniv Sharon, Israel)
1994 Magnus Molin (Erik Illas, Slovakien)
1995 Timo Boll, Tyskland (Jean-Sebastian Boisard, Frankrike)
1996 Michael Maze, Danmark (Fedor Kuzmin, Ryssland)
1997 Fedor Kuzmin, Ryssland (Constantin Cioti, Rumänien)
1998 Constantin Cioti, Rumänien (Lo Dany, Frankrike)
        Kvartsfinalist: Robert Svensson, Sverige
1999 Daniel Zwicki, Ungern (Christian Söcss, Tyskland)
        Fjärde omg: Johan Axelkvist, Sverige
2000 Christian Süss, Tyskland (Loic Bobillier, Frankrike)
2001 Andrej Pietnev, Ryssland (Krisztian Molnar, Ungern)
         Kvartsfinalist: Andreas Thuresson, Sverige
2002 Marcos Freitas, Portugal (Dimitri Ovtcharov, Tyskland)
2003 Ruwen Filus, Tyskland (Jiang Pengfei, Turkiet)
2004 Jiang Pengfei, Turkiet (Mikhail Paikov, Ryssland)
         Åttondelen: Johan Karlsson, Sverige
2005 Paul Drinkhall, England (Darius Knight, England)
         Omgång 4: Ted Sundström, Mattias Översjö
2006 Borna Kovac, Kroatien (Kristian Karlsson)
2007 Hunor Szocs, Rumänien (Patrick Franziska, Tyskland)
         Semifinalist: Anthony Tran

2008 Gavin Evans, England (Hampus Söderlund)
         Kvartsfinalist: Anthony Tran
2009 Simon Gauzy, Frankrike (Hampus Söderlund)
2010 Leonardo Mutti, Italien (Jakub Dyjas, Polen)
         Åttondelen: Carl Ahlander Johansson
2011 Andréa Landrieu, Frankrike (Carl Ahlander Johansson)
2012 Alexandre Cassin, Frankrike (Patryk Zatowka, Polen)
         Kvartsfinalist: Anton Källberg
2013 Tomas Polansky, Tjeckien (Maxim Chaplygin, Ryssland) 
         Kvartsfinalist: Omid Khoshbakht
 
Damjuniorer singel
Svenska finalister: 4 (1 guld, 3 silver)

1955
Livia Mosoczy, Ungern (Rozy Jancso, Ungern)
1956 Maria Golopenta, Rumänien (Mariana Barasch, Rumänien)
1957 Heide Dauphin, Tyskland (Erika Koch, Tyskland)
1958 Maria Golopenta, Rumänien (Mariana Barasch, Rumänien)
1959 Mariana Barasch, Rumänien (Nicole Ramanauskaite, Sovjet)
1961 Zoja Rudnova, Sovjet (Marita Carlsson)
1962 Laima Balaishite, Sovjet (Angela Papp, Ungern)
1963 Lesley Bell, England (Josiane Cornelis, Belgien)
1965 Eva Johansson (Lena Rundström)
1966 Eva Porr, Ungern (Irma Brazunaite, Sovjet)
1967 Mirjana Resler, Jugoslavien (Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1968 Carmen Crisan, Rumänien (Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1969 Carmen Crisan, Rumänien (Asta Gedrajtite, Sovjet)
1970 Ilona Vostova, Tjeckoslovakien (Eszther Juhos, Ungern)
1971 Ilona Vostova, Tjeckoslovakien (Blanka Silhanova, Tjeckoslovakien)
1972 Lidia llie, Rumänien (Hana Riedlova, Tjeckoslovakien)
1973 Hana Riedlova, Tjeckoslovakien (Lidia llie, Rumänien)
1974 Elmira Antonjan, Sovjet (Hana Riedlova, Tjeckoslovakien)
1975 Tatjana Ferdman, Sovjet (Marie-France Germiat, Belgien)
1976 Tatjana Romanchina, Sovjet (Valentina Popova, Sovjet)
1977 Bettine Vriesekoop, Nederländerna (Valentina Popova, Sovjet)
1978 Eva Ferenczi, Rumänien (Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1979 Bettine Vriesekoop, Nederländerna (Kristina Nilsson)
1980 Marie Hrachova, Tjeckoslovakien (Alice Pelikanova, Tjeck´n)
1981 Fliura Bulatova, Sovjet (Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1982 Yolanta Daniliavichute, Sovjet (Szonja Pircsak, Ungern)
1983 Olga Nemes, Rumänien (Raisa Diachenko, Sovjet)
1984 Elena Kovtun, Sovjet (Olga Nemes, Västtyskland)
1985 Olga Nemes, Västtyskland (Vesna Ojstersek, Jugoslavien)
1986 Csilla Batorfi, Ungern (Ilka Böhning, Västtyskland)
1987 Irina Palina, Sovjet (Katja Nolten, Västtyskland)
1988 Otilia Badescu, Rumänien (Veronika Krestianinova, Sovjet)
1989 Gabriella Wirth, Ungern (Tatjana Kostromina, Sovjet)
1990 Veronika Wirth, Ungern (Tatjana Kostromina, Sovjet)
1991 Krisztina Toth, Ungern (Petra Fichtinger, Österrike)
1992 Georgeta Cojocaru, Rumänien (Oksana Kusch, OSS (fd Sovjet))
1993 Zuzana Poliackova, Slovakien (Anne Boileau, Frankrike)
1994 Svetlana Ganina, Ryssland (Tatiana Logatskaya, Vitryssland)
1995 Tamara Boros, Kroatien (Svetlana Ganina, Ryssland)
1996 Mihaela Encea, Rumänien (Olga Kasjolina, Ryssland)
1997 Eva Odorova, Slovakien (Renata Strbikova, Tjeckien)
1998 Liu Jia, Österrike (Natalia Lapteva, Ryssland)
1999 Liu Jia, Österrike (Andrea Bakula, Kroatien)
         Semifinalist: Linda Nordenberg, Sverige
2000 Cornelia Vaida, Kroatien (Sandra Paovic, Kroatien)
2001 Laura Stumper, Tyskland (Kristin Silbereisen, Tyskland)
         Brons: Marie Olsson, Sverige
2002 Georgina Pota, Ungern (Martina Smistikova, Tjeckien)
2003 Iveta Vacenovska, Tjeckien (Iulia Necula, Rumänien)
2004 Galia Dvorak, Spanien (Natalia Bolshakova, Ryssland)
2005 Daniela Dodean, Rumänien (Elizabeta Samara, Rumänien)
         Omgång 3: Sara Rask, Malin Håkansson
2006 Daniela Dodean, Rumänien (Elizabeta Samara, Rumänien)
         Omgång 3: Linda Dahlström, Madeleine Melcher
2007 Elizabeta Samara, Rumänien (Amelie Solja, Tyskland)
         Åttondelen:
Malin Pettersson
2008 Margaryta Pesotska, Ukraina (Amelie Solja, Tyskland)
         Åttondelen: Malin Pettersson
2009 Margaryta Pesotska, Ukraina (Magdalena Szszerkowska, Polen)
         Brons: Malin Pettersson
2010 Brigitte Erland, Holland (Dora Madarasz, Ungern)
         Omgång 2: Daniela Moskovitz, Jennifer Jonsson, Stina Zetterström
2011 Bernadette Szocs, Rumänien (Petrissa Solja, Tyskland)
2012 Bernadette Szocs, Rumänien (Petrissa Solja, Tyskland)
2013 Nina Mittelham, England (Lea Rakovac, Kroatien)
 
Flickkadetter singel
Svenska finalister: 1 (1 silver)

1966
Ruth Stephan, Östtyskland
1968 Katalin Szendy, Ungern (Pavluk, Sovjet)
1969 Elmira Antonjan, Sovjet (Katalin Szendy, Ungern)
1970 Lidia Ilie, Rumänien (Ann-Christin Hellman)
1971 Ludmila Smidova, Tjeckoslovakien (Elmira Antonjan, Sovjet)
1972 Tatjana Ferdman, Sovjet (Dubravka Fabri, Jugoslavien)
1974 Gabriella Szabo, Ungern (Rimma Ioffe, Sovjet)
1975 Gordana Perkucin, Jugoslavien (Valentina Popova, Sovjet)
1976 Gordana Perkucin, Jugoslavien (Ludmilla Bakshutova, Sovjet)
1977 Narine Antonjan, Sovjet (Crinela Sava, Rumänien)
1978 Inna Kovalenko, Sovjet (Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1979 Yolanta Daniliavichute, Sovjet (Daniela Guergueltcheva, Bulgarien)
1980 Yolanta Daniliavichute, Sovjet (Elena Vecherok, Sovjet)
1981 Olga Nemes, Rumänien (Eva Malmberg, Finland)
1982 Flera Khasanova, Sovjet (Vesna Ojstersek, Jugoslavien)
1983 Otilia Badescu, Rumänien (Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1984 Otilia Badescu, Rumänien (Katja Nolten, Västtyskland)
1985 Otilia Badescu, Rumänien (Emilia Ciosu, Rumänien)
1986 Gabriella Wirth, Ungern (Alessia Arisi, Italien)
1987 Veronika Wirth, Ungern (Olga Likhter, Sovjet)
1988 Vivien Ellö, Ungern (Adrienne Rakos, Ungern)
1989 Georgeta Cojocaru, Rumänien (Nora Simon, Ungern)
1990 Ana Gogorita, Rumänien (Tatjana Kulagina, Sovjet)
1991 Antonela Manac, Rumänien (Elena Plakidina, Sovjet)
1992 Svetlana Ganina, OSS (fd Sovjet) (Mihaela Encea, Rumänien)
1993 Mihaela Steff, Rumänien (Mihaela Encea, Rumänien)
1994 Petra Dermastija, Slovenien (Christina Fili, Grekland)
1995 Miao Miao, Polen (Krisztina Szvitan, Ungern)
1996 Martina Safran, Slovenien (Andrea Bakula, Kroatien)
1997 Sandra Paovic, Kroatien (Nikoleta Stefanova, Italien)
1998 Tatjana Sorosjynska, Ukraina (Laura Stumper, Tyskland)
1999 Gaby Rohr, Tyskland (Iveta Vacenovska, Tjeckien)
         Kvartsfinalist: Frida Johansson, Sverige
2000 Ana-Maria Erdelji, Jugoslavien (Iulia Necula, Rumänien)
2001 Maria Zelenova, Ryssland (Galia Dvorak, Spanien)
         Omgång 2: Emely Ingves, Sverige
2002 Daniela Dodean, Rumänien (Galia Dvorak, Spanien)
2003 Li Bin, Ungern (Daniela Dodean, Rumänien)
2004 Natalia Partyka, Polen (Ekaterina Kolodiazhnaia, Ryssland)
2005 Ekaterina Kolodyazhnaya, Ryssland (Barbara Barasso, Ungern)
         Omgång 3: Malin Pettersson
2006 Margaryta Pesotska, Ukraina (Marine Pavot, Frankrike)
         Semifinalist: Malin Pettersson
2007 Cristina Hirici, Rumänien (Barbora Balazova, Slovakien)
         Omgång 3: Josefin Lund
2008 Petrissa Solja, Tyskland (Bernadette Szocs, Rumänien)
         Omgång 3: Stina Zetterström
2009 Petrissa Solja, Tyskland (Yana Noskova, Ryssland)
         Omgång 4: Maria Engelson
2010 Bernadette Szocs, Rumänien (Mateja Jeger, Kroatien)
         Omgång 3: Linda Bergström, Maria Engelson
2011 Nina Mittelham, Tyskland (Chantal Mantz, Tyskland)
2012 Alena Lemmer, Tyskland (Marie Migot, Frankrike)
2013 Adina Diaconu, Rumänien (Marie Migot, Frankrike)
 
Herrjuniorer dubbel
Svenska finalister: 15 par, varav 3 med andra länder (14 guld, 1 silver)

1955
Robert Süssman/Franz-Josef Wedig, Tyskland
        (Zoltan Berczik/Sandor Ujvaari, Ungern)
1956 Zeljko Hrbud/Vojislav Markovic, Jugoslavien
        (Dieter Köhler/Hans Otto, Tyskland)
1957 Hans Alsér/Stellan Bengtsson I
        (Viktor Hirsch/Hans Zankl, Österrike)
1958 Gheorge Cobirzan/Radu Negulescu, Rumänien
        (Viktor Hirsch/Hans Zankl, Österrike)
1959 Radu Negulescu/Adalbert Reti, Rumänien
        (Imre Biro/Peter Rozsas, Ungern)
1961 Vilim Polakovic/Zdenak Svab, Tjeckoslovakien
        (Nicolae Angelescu/Dorin Giurgiuca, Rumänien)
1962 Istvan Korpa/Edvard Vecko, Jugoslavien
        (Marius Bodea/Adalbert Reti, Rumänien, diskv, överårig)
1963 Carl-Johan Bernhardt/Kjell Johansson
        (Michael Heene/Gerhard Steinbeck, Västtyskland)
1965 Stanislav Gomozkov/Gegam Vardanjan, Sovjet
        (Zlatko Cordas/Darko Klevisar, Jugoslavien)
1966 Stanislav Gomozkov/Gegam Vardanjan, Sovjet
        (Zlatko Cordas/Anton Stipancic, Jugoslavien)
1967 Uldis Eglitis/Gegam Vardanjan, Sovjet
        (Richard Flaisinger/Jiri Turai, Tjeckoslovakien)
1968 Uldis Eglitis/Vladimir Zlenko, Sovjet
        (Istvan Jonyer/Ferenc Timar, Ungern)
1969 Milan Orlowski/Jiri Turai, Tjeckoslovakien
        (Rushan Mustafin/Vitaly Ostrovsky, Sovjet)
1970 Stellan Bengtsson/Tibor Klampar, Ungern 
        (Roman Erentjuk/Sergej Leshev, Sovjet)
1971 Viktor Furzov/Anatoli Strokatov, Sovjet
        (Roman Erentjuk/Aleksandr Saprykin, Sovjet)
1972 Viktor Furzov/Anatoli Strokatov, Sovjet
        (Bagrat Burnazjan/Sarkis Sarkhojan, Sovjet)
1973 Christer Hafn/Ulf Thorsell
        (V Baranov/Bagrat Burnazjan, Sovjet)
1974 Miroslav Cich/Miroslav Schenk, Tjeckoslovakien
        (Andrew Barden/Paul Day, England)
1975 Åke Grönlund/Michael Nilsson
        (Hans-Joachim Nolten/Ralf Wosik, Västtyskland)
1976 Andrew Barden/Paul Day, England
        (Vasilij Putilovskij/Valeri Schevchenko, Sovjet)
1977 Ulf Bengtsson/Lars Franklin
        (Erich Amplatz/Alexander Pokorny, Österrike)
1978 Georg Zsolt Böhm/Simion Crisan, Rumänien
        (Jindrich Pansky/Anton Stefko, Tjeckoslovakien)
1979 Mikael Appelgren/Anders Thunström
        (Jaromir Jenista/Zbynek Stepancek, Tjeckoslovakien)
1980 Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson
        (Erik Lindh/Niklas Persson)
1981 Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson
        (Miroslav Broda/Vladislav Broda, Tjeckoslovakien)
1982 Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson
        (Miroslav Broda/Vladislav Broda, Tjeckoslovakien)
1983 Nicky Mason/Carl Prean, England
        (Dariusz Kabacinski/Miroslaw Pieronczyk, Polen)
1984 Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien
        (Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland)
1985 Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien
        (Josef Braun/Milan Grman, Tjeckoslovakien)
1986 Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland
        (Josef Braun/Milan Grman, Tjeckoslovakien)
1987 Alexei Murzov/Samuel Vardanjan, Sovjet
        (Dmitrij Gusev/Dmitrij Mazunov, Sovjet)
1988 Dmitrij Gusev/Dmitrij Mazunov, Sovjet
        (Oliver Alke/Peter Franz, Västtyskland)
1989 Josef Hong/Torben Wosik, Västtyskland
        (Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike)
1990 Alexander Levadnyl/Sergei Noskov, Sovjet
        (Mirko Pawlowski/Torben Wosik, Västtyskland)
1991 David Gustafsson/Adam Råsberg
        (Vladimir Samsonov/Michael Schalwich, Sovjet/Österrike)
1992 Lucjan Blaszczyk/Tomasz Krzeszewski, Polen
        (Marek Cihak/Marek Klasek, Tjeckoslovakien)
1993 Sascha Köstner/Vladimir Samsonov, Tyskland/Vitryssland
        (Sergej Andrianov/Evgenij Fadejev, Ryssland)
1994 Denis Gavrilov/Alexej Smirnov, Ryssland
        (Kostadin Lengerov/Vit Dolezel, Österrike/Tjeckien)
1995 Martin Monrad/Alexei Smirnov, Danmark/Ryssland
        (Andrei Filimon/Valentino Piacentini, Rumänien/Italien)
1996 Valentino Piacentini/Jörg de Cook, Italien/Holland
1997 Ivan Juzbasic/Roko Tosic, Kroatien
1998 Timo Boll/Nico Stehle, Tyskland
1999 Cyprian Asamoah/Michael Maze, Danmark
2000 Fabi Moritz/Gabri Stephan, Tyskland
2001 Robert Svensson/Daniel Gorak, Polen
         (J Krivic/Tomislav Japec, Kroatien)
2002 Patrick Baum/Benjamin Rösner, Tyskland
         (C Bertin/D Peretti, Frankrike)
2003 Konecny/Loic Bobillier, Tjeckien/Frankrike
         (Burov/Petrukhin, Ryssland)
2004 Tiago Apolonia/Marcos Freitas, Portugal
         (Marc Duran/Jakub Perek, Spanien/Polen)
2005 Tomislav Kolarek/Marco Freitas, Kroatien/Portugal
         (Feng Xiaoquan/Stefan Fegerl, Österrike)
2006 Stanislav Golovanov/Mikhal Paykov, Ryssland
         (Paul Drinkhall/Darius Knight, England)
2007 Abdel-K Salifou/Mikhail Paykov, Frankrike/Ryssland
         (Martin Storf/D Plattner, Österrike)
         Kvartsfinalister: Kristian Karlsson/Mattias Översjö
2008 Paul Drinkhall/Darius Knight, England
         (B Crepulja/M Petkov, Serbien)
         Åttondelen: Mattias Karlsson/Simon Arvidsson, 
         Kristian Karlsson/Christoph Drop (Fra)

2009 Kristian Karlsson/Mattias Översjö
         (Piotr Chodorski/Robert Floras, Polen)
2010 Jonathan Groth/Hunor Szocs, Danmark/Rumänien
         (Lauric Jean/Cédric Nuytinck, Belgien)
         Omgång 3: Hampus Söderlund/Anthony Tran,
         Martin Cederlöf/Viktor Fredriksson
2011 Simon Gauzy/Quentin Robinot, Frankrike
         (Enzo Angles/Tristan Flore, Frankrike)
2012 Jakub Dyjas/Konrad Kulpa, Polen
         (Simon Gauzy/Tristan Flore, Frankrike)
2013 Tamas Lakatos/Adam Szudi, Ungern
         (Koen Simon Hageraats/Martin Khatchanov, Holland)

Pojkkadetter dubbel
Svenska finalister: 5 par, varav ett med annat land (2 guld, 3 silver)

1983
Josef Braun/Milan Grman, Tjeckoslovakien
        (Mats Andersson/Thomas von Scheele)
1984 Milan Grman/Vladimir Mihocko, Tjeckoslovakien
        (Calin Creanga/Romulus Revisz, Rumänien)
1985 Dmitrij Gusev/Dmitrij Mazunov, Sovjet
        (Bart van Haren/Geert Verhaegh, Nederländerna)
1986 Frantisek Kanta/Daniel Stepanek, Tjeckoslovakien
        (Michael O’Driscoll/Matthew Syed, England)
1987 Tomas Janasek/Martin Olenik, Tjeckoslovakien
        (Slobodan Grujic/Tarik Hodzic, Jugoslavien)
1988 Aleksij Averkin/Vladimir Samsonov, Sovjet
        (Kay Andrew Greil/Rhod Jepsen, Västtyskland/Danmark)
1989 David Gustafsson/Adam Råsberg
        (Zoltan Batorfi/Zoltan Varga, Ungern)
1990 Evgenij Fadejev/Vladimir Samsonov, Sovjet 
        (Zoltan Batorfi/Adam Lindner, Ungern)
1991 Juri Rensin/Alexander Vinokurov, Sovjet
        (Thomas Schröder/Thomas Theissman, Tyskland)
1992 Zoltan Feyer Konerth/Thomas Schröder, Tyskland
        (Morten Knudsen/Martin Monrad Pedersen, Danmark)
1993 Umberto Giardina/Valentino Piacentini, Italien
        (Jens Lundquist/Henrik Nykvist)
1994 Jens Lundqvist/Henrik Nykvist
        (Magnus Molin/Umberto Giardina, Italien)
1995 Timo Boll/Nico Stehle, Tyskland
        (Björn Baum/Jens Lilienthal, Tyskland)
1996 Alexej Loiventsov/Piotr Vaske, Ryssland
1997 Anton Gavlas/Jirei Vrablik, Tjeckien
1998 Peter Sereda/Danielo Zwickl, Slovakien/Ungern
1999 Anton Gavlas/Daniel Zwickl, Tjeckien/Ungern
2000 Loic Bobillier/Tomislav Zubcic, Frankrike/Kroatien
2001 Jakab/Molnar, Ungern
         (Gregoriev/Pietnev, Ryssland)
         Omgång 2: Andreas Thuresson/Felix Reichard,
         Kim Nylander/Richard Gavette

2002 Dzm Baltryshko/Dmitri Davidovich, Bulgarien
         (Evgenij Kotov/Viktor Yefimov, Ukraina)
2003 Schwarzer/Freiras, Tjeckien/Portugal
         (Ovtcharov/Zhmudenko, Tyskland/Ukraina)
2004 Antonin Schwarzer/Matiss Burgis, Tjeckien/Lettland
         (Mikhail Paikov/Artem Utochkin, Ryssland)
2005 Pierre Bezard/Borna Kovac, Frankrike/Kroatien
         (Patryk Chojnowski/Piotr Chodorski, Polen)
2006 Piotr Chodorski/Borna Kovac, Polen/Kroatien
         (Jan Zibrat/Matic Slodej, Slovenien)
2007 T Le Breton/R Lorentz, Frankrike
         (Gergely Perei/Martin Palatinus, Ungern)
         Omgång 2: Hampus Söderlund/Anthony Tran,
         William Svedberg/Tomasz Wisniewski (Pol)

2008 J Indeherberg/E van Rossomme, Belgien
         (Gavin Evans/C Nuytinck, England/Belgien)
         Kvartsfinalister : Anthony Tran/Hampus Söderlund
2009 Simon Gauzy/Enzo Angles, Frankrike
         (Benjamin Brossier/Tristan Flore, Frankrike)
         Brons: Hampus Söderlund/Albin Wemmert
2010 Enzo Angles/Tristan Flore, Frankrike
         (Andréa Landrieu/Alexandre Robinot, Frankrike)
         Kvartsfinal: Carl Ahlander Johansson/Viktor Görman
2011 David Reitspies/Qiu Dang, Tjeckien/Tyskland
         (Konstantin Chernov/Sadi ismailov, Ryssland)
2012 Simon Berglund/Anton Källberg
         (Aleksander Werecki/Patryk Zatowka, Polen)
2013 Aliaksandr Khanin/Tomas Polansky, Vitryssland/Tjeckien
         (Nils Hohmeier/Darko Jorgic, Tyskland/Slovenien)

Damjuniorer dubbel
Svenska finalister: 5 par, varav ett med annat land (2 guld, 3 silver)

1955
Wendy Bates/Joyce Fielder, England
        (Christiane Küchler/Gerlinde Limbrunner, Tyskland)
1956 Mariana Barasch/Maria Golopenta, Rumänien
        (Marijana Plut/Tatjana Teran, Jugoslavien)
1957 Erika Koch/Ev-Kathlen Zemke, Tyskland
1958 Mariana Barasch/Maria Golopenta, Rumänien
        (Christina Bannach/Isolde Woschee, Västtyskland)
1959 Mariana Barasch/Nicole Ramanauskaite, Rumänien/Sovjet
        (Ursel Ehebrecht/Rita Gördes, Västtyskland)
1961 Sofia Belotserkovska/Zoja Rudnova, Sovjet
        (Laima Balaishite/Dzintra Lukina, Sovjet)
1962 Irena Bosa/Marta Luzova, Tjeckoslovakien
        (Mariana Jeandrescu/Eleonora Mihalca, Rumänien)
1963 Eva Johansson/Lena Rundström
        (Josiane Cornelis/Marie-France Petre, Belgien)
1965 Eva Johansson/Lena Rundström
        (Bela Anisimova/Laima Balaishite, Sovjet)
1966 Tatjana Jecmenica/Mirjana Resler, Jugoslavien
        (Marina Nylhof/Ulla Zech, Östtyskland)
1967 Galina Eremenko/Natali Ivanova, Sovjet
        (Maureen Heppell/Karenza Smith, England)
1968 Petra Stephan/Eva Löffler, Östtyskland
        (Sophia Avetisjan/Asta Gedrajtite, Sovjet)
1969 Carmen Crisan/Asta Gedrajtite, Rumänien/Sovjet
        (Alica Grofova/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1970 Eszther Juhos/Henriette Lotaller, Ungern
        (Sigrid Hans/Monicka Kneip, Västtyskland)
1971 Blanka Silhanova/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
        (Elmira Antonjan/Fatima Batyrova, Sovjet)
1972 Marta Csik/Györgyi Kuchar, Ungern
        (G Ivasko/Z Ruzsenszny, Ungern)
1973 Lidia Ilie/Ligia Lupu, Rumänien
        (Elmira Antonjan/Tatjana Ferdman, Sovjet)
1974 Elmira Antonjan/Tatjana Ferdman, Sovjet
        (Ligia Lupu/Liana Mihut, Rumänien)
1975 Tatjana Ferdman/Nedejda Meshkova, Sovjet
        (Marie-France Germiat/Veronique Germiat, Belgien)
1976 Dubravka Fabri/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien
        (Eva Strömvall/Liana Mihut, Rumänien)
1977 Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjet
        (Anneli Hernvall/Marie Lindblad)
1978 Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjet
        (Ildino Bolvari/Gordana Perkucin, Ungern/Jugoslavien)
1979 Marie Hrachova/Alice Pelikanova, Tjeckoslovakien
        (Ildino Bolvari/Gordana Perkucin, Ungern/Jugoslavien)
1980 Sonja Grefberg/Eva Malmberg, Finland
        (Fliura Bulatova/Jelena Sidorova, Sovjet)
1981 Yolanta Daniliavichute/Elena Vecherok, Sovjet
        (Marie Hrachova/Miluse Kocova, Tjeckoslovakien)
1982 Yolanta Daniliavichute/Elena Vecherok, Sovjet 
        (Judith Borbely/Olga Nemes, Rumänien)
1983 Lisa Bellinger/Jill Parker, England
        (Katalin Bolvari/Szonja Pircsak, Ungern)
1984 Raisa Diatjenko/Elena Kovtun, Sovjet
        (Flera Khasanova/Raisa Timofeeva, Sovjet)
1985 Daniela Davidkova/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien
        (Olga Nemes/Katja Nolten, Västtyskland)
1986 Csilla Batorfi/Krisztina Nagy, Ungern
        (Daniela Davidkova/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1987 Otilia Badescu/Kinga Lohr, Rumänien
        (Elke Billen/Els Billen, Belgien)
1988 Agnes Hegedus/Gabriella Wirth, Ungern
        (Christiana Praedel/Veronika Wirth, Ungern)
1989 Gabriella Wirth/Veronika Wirth, Ungern
        (Alessia Arisi/Christina Semenza, Italien)
1990 Vivien Ellö/Krisztina Toth, Ungern
        (Tatjana Kortromina/Ekaterina Tauskanova, Sovjet)
1991 Petra Fichtinger/Anna Januszyk, Österrike/Polen
        (Vivien Ellö/Krisztina Toth, Ungern)
1992 Tatjana Kulagina/Oksana Kusch, OSS (f d Sovjet)
        (Diana Bakker/Melisa Muller, Nederländerna)
1993 Katalin Harsanyi/Judit Herczig, Ungern 
        (Maria Fazekas/Zita Molnar, Ungern)
1994 Antonela Manac/Mihaela Steff, Rumänien
        (Svetlana Ganina/Victoria Pavlovich, Ryssland/Vitryssland)
1995 Antonela Manac/Mihaela Steff, Rumänien
        (Viktoria Pavlovich/Elina Svetz, Vitryssland/Ukraina)
1996 Mihaela Encea/Mihaela Steff, Rumänien
1997 Yang Ding/Yu Wang, Italien
          (Veronica Augustsson/Susanne Jonsson)
1998 Liu Jia/Ivana Weberova, Österrike/Tjeckien
1999 Andrea Bakula/Wang Yu, Kroatien/Italien
2000 Sandra Paovic/Nikoleta Stefanova, Kroatien/Italien
2001 Gabriella Pota/Ildiko Czermyik, Ungern
         (Gaby Rohr/Meike Rohr, Tyskland)
         Brons: Marie Olsson/Nina Vakkila
2002 Evge Petukhova/Anastasia Voronova, Ryssland
         (Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland)
2003 Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland
         (Chichocka/Chirameli, Polen/Rumänien)
2004 Carole Grundisch/Katarina Penkavova, Frankrike/Tjeckien
         (Szandra Pergel/Timea Viski, Ungern)
2005 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien
         (Valeria Lemeshevskaya/Marina Shavyrina, Ryssland)
2006 Amelie Solja/Rosalia Stähr, Tyskland
         (Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien)
2007 Elizabeta Samara/E Kolodyazhnay, Rumänien/Ryssland
         (Natalia Bak/Natalia Partyka, Polen)
         Omgång 2: Felicia Falck/Camilla Rubinsson, Malin Pettersson/Madeleine Melcher
2008 M Pesotska/B Balazova, Ukraina/Slovakien
         (Amelie Solja/R Stähr, Tyskland)
         Åttondelen: Malin Pettersson/A Dessaint (Fra)
2009 Cristina Hirici/Anamaria Sebe, Rumänien
         (Alice Abbat/Stéphanie Loeullette, Frankrike)
         Kvartsfinalister: Malin Pettersson/Aurore Dessaint, Sverige/Frankrike
2010 Barbora Balazova/Sabine Winter, Slovakien/Tyskland
         (Alice Abbat/Stéphanie Loueillette, Frankrike)
         Omgång 3: Huda Mustafa/Stina Zetterström
2011 Petrissa Solja/Bernadette Szocs, Tyskland/Rumänien
         (Irina Ciobanu/Anelia Lupulesku, Rumänien/Serbien)
2012 Petra Solja/Bernadette Szocs, Tyskland/Rumänien
         (Anna Fenyvesi/Viktoria Truzsinszki, Serbien)
2013 Theresa Kraft/Nina Mittelham, Tyskland
         (Bernadett Balint/Nicole Trosman, Rumänien/Israel)

Flickkadetter dubbel
Svenska finalister: 1 (1 silver)

1983
Renata Kasalova/Renata Lindnerova, Tjeckoslovakien
        (Elena Komrakova/Elena Timina, Sovjet)
1984 Otilia Badescu/Kinga Lohr, Rumänien
        (Daniela Davidkova/Pavla Rampova, Tjeckoslovakien)
1985 Otilia Badescu/Emilia Ciosu, Rumänien
        (Armine Makinian/Tatiana Medvedeva, Sovjet)
1986 Judit Marosi/Gabriella Wirth, Ungern
        (Adriana Nastase/Julia Rascanu, Rumänien)
1987 Vivien Ellö/Veronika Wirth, Ungern
        (Adriana Nastase/Julia Rascanu, Rumänien)
1988 Vivien Ellö/Krisztina Toth, Ungern
        (Petra Fischtinger/Adrienne Rakos, Österrike/Ungern)
1989 Georgeta Cojocaro/Laura Niculae, Rumänien
        (Oksana Kosh/Tatjana Kulagina, Sovjet)
1990 Jekatarina Kulagina/Tatjana Kulagina, Sovjet
        (Jolanta Langosz/Joanna Narkiewicz, Polen)
1991 Ana Maria Enescu/Antonela Manac, Rumänien 
        (Nicole Deaton/Sally Marling, England)
1992 Antonela Manac/Mihaela Steff, Rumänien
        (Roxana Centali/Mihaela Encea, Rumänien)
1993 Mihaela Encea/Mihaela Steff, Rumänien
        (Melanie Wenzel/Yvonne Wenzel, Tyskland)
1994 Eva Odorova/Renata Strbikova, Slovakien/Tjeckien
        (Anarea Stepankova/Marketa Vondrakova, Tjeckien)
1995 Miao Miao/Ivana Weberova, Polen/Tjeckien
        (Irina Kotiksjina/Natalia Lapteva, Ryssland)
1996 Andrea Bakula/Bojana Poljak, Kroatien
          (Kajsa Andersson/Linda Nordenberg)
1997 Irina Bagina/Tatjana Ignatjeva, Ryssland
1998 Nikoleta Stefanova/Cornelia Vaida, Italien/Rumänien
1999 Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland
2000 Iveta Vacenovska/Ma Smistikova, Tjeckien
2001 Lenka Kmotorkova/Eva Tapai, Slovakien/Jugoslavien
         (Dvorak/Ramirez, Spanien)
         Omgång 3: Jenny Mellström/A Kreskoziova, Sverige/Slovakien
2002 Olga Dzelinska/Domini Kolarova, Slovakien
         (Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien)
2003 Galia Dvorak/Elizabeta Samara, Spanien/Rumänien
         (Marta Golota/Natalia Partyka, Polen)
2004 Elizabeta Samara/Margarita Pesotskaja, Rumänien/Ukraina
         (Katarina Michajlova/Zhang Ying Ni, Tyskland)
2005 Amelie Solja/Rosalia Stähr, Tyskland
         (Barbara Barasso/Alexa Szvitacs, Ungern)
2006 M Szczerkowska/Klaudia Kusinska, Polen
         (Una Radak/Andrea Todorovic, Serbien)
2007 Barbora Balazova/Sabine Winter, Slovakien/Tyskland
         (Cristina Hirici/Bernadette Szocs, Rumänien)
         Omgång 1: Josefin Lund/Marjan Safai, Michaela Karlsson/Alison Georis (Bel)
2008 Perissa Solja/N Sillus, Tyskland
         (D Holok/A Lupulesku, Serbien)
         Omgång 1: Michaela Karlsson/Stina Zetterström,
         Emma Väyrynen/R Sörensen (Dan)
2009 Yana Noskova/Bernadette Szocs, Ryssland/Rumänien
         (Petrissa Solja/Anna Krieghoff, Tyskland)
         Omgång 2: Jennifer Jonsson/Stina Zetterström
2010 Irina Ciobanu/Bernadette Szocs, Rumänien
         (Marina Berhof/Laura Pfefer, Frankrike)
         Omgång 2: Linda Bergström/Maria Engelson
2011 Nina Mittelham/Nicole Trosman, Tyskland/Israel
         (Daria Chernova/Ekaterina Guseva, Ryssland)
2012 Adina Diaconu/Mihaela Lupu, Rumänien
         (Alena Lemmer/Wan Yuan, Tyskland)
2013 Andreea Clapa/Adina Diaconu, Rumänien
         (Ho Tin Tin/Maria Malanina, England/Rumänien)
 
Juniorer mixed dubbel
Svenska finalister: 10 par, varav 3 med andra länder (4 guld, 6 silver)

1957
Gregor Schwaning/Erika Koch, Tyskland
1958 Gheorge Corbizan/Maria Golopenta, Rumänien 
        (Hans Alsér/Ingegärd Johansson)
1959 Radu Negulescu/Mariana Barasch, Rumänien
        (Josef Jansco/Julia Friesenhahn, Ungern)
1961 Vilim Polakovic/Irena Bosa, Tjeckoslovakien
        (Sieghardt Schlopies/Doris Kalweit, Östtyskland)
1962 Rostislav Stepanek/Irena Bosa, Tjeckoslovakien
        (Dorin Giurgiuca/Judith Crejec, Rumänien)
1963 Carl-Johan Bernhardt/Lena Rundström
        (Gerhard Steinbeck/Elke Jansen, Västtyskland)
1965 Bo Persson/Eva Johansson 
        (Antonin Dvorak/Jana Pauknerova, Tjeckoslovakien)
1966 Anton Stipancic/Mirjana Resler, Jugoslavien
        (Antonin Dvorak/Ilona Vostova, Tjeckolovakien)
1967 Jiri Turai/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
        (Gegam Vardanjan/Galina Eremenko, Sovjet)
1968 Jiri Turai/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
        (Norbert Drescher/Petra Stephan, Östtyskland)
1969 Jiri Turai/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
        (Milan Orlowski/Alica Grofova, Tjeckoslovakien)
1970 Milan Orlowski/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
        (Stellan Bengtsson/Lena Andersson)
1971 Anatoli Strokatov/Elmira Antonjan, Sovjet
        (Manfred Baum/Elsa Toninger, Västtyskland)
1972 Anatoli Strokatov/Elmira Antonjan, Sovjet
        (Heinz-Günther Hoffman/Kirsten Krüger, Västtyskland)
1973 Desmond Douglas/Linda Howard, England
        (Ulf Thorsell/Ann-Christin Hellman)
1974 Bagrat Burnazjan/Elmira Antonjan, Sovjet
        (Janos Molnar/Gabriella Szabo, Ungern)
1975 Janos Molnar/Gabriella Szabo, Ungern
        (Miroslav Schenk/Hana Riedlova, Tjeckoslovakien)
1976 Zoran Kalinic/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien
        (Paul Day/Melody Ludi, England)
1977 Vasilij Putilovskij/Narine Antonjan, Sovjet
        (Djeva Hasanov/Gabriella Szabo, Bulgarien/Ungern)
1978 Georg Zsolt Böhm/Eva Ferenczi, Rumänien 
        (Iztok Frank/Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1979 Jürgen Rebel/Susanne Wenzel, Västtyskland
        (Igor Podnosov/Ludmilla Bakshutova, Sovjet)
1980 Miroslav Broda/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien
        (Erik Lindh/Helen Lindvall)
1981 Jürgen Rebel/Susanne Wenzel, Västtyskland
        (Vladislav Broda/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1982 Jörgen Persson/Olga Nemes, Rumänien)
        (Jan-Ove Waldner/Katalin Bolvari, Ungern)
1983 Jörgen Persson/Olga Nemes, Rumänien)
        (Jan-Ove Waldner/Pia Eliasson)
1984 Ilija Lupulesku/Vesna Ojstersek, Jugoslavien
        (Milan Grman/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1985 Carl Prean/Csilla Batorfi, England/Ungern
        (Milan Grman/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1986 Milan Grman/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien
        (Zoran Primorac/Emilia Ciosu, Jugoslavien/Rumänien)
1987 Olivier Marmurek/Emanuelle Coubat, Frankrike
        (Calin Creanga/Otilia Badescu, Rumänien)
1988 Calin Creanga/Otilia Badescu, Rumänien
        (Romulus Revisz/Maria Bogoslov, Rumänien)
1989 Sergej Noskov/Olga Laposhina, Sovjet
        (Torben Wosik/Christiana Praedel, Västtyskland)
1990 Piotr Szafranek/Anna Januszyk, Polen
        (Zoltan Varga/Krisztina Toth, Ungern)
1991 Torben Wosik/Elke Schall, Tyskland
        (Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, Sovjet)
1992 Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, OSS (f d Sovjet)
        (Massimiliano Mondello/Laura Negrisoli, Italien)
1993 Sascha Köstner/Nicole Delle, Tyskland 
        (Vladimir Samsonov/Veronika Pavlovitj, Vitryssland)
1994 Andrei Filimon/Mihaela Steff, Rumänien
        (Kostadin Lengerov/Martine Hubert, Österrike/Belgien)
1995 Alexei Smirnov/Olga Kasulina, Ryssland
        (Robert Gardos/Mihaela Encea, Ungern/Rumänien)
1996 Panagiotis Gionos/Silvija Erdelji, Grekl/Jugosl
1997 Adrian Crisan/Eva Odorova, Rum/Slovakien
1998 Josef Simoncik/Liu Jia, Tjeckien/Österrike
1999 Yu Kalun/Liu Jia, Holland/Österrike
2000 Ohad Daniel/Cornelia Vaida, Kroatien
2001 Lubomir Pistej/Filistovova, Slovakien
         (Cioti/Vaida, Rumänien/Kroatien)
         Kvartsfinalister: Robert Svensson/Marie Olsson
2002 Christian Süss/Melke Rohr, Tyskland
         (Benjamin Rösner/Gaby Rohr, Tyskland)
2003 Christian Süss/Melke Rohr, Tyskland
2004 Janos Jakab/Li Bin, Ungern
         (Marc Duran/Iulia Necula, Spanien/Rumänien)
2005 Marco Freitas/Daniela Dodean, Portugal/Rumänien
         (Fen Xiaoquan/Lenka Kmotorkova, Österrike/Slovakien)
2006 Emmanuel Lebesson/Gabriela Feher, Frankrike/Serbien)
         (Abdel-K Salifou/Elizabeta Samara, Frankrike/Rumänien)
2007 Paul Drinkhall/Elizabeta Samara, England/Rumänien
         (Darius Knight/Natalia Bak, England/Polen)
         Åttondelen: Kristian Karlsson/Malin Pettersson
2008 Paul Drinkhall/Y Kolodyazhnaya, England/Rysslan
         (H Szocs/C Postoaca, Rumänien)
         Åttondelen: Kristian Karlsson/Malin Pettersson
2009 Daniel Kosiba/Dóra Csilla Madarász, Ungern
         (Marko Petkov/Marija Galonja, Serbien)
         Kvartsfinal: Kristian Karlsson/Malin Pettersson
2010 Lucian Munteanu/Cristina Hirici, Rumänien
         (Pavel Sirucek/Barbora Balazova, Tjeckien/Slovakien
         Fyra svenska par utslagna i omgång 1
2011 Lucian Munteanu/Irina Ciobanu, Rumänien
         (Tamás Lakatos/Doria Madarasz, Ungern)
2012 Frederick Jost/Petrissa Solja, Tyskland
         (Ondrej Bajger/Tamara Tomanova, Tjeckien)
2013 Killan Ort/Nina Mittelham, Tyskland
         (Jakub Seibert/Karolina Mynarova, Tjeckien)

Kadetter mixed dubbel
Svenska finalister: 4, varav ett med annat land (1 guld, 3 silver)

1987
Torben Wosik/Sandra Nienhaus, Västtyskland
        (Tomas Janasek/Luba Mladkova, Tjeckoslovakien)
1988 Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, Sovjet
        (Szilard Csölle/Alena Vahovcova, Tjeckoslovakien)
1989 Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, Sovjet
        (David Gustafsson/Marie Persson)
1990 Vladimir Samsonov/Tatjana Kulagina, Sovjet
        (Evgenij Fadejev/Jekaterina Kulagina, Sovjet)
1991 Andrei Filimon/Antonela Manac, Rumänien
        (Srjdan Milicevic/Tanja Manic, Jugoslavien)
1992 Bohumil Vozicky/Marketa Myskova, Tjeckoslovakien
        (Martin Greczo/Alena Fratalova, Tjeckoslovakien)
1993 Robert Gardos/Mihaela Encea, Ungern/Rumänien
        (Janos Petrovcic/Petra Dermastija, Slovenien)
1994 Aavia Marek/Renata Strbikova, Tjeckien
        (Henrik Nykvist/Susanne Jonsson)
1995 Jaroslav Tomicki/Miao Miao, Polen
        (Jean-Sebastian Boisard/Ann-Sophie Gourin, Frankrike)
1996 Dominik Halcour/Andrea Bakula, Tyskland/Kroatien
1997 Jiri Vrablik/Sandra Paovic, Tjeckien/Kroatien
1998 Constantin Cioti/Cornelia Vaida, Rum/Kroatien
1999 Daniel Zwickl/Georgina Pota, Ungern
2000 Anton Gavlas/Iveta Vacenovska, Tjeckien
2001 Pete/Tapai, Jugoslavien
        (Perek/Viski, Polen/Ungern)
         Omgång 2: Nylander/Madeleine Stenqvist, Thuresson/Ingves,
         Reichard/Mellström
2002 Jaroslav Zmudenko/Galia Dvorak, Ukraina/Spanien
         (Radoslav Blazek/Olga Dzelinska, Slovakien)
2003 D Baltrushka/M Viktorchyk, Vitryssland
         (A Schwarzer/Szandra Pergel, Tjeckien/Ungern)
2004 Frantisek Piacek/Natalia Partyka, Tjeckien/Polen
         (Mikhail Paikov/Valeria Lemeshevskaja, Ryssland)
2005 Alexander Shibaev/Ekaterina Kolodyazhnaya, Ryssland
         (Paul Drinkhall/Margaryta Pesotskaya, England/Ukraina)
2006 Kristian Karlsson/Malin Pettersson
         (Mattias Översjö/A Daubnerova, Slovakien)
2007 Denis Grishenin/Tatiana Ryabova, Ryssland
         (Arne Holter/Sabine Winter, Tyskland)
         Semifinalister: Hampus Söderlund/Krisztina Ambrus (Ung)
2008 Romain Lorentz/L Gasnier, Frankrike
         (Simon Gauzy/B Szocs, Frankrike/Rumänien)
         Omgång 3: Hampus Söderlund/Michaela Carlsson
2009 Benjamin Brossier/Yana Noskova, Frankrike/Ryssland
         (Simon Gauzy/Céline Pang, Frankrike)
         Omgång 3: Kim Nilsson/Jennifer Jonsson
2010 Tristan Flore/Céline Pang, Frankrike
         (Marton Szita/Irina Ciobanu, Ungern/Rumänien)
         Åttondelen: Viktor Görman/Maria Engelson
2011 Chen Diogo/Nicole Trosman, Portugal/Israel
         (Filip Zeljko/Lea Rakovac, Kroatien)
2012 Can Akkuza/Audrey Zarif, Frankrike
         (Alexandru Manole/Andreea Clapa, Rumänien)
2013 Alexandru Manole/Andreea Clapa, Rumänien
         (Tomas Polansky/Ho Tin Tin, Tjeckien/England) 

Uppdaterad: 09 SEP 2013 14:48 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info