Hoppa till sidans innehåll

Herrsingel 1995-2019


64:e VM 2019
Budapest 21-28 april

Final

Ma Long, Kina-Mattias Falck 11–5, 11–7, 7–11, 11–9, 11–5
Semifinaler
Ma Long-Liang Jingkun, Kina 11–8, 6–11, 11–9, 11–9, 14–12
Falck-An Jaehyun, Sydkorea 8–11, 11–7, 3–11, 11–4, 11–9, 2–11, 11–5
Kvartsfinaler
Liang Jingkun-Koki Niwa, Japan 12–10, 10–12, 11–8, 11–4, 9–11, 7–11, 11–5
Ma Long-Lin Gaoyuan, Kina 11–8, 11–9, 11–8, 11–4
An Jaehyun, Sydkorea-Jang Woojin, Sydkorea 12–10, 10–12, 7–11, 11–3, 11–5, 8–11, 12–10
Mattias Falck-Simon Gauzy, Frankrike 11–8, 11–13, 11–6, 11–3, 11–7
Åttondelsfinaler
Liang Jingkun-Fan Zhendong, Kina 5–11, 11–4, 11–8, 11–9, 8–11, 11–7
Niwa-Tomislav Pucar, Slovakien 12–10, 11–5, 5–11, 11–8, 8–11, 12–10
Ma Long-Hugo Calderano, Brasilien 8–11, 11–8, 11–1, 11–3, 11–8
Lin Gaoyuan-Jeong Youngsik, Sydkorea 11–8, 11–9, 11–9, 11–6
An Jaehyun-Tomokazu Harimoto, Japan 11–7, 3–11, 11–8, 11–7, 8–11, 11–9
Jang Woojin-Timo Boll, Tyskland walk over Jang Woojin (Boll febersjuk) Falck-Lee Sangsu, Sydkorea 11–13, 11–8, 11–8, 11–5, 11–6
Gauzy-Wang Yang, Slovakien 11–0, 11–5, 11–4, 11–8
Sextondelsfinaler (omgång 3)
Fan Zhendong-Quadri Aruna, Nigeria 12–10, 11–2, 11–6, 11–9
Liang Jingkun-Panagiotis Gionis, Grekland 11–2, 9–11, 11–7, 11–9, 11–4
Pucar-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–9, 8–11, 11–8, 8–11, 2–11, 11–5, 11–7
Niwa-Jakub Dyjas, Polen 11–7, 11–8, 11–9, 1–11, 14–12
Calderano-Sathiyan Gnanasekaran, Indien 11–6, 11–3, 11–9, 11–9
Ma Long-Vladimir Samsonov, Belarus 11–6, 7–11, 11–6, 11–3, 11–8
Youngsik Jeoung-Jun Mizutani, Japan 7–11, 5–11, 11–9, 11–4, 11–4, 8–11, 11–8
Lin Gaoyuan-Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–4, 11–5, 7–11, 11–2, 11–7
Harimoto-Marcos Freitas, Portugal 11–8, 14–12, 11–7, 11–7
An Jaehyun-Daniel Habesohn, Österrike 10–12, 11–6, 11–8, 12–14, 11–3, 11–4
Jang Woojin-Jonathan Groth, Danmark 9–11, 13–11, 11–7, 11–1, 11–9, Boll-Masataka Morizono, Japan 11–3, 11–9, 11–7, 11–8
Lee Sangsu-Patrick Franziska, Tyskland 5–11, 12–10, 11–9, 11–5, 11–5
Falck-Tiago Apolonia, Portugal 11–6, 11–4, 11–5, 11–8
Wang Yang-An Ji Song, Nordkorea 11–1, 11–7, 13–11, 13–11
Gauzy-Xu Xin, Kina 11–8, 6–11, 11–13, 11–6, 11–9, 11–9

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Jakub-Kristian Karlsson 7–11, 11–9, 11–8, 11–6, 11–7, Harimoto-Jon Persson 11–5, 11–7, 11–7, 11–7, An Jaehyun-Truls Möregårdh 3–11, 11–2, 11–13, 11–5, 11–8, 11–8, Franziska-Anton Källberg 11–7, 9–11, 6–11, 13–11, 11–8, 11–8, Falck-Robert Gardos, Österrike 11–5, 7–11, 11–6, 11–9, 5–11, 14–12.
Omgång 1
Karlsson-Gavin Rumgay, Skottland 7–11, 11–8, 6–11, 11–5, 8–11, 11–6, 11–4, Persson-Samuel Walker, England 11–1, 11–9, 11–9, 3–11, 8–11, 11–9, Möregårdh-Ho Kwan Kit, Hongkong 11–5, 12–10, 11–9, 10–12, 9–11, 11–9, Källberg-Ovidiu Ionescu, Rumänien 11–4, 12–10, 4–11, 11–9, 11–7, Falck-Adam Szudi, Ungern 8–11, 11–8, 11–4, 11–5, 11–5.

Kval, 79 grupper
Grupp 33
Källberg-Filip Radovic, Montenegro 6–11, 11–8, 11–4, 11–5, 12–10, Källberg-Abdullah Yigenler, Turkiet 11–4, 12–10, 11–5, 11–6.
• Källberg gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher.
Grupp 54
Möregårdh-Niall Cameron, Skottland 11–4, 11–8, 12–10, 11–5, Möregårdh-Tomas Mikutis, Litauen 11–7, 11–7, 11–4, 13–11.
• Möregårdh gruppetta, 2–0, (8–0) i matcher.

Ma Longs väg till guldet (28–5)
   1) 4–0 Aleksandar Karakasevic, Serbien (6,4,6,3)
   2) 4–1 Kanak Jha, USA (–8,6,7,12,6)
   3) 4–1 Vladimir Samsonov, Belarus (6,–7,6,3,8)
   4) 4–1 Hugo Calderano, Brasilien (–8,8,1,3,8)
   5) 4–0 Lin Gaoyuan, Kina (8,9,8,4)
   6) 4–1 Liang Jingkun, Kina (8,–6,9,9,12)
   7) 4–1 Mattias Falck (5,7,–7,9,5)

Mattias Falcks väg till silvret (25–12)
   1) 4–1 Adam Szudi, Ungern (–8,8,4,5,5)
   2) 4–2 Robert Gardos, Österrike (5,–7,6,9,–5,12)
   3) 4–0 Tiago Apolonia, Portugal (6,4,5,8)
   4) 4–1 Lee Sangsu, Sydkorea (–11,8,8,5,6)
   5) 4–1 Simon Gauzy, Frankrike (8,–11,6,3,7)
   6) 4–3 An Jaehyun, Sydkorea (–8,7,–3,4,9,–2,5)
   7) 1–4 Ma Long, Kina (–5,–7,7,–9,–5)

62:a VM 2017
Düsseldorf 29 maj-5 juni


Final
Ma Long, Kina-Fan Zhendong, Kina 7–11, 11–6, 11–3, 11–8, 5–11, 7–11, 12–10.
Semifinaler
Ma Long-Xu Xin, Kina 11–6, 11–9, 11–9, 11–3, Fan Zhendong-Lee Sangsu, Sydkorea 11–6, 11–9, 11–6, 11–1.
Kvartsfinaler
Ma Long-Timo Boll, Tyskland 11–5, 8–11, 11–4, 5–11, 11–4, 11–9, Xu Xin-Tomokazu Harimoto, Japan 11–9, 6–11, 11–6, 11–8, 11–4, Lee Sangsu-Wong Chun Ting, Hongkong 11–7, 10–12, 11–8, 11–7, 11–5, Fan Zhendong-Koki Niwa, Japan 11–9, 11–7, 11–9, 8–11, 11–6.
Åttondelsfinaler
Ma Long-Chuang Chih-Yuan, Taiwan 11–8, 13–11, 11–1, 11–6, Boll-Marcos Freitas, Portugal 5–11, 11–7, 15–13, 11–9, 11–6, Harimoto-Lubomir Pistej, Slovakien 12–10, 11–8, 11–9, 9–11, 11–9, Xu Xin-Lin Gaoyuan, Kina 10–12, 9–11, 11–6, 11–9, 7–11, 11–6, 12–10, Lee Sangsu-Vladimir Samsonov, Belarus 11–9, 11–1, 11–3, 11–9, Wong Chun Ting-Jeong Sangeun, Sydkorea 11–7, 13–11, 11–8, 6–11, 11–7, Niwa-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–13, 11–9, 11–13, 12–10, 11–5, 9–11, 11–9, Fan Zhendong-Ruwen Filus, Tyskland 13–11, 11–13, 11–7, 11–3, 9–11, 11–3.
Omgång 3 (1 svensk)
Ma Long-Ovidiu Ionescu, Rumänien 11–8, 11–7, 9–11, 11–5, 11–5, Chuang Chih-Yuan-Yuto Muramatsu, Japan 11–7, 11–1, 11–3, 11–8,   Freitas-Tristan Flore, Frankrike 11–4, 11–4, 11–8, 6–11, 8–11, 8–11, 12–10, Boll-Jang Woojin, Sydkorea 11–9, 8–11, 12–10, 11–8, 11–5, Harimoto-Liao Chen-Ting, Taiwan 11–7, 12–10, 11–8, 12–10,  Pistej-Tamas Lakatos, Ungern 11–5, 11–7, 11–9, 11–7, Lin Gaoyuan-Sharath Kamal Achanta, Indien 11–13, 11–9, 11–7, 8–11, 11–8, 11–4,  Xu Xin-Hugo Calderano, Brasilien 12–10, 7–11, 11–6, 11–3, 11–4, Lee Sangsu-Zhang Jike, Kina 11–9, 11–6, 11–13, 11–6, 12–10, Samsonov-Panagiotis Gionis, Grekland 11–6, 11–5, 11–7, 11–5, Jeong Sangeun-Stefan Fegerl, Österrike 12–10, 8–11, 11–6, 9–11, 11–5, 11–1,  Wong Chun Ting-Mattias Karlsson 10–12, 9–11, 11–5, 11–8, 11–7, 12–14, 11–3, Ovtcharov-Hunor Szocs, Rumänien 11–2, 13–11, 9–11, 7–11, 9–11, 11–2, 11–8, Niwa-Jonathan Groth, Danmark 8–11, 9–11, 11–6, 11–7, 11–8, 11–1, Filus-Ng Pak Nam, Hongkong 11–6, 8–11, 11–5, 11–2, 11–5, Fan Zhendong-Alexander Shibaev, Ryssland 14–12, 11–4, 11–4, 11–13, 11–7.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Ma Long-Anton Källberg 4–11, 11–5, 11–6, 11–4, 8–11, 11–9, Mattias Karlsson-Kanak Jha, USA 11–6, 9–11, 8–11, 11–6, 11–9, 11–7, Fan Zhendong-Pär Gerell 11–3, 11–5, 11–1, 11–8.
Omgång 1
Källberg-Soumyajit Ghosh, Indien 8–11, 8–11, 11–5, 11–9, 14–12, 12–10, Liao Chen-Ting-Kristian Karlsson 11–9, 11–7, 12–10, 9–11, 11–9, Mattias Karlsson-Segun Toriola, Nigeria 11–8, 11–6, 11–5, 11–1, Gerell-Robin Devos, Belgien 11–9, 11–7, 11–5, 11–9.

Ma Longs väg till VM-guldet (28–8)
   1) 4–0 M Bobocica, Italien (9,5,5,5)
   2) 4–2 Anton Källberg (–4,5,6,4,–8,9)
   3) 4–1 Ovidiu Ionescu, Rumänien (8,7,–9,5,5)
   4) 4–0 Chuang Chih-Yuan, Taiwan (8,11,1,6)
   5) 4–2 Timo Boll, Tyskland (5,–8,4,–5,4,9)
   6) 4–0 Xu Xin, Kina (6,9,9,3)
   7) 4–3 Fan Zhendong, Kina (–7,6,3,8,–5,–7,10)

60:e VM 2015
Suzhou 26 april-3 maj

Final
Ma Long, Kina-Fang Bo, Kina 11–7, 7–11, 11–4, 11–8, 11–13, 11–4.
Semifinaler (4 kineser)
Ma Long-Fan Zhendong, Kina 11–1, 11–7, 11–8, 7–11, 11–5, Fang Bo-Zhang Jike, Kina 11–5, 11–7, 5–11, 11–9, 12–10.
Kvartsfinaler (4 kineser, 2 tyskar)
Ma Long-Tang Peng, Hongkong 11–7, 11–9, 11–6, 11–1, Fan Zhendong-Timo Boll, Tyskland 12–10, 11–9, 8–11, 11–7, 13–15, 11–7, Zhang Jike-Jun Mizutani, Japan 11–4, 11–6, 10–12, 11–5, 11–9, Fang Bo-Patrick Franziska, Tyskland 11–5, 11–9, 8–11, 11–5, 11–5.
Åttondelsfinaler (13 asiater, 2 tyskar, 1 ukrainare)
Ma Long-Joo Saehyuk, Sydkorea 11–4, 11–3, 11–9, 10–12, 11–6, Tang Peng-Lee Sangsu, Sydkorea 1–11, 11–7, 11–8, 14–12, 11–9, Boll-Wong Chun Ting, Hongkong 11–9, 11–8, 3–11, 12–10, 15–13, Fan Zhendong-Koki Niwa, Japan 11–5, 12–14, 11–2, 11–2, 11–9, Zhang Jike-Vladimir Samsonov, Vitryssland 16–14, 11–8, 11–6, 5–11, 11–3, Mizutani-Gao Ning, Singapore 8–11, 11–7, 11–7, 8–11, 11–3, 11–3, Franziska-Kou Lei, Ukraina 7–11, 8–11, 11–8, 11–6, 11–9, 11–8, Fang Bo-Xu Xin, Kina 10–12, 7–11, 11–8, 11–2, 8–11, 11–9, 13–11.
Omgång 3
Ma Long-Panagiotis Gionis, Grekland 14–12, 11–5, 11–5, 11–4, Joo Saehyuk-Liam Pitchford, England 12–10, 9–11, 11–5, 11–4, 11–8, Tang Peng-Stefan Fegerl, Österrike 11–7, 6–11, 11–7, 9–11, 11–8, 11–6, Lee Sangsu-Omar Assar, Egypten 11–2, 11–9, 8–11, 11–9, 11–6, Boll-Joao Monteiro, Portugal 11–5, 7–11, 10–12, 14–12, 11–7, 3–11, 12–10, Wong Chun Ting-Jonathan Gorth, Danmark 11–8, 11–7, 11–6, 11–7, Niwa-Jiang Tianyi, Hongkong 8–11, 2–11, 11–7, 11–3, 11–6, 11–3, Fan Zhendong-Kim Minseok, Sydkorea 11–7, 11–9, 12–10, 14–12, Zhang Jike-Liang Jingkun, Kina 11–7, 7–11, 11–7, 11–7, 11–5, Samsonov-Joao Geraldo, Portugal 11–5, 11–6, 12–10, 11–8, Gao Ning-Chen Weixing, Österrike 11–6, 11–9, 13–11, 5–11, 11–4, Mizutani-Jung Youngsik, Sydkorea 4–11, 9–11, 11–6, 11–4, 10–12, 11–9, 13–11, Franziska-Marcos Freitas, Portugal 13–11, 11–7, 12–10, 5–11, 11–6, Kou Lei-Adam Pattantyus, Ungern 11–5, 11–9, 11–8, 16–14, Fang Bo-Sharath Kamal Achanta, Indien walk over (skada), Xu Xin-Alexander Shibaev, Ryssland 5–11, 8–11, 11–2, 11–9, 11–5, 11–7.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Monteiro-Kristian Karlsson 11–5, 11–4, 11–7, 11–5, Jung Youngsik-Jon Persson 9–11, 11–8, 9–11, 11–9, 11–4, 10–12, 11–7.
Omgång 1
Emmanuel Lebesson, Frankrike-Mattias Karlsson 11–9, 11–7, 13–15, 11–6, 9–11, 11–6, Kristian Karlsson-Niagol Stoyanov, Italien 11–7, 11–8, 11–5, 11–7, Persson-Alvaro Robles, Spanien 11–8, 11–7, 12–10, 11–8, Sarthiyan Gnanasekaran, Indien-Pär Gerell 11–5, 11–8, 8–11, 11–4, 11–7.

Ma Longs väg till VM-guldet (28–5)
   1) 4–0 Noshad Alamiyan, Iran (7,1,3,10)
   2) 4–1 Emmanuel Lebesson, Frankrike (8,8,–7,9,6)
   3) 4–0 Panagiotis Gionis, Grekland (12,5,5,4)
   4) 4–1 Joo Saehyuk, Sydkorea (4,3,9,–10,6)
   5) 4–0 Tang Peng, Hongkong (7,9,6,1)
   6) 4–1 Fan Zhendong, Kina (1,7,8,–7,5)
   7) 4–2 Fang Bo, Kina (7,–7,4,8,–11,4)

2013

Paris 13-20 maj

Final
Zhang Jike, Kina-Wang Hao, Kina 11–7, 11–8, 6–11, 14–12, 5–11, 11–7
Semifinaler
Zhang Jike-Xu Xin, Kina 11–8, 11–2, 11–9, 12–10
Wang Hao-Ma Long, Kina 11–9, 11–7, 11–3, 7–11, 12–14, 11–3
Kvartsfinaler

Xu Xin-Kenta Matsudaira, Japan 11–8, 9–11, 6–11, 14–12, 11–5, 11–8
Zhang Jike-Patrick Baum, Tyskland 9–11, 11–6, 12–0, 11–2, 11–3
Wang Hao-Yan An, Kina 8–11, 11–9, 11–6, 12–14, 11–8, 11–2
Ma Long-Timo Boll, Tyskland 11–4, 11–9, 9–11, 11–8, 8–11, 11–9

2011
Rotterdam 8-15 maj

Final
Zhang Jike, Kina-Wang Hao, Kina 12–10, 11–7, 6–11, 9–11, 11–5, 14–12.
Semifinaler
Wang Hao-Ma Long, Kina 11–7, 9–11, 7–11, 12–10, 11–7, 11–9, Zhang Jike-Timo Boll, Tyskland 7–11, 11–5, 11–3, 11–3, 11–9.
Kvartsfinaler
Wang Hao-Jun Mizutani, Japan 11–7, 11–5, 11–5, 11–6, Ma Long-Ma Lin, Kina 11–5, 11–9, 11–4, 4–11, 11–7, Zhang Jike-Wang Liqin, Kina 11–9, 7–11, 8–11, 11–9, 11–6, 11–7, Timo Boll-Chen Qi, Kina 11–5, 5–11, 11–6, 11–7, 11–3.

2009
Yokohama 28 april-5 maj

Final
Wang Hao, Kina-Wang Liqin, Kina 11-9, 13-11, 11-5, 11-9
Semifinaler
Wang Hao-Ma Long, Kina 12-10, 11-8, 10-12, 11-9, 11-9, Wang Liqin-Ma Lin, Kina 11-5, 12-14, 11-9, 7-11, 11-9, 6-11, 11-6
Kvartsfinaler
Wang Hao-Kaii Yoshida, Japan 11-9, 11-8, 8-11, 11-3, 11-4, Ma Long-Michael Maze, Danmark 12-10, 13-11, 11-7, 11-9, Wang Liqin-Chen Qi, Kina 8-11, 11-4, 11-6, 10-12, 8-11, 11-5, 11-8, Ma Lin-Joo Se Hyuk, Sydkorea 11-4, 11-4, 9-11, 11-8, 9-11, 11-8.

2007
Zagreb 21-27 maj

Final
Wang Liqin, Kina-Ma Lin, Kina 4-11, 8-11, 11-5, 4-11, 11-9, 11-8, 11-6
Semifinaler
Ma Lin-Wang Hao, Kina 6-11, 11-9, 12-10, 4-11, 11-9, 11-6, Wang Liqin-Ryu Seung Min, Sydkorea 6-11, 11-3, 11-7, 14-16, 11-6, 10-12, 11-7
Kvartsfinaler
Ma Lin-Vladimir Samsonov, Vitryssland 11-9, 11-7, 12-10, 9-11, 11-6, Wang Hao-Joo Se Hyuk, Sydkorea 11-4, 11-9, 11-3, 11-3, Ryu Seung Min-Timo Boll, Tyskland 11-9, 11-7, 11-3, 14-12, Wang Liqin-Hao Shuai, Kina 11-7, 11-5, 11-8, 11-8.

2005
Shanghai 30 april-6 maj

Final
Wang Liqin, Kina-Ma Lin, Kina 11-9, 3-11, 8-11, 11-9, 11-9, 11-7
Semifinaler
Wang Liqin-Oh Sang, Eun, Sydkorea 11-7, 12-10, 11-2, 9-11, 11-6, Ma Lin-Michael Maze, Danmark 11-7, 11-6, 11-9, 11-9
Kvartsfinaler
Wang Liqin-Chen Qi, Kina 8-11, 12-10, 11-4, 8-11, 11-9, 11-3, Oh Sang Eun-Peter Karlsson 11-7, 11-13, 11-7, 11-7, 7-11, 11-9, Maze-Hao Shuai, Kina 5-11, 8-11, 6-11, 12-10, 11-7, 11-9, 11-6, Ma Lin-Liu Guozheng, Kina 13-11, 9-11, 11-13, 11-8, 11-6, 11-9.

2003
Palais Omnisport Paris-Bercy, Paris 19-25 maj

Final
Werner Schlager, Osterrike-Joo Se Hyuk, Sydkorea 11-9, 11-6, 6-11, 12-10, 8-11, 12-10
Semifinaler
Schlager-Kong Linghui 11-9, 7-11, 12-10, 11-8, 8-11, 7-11, 14-12, Joo Se Hyuk-Kalinikos Kreanga, Grekland 11-5, 3-11, 11-6, 11-8, 12-10
Kvartsfinaler
Kong Linghui-Qiu Yike, Kina 11-1, 11-9, 4-11, 11-1, 11-6, Schlager-Wang Liqin, Kina 5-11, 11-5, 8-11, 13-15, 11-9, 13-11, 11-5, Kreanga-Chen Weixing, Osterrike 12-10, 11-9, 11-8, 11-7, Joo Se Hyk-Ma Lin, Kina 11-13, 12-10, 8-11, 11-9, 6-11, 11-8, 11-9.

2001
Osaka 23-april-6 maj

Final
Wang Liqin, Kina-Kong Linghui 11­-21, 11­-21, 21­-16, 21-­13, 21-­13
Semifinaler
Wang Liqin-Chiang Peng-Lung, Taipei 21-­13, 24-­22, 21-­14, Kong Linghui-Ma Lin, Kina 14­-21, 21­-17, 21-­13, 21-­15
Kvartsfinaler
Wang Liqin-Kim Taek Soo, Sydkorea 15­-21, 21-­14, 21-­16, 21-­13, Chiang Peng-Lung-Liu Guoliang, Kina 12­-21, 21-­17, 21­-6, 21-­19, Ma Lin-Liu
Guozheng, Kina 21-­19, 21-­13, 10­-21, 14­-21, 21­-19, Kong Linghui-Vladimir Samsonov, Vitryssland 21-­15, 21­-10, 11-­21, 22­-20.

1999
Eindhoven 2-8 augusti

Final
Liu Guoliang, Kina-Ma Lin, Kina 21-16, 19-21, 19-21, 21-16, 24-22.
Semifinaler
Ma Lin-Jan-Ove Waldner 18-21, 14-21, 21-19, 21-19, 21-17, Liu Guoliang-Werner Schlager, Österrike 21-10, 21-18, 18-21, 21-16.
Kvartsfinaler
Ma Lin-Kim Taek Soo, Sydkorea 21-13, 21-18, 21-8, Waldner-Kong Linghui, Kina 22-20, 13-21, 21-18, 19-21, 21-15, Schlager-Zoran Primorac, Kroatien 21-18, 19-21, 17-21, 21-11, 21-14, Liu Guoliang-Jörgen Persson 21-7, 21-10, 21-15.

1997
Manchester 24 april-5 maj

Final
Jan-Ove Waldner-Vladimir Samsonov, Vitryssland 21-12, 21-17, 21-13
Semifinaler
Samsonov-Kong Linghui, Kina 21-15, 21-18, 17-21, 21-17, Waldner-Yan Sen, Kina 21-17, 21-14, 21-12
Kvartsfinaler
Kong Linghui-Ma Wenge, Kina 16-21, 22-20, 14-21, 21-15, 21-12, Samsonov-Ding Song, Kina 21-13, 21-9, 21-10, Yan Sen-He Zhi Wen, Spanien 21-19, 19-21, 21-13, 21-19, Waldner-Jean-Philippe Gatien, Frankrike 21-7, 22-20, 21-14.

1995
Tianjin 1-14 maj

Final
Kong Linghui, Kina-Liu Guoliang, Kina 17-21, 21-16, 15-21, 21-14, 21-10
Semifinaler
Kong Linghui-Ding Song, Kina 21-12, 21-18, 21-18, Liu Guoliang-Wang Tao, Kina 17-21, 21-15, 21-18, 21-16
Kvartsfinaler
Ding Song-Lucjan Blaszczyk, Polen 21-13, 21-10, 21-16, Kong Linghui-Peter Karlsson 21-18, 23-25, 21-11, 21-11, Liu Guoliang-Vladimir Samsonov, Vitryssland 21-18, 21-18, 21-18, Wang Tao-Kim Taek Soo, Sydkorea diskvalifikation för otillåten limning (Kim vann 21-18, 21-16, 21-18).

Uppdaterad: 10 SEP 2013 15:21 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Pingisligan by STIGA
19/10, herrar
Klockan 18.30
Eslövs AI-BTK Kävlinge
Munkedals BTK-Spårvägens BTK
BTK Rekord-Halmstad BTK
Söderhamns UIF-Falkenbergs BTK

Evenemang

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA
19/10, herrar
Klockan 18.30

Eslövs AI-BTK Kävlinge
Munkedals BTK-Spårvägens BTK
BTK Rekord-Halmstad BTK
Söderhamns UIF-Falkenbergs BTK
Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info