Hoppa till sidans innehåll

VM individuellt Budapest 2019


VM 2019
Budapest 21-28 april

HERRSINGEL (128)

Final
Ma Long, Kina-Mattias Falck 11–5, 11–7, 7–11, 11–9, 11–5.
Semifinaler
Ma Long-Liang Jingkun, Kina 11–8, 6–11, 11–9, 11–9, 14–12, Falck-An Jaehyun, Sydkorea 8–11, 11–7, 3–11, 11–4, 11–9, 2–11, 11–5.
Kvartsfinaler
Liang Jingkun-Koki Niwa, Japan 12–10, 10–12, 11–8, 11–4, 9–11, 7–11, 11–5, Ma Long-Lin Gaoyuan, Kina 11–8, 11–9, 11–8, 11–4, An Jaehyun, Sydkorea-Jang Woojin, Sydkorea 12–10, 10–12, 7–11, 11–3, 11–5, 8–11, 12–10, Mattias Falck-Simon Gauzy, Frankrike 11–8, 11–13, 11–6, 11–3, 11–7.
Åttondelsfinaler
Liang Jingkun-Fan Zhendong, Kina 5–11, 11–4, 11–8, 11–9, 8–11, 11–7, Niwa-Tomislav Pucar, Slovakien 12–10, 11–5, 5–11, 11–8, 8–11, 12–10, Ma Long-Hugo Calderano, Brasilien 8–11, 11–8, 11–1, 11–3, 11–8, Lin Gaoyuan-Jeong Youngsik, Sydkorea 11–8, 11–9, 11–9, 11–6, An Jaehyun-Tomokazu Harimoto, Japan 11–7, 3–11, 11–8, 11–7, 8–11, 11–9, Jang Woojin-Timo Boll, Tyskland walk over Jang Woojin (Boll febersjuk) Falck-Lee Sangsu, Sydkorea 11–13, 11–8, 11–8, 11–5, 11–6, Gauzy-Wang Yang, Slovakien 11–0, 11–5, 11–4, 11–8.
Sextondelsfinaler (omgång 3)
Fan Zhendong-Quadri Aruna, Nigeria 12–10, 11–2, 11–6, 11–9, Liang Jingkun-Panagiotis Gionis, Grekland 11–2, 9–11, 11–7, 11–9, 11–4, Pucar-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–9, 8–11, 11–8, 8–11, 2–11, 11–5, 11–7, Niwa-Jakub Dyjas, Polen 11–7, 11–8, 11–9, 1–11, 14–12, Calderano-Sathiyan Gnanasekaran, Indien 11–6, 11–3, 11–9, 11–9, Ma Long-Vladimir Samsonov, Belarus 11–6, 7–11, 11–6, 11–3, 11–8, Youngsik Jeoung-Jun Mizutani, Japan 7–11, 5–11, 11–9, 11–4, 11–4, 8–11, 11–8, Lin Gaoyuan-Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–4, 11–5, 7–11, 11–2, 11–7, Harimoto-Marcos Freitas, Portugal 11–8, 14–12, 11–7, 11–7, An Jaehyun-Daniel Habesohn, Österrike 10–12, 11–6, 11–8, 12–14, 11–3, 11–4, Jang Woojin-Jonathan Groth, Danmark 9–11, 13–11, 11–7, 11–1, 11–9, Boll-Masataka Morizono, Japan 11–3, 11–9, 11–7, 11–8, Lee Sangsu-Patrick Franziska, Tyskland 5–11, 12–10, 11–9, 11–5, 11–5, Falck-Tiago Apolonia, Portugal 11–6, 11–4, 11–5, 11–8, Wang Yang-An Ji Song, Nordkorea 11–1, 11–7, 13–11, 13–11, Gauzy-Xu Xin, Kina 11–8, 6–11, 11–13, 11–6, 11–9, 11–9.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Jakub-Kristian Karlsson 7–11, 11–9, 11–8, 11–6, 11–7, Harimoto-Jon Persson 11–5, 11–7, 11–7, 11–7, An Jaehyun-Truls Möregårdh 3–11, 11–2, 11–13, 11–5, 11–8, 11–8, Franziska-Anton Källberg 11–7, 9–11, 6–11, 13–11, 11–8, 11–8, Falck-Robert Gardos, Österrike 11–5, 7–11, 11–6, 11–9, 5–11, 14–12.
Omgång 1
Karlsson-Gavin Rumgay, Skottland 7–11, 11–8, 6–11, 11–5, 8–11, 11–6, 11–4, Persson-Samuel Walker, England 11–1, 11–9, 11–9, 3–11, 8–11, 11–9, Möregårdh-Ho Kwan Kit, Hongkong 11–5, 12–10, 11–9, 10–12, 9–11, 11–9, Källberg-Ovidiu Ionescu, Rumänien 11–4, 12–10, 4–11, 11–9, 11–7, Falck-Adam Szudi, Ungern 8–11, 11–8, 11–4, 11–5, 11–5.

Kval, 79 grupper
Grupp 33
Källberg-Filip Radovic, Montenegro 6–11, 11–8, 11–4, 11–5, 12–10, Källberg-Abdullah Yigenler, Turkiet 11–4, 12–10, 11–5, 11–6.
• Källberg gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher.
Grupp 54
Möregårdh-Niall Cameron, Skottland 11–4, 11–8, 12–10, 11–5, Möregårdh-Tomas Mikutis, Litauen 11–7, 11–7, 11–4, 13–11.
• Möregårdh gruppetta, 2–0, (8–0) i matcher.

Ma Longs väg till guldet (28–5)
1) 4–0 Aleksandar Karakasevic, Serbien (6,4,6,3)
2) 4–1 Kanak Jha, USA (–8,6,7,12,6)
3) 4–1 Vladimir Samsonov, Belarus (6,–7,6,3,8)
4) 4–1 Hugo Calderano, Brasilien (–8,8,1,3,8)
5) 4–0 Lin Gaoyuan, Kina (8,9,8,4)
6) 4–1 Liang Jingkun, Kina (8,–6,9,9,12)
7) 4–1 Mattias Falck (5,7,–7,9,5)

Mattias Falcks väg till silvret (25–12)
1) 4–1 Adam Szudi, Ungern (–8,8,4,5,5)
2) 4–2 Robert Gardos, Österrike (5,–7,6,9,–5,12)
3) 4–0 Tiago Apolonia, Portugal (6,4,5,8)
4) 4–1 Lee Sangsu, Sydkorea (–11,8,8,5,6)
5) 4–1 Simon Gauzy, Frankrike (8,–11,6,3,7)
6) 4–3 An Jaehyun, Sydkorea (–8,7,–3,4,9,–2,5)
7) 1–4 Ma Long, Kina (–5,–7,7,–9,–5)

DAMSINGEL (128)

Final
Liu Shiwen, Kina-Chen Meng, Kina 9–11, 11–7, 11–7, 7–11, 11–0, 11–9.
Semifinaler
Liu Shiwen-Ding Ning, Kina 6–11, 9–11, 11–5, 11–5, 11–0, 11–2, Chen Meng-Wang Manyu, Kina 11–5, 11–7, 11–5, 11–8.
Kvartsfinaler
Ding Ning-Miu Hirano, Japan 11–8, 4–11, 11–2, 11–7, 11–9, Liu Shiwen-Miyu Kato, Japan 11–9, 8–11, 11–4, 11–6, 11–5, Wang Manyu-Sun Yingsha, Kina 11–9, 10–12, 21–19, 11–6, 9–11, 11–8, Chen Meng-Doo Hoi Kem, Hongkong 9–11, 11–7, 11–7, 8–11, 12–10, 11–4.
Åttondelsfinaler
Ding Ning-Suh Hyowon, Sydkorea 11–6, 11–9, 5–11, 11–6, 11–9, Hirano-Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 11–8, 11–6, 8–11, 7–11, 11–4, 11–7, Kato-Chen Szu-Yu, Taiwan 11–7, 11–6, 11–7, 11–7, Liu Shiwen-Kim Song I, Nordkorea 11–6, 11–5, 11–6, 11–4, Wang Manyu-Hitomi Sato, Japan 9–11, 11–4, 11–9, 8–11, 11–4, 11–9, Sun Yingsha-Cha Hyo Sim, Nordkorea 11–7, 11–3, 11–3, 11–7, Doo Hoi Kem-Kasumi Ishikawa, Japan 11–6, 11–6, 7–11, 11–9, 4–11, 6–11, 11–9, Chen Meng-Feng Tianwei, Singapore 12–10, 11–6, 11–6, 11–13, 11–7.
Sextondelsfinaler (omgång 3)
Ding Ning-Adriana Diaz, Puerto Rico 11–1, 11–8, 11–2, 11–5, Suh Hyowon-Cheng Hsien-Tzu, Taiwan 13–11, 11–4, 11–9, 11–9, Soo Wai Yam Minnie-Bernadette Szocs, Rumänien 11–4, 14–12, 11–5, 11–6, Hirano-Mo Zhang, Kanada 11–6, 13–11, 11–13, 7–11, 11–4, 11–4, Kato-Cheng I-Ching, Taiwan 14–12, 8–11, 11–4, 8–11, 11–9, 11–5, Chen Szu-Yu-Sofia Polcanova, Österrike 13–11, 16–14, 11–4, 11–6, Kim Song I-Liu Hsing-Yin, Taiwan 11–9, 11–5, 11–5, 11–7, Liu Shiwen-Britt Eerland, Nederländerna 11–3, 11–7, 11–9, 11–9, Wang Manyu-Elizabeta Samara, Rumänien 13–11, 11–3, 11–9, 10–12, 8–11, 13–11, Sato-Wu Yue, USA 11–7, 11–7, 11–7, 14–12, Cha Hyo Sim-Jeon Jihee, Sydkorea 11–2, 11–5, 11–4, 11–4, Sun Yingsha-Mima Ito, Japan 11–6, 11–9, 11–9, 13–15, 11–2, Ishikawa-Li Qian, Polen 11–7, 14–12, 11–3, 11–4, Doo Hoi Kem-Lee Ho Ching, Hongkong 12–10, 7–11, 11–8, 7–11, 11–7, 11–5, Feng Tianwei-Dora Madarasz, Ungern 11–7, 11–4, 11–8, 11–8, Chen Meng-Suthasini Sawettabut, Thailand 13–15, 11–6, 11–7, 11–9, 14–12.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Cha Hyo Sim-Matilda Ekholm 6–11, 11–6, 7–11, 11–7, 11–6, 9–11, 12–10, Feng Tianwei-Linda Bergström 14–16, 11–8, 11–8, 11–8, 11–7.
Omgång 1
Cheng Hsien-Tzu, Taiwan-Stina Källberg 11–6, 6–11, 11–8, 11–4, 11–9, Ekholm-Daniela Monteiro Dodean, Rumänien 7–11, 12–10, 5–11, 12–10, 11–7, 11–8, Cho Hyojoo, Sydkorea-Filippa Bergand 11–5, 11–4, 11–6, 9–11, 10–12, 11–5, Bergström-Natalia Bajor, Polen 8–11, 11–6, 11–8, 11–4, 6–11, 11–8.

Kval, 60 grupper
Grupp 49
Bergand-Natalija Klimanova, Litauen 11–6, 11–6, 11–2, 11–8, Bergand-Offiong Edem, Nigeria 11–8, 6–11, 9–11, 11–9, 9–11, 11–9, 11–7.
• Bergand gruppetta, 2–0 (8–3) i matcher.
Grupp 57
Källberg-Ax Tee, USA 12–10, 11–6, 4–11, 11–9, 11–9, Källberg-Ana Codina, Argentina 11–8, 11–7, 8–11, 11–7, 11–1.
• Källberg gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher.

Liu Shiwens väg till guldet (28–5)
1) 4–0 Nadezhda Bogdanova, Belarus (1,8,5,9)
2) 4–0 Hana Matelova, Tjeckien (2,6,10,4)
3) 4–0 Britt Eerland, Nederländerna (3,7,9,9)
4) 4–0 Kim Song I, Nordkorea (6,5,6,4)
5) 4–1 Miyu Kato, Japan (9,–8,4,6,5)
6) 4–2 Ding Ning, Kina (–6,–9,5,5,0,2)
7) 4–2 Deng Meng, Kina (–9,7,7,–7,0,9)

HERRDUBBEL (64 par)

Final
Ma Long/Wang Chuqin, Kina-Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles, Rumänien/Spanien 11–3, 8–11, 11–7, 11–3, 11–5.
Semifinaler
Ionescu/Robles-Tiago Apolonia/Joao Monteiro, Portugal 11–6, 3–11, 10–12, 11–7, 11–7, 9–11, 11–8, Ma Long/Wang Chuqin-Liang Jingkun/Lin Gaoyuan, Kina 12–10, 11–7, 11–7, 11–5.
Kvartsfinaler
Apolonia/Monteiro-Timo Boll/Patrick Franziska, Tyskland walk over (Boll febersjuk), Ionescu/Robles-Mattias Falck/Kristian Karlsson 11–5, 11–7, 13–11, 11–9, Ma Long/Wang Chuqin-Jeoung Youngsik/Lee Sangsu, Sydkorea 7–11, 11–6, 11–5, 8–11, 11–6, 11–9, Liang Jingkun/Lin Gaoyuan-Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 11–9, 14–12, 11–7, 11–3.
Åttondelsfinaler
Boll/Franziska, Tyskland-Tristan Flore/Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–9, 11–4, 11–8, 9–11, 7–11, 6–11, 11–8, Apolonia/Monteiro-Nandor Ecseki/Adam Szudi, Ungern 9–11, 11–7, 11–2, 11–8, 11–4, Ionescu/Robles-Jonathan Groth/Liam Pitchford, Danmark/England 11–7, 11–6, 11–9, 9–11, 11–8, Falck/Karlsson-Jang Woojin/Park Ganghyeon, Sydkorea 11–9, 11–8, 6–11, 14–12, 11–5, Jeoung Youngsik/Lee Sangsu-Alex Naumi/Benedek Olah, Finland 11–9, 11–3, 11–9, 11–2, Ma Long/Wang Chuqin-Chen Chien-An/Chuang Chih Yuan, Taiwan 11–5, 11–6, 11–8, 12–10, Liang Jingkun/Lin Gaoyuan-Tomokazu Harimoto/Yuto Kizukuri, Japan 11–6, 11–7, 13–11, 9–11, 11–2, Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting-Lin Yun-Ju/Wang Tai-Wei, Taiwan 12–10, 8–11, 11–3, 9–11, 11–7, 5–11, 11–9.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Jang Woojin/Park Ganghyeon, Sydkorea-Anton Källberg/Truls Möregårdh 11–8, 11–9, 11–6, 11–6, Falck/Karlsson-Chew Zhe Yu Clarence/Poh Shao Feng Ethan, Singapore 11–6, 11–4, 11–9, 11–9.
Omgång 1
Källberg/Möregårdh-Ali Alkhadrawi/Abdulaziz Bu Shulaybi, Saudiarabien 8–11, 11–5, 14–12, 11–3, 11–9, Falck/Karlsson-Lubomir Jancarik/David Reitspies, Tjeckien 11–4, 11–2, 11–6, 11–8.

Ma Longs och Wang Chuqins väg till guldet (24–4)
1) 4–1 Polansky/Sirucek, Tjeckien (–8,13,9,3,4)
2) 4–0 Lam Siu Hang/Ng Pak Nam, Hongkong (7,8,6,8)
3) 4–0 Chen Chien-An/Chuang Chih Yuan, Ta´n (5,6,8,10)
4) 4–2 Jeoung Youngsik/Lee Sangsu, Sydk (–7, 6,5,–8,6,9)
5) 4–0 Liang Jingkun/Lin Gaoyuan, Kina (10,7,7,5)
6) 4–1 Ionescu/Robles, Rumänien/Spanien (3,–8,7,3,5)

DAMDUBBEL (64)

Final
Sun Yingsha/Wang Manyu, Kina-Hina Hayata/Mima Ito, Japan 8–11, 3–11, 11–8, 11–3, 12–10, 11–8.
Semifinaler
Hayata/Ito-Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan 11–9, 10–12, 14–16, 11–5, 11–5, 11–7, Sun Yingsha/Wang Manyu-Chen Meng/Zhu Yuling, Kina 11–3, 11–9, 9–11, 6–11, 11–6, 9–11, 11–5.
Kvartsfinaler
Hayata/Ito-Cha Hyo Sim/Kim Nam Hae, Nordkorea 11–6, 11–8, 11–9, 9–11, 11–9, Hashimoto/Sato-Cheng Tsien-Tzu/Liu Hsing-Yin, Taiwan 11–9, 11–2, 11–8, 11–2, Chen Meng/Zhu Yuling-Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hongkong 11–4, 11–4, 11–9, 11–6, Sun Yingsha/Wang Manyu-Kim Jin Hyang/Kim I Song, Nordkorea 11–8, 11–8, 9–11, 12–10, 2–11, 11–6.
Åttondelsfinaler
Hayata/Ito-Chen Szu-Yu/Cheng I-Ching, Taiwan 11–8, 11–7, 11–2, 11–8, Cha Hyo Sim/Kim Nam Hae-Elizabeta Samara/Bernadette Szocs, Rumänien 11–7, 12–10, 7–11, 11–9, 11–4, Cheng Tsien-Tzu/Liu Hsing-Yin-Chantal Mantz/Sabine Winter, Tyskland 11–8, 9–11, 11–5, 11–4, 11–5, Hashimoto/Sato-Jeon Jihee/Lee Zion, Sydkorea 11–9, 11–8, 12–10, 12–10, Chen Meng/Zhu Yuling-Li Qian/Li Jie, Polen/Nederländerna 8–11, 11–2, 7–11, 11–4, 11–3, 11–4, Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching-Yousra Helmy/Dina Meshreef, Egypten 11–6, 11–3, 11–5, 11–6, Kim Jin Hyang/Kim I Song-Ng Wing Nam/Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 12–10, 11–13, 11–7, 10–12, 11–4, 11–6, Sun Yingsha/Wang Manyu-DoraMadarasz/Szandra Pergel, Ungern 11–7, 11–8, 8–11, 12–10, 11–8.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Li Qian/Li Jie-Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern 11–13, 11–9, 11–9, 11–9, 11–7.
Omgång 1
Ekholm/Pota-Goi Rui Xuan/Wong Xin Ru, Singapore 11–13, 11–8, 11–7, 11–2, 11–4, Ng Wing Nam/Soo Wai Yam Minnie-Filippa Bergand/Stina Källberg 11–1, 11–6, 11–5, 6–11, 11–4.

Kval, omgång 1
Filippa Bergand/Stina Källberg-Moumita Alam/Sonam Sultana, Bangladesh 11–3, 11–3, 11–4.

Sun Yingshas och Wang Manyus väg till guldet (24–8)
1) 4–0 Adamkova/Kucerova, Tjeckien (4,5,6,4)
2) 4–0 Abdel-Aziz/El-Eraky, Egypten (4,11,5,6)
3) 4–1 Madarasz/Pergel, Ungern (7,8,–8,10,8)
4) 4–2 Kim Jin Hyang/Kim Song I, Nordk (8,8,–9,10,–2,6)
5) 4–3 Chen Meng/Zhu Yuling, Kina (3,9,–9,–6,6,–9,5)
6) 4–2 Hina Hayata/Mima Ito, Japan (–8,–3, 8,3,10,8)

MIXED DUBBEL

Final
Xu Xin/Liu Shiwen, Kina-Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan 11–5, 11–8, 9–11, 11–9, 11–4.
Semifinaler
Xu Xin/Liu Shiwen-Fan Shendong/Ding Ning, Kina 11–5, 11–8, 13–11, 16–14, Yoshimura/Ishikawa-Patrick Franziska/Petrissa Solja, Tyskland 11–9, 11–6, 11–6, 5–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Fan Shendong/Ding Ning-Ho Kwan Kit/Lee Ho Ching, Hongkong 11–1, 11–8, 11–1, 11–8, Xu Xin/Liu Shiwen-Lee Sangsu/Jeon Jihee, Sydkorea 10–12, 9–11, 11–7, 11–9, 9–11, 11–5, 11–7, Franziska/Solja-Masataka Morizono/Mima Ito, Japan 13–11, 11–8, 3–11, 11–13, 15–13, 11–8, Yoshimura/Ishikawa-Lubomir Pistej/Barbora Balazova, Slovakien 6–11, 11–8, 11–5, 8–11, 11–7, 11–8.
Åttondelsfinaler
Fan Shendong/Ding Ning-Tristan Flore/Laura Gasnier, Frankrike 11–6, 11–8, 11–9, 7–11, 11–5, Ho Kwan Kit/Lee Ho Ching-Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, Rumänien 11–9, 8–11, 11–6, 13–11, 12–10, Lee Sangsu/Jeon Jihee-Sathiyan Gnanasekaran/Archana Girish Kamath, Indien 11–6, 11–4, 7–11, 11–7, 11–8, Xu Xin/Liu Shiwen-Alexander Shibaev/Polina Mikhailova, Ryssland 11–8, 11–6, 11–6, 11–2, Morizono/Ito-Jang Woojin/Choi Hyojoo, Sydkorea 11–7, 11–9, 11–3, 11–6, Franziska/Solja-Lin Yun-Ju/Cheng I-Ching, Taiwan 11–9, 11–7, 5–11, 11–7, 11–8, Pistej/Balazova-Stefan Fegerl/Sofia Polcanova, Österrike 12–14, 11–5, 11–8, 11–8, 11–6, Yoshimura/Ishikawa-Adam Szudi/Szandra Pergel, Ungern 5–11, 14–12, 6–11, 11–6, 11–8, 12–10.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Shibaev/Mikhailova-Mattias Falck/Matilda Ekholm 11–9, 11–9, 11–3, 7–11, 13–11.
Omgång 1
Falck/Ekholm-Gustavo Tsuboi/Bruna Takahashi, Brasilien 11–4, 11–7, 3–11, 11–9, 13–11, Brian Afanador/Adriana Diaz, Puerto Rico-Kristian Karlsson/Stina Källberg 4–11, 9–11, 12–10, 12–10, 11–7, 11–7. Kval, omgång 2 Karlsson/Källberg-Aliaksandr Kanin/Daria Trigolos, Belarus 11–6, 11–9, 11–6.
Kval, omgång 1
Karlsson/Källberg-Olegs Kartuzovs/Sabrina Musajeva, Litauen 11–6, 11–4, 11–3.

Xu Xins och Liu Shiwens väg till guldet (24–4)
1) 4–0 Mladenovic/Ni Xia Lian, Luxemburg (6,4,4,2)
2) 4–0 Polansky/Matelova, Tjeckien (8,5,6,10)
3) 4–0 Shibaev/Mikhailova, Ryssland (8,6,6,2)
4) 4–3 Lee Sangsu/Jeon Jihee, Sydk (–10,–9,7,9,–9,5‚7)
5) 4–0 Fan Shendong/Ding Ning, Kina (5,8,11,14)
6) 4–1 Yoshimura/Ishikawa, Japan (5,8,–9,9,4)

Uppdaterad: 07 MAJ 2019 12:05 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

Ungdoms & Para-SM 2021
16-19/9, Eslöv
Hemsida
Resultat
Webbsändningar

Europe Top-16
18-19/9, Thessaloniki, Grekland
Info
Resultat
Webbsändning

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info