Hoppa till sidans innehåll

VM individuellt  Düsseldorf 2017


VM 2017
Hemsida, arrangör

ITTF:s VM-sida med resultat

62:a VM 2017
Düsseldorf 29 maj-5 juni

HERRSINGEL
Final
Ma Long, Kina-Fan Zhendong, Kina 7–11, 11–6, 11–3, 11–8, 5–11, 7–11, 12–10

Semifinaler
Ma Long-Xu Xin, Kina 11–6, 11–9, 11–9, 11–3
Fan Zhendong-Lee Sangsu, Sydkorea 11–6, 11–9, 11–6, 11–1

Kvartsfinaler
Ma Long-Timo Boll, Tyskland 11–5, 8–11, 11–4, 5–11, 11–4, 11–9
Xu Xin-Tomokazu Harimoto, Japan 11–9, 6–11, 11–6, 11–8, 11–4
Lee Sangsu-Wong Chun Ting, Hongkong 11–7, 10–12, 11–8, 11–7, 11–5
Fan Zhendong-Koki Niwa, Japan 11–9, 11–7, 11–9, 8–11, 11–6

Åttondelsfinaler
Ma Long-Chuang Chih-Yuan, Taiwan 11–8, 13–11, 11–1, 11–6
Boll-Marcos Freitas, Portugal 5–11, 11–7, 15–13, 11–9, 11–6
Harimoto-Lubomir Pistej, Slovakien 12–10, 11–8, 11–9, 9–11, 11–9
Xu Xin-Lin Gaoyuan, Kina 10–12, 9–11, 11–6, 11–9, 7–11, 11–6, 12–10
Lee Sangsu-Vladimir Samsonov, Belarus 11–9, 11–1, 11–3, 11–9
Wong Chun Ting-Jeong Sangeun, Sydkorea 11–7, 13–11, 11–8, 6–11, 11–7
Niwa-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–13, 11–9, 11–13, 12–10, 11–5, 9–11, 11–9
Fan Zhendong-Ruwen Filus, Tyskland 13–11, 11–13, 11–7, 11–3, 9–11, 11–3

Omgång 3 (1 svensk)
Ma Long-Ovidiu Ionescu, Rumänien 11–8, 11–7, 9–11, 11–5, 11–5
Chuang Chih-Yuan-Yuto Muramatsu, Japan 11–7, 11–1, 11–3, 11–8
Freitas-Tristan Flore, Frankrike 11–4, 11–4, 11–8, 6–11, 8–11, 8–11, 12–10
Boll-Jang Woojin, Sydkorea 11–9, 8–11, 12–10, 11–8, 11–5
Harimoto-Liao Chen-Ting, Taiwan 11–7, 12–10, 11–8, 12–10,
Pistej-Tamas Lakatos, Ungern 11–5, 11–7, 11–9, 11–7
Lin Gaoyuan-Sharath Kamal Achanta, Indien 11–13, 11–9, 11–7, 8–11, 11–8, 11–4
Xu Xin-Hugo Calderano, Brasilien 12–10, 7–11, 11–6, 11–3, 11–4
Lee Sangsu-Zhang Jike, Kina 11–9, 11–6, 11–13, 11–6, 12–10
Samsonov-Panagiotis Gionis, Grekland 11–6, 11–5, 11–7, 11–5
Jeong Sangeun-Stefan Fegerl, Österrike 12–10, 8–11, 11–6, 9–11, 11–5, 11–1,
Wong Chun Ting-Mattias Karlsson 10–12, 9–11, 11–5, 11–8, 11–7, 12–14, 11–3
Ovtcharov-Hunor Szocs, Rumänien 11–2, 13–11, 9–11, 7–11, 9–11, 11–2, 11–8
Niwa-Jonathan Groth, Danmark 8–11, 9–11, 11–6, 11–7, 11–8, 11–1
Filus-Ng Pak Nam, Hongkong 11–6, 8–11, 11–5, 11–2, 11–5
Fan Zhendong-Alexander Shibaev, Ryssland 14–12, 11–4, 11–4, 11–13, 11–7

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Ma Long-Anton Källberg 4–11, 11–5, 11–6, 11–4, 8–11, 11–9, Mattias Karlsson-Kanak Jha, USA 11–6, 9–11, 8–11, 11–6, 11–9, 11–7, Fan Zhendong-Pär Gerell 11–3, 11–5, 11–1, 11–8.
Omgång 1
Källberg-Soumyajit Ghosh, Indien 8–11, 8–11, 11–5, 11–9, 14–12, 12–10, Liao Chen-Ting-Kristian Karlsson 11–9, 11–7, 12–10, 9–11, 11–9, Mattias Karlsson-Segun Toriola, Nigeria 11–8, 11–6, 11–5, 11–1, Gerell-Robin Devos, Belgien 11–9, 11–7, 11–5, 11–9.

Ma Longs väg till VM-guldet (28–8)
   1) 4–0 M Bobocica, Italien (9,5,5,5)
   2) 4–2 Anton Källberg (–4,5,6,4,–8,9)
   3) 4–1 Ovidiu Ionescu, Rumänien (8,7,–9,5,5)
   4) 4–0 Chuang Chih-Yuan, Taiwan (8,11,1,6)
   5) 4–2 Timo Boll, Tyskland (5,–8,4,–5,4,9)
   6) 4–0 Xu Xin, Kina (6,9,9,3)
   7) 4–3 Fan Zhendong, Kina (–7,6,3,8,–5,–7,10)

DAMSINGEL
Final
Ding Ning, Kina-Zhu Yuling, Kina 11–4, 9–11, 4–11, 12–10, 11–6, 11–7

Semifinaler
Ding Ning-Miu Hirano, Japan 11–4, 11–8, 11–5, 5–11, 11–5
Zhu Yuling-Liu Shiwen, Kina 10–12, 11–9, 7–11, 11–8, 8–11, 11–9, 11–5

Kvartsfinaler
Ding Ning-Kasumi Ishikawa, Japan 11–8, 11–2, 7–11, 11–8, 11–2, Hirano-Feng Tianwei, Singapore 11–5, 11–2, 18–16, 11–5
Zhu Yuling-Chen Meng, Kina 17–15, 8–11, 11–9, 10–12, 11–7, 11–4
Liu Shiwen-Mu Zi, Kina 1–11, 11–6, 11–8, 11–3, 11–7

Åttondelsfinaler
Ding Ning-Li Jie, Nederländerna 11–9, 11–6, 11–6, 11–9
Ishikawa-Elizabeta Samara, Rumänien 11–6, 11–7, 11–7, 11–8
Hirano-Maria Xiao, Spanien 11–4, 11–1, 11–4, 11–3
Feng Tianwei-Kristin Silbereisen, Tyskland 8–11, 11–5, 11–7, 9–11, 11–7, 11–9
Zhu Yuling-Mima Ito, Japan 11–9, 8–11, 11–1, 6–11, 11–7, 11–5
Chen Meng-Daniela Monteiro Dodean, Rumänien 11–7, 11–2, 11–7, 3–11, 11–8
Mu Zi-Miyu Kato, Japan 11–7, 11–3, 11–9, 11–3
Liu Shiwen-Kim Song I, Nordkorea 11–6, 11–5, 11–3, 11–9

Omgång 3
Ding Ning-Ni Xia Lian, Luxemburg 11–8, 11–9, 11–6, 11–3
Li Jie-Lily Zhang, USA 15–13, 5–11, 11–4, 11–4, 11–9
Samara-Hitomi Sato, Japan 5–11, 8–11, 11–7, 11–8, 4–11, 11–8, 11–8
Ishikawa-Ri Hyon Sim, Nordkorea 12–10, 7–11, 11–7, 11–5, 11–6
Hirano-Chen Szu-Yu, Taiwan 11–8, 8–11, 12–10, 11–7, 11–5
Maria Xiao-Zhang Mo, Kanada 7–11, 11–8, 11–7, 11–6, 11–5
Silbereisen-Lee Zion, Sydkorea 8–11, 11–5, 11–6, 11–7, 7–11, 11–8
Feng Tianwei-Lee Ho Ching, Hongkong 8–11, 11–6, 11–6, 11–6, 8–11, 11–8
Zhu Yuling-Kim Kyungah, Sydkorea 11–4, 12–10, 11–3, 11–8
Mima-Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 11–6, 11–2, 11–8, 11–9
Monteiro Dodean-Liu Jia, Österrike 11–3, 13–11, 11–8, 8–11, 11–9
Chen Meng-Dana Cechova, Tjeckien 11–2, 11–6, 11–7, 11–8
Mu Zi-Li Qian, Polen walk over Mu Zi
Kato-Yang Haeun, Sydkorea 11–7, 8–11, 12–10, 10–12, 13–11, 5–11, 11–4
Kim Song I-Szandra Pergel, Ungern 11–5, 11–1, 11–4, 11–8
Liu Shiwen-Suh Hyowon, Sydkorea 11–9, 11–4, 11–7, 11–6

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Georgina Pota, Ungern-Linda Bergström 11–8, 11–8, 11–3, 11–5, Dana Cechova, Tjeckien-Matilda Ekholm 15–13, 5–11, 12–10, 13–11, 13–11, Ng Wing Nam, Hongkong-Stina Källberg 11–5, 11–7, 11–6, 6–11, 11–5.
Kvalomgång
Källberg-Yee H, Singapore 7–11, 11–1, 11–9, 11–7, 8–11, 11–9, Mu Zi-Jennifer Jonsson 7–11, 11–4, 11–5, 11–8, 13–11.
Gruppspel (51 grupper)
Grupp 28
Jennifer Jonsson-Idalys Lovet, Kuba 7–11, 11–7, 11–8, 11–6, 11–6, Jonsson-Safa Saidani, Tunisien 11–1, 11–7, 11–4, 6–11, 11–8.
• Jonsson gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher.
Grupp 32
Stina Källberg-Sarah Hanffou, Kanada 13–11, 11–9, 11–7, 11–9, Källberg-Doljinzuu Batbayar, Mongoliet 11–8, 11–5, 11–8, 11–4.
• Källberg gruppetta, 2–0 (8–0) i matcher.

Ding Nings väg till VM-guldet (28–4)
   1) 4–0 Daria Trigolos, Belarus (4,2,3,4)
   2) 4–0 Karin Adamkova, Tjeckien (5,3,7,5)
   3) 4–0 Ni Xia Lian, Luxemburg (8,9,6,3)
   4) 4–0 Li Jie, Nederländerna (9,6,6,9)
   5) 4–1 Kasumi Ishikawa, Japan (8,2,–7,8,2)
   6) 4–1 Miu Hirano, Japan (4,8,5,–5,5)
   7) 4–2 Zhu Yuling, Kina (4,–9,–4,10,6,7)

HERRDUBBEL
Final
Fan Zhedong/Xu Xin, Kina-Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan 11–9, 16–14, 11–9, 6–11, 13–11.

Semifinaler
Morizono/Oshima-Jeoung Youngsik/Lee Sangsu, Sydkorea 11–3, 6–11, 11–8, 8–11, 11–3, 11–6, Fan Zhedong/Xu Xin-Koki Niwa/Maharu Yoshimura, Japan 11–7, 11–2, 11–7, 11–4.

Kvartsfinaler
Morizono/Oshima-Chen Chien-An/Liao Cheng-Ting, Taiwan 11–6, 11–9, 12–10, 8–11, 13–11, Jeoung Youngsik/Lee Sangsu-Alexander Shibaev/Kirill Skachkov, Ryssland 10–12, 11–5, 11–5, 11–9, 11–9, Fan Zhedong/Xu Xin-Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 8–11, 4–11, 11–2, 11–4, 8–11, 11–1, 11–5, Niwa/Yoshimura-Pavel Platonov/Vladimir Samsonov, Belarus 11–8, 11–8, 11–6, 11–8.

Åttondelsfinaler (1 svenskpar)
Morizono/Oshima-Martin Allegro/Florent Lambiet, Belgien 11–2, 6–11, 11–5, 11–5, 12–10, Chen Chien-An/Liao Cheng-Ting-David McBeath/Samuel Walker, England 11–5, 11–5, 11–5, 3–11, 13–15, 11–7, Shibaev/Skachkov-Hugo Calderano/Gustavo Tsuboi, Brasilien 11–6, 11–9, 11–7, 6–11, 8–11, 11–9, Jeoung Youngsik/Lee Sangsu-Gao Ning/Pang Xue Jie, Singapore 12–10, 8–11, 10–12, 9–11, 11–3, 11–9, 11–6, Fan Zhedong/Xu Xin-Timo Boll/Ma Long, Tyskland/Kina 11–13, 12–10, 11–8, 11–9, 11–8, Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting-Jakub Dyjas/Daniel Gorak, Polen 11–5, 8–11, 11–9, 11–8, 9–11, 5–11, 11–6, Niwa/Yoshimura-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 8–11, 11–8, 11–9, 7–11, 9–11, 12–10, 11–6, Platonov/Samsonov-Patrick Franziska/Jonathan Groth, Tyskland/Danmark 11–8, 8–11, 11–7, 11–5, 4–11, 9–11, 11–7.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Karlsson/Karlsson-Pär Gerell/Anton Källberg 11–4, 10–12, 11–7, 11–7, 17–15.
Omgång 1
Karlsson/Karlsson-Darko Jorgic/Bojan Tokic, Slovenien 11–9, 11–5, 5–11, 12–10, 11–9, Gerell/Källberg-Leong Che Feng/Muhamad Ashraf Haiqal, Malaysia 11–8, 11–4, 11–2, 11–6.

DAMDUBBEL
Final
Ding Ning/Liu Shiwen, Kina-Chen Meng/Zhu Yuling, Kina 9–11, 11–8, 11–13, 11–8, 11–6, 6–11, 11–9.

Semifinaler
Chen Meng/Zhu Yuling-Feng Tianwei/Yu Mengyu, Singapore 11–6, 11–6, 6–11, 11–8, 11–7, Ding Ning/Liu Shiwen-Hina Hayata/Mima Ito, Japan 14–12, 11–9, 11–6, 6–11, 11–3.

Kvartsfinaler
Feng Tianwei/Yu Mengyu-Chen Szu-Yu//Cheng I-Ching, Taiwan 11–9, 6–11, 11–9, 12–10, 8–11, 11–8, Chen Meng/Zhu Yuling-Wu Yue/Lily Zhang, USA 12–14, 11–6, 11–9, 11–5, 11–7, Ding Ning/Liu Shiwen-Manika Batra/Mouma Das, Indien 11–7, 11–7, 11–1, 11–3, Hayata/Ito-Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hongkong 12–10, 11–8, 11–4, 11–6.

Åttondelsfinaler
Feng Tianwei/Yu Mengyu-Alex Galic/Rachel Moret, Slovenien/Schweiz 11–7, 12–10, 7–11, 11–7, 11–5, Chen Szu-Yu//Cheng I-Ching-Ng Wing Nam/Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 4–11, 11–8, 11–5, 11–9, 7–11, 11–6, Wu Yue/Lily Zhang-Sofia Polcanova/Zhang Mo, Österrike/Kanada 13–11, 6–11, 11–9, 11–9, 17–15,  Chen Meng/Zhu Yuling-Dora Madarasz/Szandra Pergel, Ungern 11–5, 11–6, 11–7, 11–4, Ding Ning/Liu Shiwen-Miu Hirano/Kasumi Ishikawa, Japan 12–10, 11–9, 11–3, 11–4, Batra/Das-Li Jie/Li Qian, Nederländerna/Polen walk over Batra/Das, Hayata/Ito-Ri Hyon Sim/Ri Mi Gyong, Nordkorea 7–11, 11–9, 11–6, 13–11, 11–6, Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching-Petrissa Solja/Sabine Winter, Tyskland 11–9, 11–7, 11–8, 11–7.

SVENSKMATCHER
Omgång 1
Tetyana Bilenko/Viktoria Pavlovitj, Ukraina/Belarus-Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern 4–11, 11–7, 11–9, 8–11, 11–8, 13–11, Feng Tianwei/Yu Mengyu-Linda Bergström/Stina Källberg 11–9, 11–5, 11–5, 11–8.
Kval, omgång 3
Bergström/Källberg-Rahima Akter/Moumita Alam, Bangladesh 11–5, 11–0, 11–7.
Kval, omgång 2
Bergström/Källberg-Eva Jurkova/L Truksova, Slovakien 8–11, 7–11, 11–6, 14–12, 11–4.

MIXED DUBBEL
Final
Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan-Chen Chien-An/Cheng I-Ching, Taiwan 8–11, 8–11, 11–8, 10–12, 11–4, 11–9, 11–5.

Semifinaler
Yoshimura/Ishikawa-Fang Bo/Petrissa Solja, Kina/Tyskland 11–13, 12–14, 11–5, 6–11, 11–5, 11–7, 11–5, Chen Chien-An/Cheng I-Ching-Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem, Hongkong 11–7, 5–11, 11–5, 11–6, 5–11, 5–11, 11–9.

Kvartsfinaler (1 svenskpar)
Yoshimura/Ishikawa-Lee Sangsu/Yang Haeun, Sydkorea 13–11, 11–3, 11–5, 8–11, 11–6, Fang Bo/Solja-Mattias Karlsson/Matilda Ekholm 13–11, 11–5, 9–11, 11–8, 12–10, Chen Chien-An/Cheng I-Ching-Alvaro Robles/Galia Dvorak, Spanien 11–8, 11–7, 11–6, 11–6, Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem-Kenta Tazoe/Miyu Maeda, Japan 8–11, 11–8, 14–12, 11–9, 7–11, 11–9.

Åttondelsfinaler (1 svenskpar)
Lee Sangsu/Yang Haeun-Krisztian Nagy/Szandra Pergel, Ungern 11–2, 11–8, 11–4, 11–5, Yoshimura/Ishikawa-Pak Sin Hyok/Ri Hyon Sim, Nordkorea 4–11, 11–7, 11–8, 13–11, 11–6, Fang Bo/Solja-Chuang Chih-Yuan/Chen Szu-Yu, Taiwan 11–4, 11–9, 11–6, 11–7, Karlsson/Ekholm-Grigory Vlasov/Yana Noskova, Ryssland 5–11, 11–7, 11–8, 12–10, 10–12, 11–5, Robles/Dvorak-Omar Assar/Dina Meshref, Egypten 13–11, 11–7, 8–11, 11–9, 12–10, Chen Chien-An/Cheng I-Ching-Steffen Mengel/Kristin Silbereisen, Tyskland 8–11, 8–11, 11–8, 11–8, 11–4, 11–6, Tazoe/Maeda-Jang Woojin/Lee Zion,Sydkorea 11–7, 11–7, 8–11, 11–5, 11–4,  Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem-Jonathan Groth/Feng Yalan, Danmark/Kina 11–8, 11–8, 5–11, 7–11, 9–11, 11–9, 11–8.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Karlsson/Ekholm-Cedric Nuytinck/Lisa Lung, Belgien 11–8, 11–7, 11–4, 11–5
Omgång 1
Karlsson/Ekholm-Daniel O´Connell/Charlotte Carey, Wales 11–9, 11–6, 11–4, 11–6
Kval, omgång 3
Leong Chee Feng/Ho Ying, Malaysia-Anton Källberg/Stina Källberg 11–9, 6–11, 13–11, 11–6.
Kval, omgång 2
Källberg/Källberg-Jan Zibrat/Manca Fajmut, Slovenien 5–11, 11–8, 12–10, 11–5.

Uppdaterad: 05 JUN 2017 10:33 Skribent: Max Ansbro
E-post: Adressen Gömd

Liverapportering

Evenemang

Ungdoms & Para-SM 2021
16-19/9, Eslöv
Hemsida
Resultat
Webbsändningar

Europe Top-16
18-19/9, Thessaloniki, Grekland
Info
Resultat
Webbsändning

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info