Hoppa till sidans innehåll

VM individuellt  Paris 2013


Paris 13-20 maj 2013

HERRSINGEL

Final
Zhang Jike, Kina-Wang Hao, Kina 11–7, 11–8, 6–11, 14–12, 5–11, 11–7
Semifinaler
Zhang Jike-Xu Xin, Kina 11–8, 11–2, 11–9, 12–10
Wang Hao-Ma Long, Kina 11–9, 11–7, 11–3, 7–11, 12–14, 11–3
Kvartsfinaler

Xu Xin-Kenta Matsudaira, Japan 11–8, 9–11, 6–11, 14–12, 11–5, 11–8
Zhang Jike-Patrick Baum, Tyskland 9–11, 11–6, 12–0, 11–2, 11–3
Wang Hao-Yan An, Kina 8–11, 11–9, 11–6, 12–14, 11–8, 11–2
Ma Long-Timo Boll, Tyskland 11–4, 11–9, 9–11, 11–8, 8–11, 11–9
Åttondelsfinaler

Xu Xin-Marcos Freitas, Portugal 11–7, 11–5, 11–5, 11–7
Matsudaira-Vladimir Samsonov, Vitryssland 3–11, 15–13, 12–14, 11–8, 11–9, 3–11, 11–8
Baum-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–9, 9–11, 12–10, 11–9, 11–2
Zhang Jike-Robert Gardos, Österrike 11–6, 6–11, 11–7, 11–5, 11–9
Wang Hao-Gao Ning, Singapore 8–11, 11–7, 11–7, 11–5, 11–3
Yan An-Chuang Chih-Yuan, Taiwan 11–6, 11–6, 11–7, 11–6
Boll-Seiya Kishikawa, Japan 11–6, 11–7, 11–4, 11–3
Ma Long-Koki Niwa, Japan 11–5, 9–11, 11–7, 9–11, 11–4, 11–7
Sextondelsfinaler

Xu Xin-Tiago Apolonia, Portugal 11–8, 11–0, 11–8, 11–7
Freitas-Chan Kazuhiro, Japan 5–11, 11–9, 11–7, 11–6, 11–5
Samsonov-Andrej Gacina, Kroatien 11–7, 6–11, 13–11, 11–3, 11–9
Matsudaira-Chiang Hung-Chieh, Taiwan 9–11, 11–8, 11–6, 11–9, 9–11, 11–4
Ovtcharov-Tang Peng, Hongkong 9–11, 11–7, 10–12, 11–3, 11–4, 11–3
Baum-Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–13, 11–9, 11–7, 13–11, 7–11, 11–6
Gardos-Omar Assar, Egypten 7–11, 11–6, 11–6, 14–16, 11–4, 8–11, 11–7
Zhang Jike-Fan Zhendong, Kina 11–9, 11–8, 11–9, 11–5
Wang Hao-Noshad Alamiyan, Iran 11–7, 11–5, 11–2, 10–12, 11–3
Gao Ning-Chen Chien-Ah, Taiwan 13–11, 12–10, 11–6, 11–9
Yan An-Kalinikos Kreanga, Grekland 11–8, 10–12, 11–3, 11–3, 11–3
Chuang Chih-Yuan-Cho Eonrae, Sydkorea 11–6, 11–6, 11–7, 10–12, 11–8
Boll-Jens Lundquist 11–6, 9–11, 11–6, 9–11, 11–4, 11–8
Kishikawa-Alexej Smirnov, Ryssland 8–11, 11–9, 4–11, 11–8, 11–7, 11–9
Niwa-He Zhiwen, Spanien 11–2, 11–6, 11–9, 7–11, 7–11, 11–7
Ma Long-Bojan Tokic, Slovenien 11–6, 11–5, 12–10, 11–8

Svenskmatcher
Omgång 3
Timo Boll, Tyskland-Jens Lundquist 11–6, 9–11, 11–6, 9–11, 11–4, 11–8
Omgång 2
Xu Xin, Kina-Pär Gerell 11–5, 11–3, 11–7, 11–7
Lundquist-Jung Youngsik, Sydkorea 12–14, 11–9, 11–5, 2–11, 11–6, 7–11, 11–8
Omgång 1
Gerell-Lin Ju, Dominikanska Republiken 11–8, 6–11, 9–11, 11–9, 11–6, 11–13, 11–9
Kirill Skachkov, Ryssland-Kristian Karlsson 11–13, 7–11, 11–8, 11–7, 11–8, 11–8
Zhang Jike, Kina-Fabian Åkerström 11–5, 11–1, 12–10, 11–7
Lundquist-Kim Kyung-Min, Sydkorea 11–8, 6–11, 9–11, 11–9, 11–6, 11–13, 11–9

Kval, omgång 2
Åkerström-Janos Jakab, Ungern 4–11, 7–11, 11–8, 11–9, 7–11, 11–7, 11–7
Robin Devos, Belgien-Hampus Nordberg 11–8, 11–6, 12–10, 8–11, 12–10
Kval, omgång 1
Åkerström-Gencay Menge, Turkiet 8–11, 11–6, 11–8, 11–2, 11–9
Nordberg-Adem Hmam, Tunisien 11–5, 12–10, 8–11, 11–7, 11–9

Gruppspel
Nordberg-Rashid Ahmedov, Turkmenistan, 11–3, 11–3, 11–4, 11–4
• Nordberg gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher, och vidare
Åkerström-Mohamed Gueye, Senegal, 11–6, 8–11, 12–10, 6–11, 11–9, 11–7
• Åkerström gruppetta, 2–0 (8–2) i matcher, och vidare

DAMSINGEL
Final
Li Xiaoxia, Kina-Liu Zhiwen, Kina 11–8, 4–11, 11–7, 12–10, 6–11, 13–11
Semifinaler
Li Xiaoxia-Ding Ning, Kina 8–11, 11–1, 4–11, 13–11, 11–6, 11–8
Liu Zhiwen-Zhu Yuling, Kina 11–8, 9–11, 11–9, 11–5, 11–8
Kvartsfinaler

Ding Ning-Ri Myong Sun, Nordkorea 11–6, 9–11, 11–8, 11–4, 11–6
Li Xiaoxia-Wu Yang, Kina 14–12, 11–4, 6–11, 11–4, 11–7
Zhu Yuling-Feng Tianwei, Singapore 11–7, 11–5, 11–6, 11–7
Liu Shiwen-Melek Hu, Turkiet 7–11, 11–5, 11–5, 11–9, 11–5
Åttondelsfinaler

Ding Ning-Park Seonghye, Sydkorea 11–8, 11–4, 11–5, 11–7
Ri Myong Sun-Liu Jia, Österrike 11–4, 11–5, 11–8, 11–7
Wu Yang-Kim Hye Song, Nordkorea 11–2, 11–9, 11–4, 11–7
Li Xiaoxia-Chen Meng, Kina 11–6, 11–6, 11–3, 11–9
Feng Tianwei-Tetyana Bilenko, Ukraina 11–8, 11–6, 9–11, 7–11, 11–8, 11–9
Zhu Yuling-Jiang Huajun, Hongkong 11–7, 7–11, 11–8, 11–7, 9–11, 21–19
Hu-Shen Yianfei, Spanien 6–11, 13–15, 11–9, 13–11, 11–5, 11–6
Liu Shiwen-Seo Hyowon, Sydkorea 11–4, 11–7, 11–7, 11–5
Sextondelsfinaler
Ding Ning-Hu Limei, Kina 11–4, 11–8, 11–5, 11–2
Park Seonghye-Xian Yifang, Frankrike 11–7, 13–11, 11–7, 11–1
Liu Jia-Yang Haeun, Sydkorea 11–7, 11–13, 6–11, 5–11, 12–10, 11–7, 11–5
Ri Myong Sun-Kasumi ishikawa, Japan 12–10, 11–8, 11–9, 11–5
Wu Yang-Wu Jiaduo, Tyskland 11–3, 11–5, 11–4, 11–7
Kim Hye Song-Huang Yi-Hua, Taiwan 11–6, 11–6, 11–9, 11–8
Cheng Meng-Margaryta Pesotska, Ukraina 11–8, 11–6, 11–8, 11–5
Li Xiaoxia-Sayaka Hirano, Japan 11–4, 11–6, 11–4, 11–6
Feng Tianwei-Shiho Matsudaira, Japan 11–6, 11–6, 12–10, 11–3
Bilenko-Hiroko Fujii, Japan 11–5, 12–10, 8–11, 8–11, 11–9, 12–10
Jiang Huajun-Kristin Silbereisen, Tyskland 11–9, 11–8, 12–10, 11–7
Zhu Yuling-Lee Ho Ching, Hongkong 11–3, 11–8, 9–11, 9–11, 11–9, 11–7
Shen Yanfei-Daniela Dodean, Rumänien 11–9, 6–11, 11–2, 11–8, 8–11, 11–9
Hu-Matilda Ekholm 11–8, 11–9, 11–7, 13–15, 7–11, 11–6
Seo Hyowon-Li Jiao, Holland 11–8, 11–8, 6–11, 8–11, 11–8, 11–6
Liu Shiwen-Zhenqi Barthel, Tyskland 11–3, 11–8, 11–8, 11–3

Svenskmatcher
Omgång 3
Melek Hu, Turkiet-Matilda Ekholm 11–8, 11–9, 11–7, 13–15, 7–11, 11–6
Omgång 2
Ekholm-Caroline Kumahara, Brasilien 11–5, 12–10, 11–9, 11–4
Omgång 1
Ekholm-Tian Yuan, Kroatien 3–11, 14–12, 4–11, 11–9, 11–5, 11–7

HERRDUBBEL
Final
Chen Chien-An/Chuang Chih-Yuan, Taiwan-Hao Shuai/Ma Lin, Kina 9–11, 12–10, 11–6, 13–11, 9–11, 11–8.
Semifinaler
Hao Shuai/Ma Lin-Seiya Kishikawa/Jun Mizutani, Japan 11–7, 11–9, 12–10, 14–12, Chen Chien-An/Chuang Chih-Yuan-Wang Liqin/Zhou Yu, Kina 11–6, 11–6, 9–11, 9–11, 11–5, 11–8.
Kvartsfinaler
Hao Shuai/Ma Lin-Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike 11–6, 12–10, 8–11, 11–5, 11–8, Kishikawa/Mizutani-Chiang Hung-Chieh/Huang Sheng-Sheng, Taiwan 6–11, 11–8, 11–4, 5–11, 11–8, 11–8, Chen Chien-An/Chuang Chih-Yuan-Kazuhiro Chan/Kenji Matsudaira, Japan 11–13, 10–12, 12–10, 11–5, 9–11, 13–11, 11–9, Wang Liqin/Zhou Yu-Kim Minseok/Seo Hyundeok, Sydkorea 11–4, 11–9, 11–6, 11–4.
Åttondelsfinaler

Hao Shuai/Ma Lin-Tiago Apolonia/Joao Monteiro, Portugal 11–3, 7–11, 11–7, 6–11, 11–2, 12–10, Gardos/Habesohn-Jiang Tianyi/Leung Chu Yan, Hongkong 8–11, 11–6, 11–9, 11–8, 4–11, 12–10, Kishikawa/Mizutani-Kenta Matsudaira/Koki Niwa, Japan 11–7, 8–11, 6–11, 11–8, 11–2, 6–11, 12–10, Chiang Hung-Chieh/Huang Sheng-Sheng-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 12–10, 9–11, 11–7, 11–3, 11–3, Chan/Kenji Matsudaira-Chen Qi/Fang Bo, Kina 11–8, 3–11, 10–12, 4–11, 12–10, 11–9, 11–6, Chen Chien-An/Chuang Chih-Yuan-Patrick Baum/Bastian Steger, Tyskland 9–11, 11–8, 7–11, 11–8, 15–13, 11–9, Kim Minseok/Seo Hyundeok-Jung Youngsik/Lee Sangsu, Sydkorea 11–8, 4–11, 11–7, 8–11, 11–6, 11–8, Wang Liqin/Zhou Yu-Alexej Liventsov/Mikhail Paykov, Ryssland 11–3, 11–8, 11–1, 15–13.

Svenskmatcher
Åttondelsfinal
Chiang Hung-Chieh/Huang Sheng-Sheng, Taiwan-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 12–10, 9–11, 11–7, 11–3, 11–3.
Omgång 2
Karlsson/Karlsson-Thiago Monteiro/Gustavo Tsuboi, Brasilien 11–4, 11–3, 11–3, 12–10, Wang Liqin/Zhou Yu, Kina-Pär Gerell/Jens Lundquist 9–11, 11–5, 11–8, 11–7, 11–2.
Omgång 1
Karlsson/Karlsson-Jesus Cantero/Marc Duran, Spanien 9–11, 11–6, 13–11, 11–5, 11–4, Chiang Hung-Chieh/Huang Sheng-Sheng, Taiwan-Hampus Nordberg/Fabian Åkerström 11–6, 11–7, 11–7, 11–7, Gerell/Lundquist-Janos Jakab/Daniel Zwickl, Ungern 3–11, 11–6, 12–10, 11–7, 11–13, 11–7.

DAMDUBBEL
Final
Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina-Ding Ning/Liu Shiwen, Kina 5–11, 11–5, 11–7, 11–5, 11–7.
Semifinaler
Guo Yue/Li Xiaoxia-Feng Tianwei/Yu Mengyu, Singapore 10–12, 11–7, 11–7, 11–4, 9–11, 11–8, Ding Ning/Liu Shiwen-Chen Meng/Zhu Yuling, Kina 11–8, 11–6, 5–11, 10–12, 11–4, 8–11, 11–9.
Kvartsfinaler

Guo Yue/Li Xiaoxia-Park Youngsook/Yang Haeun, Sydkorea 11–4, 11–8, 11–8, 11–5, Feng Tianwei/Yu Mengyu-Ai Fukuhara/Sayaka Hirano, Japan 11–7, 11–6, 11–3, 11–8, Chen Meng/Zhu Yuling-Hiroko Fujii/Misako Wakamiya 11–9, 11–8, 12–10, 11–7, Ding Ning/Liu Shiwen-Jiang Huajun/Lee Ho Ching, Hongkong 8–11, 11–5, 11–6, 11–3, 11–9.
Åttondelsfinaler
Guo Yue/Li Xiaoxia-Kristian Silbereisen/Wu Jiaduo, Tyskland 11–7, 11–7, 13–11, 11–3, Park Youngsook/Yang Haeun-Ri Mi Gyong/Ri Myong Sun, Nordkorea 11–4, 10–12, 11–6, 11–9, 13–11, Fukuhara/Hirano-Kim Hye Song/Kim Jong, Nordkorea 11–4, 11–9, 11–8, 11–8, Feng Tianwei/Yu Mengyu-Kasumi Ishikawa/Misaki Morizono, Japan 11–7, 11–5, 11–7, 8–11, 11–7, Chen Meng/Zhu Yuling- Cheng I-Ching/Huang Yi-Hua, Taiwan 5–11, 11–6, 11–9, 11–5, 11–7, Fujii/Wakamiya-Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern 7–11, 13–11, 11–4, 11–13, 3–11, 11–9, 11–5, Jiang Huajun/Lee Ho Ching-Katarzyna Grzybowska/Natalia Partyka, Polen 5–11, 10–12, 11–6, 11–5, 13–11, 15–13, Ding Ning/Liu Shiwen-Guan Mengyuan/Ng Wing Nam, Hongkong 11–4, 11–5, 11–6, 11–5.

Svenskmatcher
Inga

MIXED DUBBEL
Final
Kim Hyok Bong/Kim Jong, Nordkorea-Lee Sang/Park Youngsook, Sydkorea 11–6, 11–8, 11–3, 6–11, 8–11, 11–7.
Semifinaler
Lee Sang/Park Youngsook-Wang Liqin/Rao Jingwen, Kina 11–9, 11–8, 11–4, 8–11, 11–8, Kim Hyok Bong/Kim Jong-Cheung Yuk/Jiang Huajun, Hongkong 11–13, 9–11, 12–14, 14–12, 11–8, 11–4, 11–7.
Kvartsfinaler
Wang Liqin/Rao Jingwen-Vang Bora/Melek Hu, Turkiet 11–8, 11–6, 10–12, 11–6, 8–11, 8–11, 11–4, Lee Sangsu/Park Youngsook-Chen Chien-An/Huang Yi-Hua, Taiwan 12–10, 4–11, 11–7, 11–6, 9–11, 11–3, Kim Hyok Bong/Kim Jong-Cho Eonrae/Yang Haeun, Sydkorea 11–5, 11–9, 11–8, 6–11, 11–3, Cheung Yuk/Jiang Huajun-Jiang Tianyi/Lee Ho Ching, Hongkong 9–11, 10–12, 11–6, 4–11, 11–6, 12–10, 11–8.
Åttondelsfinaler
Wang Liqin/Rao Jingwen-Pawel Fertikowski/Katarzyna Grzybowska, Polen 10–12, 11–5, 4–11, 11–7, 12–10, 11–5, Vang Bora/Melek Hu-Yang Zi/Yu Mengyu, Singapore 11–8, 9–11, 11–4, 3–11, 11–9, 11–7, Chen Chien-An/Huang Yi-Hua-Seo Hyundeok/Seok Hajung, Sydkorea 11–7, 5–11, 11–7, 11–8, 12–14, 6–11, 11–8, Lee Sangsu/Park Youngsook-Lubomir Pistej/Barbora Balazova, Slovakien 8–11, 11–7, 12–10, 11–8, 17–15, , Cho Eonrae/Yang Haeun-Chen Qi/Hu Limei, Kina 11–8, 11–5, 2–11, 8–11, 11–6, 10–12, 11–8, Kim Hyok Bong/Kim Jong-Kenji Matsudaira/Misako Wakamiya, Japan 5–11, 2–11, 11–6, 11–7, 11–6, 11–7, Cheung Yuk/Jiang Huajun-Tang Peng/Ng Wing Nam, Hongkong 14–16, 11–8, 11–9, 11–13, 11–5, 11–9, Jiang Tianyi/Lee Ho Ching-Qiu Yike/Wen Jia, Kina 11–7, 1–11, 11–5, 7–11, 11–5, 12–10.

Svenskmatcher
Omgång 2
Seon Hyundeok/Seok Hajung, Sydkorea-Mattias Karlsson/Matilda Ekholm 11–5, 11–1, 11–13, 9–11, 11–6, 5–11, 11–4.
Omgång 1
Karlsson/Ekholm-Felipe Olivares/Judith Morales, Chile 11–6, 11–7, 11–9, 11–4.

Uppdaterad: 23 MAJ 2013 15:54 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

Ungdoms & Para-SM 2021
16-19/9, Eslöv
Hemsida
Resultat
Webbsändningar

Europe Top-16
18-19/9, Thessaloniki, Grekland
Info
Resultat
Webbsändning

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info