Hoppa till sidans innehåll

VM individuellt  Suzhou 2015


60:e VM 2015
Suzhou 26 april-3 maj

HERRSINGEL
Final
Ma Long, Kina-Fang Bo, Kina 11–7, 7–11, 11–4, 11–8, 11–13, 11–4

Semifinaler
Ma Long-Fan Zhendong, Kina 11–1, 11–7, 11–8, 7–11, 11–5
Fang Bo-Zhang Jike, Kina 11–5, 11–7, 5–11, 11–9, 12–10

Kvartsfinaler
Ma Long-Tang Peng, Hongkong 11–7, 11–9, 11–6, 11–1
Fan Zhendong-Timo Boll, Tyskland 12–10, 11–9, 8–11, 11–7, 13–15, 11–7
Zhang Jike-Jun Mizutani, Japan 11–4, 11–6, 10–12, 11–5, 11–9
Fang Bo-Patrick Franziska, Tyskland 11–5, 11–9, 8–11, 11–5, 11–5

Åttondelsfinaler
Ma Long-Joo Saehyuk, Sydkorea 11–4, 11–3, 11–9, 10–12, 11–6
Tang Peng-Lee Sangsu, Sydkorea 1–11, 11–7, 11–8, 14–12, 11–9
Boll-Wong Chun Ting, Hongkong 11–9, 11–8, 3–11, 12–10, 15–13
Fan Zhendong-Koki Niwa, Japan 11–5, 12–14, 11–2, 11–2, 11–9
Zhang Jike-Vladimir Samsonov, Vitryssland 16–14, 11–8, 11–6, 5–11, 11–3
Mizutani-Gao Ning, Singapore 8–11, 11–7, 11–7, 8–11, 11–3, 11–3
Franziska-Kou Lei, Ukraina 7–11, 8–11, 11–8, 11–6, 11–9, 11–8
Fang Bo-Xu Xin, Kina 10–12, 7–11, 11–8, 11–2, 8–11, 11–9, 13–11

Omgång 3
Ma Long-Panagiotis Gionis, Grekland 14–12, 11–5, 11–5, 11–4, Joo Saehyuk-Liam Pitchford, England 12–10, 9–11, 11–5, 11–4, 11–8, Tang Peng-Stefan Fegerl, Österrike 11–7, 6–11, 11–7, 9–11, 11–8, 11–6, Lee Sangsu-Omar Assar, Egypten 11–2, 11–9, 8–11, 11–9, 11–6, Boll-Joao Monteiro, Portugal 11–5, 7–11, 10–12, 14–12, 11–7, 3–11, 12–10, Wong Chun Ting-Jonathan Gorth, Danmark 11–8, 11–7, 11–6, 11–7, Niwa-Jiang Tianyi, Hongkong 8–11, 2–11, 11–7, 11–3, 11–6, 11–3, Fan Zhendong-Kim Minseok, Sydkorea 11–7, 11–9, 12–10, 14–12, Zhang Jike-Liang Jingkun, Kina 11–7, 7–11, 11–7, 11–7, 11–5, Samsonov-Joao Geraldo, Portugal 11–5, 11–6, 12–10, 11–8, Gao Ning-Chen Weixing, Österrike 11–6, 11–9, 13–11, 5–11, 11–4, Mizutani-Jung Youngsik, Sydkorea 4–11, 9–11, 11–6, 11–4, 10–12, 11–9, 13–11, Franziska-Marcos Freitas, Portugal 13–11, 11–7, 12–10, 5–11, 11–6, Kou Lei-Adam Pattantyus, Ungern 11–5, 11–9, 11–8, 16–14, Fang Bo-Sharath Kamal Achanta, Indien walk over (skada), Xu Xin-Alexander Shibaev, Ryssland 5–11, 8–11, 11–2, 11–9, 11–5, 11–7.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Monteiro-Kristian Karlsson 11–5, 11–4, 11–7, 11–5, Jung Youngsik-Jon Persson 9–11, 11–8, 9–11, 11–9, 11–4, 10–12, 11–7.
Omgång 1
Emmanuel Lebesson, Frankrike-Mattias Karlsson 11–9, 11–7, 13–15, 11–6, 9–11, 11–6, Kristian Karlsson-Niagol Stoyanov, Italien 11–7, 11–8, 11–5, 11–7, Persson-Alvaro Robles, Spanien 11–8, 11–7, 12–10, 11–8, Sarthiyan Gnanasekaran, Indien-Pär Gerell 11–5, 11–8, 8–11, 11–4, 11–7.

Ma Longs väg till VM-guldet (28–5)
   1) 4–0 Noshad Alamiyan, Iran (7,1,3,10)
   2) 4–1 Emmanuel Lebesson, Frankrike (8,8,–7,9,6)
   3) 4–0 Panagiotis Gionis, Grekland (12,5,5,4)
   4) 4–1 Joo Saehyuk, Sydkorea (4,3,9,–10,6)
   5) 4–0 Tang Peng, Hongkong (7,9,6,1)
   6) 4–1 Fan Zhendong, Kina (1,7,8,–7,5)
   7) 4–2 Fang Bo, Kina (7,–7,4,8,–11,4)

DAMSINGEL
Final
Ding Ning, Kina-Liu Shiwen, Kina 7–11, 15–13, 11–7, 11–9, 9–11, 4–11, 11–8

Semifinaler
Ding Ning-Mu Zi, Kina 9–11, 11–6, 12–10, 5–11, 11–6, 1–11, 11–6
Liu Shiwen-Li Xiaoxia, Kina 11–6, 8–11, 11–9, 11–7, 11–8

Kvartsfinaler
Ding Ning-Wu Yang, Kina 11–8, 11–7, 11–5, 7–11, 6–11, 8–11, 11–8
Mu Zi-Feng Tianwei, Singapore 11–5, 11–2, 11–9, 11–5
Li Xiaoxia-Mima Ito, Japan 9–11, 14–16, 11–2, 11–7, 13–11, 11–2
Liu Shiwen- Zhu Yuling, Kina 11–3, 8–11, 11–5, 11–7, 11–3

Åttondelsfinaler
Ding Ning-Irene Ivancan, Tyskland 11–4, 11–7, 11–9, 11–8
Wu Yang-Cheng I-Ching, Taiwan 11–9, 9–11, 11–4, 11–3, 11–1
Mu Zi-Matilda Ekholm 12–10, 13–11, 11–5, 11–3
Feng Tianwei-Yu Mengyu, Singapore 11–9, 11–9, 9–11, 12–10, 11–9
Li Xiaoxia-Jiang Huajun, Hongkong 11–6, 11–3, 11–6, 12–10
Ito-Tetyana Bilenko, Ukraina 11–5, 11–8, 10–12, 11–9, 12–10
Zhu Yuling-Li Jie, Holland 11–5, 11–3, 11–6, 11–2
Liu Shiwen-Yang Haeun, Sydkorea 11–5, 11–4, 11–6, 11–3

Omgång 3
Ding Ning-Miu Hirano, Japan 11–5, 11–6, 11–1, 11–6, Ivancan-Park Youngsook, Sydkorea 11–7, 7–11, 9–11, 11–7, 11–9, 8–11, 11–8, Cheng I-Ching-Elizabeta Samara, Rumänien 11–7, 10–12, 11–9, 11–8, 11–6, Wu Yang-Ganna Gaponova, Ukraina 11–4, 11–5, 11–5, 11–6, Mu Zi-Kasumi Ishikawa, Japan 11–7, 12–10, 12–10, 11–4, Ekholm-Margaryta Pesotska, Ukraina 16–14, 11–5, 13–11, 5–11, 11–9, Yu Mengyu-Li Qian, Polen 15–13, 11–8, 11–3, 11–5, Feng Tianwei-Katarzyna Grzybowska, Polen 11–5, 11–4, 11–9, 6–11, 11–4, Li Xiaoxia-Ri Myong Sun, Nordkorea 11–4, 11–8, 11–5, 11–1, Jiang Huajun-Hana Matelova, Tjeckien 9–11, 11–7, 12–10, 11–8, 14–16, 11–7, Ito-Chen Szu-Yu, Taiwan 11–4, 7–11, 11–8, 11–2, 12–10, Bilenko-Maria Dolgikh, Ryssland 11–7, 11–8, 14–12, 6–11, 11–7, Zhu Yuling-Tie Yana, Hongkong 8–11, 11–5, 11–9, 11–9, 11–2, Li Jie-Doo Hoi Kem, Hongkong 11–7, 11–7, 11–9, 11–5, Yang Haeun-Shen Yanfei, Spanien 7–11, 11–9, 6–11, 11–7, 14–12, 14–12, Liu Shiwen-Li Jiao, Holland 11–3, 11–5, 11–7, 11–5.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Ekholm-Lee Zion, Sydkorea 11–9, 11–7, 7–11, 11–2, 12–10
Omgång 1
Nina Mittelham, Tyskland-Jennifer Jonsson 11–7, 11–8, 11–6, 11–7, Ekholm-Anqi Luo, Kanada 11–6, 11–8, 11–3, 11–9.
Gruppspel (32 grupper)
Jennifer Jonsson-Rimma Gufranova, Uzbekistan 11–7, 8–11, 11–4, 11–7, 11–9, Jonsson-Maliha Khurshid, Pakistan 11–6, 11–5, 11–5, 11–4, Jonsson-Melanie Diaz, Puerto Rico 8–11, 4–11, 11–5, 11–7, 11–3, 8–11, 11–9.
• Jonsson gruppetta, 3–0 (12–4) i matcher.

Ding Nings väg till VM-guldet (28–9)
   1) 4–0 Olufunke Oshonaike, Nigeria (2,3,4,7)
   2) 4–0 Natalia Partyka, Polen (8,1,2,6)
   3) 4–0 Miu Hirano, Japan (5,6,1,6)
   4) 4–0 Irene Ivancan, Tyskland (4,7,9,8)
   5) 4–3 Wu Yang, Kina (8,7,5,–7,–6,–8,8)
   6) 4–3 Mu Zi, Kina (–9,6,10,–5,6,–1,6)
   7) 4–3 Liu Shiwen, Kina (–7,13,7,9,–9,–4,8)

HERRDUBBEL
Final
Xu Xin/Zhang Jike, Kina-Fan Zhendong/Zhou Yu, Kina 12–14, 11–7, 11–9, 9–11, 11–7, 11–9.

Semifinaler
Xu Xin/Zhang Jike-Lee Sangsu/Seo Hyundeok, Sydkorea 9–11, 11–6, 11–9, 11–6, 4–11, 11–3, Fan Zhendong/Zhou Yu-Kenta Matsudaira/Koki Niwa, Japan 11–6, 11–7, 11–6, 11–6.

Kvartsfinaler
Xu Xin/Zhang Jike-Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan 9–11, 11–8, 11–7, 9–11, 10–12, 11–9, 12–10, Lee Sangsu/Seo Hyundeok-Cazuo Matsumoto/Thiago Monteiro, Brasilien 11–6, 6–11, 6–11, 11–5, 11–7, 6–11, 11–7, Fan Zhendong/Zhou Yu-Jung Youngsik/Kim Minseok, Sydkorea 15–13, 13–11, 11–5, 11–8, Matsudaira/Niwa-Kim Hyok Bong/Pak Sin Hyok, Nordkorea 11–3, 11–7, 12–10, 16–14.

Åttondelsfinaler
Morizono/Oshima-Jakub Dyjas/Daniel Gorak, Polen 11–7, 11–6, 11–7, 12–10, Xu Xing/Zhang Jike-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson 11–7, 11–8, 10–12, 11–4, 11–8, Lee Sangsu/Seo Hyundeok-Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike 11–9, 11–9, 11–4, 10–12, 8–11, 11–9, Matsumoto/Monteiro-Simon Gauzy/Emmanuel Lebesson, Frankrike 11–4, 7–11, 8–11, 12–10, 6–11, 11–9, 11–7, Fan Zhendong/Zhou Yu-Tang Peng/Wong Chun Ting, Hongkong 11–6, 12–10, 11–9, 9–11, 11–3, Jung Youngsik/Kim Minseok, Sydkorea-Hugo Calderano/Gustavo Tsuboi, Brasilien 7–11, 11–8, 11–8, 8–11, 11–8, 11–3, Kim Hyok Bong/Pak Sin Hyok-Chen Diogo/Marcos Freitas, Portugal 11–6, 9–11, 12–10, 9–11, 14–12, 11–5, Matsudaira(Niwa-Tiago Apolonia/Joao Monteiro, Portugal 11–8, 9–11, 11–9, 3–11, 11–6, 11–5.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Karlsson/Karlsson-Kanak Jha/Timothy Wang, USA 11–9, 11–6, 11–6, 11–8.
Omgång 1
Karlsson/Karlsson-Aleksandar Karakasevic/Bojan Tokic, Serbien/Slovenien 10–12, 11–3, 12–10, 7–11, 11–9, 13–11, Gao Ning/Yang Zi, Singapore-Pär Gerell/Jon Persson 11–4, 12–10, 6–11, 5–11, 5–11, 12–10, 12–10.

DAMDUBBEL
Final
Liu Shiwen/Zhu Yuling, Kina-Ding Ning/Li Xiaoxia, Kina 8–11, 11–8, 3–11, 11–8, 11–13, 11–8, 11–8.

Semifinaler
Ding Ning/Li Xiaoxia-Li Jie/Li Qian, Holland/Polen 11–5, 11–2, 11–7, 11–6,  Liu Shiwen/Zhu Yuling-Feng Tianwei/Yu Mengyu, Singapore 9–11, 11–9, 11–6, 11–7, 11–4.

Kvartsfinaler
Ding Ning/Li Xiaoxia-Ai Fukuhara/Misako Wakamiya, Japan 11–8, 12–10, 11–5, 11–9, Li Jie/Li Qian-Melek Hu/Shen Yanfei, Turkiet/Spanien 11–2, 11–6, 11–9, 11–4, Liu Shiwen/Zhu Yuling-Cheng I-Ching/Lee I-Chen, Taiwan 11–9, 11–8, 11–5, 11–3, Feng Tianwei/Yu Mengyu-Park Youngsook/Yang Haeun, Sydkorea 11–8, 11–5, 11–7, 6–11, 11–9.

Åttondelsfinaler
Fukuhara/Wakamiya-Kristin Silbereisen/Sabine Winter, Tyskland 12–10, 11–4, 7–11, 12–10, 11–4, Ding Ning/Li Xiaoxia-Nina Mittelham/Petrissa Solja, Tyskland 11–9, 11–2, 11–2, 11–3, Hu/Shen Yanfei-Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hongkong 11–8, 11–8, 12–10, 11–7, Li Jie/Li Qian-Kim Hye Song/Kim Jong, Nordkorea 11–6, 11–7, 11–6, 12–10, Liu Shiwen/Zhu Yuling-Maria Dolgikh/Polina Mikhailova, Ryssland 13–11, 12–10, 11–2, 11–5, Cheng I-Ching/Lee I-Chen-Katarzyna Grzybowska/Natalia Partyka, Polen 9–11, 11–9, 11–13, 9–11, 11–3, 11–9, 13–11, Park Youngsook/Yang Haeun-Liu Jia/Iveta Vacenovska, Österrike/Tjeckien 8–11, 6–11, 11–6, 13–11, 13–11, 12–10, Feng Tianwei/Yu Mengyu-Jiang Huajun/Tie Yana, Hongkong 8–11, 11–7, 12–10, 11–7, 11–8.

SVENSKMATCHER
Omgång 2
Feng Tianwei/Yu Mengyu-Matilda Ekholm/Lea Rakovac, Sverige/Kroatien 7–11, 11–7, 11–5, 11–9, 3–11, 11–3.
Omgång 1
Ekholm/Rakovac-Britt Eerland/Li Jiao, Holland 11–9 11–7, 8–11, 6–11, 11–9, 11–1.
Kval, omgång 1
Tamolwan Khetkhuan/Orawan Paranang, Thailand-Jennifer Jonsson//Maria Lorenzotti, Sverige/Uruguay 11–3, 11–5, 11–3.

MIXED DUBBEL
Final
Xu Xin/Yang Haeun, Kina/Sydkorea-Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan 11–7, 11–8, 11–4, 11–6.

Semifinaler
Yoshimura/Ishikawa-Kim Hyok Bong/Kim Jong, Nordkorea 11–8, 5–11, 11–6, 10–12, 11–7, 11–4, Xu Xin/Yang Haeun-Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem, Hongkong 11–6, 11–5, 9–11, 11–5, 11–9.

Kvartsfinaler
Kim Hyok Bong/Kim Jong-Yan An/Wu Yang, Kina 5–11, 11–8, 11–8, 4–11, 11–6, 7–11, 11–7,  Yoshimura/Ishikawa-Pak Sin Hyok/Kim Hye Song, Nordkorea 11–9, 6–11, 10–12, 11–6, 11–8, 11–9, Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem-Pawel Fertikowski/Katarzyna Grzybowska, Polen 12–10, 14–12, 11–2, 11–5, Xu Xin/Yang Haeun-Steffen Mengel/Petrissa Solja, Tyskland 13–11, 11–6, 11–9, 11–7.

Åttondelsfinaler
Kim Hyok Bong/Kim Jong-Laurens Tromer/Britt Eerland, Holland 11–8, 11–4, 11–5, 11–8, Yan An/Wu Yang-Yan An/Wu Yang, Kina 11–8, 11–2, 8–11, 11–9, 11–3, Pak Sin Hyok/Kim Hye Song-Chen Chien-An/Chen Szu-Yu, Taiwan 11–9, 16–14, 11–9, 11–9, Yoshimura/Ishikawa-Lee Sangsu/Park Youngsook, Sydkorea 8–11, 9–11, 11–9, 9–11, 13–11, 11–9, 11–7, Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem-Koki Niwa/Sayaka Hirano, Japan 11–7, 11–8, 11–5, 11–6, Fertikowski/Grzybowska-Lubomir Pistej/Barbora Balazova, Slovakien 12–10, 11–8, 11–0, 8–11, 11–9, Xu Xin/Yang Haeun-Alexej Liventsov/Julia Prokhorova, Ryssland 12–14, 11–7, 10–12, 11–2, 11–9, 11–3, Mengel/Solja-Jiang Tianyi/Lee Ho Ching, Hongkong 7–11, 13–11, 14–12, 11–5, 11–7.

SVENSKMATCHER
Omgång 3
Koki Niwa/Sayaka Hirano, Japan-Mattias Karlsson/Matilda Ekholm 11–8, 11–7, 4–11, 14–12, 11–9.
Omgång 2
Mattias Karlsson/Ekholm-Ewout Oostwouder/Li Jiao, Holland 11–5, 11–5, 11–8, 6–11, 10–12, 15–13.
Omgång 1
David Powell/Lay Jian Fang, Australien-Benedek Olah/Jennifer Jonsson, Finland/Sverige 6–11, 11–5, 11–9, 11–6, 5–11, 11–9, Mattias Karlsson/Ekholm-Medardas Stankevicius/Egle Stuckyte, Litauen 11–1, 9–11, 11–6, 12–10, 12–10.

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:01 Skribent: Max Ansbro

Liverapportering

Pingisligan by STIGA
19/10, herrar
Klockan 18.30
Eslövs AI-BTK Kävlinge
Munkedals BTK-Spårvägens BTK
BTK Rekord-Halmstad BTK
Söderhamns UIF-Falkenbergs BTK

Evenemang

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA
19/10, herrar
Klockan 18.30

Eslövs AI-BTK Kävlinge
Munkedals BTK-Spårvägens BTK
BTK Rekord-Halmstad BTK
Söderhamns UIF-Falkenbergs BTK
Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info