Hoppa till sidans innehåll

VM lag  Dortmund 2012


VM i lag 2012
Westfalenhallen, Dortmund
25 mars-1 april

HERRAR
Final
Kina-Tyskland 3–0
Zhang Jike-Timo Boll 12–10, 11–6, 9–11, 10–12, 11–6, Ma Long-Dimitrij Ovtcharov 11–3, 11–9, 13–11, Wang Hao-Patrick Baum 8–11, 11–5, 11–5, 12–10.
Semifinaler
Kina-Sydkorea 3–0
Ma Long-Oh Sang Eun 11–2, 11–7, 12–10, Wang Hao-Ryu Seung Min 4–11, 11–5, 11–3, 11–8, Zhang Jike-Kim Min Seok 8–11, 12–10, 11–5, 11–2.
Tyskland-Japan 3–1
Dimitrij Ovtcharov-Jun Mizutani 11–7, 15–13, 13–11, Timo Boll-Koki Niwa 11–5, 11–7, 11–9, Patrick Baum-Seiya Kishikawa 9–11, 6–11, 11–5, 11–13, Boll-Mizutani 11–6, 11–8, 13–11.
 
KINA (24–0 i kvot, 72–10 i set)
6–0 (18–  0) Ma Long
6–0 (18–  2) Wang Hao
6–0 (18–  4) Zhang Jike
4–0 (12–  4) Ma Lin
2–0 (  6–  0) Xu Xin
TYSKLAND (21–4 i kvot, 67–25 i set)
7–1 (23–  5) Timo Boll
6–1 (18–  5) Dimitrij Ovtcharov
4–2 (14–11) Patrick Baum
3–0 (  9–  3) Bastian Steger
1–0 (  3–  1) Christian Süss

Kinas matcher
1) 3–0 Grekland
2) 3–0 Nordkorea
3) 3–0 Sverige
4) 3–0 Hongkong
5) 3–0 Slovenien
6) 3–0 Österrike (kvartsfinal)
7) 3–0 Sydkorea (semifinal)
8) 3–0 Tyskland (final)
Tysklands matcher
1) 3–0 Tjeckien
2) 3–0 Spanien
3) 3–0 Singapore
4) 3–0 Portugal
5) 3–0 Serbien
6) 3–0 Sverige (kvartsfinal)
7) 3–1 Japan (semifinal)
8) 0–3 Kina (final)

Sveriges matcher
Platserna 5-6
(9) 31/3 Sverige-Österrike 1–3
Kristian Karlsson-Daniel Habesohn 11–8, 13–11, 6–11, 7–11, 5–11, Robert Svensson-Stefan Fegerl 8–11, 11–8, 11–5, 7–11, 11–5, Jens Lundquist-Chen Weixing 11–7, 8–11, 9–11, 5–11, Svensson-Habesohn 9–11, 5–11, 14–12, 8–11.
Platserna 5-8
(8) 31/3 Sverige-Singapore 3–1
Jens Lundquist-Yang Zi 11–9, 11–8, 12–10, Jörgen Persson-Gao Ning 11–6, 6–11, 3–11, 11–7, 5–11, Kristian Karlsson-Pang Xue Jie 11–7, 8–11, 11–6, 11–1, Lundquist-Gao Ning 11–7, 6–11, 11–9, 11–5.
Kvartsfinal
(7) 30/3 Sverige-Tyskland 0–3
Jörgen Persson-Dimitrij Ovtcharov 5–11, 11–13, 6–11, Jens Lundquist-Timo Boll 3–11, 13–11, 6–11, 2–11, Pär Gerell-Patrick Baum 5–11, 5–11, 4–11.
Åttondelsfinal
(6) 29/3 Sverige-Portugal 3–0
Jens Lundquist-Joao Monteiro 9–11, 11–9, 11–5, 11–9, Pär Gerell-Marcos Freitas 11–6, 11–6, 9–11, 16–14, Jörgen Persson-Andre Silva 11–5, 11–6, 5–11, 11–4.
Gruppspelet
(5) 28/3 Sverige-Grekland 3–0
Jens Lundquist-Kalinikos Kreanga 4–11, 11–8, 11–4, 11–9, Pär Gerell-Panagiotis Gionis 11–7, 11–9, 11–8, Jörgen Persson-Konstantinos Papageorgiou 12–10, 9–11, 11–9, 11–5.
(4) 28/3 Sverige-Slovenien 3–2
Pär Gerell-Sas Lasan 11–7, 15–13, 13–11, Jörgen Persson-Jan Zibrat 11–5, 9–11, 11–9, 7–11, 7–11, Jens Lundquist-Mitja Horvat 11–9,  11–6, 11–7, Gerell-Zibrat 10–12, 11–4, 11–3, 9–11, 6–11, Persson-Lasan 9–11, 11–8, 11–8, 11–9.
(3) 27/3 Sverige-Kina 0–3
Jörgen Persson-Ma Lin 8–11, 11–9, 5–11, 9–11, Kristian Karlsson-Ma Long 3–11, 4–11, 4–11, Robert Svensson-Zhang Jike 11–9, 6–11, 6–11, 6–11.
(2) 26/3 Sverige-Hongkong 0–3
Pär Gerell-Jiang Tianyi 11–13, 11–5, 11–8, 4–11, 10–12, Jens Lundquist-Leung Chu Yan 11–6, 11–7, 7–11, 7–11, 9–11, Jörgen Persson-Tang Peng 8–11, 11–8, 9–11, 11–9, 10–12.
(1) 25/3 Sverige-Nordkorea 1–3
Jörgen Persson-Jang Song Man 8–11, 7–11, 11–13, Pär Gerell-Kim Hyok Bong 11–8, 11–0, 9–11, 10–12, 8–11, Jens Lundquist-Kim Song Nam 11–9, 11–7, 5–11, 11–6, Gerell-Jang Song Man 5–11, 11–9, 4–11, 11–8, 3–11.

SVERIGE: 4–5 i matcher, 14–18 i kvot, 65–65 i set
6–3 (22–13) Jens Lundquist
3–5 (17–16) Pär Gerell
3–6 (16–21) Jörgen Persson
1–2 (  5–  7) Kristian Karlsson
1–2 (  5–  8) Robert Svensson

De 16 i topp (av 118 nationer)
    1) Kina
    2) Tyskland
    3) Sydkorea
        Japan
    5) Österrike
    6) Sverige
    7) Taiwan
    8) Singapore
    9) Hongkong
  10) Vitryssland
  11) Portugal
  12) Polen
  13) Nordkorea
  14) Ryssland
  15) Grekland
  16) Serbien

 
DAMER
Final
Kina-Singapore 3–0
Ding Ning-Feng Tianwei 14–12, 8–11, 11–4, 11–3, Li Xiaoxia-Wang Yuegu 11–9, 11–13, 12–10, 11–5, Guo Yue-Li Jiawei 11–8, 11–6, 11–9.
Semifinaler
Kina-Hongkong 3–1
Ding Ning-Jiang Huajun 11–9, 11–4, 11–4, Li Xiaoxia-Tie Yana 10–12, 9–11, 11–7, 12–14, Guo Yan-Yu Kwok See 11–4, 11–8, 11–3, Li Xiaoxia-Jiang Huajun 11–5, 11–1, 11–4.
Singapore-Sydkorea 3–2
Feng Tianwei-Kim Kyung Ah 10–12, 15–13, 11–9, 1–11, 7–11, Wang Yuegu-Seok Ha Jung 11–7, 9–11, 9–11, 12–10, 11–6, Li Jiawei-Dang Ye Seo 11–13, 5–11, 6–11, Feng Tianwei-Seok Ha Jung 11–5, 11–3, 9–11, 11–8, Wang Yuegu-Kim Kyung Ah 11–7, 10–12, 7–11, 11–6, 11–9.

KINA (24–1 i kvot, 73–6 i set)
7–1 (22–  4) Li Xiaoxia
6–0 (18–  0) Guo Yue
6–0 (18–  2) Ding Ning
4–0 (12–  0) Guo Yan
1–0 (  3–  0) Liu Shiwen
SINGAPORE (21–8 i kvot, 69–44 i set)
8–2 (25–17) Wang Yuegu
7–4 (26–16) Feng Tianwei
6–2 (18–11) Li Jiawei

Kinas matcher
1) 3–0 Vitryssland
2) 3–0 Ukraina
3) 3–0 Ungern
4) 3–0 Rumänien
5) 3–0 USA
6) 3–0 Polen (kvartsfinal)
7) 3–1 Hongkong (semifinal)
8) 3–0 Singapore (final)
Singapores matcher
1) 3–0 Turkiet
2) 3–0 Sydkorea
3) 3–0 Taiwan
4) 3–1 Holland
5) 3–0 Sverige
6) 3–2 Tyskland (kvartsfinal)
7) 3–2 Sydkorea (semifinal)
8) 0–3 Kina (final)

Sveriges matcher
Platserna 19-20
(8) 31/3 Sverige-Ukraina 0–3
Jennifer Jonasson-Ganna Gaponova 4–11, 5–11, 3–11, Daniela Moskovits-Margaryta Pesotska 11–9, 7–11, 8–11, 4–11, Linda Bergström-Tetyana Bilenko 8–11, 3–11, 6–11.
Platserna 17-20
(7) 30/3 Sverige-Spanien 0–3
Matilda Ekholm-Shen Yianfei 3–11, 11–6, 8–11, 10–12, Daniela Moskovits-Galia Dvorak 5–11, 8–11, 7–11, Linda Bergström-Sara Ramirez 2–11, 5–11, 5–11.
Platserna 13-20
(6) 30/3 Sverige-Kroatien 1–3
Matilda Ekholm-Tamara Boros 11–9, 9–11, 15–13, 11–6, Daniela Moskovits-Cornelia Molnar 6–11, 2–11, 3–11, Linda Bergström-Tian Yuan 3–11, 2–11, 11–8, 7–11, Moskovits-Boros 8–11, 11–6, 7–11, 4–11.
Gruppspelet
(5) 28/3 Sverige-Singapore 0–3
Jennifer Jonsson-Feng Tianwei 1–11, 5–11, 1–11, Linda Bergström-Wang Yuegu 4–11, 11–13, 4–11, Daniela Moskovits-Li Jiawei 6–11, 8–11, 7–11.
(4) 28/3 Sverige-Taiwan 3–2
Matilda Ekholm-Huang Yi-Hua 16–14, 8–11, 11–7, 13–11, Daniela Moskovits-Cheng I-Ching 8–11, 7–11, 7–11, Jennifer Jonsson-Chen Szu-Yu 3–11, 9–11, 9–11, Moskovits-Huang Yi-Hua 4–11, 11–9, 4–11, 13–11, 11–9, Ekholm-Cheng I-Ching 9–11, 11–3, 13–11, 9–11, 11–4.
(3) 27/3 Sverige-Nordkorea 0–3
Daniela Moskovits-RI Myong Sun 5–11, 6–11, 2–11, Matilda Ekholm-Kim Jong 2–11, 5–11, 3–11, Linda Bergström-Kim Hye Song 4–11, 6–11, 6–11.
(2) 26/3 Sverige-Turkiet 3–1
Jennifer Jonsson-Melek Hu 4–11, 3–11, 4–11, Matilda Ekholm-Fulya Yildirim 11–5, 11–6, 11–8, Linda Bergström-Gokcenur Gungor 7–11, 13–11, 11–7, 15–13, Ekholm-Melek Hu 11–3, 15–13, 11–9.
(1) 25/3 Sverige-Holland 0–3
Jennifer Jonsson-Li Jiao 6–11, 5–11, 8–11, Daniela Moskovits-Li Jie 3–11, 4–11, 1–11, Linda Bergström-Elena Timina 4–11, 13–11, 7–11, 6–11.

SVERIGE: 2–6 i matcher, 7–21 i kvot, 26–70 i set
5–2 (16–10) Matilda Ekholm
1–6 (  5–19) Linda Bergström
1–8 (  5–26) Daniela Moskovits
0–5 (  0–15) Jennifer Jonsson

De 16 i topp (av 90 nationer)
    1) Kina
    2) Singapore
    3) Hongkong
        Sydkorea
    5) Japan
    6) Holland
    7) Tyskland
    8) Polen
    9) Nordkorea
  10) Österrike
  11) Ungern
  12) Rumänien
  13) Vitryssland
  14) Taiwan
  15) Ryssland
  16) Kroatien

Uppdaterad: 24 OKT 2012 19:31 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Ungdoms & Para-SM 2021
16-19/9, Eslöv
Hemsida
Resultat
Webbsändningar

Europe Top-16
18-19/9, Thessaloniki, Grekland
Info
Resultat
Webbsändning

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info