Hoppa till sidans innehåll

VM lag  Halmstad 2018


Halmstad 29 april-6 maj 2018

HERRAR
Final
Kina-Tyskland 3–0
Ma Long-Timo Boll 11–4, 11–8, 11–3, Fan Zhendong-Ruwen Filus 11–4, 11–5, 11–4, Xu Xin-Patrick Franziska 9–11, 12–10, 11–7, 11–5.

Semifinaler
Tyskland-Sydkorea 3–2
Patrick Franziska-Lee Sangsu 11–5, 5–11, 8–11, 5–11, Timo Boll-Jeoung Youngsik 12–10, 10–12, 11–4, 11–5, Dimitrij Ovtcharov-Jang Woojin 6–11, 5–11, 6–11, Boll-Lee Sangsu 9–11, 11–8, 3–11, 13–11, 12–10, Franziska-Jeoung Youngsik 11–6, 11–8, 4–11, 11–9.
Kina-Sverige 3–0
Ma Long-Mattias Karlsson 11–6, 11–5, 13–11, Fan Zhendong-Kristian Karlsson 13–11, 8–11, 11–3, 11–2, Xu Xin-Jon Persson 11–6, 13–11, 11–5.

Kvartsfinaler
Tyskland-Brasilien 3–1
Bastian Steger-Hugo Calderano 4–11, 11–6, 8–11, 6–11, Ruwen Filus-Eric Jouti 11–6, 11–8, 11–8, Dimitrij Ovtcharov-Gustavo Tsuboi 11–9, 9–11, 11–7, 11–3, Filus-Calderano 7–11, 11–5, 8–11, 11–9, 11–9.
Sydkorea-Japan 3–1
Jeoung Youngsik-Tomokazu Harimoto 17–15, 6–11, 9–11, 11–3, 11–9, Lee Sangsu-Jun Mizutani 9–11, 13–11, 3–11, 14–12, 7–11, Jang Woojin-Kenta Matsudaira 11–9, 9–11, 11–9, 11–7, Jeoung Youngsik-Mizutani 11–5, 11–8, 11–7.
Sverige-England 3–0
Kristian Karlsson-Paul Drinkhall 11–9, 11–8, 11–8, Mattias Karlsson-Liam Pitchford 12–14, 11–6, 5–11, 11–7, 11–9, Jon Persson-Samuel Walker 11–8, 11–3, 14–12.
Kina-Österrike 3–0
Ma Long-Robert Gardos 11–13, 11–5, 9–11, 11–7, 11–3, Xu Xin-Stefan Fegerl 11–6, 11–5, 11–4, Fan Zhendong-Daniel Habesohn 11–9, 11–8, 11–4.

Åttondelsfinaler
Brasilien-Kroatien 3–2
Japan-Hongkong 3–0
Sverige-Taiwan 3–0
Österrike-Portugal 3–2

Kinas väg till guldet (24–0)
Final
(8) Kina-Tyskland 3–0
Ma Long-Timo Boll 11–4, 11–8, 11–3, Fan Zhendong-Ruwen Filus 11–4, 11–5, 11–4, Xu Xin-Patrick Franziska 9–11, 12–10, 11–7, 11–5.
Semifinal
(7) Kina-Sverige 3–0
Ma Long-Mattias Karlsson 11–6, 11–5, 13–11, Fan Zhendong-Kristian Karlsson 13–11, 8–11, 11–3, 11–2, Xu Xin-Jon Persson 11–6, 13–11, 11–5.
Kvartsfinal
(6) Kina-Österrike 3–0
Ma Long-Robert Gardos 11–13, 11–5, 9–11, 11–7, 11–3, Xu Xin-Stefan Fegerl 11–6, 11–5, 11–4, Fan Zhendong-Daniel Habesohn 11–9, 11–8, 11–4.
Championships division, grupp B
(5) Kina-Nordkorea 3–0
Ma Long-Choe Il 11–8, 11–4, 11–5, Fan Zhendong-Pak Sin Hyok 11–1, 13–11, 11–6, Xu Xin-Kang Wi Hun 11–8, 11–4, 11–8.
(4) Kina-Portugal 3–0
Xu Xin-Diogo Carvalho 11–9, 11–5, 11–4, Fan Zhendong-Joao Geraldo 8–11, 10–12, 11–8, 12–10, 11–6, Lin Gaoyuan-Tiago Apolonia 11–9, 11–8, 11–7.
(3) Kina-Brasilien 3–0
Fan Zhendong-Gustavo Tsuboi 13–11, 11–8, 11–1, Ma Long-Hugo Calderano 11–8, 11–5, 11–9, Xu Xin-Eric Jouti 11–1, 11–5, 11–1.
(2) Kina-Tjeckien 3–0
Fan Zhendong-Lubomir Jancarik 11–4, 11–6, 13–11, Xu Xin-Tomas Tregler 11–5, 11–6, 11–6, Lin Gaoyuan-Tomas Konecny 11–8, 11–5, 9–11, 11–4.
(1) Kina-Ryssland 3–0
Fan Zhendong-Sadi Ismailov 11–9, 11–8, 11–7, Ma Long-Vladimir Sidorenko 11–2, 13–11, 11–6, Wang Chuqin-Vildan Gadiev 11–7, 12–10, 12–10.

Kinasiffrorna (24–0)
   8–0 (24–  3) Fan Zhendong
   7–0 (21–  1) Xu Xin
   6–0 (18–  2) Ma Long
   2–0 (  6–  1) Lin Gaoyuan
   1–0 (  3–  0) Wang Chuqin

Tysklands totalfacit (21–11)
   7–2 (23–  9) Timo Boll
   5–2 (16–  8) Ruwen Filus
   5–2 (16–  9) Dimitrij Ovtcharov
   3–3 (13–12) Patrick Franziska
   1–2 (  5–  6) Bastian Steger

Sveriges alla matcher – herrar
Semifinal
(8) Kina-Sverige 3–0
Ma Long-Mattias Karlsson 11–6, 11–5, 13–11, Fan Zhendong-Kristian Karlsson 13–11, 8–11, 11–3, 11–2, Xu Xin-Jon Persson 11–6, 13–11, 11–5.
Kvartsfinal
(7) Sverige-England 3–0
Kristian Karlsson-Paul Drinkhall 11–9, 11–8, 11–8, Mattias Karlsson-Liam Pitchford 12–14, 11–6, 5–11, 11–7, 11–9, Jon Persson-Samuel Walker 11–8, 11–3, 14–12.
Åttondelsfinal
(6) Sverige-Taiwan 3–2
Mattias Karlsson-Chuang Chih-Yuan 15–13, 11–7, 11–9, Kristian Karlsson-Chen Chien-An 11–8, 14–12, 11–9, Jon Persson-Lin Yun Ju 11–6, 9–11, 11–9, 8–11, 4–11, Kristian Karlsson-Chuang Chih-Yuan 11–7, 10–12, 5–11, 11–13, Mattias Karlsson-Chen Chien-An 11–8, 13–11, 10–12, 11–8.
Championships division, grupp A
(5) Sverige-Egypten 3–0
Truls Möregårdh-Khalid Assar 10–12, 7–11, 11–7, 11–7, 11–7, Anton Källberg-Mohamed El-Beiali 11–9, 11–4, 11–5, Kristian Karlsson-Ahmed Saleh 11–4, 11–3, 11–6.
(4) Sverige-Slovenien 3–1
Mattias Karlsson-Darko Jorgic 11–4, 11–9, 11–1, Kristian Karlsson-Bojan Tokic 10–12, 10–12, 11–4, 12–10, 5–11, Jon Persson-Deni Kozul 11–9, 9–11, 11–7, 11–7, Mattias Karlsson-Tokic 10–12, 11–9, 14–12, 7–11, 11–2.
(3) Tyskland-Sverige 3–0
Patrick Franziska-Kristian Karlsson 5–11, 11–9, 11–5, 14–16, 11–2, Timo Boll-Mattias Karlsson 11–8, 11–8, 11–8, Dimitrij Ovtcharov-Anton Källberg 11–4, 11–9, 11–13, 15–13.
(2) Sverige-Hongkong 3–2
Jon Persson-Wong Chun-Ting 9–11, 10–12, 11–9, 5–11, Kristian Karlsson-Ho Kwan Kit 11–4, 5–11, 11–4, 9–11, 11–7, Mattias Karlsson-Lam Siu Hang 11–4, 7–11, 11–8, 11–8, Kristian Karlsson-Wong Chun-Ting 7–11, 11–5, 5–11, 7–11, Persson-Ho Kwan Kit 11–5, 11–6, 11–7.
(1) Sverige-Rumänien 3–0
Kristian Karlsson-Ovidiu Ionescu 11–4, 11–6, 11–5, Mattias Karlsson-Hunor Szocs 11–6, 11–13, 11–2, 11–8, Jon Persson-Adrian Crisan 11–8, 11–4, 7–11, 8–11, 14–12.

Sveriges facit (18–11)
   7–2 (21–13) Mattias Karlsson
   5–5 (22–17) Kristian Karlsson
   4–3 (15–12) Jon Persson
   1–0 (  3–  2) Truls Möregårdh
   1–1 (  4–  3) Anton Källberg

Championships division, grupp A
Tyskland-Egypten 3–2
Hongkong-Slovenien 3–0
Sverige-Rumänien 3–0

Tyskland-Rumänien 3–0
Sverige-Hongkong 3–2
Slovenien-Egypten 3–1

Tyskland-Sverige 3–0
Hongkong-Egypten 3–0
Rumänien-Slovenien 3–1

Tyskland-Honkong 3–1
Sverige-Slovenien 3–1
Rumänien-Egypten 3–0

Tyskland-Slovenien 3–2
Hongkong-Rumänien 3–2
Sverige-Egypten 3–0

   5–0 (15–  5) Tyskland
   4–1 (12–  6) Sverige
   3–2 (12–  8) Hongkong
   2–3 (  8–10) Rumänien
   1–4 (  7–13) Slovenien
   0–5 (  3–15) Egypten

DAMER
Final
Kina-Japan 3–1
Liu Shiwen-Mima Ito 9–11, 11–8, 11–5, 8–11, 10–12, Ding Ning-Miu Hirano 11–6, 12–10, 13–11, Zhu Yuling-Kasumi Ishikawa 11–4, 11–7, 11–8, Liu Shiwen-Hirano 11–6, 11–6, 12–10.

Semifinaler
Kina-Hongkong 3–1
Ding Ning-Soo W Y Minnie 6–11, 7–11, 6–11, Zhu Yuling-Doo Hoi Kem 11–9, 9–11, 11–5, 7–11, 11–8, Liu Shiwen-Lee Ho Ching 11–9, 11–6, 9–11, 11–4, Ding Ning-Doo Hoi Kem 11–8, 9–11, 11–7, 11–8.
Japan-Förenade Korea 3–0
Mima Ito-Jeon Jihee 11–2, 11–8, 11–9, Kasumi Ishikawa-Kim Song I 11–4, 6–11, 11–8, 11–13, 16–14, Miu Hirano-Yang Haeun 11–4, 11–5, 9–11, 11–6.

Kvartsfinaler
Kina-Österrike 3–0
Liu Shiwen-Sofia Polcanova 11–1, 11–3, 11–4, Chen Meng-Amelie Solja 11–8, 11–8, 11–6, Wang Manyu-Karoline Mischek 11–1, 11–9, 11–5.
Hongkong-Rumänien 3–0
Lee Ho Ching-Elizabeta Samara 11–9, 11–5, 10–12, 11–9, Doo Hoi Kem-Bernadette Szocs 3–11, 11–4, 11–6, 9–11, 11–9, Soo W Y Minnie-Daniela Monteiro Dodean 12–10, 11–4, 11–4.
Sydkorea-Nordkorea
Ingen match – båda till semifinal under namnet Förenade Korea.
Japan-Ukraina 3–0
Mima Ito-Margaryta Pesotska 11–4, 6–11, 11–5, 13–15, 13–11, Kasumi Ishikawa-Tetyana Bilenko 11–5, 11–5, 11–2, Miu Hirano-Ganna Gaponova 11–2, 11–5, 11–1.

Åttondelsfinaler
Österrike-Tyskland 3–2
Hongkong-Taiwan 3–1
Nordkorea-Ryssland 3–0
Ukraina-Singapore 3–2

Kinas väg till guldet (24–3)
Final
(8) Kina-Japan 3–1
Liu Shiwen-Mima Ito 9–11, 11–8, 11–5, 8–11, 10–12, Ding Ning-Miu Hirano 11–6, 12–10, 13–11, Zhu Yuling-Kasumi Ishikawa 11–4, 11–7, 11–8, Liu Shiwen-Hirano 11–6, 11–6, 12–10
Semifinal
(7) Kina-Hongkong 3–1
Ding Ning-Soo W Y Minnie 6–11, 7–11, 6–11, Zhu Yuling-Doo Hoi Kem 11–9, 9–11, 11–5, 7–11, 11–8, Liu Shiwen-Lee Ho Ching 11–9, 11–6, 9–11, 11–4, Ding Ning-Doo Hoi Kem 11–8, 9–11, 11–7, 11–8.
Kvartsfinal
(6) Kina-Österrike 3–0
Liu Shiwen-Sofia Polcanova 11–1, 11–3, 11–4, Chen Meng-Amelie Solja 11–8, 11–8, 11–6, Wang Manyu-Karoline Mischek 11–1, 11–9, 11–5.
Championships division, grupp ?
(5) Kina-Sverige 3–0
Liu Shiwen-Jennifer Jonsson 11–7, 11–5, 11–4, Ding Ning-Filippa Bergand 11–5, 11–3, 11–3, Zhu Yuling-Linda Bergström 11–6, 11–2, 11–5.
(4) Kina-Singapore 3–1
Wang Manyu-Feng Tianwei 11–4, 11–13, 12–14, 12–14, Ding Ning-Lin Ye 11–7, 11–6, 11–4, Chen Meng-Zhang Wanling 11–3, 11–1, 11–3, Ding Ning-Feng Tianwei 11–9, 11–1, 11–9.
(3) Kina-Ryssland 3–0
Wang Manyu-Mariia Tailakova 11–7, 11–5, 11–8, Zhu Yuling-Valeria Shcherbatykh 11–4, 11–4, 11–6, Liu Shiwen-Anastasia Kolish 11–7, 11–4, 11–3.
(2) Kina-Belarus 3–0
Liu Shiwen-Nadezhda Bogdanova 11–9, 11–3, 11–7, Chen Meng-Daria Trigolos 11–1, 11–6, 11–3, Zhu Yuling-Marharyta Baltushite 11–2, 11–1, 11–7.
(1) Kina-Indien 3–0
Ding Ning-Mourna Das 11–6, 11–2, 11–4, Wang Manyu-Monika Batra 12–10, 11–9, 11–5, Chen Meng-Madhurika Patkar 11–8, 11–1, 11–5.

Kinas siffror (24–3)
   6–1 (20–  4) Liu Shiwen
   6–1 (18–  4) Ding Ning
   5–0 (15–  2) Zhu Yuling
   4–0 (12–  0) Chen Meng
   3–1 (10–  3) Wang Manyu

Sveriges alla matcher – damer
Platserna 13-24
(6) Polen-Sverige 3–2
Natalia Partyka-Filippa Bergand 9–11, 6–11, 7–11, Katarzyna Grzybowska-Franc-Matilda Ekholm 11–9, 9–11, 12–14, 11–8, 11–7, Natalia Bajor-Linda Bergström 9–11, 12–14, 11–3, 4–11, Partyka-Ekholm 11–7, 14–12, 9–11, 11–8, Grzybowska-Franc-Bergand 9–11, 11–7, 12–10, 11–1.
Championships division, grupp A
(5) Kina-Sverige 3–0
Liu Shiwen-Jennifer Jonsson 11–7, 11–5, 11–4, Ding Ning-Filippa Bergand 11–5, 11–3, 11–3, Zhu Yuling-Linda Bergström 11–6, 11–2, 11–5.
(4) Ryssland-Sverige 3–2
Polina Mikhailova-Linda Bergström 11–8, 12–10, 9–11, 13–11, Yana Noskova-Matilda Ekholm 9–11, 11–0, 15–13, 6–11, 8–11, Mariia Tailakova-Jennifer Jonsson 11–5, 11–4, 8–11, 11–4, Mikhailova-Ekholm 6–11, 11–3, 9–11, 5–11, Noskova-Bergström 10–12, 11–8, 11–4, 11–6.
(3) Sverige-Belarus 3–1
Linda Bergström-Viktoria Pavlovitj 11–8, 12–14, 11–9, 11–6, Matilda Ekholm-Nadezhyda Bogdanova 11–9, 12–10, 11–6, Jennifer Jonsson-Daria Trigolos 9–11, 4–11, 14–12, 5–11, Ekholm-Pavlovitj 11–5, 14–12, 9–11, 11–7.
(2) Sverige-Indien 3–1
Linda Bergström-Manika Batra 11–7, 9–11, 11–5, 11–9, Matilda Ekholm-Mouma Das 13–11, 11–5, 11–7, Jennifer Jonsson-Madhurika Patkar 11–8, 11–9, 10–12, 10–12, 7–11, Ekholm-Batra 11–6, 11–9, 11–3.
(1) Singapore-Sverige 3–2
Feng Tianwei-Linda Bergström 10–12, 11–8, 11–8, 11–1, Yu Mengyu-Matilda Ekholm 11–7, 10–12, 4–11, 11–6, 10–12, Lin Ye-Jennifer Jonsson 11–4, 11–2, 6–11, 11–4, Feng Tianwei-Ekholm 11–3, 11–7, 8–11, 7–11, 7–11, Yu Mengyu-Bergström 5–11, 11–9, 11–7, 11–5.

Sveriges siffror (12–14)
   8–2 (27–14) Matilda Ekholm
   3–5 (13–18) Linda Bergström
   0–5 (  5–15) Jennifer Jonsson
   1–2 (  4–  6) Filippa Bergand

Championships division, grupp A
Kina-Indien 3–0
Singapore-Sverige 3–2
Ryssland-Belarus 3–2

Kina-Belarus 3–0
Singapore-Ryssland 3–0
Sverige-Indien 3–1

Kina-Ryssland 3–0
Singapore-Indien 3–0
Sverige-Belarus 3–1

Kina-Singapore 3–1
Ryssland-Sverige 3–2
Belarus-Indien 3–0

Kina-Sverige 3–0
Singapore-Belarus 3–0
Ryssland-Indien 3–1

   5–0 (15–  1) Kina
   4–1 (13–  5) Singapore
   3–2 (  9–11) Ryssland
   2–3 (10–11) Sverige
   1–4 (  6–12) Belarus
   0–5 (  2–15) Indien

Alla herrplaceringarna 2018
Championships division
  1) Kina
  2) Tyskland
  3) Sverige
      Sydkorea
  5) Österrike
      Brasilien
      England
      Japan
  9) Hongkong
      Kroatien
      Portugal
      Taiwan
13) Tjeckien
      Indien
15) Rumänien
      Ryssland
17) Belgien
      Frankrike
      Nordkorea
      Slovenien
21) Belarus
      Egypten
      Polen
      Singapore

2nd division
25) Ungern
26) Iran
27) Slovakien
      Ukraina
29) Danmark
      Italien
      Nederländerna
      Nigeria
33) Argentina
      Spanien
      Grekland
      USA
37) Serbien
      Turkiet
39) Luxemburg
      Paraguay
41) Bulgarien
      Chile
      Kazakstan
      Thailand
45) Australien
      Kanada
      Ecuador
      Puerto Rico

3nd division
49) Litauen
50) Vietnam
51) Israel
      Malaysia
53) Finland
      Indonesien
      Mexico
      Schweiz
57) Kuba
      Saudiarabien
59) Kongo
      Uzbekistan
61) Togo
      Tunisien
63) Algeriet
      Sri Lanka
65) Dominikanska Republiken
      Jordanien
      Macau
      Sydafrika
69) Guatemala
      Nya Zeeland

      Ej
      Pakistan
      Peru
     
Alla damplaceringarna 2018
Championships division
  1) Kina
  2) Japan
  3) Hongkong
      Förenade Korea (Sydkorea, Nordkorea)
  5) Österrike
      Rumänien
      Ukraina
  8) Tyskland
      Ryssland
      Singapore
      Taiwan
12) Nederländerna
      USA
14) Ungern
      Polen
16) Belarus
      Indien
      Sverige
      Thailand
20) Brasilien
      Tjeckien
      Egypten
      Luxemburg
24) –

2nd division
25) Spanien
26) Turkiet
27) Frankrike
      Italien
29) Puerto Rico
      Slovenien
      Serbien
      Slovakien
33) Kanada
      Kroatien
      Litauen
      Schweiz
37) Belgien
      Kuba
39) Chile
      Uzbekistan
41) Argentina
      England
      Grekland
      Iran
45) Australien
      Colombia
      Domikanska Republiken
      Mexiko

3nd division
49) Indonesien
50) Malaysia
51) Bosnien Herzegovina
      Wales
53) Estland
      Macau
      Norge
      Portugal
57) Finland
      Kazakstan
59) Azerbaijan
      Guatemala
61) Bulgarien
      Sri Lanka
63) Algeriet
      Mongoliet
65) Jordanien
      Libanon
      Marocko
      Turkmenistan
69) Sydafrika
70) –
71) Maldiverna

      Ej
      Bangladesh
      Pakistan

Uppdaterad: 09 APR 2019 23:31 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

Ungdoms & Para-SM 2021
16-19/9, Eslöv
Hemsida
Resultat
Webbsändningar

Europe Top-16
18-19/9, Thessaloniki, Grekland
Info
Resultat
Webbsändning

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info