Hoppa till sidans innehåll

VM lag  Kuala Lumpur 2016


Resultat och information om VM via ITTF:s hemsida

61:a VM 2016
Kuala Lumpur 28 februari-6 mars

HERRAR LAG
Final
6/3 Kina-Japan 3–0
Xu Xin-Jun Mizutani 11–6, 11–8, 11–8, Ma Long-Maharu Yoshimura 11–3, 11–8, 11–6, Zhang Jike-Yuya Oshima 9–11, 11–8, 11–6, 11–7.

Semifinaler
Kina-Sydkorea 3–0
Xu Xin-Lee Sangsu 8–11, 11–2, 11–7, 11–5, Ma Long-Jung Youngsik 11–7, 11–5, 11–8, Zhang Jike-Jang Woojin 7–11, 11–4, 11–9, 12–10.
Japan-England 3–1
Jun Mizutani-Paul Drinkhall 11–8, 11–9, 11–4, Maharu Yoshimura-Liam Pitchford 11–5, 12–14, 11–7, 10–12, 11–9, Yuya Oshima-Samuel Walker 6–11, 6–11, 11–8, 9–11, Mizutani-Pitchford 8–11, 10–12, 11–7, 12–10, 11–6.

Kvartsfinaler (Asien 4, Europa 4)
Kina-Sverige 3–0
Ma Long-Mattias Karlsson 11–6, 11–9, 11–7, Fan Zhendong-Kristian Karlsson 12–10, 13–11, 11–5, Xu Xin-Jon Persson 11–6, 11–9, 11–7.
Sydkorea-Portugal 3–1
Lee Sangsu-Joao Monteiro 11–4, 11–13, 11–8, 12–10, Joo Saehyuk-Marcos Freitas 11–6, 11–8, 13–15, 11–3, Jung Youngsik-Tiago Apolonia 5–11, 10–12, 12–10, 6–11, Joo Saehyuk-Monteiro 11–5, 10–12, 12–14, 11–7, 11–9.
Japan-Hongkong 3–1
Jun Mizutani-Ho Kwan Kit 13–11, 11–7, 10–12, 11–5, Maharu Yoshimura-Wong Chun Ting 6–11, 5–11, 13–11, 11–9, 11–5, Koki Niwa-Tang Peng 5–11, 6–11, 2–11, Mizutani-Wong Chun Ting 9–11, 11–5, 9–11, 11–7, 13–11.
England-Frankrike 3–2
Paul Drinkhall-Simon Gauzy 9–11, 8–11, 8–11, Liam Pitchford-Emmanuel Lebesson 11–8, 11–6, 11–9, Samuel Walker-Tristan Flore 8–11, 5–11, 11–7, 7–11, Pitchford-Gauzy 12–10, 19–21, 11–9, 11–9, Drinkhall-Lebesson 15–13, 8–11, 9–11, 11–9, 13–11.

Åttondelsfinaler
Sverige-Kroatien 3–0
Mattias Karlsson-Tomislav Pucar 12–10, 11–7, 7–11, 11–3, Kristian Karlsson-Andrej Gacina 11–8, 11–8, 11–8, Jon Persson-Zoran Primorac 11–4, 11–3, 4–11, 11–9.
Portugal-Nordkorea 3–0
Joao Monteiro-Pak Sin Hyok 12–10, 8–11, 9–11, 11–9, 11–6, Marcos Freitas-Choe Il 8–11, 10–12, 11–5, 11–8, 11–8, Tiago Apolonia-Kang Wi Hun 14–12, 11–9, 11–4.
Hongkong-Österrike 3–1
Tang Peng-Stefan Fegerl 6–11, 11–9, 11–7, 11–4, Wong Chun Ting-Robert Gardos 11–3, 8–11, 11–4, 13–11, Ho Kwan Kit-Werner Schlager 6–11, 9–11, 12–10, 14–12, 10–12, Wong Chun Ting-Fegerl 11–5, 11–7, 11–9.
England-Polen 3–2
Paul Drinkhall-Wang Zengyi 11–7, 9–11, 11–8, 11–7, Liam Pitchford-Jakub Dyjas 11–8, 11–7, 10–12, 9–11, 11–9, Samuel Walker-Daniel Gorak 14–16, 13–15, 11–6, 11–6, 4–11, Pitchford-Wang Zengyi 9–11, 11–5, 10–12, 7–11, Drinkhall-Dyjas 11–13, 11–6, 14–12, 13–11.

Kinas matcher mot VM-guldet
Final
(8) Kina-Japan 3–0
Xu Xin-Jun Mizutani 11–6, 11–8, 11–8, Ma Long-Maharu Yoshimura 11–3, 11–8, 11–6, Zhang Jike-Yuya Oshima 9–11, 11–8, 11–6, 11–7.
Semifinal
(7) Kina-Sydkorea 3–0
Xu Xin-Lee Sangsu 8–11, 11–2, 11–7, 11–5, Ma Long-Jung Youngsik 11–7, 11–5, 11–8, Zhang Jike-Jang Woojin 7–11, 11–4, 11–9, 12–10.
Kvartsfinal
(6) Kina-Sverige 3–0
Ma Long-Mattias Karlsson 11–6, 11–9, 11–7, Fan Zhendong-Kristian Karlsson 12–10, 13–11, 11–5, Xu Xin-Jon Persson 11–6, 11–9, 11–7.
Champions division, grupp A
(5) Kina-Österrike 3–0
Ma Long-Robert Gardos 11–4, 11–7, 15–13, Zhang Jike-Stefan Fegerl 8–11, 11–5, 11–5, 12–10, Xu Xin-Chen Weixing 11–1, 11–5, 11–5.
(4) Kina-Tjeckien 3–0
Zhang Jike-Lubomir Jancarik 11–3, 12–10, 11–8, Xu Xin-Pavel Sirucek 11–9, 11–9, 11–7, Fan Zhendong-Tomas Konecny 11–2, 11–6, 11–6.
(3) Kina-Taiwan 3–0
Xu Xin-Liao Cheng-Ting 11–5, 9–11, 11–7, 11–6, Zhang Jike-Chen Chien-An 11–9, 9–11, 11–7, 14–12, Fan Zhendong-Yang Tzu-Yi 11–3, 11–6, 11–6.
(2) Kina-Nordkorea 3–0
Ma Long-Choe Il 11–6, 11–8, 11–4, Fan Zhendong-Pak Sin Hyok 11–6, 11–5, 11–3, Fang Bo-Kang Wi Hun 11–4, 7–11, 12–10, 11–3.
(1) Kina-Grekland 3–0
Xu Xin-Kalinikos Kreanga 3–11, 11–7, 11–8, 11–8, Zhang Jike-Ioannis Sgouropoulos 11–4, 12–10, 12–10, Fan Zhendong-Panagiotis Gionis 12–10, 12–10, 9–11, 11–7.

Kina (8–0 i matcher, 24–0 i delmatcher, 72–9 i set)
   7–0 (21–  3) Xu Xin
   6–0 (18–  4) Zhang Jike
   5–0 (15–  0) Ma Long
   5–0 (15–  1) Fan Zhendong
   1–0 (  3–  1) Fang Bo

...och övriga medaljlag
Japan (7–1 i matcher, 21–7 i delmatcher, 69–40 i set)
   8–2 (26–12) Jun Mizutani
   5–1 (15–10) Maharu Yoshimura
   4–2 (14–10) Koki Niwa
   3–2 (11–  8) Yuya Oshima
   1–0 (  3–  0) Kenta Matsudaira

Sydkorea (6–1 i matcher, 18–9 i delmatcher, 61–47 i set)
   6–3 (21–16) Lee Sangsu
   5–1 (15–  9) Joo Saehyuk
   5–4 (18–18) Jung Youngsik
   1–0 (  3–  0) Jeong Sangeun
   1–1 (  4–  4) Jan Woojin

England (5–3 i matcher, 17–15 i delmatcher, 65–62 i set)
   8–5 (32–22) Liam Pitchford
   5–6 (18–24) Paul Drinkhall
   4–4 (15–16) Samuel Walker

DAMER LAG
Final
6/3 Kina-Japan 3–0
Liu Shiwen-Ai Fukuhara 11–5, 11–6, 11–8, Li Xiaoxia-Kasumi Ishikawa 6–11, 7–11, 11–9, 11–3, 11–5, Ding Ning-Mima Ito 8–11, 11–7, 11–8, 11–1.

Semifinaler
Kina-Taiwan 3–0
Ding Ning-Chen Szu-Yu 11–6, 11–7, 11–4, Li Xiaoxia-Cheng I-Ching 11–9, 15–13, 11–2, Zhu Yuling-Cheng Hsien-Tzu 11–7, 11–6, 11–2.
Japan-Nordkorea 3–1
Mima Ito-Kim Song I 4–11, 6–11, 7–11, Kasumi Ishikawa-Ri Myong Sun 11–6, 11–8, 11–5, Ai Fukuhara-Ri Mi Gyong 11–5, 11–6, 2–11, 11–6, Ito-Ri Myong Sun 4–11, 11–8, 18–20, 11–7, 11–7.

Kvartsfinaler (Asien 6, Europa 2)
Kina-Nederländerna 3­–0
Liu Shiwen-Li Jiao 8–11, 11–7, 11–7, 11–1, Li Xiaoxia-Britt Eerland 11–4, 11–7, 3–11, 11–6, Ding Ning-Li Jie 11–6, 7–11, 15–13, 9–11, 12–10.
Taiwan-Hongkong 3–2
Chen Szu-Yu-Doo Hoi Kem 6–11, 9–11, 8–11, Cheng I-Ching-Tie Yana 10–12, 11–9, 5–11, 11–9, 11–9, Cheng Hsien-Tzu-Lee Ho Ching 9–11, 11–8, 11–6, 6–11, 9–11, Cheng I-Ching-Doo Hoi Kem 11–9, 8–11, 11–4, 11–8, Chen Szu-Yu-Tie Yana 16–14, 3–11, 11–8, 12–10.
Nordkorea-Singapore 3–2
Kim Song I-Feng Tianwei 14–12, 11–9, 12–14, 10–12, 8–11, Ri Myong Sun-Yu Mengyu 11–9, 11–9, 11–4, Ri Mi Gyong-Yee Herng Hwee 11–1, 11–6, 11–6, Ri Myong Sun-Feng Tianwei 5–11, 11–5, 9–11, 10–12, Kim Song I-Yu Mengyu 11–5, 8–11, 3–11, 11–6, 11–7.
Japan-Tyskland 3–0
Mima Ito-Sabine Winter 11–3, 11–7, 7–11, 12–10, Kasumi Ishakawa-Petrissa Solja 11–7, 11–9, 9–11, 11–7, Ai Fukuhara-Kristin Silbereisen 11–6, 11–5, 6–11, 11–8.

Åttondelsfinaler
Nederländerna-Österrike 3–2
Li Jie-Liu Jia 9–11, 2–11, 10–12, Li Jiao-Qiangbing 6–11, 7–11, 3–11, Britt Eerland-Sofia Polcanova 12–10, 11–6, 10–12, 11–7, Li Jiao-Liu Jia 12–10, 11–7, 11–8, Li Jie-Li Qiangbing 11–6, 5–11, 11–8, 6–11, 13–11.
Taiwan-Ukraina 3–2
Chen Szu-Yu-Tetyana Bilenko 4–11, 3–11, 9–11, Cheng I-Ching-Margaryta Pesotska 11–4, 7–11, 14–12, 13–11, Lin Chia-Hui-Ganna Gaponova 4–11, 6–11, 7–11, Cheng I-Ching-Bilenko 11–7, 11–6, 11–8, Chen Szu-Yu-Pesotska 3–11, 12–10, 11–8, 11–7.
Nordkorea-Rumänien 3–0
Ri Myong Sun-Daniela Monteiro Dodean 11–9, 7–11, 11–7, 11–6, Kim Song I-Elizabeta Samara 11–6, 11–6, 11–3, Ri Mi Gyong-Bernadette Szocs 4–11, 11–8, 7–11, 12–10, 11–3.
Tyskland-Sydkorea 3–0
Seo Hyowon-Sabine Winter 11–5, 11–6, 7–11, 2–11, 11–6, Petrissa Solja-Yang Haeun 11–3, 11–9, 11–9, Irene Ivancan-Park Youngsook 11–8, 11–3, 2–11, 13–11.

Kinas matcher mot VM-guldet
Final
(8) Kina-Japan 3–0
Liu Shiwen-Ai Fukuhara 11–5, 11–6, 11–8, Li Xiaoxia-Kasumi Ishikawa 6–11, 7–11, 11–9, 11–3, 11–5, Ding Ning-Mima Ito 8–11, 11–7, 11–8, 11–1.
Semifinal
(7) Kina-Taiwan 3–0
Ding Ning-Chen Szu-Yu 11–6, 11–7, 11–4, Li Xiaoxia-Cheng I-Ching 11–9, 15–13, 11–2, Zhu Yuling-Cheng Hsien-Tzu 11–7, 11–6, 11–2.
Kvartsfinal
(6) Kina-Nederländerna 3­–0
Liu Shiwen-Li Jiao 8–11, 11–7, 11–7, 11–1, Li Xiaoxia-Britt Eerland 11–4, 11–7, 3–11, 11–6, Ding Ning-Li Jie 11–6, 7–11, 15–13, 9–11, 12–10.
Champions division, grupp A
(5) Kina-Taiwan 3–0
Li Xiaoxia-Liu Hsing-Yin 11–2, 11–6, 11–8, Ding Ning-Lin Chia-Hui 11–9, 11–4, 12–10, Liu Shiwen-Cheng Hsien-Tzu 11–7, 11–4, 11–8.
(4) Kina-Spanien 3–0
Zhu Yuling-Zhang Xuan 11–3, 11–5, 11–6, Ding Ning-Galia Dvorak 11–9, 11–3, 11–5, Li Xiaoxia-Claudia Caymel 13–11, 13–11, 11–5.
(3) Kina-Rumänien 3–0
Liu Shiwen-Adina Diaconu 11–1, 11–9, 11–5, Li Xiaoxia-Bernadette Szocs 4–11, 11–7, 8–11, 11–6, 11–5, Zhu Yuling-Cristina Hirici 11–7, 11–7, 11–3.
(2) Kina-Malaysia 3–0
Liu Shiwen-Ho Ying 11–5, 11–3, 11–4, Zhu Yuling-Ng Sock Khim 11–2, 11–2, 11–4, Chen Meng-Chang Li Sian Alice 11–2, 11–7, 11–3.
(1) Kina-Ungern 3–0
Ding Ning-Mercedes Nagyvaradi 11–1, 12–10, 11–4, Li Xiaoxia-Szandra Pergel 11–3, 11–9, 9–11, 9–11, 11–4, Chen Meng-Dora Madarasz 7–11, 11–9, 11–9, 11–1.

Kina (8–0 i matcher, 24–0 i delmatcher, 72–12 i set)
   7–0 (21–  7) Li Xiaoxia
   6–0 (18–  3) Ding Ning
   5–0 (15–  1) Liu Shiwen
   4–0 (12–  0) Zhu Yuling
   2–0 (  6–  1) Chen Meng

...och silverlaget Japan (6–2 i matcher, 20–7 i delmatcher, 66–38 i set)
   6–2 (22–11) Kasumi Ishikawa
   6–2 (19–13) Mima Ito
   5–3 (16–12) Ai Fukuhara
   2–0 (  6–  1) Yui Hamamoto
   1–0 (  3–  1) Misako Wakamiya

Sveriges herrar (5-8)
Kvartsfinal
(7) Kina-Sverige 3–0
Ma Long-Mattias Karlsson 11–6, 11–9, 11–7, Fan Zhendong-Kristian Karlsson 12–10, 13–11, 11–5, Xu Xin- Jon Persson 11–6, 11–9, 11–7.
Åttondelsfinal
(6) Sverige-Kroatien 3–0
Mattias Karlsson-Tomislav Pucar 12–10, 11–7, 7–11, 11–3, Kristian Karlsson-Andrej Gacina 11–8, 11–8, 11–8, Jon Persson-Zoran Primorac 11–4, 11–3, 4–11, 11–9.
Grupp B
(5) Tyskland-Sverige 3–2
Bastian Steger-Jon Persson 12–10, 11–1, 11–4, Ruwen Filus-Kristian Karlsson 12–14, 9–11, 11–7, 2–11, Steffen Mengel-Mattias Karlsson 12–14, 12–14, 11–13, Filus-Persson 9–11, 11–8, 15–17, 11–5, 11–6, Steger-Kristian Karlsson 11–8, 7–11, 11–5, 7–11, 11–4.
(4) Frankrike-Sverige 3–2
Emmanuel Lebesson-Anton Källberg 9–11, 11–4, 7–11, 11–5, 12–10, Simon Gauzy-Mattias Karlsson 11–7, 8–11, 7–11, 11–5, 9–11, Tristan Flore-Jon Persson 5–11, 11–5, 8–11, 4–11, Gauzy-Källberg 11–8, 11–5, 11–7, Lebesson-Mattias Karlsson 11–4, 10–12, 11–8, 5–11, 11–6.
(3) Sverige-Malaysia 3–0
Jon Persson-Chee Feng Leong 11–7, 11–8, 11–8, Anton Källberg-Muhammad Ashraf Haiqal 11–1, 11–5, 5–11, 11–7, Mattias Karlsson-Muhd Shakirin Ibrahim 8–11, 11–6, 14–12, 11–8.
(2) Sverige-Danmark 3–0
Kristian Karlsson-Jonathan Groth 8–11, 11–8, 11–8, 6–11, 11–9, Mattias Karlsson-Tobias Rasmussen 9–11, 8–11, 11–1, 17–15, 11–3, Anton Källberg-Mikkel Hindersson 11–6, 7–11, 8–11, 11–8, 11–7.
(1) Sverige-England 3–1
Kristian Karlsson-Liam Pitchford 7–11, 7–11, 7–11, Mattias Karlsson-Paul Drinkhall 11–8, 13–11, 12–10, Jon Persson-Samuel Walker 11–8, 11–5, 11–7, Kristian Karlsson-Drinkhall 11–9, 11–5, 8–11, 11–7.

SVERIGE 4–3 och 16–10 i delmatcher (56–45 i set)
   6–2 (20–12) Mattias Karlsson (7 lagmatcher)
   4–3 (14–11) Jon Persson (6 lagmatcher)
   4–3 (14–13) Kristian Karlsson (5 lagmatcher)
   2–2 (  8–  9) Anton Källberg (3 lagmatcher)

Championships division, grupp B
Tyskland-Danmark 3–1
Sverige-England 3–1
Frankrike-Malaysia 3–0

Tyskland-Malaysia 3–0
Sverige-Danmark 3–0
Frankrike-England 3–0

Frankrike-Tyskland 3–1
Sverige-Malaysia 3–0
England-Danmark 3–1

England-Tyskland 3–1
Frankrike-Sverige 3–2
Danmark-Malaysia 3–1

Tyskland-Sverige 3–2
Frankrike-Danmark 3–0
England-Malaysia 3–0

1)   5–0 (15–  3) Frankrike
2)   3–2 (13–  7) Sverige
3)   3–2 (10–  8) England
4)   3–2 (11–  9) Tyskland
5)   1–4 (  5–13) Danmark
6)   0–5 (  1–15) Malaysia

Sveriges damer (21-24)
Placeringarna 13-24
(6) Thailand-Sverige 3–0
Suthasini Sawettabut-Matilda Ekholm 12–10, 9–11, 11–8, 11–6, Nanthana Komwong-Linda Bergström 11–6, 6–11, 8–11, 13–11, 11–2, Tamolwan Khetkhuan-Jennifer Jonsson 8–11, 12–10, 11–5, 6–11, 11–8.
Grupp D
(5) USA-Sverige 3–0
Lily Zhang-Daniela Moskovits 11–4, 11–8, 11–5, Wang Chen-Linda Bergström 11–8, 9–11, 11–5, 14–16, 11–5, Zheng Jiaqi-Jennifer Jonsson 11–4, 6–11, 11–9, 9–11, 11–9.
(4) Ryssland-Sverige 3–2
Polina Mikhailova-Linda Bergström 11–7, 11–5, 11–4, Maria Dolgikh-Matilda Ekholm 4–11, 11–5, 9–11, 8–11, Yana Noskova-Jennifer Jonsson 7–11, 11–3, 11–6, 11–6, Mikhailova-Ekholm 6–11, 9–11, 11–13, Dolgikh-Bergström 3–11, 5–11, 11–5, 11–8, 11–6.
(3) Sydkorea-Sverige 3–0
Seo Hyowon-Matilda Ekholm 14–12, 12–10, 8–11, 8–11, 11–9, Yang Haeun-Jennifer Jonsson 11–8, 11–3, 11–8, Lee Zion-Linda Bergström 13–11, 8–11, 11–6, 11–5.
(2) Hongkong-Sverige 3–1
Lee Ho Ching-Matilda Ekholm 3–11, 11–3, 4–11, 11–7, 6–11, Doo Hoi Kem-Jennifer Jonsson 11–2, 11–8, 11–8, Jiang Huajun-Linda Bergström 11–8, 11–7, 11–5, Lee Ho Ching-Jonsson 12–10, 12–10, 11–8.
(1) Österrike-Sverige 3–0
Liu Jia-Matilda Ekholm 11–6, 11–6, 11–2, Sofia Polcanova-Daniela Moskovits 11–9, 11–8, 11–9, Li Qiangbing-Linda Bergström 11–5, 11–7, 8–11, 11–4.

SVERIGE 0–6 och 3–18 i delmatcher (25–57 i set)
   3–3 (12–12) Matilda Ekholm (5 lagmatcher)
   0–2 (  0–  6) Daniela Moskovits (2 lagmatcher)
   0–6 (  5–18) Jennifer Jonsson (5 lagmatcher)
   0–7 (  8–21) Linda Bergström (6 lagmatcher)

Championships division, grupp D
Hongkong-Ryssland 3–1
Sydkorea-USA 3–1
Österrike-Sverige 3–0

Hongkong-Sverige 3–1
Sydkorea-Ryssland 3–0
Österrike-USA 3–0

Hongkong-Österrike 3–0
Sydkorea-Sverige 3–0
Ryssland-USA 3–0

Hongkong-USA 3–0
Sydkorea-Österrike 3–1
Ryssland-Sverige 3–2

Hongkong-Sydkorea 3–1
Österrike-Ryssland 3–2
USA-Sverige 3–0

1)   5–0 (15–  3) Hongkong
2)   4–1 (13–  5) Sydkorea
3)   3–2 (10–  8) Österrike
4)   2–3 (  9–11) Ryssland
5)   1–4 (  4–12) USA
6)   0–5 (  3–15) Sverige


HERRAR LAG 2016 – alla 87 lagen
  1) Kina
  2) Japan
  3) Sydkora
      England
  5) Sverige
      Hongkong
      Portugal
      Frankrike
  9) Kroatien
      Nordkorea
      Österrike
      Polen
13) Tyskland
      Tjeckien
15) Ukraina
      Ryssland
17) Taiwan
      Italien
      Danmark
      Rumänien
21) Malaysia
      Vitryssland
      Singapore
      Grekland
25) Indien
26) Brasilien
27) Serbien
      Egypten
29) Belgien
      Spanien
      Puerto Rico
      Nigeria
33) Slovakien
      Iran
      Argentina
      Ungern
37) Slovenien
      Bulgarien
39) Thailand
      Kanada
41) Vietnam
      Australien
      Nederländerna
      Schweiz
45) Turkiet
      Norge
      Mexiko
      Lettland
49) Luxemburg
50) Chile
51) USA
      Saudiarabien
53) Litauen
      Indonesien
      Finland
      Kazakstan
57) Irland
      Skottland
59) Kongo Brazzaville
      Uzbekistan
61) Venezuela
      Algeriet
63) Estland
      Libanon
65) Sri Lanka
      Mongoliet
      Jemen
      Filippinerna
69) Guatemala
      Cypern
71) Paraguay
      Nya Zeeland
73) Pakistan
74) Togo
75) Jamaica
76) Panama
77) Tunisien
78) Macao
79) Förenade Arabemiraten
80) Laos
81) Mauritius
82) Kosovo
83) Maldiverna
84) Turkmenistan
85) Malta
86) Libyien
87) Marocko

      Ej
      Demokratiska Kongo
      Ghana

DAMER LAG 2016 – alla 80 lagen
  1) Kina
  2) Japan
  3) Taiwan
      Nordkorea
  5) Nederländerna
      Tyskland
      Hongkong
      Singapore
  9) Österrike
      Ukraina
      Rumänien
      Sydkorea
13) Ungern
      Thailand
15) Vitryssland
      Tjeckien
17) Polen
      USA
      Frankrike
      Ryssland
21) Malaysia
      Brasilien
      Spanien
      Sverige
25) Indien
26) Luxemburg
27) Serbien
      Kroatien
29) Vietnam
      Puerto Rico
      Schweiz
      Egypten
33) Slovakien
      England
      Slovenien
      Belgien
37) Chile
      Grekland
39) Mexiko
      Colombia
41) Turkiet
      Litauen
      Bulgarien
      Italien
45) Kanada
      Nigeria
      Nya Zeeland
      Portugal
49) Iran
50) Uzbekistan
51) Kazakstan
      Venezuela
53) Indonesien
      Azerbaijan
      Estland
      Australien
57) Argentina
      Norge
      Filippinerna
      Wales
61) Macao
      Algeriet
63) Sri Lanka
      Finland
65) Lettland
      Nepal
      Guatemala
      Kongo Brazzaville
69) Pakistan
      Miongoliet
71) Laos
      Etiopien
73) Turkmenistan
74) Libanon
75) Qatar
76) Mauritius
77) Sydafrika
78) Kosovo
79) Maldiverna
80) Fiji Islands

      Ej
      Etiopien?

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:01 Skribent: Max Ansbro

Liverapportering

Evenemang

Ungdoms & Para-SM 2021
16-19/9, Eslöv
Hemsida
Resultat
Webbsändningar

Europe Top-16
18-19/9, Thessaloniki, Grekland
Info
Resultat
Webbsändning

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info