Hoppa till sidans innehåll

VM lag  Moskva 2010


Lag-VM 2010
Moskva 23-30 maj

Finalerna
HERRAR
Kina-Tyskland 3–1 (11–5 i set)
Ma Long-Timo Boll 11–9, 11–8, 10–12, 5–11, 7–11, Ma Lin-Dmitrij Ovtcharov 11–9, 11–7, 11–5, Zhang Jike-Christian Süss 7–11, 11–9, 11–9, 11–7, Ma Lin-Boll 14–16, 11–4, 11–8, 11–7.

DAMER
Singapore-Kina 3–1 (10–8 i set)
Feng Tianwei-Ding Ning 8–11, 3–11, 11–8, 11–9, 11–9, Wang Yuegu-Liu Shiwen 11–7, 11–8, 2–11, 12–10, Sun Beibei-Guo Yan 11–6, 6–11, 4–11, 6–11, Feng Tianwei-Liu Shiwen 11–7, 14–16, 11–7, 9–11, 11–7.

Sveriges matcher
HERRAR
(Sverige 11:e lag)
Platserna 11-12
(8) Sverige-Polen 3-2
Andreas Törnkvist-Patryk Chojnowski 5-11, 5-11, 6-11
Fabian Åkerström-Daniel Gorak 13-11, 11-8, 11-4   
Robert Svensson-Lucjan-Blaszczyk 8-11, 3-11, 11-9, 6-11   
Åkerström-Chojnowski 12-10, 11-9, 11-6
Törnkvist-Gorak 11-9, 10-12, 13-11, 11-8

Platserna 9-12
(7) Tjeckien-Sverige 3-2
Tomas Tregler-Fabian Åkerström 11-4, 11-8, 12-10 
Jiri Vrablik-Robert Svensson 8-11, 4-11, 11-8, 5-11
Josef Simoncik-Andreas Törnkvist 11-5, 9-11, 11-5, 6-11, 11-7 
Tregler-Svensson 11-5, 6-11, 11-9, 4-11, 4-11 
Vrablik-Åkerström 11-5, 16-14, 8-11, 11-9

Åttondelsfinal

(6) 27/5 Ungern-Sverige 3–2
Janos Jakab-Pär Gerell 11–3, 7–11, 11–9, 10–12, 6–11, Daniel Kosiba-Jens Lundquist 13–11, 8–11, 11–6, 11–7, Ferenc Pazsy-Robert Svensson 7–11, 4–11, 11–7, 8–11, Jakab-Lundquist 13–11, 11–7, 11–8, Kosiba-Gerell 11–5, 11–4, 11–6.

Förstadivisionen, grupp B
(5) 26/5 Sverige-Rumänien 3–2
Andreas Törnkvist-Ovidiu Ionescu 8–11, 11–4, 8–11, 9–11, Fabian Åkerström-Alexandru Casacu 11–9, 11–8, 2–11, 9–11, 11–6, Robert Svensson-Constantin Ciotu 11–7, 11–5, 9–11, 7–11, 11–6, Åkerström-Ionescu 8–11, 5–11, 11–9, 11–13, Törnkvist-Casacu 11–7, 11–8, 4–11, 11–2.
(4) 26/5 Sydkorea-Sverige 3–1
Oh Sang Eun-Pär Gerell 10–12, 9–11, 11–6, 4–11, Joo Se Hyuk-Jens Lundquist 11–9, 11–3, 7–11, 11–6, Ryu Seung Min-Robert Svensson 11–7, 6–11, 11–9, 12–10, Oh Sang Eun-Lundquist 11–9, 6–11, 11–5, 4–11, 11–6.
(3) 25/5 Sverige-Tjeckien 3–1
Jens Lundquist-Dmitrij Prokopcov 10–12, 11–8, 11–6, 2–11, 11–5, Pär Gerell-Petr Korbel 8–11, 12–10, 2–11, 11–6, 8–11, Robert Svensson-Jiri Vrablik 6–11, 11–8, 8–11, 11–9, 12–10, Lundquist-Korbel 12–10, 11–5, 11–4.
(2) 24/5 Sverige-Taiwan 3–2
Jens Lundquist-Wu Chih-Chi 11–6, 6–11, 6–11, 13–11, 11–4, Pär Gerell-Chuang Chih-Yuan 11–9, 5–11, 5–11, 7–11, Robert Svensson-Huang Sheng–Sheng 11–4, 10–12, 11–5, 11–5, Lundquist-Chuang Chih-Yuan 11–7, 1–11, 10–12, 10–12, Gerell-Wu Chih-Chi 12–10, 11–9, 9–11, 11–7.
(1) 23/5 Sverige-Ukraina 3–2
Pär Gerell-Jaroslav Zhmudenko 11–8, 12–10, 11–4, Jens Lundquist-Aleksandr Didukh 11–9, 11–8, 11–5, Robert Svensson-Kou Lai 3–11, 8–11, 8–11, Lundquist-Zhymudenko 9–11, 8–11, 4–11, Gerell-Didukh 12–14, 11–9, 11–9, 11–9.

Svenskt spelarfacit (8 matcher): 20-18 (77-79)
6-3 (20-18) Robert Svensson
5-3 (20-17) Pär Gerell
4-6 (17-22) Jens Lundquist
3-3 (11-11) Fabian Åkerström
2-3 (  9-11) Andreas Törnkvist

DAMER (Sverige 25:e lag)
Platserna 25-26
(8) Sverige-Turkiet 3-2
Madeleine Melcher-He Sirin 4-11, 7-11, 8-11
Malin Pettersson-Ozlem Dincseven 11-5, 11-7, 11-9
Carina Jonsson-Hu Melek 5-11, 11-8, 11-7, 8-11, 7-11 
Pettersson-He Sirin 11-6, 11-7, 3-11, 0-11, 11-8 
Melcher-Dincseven 11-9, 14-12, 11-9

Platserna 25-28
(7) Sverige-Serbien 3-2
Matilda Ekholm-Monika Molnar 11-5, 7-11, 11-6, 11-9 
Carina Jonsson-Gabriela Feher 8-11, 8-11, 11-8, 7-11 
Malin Pettersson-Ana-Maria Erdelji 7-11, 7-11, 9-11
Ekholm-Feher 5-11, 9-11, 11-8, 13-11, 11-7 
Jonsson-Molnar 11-1, 11-8, 11-5 

Platserna 25-32
(6) Sverige-Malaysia 3-1
Matilda Ekholm-Ng Sock Khim 11-6, 6-11, 11-7, 11-7 
Carina Jonsson-Beh Lee Wei 4-11, 8-11, 5-11 
Malin Pettersson-Fan Xiao Jun 11-6, 11-8, 11-6
Ekholm-Beh Lee Wei 7-11, 11-5, 11-5, 11-9

Andradivisionen, grupp G
(5) 26/5 Colombia-Sverige 3–2
Paula Medina-Malin Pettersson 5–11, 11–7, 11–8, 11–6, Natalia Bedoya-Carina Jonsson 6–11, 6–11, 4–11, Johana Araque-Madeleine Melcher 11–8, 6–11, 11–9, 4–11, 11–7, Bedoya-Pettersson 8–11, 10–12, 13–11, 8–11, Medina Jonsson 12–10, 8–11, 11–6, 11–9.
(4) 25/5 Sverige-Thailand 3–2
Matilda Ekholm-Nanthana Komwong 11–4, 12–10, 8–11, 11–8, Carina Jonsson-Suthasini Sawettabut 5–11, 11–9, 14–12, 13–11, Malin Pettersson-Anisara Muangsuk 11–8, 5–11, 6–11, 11–9, 3–11, Jonsson-Komwong 9–11, 11–5, 11–8, 7–11, 2–11, Ekholm-Sawettabut 12–10, 11–9, 7–11, 12–10.
(3) 25/5 Sverige-Bulgarien 3–0
Matilda Ekholm-Zhana Petrova 11–6, 11–9, 11–4, Carina Jonsson-Sibel Remzi 11–9, 8–11, 5–11, 11–3, 11–4, Malin Pettersson-Anelia Karova 12–10, 11–5, 11–5.
(2) 24/5 Sverige-Kanada 3–0
Malin Pettersson-Carmen Lee 11–8, 9–11, 11–5, 11–??, Matilda Ekholm-Sara Yuen 5–11, 11–7, 11–7, 11–1, Carina Jonsson-Marie-Andree Levesque 11–4, 11–4, 11–8.
(1) 23/5 Sverige-Moldavien 3–0
Matilda Ekholm-Olga Bliznet 11–6, 11–5, 11–7, Carina Jonsson-Elena Mocrousov 11–3, 9–11, 13–11, 11–7, Malin Pettersson-Irina Smiganovscaia 11–5, 11–7, 11–9.

Spelarstatistiken (8 matcher): 23-10 (80-45)
9-0 (27-  7) Matilda Ekholm
7-3 (24-13) Malin Pettersson
6-5 (24-19) Carina Jonsson
1-2 (  5-  6) Madeleine Melcher

Uppdaterad: 08 MAR 2012 12:52 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Ungdoms & Para-SM 2021
16-19/9, Eslöv
Hemsida
Resultat
Webbsändningar

Europe Top-16
18-19/9, Thessaloniki, Grekland
Info
Resultat
Webbsändning

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info