Hoppa till sidans innehåll

VM lag  Tokyo 2014


59:e VM
28 april-5 maj

Herrar lag
Final
5/5 Kina-Tyskland 3–1
Ma Long-Timo Boll 11–6, 11–9, 11–9, Zhang Jike-Dimitrij Ovtcharov 11–13, 8–11, 6–11, Xu Xin-Patrick Franbziska 11–5, 11–2, 11–8, Ma Long-Ovtcharov 12–10, 11–5, 11–2.
Semifinaler
4/5 Kina-Taiwan 3–0
Xu Xin-Chen Chien-Ah 11–7, 11–8, 11–8, Ma Long-Chuang Chih-Yuan 11–9, 13–11, 11–8, Zhang Jike-Huang Sheng-Sheng 11–6, 10–12, 11–3, 11–6.
4/5 Tyskland-Japan 3–1
Timo Boll-Koki Niwa 16–18, 11–5, 11–4, 14–12, Dimitrij Ovtcharov-Jun Mizutani 8–11, 18–16, 11–6, 6–11, 8–11, Patrick Franziska-Kenta Matsudaira 12–10, 7–11, 6–11, 11–5, 11–5, Boll-Mizutani 11–6, 11–5, 11–6.
Kvartsfinaler
Kina-Österrike 3–0
Taiwan-Sydkorea 3–2
Japan-Portugal 3–0
Tyskland-Singapore 3–0
Åttondelsfinaler
Österrike-Grekland 3–1
Taiwan-Kroatien 3–1
Portugal-Polen 3–1
Singapore-Sverige 3–1

HERRAR Championships division
  1) Kina
  2) Tyskland
  3) Taiwan
      Japan
  5) Österrike
      Sydkorea
      Portugal
      Singapore
  9) Grekland
      Kroatien
      Polen
      Sverige
13) Frankrike
      Ryssland
15) Ukraina
      Nordkorea
17) Hongkong
      Brasilien
      Spanien
      Serbien
21) Ungern
      Danmark
      Rumänien
      Vitryssland

Damer lag
Final
5/5 Kina-Japan 3–0
Ding Ning-Yuka Ishigaki 11–5, 8–11, 11–2, 11–5, Li Xiaoxia-Kasumi Ishikawa 11–8, 11–7, 11–7, Liu Shiwen-Sayaka Hirano 11–4, 11–2, 11–5.
Semifinaler
4/5 Kina-Singapore 3–0
Li Xiaoxia-Feng Tianwei 8–11, 11–8, 11–5, 11–7, Ding Ning-Yu Mengyu 11–6, 11–3, 11–6, Zhu Yuling-Li Isabelle Siyun 11–4, 11–7, 11–7.
4/5 Japan-Hongkong
Yuka Ishigaki-Lee Ho Ching 13–15, 10–12, 2–11, Kasumi Ishikawa-Jiang Huajun 8–11, 11–8, 6–11, 11–9, 11–6, Sayaka Hirano-Ng Wing Nam 8–11, 10–12, 12–10, 11–2, 12–10, Ishikawa-Lee Ho Ching 11–4, 8–11, 10–12, 11–9, 11–7.
Kvartsfinaler
Kina-Sydkorea 3–0
Singapore-Rumänien 3–1
Hongkong-Tyskland 3–0
Japan-Holland 3–2
Åttondelsfinaler
Nordkorea-Ukraina 3–0
Rumänien-Sydkorea 3–2
Tyskland-Vitryssland 3–0
Holland-Taiwan 3–0

DAMER Championships division
  1) Kina
  2) Japan
  3) Singapore
      Hongkong
  5) Nordkorea
      Rumänien
      Tyskland
      Holland
  9) Ukraina
      Sydkorea
      Vitryssland
      Taiwan
13) Ungern
       Polen
15) Tjeckien
      Österrike
17) Serbien
      Slovakien
      Luxemburg
      Kroatien
21) USA
      Frankrike
      Australien
      Ryssland
 
Sveriges herrar
• Sverige 9:e
Åttondelsfinal
(6) 2/5 Singapore-Sverige 3–1
Gao Ning-Kristian Karlsson 7–11, 11–6, 16–18, 13–11, 11–5, Yang Zi-Jens Lundquist 13–11, 5–11, 9–11, 6–11, Clarence Chew Zhe Yu-Pär Gerell 11–8, 11–8, 11–9, Gao Ning-Lundquist 11–8, 11–8, 11–6.
Gruppspel, Championships division
(5) 1/5 Sverige-Vitryssland 3–2
Jens Lundquist-Vadim Yarashenka 11–5, 11–1, 11–1, Kristian Karlsson-Pavel Platanov 7–11, 11–8, 11–5, 10–12, 6–11, Pär Gerell-Aliaksandr Khanin 11–6, 11–4, 9–11, 11–7, Lundquist-Platanov 7–11, 7–11, 14–12, 10–12, Karlsson-Yarashenka 11–8, 11–6, 11–1.
(4) 30/4 Sverige-Nordkorea 3–0
Kristian Karlsson-Kim Hyok Bong 3–11, 11–8, 5–11, 11–9, 11–4, Jens Lundquist-Kim Nam Chol 7–11, 11–7, 12–10, 11–6, Pär Gerell-Choe Il 6–11, 11–9, 11–7, 5–11, 11–8.
(3) 30/4 Sydkorea-Sverige 3–2
Cho Eonrae-Jens Lundquist 6–11, 11–6, 5–11, 8–11, Joo Saehyuk-Pär Gerell 6–11, 11–4, 11–8, 11–6, Kim Minseok-Jon Persson 5–11, 11–5, 9–11, 6–11, Joo Saehyuk-Lundquist 11–6, 11–6, 11–8, Cho Eonrae-Gerell 11–8, 9–11, 11–9, 11–7.
(2) 29/4 Taiwan-Sverige 3–1
Chuang Chih-Yuan-Pär Gerell 11–5, 11–3, 9–11, 11–4, Chen Chien-Ah-Kristian Karlsson 11–7, 4–11, 20–18, 4–11, 11–6, Chiang Hung-Chieh-Jens Lundquist 8–11, 8–11, 4–11, Chuang Chih-Yuan-Karlsson 11–8, 12–10, 11–6.
(1) 28/4 Sverige-Spanien 3–0
Pär Gerell-Marc Duran 9–11, 11–6, 11–3, 11–8, Jens Lundquist-Alvaro Robles 11–9, 9–11, 7–11, 11–8, 12–10, Kristian Karlsson-Endika Diez 11–5, 12–10, 10–12, 11–6.

Sverige individuellt (3–3 i lagmatcher, 13–11 i delmatcher)
6–3 (19–14) Jens Lundquist
3–4 (15–16) Kristian Karlsson
3–4 (11–13) Pär Gerell
1–0 (  3–  2) Jon Persson
0–0 (  0–  0) Harald Andersson

Sveriges damer
• Sverige 26:e
Placeringarna 25-26
(8) 4/5 Brasilien-Sverige 3–0
Gui Lin-Linda Bergström 11–8, 11–8, 11–5, Jessica Yamada-Jennifer Jonsson 11–8, 9–11, 11–5, 11–5, Caroline Kumahara-Matilda Ekholm 3–11, 11–8, 12–10, 6–11, 11–9.
Placeringarna 25-28
(7) 3/5 Sverige-Litauen 3–2
Daniela Moskovits-Ruta Paskauskiene 8–11, 7–11, 8–11, Matilda Ekholm-Egle Stuckyte 11–7, 12–14, 11–4, 11–8, Linda Bergström-Ieva Venslaviciute 11–5, 15–13, 5–11, 9–11, 11–7, Ekholm-Paskauskiene 11–13, 11–6, 5–11, 2–11, Moskovits-Stuckyte 8–11, 11–8, 5–11, 11–8, 11–8.
Placeringarna 25-32
(6) 3/5 Sverige-Kanada 3–1
Matilda Ekholm-Anqi Luo 11–6, 11–3, 11–5, Daniela Moskovits-Zhang Mo 7–11, 9–11, 1–11, Linda Bergström-Michelle Liaw 11–3, 8–11, 11–1, 11–8, Ekholm-Zhang Mo 9–11, 11–8, 11–9, 9–11, 11–4.
Gruppspel, second division
(5) 1/5 Sverige-Peru 3–0
Matilda Ekholm-Angela Mori 11–6, 11–8, 11–5, Daniela Moskovits-Andrea Guzman 11–5, 11–6, 12–10, Jennifer Jonsson-Maria Oritz 11–2, 11–6, 11–5.
(4) 30/4 Sverige-Brasilien 3–1
Daniela Moskovits-Gui Lin 11–8, 2–11, 11–6, 6–11, 6–11, Matilda Ekholm-Caroline Kumahara 15–17, 11–9, 12–10, 12–10, Linda Bergström-Jessica Yamada 6–11, 9–11, 11–6, 11–7, 11–7, Ekholm-Gui Lin 11–6, 4–11, 11–9, 11–9.
(3) 29/4 Grekland-Sverige 3–0
Angeliki Papadaki-Matilda Ekholm 11–7, 4–11, 4–11, 12–10, 11–8, Aikaterini Toliou-Daniela Moskovits 11–9, 5–11, 11–5, 9–11, 11–7, Maria Christoforaki-Linda Bergström 11–7, 11–9, 11–8.
(2) 29/4 Sverige-Slovenien 3–1
Matilda Ekholm-Alex Galic 11–7, 11–6, 3–11, 11–4, Linda Bergström-Manca Fajmut 11–9, 11–9, 5–11, 11–8, Jennifer Jonsson-Jana Ludvik 6–11, 8–11, 7–11, Ekholm-Fajmut 9–11, 11–8, 11–5, 11–8.
(1) 28/4 Sverige-Uzbekistan 3–0
Moskovits-Rimma Gufranova 11–4, 11–8, 6–11, 9–11, 11–7, Matilda Ekholm-Olga Kim 11–4, 11–8, 11–1, Linda Bergström-Aynur Ibragimova 11–9, 4–11, 9–11, 11–5, 11–2.
 
Sverige individuellt (6–2 i lagmatcher, 18–11 i delmatcher)
  9–3 (32–16) Matilda Ekholm
  5–2 (15–14) Linda Bergström
  3–4 (13–16) Daniela Moskovits
  1–2 (  4–  6) Jennifer Jonsson

Kinas herrar (8–0 i lagmatcher,  24–1 i delmatcher)
8–0 (24–  0) Ma Long
7–0 (21–  1) Xu Xin
5–1 (15–  7) Zhang Jike
2–0 (  6–  0) Wang Hao
2–0 (  6–  2) Fan Zhendong

Kinas damer (8–0 i lagmatcher, 24–0 i delmatcher)
6–0 (18–  1) Liu Zhiwen
6–0 (18–  3) Ding Ning
6–0 (18–  3) Li Xiaoxia
4–0 (12–  3) Zhu Yuling
2–0 (  6–  0) Chen Ming

Uppdaterad: 25 FEB 2015 11:44 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info