Hoppa till sidans innehåll

Alla segrare 1980-


Arrangörsstäder

1980 Hongkong (singel)
1981 Kuala Lumpur, Malaysia (singel)
1982 Hongkong (singel)
1983 Princetown, Barbados (singel)
1984 Kuala Lumpur, Malaysia (singel)
1985 Foshan, Kina (singel)
1986 Port of Spain, Trinidad (singel)
1987 Macao (singel)
1988 Wuhan, Kina (singel)
1989 Nairobi, Kenya (singel)
1990 Chiba, Japan (singel), Osaka, Japan (lag), Söul, Sydk (dubbel)
1991 Kuala Lumpur, Malaysia (singel), Barcelona, Spanien (lag)
1992 Hu Chih Minh City, Vietnam (singel), Las Vegas, USA (dubbel)
1993 Guangzhou, Kina (singel)
1994 Taiwan (singel), Nimes, Frankrike (lag)
1995 Nimes, Frankrike (singel), Atlanta, USA (lag)
1996 Nimes Frankrike (singel herrar), Hongkong (singel damer)
1997 Nimes Frankrike (singel herrar), Shanghai, Kina (singel damer)
1998 Shantou, Kina (singel herrar) 15-18 oktober
1999 Xiaolan, Kina (singel herrar) 28-31 oktober
2000 Yangzhou, Kina (singel herrar) 12-15 oktober
2001 Courmayeur, Italien (singel herrar) 8-11 november
2002 Ji´nan, Kina (singel herrar) 31 oktober-3 november
2003 Jiangyin, Kina (singel herrar) 9-12 oktober
2004 Xiaoshen, Kina 28-31 oktober
2005 Liége, Belgien 21-23 oktober (herrar)
2006 Paris, Frankrike 27-29 oktober (herrar)
         Urumqi, Kina 29 september-1 oktober (damer)
2007 Barcelona, Spanien 12-14 oktober (herrar)
2008 ?
2009 ?
2010 ?
2011
 

Herrar

1980 Guo Yaehua, Kina (Li Zhenshi, Kina)
1981 Tibor Klampar, Ungern (Xie Saike, Kina)
1982 Guo Yaehua, Kina (Mikael Appelgren, Sverige)
1983 Mikael Appelgren, Sverige (Jan-Ove Waldner, Sverige)
1984 Jiang Jialiang, Kina (Kim Wan, Sydkorea)
1985 Chen Xinhua, Kina (Andrzej Grubba, Polen)
1986 Chen Longcan, Kina (Jiang Jialiang, Kina)
1987 Teng Yi, Kina (Jiang Jialiang, Kina)
1988 Andrzej Grubba, Polen (Chen Longcan, Kina)
1989 Ma Wenge, Kina (Andrzej Grubba, Polen)
1990 Jan-Ove Waldner, Sverige (Ma Wenge, Kina)
1991 Jörgen Persson, Sverige (Jean-Philippe Gatien, Frankrike)
1992 Ma Wenge, Kina (Kim Taek Soo, Sydkorea)
1993 Zoran Primorac, Kroatien (Wang Tao, Kina)
1994 Jean-Philippe Gatien, Frankrike (Jean-Michel Saive, Belgien)
1995 Kong Linghui, Kina (Jörg Rosskopf, Tyskland)
1996 Liu Guoliang, Kina (Jan-Ove Waldner, Sverige)
1997 Zoran Primorac, Kroatien (Kong Linghui, Kina)
1998 Jörg Rosskopf, Tyskland-Kim Taek Soo, Sydkorea
         21-­17, 21-­17, 10­-21, 21-­23, 21-­11
1999 Vladimir Samsonov, Vitryssland-Werner Schlager, Österrike
         23­-21, 21­-15, 21-­10
2000 Ma Lin, Kina-Kim Taek Soo, Sydkorea
         21-­10. 21-­13, 21-­9
2001 Vladimir Samsonov, Vitryssland-Wang Liqin, Kina
         11-7, 11-3, 11-4, 11-9
2002 Timo Boll, Tyskland-Kong Linghui, Kina
         8-11, 12-10, 11-9, 11-9, 13-11
2003 Ma Lin, Kina-Kalinikos Kreanga, Grekland
         9-11, 11-6, 11-9, 11-7, 11-9
2004 Ma Lin, Kina-Kalinikos Kreanga, Grekland
         5-11, 14-12, 3-11, 14-12, 11-9, 12-10
2005 Timo Boll, Tyskland-Wang Hao, Kina
         11-3, 4-11, 11-8, 3-11, 11-13, 11-8, 11-5
2006 Ma Lin, Kina-Wang Hao, Kina
         6-11, 8-11, 11-7, 11-7, 11-9, 4-11, 11-4
2007 Wang Hao, Kina-Ryu Seungmin, Sydkorea
14-12, 11-3, 11-8, 11-7

2008 ?
2009 ?
2010 ?
2011 ?


Damer

1996 Deng Yaping, Kina (Yang Ying, Kina)
1997 Wang Nan, Kina (Li Ju, Kina)
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004 Zhang Yining, Kina-Wang Nan
        15-13, 7-11, 11-5, 11-6, 8-11, 11-8.
2005
2006 Guo Yan, Kina-Zhang Yining, Kina
        13-15, 12-10, 9-11, 7-11, 11-7, 11-8, 11-6
 

Herrar dubbel

1990 Kim Taek Soo/Yoo Nam Kyu, Sydkorea
        (Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland)
1992 Kim Taek Soo/Yoo Nam Kyu, Sydkorea
        (Andrei Mazunov/Dmitrij Mazunov, OSS)
 

Damer dubbel

1990 Hong Cha Ok/Hyun Jung Hwa, Sydkorea
        (Chai Po Wa/Chan Tan Lui, Hongkong)
1992 Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
        (Hong Cha Ok/Hyun Jung Hwa, Sydkorea)


Herrar lag

1990 1) Sverige (Mikael Appelgren, Erik Lindh, Jörgen Persson, J-O Waldner)
        2) Kina
1991 1) Kina (Ma Wenge, Wang Hao, Wang Tao, Xie Chaojie)
        2) Sverige (Erik Lindh, Peter Karlsson, Jörgen Persson, J-O Waldner)
1994 1) Kina (Ding Song, Kong Linghui, Lin Zhigang, Liu Guoliang, Wang Hao)
        2) Sverige (Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Jörgen Persson, J-O Waldner)
1995 1) Sydkorea (Choo Kyo Sung, Kim Bong Chul, Kim Taek Soo,
        Lee Chul Seung, Yoo Nam Kyu) 2) Tyskland
        5-­8) Sverige (Kayode Kadiri, Peter Karlsson, Jörgen Persson, J-O Waldner)
 

Damer lag

1990 1) Kina (Chen Zihe, Deng Yaping, Qiao Hong)
        2) Nordkorea
1991 1) Kina (Chen Zihe, Deng Yaping, Liu Wei, Qiao Hong)
        2) Sydkorea
1994 1) Ryssland (S Bachtina, E Edel, G Melnik, I Palina, E Timina)
        2) Tyskland
1995 1) Kina (Deng Yaping, Qiao Hong, Yang Ying)
        2) Rumänien

 

2003

Jiangyin, Kina 9-12 oktober
HERRAR


Final: Ma Lin, Kina-Kalinikos Kreanga, Grekland 9-11, 11-6, 11-9, 11-7,
11-9.
Match om tredje pris: Wang Liqin, Kina-Jean-Michel Saive, Belgien 11-6,
9-11, 11-9, 11-8, 11-8.
Semifinaler: Ma Lin-Wang Liqin 11-8, 11-9, 3-11, 11-4, 11-6,
Kreanga-Jean-Michel Saive 11-9, 11-9, 11-9, 11-6.
Kvartsfinaler: Ma Lin-Timo Boll, Tyskland 11-4, 13-11, 11-5, 9-11, 12-14,
11-8, Wang Liqin-Ryu Seung Min, Sydkorea 11-7, 11-8, 9-11, 11-8, 11-3,
Saive-Wang Hao, Kina 8-11, 9-11, 11-8, 11-5, 11-7, 13-15, 11-9,
Kreanga-Alexej Smirnov, Ryssland 11-5, 13-11, 11-7, 11-7.

 

 

Grupp A: Ma Lin-Saive 11-7, 11-7, 11-6, 11-6, Chuan Chih-Yuan, Taiwan-Peter Jackson, Nya Zeeland 11-5, 11-2, 11-5, 11-3, Ma Lin-Chuan Chih-Yuan 7-11, 11-5, 11-8, 11-4, 12-10, Saive-Jackson 11-3, 11-2, 11-6, 11-8, Ma Lin-Jackson 11-6, 11-7, 11-3, 11-5, Saive-Chuan Chih-Yuan 11-9, 11-4, 11-6, 12-10.
   1) Ma Lin 2) Saive 3) Chuan Chi-Yuan 4) Jackson
Grupp B: Smirnov-Boll 10-12, 11-6, 12-10, 12-10, 11-6, Johnny Huang, Kanada-Chiang Peng-Lung, Taiwan 11-6, 8-11, 11-8, 6-11, 13-11, 11-13, 11-9, Chiang Peng-Lung-Boll 5-11, 11-9, 2-11, 11-9, 3-11, 12-10, 11-5, Smirnov-Huang 11-8, 12-10, 11-3, 10-12, 11-8, Boll-Huang 8-11, 12-10, 11-4, 11-8, 11-7, Smirnov-Chiang Peng-Lung 11-6, 11-7, 11-3, 11-7.
   1) Smirnov 2) Boll 3) Chiang Peng-Lung 4) Huang
Grupp C: Wang Liqin-Zoran Primorac, Kroatien 11-6, 11-9, 9-11, 8-11, 11-5, 11-9, Joo Se Hyuk, Sydkorea-Kreanga 11-7, 7-11, 8-11, 11-8, 11-8, 11-5, Kreanga-Wang Liqin 11-7, 4-11, 11-9, 8-11, 11-5, 13-11, Joo Se Hyuk-Primorac 9-11, 11-4, 11-8, 11-5, 6-11, 11-5, Wabng Liqin-Joo Se Hyuk 11-6, 7-11, 11-2, 11-5, 11-7, Kreanga-Primorac 6-11, 11-9, 9-11, 11-9, 11-7, 12-10.
   1) Wang Liqin 2) Kreanga 3) Joo Se Hyuk 4) Primorac
Grupp D: Ryu Seung Min-Werner Schlager, Österrike 11-9, 4-11, 11-6, 11-8, 6-11, 9-11, 11-4, Wang Hao-Torben Wosik, Tyskland 11-3, 11-2, 11-4, 11-3, Wang Hao-Schlager 11-6, 11-6,11-7, 11-6, Ryu Seung Min-Wosik 11-6, 11-8, 11-7, 11-4, Schlager-Wosik 7-11, 11-8, 5-11, 11-7, 9-11, 11-6, 14-12, Wang Hao-Ryu Seung Min 11-6, 3-11, 11-8, 10-12, 12-14, 11-5, 11-8.
   1) Wang Hao 2) Ryu Seung Min 3) Schlager 4) Wosik
* Ingen svensk deltog


2002

Ji´nan, Kina
31 oktober-3 november
HERRAR


Final: Timo Boll, Tyskland-Kong Linghui, Kina 8-11, 12-10, 11-9, 11-9,
13-11.
Match om tredje pris: Zoran Primorac, Kroatien-Werner Schlager, Österrike
4-0.
Semifinaler: Kong Linghui-Schlager 11-2, 5-11, 11-7, 11-9, 5-11, 11-9,
Boll-Primorac 11-9, 5-11, 11-3, 12-14, 1-11, 11-4, 11-8.
Kvartsfinaler: Kong Linghui-Oh Sang Eun, Sydkorea 11-2, 11-9, 10-12, 7-11,
12-10, 14-12, Schlager-Chiang Peng-Lung, Taiwan 6-11, 9-11,  7-11, 11-8,
11-7, 11-6, 11-6, Boll-Wang Liqin, Kina 11-9, 11-5, 11-4, 11-6, Primorac-Ma
Lin, Kina 11-9, 6-11, 11-8, 11-8, 10-12, 11-9.
* Ingen svensk deltog

 

 

2001
Courmayeur , Italien
8-11 november
HERRAR
Final: Vladimir Samsonov, Vitryssland-Wang Liqin, Kina 11­-7, 11-­3, 11­-4,
11­-9.
Match om tredje pris: Jörg Rosskopf, Tyskland-Chiang Peng-Lung, Taipei 5­-11,
11­-9, 12-­14, 11­-9, 11-­4, 9-­11, 11­-9.
Semifinaler: Wang Liqin-Rosskopf 5­-11, 11-­6, 11­-7, 11-­3, 11-­9,
Samsonov-Chiang Peng-Lung 11­-7, 11-­3, 11-­5, 11­-9.
Kvartsfinaler: Rosskopf-Ma Lin, Kina 11-­3, 11­-7, 6-­11, 7­-11, 11­-9, 11­-7,
Wang Liqin-Werner Schlager, Österrike 11-­5, 8-­11, 10-­12, 7-­11, 11­-6, 14-­12,
12­10, Chiang Peng-Lung-Ma Wenge, Kina 11-­7, 11­-5, 11­-6, 11-­6,
Samsonov-Kalinikos Kreanga, Grekland 11-­7, 11­-3, 11­-3, 11­-1.

Grupp C: Peter Karlsson-Ahmed Akli Saleh, Egypten 10­-12, 11­-3, 11-­6, 11­-7,
11­-3, Chiang Peng-Lung-Karlsson 6­-11, 11-­8, 11-­7, 11­-2, 9-­11, 11­-9,
Karlsson-Schlager 11-­5, 5-­11, 11-­7, 11­-13, 13-­11, 9-­11, 11-­7.
* Karlsson ej till kvartsfinal.
Grupp D: Ma Lin-Jan-Ove Waldner 11-­6, 11-­6, 11­-7, 11­-3, Waldner-Peter
Jackson, Nya Zeeland 11­-7, 11-­3, 11­-6, 12-­10, Kreanga-Waldner 11­-7, 6-­11,
11­-5, 11-­9, 9­-11, 11-­8.
* Waldner ej till kvartsfinal.

2000
Yangzhou, Kina 12-15 oktober
HERRAR
Final: Ma Lin, Kina-Kim Taek Soo, Sydkorea 21-10. 21-13, 21-9.
Match om tredje pris: Wang Liqin-Saive 19-21, 21-13, 21-16.
Semifinaler: Kim Taek Soo-Jan-Michel Saive, Belgien 21-13, 21-13, 21-15, Ma
Lin-Wang Liqin, Kina 21-17, 21-14, 21-14.
Kvartsfinaler: Kim Taek Soo-Peter Karlsson 21-16, 21-17, 14-21, 21-15, Ma
Lin-Jörgen Persson 21-15, 19-21, 21-11, 21-17, Saive-Zoran Primorac,
Kroatien 17-21, 21-14, 21-18, 21-17, Wang Liqin-Chiang Peng-Lung, Taiwan
21-14, 17-21, 21-14, 23-21.

Grupp A: Chiang Peng-Lung-Hoyama 21-11, 23-21, Primorac-Kong Linghui 21-9,
21-14, Chiang Peng-Kong Linghui 24-22, 21-14, Primorac-Hoyama 21-18, 21-11,
Kong Linghui-Hoyama 21-15, 21-14, Primorac-Chiang Peng-Lung 21-12, 18-21,
21-16.
1) Zoan Primorac, Kroatien 3-0
2) Chiang Peng-Lung, Taiwan 2-1
3) Kong Linghui, Kina1-2
4) Hugo Hoyama, Brasilien 0-3
Grupp B: Schlager-Nguyen 21-19,21-11, Wang Liqin-Saive 21-17, 21-14, Wang
Liqin-Schlager 21-16, 21-19, Saive-Nguyen 21-7, 21-13, Wang Liqin-Nguyen
21-11, 21-12, Saive-Schlager 21-15, 22-20.
1) Wang Liqin, Kina 3-0
2) Jean-Michel Saive, Belgien 2-1
3) Werner Schlager, Österrike
4) Khoa Nguyen, USA 0-3
Grupp C: Persson-El-Say 2-0, Kim Taek Soo-Samsonov 21-19, 19-21, 21-18,
Persson-Samsonov 9-21, 21-15, 21-12, Kim Taek Soo-Persson 21-11, 6-21,
21-19, Samsonov El-Say 21-11, 21-16, El Say-Kim Taek Soo 21-13, 21-10.
1) Kim Taek Soo, Sydkorea 2-1
2) Jörgen Persson 2-1
3) Vladimir Samsonov, Vitryssland 1-2
4) Lasgin El-Say, Egypten 1-2
Grupp D: Karlsson-Waldner 21-23, 21-19, 21-18, Ma Lin-Gerada 21-12, 21-10,
Ma Lin-Waldner 21-17, 21-14, Karlsson-Gerada 21-19, 21-15, Waldner-Gerada
21-13, 22-20, Ma Lin-Karlsson 21-15, 21-14.
1) Ma Lin, Kina 3-0
2) Peter Karlsson 2-1
3) Jan-Ove Waldner 1-2
4) Simon Gerada, Australien 0-3

Uppdaterad: 12 DEC 2014 09:30 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Pingisligan by STIGA
19/10, herrar
Klockan 18.30
Eslövs AI-BTK Kävlinge
Munkedals BTK-Spårvägens BTK
BTK Rekord-Halmstad BTK
Söderhamns UIF-Falkenbergs BTK

Evenemang

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA
19/10, herrar
Klockan 18.30

Eslövs AI-BTK Kävlinge
Munkedals BTK-Spårvägens BTK
BTK Rekord-Halmstad BTK
Söderhamns UIF-Falkenbergs BTK
Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info