Hoppa till sidans innehåll

2009-10 Nord


Samtliga spelare i Elit Nord 2009-2010

Fridhem/Urnans BTK (14 matcher: 79-42)

26-2   Wu Chuyi (tidigare Candy Wu)
17-10 Michelle Quach
20-7   Matilda Holmgren
11-12 Julia Allansson
  0-2   Malin Larsson
  5-8   Dubbel
  0-1   Walk over

Ljungsbro BTK (14 matcher: 39-74)
10-18 Hannah Hicks
  1-3   Michele Cohen
  8-18 Elina Gladh
11-14 Elin Binglöv
  3-13 Klaudia Szadkowska
  0-5   Elin Schwartz
  6-3   Dubbel

Spårvägens BTK (14 matcher: 71-52)
26-2   Sun Jie (82-12 i set)
13-15 Daniela Moskovits
18-9   Ida Söderlund
  4-20 Marlene Appelgren
10-6   Dubbel

Storfors BTK (14 matcher: 47-69)
18-10 Sonja Obradovic
16-8   Marthe Heide Nilsen
  7-17 Martie Grutle Aasebö
  0-8   Anna Bergquist
  3-18 Josefin Hulth
  0-3   Cecilia Granath
  3-5   Dubbel

Team Mälarenergi BTK (14 matcher: 80-28)
13-5   Marie Persson
16-12 Nina Vakkila
14-2   Paula Medina
20-2   Sofia Westholm
  7-4   Linda Johnsson
  6-0   Marie Sjögren
  4-3   Dubbel

Ulricehamns IF (14 matcher: 45-71)
13-3   Zha Wenting
  5-19 Sara Lundin
  8-14 Linnéa Larsson
  9-19 Hanna Nyberg
  4-6   Emma Väyrynen
  0-1   Elin Hultin
  3-2   Jeanette Lindberg
  3-7   Dubbel

Ängby SK (14 matcher: 64-52)
20-8   Caroline Wersäll
  3-3   Lee So Hyeon
13-6   Maria Engelsson
10-6   Stina Zetterström
  5-1   Seo Da In
  5-17 Josefin Lund
  1-2   Marjan Safai
  1-3   Charlotte Andersson
  1-2   Uyanga Altankhuyag
  5-4   Dubbel

Ärtemarks IF (14 matcher: 38-75)
  9-3   Wang Yan
  6-22 Michaela Karlsson
  9-18 Huda Mustafa
  7-11 Clara Erlandsson
  0-4   Linnéa Holm
  3-14 Sofia Egertz
  2-2   Dubbel
  2-1   Walk over

Matcherna i Elit Nord


Omgångarna 13-14
Spelplats: Köping
20/2 Fridhem/Urnan BTK-Team Mälarenergi 4-6
Michelle Quach-Paula Medina 8-11, 12-10, 6-11, 6-11
Julia Allansson-Marie Sjögren 14-16, 11-6, 7-11, 11-9, 8-11
Wu Chuyi-Nina Vakkila 9-11, 11-9, 11-4, 11-9
Matilda Holmgren-Sofia Westholm 11-7, 8-11, 6-11, 11-4, 11-6
Quach-Vakkila 13-11, 7-11, 4-11, 7-11
Wu Chuyi-Medina 9-11, 11-3, 11-3, 12-10
Holmgren-Sjögren 11-9, 4-11, 1-11, 12-10, 11-13
Allansson-Westholm 6-11, 7-11, 7-11
Holmgren/Wu Chuyi-Vakkila/Westholm 11-8, 11-9, 6-11, 11-9
Allansson/Quach-Medina/Sjögren 7-11, 9-11, 10-12
20/2 Spårvägens BTK-Ängby SK 6-3
Sun Jie-Josefin Lund 11-3, 11-7, 11-3
Marlene Appelgren-Maria Engelsson 5-11, 6-11, 9-11
Daniela Moskovits-Caroline Wersäll 11-6, 8-11, 6-11, 5-11
Ida Söderlund-Stina Zetterström 11-4, 11-4, 11-9
Sun Jie-Wersäll 11-4, 11-7, 11-6
Moskovits-Lund 3-11, 11-8, 4-11, 11-9, 11-7
Söderlund-Engelsson 8-11, 11-6, 4-11, 11-6, 11-9
Appelgren-Zetterström 1-11, 9-11, 11-9, 7-11
Moskovits/Sun Jie-Lund/Wersäll 8-11, 11-9, 5-11, 11-6, 11-7
20/2 Fridhem/Urnan BTK-Ängby SK 5-5
Michelle Quach-Caroline Wersäll 2-11, 11-9, 3-11, 12-10, 10-12
Julia Allansson-Stina Zetterström 11-8, 11-9, 6-11, 11-9
Wu Chuyi-Josefin Lund 11-5, 11-6, 6-11, 11-3
Matilda Holmgren-Maria Engelsson 5-11, 11-5, 5-11, 11-6, 6-11
Quach-Lund 9-11, 11-9, 11-7, 13-11
Wu Chuyi-Wersäll 11-6, 11-4, 11-8
Holmgren-Zetterström 3-11, 11-5, 6-11, 11-6, 11-8
Allansson-Engelsson 11-7, 8-11, 12-10, 6-11, 8-11
Quach/Wu Chuyi-Lund/Wersäll 11-5, 11-8, 5-11, 7-11, 7-11
Allansson/Holmgren-Engelsson/Zetterström 11-8, 1-11, 8-11, 7-11
20/2 Team Mälarenergi-Spårvägens BTK 6-1
Paul Medina-Sun Jie 5-11, 5-11, 11-9, 11-5, 11-9
Marie Sjögren-Ida Söderlund 11-8, 8-11, 11-5, 12-14, 12-10
Nina Vakkila-Daniela Moskovits 12-10, 11-8, 10-12, 6-11, 11-6
Sofia Westholm-Marlene Appelgren 11-6, 11-9, 11-3
Medina-Moskovits 11-6, 11-4, 11-6
Vakkila-Sun Jie 10-12, 5-11, 7-11
Westholm-Söderlund 11-5, 11-1, 13-11

Spelplats: Ulricehamn
20/2 Ulricehamns IF-Ljungsbro BTK 4-6
Hanna Nyberg-Klaudia Szadkowska 8-11, 11-3, 7-11, 6-11
Emma Väyrynen-Elin Binglöv 8-11, 11-9, 11-8, 12-10
Sara Lundin-Hannah Hicks 3-11, 9-11, 11-6, 11-7, 11-8
Jeanette Lindberg-Elina Gladh 13-11, 8-11, 13-11, 8-11, 11-7
Nyberg-Hicks 8-11, 7-11, 11-5, 5-11
Lundin-Szadkowska 11-6, 11-5, 11-9
Lindberg-Binglöv 13-11, 4-11, 10-12, 11-7, 6-11
Väyrynen-Gladh 5-11, 8-11, 9-11
Lindberg/Nyberg-Hicks/Szadkowska 9-11, 7-11, 14-16
Linnea Larsson/Lundin-Binglöv/Gladh 6-11, 11-6, 11-5, 8-11, 6-11
20/2 Storfors BTK-Ärtemarks IF 5-5
Sonja Obradovic-Michaela Karlsson 11-6, 11-8, 11-3
Josefin Hulth-Huda Mustafa 11-5, 8-11, 10-12, 4-11
Marte Grutle Aasebö-Wang Yan 2-11, 6-11, 7-11
Marthe Heide Nilsen-Sofia Egertz 11-6, 8-11, 11-5, 7-11, 11-2
Obradovic-Wang Yan 12-10, 11-7, 9-11, 6-11, 11-4
Aasebö-Karlsson 9-11, 6-11, 13-11, 11-6, 9-11
Nilsen-Mustafa 8-11, 11-9, 11-3, 13-11
Hulth-Egertz 4-11, 8-11, 9-11
Hulth/Obradovic-Egertz/Wang Yan 11-8, 19-17, 11-7
Nilsen/Aasebö-Karlsson/Mustafa 5-11, 8-11, 9-11
20/2 Ljungsbro BTK-Ärtemarks IF 6-3
Hannah Hicks-Michaela Karlsson 11-8, 11-8, 11-7
Elin Binglöv-Huda Mustafa 11-9, 12-10, 11-6
Klaudia Szadowska-Wang Yan 5-11, 6-11, 8-11
Elina Gladh-Sofia Egertz 5-11, 11-3, 11-13, 11-5, 11-4
Hicks-Wang Yan 4-11, 6-11, 4-11
Szadowska-Karlsson 9-11, 11-8, 12-10, 5-11, 11-6
Gladh-Mustafa 7-11, 8-11, 5-11
Binglöv-Egertz 11-5, 11-9, 12-10
Hicks/Szadowska-Egertz/Wang Yan 11-9, 12-10, 8-11, 11-5
20/2 Storfors BTK-Ulricehamns IF 6-3
Sonja Obradovic-Sara Lundin 11-6, 11-4, 11-9
Josefin Hulth-Jeanette Lindberg 11-13, 11-13, 11-5, 11-6, 8-11
Marte Grutle Aasebö-Hanna Nyberg 7-11, 12-10, 11-5, 11-1
Marthe Heide Nilsen-Linnea Larsson 6-11, 11-6, 11-9, 11-7
Obradovic-Nyberg 11-5, 11-6, 11-3
Aasebö-Lundin 6-11, 11-6, 11-9, 5-11, 11-8
Nilsen-Lindberg 6-11, 4-11, 14-12, 6-11
Hulth-Larsson 5-11, 6-11, 3-11
Nilsen/Obradovic-Lindberg/Lundin 11-5, 11-7, 11-6

Omgångarna 11-12
Spelplats: Storfors
6/2 Spårvägens BTK-Ljungsbro BTK 5-5
Sun Jie-Hannah Hicks 11-3, 12-10, 11-7
Marlene Appelgren-Elin Binglöv 1-11, 2-11, 5-11
Daniela Moskovits-Klaudia Szadkowska 11-9, 9-11, 13-11, 7-11, 11-4
Ida Söderlund-Elina Gladh 11-4, 11-5, 11-9
Sun Jie-Szadkowska 11-5, 11-8, 11-7
Moskovits-Hicks 9-11, 4-11, 4-11
Söderlund-Binglöv 9-11, 11-5, 7-11, 8-11
Appelgren-Gladh 11-6, 11-6, 3-11, 9-11, 11-7
Moskovits/Sun Jie-Hicks/Szadkowska 7-11, 11-6, 11-7, 10-12, 8-11
Appelgren/Söderlund-Binglöv/Gladh 8-11, 11-13, 7-11
6/2 Storfors BTK-Fridhem/Urnan BTK 2-6
Sonja Obradovic-Michelle Quach 10-12, 11-8, 8-11, 15-13, 13-11
Anna Bergquist-Julia Allansson 9-11, 11-8, 7-11, 5-11
Marte Grutle Aasebö-Wu Chuyi 1-11, 5-11, 4-11
Marthe Heide Nilsen-Matilda Holmgren 11-9, 5-11, 6-11, 11-8
Obradovic-Wu Chuyi 8-11, 6-11, 11-13
Aasebö-Quach 9-11, 7-11, 7-11
Nilsen-Allansson 11-9, 11-8, 5-11, 11-8
Bergquist-Holmgren 1-11, 5-11, 5-11
6/2 Ljungsbro BTK-Storfors BTK 1-6
Hannah Hicks-Marte Grutle Aasebö 9-11, 11-7, 8-11, 10-12
Elina Gladh-Marthe Heide Nilsen 4-11, 12-14, 7-11
Klaudia Szadkowska-Sonja Obradovic 11-4, 4-11, 6-11, 5-11
Elin Binglöv-Josefin Hulth 13-11, 11-6, 11-2
Hicks-Obradovic 2-11, 5-11, 3-11
Szadkowska-Aasebö 9-11, 10-12, 11-2, 5-11
Binglöv-Nilsen 11-5, 7-11, 11-5, 2-11, 8-11
6/2 Spårvägens BTK-Fridhem/Urnan BTK 4-6
Sun Jie-Michelle Quach 11-3, 11-6, 11-7
Marlene Appelgren-Julia Allansson 2-11, 1-11, 7-11
Daniela Moskovits-Wu Chuyi 12-10, 8-11, 5-11, 8-11
Ida Söderlund-Matilda Holmgren 9-11, 11-7, 11-6, 6-11, 11-9
Sun Jie-Wu Chuyi 11-5, 11-7, 8-11, 7-11, 5-11
Moskovits-Quach 11-7, 10-12, 5-11, 11-8, 4-11
Söderlund-Allansson 11-9, 11-8, 11-4
Appelgren-Holmgren 7-11, 5-11, 4-11
Moskovits/Sun Jie-Allansson/Wu Chuyi 12-10, 11-6, 11-7
Appelgren/Söderlund-Holmgren/Quach 9-11, 2-11, 11-13

Spelplats: Ärtemark
6/2 Ängby SK-Ulricehamns IF 6-3
Josefin Lund-Sara Lundin 11-4, 9-11, 11-9, 10-12, 9-11
Charlotte Andersson-Emma Väyrynen 5-11, 13-11, 8-11, 4-11
Caroline Wersäll-Hanna Nyberg 11-9, 11-6, 11-5
Uyanga Altankhuyag-Linnea Larsson 1-11, 11-9, 9-11, 8-11
Lund-Nyberg 11-7, 11-3, 11-5
Wersäll-Lundin 11-5, 11-1, 11-7
Altankhuyag-Väyrynen 11-8, 10-12, 7-11, 11-8, 11-4
Andersson-Larsson 11-9, 11-9, 12-14, 11-9
Lund/Wersäll-Lundin/Nyberg 11-5, 12-10, 11-8
6/2 Ärtemarks IF-Team Mälarenergi 2-6
Wang Yan-Paula Medina 11-8, 11-5, 11-4
Clara Erlandsson-Sofia Westholm 1-11, 6-11, 11-7, 6-11
Michaela Karlsson-Nina Vakkila 17-15, 4-11, 4-11, 7-11
Huda Mustafa-Marie Sjögren 11-7, 8-11, 4-11, 10-12
Wang Yan-Vakkila 13-11, 11-5, 13-15, 9-11, 11-4
Karlsson-Medina 7-11, 7-11, 5-11
Mustafa-Westholm 8-11, 7-11, 6-11
Erlandsson-Sjögren 11-7, 5-11, 11-8, 6-11, 10-12
6/2 Ärtemarks IF-Ulricehamns IF 6-1
Wang Yan-Sara Lundin 11-6, 12-10, 11-5
Clara Erlandsson-Linnea Larsson 8-11, 11-6, 11-7, 11-5
Michaela Karlsson-Hanna Nyberg 11-8, 8-11, 5-11, 5-11
Huda Mustafa-Emma Väyrynen 11-8, 11-7, 11-8
Wang Yan-Nyberg 11-6, 11-8, 11-6
Karlsson-Lundin 11-6, 11-5, 11-6
Mustafa-Larsson 11-5, 4-11, 11-9, 11-7
6/2 Ängby SK-Team Mälarenergi 1-6
Caroline Wersäll-Paula Medina 10-12, 13-11, 7-11, 11-9, 8-11
Uyanga Altankhuyag-Sofia Westholm 7-11, 7-11, 5-11
Josefin Lund-Nina Vakkila 11-8, 5-11, 6-11, 11-3, 7-11
Charlotte Andersson-Marie Sjögren 9-11, 4-11, 12-14
Wersäll-Vakkila 10-12, 11-4, 7-11, 11-7, 11-2
Lund-Medina 8-11, 6-11, 5-11
Andersson-Westholm 0-11, 7-11, 5-11

Omgångarna 9-10
Spelplats: Gävle
9/1 Fridhem/Urnan BTK-Ulricehamns IF 6-1
Michelle Quach-Hanna Nyberg 11-7, 8-11, 11-5, 11-2
Julia Allansson-Linnea Larsson 8-11, 11-9, 11-8, 10-12, 12-14
Wu Chuyi-Sara Lundin 11-8, 11-7, 11-5
Matilda Holmgren-Jeanette Lindberg 11-9, 11-8, 9-11, 11-5
Quach-Lundin 11-5, 11-9, 11-9
Wu Chuyi-Nyberg 11-3, 11-7, 11-6
Holmgren-Larsson 6-11, 13-11, 11-5, 7-11, 11-9
9/1 Spårvägens BTK-Ärtemarks IF 6-4
Daniela Moskovits-Michaela Karlsson 13-11, 7-11, 11-5, 6-11, 13-11
Marlene Appelgren-Huda Mustafa 11-13, 8-11, 6-11
Sun Jie-Wang Yan 11-7, 4-11, 11-4, 7-11, 11-9
Ida Söderlund-Sofia Egertz 2-11, 11-2, 11-4, 12-10
Moskovits-Wang Yan 11-13, 8-11, 14-12, 5-11
Sun Jie-Karlsson 10-12, 11-6, 11-5, 9-11, 11-4
Söderlund-Mustafa 6-11, 11-8, 11-7, 11-8
Appelgren-Egertz 11-6, 14-16, 4-11, 11-9, 10-12
Appelgren/Sun Jie-Mustafa/Wang Yan 9-11, 9-11, 11-5, 11-4, 8-11
Moskovits/Söderlund-Egertz/Karlsson 11-8, 11-7, 11-6
9/1 Ärtemarks IF-Fridhem/Urnan BTK 2-6
Wang Yan-Michelle Quach 11-5, 15-13, 12-10
Sofia Egertz-Julia Allansson 9-11, 2-11, 7-11
Michaela Karlsson-Wu Chuyi 7-11, 9-11, 4-11
Huda Mustafa-Matilda Holmgren 7-11, 11-5, 11-9, 4-11, 12-10
Wang Yan-Wu Chuyi 2-11, 6-11, 11-7, 7-11
Karlsson-Quach 7-11, 11-7, 1-11, 5-11
Mustafa-Allansson 11-7, 11-7, 11-13, 8-11, 8-11
Egertz-Holmgren 6-11, 6-11, 5-11
9/1 Ulricehamns IF-Spårvägens BTK 0-6
Sara Lundin-Sun Jie 6-11, 3-11, 4-11
Linnea Larsson-Marlene Appelgren 10-12, 11-6, 11-13, 6-11
Hanna Nyberg-Daniela Moskovits 7-11, 11-4, 7-11, 5-11
Emma Väyrynen-Ida Söderlund 4-11, 9-11, 12-14
Lundin-Moskovits 4-11, 7-11, 10-12
Nyberg-Sun Jie 3-11, 4-11, 4-11

Spelplats: Vällingby
9/1 Team Mälarenergi-Ljungsbro BTK 6-0
Paula Medina-Elina Gladh 11-5, 11-3, 11-4
Linda Johnsson-Elin Binglöv 11-3, 11-5, 11-9
Nina Vakkila-Hannah Hicks 11-4, 11-7, 11-4
Sofia Westholm-Elin Schwartz 11-1, 11-4, 12-10
Medina-Hicks 11-7, 5-11, 11-5, 11-6
Vakkila-Gladh 11-4, 11-5, 11-4
9/1 Ängby SK-Storfors BTK 6-1
Caroline Wersäll -Marte Grutle Aasebö 11-6, 11-4, 11-5
Stina Zetterström-Marthe Heide Nilsen 19-17, 11-5, 11-7
Josefin Lund-Sonja Obradovic 2-11, 7-11, 8-11
Maria Engelson-Josefin Hulth 11-7, 11-5, 12-10
Wersäll-Obradovic 10-12, 11-3, 11-3, 12-10
Lund-Aasebö 11-9, 12-10, 11-8
Engelson-Nilsen 11-9, 11-6, 11-5
9/1 Ljungsbro BTK-Ängby SK 1-6
Hannah Hicks-Caroline Wersäll 3-11, 5-11, 7-11
Elin Schwartz-Stina Zetterström 6-11, 4-11, 1-11
Elina Gladh-Josefin Lund 7-11, 6-11, 11-7, 6-11
Elin Binglöv-Maria Engelson 9-11, 6-11, 7-11
Hicks-Lund 11-7, 11-8, 9-11, 11-7
Gladh-Wersäll 6-11, 5-11, 5-11
Binglöv-Zetterström 2-11, 11-8, 5-11, 2-11
9/1 Storfors BTK-Team Mälarenergi 1-6
Sonja Obradovic-Marie Persson 2-11, 11-6, 14-12, 5-11, 1-11
Josefin Hulth-Paula Medina 5-11, 5-11, 11-13
Marte Grutle Aasebö-Nina Vakkila 5-11, 5-11, 8-11
Marthe Heide Nilsen-Sofia Westholm 15-17, 11-7, 7-11, 12-10, 4-11
Obradovic-Vakkila 6-11, 11-5, 11-7, 13-11
Aasebö-Persson 13-11, 7-11, 11-6, 10-12, 6-11
Nilsen-Medina 7-11, 8-11, 5-11

Omgångarna 7-8
Spelplats: Ärtemark
19/12 Ärtemarks IF-Ljungsbro 6-3
Michaela Karlsson-Hannah Hicks 9-11, 10-12, 5-11
Sofia Egertz-Elin Binglöv 11-8, 11-3, 7-11, 5-11, 4-11
Hufa Mustafa-Elina Gladh 6-11, 12-10, 11-7, 11-7
Clara Erlandsson-Elin Schwartz 11-7, 13-11, 11-4
Karlsson-Gladh 11-6, 7-11, 9-11, 11-6, 10-12
Mustafa-Hicks 8-11, 11-7, 11-8, 11-4
Erlandsson-Binglöv 11-6, 6-11, 7-11, 11-7, 11-3
Egertz-Schwartz 12-10, 11-8, 9-11, 11-8
Erlandsson/Karlsson-Gladh/Hicks 12-10, 11-3, 11-7
19/12 Ängby SK-Fridhem/Urnan BTK 1-6
Caroline Wersäll-Wu Chuyi 8-11, 5-11, 9-11
Stina Zetterström-Julia Allansson 11-7, 11-8, 11-3
Maria Engelson-Michelle Quach 7-11, 6-11, 5-11
Marjan Safai-Matilda Holmgren 11-7, 9-11, 7-11, 11-6, 5-11
Wersäll-Quach 8-11, 7-11, 11-4, 11-8, 7-11
Engelson-Wu Chuyi 4-11, 9-11, 6-11
Safai-Allansson 5-11, 9-11, 3-11
19/12 Ärtemarks IF-Ängby SK 1-6
Michaela Karlsson-Caroline Wersäll 9-11, 8-11, 10-12
Sofia Egertz-Stina Zetterström 6-11, 8-11, 5-11
Huda Mustafa-Maria Engelson 11-6, 5-11, 15-13, 6-11, 6-11
Clara Erlandsson-Marjan Safai 11-6, 11-5, 9-11, 9-11, 8-11
Karlsson-Engelson 13-11, 4-11, 9-11, 11-9, 11-6
Mustafa-Wersäll 4-11, 5-11, 11-6, 11-8, 5-11
Erlandsson-Zetterström 6-11, 11-9, 11-2, 8-11, 5-11
19/12 Fridhem/Urnan BTK-Ljungsbro BTK  6-1
Wu Chuyi-Elina Gladh 11-1, 11-6, 11-4
Julia Allansson-Elin Binglöv 11-8, 11-7, 9-11, 11-4
Michelle Quach-Hannah Hicks 11-7, 8-11, 9-11, 6-11
Matilda Holmgren-Elin Schwartz 11-4, 11-6, 11-4
Wu Chuyi-Hicks 9-11, 11-6, 11-7, 11-4
Quach-Gladh 11-5, 11-6, 11-4
Holmgren-Binglöv 11-3, 11-6, 11-6

Spelplats: Stockholm
19/12 Spårvägens BTK-Team Mälarenergi BTK 4-6
Daniela Moskovits-Nina Vakkila 11-13, 10-12, 9-11
Ida Söderlund-Paula Medina 6-11, 9-11, 8-11
Sun Jie-Marie Persson 11-3, 11-3, 11-8
Marlene Appelgren-Sofia Westholm 7-11, 4-11, 4-11
Moskovits-Persson 2-11, 9-11, 9-11
Sun Jie-Vakkila 11-4, 11-5, 11-6
Appelgren-Medina 8-11, 8-11, 4-11
Söderlund-Westholm 11-5, 11-4, 11-6
Moskovits/Sun Jie-Vakkila/Westholm 12-10, 17-15, 6-11, 12-10
Appelgren/Söderlund-Medina/Persson 7-11, 8-11, 7-11
19/12 Ulricehamns IF-Storfors BTK 6-4
Zha Wenting-Marte Grutle Aasebö 11-8, 14-12, 11-6
Emma Väyrynen-Marthe Heide Nilsen 5-11, 11-9, 11-7, 5-11, 12-14
Hanna Nyberg-Sonja Obradovic 5-11, 2-11, 5-11
Linnea Larsson-Josefin Hulth 9-11, 11-13, 11-4, 13-15
Zha Wenting-Obradovic 8-11, 11-3, 13-11, 11-9
Nyberg-Aasebö 11-7, 6-11, 6-11, 11-9, 11-6
Larsson-Nilsen 12-10, 8-11, 11-7, 7-11, 8-11
Väyrynen-Hulth 11-9, 11-5, 6-11, 8-11, 11-6
Nyberg/Zha Wenting-Nilsen/Obradovic 14-12, 8-11, 11-6, 11-8
Larsson/Lundin-Anna Bergquist/Hulth 12-10, 10-12, 8-11, 11-2, 11-8
19/12 Ulricehamns IF-Team Mälarenergi BTK 1-6
Zha Wenting-Marie Persson 11-5, 10-12, 7-11, 11-7, 9-11
Linnea Larsson-Paula Medina 4-11, 5-11, 6-11
Hanna Nyberg-Nina Vakkila 4-11, 8-11, 7-11
Sara Lundin-Sofia Westholm 6-11, 5-11, 7-11
Zha Wenting-Vakkila 11-8, 11-6, 11-6
Nyberg-Persson 5-11, 8-11, 8-11
Lundin-Medina 1-11, 4-11, 1-11
19/12 Spårvägens BTK-Storfors BTK 4-6
Daniela Moskovits-Marte Grutle Aasebö 11-8, 12-14, 6-11, 5-11
Ida Söderlund-Marthe Heide Nilsen 13-15, 10-12, 8-11
Sun Jie-Sonja Obradovic 11-0, 11-6, 12-10
Marlene Appelgren-Josefin Hulth 11-9, 12-14, 8-11, 8-11
Moskovits-Obradovic 6-11, 7-11, 3-11
Sun Jie-Aasebö 11-4, 11-4, 11-1
Appelgren-Nilsen 10-12, 13-15, 7-11
Söderlund-Hulth 11-8, 11-5, 11-9
Moskovits/Sun Jie-Anna Bergquist/Obradovic 11-7, 12-10, 11-7
Appelgren/Söderlund-Aasebö/Nilsen 6-11, 11-8, 7-11, 2-11

Omgångarna 5-6
Spelplats Ulricehamn
14/11 Ljungsbro BTK-Ulricehamns IF 2-6
Hannah Hicks-Sara Lundin 11-4, 11-5, 11-5
Elin Binglöv-Linnéa Larsson 11-6, 4-11, 7-11, 4-11
Klaudia Szadkowska-Zha Wenting 9-11, 11-7, 7-11, 5-11
Elina Gladh-Hanna Nyberg 7-11, 8-11, 11-9, 9-11
Hicks-Zha Wenting 11-8, 2-11, 8-11, 4-11
Szadkowska-Lundin 16-14, 13-11, 11-9
Gladh-Larsson 6-11, 8-11, 11-7, 6-11
Binglöv-Nyberg 11-13, 8-11, 10-12
14/11 Ängby SK-Spårvägens BTK 3-6
Josefin Lund-Sun Jie 6-11, 5-11, 1-11
Seo Da In-Ida Söderlund 11-8, 11-7, 11-6
Caroline Wersäll-Daniela Moskovits 13-15, 11-7, 15-17, 11-8, 5-11
Stina Zetterström-Marlene Appelgren 11-9, 8-11, 11-5, 11-6
Lund-Moskovits 9-11, 7-11, 6-11
Wersäll-Sun Jie 4-11, 2-11, 8-11
Zetterström-Söderlund 8-11, 7-11, 11-6, 7-11
Seo Da In-Appelgren 11-5, 7-11, 11-8, 11-8
Lund/Wersäll-Moskovits/Sun Jie 11-9, 8-11, 11-9, 9-11, 5-11
14/11 Ängby SK-Ljungsbro BTK 6-4
Caroline Wersäll-Klaudia Szadkowska 11-2, 11-8, 11-4
Lee So Hyeon-Elin Binglöv 5-11, 6-11, 9-11
Josefin Lund-Hannah Hicks 9-11, 5-11, 6-11
Maria Engelson-Elina Gladh 7-11, 11-9, 10-12, 9-11
Wersäll-Hicks 11-6, 7-11, 11-3, 11-4
Lund-Szadkowska 11-7, 11-6, 6-11, 11-6
Engelson-Binglöv 13-11, 11-6, 11-6
Lee So Hyeon-Gladh 11-5, 15-13, 5-11, 11-5
Lund/Wersäll-Hicks/Szadkowska 12-14, 12-14, 11-8, 9-11
Engelson/Lee So Hyeon-Binglöv/Gladh 2-11, 11-8, 18-16, 12-10
14/11 Spårvägens BTK-Ulricehamns IF 6-3
Sun Jie-Sara Lundin 14-12, 11-1, 11-6
Marlene Appelgren-Linnéa Larsson 11-8, 8-11, 11-7, 11-7
Daniela Moskovits-Zha Wenting 10-12, 11-2, 4-11, 6-11
Ida Söderlund-Hanna Nyberg 11-7, 3-11, 13-11, 8-11, 11-4
Sun Jie-Zha Wenting 11-7, 11-7, 11-8
Moskovits-Lundin 4-11, 11-3, 11-8, 6-11, 12-10
Söderlund-Larsson 5-11, 10-12, 11-8, 6-11
Appelgren-Nyberg 7-11, 5-11, 9-11
Moskovits/Sun Jie-Nyberg/Zha Wenting 12-14, 12-10, 11-5, 12-10

Spelplats Köping
14/11 Team Mälarenergi BTK-Fridhem/Urnan BTK 5-5
Marie Persson-Wu Chuyi 11-7, 11-13, 6-11, 7-11
Linda Johnsson-Julia Allansson 11-2, 13-15, 11-9, 11-9
Nina Vakkila-Michelle Quach 4-11, 11-9, 8-11, 12-10, 2-11
Sofia Westholm-Matilda Holmgren 9-11, 13-11, 11-2, 11-9
Persson-Quach 11-6, 9-11, 7-11, 6-11
Vakkila-Wu Chuyi 9-11, 8-11, 11-13
Westholm-Allansson 12-10, 11-6, 15-13
Johnsson-Holmgren 8-11, 8-11, 12-10, 7-11
Johnsson/Persson-Allansson/Holmgren 9-11, 11-8, 11-9, 11-9
Vakkila/Westholm-Quach/Wu Chuyi 11-13, 11-4, 11-3, 11-6
14/11 Ärtemarks IF-Storfors BTK 2-6
Michaela Karlsson-Martie Grutle Aasebö 11-8, 11-8, 4-11, 11-9
Sofia Egertz-Marthe Heide Nielsen 11-9, 9-11, 6-11, 11-9, 9-11
Huda Mustafa-Sonja Obradovic 11-8, 8-11, 11-7, 11-13, 6-11
Clara Erlandsson-Josefin Hulth 10-12, 11-6, 12-10, 13-11
Karlsson-Obradovic 8-11, 8-11, 3-11
Mustafa-Grutle Aasebö 11-7, 8-11, 4-11, 9-11
Erlandsson-Heide Nielsen 11-5, 6-11, 6-11, 7-11
Egertz-Hulth 9-11, 8-11, 12-10, 8-11
14/11 Fridhem/Urnan BTK-Ärtemarks IF 6-2
Wu Chuyi-Huda Mustafa 11-5, 11-2, 11-2
Julia Allansson-Clara Erlandsson 3-11, 9-11, 11-4, 5-11
Michelle Quach-Michaela Karlsson 11-3, 11-2, 10-12, 11-8
Matilda Holmgren-Sofia Egertz 11-7, 11-6, 11-2
Wu Chuyi-Karlsson 11-5, 11-3, 11-1
Quach-Mustafa walk over Mustafa
Holmgren-Erlandsson 11-5, 11-8, 11-3
Allansson-Egertz 11-9, 10-12, 11-3, 11-4
14/11 Team Mälarenergi BTK-Storfors BTK 6-2
Marie Persson-Marte Grutle Aasebö 9-11, 11-9, 11-6, 11-9
Sofia Westholm-Marthe Heide Nielsen 11-4, 11-6, 5-11, 11-4
Nina Vakkila-Sonja Obradovic 6-11, 8-11, 8-11
Linda Johnsson-Josefin Hulth 11-6, 11-6, 11-8
Persson-Obradovic 11-6, 11-7, 11-6
Vakkila-Grutle Aasebö 11-5, 11-6, 11-5
Johnsson-Heide Nielsen 9-11, 11-7, 9-11, 9-11
Westholm-Hulth 11-2, 11-3, 11-4

Omgångarna 3-4
Spelplats: Vällingby
24/10 Ulricehamns IF-Ängby SK 6-3
Sara Lundin-Lee So Hyeon 11-7, 9-11, 14-12, 8-11, 11-7
Linnea Larsson-Stina Zetterström 6-11, 3-11, 7-11
Zha Wenting-Caroline Wersäll 11-5, 4-11, 11-5, 11-5
Hanna Nyberg-Maria Engelson 5-11, 9-11, 6-11
Lundin-Wersäll 9-11, 5-11, 5-11
Zha Wenting-Lee So Hyeon 13-11, 11-4, 11-8
Nyberg-Zetterström 10-12, 3-11, 11-8, 11-6, 11-7
Larsson-Engelson 11-4, 7-11, 11-7, 12-10
Nyberg/Zha Wenting-Josefin Lund/Wersäll 11-9, 10-12, 5-11, 11-6, 12-10
24/10 Team Mälarenergi BTK-Ärtemarks IF 6-0
Marie Persson-Huda Mustafa 8-11, 11-8, 8-11, 11-7, 11-6
Sofia Westholm-Clara Erlandsson 11-5, 11-6, 11-6
Nina Vakkila-Michaela Karlsson 9-11, 9-11, 11-5, 11-7, 12-10
Linda Johnsson-Linnea Holm 10-12, 11-9, 13-11, 11-9
Persson-Karlsson 11-8, 11-9, 7-11, 11-9
Vakkila-Mustafa 11-7, 11-5, 11-4
24/10 Ulricehamns IF-Ärtemarks IF 6-2
Zha Wenting-Huda Mustafa 11-5, 11-1, 11-3
Hanna Nyberg-Clara Erlandsson 11-8, 11-9, 11-8
Sara Lundin-Michaela Karlsson 1-11, 11-7, 11-8, 6-11, 4-11
Emma Väyrynen-Sofia Egertz 11-8, 11-6, 11-9
Zha Wenting-Karlsson 11-2, 11-5, 11-5
Lundin-Mustafa 11-9, 13-11, 7-11, 7-11, 11-6
Väyrynen-Erlandsson 3-11, 11-4, 11-7, 8-11, 4-11
Nyberg-Egertz 5-11, 11-7, 11-6, 11-1
24/10 Team Mälarenergi BTK-Ängby SK 3-6
Marie Persson-Josefin Lund 11-5, 11-2, 11-9
Sofia Westholm-Stina Zetterström 11-8, 12-10, 11-8
Nina Vakkila-Caroline Wersäll 2-11, 7-11, 5-11
Linda Johnsson-Seo Da In 5-11, 3-11, 7-11
Persson-Wersäll 10-12, 11-9, 9-11, 4-11
Vakkila-Lund 6-11, 11-7, 11-5, 14-16, 6-11
Johnsson-Zetterström 8-11, 10-12, 9-11
Westholm-Seo Da In 12-10, 7-11, 11-2, 11-9
Vakkila/Westholm-Lund/Wersäll 9-11, 15-13, 8-11, 6-11

Spelplats: Gävle
24/10 Ljungsbro BTK-Spårvägens BTK 1-6
Hannah Hicks-Sun Jie 5-11, 7-11, 4-11
Elin Binglöv-Ida Söderlund 3-11, 11-13, 7-11
Michele Cohen-Daniela Moskovits 11-9, 8-11, 5-11, 7-11
Elina Gladh-Marlene Appelgren 6-11, 11-5, 11-4, 11-4
Hicks-Moskovits 12-10, 7-11, 8-11, 9-11
Cohen-Sun Jie 3-11, 4-11, 6-11
Gladh-Söderlund 11-9, 8-11, 3-11, 5-11
24/10 Fridhem/Urnan BTK-Storfors BTK 6-1
Michelle Quach-Anna Bergquist 11-5, 16-14, 11-8
Julia Allansson-Josefin Hulth 11-5, 11-8, 11-13, 11-3
Wu Chuyi-Sonja Obradovic 8-11, 10-12, 11-6, 11-8, 11-6
Matilda Holmgren-Cecilia Granath 11-3, 11-3, 11-8
Quach-Obradovic 5-11, 9-11, 9-11
Wu Chuyi-Bergquist 11-2, 11-5, 11-3
Holmgren-Hulth 11-3, 11-7, 11-3
24/10 Storfors BTK-Ljungsbro BTK 2-6
Sonja Obradovic-Michele Cohen 11-2, 11-1, 11-5
Cecilia Granath-Elin Binglöv 9-11, 8-11, 11-9, 5-11
Anna Bergquist-Hannah Hicks 6-11, 6-11, 2-11
Josefin Hulth-Elina Gladh 9-11, 9-11, 11-8, 11-13
Obradovic-Hicks 11-8, 11-7, 11-6
Bergquist-Cohen 4-11, 9-11, 7-11
Hulth-Binglöv 8-11, 6-11, 8-11
Granath-Gladh 8-11, 4-11, 5-11
24/10 Fridhem/Urnan BTK-Spårvägens BTK 5-5
Michelle Quach-Sun Jie 3-11, 8-11, 4-11
Julia Allansson-Ida Söderlund 8-11, 6-11, 3-11
Wu Chuyi-Daniela Moskovits 6-11, 11-6, 11-9, 11-8
Matilda Holmgren-Marlene Appelgren 11-5, 11-2, 11-2
Quach-Moskovits 9-11, 7-11, 11-6, 11-8, 15-13
Wu Chuyi-Sun Jie 5-11, 11-3, 11-9, 8-11, 6-11
Holmgren-Söderlund 11-5, 13-11, 11-3
Allansson-Appelgren 11-4, 11-4, 11-8
Holmgren/Wu Chuyi-Moskovits/Sun Jie 6-11, 11-7, 4-11, 15-17
Allansson/Quach-Appelgren/Söderlund 5-11, 8-11, 11-6, 12-14

Omgångarna 1-2
Spelplats: Ljungsbro
26/9 Ljungsbro BTK-Fridhem/Urnan BTK 3-6
Hannah Hicks-Wu Chuyi 4-11, 6-11, 11-13
Elina Gladh-Julia Allansson 13-11, 11-6, 11-5
Klaudia Szadkowska-Michelle Quach 5-11, 11-9, 6-11, 6-11
Elin Binglöv-Matilda Holmgren 11-8, 11-5, 11-9
Hicks-Quach 6-11, 11-9, 11-9, 11-7
Szadkowska-Wu Chuyi 7-11, 9-11, 6-11
Binglöv-Allansson 9-11, 15-13, 8-11, 7-11
Gladh-Holmgren 3-11, 7-11, 2-11
Hicks/Szadkowska-Holmgren/Wu Chuyi 11-13, 11-8, 7-11, 9-11
26/9 Team Mälarenergi BTK-Ulricehamns IF 6-1
Marie Persson-Zha Wenting 9-11, 8-11, 6-11
Sofia Westholm-Linnea Larsson 11-9, 5-11, 6-11, 11-4, 11-8
Nina Vakkila-Hanna Nyberg 11-9, 12-10, 7-11, 12-10
Linda Johnsson-Elin Hultin 11-4, 11-0, 11-6
Persson-Nyberg 11-5, 11-8, 11-7
Vakkila-Zha Wenting 11-5, 11-9, 3-11, 11-8
Johnsson-Larsson 11-8, 4-11, 11-7, 8-11, 11-4
26/9 Ljungsbro BTK-Team Mälarenergi BTK 0-6
Klaudia Szadkowska-Marie Persson 4-11, 9-11, 11-9, 8-11
Elina Gladh-Sofia Westholm 3-11, 9-11, 9-11
Hannah Hicks-Nina Vakkila 5-11, 4-11, 4-11
Elin Binglöv-Linda Johnsson 7-11, 7-11, 1-11
Szadkowska-Vakkila 5-11, 8-11, 4-11
Hicks-Persson 11-4, 10-12, 9-11, 11-9, 7-11
26/9 Ulricehamns IF-Fridhem/Urnan BTK 4-6
Zha Wenting-Michelle Quach 13-11, 11-4, 11-1
Linnea Larsson-Malin Larsson 11-13, 11-3, 11-7, 11-6
Sara Lundin-Wu Chuyi 2-11, 9-11, 4-11
Hanna Nyberg-Matilda Holmgren 7-11, 8-11, 10-12
Zha Wenting-Wu Chuyi 7-11, 12-10, 11-2, 11-8
Lundin-Quach 5-11, 11-9, 9-11, 2-11
Nyberg-Larsson 11-7, 8-11, 11-4, 11-5
Larsson-Holmgren 3-11, 11-9, 5-11, 9-11
Zha Wenting/Nyberg-Wu Chuyi/Holmgren 5-11, 12-10, 11-9, 7-11, 4-11
Larsson/Hultin-Quach/Allansson 8-11, 5-11, 4-11

Spelplats: Storfors
26/9 Ängby SK-Ärtemarks IF 6-2

Caroline Wersäll-Michaela Karlsson 11-1, 11-8, 11-5
Lee So Hyeon-Clara Erlandsson 11-7, 8-11, 11-8, 12-10
Josefin Lund-Huda Mustafa 11-2, 6-11, 6-11, 7-11
Maria Engelson-Linnea Holm 11-4, 4-11, 11-6, 11-5
Wersäll-Mustafa 12-10, 11-6, 11-8
Lund-Karlsson 11-6, 6-11, 7-11, 7-11
Engelson-Erlandsson 11-13, 6-11, 11-5, 11-7, 11-7
Lee So Hyeon-Holm 11-7, 11-4, 15-13
26/9 Storfors BTK-Spårvägens BTK 3-6
Sonja Obradovic-Sun Jie 7-11, 7-11, 7-11
Anna Bergquist-Ida Söderlund 5-11, 10-12, 10-12
Martie Grutle Aasebö-Daniela Moskovits 5-11, 7-11, 8-11
Marthe Heide Nielsen-Marlene Appelgren 8-11, 11-4, 12-10, 11-7
Obradovic-Moskovits 13-11, 11-5, 11-4
Aasebö-Sun Jie 4-11, 3-11, 6-11
Nielsen-Söderlund 11-9, 11-9, 6-11, 11-13, 11-5
Bergquist-Appelgren 8-11, 8-11, 8-11
Aasebö/Nielsen-Sun Jie/Moskovits 6-11, 2-11, 7-11
26/9 Storfors BTK-Ängby SK 2-6
Sonja Obradovic-Josefin Lund 11-9, 11-9, 11-7
Josefin Hulth-Maria Engelson 8-11, 2-11, 7-11
Marte Grutle Aasebö-Caroline Wersäll 8-11, 6-11, 5-11
Marthe Heide Nielsen-Seo Da In 13-15, 9-11, 12-10, 8-11
Obradovic-Wersäll 7-11, 6-11, 9-11
Aasebö-Lund 8-11, 11-7, 11-13, 11-6, 11-6
Nielsen-Engelson 9-11, 8-11, 10-12
Hulth-Seo Da In 6-11, 8-11, 4-11
26/9 Ärtemarks IF-Spårvägens BTK 1-6
Michaela Karlsson-Sun Jie 6-11, 6-11, 8-11
Linnea Holm-Ida Söderlund 7-11, 7-11, 9-11
Huda Mustafa-Daniela Moskovits 4-11, 8-11, 11-7, 5-11
Clara Erlandsson-Marlene Appelgren 11-1, 11-5, 11-5
Karlsson-Moskovits 3-11, 7-11, 13-11, 7-11
Mustafa-Sun Jie 7-11, 4-11, 5-11
Erlandsson-Söderlund 4-11, 7-11, 10-12
Uppdaterad: 28 SEP 2010 14:56 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info